Muscat

Muscat

Atmosféra arabskej exotiky s vôňou kadidla

Stiahnuť PDF

Muscat je hlavné a najväčšie mesto Ománu. Je miestom, kde sa spája minulosť s prítomnosťou. Strážia ho pevnosti, dotvárajú mešity, minarety, paláce ale aj nádherne upravené a moderné ulice. Na rozdiel od okolitých arabských krajín tu nie sú mrakodrapy. Muscat má sa rozkladá vo veľmi členitom teréne, kde jednotlivé časti oddeľujú kopce. Je tradičnou a modernou metropolou zároveň, kde nechýba vôňa korenín a kadidla a elegantne oblečených obyvateľov v tradičnom odeve.  

Nočný Muskat a hviezdna oblohaNočný Muscat a hviedzna obloha. Foto: unsplash.com

 

Dovolenky v Ománe


O Muscate sa dozvedáme od historikov Ptolemaia a Plinia staršieho, čo ho opisoval skoro pred dvetisíc rokmi. Na jeho brehy v období stredoveku často priplávali perzské a indické lode kvôli obchodu a v rokou 1507 tu zakotvil portugalský moreplavec a dobyvateľ Alfonso de Albuquerque. Začiatkom 16. storočia sa tak začali dejiny Ománu ako i ostatných arabských krajín meniť. Na území Ománu nechali Portugalci postaviť pevnosti na kontrolu lodí, tovaru a pirátov. Muscat leží v zátoke, ktorá má prirodzený prístav, a tak na jeho brehoch vzniklo mesto. Na východnom výbežku v Muscate stojí pevnosť Jalali a na západnom Mirani.

Nábrežie Muscatu a pevnosťNábrežie Muscatu a pevnosť. Foto: unsplash.com

Starú časť Muscatu charakterizujú biele domy s drevenými vyrezávanými okenicami, aké tu boli aj v minulosti. Portugalské pevnosti nad zátokou sú neprehliadnuteľné, avšak dominantou mesta je sultánsky palác Al Alam. Žiari vo farbách bielej, modrej a zlatej a leží v srdci starého mesta. Využíva sa na oficiálne stretnutia s významnými návštevami. Bránu zdobia štátne znaky s dvoma šabľami a tradičnou dýkou „chandžar“. Na streche vlaje ománska vlajka. Budova paláca stojí na mieste, kde bol kedysi areál britského veľvyslanectva.

Palác Al Alam v MuscatePalác Al Alam v Muscate. Foto: unsplash.com

Najkrajšia a najživšia časť celého Muscatu je štvrť Mutrah. V celej krajine je známa pobrežná promenáda Mutrah, ktorú ohraničuje mohutná pevnosť na kopci a tržnica, kde každý deň predávajú čerstvé ryby, mäso, ovocie a zeleninu. Miestni rybári tu lovia tuniakov, mečúne, žraloky, kraby, krevety a mušle.

Promenáda v Mutrah v MuscatePromenáda v Mutrah. Foto: unsplash.com

V centre Muscatu sa všade vznáša najtypickejšia ománska vôňa a tou je kadidlo. Kúsky kadidla sa vkladajú do malej hlinenej nádoby s horúcim uhlím. V Ománe sa z neho vyrábajú voňavky, mastičky, krémy, keďže jedno z najkvalitnejších pochádza práve z južnej časti krajiny. Kadidlo sa kedysi vyvažovalo zlatom.

Kadidlo
Kadidlo. Foto. unsplash.com

Hlavné ománske mesto je známe i svojou tradičnou architektúrou, bielymi domami s drevenými okenicami. Sprístupnené sú staré typické domy slúžiace ako múzeá, či už Al Baranda, ktoré poukazuje na históriu Muscatu, alebo Al Luban s tradičnou ománskou reštauráciou, kde môžete ochutnať jedlo „šuwa“, marinované jahňacie mäso s ryžou a datľovým chlebom „muradhaf“.

Staré biele domy v Muscate
Tradičné biele domy v Muscate. Foto: unsplash.com

Medzi najkrajšie budovy v Muscate patrí Veľká mešita sultána Qaboosa. Tvorí ju biely mramor, islamské, stredovýchodné a tradičné ománske architektonické štýly. 

Mešita sultána Qaboosa v MuscateMešita sultána Qaboosa. Foto: unsplash.com

Má zložitý dizajn a štruktúru. 5 minaretov, ktoré obklopujú mešitu, predstavuje 5 stĺpov islamskej viery, pričom najvyšší z nich dosahuje výšku viac ako 90 m. Vnútri sa nachádza veľký luster z viac ako šesťstotisíc kryštálov.

Interiér mešity sultána Qaboosa v MuscateInteriér mešity sultána Qaboosa. Foto: unsplash.com

 

Top lokality

Wadi Bani Khalid 

Wadi Bani Khalid je vyhľadávaným miestom v Muscate pre krásnu prírodu. Je tu oáza lemovaná zelenými palmami a jazerami, ktoré cez ňu pretekajú.

Wadi Bani Khalid v MuscateWadi Bani Khalid. Foto: unsplash.com

Pohorie Al Akhdar

Pohorie v severnej časti Ománu dosahuje výšok až 3000 m. Vápencová plošina padá smerom ku morskému pobrežiu strmým zlomom a prevýšením cez 1000 m.

 Ománske pohorie Al Akhdar
Krásne scenérie ománskeho pohoria. Foto: CK SATUR

Všade navôkol sú nádherné a dramatické scenérie, malé dediny, údolia a rozmanitosť púštnych hôr. So stúpajúcou nadmorskou výškou pribúda stromov a rastie aj ich veľkosť, čo je dané nižšou teplotou a hmlou, ktoré sú tak zdrojom vlahy, aby aj tu rastliny mohli prežiť. 

 Pohorie Al Akhdar v Ománe
Pohorie Al Akhdar. Foto. CK SATUR

Najvyššie položený 5-hviezdičkový rezort na blízkom východe - Anantara Al Jabal Al Akhdar

Hotel Anantara Al Jabal Al Akhdar 5* sa nachádza na zakrivenom okraji veľkého kaňonu pohoria Al Akhdar a ponúka odľahlé útočisko pre dobrodružných a náročných hostí. Hotel sa nachádza 21 km od mesta Nizwa.

Pohľad na hotel Anantara Al Jabal Al Akhdar v Ománe
Pohľad na hotel Anantara Al Jabal Al Akhdar v Ománe. Foto: CK SATUR

Medzinárodné letisko v meste Maskat je vzdialené približne 2 hodiny jazdy autom pričom cesta vedie popri ďatľových plantážach, vyschnutých korytách riek či historických pevnostiach. Hotel hosťom ponúka panoramatický výhľad z bazéna na okraji útesu a rôzne relaxačné či športové aktivity.

Bazén hotela Anantara Al Jabal Al Akhdar v Ománe
Bazén a vyhliadka hotela Anantara Al Jabal Al Akhdar v Ománe. Foto: CK SATUR

 

Hlavné mesto

Muscat

Hlavné a najväčšie mesto Ománu. Metropolitná oblasť sa rozkladá na ploche približne 3500 km2 a zahŕňa 6 vilájetov (administratívne jednotky). Mesto leží na pobreží Arabského mora pozdĺž Ománskeho zálivu. Prvé zmienky o tomto meste pochádzajú z 1. storočia a opisujú ho ako významné prístavné mesto medzi západom a východom. V 18. storočí sa vplyv Muscatu rozšíril až k východnému pobrežiu Afriky a Zanzibaru. 

Pobrežie mesta MuscatMuscat. Foto: unsplash.com

Ako dôležité prístavné mesto priťahoval Muscat zahraničných obchodníkov. Od čias kedy začal vládnuť sultán Qaboos, prešiel Muscat veľkým rozvojom infraštruktúry, začal sa rozrastať a umožnil vznik multietnickej spoločnosti. V októbri roku 2011 bola postavená Royal Opera House Muscat, prvá operná budova na Arabskom polostrove.

Prístav v MuscatePrístav v Muscate. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Mešita Sultána Qaboosa, Omán

HistóriaIné atrakcie

Mešita Sultána Qaboosa

Mešita je hlavnou mešitou v sultanáte Omán. Práca na stavbe mešity začala začiatkom roku 1995 pri ceste medzi mestami Muscat a Seeb. Dokončená bola o 6 rokov neskôr a slávnostne otvorená Jeho Veličenstvom sultánom Qaboosom v máji v roku 2001. Komplex mešity tvorí 40 000 m2, je postavený na vyvýšenom pódiu. Do vnútra mešity sa zmestí 20 000 veriacich. Skladá sa z hlavnej modlitebnej sály, dámskej modlitebnej sály, krytých priechodov, zhromažďovacej sály a knižnice, v ktorej sa nachádza až 20 000 kníh. Celý interiér mešity je obložený šedo - bielymi a tmavošedými vyrezávanými kachličkami z mramoru.

Bait Al Zubair, Omán

HistóriaIné atrakcie

Bait Al Zubair

Múzeum, v Starom Muscate v Ománe, má početnú zbierku starodávnych zbraní, ktorá zahŕňa khanjar (tradičnú dýku), domáce zariadenie, oblečenie, ktoré sú od súkromných zberateľov. V okolí múzea sa nachádza ománska dedina a souk (trhovisko).

Jalali, Omán

HistóriaIné atrakcie

Jalali

Jalali je pevnosť v prístave Starého Muscatu, bola postavená Portugalcami v roku 1580 na ochranu prístavu, potom čo bol Muscat dvakrát napadnutý Ottomanským vojskom. Počas občianskych vojen medzi rokmi 1718 a 1747 sa pevnosti dvakrát zmocnili Peržania. Neskôr bola pevnosť prestavená. Pevnosť v minulosti slúžila tiež ako väzenie pre kráľovskú rodinu. Jalali bola reštaurovaná v roku 1983 a stala sa súkromným múzeom ománskej histórie kultúry a je sprístupnená len pre hodnostárov, ktorí navštívia mesto. V múzeu sa nahádzajú artefakty ako delá, muškety, mapy, koberce a ďalšie artefakty.

Mirani, Omán

HistóriaIné atrakcie

Mirani

Pevnosť v prístave v Starom Muscate v Ománe. V roku 1552 dobylo Ottománske vojsko mesto Muscat ako aj pevnosť. Nedávno postavená pevnosť Al – Mirani bola obliehaná počas 18 dní Ottomanským delostrelectvom. Pevnosť bola dobytá a vojsko zničené.

Stiahnuť PDF

Pláže

Pláž Al Bustan

Pláž Al Bustan sa nachádza v okrese Muscat pri hoteli Ritz-Carlton. Hory tiahnúce sa cez celý okres vytvárajú pocit súkromia a vám už nebude nič brániť v príjemnom kúpaní a oddychovaní na pláži s jemným pieskom a azúrovou vodou.

Pláž Al Bustan
Pláž Al Bustan. Foto: CK SATUR

Pláž Barr Al Jissah

Barr Al Jissah je záliv, ktorý leží neďaleko hlavného mesta ománskeho sultanátu Maskat. Je obklopený čistými vodami Ománskeho zálivu a nachádza sa pred pôsobivou hornatou kulisou. 

Pláž v Muscate
Pláž Barr Al Jissah. Foto. CK SATUR

Pláž Yitti

Yitti je pomerne odľahlá pláž na okraji mesta a je vhodná pre tých, ktorý hľadajú kľud mimo čulého mestského ruchu. Okrem kúpania a opaľovania je vhodným miestom aj na nočné kempovanie.

Pláž Yitti v MuscatePláž Yitti v Muscate. Foto: unsplash.com

Pláž Sifah

Sifah je pláž s bielym pieskom a nachádza sa uprostred týčiacich sa hôr Sifah. Je vhodná na kúpanie, opaľovanie. Počas zotmenia sa mení na miesto, kde je pomerne rušno.

Pláž Sifah pri MuscatePláž Sifah. Foto: unsplash.com

Pláž Khalouf 

Ďalej od mesta Maskat smerom na juh leží pláž Khalouf s piesočnatými dunami. Atmosféru dotvárajú miestni rybári a plameniaky. Je vhodná na príjemné kúpanie a oddych. Charakterizuje je príjemný svetlý piesok. 

Pláž KhaloufPláž Khalouf pri Muscate. Foto: unsplash.com

Pláž Al-Sawadi

Táto pláž je situovaná v guvernorátu južnej Al Batinah pri meste Barka len 70 km od Muscatu. Ponúka špecifické skalnaté ostrovčeky rozosiate blízkosti pobrežia. Tie potom dávajú krajine svojráznu podobu a sú miestom výskytu sťahovavých aj miestnych vtákov. Pláž ponúka aj celý rad vodných športov aj s potrebným vybavením.


Plárž Sawadi. Foto: wikimedia.org

Stiahnuť PDF

Pre deti

Pláž Qurum

Jedna z najrušnejších pláží v celom Ománe je Qurum, ktorá sa nachádza v Muscate. Okrem rozmanitých možností vodných športov je nádherne čistá a ideálna na kúpanie aj s deťmi. 

Pláž Qurum v MuscatePláž Qurum. Foto: unsplash.com

Pozorovanie nočnej oblohy

V púšti je nočná obloha nádherná. Za pozorovaním sa môžete vybrať do pohoria Al Akhdar, kde sa nachádzajú aj možnosti ubytovania, alebo ku pieskovým dunám, či oázam mimo hlavného mesta Muscat. 

 F
Pozorovanie nočnej oblohy v Ománe. Foto: CK SATUR

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Tradičná ománska kuchyňa je veľmi jednoduchá a vystačí si s niekoľkými základnými surovinami a korením. Hlavne vďaka marinádam sú miestne pokrmy chutné a zvláštne. Najčastejšie využívanými surovinami sú kuracie, rybie a jahňacie mäso. V niektorých častiach je v ponuke aj mäso ťavie.

Definovať ománsku kuchyňu je možné aj prostredníctvom geografickej polohy a histórie, ktorú tvorilo Portugalsko, India a Zanzibar. Indické korenie, škorica, rasca, kurkuma patria do ománskej kuchyne vďaka stredovekému obchodu a cestovaniu. Granátové jablká, okvetné lístky ruží a šafran z Iránu sa často používajú v ománskych ryžových jedlách a dusených pokrmoch. Zanzibarská láska ku kokosu a čili sa presadila v celej krajine. Na juhu Ománu pri meste Salalah sa pestujú banány a kokosy. 

Granátové jablkáGranátové jablká. Foto: unspalsh.com

V ománskej kuchyni sa často používajú sušené limetky, ktoré dodávajú jedlám citrusovú a kyslastú príchuť. Známa je i polievka zo sušených limetiek, kde sa pridáva napríklad i škorica. Pri pobreží sa podávajú kalamáre s datľami, rybia polievka, či tuniak na karí a tamarind. Do dusenej hovädziny sa pridáva často kurkuma.

Rybia polievka s exotickým korenímRybia polievka s exotickým korením. Foto: unsplash.com

Tradičné jedlá sú "maqbous", ktorého základom je ryža ofarbená šafranom dožlta a varená spolu s okoreneným mäsom. Známy je taktiež pokrm "mashuai", ktorý sa pripravuje z pečenej tresky. Ryba sa servíruje s ryžou ochutenou citrónom a zeleninou.

Grilované ryby so zeleninouGrilované ryby. Foto: unsplash.com

Prílohou k mnohým ománskym jedlám je placka "rukhal", jej základom je chlebové cesto. Placka sa vyváľa úplne natenko a pečie sa na ohni z palmových listov.

Tenké chlebové plackyTenké chlebové placky. Foto: unsplash.com

Ománskou špecialitou je „shuwa“. Jedná sa o pomaly pečené jahňacie mäso, čo trvá niekoľko dní. Po 24-hodinovom marinovaní sa jahňacina zabalí do banánových listov a varí sa v podzemnej jame aspoň deň. Shuwa sa podáva sa ryžou s medom a ghee. Celé jedno je doplnené o rôzne koreniny. Medzi obľúbené špeciality patrí „kabsa“. Je to ryžové jedlo s mäsom, ktoré pripomína „biriyani“.

Ryža s mäsom a rôznymi koreninamiRyža s mäsom a rôznymi koreninami. Foto: unsplash.com

Čo sa týka nápojov, tejto krajine je obľúbeným nápojom "laba" (slané podmaslie), prípadne nápoje na báze jogurtu miešané s kardamónom a pistáciovými orieškami. Zo sladkých dezertov dominuje "halwa" pripomínajúca želé a s prídavkom šafranu alebo orieškov, či rôzne sladké koláče s orieškami.

Sladké dezerty v Ománe
Sladké arabské dezerty. Foto: CK SATUR

V Muskate kdekoľvek natrafíte na čaj a kávu, ktoré patria nielen k uvítaciemu ceremoniálu, ale tunajších obyvateľov sprevádzajú každý deň. Ku tomu nesmú chýbať ománske datle, ktoré najlepšie dostať kúpiť na trhu. 

Muž nalievajúci čaj
Čaj s ománskym úsmevom. Foto: CK SATUR

 

Stiahnuť PDF

Zábava

Kaviarne na promenáde

Na pobrežnej promenáde je popoludní a večer vždy rušno. Nájdete tu moderné i tradičné kaviarne, ktoré ponúkajú kávu, čerstvé džúsy alebo čaj s mliekom. Pri takomto typickom arabskom popíjaní a rozprávaní môžete pozorovať ruch okolo vás a domácich odetých do snehobielych „dišdaší“ zakrývajúcich celé telo a s typickou pokrývkou hlavy „kumma“. Hovorí sa, že ju ručne vyšíva manželka.

Pobrežná promenáda v MuscatePobrežná promenáda v Muscate. Foto: unsplash.com

Trh

Z hlavnej pobrežnej promenády sa prechádza na najznámejší ománsky trh, ktorý sa považuje za jeden z najstarších v arabskom svete. Je tu labyrint uličiek s malými obchodmi, kde je vystavený rôzny tovar, od šatstva, parfumy, buduínske šperky, dýku, predmety zo striebra, kadidlo, korenie až po zariadenie do domácnosti. Okrem Ománčanov tu pracujú Indovia a Pakistanci. Ženy sú zahalené v čiernej „abáji“ a vlasy im zakrýva šatka. Kontrast rôznych kultúr je tu veľmi viditeľný, ale v Ománe sú na to ľudia zvyknutí.

Ománske predmety z trhuOmánske predmenty z trhu. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Quriyat

Quriyat je malá rybárska dedinka 83 kilometrov od hlavného mesta Muscat v Ománe. Nachádza sa neďaleko miest Sur, Diman Wa Tayeen a Aamerat. Je to jeden z populárnych bodov na zastavenie na ceste do Sur. 

Al Kamil

Napriek niektorým zaujímavým starým budovám, medzi ktoré patria pevnosti a strážne veže, toto malé mestečko je známe tiež ako spojnica s Al Ashkarah a Muscat. Zaraďuje sa medzi mestá, ktoré sú obkolesené stromami. Nízko položené akácie a lesy sú špecifickou črtou tejto oblasti, najviac cenenou beduínmi, ktorí používajú drevo na vytváranie príbytkov a ako palivové drevo. Ich ťavy obhrýzajú výživné výhonky a dobytok oblizuje rosu z malých listov každé ráno.

Image
Al Kamil. Foto: CK SATUR

Bimmah Sinkhole

Vodou naplnená priehlbina v mramore na východe guvernanstve Muscat. Jazero s tyrkysovou vodou je 50 metrov dlhé, 70 metrov široké a 20 metrov hlboké. Nachádza sa len 600 metrov od mora, medzi dvomi prímorskými mestami Ḑibāb a Bimmah. Priehlbina bola vyformovaná zrútením vrchnej vrstvy pri ťažení mramoru, ktorý sa nachádzal pod touto vrstvou. Domáci veria, že bola sformovaná meteoritom, Hawaiyat Najm, čo v preklade znamená Padajúca hviezda. Na ochranu priehlbiny, samospráva mesta vytvorila park Hawiyat Najm.

Image
Bimmah Sinkhole. Foto: depositphotos.com

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: absolutistická monarchia a sultanát

Rozloha a populácia:  3 500 km²
1 623 000 obyvateľov

Jazyky: arabský

Náboženstvo: islam

Elektrický prúd: 220 V. V niektorých oblastiach je potrebné využiť adaptér.

Mena: ománsky rial

Kurz: 1€ = 0.407OMR

Časový posun: +2h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Oman má rôznorodú klímu, ktorá zodpovedá jeho geografickej rozmanitosti. Teploty sa v Muscate v lete môžu vyšplhať aj na 40°C. Hlavná sezóna v Ománe je od októbra až do apríla, mája.

Letisko a dĺžka letu

Lety z Viedne alebo z Budapešti s prestupom v Turecku, Qatare alebo Spojených arabských emirátov, v trvaní cca 8 hodín. 

Zastupiteľský úrad

SR nemá v krajine veľvyslanectvo. Teritoriálne je príslušné Veľvyslanectvo SR v Egypte. Embassy of the Slovak Republic, Adel Hussein Rostom Str., Káhira 11794, Egypt

Tel: +20-2/ 3358240, 3357544, 3376901
Email: zukahira@tedata.net.eg

Honorárny konzulát Mr. Mohammed S. Al-Harthy, House 5748, Way 1580, Madinat Al-Ilam, Muscat, Oman

Tel: +968 24 60 1505
Mobil: +968 993 16996*
Email:  alharthy@alharthy.com

*diplomatická služba po pracovnej dobe v prípade núdze

Víza a doklady

Pre vycestovanie na dovolenku do Ománu budete potrebovať platný cestovný pas, ktorý je platný aj 6 mesiacov po návrate z dovolenky. Deti takisto potrebujú platný cestovný pas a nutné sú aj víza.

Colné predpisy

Osobné veci podliehajú kontrole. Bezcolne je povolený dovoz 400 ks cigariet, 100 ml parfumu, 10 ks DVD, 2 litrov vína či liehoviny alebo 24 plechoviek alkoholu (len nemoslimovia starší ako 21 rokov). Je nutné deklarovať hotovosť, cestovné šeky, šperky alebo drahé kamene, a pod. v hodnote presahujúcej 6 tisíc ománskych rijalov. Dovoz zbraní a streliva je povolený len na základe dopredu vyžiadanej zvláštnej licencie v obmedzenom množstve. Pre dovoz zvierat bude potrebné predloženie medzinárodného veterinárneho osvedčenia a potvrdenia o očkovaní proti besnote. Do krajiny je zakázané dovážať narkotiká, časti rastliny či semená konope, pornografické publikácie, strelné či bodné zbrane a ďalšie.

Doprava

Dopravná situácia v krajine je na vysokej úrovni. Premáva tu miestna doprava, linkové autobusy, ktorými sú prepojené všetky väčšie mestá. Autobusová doprava je tu na veľmi dobre úrovni, autobusy sú čisté a klimatizované. V Ománe pôsobí množstvo spoločností, v ktorých si môžete prenajať auto. Poplatky za prenájom sa líšia podľa typu a veľkosti automobilu. K samotnému poplatku za prenájom musíte ešte pripočítať denné poistné. Niekedy dostanete bonus v podobe 100-200 km zdarma, ale to nebýva pravidlom.

Shopping a suveníry

Obľúbenou aktivitou väčšiny turistov sú nákupy, a to hlavne tie na miestnych trhoviskách. Trhovisko alebo arabsky souqy, nájdete prakticky v každom ománskom meste a ich ponuka je veľmi bohatá a pestrá. Trh je srdcom každého arabského mesta alebo dediny.

Práve na trhovisku zažijete rušnú atmosféru pokrikujúcich a dohadujúcich trhovníkov a samozrejme tu nájdete bohatú ponuku najrôznejšieho tovaru. Z Ománu si priveziete typické suveníry, ako sú šperky zo zlata, striebra, prípadne typické arabské odevy, džezvy na kávu, ručne vyrábané výrobky alebo trebárs i korenie. Práve na trhoviskách nakúpite veľmi výhodne čerstvé ovocie a zeleninu, ale i mäso a iné potraviny. Väčšina turistov priváža z Ománu typické ománske dýky, tzv. khanjary, ale i najrôznejšie farebné textílie alebo vodné fajky.

Sviatky

1.január Nový rok
január - apríl (pohyblivý sviatok) Nový rok v moslimskom kalendári
jar - leto (pohyblivý sviatok) Maulid-an-Nabi (narodeniny proroka Mohameda)
jar (pohyblivý sviatok) Ramadán, trvá 29 dní
október - november (pohyblivý sviatok) Id al-Miraj (rajab-bayram)
  Eid al-Fitr (Uraza-Bairam),
18. november Narodeniny sultána
december - január (pohyblivý sviatok) Id al-Adha (Qurban Bairam, trvá 3-4 dni),

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR