Peru

Peru

Hory, oceán, prales a púšť

Stiahnuť PDF

Peru, ležiace len kúsok od rovníka smerom na juh je krajinou mnohých tvárí, rozmanitostí a fantastickej histórie plnej kamenných divov. Susedí s Chile, u jazera Titicaca s Bolíviou, u Amazonského regiónu s Brazíliou, na severe s Ekvádorom a Kolumbiou. Počasie sa odvíja od Ánd. Iné podnebie je v horách a iné pri oceáne. Počas našej zimy je v Peru leto, a to od novembra do apríla. Vo vnútrozemí vo vyšších polohách je pekné počasie po celý rok. 

body of water with green mountains during daytimeJazero Humantay. Foto: unsplash.com

 

Poznávacie zájazdy do Peru

Andy sú najdlhším pohorím na svete a pýšia sa niektorými z najvyšších vrchov, najvyššou sopkou na svete, ale i ruinami starovekých civilizácií. Andy vznikli pred viac ako 50 mil. rokmi, keď za zrazili juhoamerické a tichomorské tektonické dosky. Jedná sa o súbor početných horských reťazcov, ktoré boli navzájom spojené do uzlov. Viac ako 9000 km dlhé Andy sa tiahnu pozdĺž západného pobrežia Južnej Ameriky cez Ekvádor, Peru a Bolíviu.

Peru. Foto: unsplash.com

Peruánske Andy majú najväčšiu zlatú baňu na svete Yanacocha a sú známe svojou jedinečnou biodiverzitou v klimatických zónach s nespočetným množstvom druhov cicavcov, plazov, rýb, vtákov a obojživelníkov. Medzi turistické atraktivity sa radí pešia turistika, rafting na divokej vode, cyklistika alebo pozorovanie hviezd. Nádherné okolie ponúka aj Urubamba. 

Urubamba. Peru. Foto: unsplash.com

Dúhová hora v Peru je tiež známa ako Vinicunca alebo Montaña de Colores. Je to veľkolepá atrakcia, ktorá sa nachádza v pohorí Ánd na ceste do Apu Ausangate. Svoj názov odvodzuje od 7 výrazne farebných vrstiev, ktoré tak vynikajú vďaka zvetrávaniu mineralogického zloženia. Táto časť bola kedysi pokrytá ľadovcovými čiapkami. V súčasnosti je hora krásne pestrá. National Geographic Dúhovú horu zahradil medzi 100 najkrajších miest na svete, ktoré sa oplatí vidieť.

brown and white mountains under blue sky during daytimeDúhová hora v Peru. Foto: unsplash.com

Posvätné údolie El Valle Sagrado leží v údolí rieky Urubamba, na úpätí hôr severne od mesta Cuzco. Toto starobylé údolie je plné zázrakov prírody. Odľahlé miesto v Andách prekvitá tradičnými dedinkami, rušnými trhmi, významnými ruinami ako Pisac Ollantaytambo a Chinchero. Toto údolie je ideálnym miestom pre milovníkov trekkingu, raftingu či horolezectva.

landscape photography of farm under white cloudsEl Valle Sagrado. Foto: unsplash.com

Staroveké miesto Moray ležiace v Posvätnom údolí sa nepodobá žiadnemu inému. Tieto ruiny Inkov pripomínajúce rímsky amfiteáter pravdepodobne slúžili na experimentovanie rastu rôznych plodín pri rôznych teplotách. Bez ohľadu na ich účel sú tieto terasy skutočne neobyčajné.

brown mountain in high-angle photoMoray. Foto: unsplash.com

Národný park Manu o rozlohe 1,5 mil. ha leží v tropických Andách a povodí rieky Amazonky v juhozápadnej časti Peru. Má jedinečnú vegetáciu od 150 m až do výšky presahujúcej 4000 m nad morom. Nachádzajú sa tu rozmanité andské pastviny, horské lesy, nedotknuté dažďové pralesy. Existuje tu viac ako 1000 druhov stavovcov, 200 druhov cicavcov a viac ako 800 druhov vtákov. Žije tu vydra obrovská, 13 druhov primátov a 8 mačkovitých šeliem vrátane jaguára, pumy a ohrozenej andskej mačky. Tento národný park má bezkonkurenčnú rozmanitosť pokiaľ ide o nadmorskú výšku, mikroklímu či pôdu. Je rozľahlý, izolovaný, čím si zachováva svoj pôvodný prirodzený stav.

green and white crocodile on tree branchNárodný park Manu. Foto: unsplash.com

Peru je známe aj pre soľ a to najmä v časti Salineras de Maras. Jedná sa o zaujímavé miesto, ktoré leží v Posvätnom údolí Inkov, neďaleko od mesta Maras. Táto zaujímavá oblasť sa skladá z viac ako 3 tisíc malých jazierok vytesaných do úbočia hory. Tieto bazény sú napájané podzemným soľným prameňom, ktorý tu vznikol pred viac ako 110 mil. rokov, v čase keď sa formovalo Andské pohorie. Pre vysokú slanosť je táto voda oveľa slanšia ako morská. Ponúka prírodné terapeutické soli bohaté na horčík, vápnik, draslík a kremík. Soľné studne a kryštálové útvary vytvárajú nádherný kontrast farieb.

two people at the mountain during daySalineras de Maras. Foto: unsplash.com

Prírodná rezervácia Tambopata v juhovýchodnej časti Peru je klenotom amazonského dažďového pralesa. Ideálne miesto pre milovníkov prírody. Vyniká rozmanitosťou, množstvom motýľov, vtákov, cicavcov a pestrej flóry. Rezerváciu tvorí nížinný amazonský dažďový prales, riečny les, jazerá a tri rieky. Je tiež domovom domorodých ľudí Ese Eja, ktoré si zachovávajú svoje kultúrne bohatstvo.

white and black bird on green plantTambopata. Foto: unsplash.com

Laguna 69 je jedno z najkrajších jazier na svete. Táto výnimočná lokalita vyniká nielen krásou jazera ale aj okolitými horami. Jazero leží na úpätí veľkého ľadovca Pisco v nadmorskej výške 4600 m pri meste Huaraz v národnom parku Huascarán. Ku jazeru vedie mierne náročná túra.

landscape photography of white and black mountainLaguna 69. Foto: unsplash.com

Národný park Huascarán sa nachádza v úchvatnom prostredí obklopený ľadovcami, riekami, tyrkysovými jazerami, rozmanitou faunou a flórou. Priamo v parku je 33 historických archeologických lokalít. Nachádza sa tu aj najvyššie tropické pohorie sveta. Rastie tu rastlina Puya Raimondi, ktorá dosahuje výšku až 12 m. Park je domovom medveďov okuliarnatých, kolibríkov obrovských, juhoamerických tiav a horských mačiek. Nachádza sa tu i ľadovec Pastoruri a to vo výške 5300, ku ktorému je možné vyjsť pešo. 

aerial photography of lake surrounded with mountains under cloudy skyHuascarán. Foto: unsplash.com

Gocta Cataractes je piaty najvyšší vodopád na svete, ktorý leží 700 km na sever od hlavného mesta Lima, v Amazonskom regióne. Domorodci z tejto časti Peru o vodopáde vedeli už po stáročia, ale svet sa o ňom dozvedel až v roku 2002, keď ho objavil nemecký výskumník Stefan Ziemendorff. Nachádza sa v pomerne náročnom teréne, avšak turistov sem láka vodopád ako i divoké prostredie. Najvyššia časť vodopádu leží vo výške 2286 m. Skladá sa z dvoch úrovní, celková výška je 771 m a šírka presahuje 60 m.

green mountains and river during daytimeGocta Cataractes. Foto: unsplash.com

 

Top lokality

Arequipa

Arequipa je druhé najväčšie mesto v Peru, známe tiež ako "biele mesto". Prívlastok „biele mesto“ dostala Arequipa hlavne pre materiál, z ktorého sú postavené mnohé budovy - z bieleho sopečného tufu, čo je vlastne usadená hornina vulkanického pôvodu. Ľahko sa opracováva a preto sú mnohé budovy v Arequipe krásne a plné rôznych zvieracích či kvetinových motívov. Ale ako náhle príde zemetrasenie, ľahko tieto budovy padajú a rúcajú sa. Leží v nadmorskej výške asi 2300 metrov. Jeho okoliu dominujú majestátne sopky - Misti, Chachani a Pichu Pichu.

Image
Arequipa. Foto: CK SATUR

Správny cestovateľ pri návšteve Peru nesmie vynechať kráter Patapampa, ktorý sa nachádza v blízkosti mesta Arequipa. Prostredie v okolí skrášľuje nádherná vysokohorská scenéria. Najvyšší priechod Patapampa sa nachádza až vo výške 4 900 metrov.  Pri danej výške sa môžu preukázať choroby vysokej nadmorskej výšky, ktoré sa prejavujú bolesťami žalúdka či bolesťami hlavy. No ničomu sa nevyrovnajú nádherné výhľady na okolitú krajinu. Dostať sa dá až na vyhliadku odkiaľ je krásny výhľad pohorie Andy a sopky obklopujúce Arequipu.

Image
Patapama. Foto: CK SATUR

Rezervácia Paracas

Rezervácia Paracas na juhozápade Peru skrýva nielen unikátne prírodné skvosty, ale aj stopy výnimočnej histórie. Práve tu žili niekoľko storočí pred Kristom ľudia, ktorých kultúra bola neuveriteľne vyspelá. Paracas je maličké rybárske mestečko, no zároveň jedno z hlavných pobrežných letovísk v Peru. Malé prístavné mesto žije predovšetkým z oblasti cestovného ruchu a je východiskom pre výlety na ostrovy Ballestas, prezývané aj ,,malé Galapágy“. Lodný výlet na ostrovy Ballestas je veľmi obľúbeným, ostrovy sú domovom uškatcov, tučniakov a morského vtáctva.

SUV near body of waterRezervácia Paracas. Foto: unsplash.com

Ostrovy Ballestas

Ostrovy Ballestas, tiež prezývané malé Galapágy, sú skupinka ostrovčekov v blízkosti mestečka Paracas na južnom pobreží Peru. Ostrovy sú domovom pre mnoho živočíchov, napríklad tu môžete pozorovať tulene, tučniaky Humbodtove a úchvatné pelikány peruánske v ich prirodzenom prostredí. Na Islas Ballestas žije približne 2 milióny morských vtákov a iných živočíchov. Pestrosť živočíšnej ríše nedosahuje úroveň Galapág, napriek tomu ostrovy poskytujú reprezentatívny pohľad na  faunu studených tichomorských vôd.

flock of penguins on brown sand during daytimeOstrovy Ballestas. Foto: unsplash.com

Chivay

Provinčné mesto Chivay, leží na dohľad sopke Mismi a je naozajstná brána do svetoznámeho kaňonu Colca. Mesto Chivay sa nachádza vo výške 3 640 m n. m. Najjednoduchšie sa sem dá dostať autobusom z Arequipy. Neďaleko mesta sa nachádza zdroj obsidiánu, teda sopečné sklo. Samotné mesto je známe svojim farebným trhom, pekným kostolíkom, inkským mostom cez tiesňavu rieky Colca a turistami často navštevovanými termálnymi prameňmi.

Image
Chivay. Foto: CK SATUR

Cruz del Condor 

Cruz del Condor je jedným z tradične navštevovaných miest v Peru a je označovaný za jeden z najhlbších kaňonov na svete. Počas návštevy Cruz del Codnor budete fascinovaní jeho krásou. Súčasne vám zaručuje vyhliadky na masívy hôr týčiace sa nad kaňonom. Jedným zo špecifických predstaviteľov fauny vo vysokohorskej oblasti je kondor. Dokáže lietať vo výške až sedemtisíc metrov a dožíva sa veku sedemdesiatich rokov. Je výnimočný obrovským rozpätím krídel počas letu. Miesto charakteristické pozorovaním kondorov v Peru je práve Cruz del Condor.

Cruz del Condor, Peru
Cruz del Condor. Foto: CK SATUR

Titicaca

Titicaca je posvätné jazero, ktoré je zároveň najvyššie položeným na svete. Tento titul získalo vďaka svojej polohe vo výške presahujúcej 3800 m.n.m., no návštevníkov láka aj inými zo svojich predností. Táto bezodtoková vodná plocha ležiaca na hraniciach Peru a Bolívie je zaujímavá najmä svojou funkčnou lodnou obchodnou dopravou prechádzajúcou pomedzi stále obývané plávajúce ostrovy. Nezabudnuteľné prostredie horského jazera má viac ako 20 prítokov.

green trees on rocky shore during daytimeTiticaca. Foto: unsplash.com

Plávajúce ostrovy kmeňa Uros

Neobyčajné miesto, ktoré by ste len ťažko hľadali inde na svete. Člny, obydlia, ale aj ostrovčeky postavené z niekoľkých vrstiev tunajšej trstiny tortora rastúcej na pobreží Titicaca sú totiž originálnou záležitosťou tohto posvätného, no chladného jazera.

people near brown thatched houses across riverPlávajúce ostrovy kmeňa Uros. Foto: unsplash.com

Hoci dnes už väčšina z tunajších Indiánov žije na pevnine, prichádzajú sem, aby sa nemuseli úplne vzdať svojho domovského prostredia a zároveň, aby predali svoje ručne tkané a pletené výrobky z obľúbenej jemnej vlny alpaky. Aj vďaka tomu si môžete užiť autentickú atmosféru, ktorá vás očarí a nenechá zabudnúť. 

several women standing near towerKmeň Uros. Foto: unsplash.com

Andahuaylillas 

Dedinka Andahuaylillas je vzdialená asi 36 km juhovýchodne od mesta Cusco a nachádza sa asi vo výške asi 3000 m n. m. Hlavnou atrakciou Andahuaylillas je jeho barokový kostol svätého Petra apoštola. Kostol je premenovaný na " Sixtínsku kaplnku Ameriky" kvôli nádherným freskám, ktoré zdobia jeho múry. Kostol je jednoduchá stavba, tvorená hrubými mramorovými stenami, bežnými v koloniálnych budovách, a má pomerne skromnú štruktúru. Zatiaľ čo exteriér kostola vyzerá dosť pokorne, je to interiér, ktorý robí kostol z najcennejších klenotov koloniálneho umenia v Peru.

Andahuaylillas, Peru
Andahuaylillas. Foto: CK SATUR

Kostol San Pedro Apóstol postavili jezuiti v 16. storočí. Exteriér kostola je skôr jednoduchšieho charakteru, no jeho jednoduchosť vynahrádza interiér, ktorý je viac než bohatý. Okrem krásnych nástenných malieb a obrazov sa vo vnútri nachádza i detailne vyzdobený hlavný oltár a majestátny klavír.

 

Hlavné mesto

Lima

„Mesto kráľov“, ktoré založili kolonizátori už v 16. storočí, dnes patrí medzi 5 najväčších metropol na kontinente. Svojou rozmanitosťou láka každoročne množstvo turistov, ktorým ponúka široké spektrum možností.

beige concrete building under blue sky and white clouds during daytimeHistorická Lima. Foto: unsplash.com

Okrem historického centra plného honosných koloniálnych budov, tu možno nájsť viacero sakrálnych stavieb či slumové mestečká, ktoré sem pribudli počas minulého storočia, počas nárastu prisťahovalcov z peruánskych Ánd. Veľkým potešením je toto hlavné mesto aj pre milovníkov prímorského oddychu, rozprestiera sa totiž na desiatkach kilometrov pacifického pobrežia, nad ktorým bdie socha Krista siahajúca do viac ako 30 metrovej výšky.

bird's eye photography of village beside waterLima. Foto: unsplash.com

Miraflores je jednou z hlavných turistických atrakcií v meste Lima. Je to exkluzívna rezidenčná a luxusná nákupná štvrť južne od centra mesta. Tu si môžete vychutnať západ slnka nad Tichým oceánom. Poslúži vám na to príjemná promenáda romantického ,,Parku lásky“.

city on island during dayMiraflores. Foto: unsplash.com

Štvrť Miraflores sa o všeobecnosti označuje za bohatú nákupnú štvrť s reštauráciami, nákupnými strediskami a barmi, kde pulzuje rušný nočný život. Nájdete tu množstvo obchodov so suvenírmi, ceny sú tu však vyššie ako na miestnych trhoch.

road near body of water and buildings at daytimeMiraflores a oceán. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Aguas Calientes, Peru

HistóriaPríroda

Aguas Calientes

Aguas Calientes, v preklade teplá voda alebo horúce pramene, sa dnes volá Machu Picchu Pueblo, ale väčšina ľudí ho stále volá po starom. Je to mestečko v pravej vysokohorskej džungli, obklopené v nadmorskej výške  približne 2.100 m n. m. Mesto Aguas Calientes je východiskovým bodom pre návštevy nezabudnuteľného Machu Picchu, takže tu nájdete veľké množstvo turistov, ktorí začínajú svoju púť k záhadnému stratenému mestu Inkov

Machu Picchu, Peru

HistóriaPríroda

Machu Picchu

Machu Picchu, stratené kultové mesto Inkov, je mestom záhad. Pravdepodobne bolo postavené roku 1462 i keď o presnom termíne sa vedú spory. Machu Picchu je lokalizované v nadmorskej výške 2.430 m n. m. a predstavuje veľký komplex so záhradami, terasami a palácmi. Celý areál Machu Picchu má dva hlavné sektory, jeden poľnohospodársky a druhý mestský. Časť, na ktorej sa pestovali poľnohospodárske plodiny, je ľahké rozpoznať podľa terasovitých políčok a odvodňovacích kanálov, svedčia o inkských nadčasových vedomostiach hydrauliky. Machu Picchu, pomenované podľa kopca nad údolím, čo v preklade z jazyka Inkov kečua znamená starý kopec, Vás získa svojou tajomnou mágiou

Cuzco, Peru

Iné atrakcie

Cuzco

Pôvabné miesto na juhu peruánskej krajiny s bohatou históriou a jedinečnou atmosférou bolo niekdajším hlavným mestom inckej ríše. Domáci ho prirovnávali k telu pumy, ktoré bolo rozdelené do štyroch častí podľa regiónov a v ktorej hlavu tvorila pevnosť Sacsayhuamán. Ďalšími lákadlami sú lokálne kostolíky, kláštorne budovy, hlavné námestie a trhovisko. Medzi najobľúbenejšie a najnavštevovanejšie pamiatky patrí Chrám Coricancha, kúpele Tambo Machay, skalný komplex Ouenqo s amfiteátrom a pevnosť Puca Pucara, pomenovaná podľa červených kameňov.

Raqchi, Peru

História

Raqchi

Vraví sa, že Boh Inkov Con-Tici Viracocha niekedy vrhal aj veľké balvany do širokého okolia. Aby si ho ľud udobril, postavil mu pod sopkou chrám Raqchi. Po príchode bielych mužov z Európy sa na boha Viracochu pomaly zabúdalo, a tak aj jeho niekdajší hnev pripomínajú už len pásy stuhnutej lávy a lávové kamene v okolí chrámu, z ktorého už dnes ostali len ruiny. No aj ruiny tohto chrámu, nachádzajúceho sa na polceste medzi peruánskymi mestami Cuzco a Puno, vypovedajú o niekdajšej sláve tejto svätyne. Paradoxom pritom je, že zatiaľ čo sa v súčasnosti hovorí o jedinečnom komplexe, obrovský areál chrámu začali archeológovia skúmať a upravovať len pred pätnástimi rokmi.

Korikancha, Peru

História

Korikancha - Santo Domingo

Korikancha, pôvodne veľký chrám Slnka, bol najvýznamnejší chrám Inkov plný zlata. Keď do mesta Cuzco prišiel Francisco Pizarro so svojou hordou dobrodruhov, ktorá sa hnala za zlatom a striebrom, všetko, čo bolo zo zlata a striebra roztavili, zdemolovali paláce a umelecky zdobené stavby a kameň z nich použili na výstavbu svojich kresťanských chrámov. Chrámové steny boli pokryté sedemsto kusmi zlatých dosiek. Na dvore bola tráva, kvety a kukurica celé z čistého zlata, zo zlata boli aj vtáky a pasúce sa lamy, zlaté slnko žiarilo nad zlatými postavami žien a detí.

Kláštor Santo Domingo, Peru

História

Kláštor Santo Domingo

Dominikánsky kláštor Santo Domingo stoji na základoch, ktoré kedysi patrili najkrajšiemu a najvýznamnejšiemu chrámu inkskej ríše Coricancha, nazývanému i Zlatý dvor. Keď španielski dobyvatelia dobyli v 16. storočí Cuzco, Coricanchu prestavali na kostol Santo Domingo, väčšinu inkských múrov však nechali nedotknutú. Katastrofálne zemetrasenia v rokoch 1650 a 1950, ktoré narobili veľké škody v meste Cuzco, nezmenili pôvodný charakter stavby.

Sascayhuamán, Peru

História

Sascayhuamán

Sacsayhuamán je archeologický komplex neďaleko antického mesta Cuzco, v nadmorskej výške 3701 m n.m. Na rozlohe 3094 hektároch sa nachádza vyše 200 archeologických nálezísk. Keď prvý krát vstúpili na toto územie Španieli, neverili vlastným očiam. Nevedeli si vysvetliť, ako mohli pôvodní obyvatelia Peru postaviť takéto stavby. Boli presvedčení, že sa jedná o prácu démonov. Aj v dnešnej dobe mnoho ľudí verí, že pôvodní obyvatelia Peru, tzv. „Peruánski indiáni“, neboli technologicky dostatočne vyspelí na to, aby takéto niečo postavili, preto pripisujú tieto stavby bytostiam z iných svetov.

Nazca, Peru

Iné atrakcieKultúra

Nazca

Planina Nazca, oblasť v okolí malého mestečka Paracas, je známa tiež zvláštnymi obrazcami, ktorých príčina je opradená množstvom príbehov. Čiary v Nazce objavila okolo roku 1920 posádka malého lietadla, keď v tejto oblasti hľadali vodu. Po zavedení pravidelných leteckých liniek ponad púšť sa začali množiť svedectvá pasažierov, ktorí ich videli zo vzduchu. Preto sa Američan Paul Kosok v roku 1939 podujal na prvú archeologickú expedíciu do tejto oblasti. Na jeho prácu nadviazala nemecká archeologička a matematička Maria Reicheová, ktorá prechádzala po čiarach a zaznamenávala ich polohu. Po rokoch naliehania dosiahla, že toto miesto vyhlásili za chránenú oblasť.

Stiahnuť PDF

Pláže

Mancora

Mancora je obľúbené letovisko, ktoré leží v severozápadnej časti Peru a patrí medzi najnavštevovanejšie. Nachádza sa tu množstvo hotelov, reštaurácií, miestnych barov. Pláž má čistý zlatý piesok s pozvoľným vstupom do oceánu. Keďže je tu veterno, pláž Mancora je vhodná aj pre surfovanie. Hlavná sezóna začína v Peru vo februári a trvá do apríla, vtedy sa oceán ohreje na 24℃. Teplota vzduchu dosahuje aj 40℃. Ostatné mesiace oceán dosahuje 18℃.

Viaje a Máncora, el balneario más paradisíaco del Norte de PerúMancora. Foto: incasperu.pe

Cabo Blanco

Pláž Cabo Blanco priťahuje najmä surfistov. Odtiaľto pochádza slávna najvyššia peruánska vlna. Pobrežie má jemný piesok, v oceáne sú však kamene a útesy. Toto miesto kedysi očarilo aj Hemingwaya, ktorý tu lovil čierneho marlina.

sea waves crashing on shore during sunset
Peru a Tichý oceán. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Pre deti

Pláž Zorritos

Pláž Zorritos sa nachádza cca 26 km mesta Tumbes, v severnej časti Peru, v blízkosti hraníc s Ekvádorom. Má zlatý piesok a príjemne teplý oceán počas sezóny a pozvoľný vstup do vody. Nájdete tu aj reštaurácie či bary. V meste Tumbes nájdete aj krokodíliu farmu. Samotné mesto má koloniálnu atmosféru a množstvo obchodíkov so suvenírmi, ako sú keramické postavy alebo hlinené hračky.  
 
child standing on seashore during golden hour
Pláž Zorritos. Foto: unsplash.com
 
Stiahnuť PDF

Gastronómia

Peruánske jedlá sú tradične dusené, pečené, vyprážané. Najbežnejším jedlom je zeleninový guláš podávaný s mäsom. Využíva sa hovädzie, bravčové mäso a jahňacie. Ku mäsu sa podávajú výrazné arašidové či cibuľové omáčky so zemiakmi, ryžou, kukuricou či šošovicou. Peruánci obľubujú kukuričné tortilly. Tie radi plnia zemiakmi, kuracím či krabím mäsom a avokádom.

brown and green dish on blue and white ceramic round plateTortilly. Foto: unsplash.com

Každý región v Peru má svoje vlastné recepty. Dominuje však množstvo korenín, čili a cesnaku. Pri pobreží sú časté ryby, morské plody a slávne ceviche, v horských oblastiach steaky z alpaky či lamy. Kým sa do Peru dostali Španieli, Inkovia jedli poľnohospodárske produkty, ako kukuricu, zemiaky a okopaniny. Ženy v jamách naplnených horúcimi kameňmi pripravovali dusené mäso a polievky. Pridali cesnak a čili. V oceáne lovili ryby v horách zas jeleňov, králiky, ovce, prepelice, jarabice, kačice. V údoliach riek zbierali plody z ovocných stromov.

white ceramic bowl with onion dishRybie špeciality. Foto: unsplash.com

Po dobytí Peru, Španieli do inkských jedál pridali mliečne výroby, mlieko, maslo, smotanu. Začali používať olivy, ocot, obilniny, ryžu, pšenicu a jačmeň. Kolonialisti priniesli nové odrody zeleniny a ovocia, ktorým sa v Peru dobre darí. Naučili ich používať bylinky, ako koriander, kmín, klinček, škoricu, cukrovú trstinu. Tým sa peruánska kuchyňa výrazne obohatila. Bez ohľadu však na to, aký to má vplyv, hlavnými zložkami sú stále zemiaky, kukurica a ryža.

cooked food on white ceramic platePeruánske jedlo. Foto: unsplash.com

Peruánci za svoju národnú pochúťku považujú kukuricu. Čerstvú je varia vo vriacej vode a podávajú priamo na kukuričný list, bez soli. Namiesto soli varenú kukuricu podávajú so slaným kozím syrom. Takto varenú kukuricu predávajú babičky v mnohých častiach Peru. Peruánska kukurica chutí výborne. Je šťavnatá a aromatická. Okrem známej žltej kukurice je v Peru bežná aj čierna. Z čiernej kukurice sa vyrába obľúbený nápoj „chichu morada“, nefermentovaný nealkoholický nápoj, ktorý je skvelý na uhasenie smädu počas horúcich dní. V Peru sa pestuje viac ako 50 odrôd kukurice. Lahodná je napríklad kukuričná kaša „guinua“.

Peruánska kukurica. Foto: unsplash.com

V krajine sú obľúbené aj polievky, ako napríklad „parihuela“ s morských plodov podávaná vo veľkej miske s morskými riasami. Ďalšou známou polievkou z morských plodov je „chupe de camarones“, ktorá sa pripravuje z kreviet, vajec, mlieka a korenia. Často sa varí aj šošovicová polievka, ktorá sa pripravuje z cibule, tymianu, múku, paradajkovej pasty, cesnaku, petržlenu a šošovice. Podáva sa aj za studena aj za tepla. Chutný je aj zeleninový prívarok s miestnym korením, zo zemiakov aromatické jedlo „huancaina papas“ s prídavkom citrónovej šťavy. Zaujímavé sú vyprážané listy aloe vera.

round silver steel bowl with scallopsMušle. Foto: unsplash.com

Peruánskou lahôdkou je ceviche. Základom ceviche sú čerstvé nadrobno nakrájané ryby, morské plody, ako mušle, čierne mušle, krevety či chobotnice, ktoré sa marinujú 15 min. v citrusovej, citrónovej či limetkovej šťave. Na dochutenie sa pridávajú čili papričky, paprika a červená cibuľa. Podáva sa so sladkými zemiakmi, kukuričnými zrnami, avokádom a listami šalátu. Existuje sto rôznych spôsobov. To čo majú spoločné je čerstvosť. Ceviche sa začalo pripravovať už v dobe Inkov, o čom sa dozvedáme od španielskych dobyvateľov. Z ceviche ako vedľajší produkt vzniká mliečna omáčka „tigrie mlieko“, a to spojením rybích bielkovín a citrusovej šťavy.

vegetable salad on white plate on brown tableCeviche. Foto: unsplash.com

Ikonické a veľmi výrazné peruánske jedlo je aj morča „kui“. Najčastejšie sa grilujú, alebo sa pečú v špeciálnej rúre. Miestne obyvateľstvo konzumuje sušené listy koky. Tie sa dajú žuť, pripravovať ako čaj a pridávajú sa aj do jedál. Koka tak v tejto forme nepôsobí narkoticky, v prostredí s vysokou nadmorskou výškou sa využíva veľmi často. 

Peruánske nápoje sú napríklad anízová vodka „kashasa“. Obvykle sa mieša s limetkovou šťavou. Miestny rum sa vyrába z cukrovej trstiny a má charakteristickú chuť vďaka pridaným bylinkám. Typický je aj 45% „pico-sur“ na báze hrozna. V Peru je známy nealkoholický nápoj Inca-Cola. V ponuke nájdete aj obľúbený čaj „yerba-mate“, ktorý sa pije cez tenkú slamku a tradične zo sušenej tekvice.

close-up photography of containerYerba-mate. Foto: unspalsh.com

Stiahnuť PDF

Zábava

Piknik na červenej pláži

Pláž Roja je skalnatý úsek pobrežia, ktorý pokrýva červený piesok. V zátoke, blízko Paracas je často silný vietor, takže sú tu silné vlny a prúdy. Nedá sa tu síce plávať, ale toto nezvyčajné miesto je však vhodné na prechádzky, pikniky či pozorovanie oceánu.

wide angle photography of brown cliff near body of waterPláž Roja. Foto: unsplash.com

Jazda na piesočných dunách

Medzi zlatými piesočnými dunami v najsuchšej púšti sveta, Atacama leží malý zázrak prírody - oáza Huacachina. Prekvitajúca úrodná pôda v tejto časti Peru je obklopená vysokými palmami.

aerial photography of town in the middle of the desertOáza Huacachina. Foto: unsplash.com

Okolo nej vyrástlo mesto Huacachina, ktoré láka turistov pre atraktívne okolie ale aj pre liečivé účinky. Jediná púštna oáza v Južnej Amerike, ponúka dobrodružstvo a extrémne športy, ako sandboarding či jazdu na dunách na buginách.

yellow and green UTV parked on a desert fieldJazda na dunách v Peru. Foto: unspalsh.com

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Termálne pramene La Calera

Len 3 kilometre od provinčného mesta Chivay sa nachádzajú termálne pramene La Calera. Je tu vybudovaný komplex bazénov, ktoré sa vhodné na liečenie pohybového ústrojenstva. Relaxujte i vy v La Calera Thermal Waters, v komplexe prírodných horúcich prameňov v malebnom horskom prostredí. Súčasťou areálu je tiež malé múzeum s artefaktmi a exponátmi o miestnej kultúre. Vychutnajte si teplú vodu s teplotami okolo 38 °C, pri dych berúcom výhľade na svahy kaňonu Colca.

aerial view of desert during daytimeÚdolie Colca a horské prostredie. Foto: unsplash.com

La Raya

La Raya je líniou, ktorá rozdeľuje regióny Cusco a Puno v Peru. Pri neuveriteľných 4 335 m n. m. je La Raya najvyšším bodom oblasti a ponúka nádherný výhľad na Andy. Horský priesmyk La Raya je známa svojimi malebnými svahmi, do výšin siahajúcimi vrcholmi a panoramatickými výhľadmi na vzácnu prírodnú krásu. 

La Raya. Foto: unsplash.com

Kuelap

Kuelap je starobylé mesto ležiace v severnej časti Peru na svahoch Ánd, v nadmorskej výške cez 3000 m. Nachádza sa tu pevnosť, ktorá bola postavená medzi 6. a 16. storočím národom Chachapoyas. Poskytuje krásne výhľady na údolie Utcubamba. Ku pevnosti je možné sa dostať lanovkou. Hovorí sa mu aj „Machu Picchu severu“.

Kuelap. Foto: wmf.org

Huanchaco

Huanchaco je koloniálne mesto, ktoré bolo kedysi rybárskou dedinou. Dnes je často navštevované surfistami. Nachádzajú sa tu školy aj pre surfistov - začiatočníkov. Je tu piesková pláž a nádherné západy slnka. Ikonou mesta sú rákosové člny na pobreží využívané na rybolov. V meste sa nachádza barokový kostol. Neďaleko je pôsobivé mesto Chan Chan, v ktorom boli objavené a obnovené staroveké 10 m vysoké múry významného sídla.

silhouette of people surfing on sea during sunsetHuanchaco. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: republika

Rozloha a populácia: 1 285 216 km2
33 868 634 mil. obyvateľov

Jazyky: španielsky jazyk, kečuánsky jazyk, aymarský jazyk

Náboženstvo: katolíci 76ˇ%, evanjelici 14% 

Mena: nový sol

Kurz: 1€ = 4.058PEN

Časový posun: -7h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

V zime, jún až september, teploty dosahujú 14 - 16 °C. Vlhkosť je veľmi vysoká, v priemere nad 90 %. V lete, november až apríl, teploty dosahujú okolo 25 - 28 °C. K návšteve najzaujímavejších oblastí - Machu Picchu, Iquitos, Huariz - sa neodporúča obdobie medzi decembrom a aprílom vzhľadom na obdobie dažďov v týchto oblastiach. 

Návšteva najzaujímavejších oblastí Peru - Machu Picchu, Iquitos a Huariz - sa neodporúča v čase obdobia dažďov. Tie sú od decembra do apríla a hrozí pri nich zosun pôdy v týchto oblastiach. Všeobecne ideálny čas pre turistické cesty do peruánskych Ánd je obdobie sucha trvajúce od mája do novembra.

Letisko a dĺžka letu

Odlety z Viedne cez Paríž alebo Madrid. 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Buenos Aires, Figueroa Alcorta 3240, 1425 Buenos Aires, Argentina

Tel: +54 1148013917
Email: emb.buenosaires@mzv.sk

Víza a doklady

Na vstup do Peru je podmienkou cestovný pas s platnosťou najmenej 6 mesiacov odo dňa vstupu do krajiny. Pre turistické cesty do 90 dní postačuje platný cestovný pas SR.

Colné predpisy

Je zakázané dovážať a vyvážať z Peru napr. zbrane, semená, rastliny a ich deriváty, ktoré musia byt vybavené predpísanými povoleniami. Pre dovoz a vývoz zvierat a rastlín platia medzinárodné predpisy, čo znamená, že sa vyžaduje medzinárodný zdravotný certifikát, prípadne očkovací preukaz.

Doprava

Na trasy turisti väčšinou využívajú diaľkové autobusy. Cena závisí od vzdialenosti (približne 100 km stojí okolo 15 solov). Neodporúča sa cestovať lacnejšími dopravcami, ktorých technický stav vozidiel je nevyhovujúci. Povrch miestnych diaľnic je pomerne dobrý, diaľničné poplatky sú približne 3,- až 5,- solov na 80 km. Cesty vo vnútrozemí sú však vo veľmi zlom stave. Pravidlá cestnej premávky sa prakticky nedodržiavajú. Pokiaľ ide o dopravu v meste, odporúča sa prepravovať tzv. žltými taxíkmi, ktoré sú registrované. Taxíky nemajú tachometer a tak je potrebné si cenu za odvoz dohodnúť s taxikárom ešte pred absolvovaním cesty. Väčšina taxikárov má zmluvné ceny.

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR