Panama

Panama

Divoké džungle, biele pláže a veľké lode

Stiahnuť PDF

Panama, brána zo Strednej do Južnej Ameriky, leží na úzkej úžine zovretej medzi Tichým oceánom a Karibským morom. Je to jedno z mála miest, kde možno cítiť harmóniu medzi vedeckým pokrokom a divokou prírodou. Obrovská metropola Panama City tu plynule prechádza do zelených tropických pralesov a vytvára kontrast, ktorý zároveň spája prírodu s moderným svetom. Panamu charakterizuje uvoľnená atmosféra s úžasnými miestami na návštevu vrátane trendových surferských stredísk, ospalých horských dedín, rajských súostroví či nádherných pláží a miest na potápanie. A ku tomu všetkému nechýbajú ani usmievaví a priateľskí Panamčania. 

Panamská žena. PanamaPanamská žena. Panama. Foto: unspalsh.com

Dovolenky v Paname


Od vzniknutia Panamského prieplavu v roku 1914 sa táto krajina katapultovala medzi najdôležitejšie krajiny svetového obchodu. Spojenie Karibského mora a Pacifiku šetrí medzinárodným lodiam čas aj peniaze. V posledných rokoch sa Panama stáva obľúbenou turistickou destináciou či už ako hlavná destinácia alebo medzi zastávka počas cestovania po Strednej a Južnej Amerike.

Exotická Panama. Panama. Exotická Panama. Panama. Foto: unspalsh.com

Panama je jediný štát na svete, z ktorého môžete vidieť východ slnka v Atlantiku a západ v Pacifiku z rovnakého miesta. Zároveň, Panama City je jediné hlavné mesto na svete, ktoré má dažďový prales priamo v meste. V celej Paname sa platí Americkými dolármi, ako oficiálnou menou. Panama má aj svoju vlastnú menu, ktorá má rovnakú hodnotu, ako doláre. Ide však len o mince.

Panama City. PanamaPanama City s dažďovým pralesom s okolím Panamského prieplavu. Panama. Foto: unspalsh.com

Tropický raj o rozlohe Česka, ktorý sa pred miliónmi rokov vyvíjal ako samostatný ostrov až do neho narazili Severná a Južná Amerika, vďaka tomu má neuveriteľne bohatú faunu aj flóru. Pôvodné druhy doplnili migranti zo severu a juhu. 1000 druhov vtákov - tukany, ary, kolibríky aj pelikány. Jaguáre, pantery, pumy, leňochody, kapibary, mravčiare, tapíre, vydry, lamantíny, kajmany, aligárori a mnohé ďalšie. Panamá znamená v jazyku pôvodných obyvateľov miesto hojnosti rýb a motýľov.

Panamská faunaBohatstvo panamskej fauny a flóry. Panama. Foto: unsplash.com

Pred príchodom Kolumba tu žilo 20 rôznych kmeňov, dnes ich narátame už len sedem. Španielske meče a choroby pôvodných obyvateľov dosť zdecimovali. Jeden z dobyvateľov sa však snažil učiť od miestnych, vďaka tomu zistil, že Panama je uzučký pás zeme a objavil Tichý oceán. Dozvedel sa o bájnej ríši Inkov so zlatými pokladmi za horami na juhu. Dnes je z neho národný hrdina, po ktorom sú pomenované námestia, pivo aj miestna mena Balboa. Platí sa tu však papierovými americkými dolármi a Balboa je už len v minciach v hodnote jedna k jednej s dolárom.

Miestni pripravujú jedlo
Príprava jedla miestnymi obyvateľmi. Panama. Foto: Roman Lipták

Keď sa Španielom podarilo dostať do Peru a získať mieste zlato, zistili, že najľahšie ho domov privezú loďou Pacifikom do Panamy potom na muliciach na Atlantickú stranu a potom do Európy. To lákalo anglických pirátov, kapitán Morgan zničil starý panamský prístav a získal rozprávkové bohatstvo.

Panamská džungľa. PanamaPanamská džungľa. Panama. Foto: unsplash.com

Áno, podľa neho bol neskôr nazvaný legendárny rum. V 17. storočí sa tu snažili vytvoriť kolóniu Škóti, ale finančne ich to zruinovalo, a to bol vraj jeden z dôvodov, prečo podpísali zmluvu o únii s Anglickom a vzniklo tak Spojené kráľovstvo Veľkej Británie. V prvej polovici 19. storočia prichádza nezávislosť od Španielska, Panama sa stáva súčasťou Kolumbie.

Historické centrum Panama City. Panama.Historické centrum Panama City. Panama. Foto: unsplash.com

Prichádza zlatá horúčka v Kalifornii a ľudia sa boja cestovať cez divoký západ. Bezpečnejšie je to parníkom z New Yorku do Panamy, odtiaľ novo postavenou americkou železnicou k tichomorskému pobrežiu a ďalej loďou na západné pobrežie USA. 

Panama City. Panama
Stará a nová časť Panama City. Panama. Foto: unsplash.com

Železnica nestačila, a tak sa Francúzi posmelení úspechom z vytvorenia Suezského prieplavu v Egypte rozhodli presekať Panamu. Terén bol však oveľa vyšší, zle prístupný, boli tu prudké rieky, veľa pršalo a robotníci boli neustále chorí. Presunuli viac zeme a kameňa, ako sa dovtedy podarilo v histórii ľudstva, no stále nedokázali spojiť brehy oceánov. Napokon výstavbu vzdali po finančnom vyčerpaní a strate viac ako 20 000 pracovníkov, ktorí zomreli kvôli ťažkým pracovným podmienkam, malárii a žltej zimnici. 

Panamský prieplav
Plavbou cez prieplav ušetria lode minimálne 2 týždne plavby. Foto: Roman Lipták

Prieplav bol však veľmi potrebný, ušetril by námorníkom týždne až mesiace, aby nemuseli oboplávavať celú Južnú Ameriku cez zradné vody okolo Ohňovej zeme. V roku 1903 situáciu sa rozhodli vziať do rúk Američania a chceli projekt od Francúzov kúpiť. To sa však nepáčilo kolumbijskej vláde. USA teda iniciovalo vznik samostatnej Panamy, s ktorou sa vzápätí dohodli na prevzatí projektu výstavby kanála.

Vlajka PanamyPanamská vlajka. Panama. Foto: unsplash.com

Poučili sa z chýb Francúzov, zistili, že choroby prenášajú komáre a tak ich začali skúmať a likvidovať miesta so stojatou vodou, kde sa liahnu. Namiesto úplného prekopania kanála sa americkí stavitelia rozhodli vytvoriť na rieke Charges veľkú priehradu v nadmorskej výške 27 m a pomocou plavebných komôr sa do nej dostať s loďami z Tichého oceánu preplávať vodnú nádrž a potom opäť komorami do Karibiku. Prepojenie dvoch oceánov umožnilo rýchly presun americkej vojenskej flotily z jedného pobrežia na druhé a neskôr aj rýchly presun tovarov. USA tiež získalo územie 8 km po každej strane prieplavu, ktoré spravovalo až do roku 1999.

Panamský kanál. PanamaPanamský kanál. Panama. Foto: depositphotos.com

Lode sa na preplávanie kanálom musia objednať rok - dva dopredu a za túto skratku môžu zaplatiť aj niekoľko sto tisíc dolárov. Ušetria tak minimálne 2 týždne plavby. Každú loď prieplavom prevedie za 8-10 hodín panamský pilot, ktorého nástupný plat sa vraj pohybuje okolo 28 000 USD za mesiac.

Panamský prieplav je ľudské veľdielo a dalo by sa povedať, že jeden z moderných divov sveta. Dôkaz, že aj keď príroda mieni, človek mení. Panamský prieplav bol dokončený v roku 1914, odkedy ním preplávalo takmer milión plavidiel. Je dlhý  77 km a je dych berúce, že táto človekom vybudovaná konštrukcia dvíha lode z Tichého oceánu a cez Panamskú šiju im umožňuje presun na druhú stranu krajiny až do Karibského zálivu a opačne. Vďaka tomuto zázraku ľudského inžinierskeho umu sa napríklad cesta zo San Francisca do New Yorku skrátila z 22 500 km na 9 500 km! Kanál sa skladá, okrem iného, z troch vzdúvadiel, po anglicky „lock“: Miraflores a Pedro Miguel na strane Tichého oceánu a Gatun na karibskej strane. Väčšina turistov navštívi vzdúvadlo Miraflores, ktoré je vzdialené iba 12 km z hlavného mesta Panama City.

Panama City. Panama.Panama City. Panama. Foto: unsplash.com

 

Top lokality

Bocas del Toro

Najpopulárnejšia časť Panamy je Bocas del Toro. Snúbi sa tu pohodová karibská nálada s krásnou džungľou, plážami a mangrovníkovými lesmi. Hlavným trávením voľného času je surfing a vždy si vás nájde nejaký vodný taxík, aby vás odviezol do opustenej zátoky alebo výlet za skvelou šnorchľovačkou. Bocas del Toro má aj svoj historický význam. V roku 1502 tu totiž pristál Krištof Kolumbus, keď zistil, že tadiaľ cesta do Tichého oceánu nepovedie. Po tomto objave spadla Panama pod nadvládu Španielov a až v roku 1903 získala svoju nezávislosť.

Bocas del Toro. Panama.Bocas del Toro. Panama. Foto: unsplash.com

Panamu vo svete preslávili okrem prieplavu aj banány. Vďaka spoločnosti, ktorú si tu založili traja bratia z Ameriky si môžeme aj my vychutnávať toto exotické ovocie dnes známe aj vďaka nálepke „Chiquita“. Američania založili v oblasti Bocas del Toro plantáže, kam kedysi chodili pracovať robotníci z Jamajky a ďalších častí Karibiku. Toto všetko donieslo do tejto oblasti o to silnejšiu karibskú vibráciu. Banánový biznis sa však v šesťdesiatych rokoch presídlil na pevninu a polostrov stratil svoj ekonomický význam.

Bocas del Toro. PanamaKrásne zátoky a pláže v Bocas del Toro. Panama. Foto: unsplash.com

Boquette

Boquette to nie sú len hory, turistika a káva ale i príjemné mestečko v západnej časti Panamy. Je to populárna destinácia na turistiku, objavovanie kávových plantáží, jedla, oddychovanie v hojdacej sieti a degustovanie v najlepších reštauráciách v krajine za rozumnú cenu. Mestečko je obľúbené práve kvôli príjemnejšej, chladnejšej klíme. Okolie ponúka krásne treky na obľúbenú sopku Barú, oddych v horúcich prameňoch „caldera“ a prehliadky kávových plantáží, keďže oblasť Boquette je nimi prešpikovaná. 

Vulkán Barú. Panama.Vulkán Barú. Panama. Foto: unsplash.com

Súostrovie San Blas

San Blas je autonómne územie Panamy zvané aj Kuna Yala. Tvorí ho 378 ostrovčekov, roztrúsených pri pobreží Panamy. Väčšina z ostrovov ešte nie je obývaná, ale na tých väčších nájdete domácich obyvateľov, zvaných Kuna, ktorí oblasť spravujú a ponúkajú ubytovanie. Oplatí sa tam ísť práve kvôli tomu, že ostrovčeky ešte nie sú tak turisticky známe a okupované masami dovolenkárov. Domáci si oblasť veľmi chránia a snažia sa o udržateľný turizmus na ich ostrovoch. Príjmy ostrovy získavajú z turizmu a produkcie kokosových orechov. Medzi najkrajšie ostrovy patrí  Achutupu, Kagantupu či Coco Blanco.

pláž San Blas v Paname
Oblasť San Blas je označovaná ako top panamská destinácia. FOTO: depositphotos.com

El Valle de Anton

El Valle de Anton je mesto a rovnomenná prírodná rezervácia v kráteri dávno vyhasnutej sopky, ktorá sa týči až do výšky 600 m nad morom. Jej priemer dosahuje takmer 5 km. Rezervácia je cenená pre jedinečný ekosystém. Džungľou prechádzajú turistické trasy vedúce od jednej atrakcie k druhej. Očarujúce sú tu vodopády Chorro de Las Mozas a Chorro El Macho. Okolité lesy sú plné orchideí a národného kvetu Panamy Flor del Espiritu Santo (kvet Ducha Svätého). Žije tu vzácna žaba Rana Dorada. Vďaka sopečnému pôvodu má toto miesto geotermálnu aktivitu, najmä horúce termálne pramene a bazény liečivého bahna s úžasným minerálnym zložením.

El Valle de Anton. Panama.El Valle de Anton. Panama. Foto: unsplash.com

Perlové ostrovy

Perlové ostrovy ležia 40 míľ juhovýchodne od mesta Panama City vo vodách Panamského zálivu. Súostrovie pozostávajúce z 97 ostrovov sa stalo známe pre Európanov v roku 1513, keď indiánsky náčelník odhalil tajomstvo tajomných ostrovov s perlami. Od tej doby sa ťažba perál stala hlavným obchodom na ostrovoch (našla sa tu známa 31-karátová Peregrine Pearl). Počas druhej svetovej vojny sa na ostrovoch Isla del Rey, Contador, San José a Viveros nachádzali vojenské základne na stráženie vstupu do Panamského prieplavu. Čoskoro sa súostrovie stalo jednou z obľúbených dovolenkových destinácií (ubytoval sa tu bývalý americký prezident Jimmy Carter, španielsky premiér Adolfo Suarez Gonzalez či iránsky šach). Celkovo sa na Perlových ostrovoch nachádza 83 vynikajúcich pláží, množstvo krásnych hotelov a penziónov, ako aj jedno z najatraktívnejších miest na šnorchlovanie.

Perlové ostrovy. Panama. Perlové ostrovy. Panama. Foto: unspalsh.com

Veraguas

V provincii Veraguas na pobreží zálivu Chiriquí leží pláž Santa Catalina a Playa Estero, ktoré sú známe mohutnými vlnami vysokými až 10 metrov. Príliv a odliv kolíše v rozmedzí 8 metrov, čím tak vytvára silný príliv a odliv. Pláže sú posiate čiernym sopečným pieskom a ponúkajú úžasný výhľad na slnko zapadajúce za obzor. Možno budete chcieť preskúmať ďalšie pláže zálivu neďaleko Santa Cataliny. Prechádzka bude trvať cca 3 hodiny. Pre neuveriteľný zážitok z plachtenia alebo výlet na šírom mori si môžete prenajať malý čln alebo jachtu. Táto provincia láka aj krásnou zelenou prírodou a vodopádmi.

waterfalls in the middle of green treesVodopád vo Veraguas. Panama. Foto: unsplash.com

Ostrov Taboga

20 kilometrov od mesta Panama City leží ostrov Taboga. Pred štyrmi storočiami to bolo miesto prvého hlbokomorského prístavu v regióne. Časté nájazdy pirátov prinútili miestnych obyvateľov vybudovať na neďalekom ostrove El Morro systém obranných stavieb, ktoré slúžili tristo rokov a zachovali sa dodnes. Taboga je známy svojimi plážami, vyhliadkovou plošinou pri stenách starého amerického vojenského bunkra, najstarším kostolom v Latinskej Amerike zo 16. storočia, množstvom tropických dažďových pralesov, rôznymi záhradami s ibištekom a bugenvilami, a žije tu i jedna z najväčších kolónií pelikánov hnedých. Mesto Taboga je rušným centrom plné farebných domov. Vyhliadka Cerro de la Cruz ponúka nádherný pohľad na ostrov a oceán. Nachádza sa tu pekná pláž Restinga. 

Panamská príroda a krásne pláže. Panama.Panamská príroda a krásne pláže. Panama. Foto: unsplash.com

 

Hlavné mesto

Panama City

Hlavné mesto Panama City je moderné prosperujúce mesto rozprestierajúce sa 10 km pozdĺž pobrežia Tichého oceánu od ruín Panama Viejo na východe až po pobrežie Panamského prieplavu na západe. Panama City ponúka spojenie histórie a súčasnej architektúry 21. storočia. Jeho moderné centrum je posiate impozantnými mrakodrapmi, čo miestami pripomína Spojené arabské emiráty.

Panama City. PanamaModerné hlavne mesto Panama City. Panama. Foto: unsplash.com

Najmalebnejšou historickou štvrťou Panama City je staré mesto San Felipe. Táto oblasť zaujme starobylou architektúrou a so zachovanými tradíciami. Nachádza sa tu námestie, múzeá, kostoly, ruiny kláštora a výborné reštaurácie. Pekné prechádzky sú na ulici Casco Viejo. Artisan Market ponúka ručne vyrábaný tovar a množstvo suvenírov. Námestie Plaza De La Independencia je obklopené množstvom nákupných butikov a reštaurácií.

Panama City. PanamaHistorické i moderné. Panama City. Panama. Foto: unsplash.com

Atraktívna historická oblasť Casco Viejo leží na východ od hlavného mesta Panama City. Ide o vôbec prvú osadu postavenú Európanmi na pobreží Tichého oceánu. Bola založená v roku 1519 a čoskoro sa stala jedným z najdôležitejších obchodných centier na kontinente. Cez mesto viedla tranzitná cesta z Peru do Starého sveta, nesúca zlato a striebro Inkov.

Historická časť Panama City. Panama.Historická časť Panama City. Panama. Foto: unspalsh.com

Pirátsky nájazd vedený Henrym Morganom takmer zničil Panamu Viejo v roku 1671 a zanechal za sebou nespočetné ruiny. Niektoré z budov sa však zachovali dodnes, konkrétne štvorcová veža katedrály v Panama Viejo, ruiny kláštorov Santo Domingo a San Francisco, zachovalý kostol La Merced a chrám San José, Kráľovský most a tiež ako zvyšky hradieb, ktoré slúžili ako ochrana pred pirátmi. Na konci minulého storočia boli staré štvrte Panama Viejo uznané ako svetové dedičstvo UNESCO.

Ruiny starého kostola v Panama Viejo. Panama.Ruiny starého kostola v Panama Viejo. Panama. Foto: unspalsh.com

Impozantne pôsobí Panama City aj večer, keď sa mesto ponorí do tmy a osvetľuje ho tisíce farebných svetiel. 

Panama City. PanamaPanama City večer. Panama. Foto: unspalsh.com

 

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Panama City, Panama

HistóriaKultúra

Panama City

Moderná metropola Strednej Ameriky je rozdelená do troch častí: obľúbená nákupná a obchodná zóna, koloniálna časť „Casco Antiguo“ patriace k svetovému dedičstvu UNESCO a napokon historickými uličkami známa „Panama La Vieja“ (Stará Panama). K najpozoruhodnejším pamätihodnostiam patrí kostol „Santo Domingo“ a s úžasným pozláteným oltárom známy kostol „San José“, ako aj katedrála na námestí Nezávislosti a Prezidentský palác. 

Národný park Soberania, Panama

Príroda

Národný park Soberania

Soberania je národný park v Paname pri brehoch Panamského prieplavu v provinciách Panamá a Colón. Soberania bola vyhlásená za národný park v roku 1980 s rozlohou 220 kilometrov štvorcových. Park je obľúbený u pozorovateľov vtákov kvôli jeho veľkému množstvu druhov vtákov. Existuje tu približne 525 druhov vtákov. Okrem vtákov tu žije približne 105 druhov cicavcov ako napríklad opice, leňochodov či zelené iguany. Návštevníci parku Soberania môžu takisto preskúmať chodník Las Cruces.

Panamská príroda, Panama

KultúraPríroda

Indiánska dedina Embera, Panama

Panamská domorodá komunita Embera je starobylé kmeňové spoločenstvo v srdci dažďového pralesa so zaujímavou históriou, tradíciami a zvykmi. Ich život je spojený s kultúrou folklórnych tancov. Obyvatelia tohto kmeňa žijú v blízkosti panamsko-kolumbijskej hranice. V Dariene v Paname žije asi 33 000 ľudí a v Kolumbii 50 000. Do roku 1960 väčšina z nich žila v rozšírených rodinných osadách pozdĺž riek. Od 60. rokov sa mnohí spolu presťahovali do malých dedín, stále pozdĺž rieky. Rieky sú nevyhnutné pre tradičný spôsob ich života, pre jedlo a dopravu. Ich strava sa zameriava na ryby, bohaté v riečnom prostredí. Ako dopravný prostriedok používajú kanoe. Keď nie sú v meste, muži nosia len minimálny bedrový odev a ženy pestrofarebnú látku okolo pása ako sukňu. S výnimkou miest si väčšina žien nezakrýva hornú časť tela a prsia. Majú dlhé rovné čierne vlasy. Deti chodia nahé až do puberty. Keď chodia do školy v meste, obliekajú sa rovnako ako deti z mesta. Keď idú späť do dediny, vrátia sa k svojmu pôvodnému oblečeniu. Dospelí si maľujú svoje telá čiernym farbivom vyrobeným z bobúľ stromu Genipa Americana. Predpokladá sa, že čierne farbivo odpudzuje hmyz. Používajú vzory  známe ako "tetovanie jaguára". Obec má zvoleného starostu, ktorý slúži päťročné obdobie, ktoré sa každoročne prehodnocuje, a šamana, ktorý má celoživotné funkčné obdobie.

Panama City a Panamský prieplav, Panama

Iné atrakcie

Panamský prieplav

V Centre pre návštevníkov plavebných komôr Miraflores sa dozviete viac o histórii Panamského prieplavu. V roku 1880 sa začali prvé stavebné práce podľa návrhov francúzskeho architekta Ferdinanda de Lesseps, avšak až v roku 1914 za pomoci Američanov otvorili impozantné vodné dielo spájajúce Atlantik a Pacifik. Jeho dĺžka je 77 km.  

Stiahnuť PDF

Pláže

Pláž Santa Clara

Pláž Santa Clara, je piesočnatá a so svetlým jemným pieskom. V okolí pláže Santa Clara sú zábavné a nákupné možnosti. Za poplatok je možné napríklad potápanie, procedúry a masáže, rybolov na otvorenom mori, surfovanie, motorizované vodné športy, 18 jamkové golfové ihrisko. 

 Pláž v Santa Clara. Panama.
Pláž v Santa Clara. Panama. Foto: CK SATUR

Pláž Venao

Pláž Venao sa nachádza na tichomorskom pobreží Panamy, 35 km od mesta Pedasi. Tento tropický raj je ideálny pre rekreačnú dovolenku a vodné športy, hlavne surfovanie. More na tomto mieste vytvára stabilné vlny až do výšky troch metrov. Na pobreží sú potápačské školy, kde je možné si požičať výstroj a absolvovať niekoľko lekcií od skúsených inštruktorov. Ak nie ste veľkým fanúšikom outdoorových aktivít, môžete sa jednoducho opaľovať na pláži, kúpať sa v teplom mori, občerstviť sa v niektorej z plážových reštaurácií alebo vyskúšať originálny koktail v bare pod holým nebom.

Pláž Venao. Panama. Pláž Venao. Panama. Foto: unsplash.com

Kuna Yala

San Blas je autonómne územie Panamy zvané aj Kuna Yala, ktoré tvorí 378 ostrovčekov, roztrúsených pri pobreží Panamy, z ktorých je obývaných len 47 tých väčších. Nájdu sa tu však nádherné pláže s tyrkysovým morom a pozvoľným vstupom do mora. Sú tu možnosti vodných športov, potápania a šnorchlovania, či rôznych spoločenských priamo na pláži. 

Kuna Yala. Panama.Kuna Yala. Panama. Foto: unsplash.com

Pláže v Pedasí

Pedasí je malé rybárske mestečko známe celoročným príjemným počasím, obytnými budovami v koloniálnom štýle a množstvom pláží v jeho okolí. Hlavnou prírodnou atrakciou Pedasi je Isla Iguana. Táto prírodná rezervácia zaberá 52 hektárov a je obklopená koralovými útesmi. Svoj domov tu našlo viac ako 62 druhov vtákov, z ktorých mnohé, ako napríklad fregata malá, sú pod štátnou ochranou. Je to tiež biotop pre plazy vrátane leguána čierneho, ktorý dal ostrovu meno. Vo vodách žijú tropické ryby, murény a korytnačky, v migračných obdobiach sa tu krátko zdržiavajú keporkaky. Miestne vody sú plné rôznych rýb vrátane desiatich druhov tuniakov.

Pedasí. Panama.Pláže v Pedasí. Panama. Foto: unspalsh.com

Pláže ostrova Isla Grande

Isla Grande, najväčší ostrov krajiny, sa nachádza 15 km od historického mesta Portobelo. Na pobreží ostrova sa nachádzajú nádherné pláže s bielym pieskom a tyrkysovou vodou. Pláže majú ležadlá, slnečníky, pobrežné bary s rôznymi exotickými nápojmi, ako aj reštaurácie s tradičnou panamskou kuchyňou. Milovníci aktívneho oddychu tu nájdu tiež množstvo atraktívnych aktivít. Okolie ostrova Isla Grande je plné koralových útesov, ktoré vytvárajú ideálne prostredie pre potápanie, šnorchlovanie. 

Isla Grande. Panama
Isla Grande. Panama. Foto: unspalsh.com

 

Stiahnuť PDF

Pre deti

Národný park Coiba

Národný park Coiba má najväčší koralový útes v Pacifiku. Môžete si tu zaplávať, potápať sa alebo šnorchlovať a obdivovať tak krásny koralový útes. V národnom parku žijú jaguáre a oceloty. Ak budete mať šťastie, môžete zazrieť aru šarlátovú, pretože sa v tejto oblasti pravidelne zdržiava. 

Národný park Coiba. Panama
Národný park Coiba a krásne pláže. Panama. Foto: unsplash.com

Na ostrove Coiba môžete oddychovať aj na nádhernej pieskovej pláži a vyšantiť sa tu s deťmi, keďže sú tu pláže s jemným pieskom a pozvoľným vstupom do vody. 

Pláž na ostrove Coiba. Panama.Pláž na ostrove Coiba. Panama. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Panamská kuchyňa je zmesou afrických, španielskych a domorodých vplyvov. Jedny z najlepších reštaurácií v Panama City sú v časti Casco Antiguo, kde je zastúpená najmä tradičná kuchyňa. Medzi miestne pochúťky patrí "ceviche". Toto klasické jedlo z morských plodov sa pripravuje zo surových rýb, s citrusovou šťavou a čili. "Ensalada de papas" je zemiakový šalát ochutený cibuľou, repou a mrkvou. Podáva sa aj teplý. 

Ceviche.Ceviche. Foto: unsplash.com

Raňajky v Paname zvyčajne znamenajú vajcia, mäso, tortillu, ovocie a kávu. Pre milovníkov sladkých raňajok je dostupné  ale ak chcete "hojaldras", čo je druh vyprážaného chleba posypaného práškovým cukrom. 

Panamské raňajky. Panama.Panamské raňajky. Panama. Foto: unsplash.com

"Ropa Vieja" je korenené hovädzie jedlo. Ochutené hovädzie mäso sa môže podávať s ryžou, zemiakmi alebo v tortille, či ako sendvič, alebo aj so smaženým banánom. Mäso sa dochucuje kmínom, čiernym korením a oreganom. "Carne guisada" je obľúbené panamské jedlo, ktoré tvorí hovädzie mäso a zemiaky uvarené v paradajkovej omáčke. "Bistec picado" sú tenké plátky hovädzieho mäso s čili, koriandrom a korením.

Ropa Vieja.Ropa Vieja. Foto: unspalsh.com

Tradičná panamská polievka je "sancocho", ktorej základ tvorí hovädzie a kuracie mäso. Do polievky sa môžu pridať zemiaky, kukurica, mrkva, cibuľa či paradajky. Jedáva sa s ryžou alebo i tortillami. "Caldo de bolas de verde" je knedľová polievka s jukou, kukuricou a kapustou. Knedľa sa plní hovädzím mäsom. 

Polievka sancocho. Polievka sancocho. Foto: unsplash.com

Pokiaľ ide o občerstvenie a prílohy, nemôžete pokaziť "yuca frita" (hranolky yuca) alebo lahodné dvakrát vyprážané plantajny, známe ako "patacones". "Tostones" sú vyprážené platany, ktoré sa jedávajú aj s kečupom, alebo ako príloha či ako "zemiakové lupienky". Obľúbené sú morské plody a množstvo tropického ovocia. "Carimanolas" sa pripravuje z yuci a plní sa mäsom. 

Panamské špeciality. Panamské špeciality. Foto: unsplash.com

Klasickým panamským dezertom je "cocadas", čo sú guľky s použitím kokosu, kukuričného škrobu, vanilky a mandľového extraktu s kondenzovaným mliekom. Keďže kokos je ich obľúbeným ovocím, používa sa veľmi často. "Platanos maduros" sú smažené platany s pridaním masla, vanilky a škorice. 

Cocadas.Cocadas. Foto: unspalsh.com

Medzi populárne nápoje patrí pivo, obľúbená je značka Balboa. "Chicheme" je nápoj pripravený na báze kukurice s vanilkovou príchuťou a mandľovým mliekom. Tento nápoj je bežne dostupný v každej miestnej reštaurácii.

Pivo Balboa. Panama. Foto: unspalsh.com

 

Stiahnuť PDF

Zábava

Panamská zábava

Mnohé národnosti v Paname zanechali svoju pečať, a to je jeden z dôvodov, prečo v Paname stále niečo oslavujú. Vraj je tu za rok len 30 dní, kedy nie je v žiadnom meste oslava či kultúrny festival. Panamský karneval šliape na päty svojmu brazílskemu bratrancovi. Festival má aj tradičný ručne robený kroj “pollera”. Obdivovať môžete aj diabolské tance potomkov otrokov z Konga či zúčastniť sa moderných koncertov.

Hudobný koncert. Panama. Hudobný koncert. Panama. Foto: unsplash.com

Trek džungľou

Najväčší obývaný sopečný kráter na svete v El Valle de Antón. Jednoduchý trek džungľou až k India Dormida, odkiaľ je nádherný výhľad na celý sopečný kráter, patrí k obľúbeným a jednoduchým výletom z rušného mesta.

El Valle de Antón. Panama. El Valle de Antón s východom slnka. Panama. Foto: unspalsh.com

Sunset Coast

Sunset Coast je pomenované pre svoje rozsiahle pobrežie, ktoré sa nachádzajú v západnej časti panamského polostrova Azuero. Sunset Coast je čarovná oblasť, kde môžete vidieť úchvatný západ slnka a teda aj odtiaľ pochádza i jeho názov. Užite si nádherný západ slnka nad pobrežím s kokteilom v ruke.

Západ slnka v PanamePanamský západ slnka. Panama. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Relax v Boquete

Relax v Boquete, ktorý bol označený ako druhé najlepšie miesto, kde stráviť dôchodok, je malá dedinka v horách. Leží v údolí rieky Caldera a z troch strán ho obklopujú hory, ktoré do značnej miery určujú jeho krajinu. Na západe hraničí Boquete so sopkou Baru, zo severu je mesto ohraničené pohorím Talamanca. Východný okraj mesta sa spája s pohorím Jaramillo. Boquete je východiskovým bodom fascinujúcej 7-hodinovej cesty k sopke Baru, ktorá je najvyšším vrcholom krajiny. Na jeho vrchole vás ohromí nádherný výhľad na dva oceány, Tichý a Atlantický. V sprievode sprievodcu môžete preskúmať džungľu, ktorá sa hemží exotickými vtákmi vrátane Quetzala, posvätného vtáka so žiarivým perím a dlhým chvostom. Počas turistiky v džungli si môžete pozrieť vodopády a horský kaňon s čistou vodou. Môžete tu objavovať kávové plantáže alebo trekovať po horách. No a z Boquete je už iba na skok od Kostariky.

Hory v Boquete a nádherné vyhliadky počas túr. Panama. Hory v Boquete a nádherné vyhliadky počas túr. Panama. Foto: unsplash.com

Vlakom do mesta Colón

Hlavná turistická atrakcia, Panamský prieplav, je dôležitým spojovacím bodom, ktorý šetrí veľa peňazí svetovej ekonomike. Turisti sa môžu prísť pozrieť na samotný kanál v časti Miraflores, no tiež sa previezť malým člnom popri obrovských nákladných lodiach. 

Panamský prieplav. Panama.
Panamský prieplav. Panama. Foto: unsplash.com

Obľúbeným spôsobom, ako vidieť z Panamského prieplavu čo najviac, je odviezť sa vlakom do mesta Colón, ktorý ide pozdĺž celej dĺžky kanála. Určite sa tu zastavte, je vysoká šanca, že uvidíte obrovské nákladné lode, ako prechádzajú z jedného oceánu do druhého.

Colón. PanamaColón pri porbreží Tichého oceána. Panama. Foto: unsplash.com

Zapatillské ostrovy

Zapatillské ostrovy často zaujmú prvé miesto v hodnotení o najlepšie panamské pláže. Dôvodom je krásna tropická príroda. Ostrovy sú pokryté bujnou vegetáciou, bielym pieskom a azúrovým morom s pestrým podmorským životom. Ostrovy sú súčasťou prírodnej rezervácie, kde žijú tropické ryby a morské korytnačky. 

Cayo Zapatillas. PanamaZapatillské ostrovy. Panama. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: demokratická parlamentná republika s prezidentským systémom

Rozloha a populácia: 75 420 km2
4 484 150 obyvateľov

Jazyky:

španielčina

Náboženstvo: katolíci (85%), protestanti (15%)

Vakcinácia: Nie je vyžadované žiadne povinné očkovanie okrem prípadov, keď cudzinec vstupuje na územie Panamy z krajín s rizikom žltej zimnice (Afrika, Južná Amerika). 

Elektrický prúd: V celej Pamame je elektrické napätie 110 V a zásuvky sú prispôsobené pre zástrčky s plochými konektormi 

Mena: balboa

Kurz: 1€ = 1.057PAB

Časový posun: -7h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Prímorsky tropické, horúce, vlhké, zamračené, obdobie dažďov (máj-január), obdobie sucha (január-máj). V horských oblastiach je chladnejšie. Pobrežie Tichého oceánu je menej vlhké ako Karibské pobrežie. 

Letisko a dĺžka letu

Odlety z Viedne alebo z Budapešti do Panama City s prestupmi. Lety v trvaní od cca 13 hodín. 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Mexiku, Julio Verne 35, 11 560 Mexiko

Telefón: +52 5552806669
Email: emb.mexico@mzv.sk
Núdzová linka: +525539991020

Víza a doklady

Občan Slovenskej republiky, ktorý je držiteľom platného pasu môže do Panamy cestovať bez víz za účelom turistiky na dobu nie dlhšiu ako 90 dní. Po uplynutí tejto doby je nevyhnutné z krajiny vycestovať alebo požiadať príslušný migračný úrad o povolenie k predĺženiu pobytu (v dostatočnom predstihu). V opačnom prípade hrozí finančná pokuta. Dokumenty potrebné na vstup do Panamy na tzv. bezvízový vstup: pas platný minimálne 6 mesiacov od predpokladaného odchodu z Panamy a s minimálne jednou voľnou stránkou a spiatočná letenka (alebo nadväzujúca letenku do iného štátu).

Pri vstupe na územie Panamy môžu migrační úradníci požadovať, aby turista preukázal dostatočné finančné prostriedky k pobytu (nemali by byť nižšie ako 500 USD alebo ekvivalent), adresu hotela a spiatočnú letenku.  

Pri vstupe do časti Guna Yala je potrebné zaplatiť poplatok 20 USD.  

Colné predpisy

Do krajiny je zakázané dovážať živé zvieratá, rastliny, mäso. Akákoľvek potravina s príslušným zdravotným povolením sa môže dovážať do krajiny. Alkohol maximálne 1l na osobu, cigarety maximálne 1 kartón. Pri dovoze a vývoze finančnej hotovosti vo výške viac ako 10 000,-USD platí povinnosť deklarovať množstvo na hranici. 

Doprava

Hromadná doprava: V Paname sa dá dobre cestovať mestskými autobusmi a metrom. Treba si zakúpiť kartu na stanici metra alebo na hlavnom autobusovom termináli v Albrooku. Existujú dva typy kariet – Metrobus a Rapipass. V prípade cestovania mimo hlavného mesta sa odporúča kúpa druhej karty, keďže iba tá je akceptovaná diaľkovými autobusmi.  

Jazda autom je na pravej strane cesty. Pre požičanie automobilu nie je potrebný medzinárodný vodičský preukaz. Počas bezvízového pobytu je možné používať národný vodičský preukaz. Požívanie bezpečnostného pásu je povinné. Počas jazdy nie je povolené používanie mobilného telefónu. Diaľničná sieť je pomerne v dobrom stave.   

Sviatky

1. január   Nový rok
10. január   Deň mučeníkov
15. apríl   Veľký piatok
2. máj   Deň práce
15. august   Založenie Panama City
3. november   Deň rozchodu
4. november   Deň vlajky
5. november   Deň Colón
10. november   Povstanie v Los Santos
28. november   Deň nezávislosti
8. december   Deň matiek
26. december   Vianoce

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR