Poľsko

Poľsko

Rozmanitý klenot strednej Európy

Stiahnuť PDF

Poľsko sa za posledné roky stalo čoraz viac obľúbenejšou krajinou na návštevu a spoznávanie zaujímavých miest, ktoré sú roztrúsené na každej svetovej strane. Je to krajina, ktorá je plná úžasnej architektúry, historických skvostov, nedotknutého pobrežia Baltského mora a obrovského množstva rozmanitej flóry a fauny.

Zobraziť viac

Poľsko sa za posledné roky stalo čoraz viac obľúbenejšou krajinou na návštevu a spoznávanie zaujímavých miest, ktoré sú roztrúsené na každej svetovej strane. Je to krajina, ktorá je plná úžasnej architektúry, historických skvostov, nedotknutého pobrežia Baltského mora a obrovského množstva rozmanitej flóry a fauny.

aerial view of city buildings during daytimePoľské mesto Gdaňsk. Foto: unsplash.com

Dovolenky v Poľsku


Tatry tvoria hranicu medzi Poľskom a Slovenskom. Aj na poľskej strane sa dajú obdivovať horské scenérie a v zime zas lyžovať. Majú úžasnú biodiverzitu, v tejto časti žije viac ako 10 000 botanických a živočíšnych druhov, vrátane medveďa hnedého, rysa, orla skalného. Vyskytuje sa tu kosodrevina, smrekové lesy, jedle. Najvyšším vrcholom sú Rysy s výškou 2499 m.

Tatry. Foto: unsplash.com

Národný park Pieniny

Poľský národný park Pieniny sa vyznačuje bohatým výskytom kvetov a to až 30-40 druhov na jeden meter štvorcový a tiež sa tu vyskytuje až 640 druhov húb. Park je domovom asi 6500 živočíšnych druhov. Žije tu rys a na brehoch rieky vydry. Okrem cicavcov je tu hojný výskyt vtákov, plazov, rýb a obojživelníkov. Okrem turistických chodníkov je toto miesto obľúbené aj pre splav Dunajca na plti.

Pieniny. Poľsko. Foto: unsplash.com

Národný park Slowinski

V severnej časti Poľska pri Baltickom mori sa nachádza národný park Slowinski. Jeho pozornosť a obľuba tkvie hlavne v pieskových dunách, ktoré celkom pripomínajú tie saharské. Poľskú Saharu tu vytvoril vietor prúdením od mora zo severu. Jeho rozloha je 500 ha a duny dosahujú 40 m. Kvôli neustálemu prísunu piesku sa muselo niekoľko dedín aj vysťahovať. Najvyšší vrch národného parku dosahuje 115 m a je tvorený riekami a mnohými jazerami, ktoré sa počas búrok plnia aj morskou vodou. Národný park je zaradený aj na zozname UNESCO. Nachádzajú sa v ňom aj vzácne biotopy. V parku žije viac ako 250 druhov vtákov. Tvoria ho borovicové lesy a rašeliniská. Niekedy sem dokonca zavítajú aj tulene a sviňuchy.

Image
Národný park Slowinski. Foto: depositphotos.com

 

Top lokality

Lodž

Lodž je tretie najväčšie mesto v Poľsku. Lodž má jedno z najlepších múzeí moderného umenia v Poľsku. Muzeum Sztuki má tri pobočky, z ktorých dve zobrazujú zbierky umenia z 20. a 21. storočia. Najnovší prírastok do múzea, bol otvorený v roku 2008 v komplexe Manufaktura. Okrem múzea sa v Lodži nachádza aj fascinujúca Piotrkowska ulica, ktorá je najvyššou ulicou a hlavnou turistickou atrakciou mesta. Prechádza zo severu na juh a je dlhá viac ako 5 km. Jej vzdialenosť jej zabezpečila to, že je jednou z najdlhších komerčných ulíc sveta.

Lodž. Foto: unsplash.com

Gdaňsk

Gdaňsk je mesto na pobreží Baltského mora. Je hlavným mestom Pomoranského vojvodstva, hlavného prístavu Poľska. Gdaňsk je domovom Univerzity v Gdaňsku, Technickej univerzity v Gdaňsku, Národného múzea, divadla v Gdaňsku, Múzea druhej svetovej vojny, Poľskej baltskej filharmónie a Európskeho centra solidarity. V meste sa tiež koná veľtrh sv. Dominika, ktorý sa datuje do roku 1260 a je považovaný za jedno z najväčších obchodných a kultúrnych podujatí v Európe.

Image
Gdaňsk. Foto: depositphotos.com

Poznaň

Poznaň je mesto na rieke Warta v západnej časti stredného Poľska. Najznámejšie je jeho renesančné Staré mesto a katedrála Ostrów Tumski. Dnes je Poznaň významným kultúrnym a obchodným centrom a jedným z najľudnatejších poľských regiónov s mnohými regionálnymi zvykmi, ako sú Jarmark Świętojański, tradičné Svätomartinské croissanty či miestny dialekt. Poznaň patrí medzi najstaršie a najväčšie mestá v Poľsku. Poznaň je takisto centrom obchodu, športu, vzdelávania, technológie a cestovného ruchu.

Poznaň. Foto: unsplash.com

Wroclaw

Sliezske historické mesto Wroclaw je najväčším mestom v západnom Poľsku. Rozkladá sa na brehu rieky Odry. História mesta sa datuje do tisícok rokov a jeho rozsiahle dedičstvo spája takmer všetky náboženstvá a kultúry Európy. Vo Wroclawi nájdeme rôzne zaujímavé miesta ako napríklad Ostrov Tumski, hlavné trhové námestie, Pan Tadeusz múzeum či mnohé iné. Vroclav toho ponúka pre turistov naozaj veľa a v tomto meste sa určite nebudete nudiť.

Image
Wroclaw. Foto: depositphotos.com

Vadovice

Poľské mestečko Vadovice 50 km od Krakova priťahuje pozornosť tým, že je rodiskom pápeža Jána Pavla II., ktorý sa tu narodil 18. mája 1920. Jeho rodný dom, ktorý si naďalej zachováva svoju pôvodnú štruktúru je múzeom od roku 1984. Dokumentuje tak jeho život a prácu, čo zastával v Poľsku, predtým ako odišiel do Vatikánu. V meste sa nachádza bazilika z 15. storočia zasvätená Panne Márii, kostol sv. Jozefa a kláštor. Mestu dominuje centrálne námestie pomenované na počesť Jána Pavla II. s buržoáznymi domami z 19. storočia a s barokovou bazilikou. Každoročne sa v meste konajú oslavy Dni Wadowic od 18. mája ako pripomienka k narodeniu Jána Pavla II. Pre Poliakov je mesto veľmi dôležité, keďže sa spája s tak významnou svetovou osobnosťou.

Image
Vadovice. Foto: depositphotos.com

Bochnia

V južnej časti Poľska, 40 km od Krakova leží starobylé mesto Bochnia. Známe je pre jeho ložiská kamennej soli, ktoré sa nachádzajú pod mestom. V historických dokumentoch sa spomína 13. storočie kedy bola baňa otvorená, čím sa tak radí medzi najstaršie bane svojho druhu na svete. Bane v podzemí zaberajú viac ako 4 km a ich hĺbka presahuje 400 m. Od roku 1995 je sprístupnená pre verejnosť a je zaradená na zozname UNESCO. Jej prevádzka fungovala do roku 1990. V jej podzemí sa nachádza aj kostol z 18. storočia, expozícia baníckeho zariadenia, socha vytesaná v soli. Najväčší priestor leží 248 m pod povrchom a je ním Hala Ważyn, odkiaľ sa soľ dolovala viac ako 250 rokov. Tiež je tu špeciálna mikroklíma o priemernej teplote 15 ℃. Niektoré časti sú v bani zatopené a je nimi možné preplávať loďkou a vychutnať si túto nezvyčajnú a jedinečnú soľnú baňu.  

Image
Bochnia. Foto: depositphotos.com

Pszczyna

Horné Sliezsko sa môže pýšiť okrem krásnej prírody aj nádherným malým mestom, ktorým je Pszczyna. Patrí k najstarším v tomto regióne. Kedysi tadiaľ viedla obchodná cesta z Krakova, ktorá pokračovala cez Tešín do južnej Európy. Tu, neďaleko od slovenských a českých hraníc v prekrásnom prostredí parkov, sa vypína impozantný zámok. V meste nájdete veľa zaujímavostí - historické námestie, kostoly, radnicu, Skanzen ľudového umenia, Sliezske múzeum tlače a Múzeum hudobných nástrojov. Tí, ktorí radi spoznávajú kultúru a históriu, budú očarení.

Image
Pszczyna. Foto: depositphotos.com

 

Hlavné mesto

Varšava

Varšava je hlavným a zároveň aj najväčším mestom Poľska. Metropola stojí na rieke Vistula vo východnej časti stredného Poľska. Kedysi bola Varšava považovaná za jedno z najkrajších miest na svete až do druhej svetovej vojny. Varšava je jedným z najdynamickejších metropolitných miest Európy. V roku 2012 Economist Intelligence Unit zaradila Varšavu ako 32. najudržateľnejšie mesto na svete. Bola tiež vybraná ako jedno z najatraktívnejších miest strednej a východnej Európy. Varšavský Palác kultúry a vedy je jedným z príkladov "socialistickej architektúry". Dvojčaťom budovy je Lomonosova univerzita v Moskve. 

high-rise buildings during night timeModerná Varšava. Foto: unsplash.com

Kráľovský palác vo Varšave bol kedysi oficiálnym sídlom poľských panovníkov. Spočiatku komplex slúžil ako rezidencia vojvodov z Mazoviec a od 16. storočia bol sídlom poľsko-litovského spoločenstva. Vo svojej dlhej histórii bol Kráľovský palác opakovane vyplienený a zničený. Počas prvej svetovej vojny bol sídlom nemeckého generálneho guvernéra. Dnes táto historická a národná pamiatka v sebe ukrýva národné múzeum. Kráľovský palác je svojou kultúrnou podobou a dlhou históriou jednou z najznámejších pamiatok Varšavy.

city during dayStaré mesto vo Varšave. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Tipy na výlety

Hlavné námestie Krakova - Rynek Glowny, Poľsko

HistóriaKultúra

Hlavné námestie Krakova - Rynek Glowny

Nachádza sa v historickom centre mesta, v časti Staré Mesto. Námestie vzniklo v 3. štvrtine 13. storočia, kedy bol Krakov zničený pri tatárskom nájazde v roku 1241. Miesto trhu alebo námestia bolo vytýčené na základe charakteristického šachovnicového pôdorysu. Strany námestia nepatrne presahovali 200 metrov, pričom do jeho plochy boli zahrnuté pozostatky bývalého osídlenia – Mariánsky kostol a kostol sv. Vojtecha. To je dôvodom, prečo stojí kostol “nakrivo” oproti okrajom námestia. Hlavné krakovské námestie sa stalo magnetom pre bohatú šľachtu, mešťanov a bohatých kráľovských úradníkov. Byť majiteľom nehnuteľností v týchto miestach bolo tak ako aj dnes veľmi prestížne. Aj preto tu začali vznikať početné domy a paláce.

Wavel, Poľsko

HistóriaKultúra

Wavel

Srdcom mesta je kráľovský hrad Wawel, ktorý sa týči nad riekou Visla. Od 11. storočia do začiatku 17. storočia bol hlavným sídlom poľských kráľov. V hrade nájdete prvky románskeho a gotického štýlu. Dnes sa tam nachádza múzeum s rôznymi historickými pokladmi. Hádam najznámejšie zo všetkých sú korunovačné klenoty. K hradu sa viaže aj legenda o drakovi, ktorý sa pred mnohými rokmi rozhodol zabývať za jeho hradbami. Mesto pustošil a ľudia v tej dobe žili v neustálom strachu, až jedného dňa sa princ Krak rozhodol zakročiť. Podhodil drakovi vlčiu kožu napchatú sírou. Drak ju zožral, išiel sa napiť vody do rieky, lenže ako sa napil, tak síra zreagovala s vodou a drak v momente vybuchol. Dodnes, aby sa na túto udalosť nezabudlo, stojí pod hradbami socha draka, ktorá v pravidelných intervaloch chrlí oheň.

Sukiennice, Poľsko

HistóriaKultúra

Sukiennice

V strede námestia Rynek Glowny stojí pravdepodobne najstaršie nákupné centrum na svete Sukiennice. Budova starej historickej tržnice bola založená v 14. storočí a od tej doby viackrát prestavovaná. Kedysi to bolo hlavné centrum medzinárodného obchodu. Počas svojej zlatej doby v 15. storočí to bol zdroj rôzneho exotického dovezeného tovaru z Východu, napríklad korenia, hodvábu, kože a vosku, zatiaľ čo Krakov exportoval textil, olovo a soľ. Obchoduje sa v ňom už viac ako 700 rokov a návštevník veľmi rýchlo zistí, že Poliaci sú veľmi zdatní obchodníci. Pravda, pôvodné odevy a textil v súčasnosti vystriedali predovšetkým suveníry.

Bazilika Kráľov wavel v krakove

História

Bazilika Kráľov

Krakovský Wawel právom Poliaci považujú za svoj národný symbol. Katedrála sv. Stanislava a sv. Václava patrí medzi dominanty tohto kráľovského areálu. Je to miesto, ktoré patrí kráľom. Tu prebiehala ich korunovácia a zároveň je to miesto, kde sú pochovaní. Pomerne členitý a rozmanitý interiér ako aj podzemie vystavuje náhrobky kráľov i poľských osobností. Pred tisíc rokmi tu najskôr vzniká kostol sv. Václava a o 300 rokov neskôr už dostáva súčasnú podobu, avšak každý panovník tu nechal niečo pristaviť. Preto sa tu mieša gotika, renesancia a baroko. V Zikmundovej veži sa nachádza povestný zvon sv. Zikmunda o váhe 9 ton.

Mariánsky kostol, Poľsko

HistóriaKultúra

Mariánsky kostol

Na Hlavnom námestí Rynek Glowny sa nachádza niekoľko zaujímavých budov, bývalá radnica, najstarší kostolík v meste z 11. storočia, no dominantou je gotický Mariánsky kostol s vyrezávaným oltárom od Wita Stosza. Z vyššej veže Mariánskeho kostola na Hlavnom námestí sa každú hodinu ozve charakteristický signál trúbky – hejnal, jedna z najmilších tradícií Krakova. Trúbenie sa ozýva naživo každý deň a každú hodinu medzi šiestou ráno a polnocou. Legenda hovorí, že raz ráno v roku 1241, pri tatárskom nájazde na mesto, zasiahol nepriateľský šíp muža trúbiaceho na poplach priamo do krku. To je dôvod, prečo podľa tradície aj dnes je trúbenie useknuté v polovici tónu.

Wieliczka, Poľsko

Iné atrakcieKultúra

Wieliczka

Poľskí susedia nám ponúkajú hneď niekoľko možností na skvelé výlety. Jedným z tých najkrajších je aj soľná baňa Wieliczka. Nachádza sa na juhu Poľska neďaleko Krakova. Ešte do roku 1992 plnila svoju pôvodnú úlohu a ťažila sa v nej soľ. Dnes už slúži len pre návštevníkov, ktorí tam nachádzajú hneď niekoľko zaujímavostí. Netradičnosťou je, že jednotlivé exponáty sú zakonzervované priamo soľou a tak nehrozí ich poškodenie. Viaceré steny sú zdobené skamenenými soľnými ružami a obrazcami, ktoré predvádzajú nádherné divadlo. Taktiež sú tam rôzne exponáty spojené s baníctvom, umelé sochy, ktoré zobrazujú život v bani, ale aj špeciálna sekcia, ktorá pozostáva zo sôch vyrobených priamo zo soľných kameňov. Tie patria medzi najvzácnejšiu časť prehliadky.

Strieborná baňa v Tarnovských Horách

Iné atrakcie

Strieborná baňa v Tarnovských Horách

V poľskom Sliezsku asi 20 km od Katovíc leží historické mesto Tarnovské Hory, ktoré je úzko spojené s baníctvom. Bolo založené v 16. storočí. Jedná sa o najväčšie bane na olovo, striebro a zinok. Vstup do bane je na ulici, ktorá je pomenovaná baníckym pozdravom „Zdar Boh“. Tiež sa tu nachádza rozsiali zásobovací vodný podzemný systém. Pre taký veľký význam sa UNESCO rozhodlo zapísať toto miesto na svoj zoznam. Strieborné bane sú mimoriadne atraktívne a pre mesto dnes zaručujú jedinečnú ukážku na spoznávanie histórie striebornej bane. Prechádzať nimi je možné nielen peši ale aj na loďke, ktorá je ťahaná pomocou oceľového lana. Táto vodná plocha sa ťahá do dĺžky 270 m.

Zámok Moszna v poľsku

História

Zámok Moszna

Zámok Moszna v poľskom Sliezsku je skutočným rozprávkovým zámkom. A preto ho aj časopis National Geographic zaradil medzi 10 najkrajších v Európe. Predlohu zámku tvoril údajne nemecký Neuschwanstein. Zámok sa začal stavať v 17. storočí ako sídlo bohatej rodiny v podobe podkovy. Má krásny a veľký park o rozlohe 250 h, ktorý tvoria aleje dubov a voňavých líp, mosty, fontány a sochy. Vnútri je 365 miestností. 99 veží na zámku predstavuje počet dedín, ktoré k zámku patrili. Centrálna najstaršia časť zámku je postavená v barokovom štýle 18. storočia. Bočné krídla si nesú novogotický a renesančný štýl. Jedno krídlo slúži pre lekársku inštitúciu na liečbu neuróz a tiež ako hotel s reštauráciou. Nachádzajú sa tu stajne na chov plnokrvníkov. Poliaci mu s hrdosťou hovoria „poľský Disneyland“.

Hrad malbork v poľsku

História

Malbork

Poľské mesto Malbork v severnej časti krajiny sa pýši jedným z najväčších hradov na svete o rozlohe až 20 ha. Postavený bol pri rieke Nogat. Jedná sa tak o najväčšiu tehlovú stavbu na svete, ktorá sa delí na Nízky, Stredný a Vysoký hrad. Hrad pochádza z konca 13. storočia a bol významným sídlom Rádu nemeckých rytierov, ktorý nikdy nebol napadnutý. Tí ho vystavali v gotickom štýle najskôr však ako kláštorné opevnenie. V stredoveku sa dočkal viacerých úprav a rekonštrukcií. Polovica hradu bola zničená počas 2. sv. vojny tak ako i samotné historické centrum mesta Malbork, ktorého ruiny sa použili na stavbu Varšavy. Prehliadku hradu ponúka zaujímavý náhľad do sveta rytierov, kráľov a jeho 700 ročnej histórie. Medzi expozíciami vyniká jantárová zbierka. V roku 1997 bol hrad zapísaný na zoznam UNESCO.

Osvienčim - Auschwitz I., Poľsko

História

Osvienčim - Auschwitz I.

Koncentračný tábor Auschwitz I. bol nacistický koncentračný tábor založený v okupovanom juhozápadnom Poľsku, pri meste Osvienčim (nem. Auschwitz) v dnešnom Malopoľskom vojvodstve asi 50 km západne od Krakova. Tábor vyrástol na mieste bývalých kasárni. Začali ho budovať v roku 1940. Prví ľudia do neho vstúpili 20. mája 1940. Velil mu Rudolf Höss. V tábore bolo približne 13 000 až 16 000 väzňov. Pri vstupe vítal nápis „Arbeit macht frei“ (práca oslobodzuje). Väzni ho mohli vidieť vždy, keď odchádzali a prichádzali z práce. Pôvodne mal Auschwitz I. 22 budov, z toho 14 prízemných a 8 viacposchodových. Neskôr sa však začal rozrastať z dôvodu nedostačujúcej kapacity.

Stiahnuť PDF

Pláže

Pláž v Sopote

Neďaleko Gdaňska sa nachádza pekná pláž s jemným pieskom Sopot. Pláž je známa aj pre dlhé drevené mólo. Táto pláž patrí medzi tie najobľúbenjšie v krajine. Oblasť je vhodná aj na spoznávanie okolitej prírody. Nájdete tu aj možnosti pre športové aktivity.

people windsurfing on body of waterPláž v Sopote. Foto: unsplash.com

Pláž Swinoujscie

Jeden z popredných poľských prístavov v Baltskom mori, Swinoujscie je tiež liečebným mestom, ktoré počas celého roka navštívit niekoľko tisíc turistov, aby si pozreli jeho nádherné zákutia. Poľské prístavné mestečko v sebe ukrýva aj menšiu pláž, ktorá je bezpečná aj pre deti. Ak svoje chvíle nechcete tráviť na pláži, môžete sa prejsť po 170 ročnom kúpľnom parku, ktorý ponúka výnimočne rozmanitú stredomorskú vegetáciu.

calm sea during sunriseSwinoujscie. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Pre deti

Mazurské jazerá 

Mazurské jazerá sa rozprestierajú približne 290 km smerom na východ od dolnej Vistuly po hranice medzi Poľskom a Ruskom a zaberá plochu o rozlohe približne 52 000 km2. Celá oblasť je hlavnou turistickou destináciou, ktorú navštevujú plavci, vodáci, rybári, turisti, cyklisti a milovníci prírody. Je to jedna z najznámejších jazerných oblastí v strednej Európe a obľúbeným dovolenkovým miestom s najvyšším počtom návštevníkov. Jazerá sú dobre prepojené riekami a kanálmi, ktoré tvoria rozsiahly systém vodných ciest.

Image
Mazurské jazerá. Foto: depositphotos.com

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Poľská kuchyňa je hlavne o zemiakoch, mäse, zeleniny, vajec a smotany. Jedlá sú pomerne sýte a to vrátane aj polievok. Keďže je Poľsko krajina, kde sa po stáročia stretávali rôzne kultúry, aj gastronómia je preto pomerne pestrá a vychádza z ruských, maďarských, nemeckých a židovských vplyvov. Poľská kuchyňa sa nezobíde samozrejme bez chleba. Voňavé pekárne nájdete v každom meste či dedine.

pile of bake breadsChutný chlieb. Foto: unsplash.com

Z polievok sú obľúbené napr. boršč z repy, studená polievka z červenej repy, zeleniny a smotany, polievka z nakladaných uhoriek v kôpri, či tradičná polievka „žurek“, pripravená z mäsového vývaru, cibule, húb, slaniny a kyslej smotany, a s pridaním múky a vody tak vzniká „žurek“, ktorý sa necháva kvasiť. Môže sa podávať aj s vajíčkom či klobásou.

soup with vegetable on gray bowlHusté polievky so zeleninou. Foto: unsplash.com

Zo zemiakov sú obľúbené napr. „placki ziemniaczne“, nastrúhané zemiaky a do chrumkava opražená cibuľa sa podávajú s kyslou smotanou, „frytki“, smažené zemiaky, hranolky. Poliaci obľubujú „pierogy“, pirohy, ktoré plnia napr. mäsom, hubami, tvarohom. Môžu byť smažené alebo varené a s pridaním masla.

dumpling dishesPirohy. Foto: unsplash.com

Poľská kuchyňa je dobre známa pre „bigos“, ktorý sa pripravuje aj niekoľko dní. Základom je kyslá ako aj čerstvá kapusta, slanina, údeniny, hovädzie či bravčové mäso. Všetko sa varí na miernom ohni, niekoľkokrát s prestávkami. Každá rodina má svoj vlastný recept a tak nikdy nebude chutiť rovnako.

Slávna poľská karamelová sladkosť „krówki“ sa úspešne dostali aj za hranice krajiny a sú obľúbené aj u nás. Údajne prvý krát boli vyrobené v Poznani.

brown liquid in white ceramic cupKaramelové pokušenie. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Zábava

Sopoty

Poľské mesto Sopoty leží na pobreží Gdaňského zálivu. Vzniká ako rybárska dedina v období stredoveku. Jeho slávnejšia história začína v 19. storočí, kedy sa stalo obľúbeným kúpeľným strediskom. Lekár Napoleonovej armády Jean Haffner tu založil morskú plaváreň, čím odštartoval celkom nový smer vo vývoji mesta. V medzivojnovom období sem začala prúdiť poľská smotánka. Nachádza sa tu unikátne drevené mólo z roku 1928, ktoré je najdlhšie v Európe. Jeho dĺžka je 515 m a na jeho konci je reštaurácia s peknými výhľadmi na more i pobrežie, ktoré lemujú budovy hotelov, 30 m vysoká vyhliadková veža či park. Zaujímavou stavbou je tu Krivý dom, kde sú obchody, reštaurácie a kancelárie.

Image
Sopoty. Foto: depositphotos.com

Trpaslíci vo Wroclawe

Trpaslíci vo Wroclawe sú malé figúrky, ktoré sa prvýkrát objavili v uliciach mesta v roku 2005. Odvtedy sa ich počet neustále zvyšuje a dnes sú považované za turistickú atrakciu. V súčasnosti môžete v uliciach mesta vidieť až cez 350 trpaslíkov. Každé odhalenie trpaslíka sprevádza veľká slávnosť. Trpaslíci majú vo Wroclawe dokonca i svoj festival, ktorý sa koná každý rok v septembri. Prvý trpaslík bol postavený na pamiatku poľského protikomunistického hnutia na Świdnickej ulici. Odvtedy sa títo trpaslíci rozšírili po celom meste a turisti ich s radosťou hľadajú.

Image
Trpaslíci vo Wroclawe. Foto: depositphotos.com

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Sliezsky Jeruzalem

V poľskom mestečku Wambierzyce, ktoré dostalo pomenovanie podľa českého Vambeřice stojí baroková bazilika Panny Márie. Vedie ku nej 52 schodov so symbolickým významom. Často sa však používa aj pomenovanie svätyňa Matky Božej alebo Sliezsky Jeruzalem. Jej stavba započala na konci 17. storočia. Jeho legenda sa ale začala v 12. storočí príbehom slepého Janeka, ktorý zázrakom nadobudol zrak a hneď uvidel Pannu Máriu. V 19. storočí sa stáva dôležitým pútnickým miestom. Vzácnym predmetom je tu 23 cm vysoká lipová soška Panny Márie z prelomového obdobia 13. a 14. storočia. Pôsobivé je aj priečelie baziliky s výškou 52 m. Barokový interiér zdobia fresky, sochy a obrazy. Oproti chrámu nájdete aj najväčšiu poľskú Kalváriu.

Image
Sliezsky Jeruzalem. Foto: depozitphotos.com

Sanatórium Wojciech

Už prvý pohľad z parku na novobarokovú stavbu Wojciech s kupolou sa nesie v duchu elegantných kúpeľov, ktoré sa nachádzajú v krásnom poľskom meste Ladek-Zdrój pri rieke Biala Ladecka. Aj príroda je tu nádherná o čom svedčí veľká návštevnosť a no nielen v minulosti ale i dnes. Už dokumenty z 15. storočia opisujú liečebné účinky vody, ktorá obsahuje síru, soľ, meď a kamenec. V 17. storočí bol objavený nový prameň na mieste ktorého bol neskôr vybudovaný liečebný ústav Wojciech. Avšak podľa miestnej legendy sa prameň používal už v 11. storočí. Veľký prelom nastal v 18. storočí, keď sa sem začala chodiť liečiť aj aristokracia. Dnes sú kúpele nádherne zrekonštruované a ponúkajú minerálne a perličkové kúpele alebo bahenné procedúry. Interiér je vyzdobený v tureckom štýle a jeho centrom je mramorový bazén a vane z 19. storočia. V budove sa nachádza aj hotel. Prehliadnuť si môžete fotografie, kde sa dozviete históriu tohto legendárneho miesta. Nachádza sa tu aj samotný prameň, podľa ktorého je sanatórium pomenované. 

Image
Sanatórium Wojciech. Foto: depositphotos.com

Ostrov Tumski

Ostrov Tumski je najstaršia časť mesta Wroclaw. Pozostatky prvej osady, ktoré tu objavili pochádzajú z 10. storočia. Po stáročia bola táto časť predmetom cirkevnej autority. Dnes patrí medzi romantické miesta Wroclawi, ktoré je obľúbené medzi zamilovanými pármi, chodcami i turistami. Okrem rôznych iných cirkevných budov sa tu nachádza aj arcidiecézne múzeum, ktoré zbieralo viac ako storočie sakrálne umelecké pamiatky stiahnuté z kultového umenia. Majú veľkú historickú a umeleckú hodnotu.

Image
Ostrov Tumski. Foto: usnplash.com

Ksiaz

Ksiaz je najväčší hrad v Sliezsku a je jednou z hlavných turistických atrakcií mesta Wałbrzych. Hrad Ksiaz sa nachádza v chránenom území Ksiaz, ktoré je súčasťou pohoria Waldenburg. Z hradu je krásny výhľad na roklinu rieky Pełcznica. V posledných rokoch boli rozsiahle časti interiéru dôkladne obnovené. V súčasnosti časť podzemného komplexu pod hradom používa Poľská akadémia vied na meranie gravimetrov, zatiaľ čo niekoľko tunelov pod týmmto hradom sú prístupné verejnosti na prehliadkach so sprievodcom.

Image
Ksiaz. Foto: depositphotos.com

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: parlamentná republika

Rozloha a populácia: 312 679 km2
37.95 miliónov

Jazyky: poľština

Náboženstvo: rímskokatolícke

Mena: poľský zlotý

Kurz: 1€ = 4.6488PLN

Časový posun: 0h

Klimatický diagram

Zobraziť viac

Kedy vycestovať

Na spoznávanie je ideálne obdobie od jari do jesene. Podnebie je mierne, prímorské na severe, kontinentálne na juhu. 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Varšave, ul. Litewska 6, 00-581 Warszawa

Tel: +48 225258110
Email: emb.warsaw@mzv.sk

Víza a doklady

Slovenskí občania plánujúci cestu do Poľska (vrátane detí) musia mať platný vlastný cestovný pas alebo občiansky preukaz. 

Colné predpisy

Od 1. mája 2004 je zavedený voľný pohyb tovarov a služieb v rámci EÚ a pri dovoze a vývoze tovaru sa uplatňujú všeobecné colné predpisy EÚ.

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR