
Muscat
Atmosféra arabskej exotiky s vôňou kadidla
Muscat je hlavné a najväčšie mesto Ománu. Je miestom, kde sa spája minulosť s prítomnosťou. Strážia ho pevnosti, dotvárajú mešity, minarety, paláce ale aj nádherne upravené a moderné ulice. Na rozdiel od okolitých arabských krajín tu nie sú mrakodrapy. Muscat má sa rozkladá vo veľmi členitom teréne, kde jednotlivé časti oddeľujú kopce. Je tradičnou a modernou metropolou zároveň, kde nechýba vôňa korenín a kadidla a elegantne oblečených obyvateľov v tradičnom odeve.
Nočný Muscat a hviedzna obloha. Foto: unsplash.com
O Muscate sa dozvedáme od historikov Ptolemaia a Plinia staršieho, čo ho opisoval skoro pred dvetisíc rokmi. Na jeho brehy v období stredoveku často priplávali perzské a indické lode kvôli obchodu a v rokou 1507 tu zakotvil portugalský moreplavec a dobyvateľ Alfonso de Albuquerque. Začiatkom 16. storočia sa tak začali dejiny Ománu ako i ostatných arabských krajín meniť. Na území Ománu nechali Portugalci postaviť pevnosti na kontrolu lodí, tovaru a pirátov. Muscat leží v zátoke, ktorá má prirodzený prístav, a tak na jeho brehoch vzniklo mesto. Na východnom výbežku v Muscate stojí pevnosť Jalali a na západnom Mirani.
Nábrežie Muscatu a pevnosť. Foto: unsplash.com
Starú časť Muscatu charakterizujú biele domy s drevenými vyrezávanými okenicami, aké tu boli aj v minulosti. Portugalské pevnosti nad zátokou sú neprehliadnuteľné, avšak dominantou mesta je sultánsky palác Al Alam. Žiari vo farbách bielej, modrej a zlatej a leží v srdci starého mesta. Využíva sa na oficiálne stretnutia s významnými návštevami. Bránu zdobia štátne znaky s dvoma šabľami a tradičnou dýkou „chandžar“. Na streche vlaje ománska vlajka. Budova paláca stojí na mieste, kde bol kedysi areál britského veľvyslanectva.
Palác Al Alam v Muscate. Foto: unsplash.com
Najkrajšia a najživšia časť celého Muscatu je štvrť Mutrah. V celej krajine je známa pobrežná promenáda Mutrah, ktorú ohraničuje mohutná pevnosť na kopci a tržnica, kde každý deň predávajú čerstvé ryby, mäso, ovocie a zeleninu. Miestni rybári tu lovia tuniakov, mečúne, žraloky, kraby, krevety a mušle.
Promenáda v Mutrah. Foto: unsplash.com
V centre Muscatu sa všade vznáša najtypickejšia ománska vôňa a tou je kadidlo. Kúsky kadidla sa vkladajú do malej hlinenej nádoby s horúcim uhlím. V Ománe sa z neho vyrábajú voňavky, mastičky, krémy, keďže jedno z najkvalitnejších pochádza práve z južnej časti krajiny. Kadidlo sa kedysi vyvažovalo zlatom.
Kadidlo. Foto. unsplash.com
Hlavné ománske mesto je známe i svojou tradičnou architektúrou, bielymi domami s drevenými okenicami. Sprístupnené sú staré typické domy slúžiace ako múzeá, či už Al Baranda, ktoré poukazuje na históriu Muscatu, alebo Al Luban s tradičnou ománskou reštauráciou, kde môžete ochutnať jedlo „šuwa“, marinované jahňacie mäso s ryžou a datľovým chlebom „muradhaf“.
Tradičné biele domy v Muscate. Foto: unsplash.com
Medzi najkrajšie budovy v Muscate patrí Veľká mešita sultána Qaboosa. Tvorí ju biely mramor, islamské, stredovýchodné a tradičné ománske architektonické štýly.
Mešita sultána Qaboosa. Foto: unsplash.com
Má zložitý dizajn a štruktúru. 5 minaretov, ktoré obklopujú mešitu, predstavuje 5 stĺpov islamskej viery, pričom najvyšší z nich dosahuje výšku viac ako 90 m. Vnútri sa nachádza veľký luster z viac ako šesťstotisíc kryštálov.
Interiér mešity sultána Qaboosa. Foto: unsplash.com
Top lokality
Wadi Bani Khalid
Wadi Bani Khalid je vyhľadávaným miestom v Muscate pre krásnu prírodu. Je tu oáza lemovaná zelenými palmami a jazerami, ktoré cez ňu pretekajú.
Wadi Bani Khalid. Foto: unsplash.com
Pohorie Al Akhdar
Pohorie v severnej časti Ománu dosahuje výšok až 3000 m. Vápencová plošina padá smerom ku morskému pobrežiu strmým zlomom a prevýšením cez 1000 m.
Krásne scenérie ománskeho pohoria. Foto: CK SATUR
Všade navôkol sú nádherné a dramatické scenérie, malé dediny, údolia a rozmanitosť púštnych hôr. So stúpajúcou nadmorskou výškou pribúda stromov a rastie aj ich veľkosť, čo je dané nižšou teplotou a hmlou, ktoré sú tak zdrojom vlahy, aby aj tu rastliny mohli prežiť.
Pohorie Al Akhdar. Foto. CK SATUR
Najvyššie položený 5-hviezdičkový rezort na blízkom východe - Anantara Al Jabal Al Akhdar
Hotel Anantara Al Jabal Al Akhdar 5* sa nachádza na zakrivenom okraji veľkého kaňonu pohoria Al Akhdar a ponúka odľahlé útočisko pre dobrodružných a náročných hostí. Hotel sa nachádza 21 km od mesta Nizwa.
Pohľad na hotel Anantara Al Jabal Al Akhdar v Ománe. Foto: CK SATUR
Medzinárodné letisko v meste Maskat je vzdialené približne 2 hodiny jazdy autom pričom cesta vedie popri ďatľových plantážach, vyschnutých korytách riek či historických pevnostiach. Hotel hosťom ponúka panoramatický výhľad z bazéna na okraji útesu a rôzne relaxačné či športové aktivity.
Bazén a vyhliadka hotela Anantara Al Jabal Al Akhdar v Ománe. Foto: CK SATUR
Hlavné mesto
Muscat
Hlavné a najväčšie mesto Ománu. Metropolitná oblasť sa rozkladá na ploche približne 3500 km2 a zahŕňa 6 vilájetov (administratívne jednotky). Mesto leží na pobreží Arabského mora pozdĺž Ománskeho zálivu. Prvé zmienky o tomto meste pochádzajú z 1. storočia a opisujú ho ako významné prístavné mesto medzi západom a východom. V 18. storočí sa vplyv Muscatu rozšíril až k východnému pobrežiu Afriky a Zanzibaru.
Muscat. Foto: unsplash.com
Ako dôležité prístavné mesto priťahoval Muscat zahraničných obchodníkov. Od čias kedy začal vládnuť sultán Qaboos, prešiel Muscat veľkým rozvojom infraštruktúry, začal sa rozrastať a umožnil vznik multietnickej spoločnosti. V októbri roku 2011 bola postavená Royal Opera House Muscat, prvá operná budova na Arabskom polostrove.
Prístav v Muscate. Foto: unsplash.com
Treba zažiť

Mešita Sultána Qaboosa
Mešita je hlavnou mešitou v sultanáte Omán. Práca na stavbe mešity začala začiatkom roku 1995 pri ceste medzi mestami Muscat a Seeb. Dokončená bola o 6 rokov neskôr a slávnostne otvorená Jeho Veličenstvom sultánom Qaboosom v máji v roku 2001. Komplex mešity tvorí 40 000 m2, je postavený na vyvýšenom pódiu. Do vnútra mešity sa zmestí 20 000 veriacich. Skladá sa z hlavnej modlitebnej sály, dámskej modlitebnej sály, krytých priechodov, zhromažďovacej sály a knižnice, v ktorej sa nachádza až 20 000 kníh. Celý interiér mešity je obložený šedo - bielymi a tmavošedými vyrezávanými kachličkami z mramoru.

Bait Al Zubair
Múzeum, v Starom Muscate v Ománe, má početnú zbierku starodávnych zbraní, ktorá zahŕňa khanjar (tradičnú dýku), domáce zariadenie, oblečenie, ktoré sú od súkromných zberateľov. V okolí múzea sa nachádza ománska dedina a souk (trhovisko).

Jalali
Jalali je pevnosť v prístave Starého Muscatu, bola postavená Portugalcami v roku 1580 na ochranu prístavu, potom čo bol Muscat dvakrát napadnutý Ottomanským vojskom. Počas občianskych vojen medzi rokmi 1718 a 1747 sa pevnosti dvakrát zmocnili Peržania. Neskôr bola pevnosť prestavená. Pevnosť v minulosti slúžila tiež ako väzenie pre kráľovskú rodinu. Jalali bola reštaurovaná v roku 1983 a stala sa súkromným múzeom ománskej histórie kultúry a je sprístupnená len pre hodnostárov, ktorí navštívia mesto. V múzeu sa nahádzajú artefakty ako delá, muškety, mapy, koberce a ďalšie artefakty.

Mirani
Pevnosť v prístave v Starom Muscate v Ománe. V roku 1552 dobylo Ottománske vojsko mesto Muscat ako aj pevnosť. Nedávno postavená pevnosť Al – Mirani bola obliehaná počas 18 dní Ottomanským delostrelectvom. Pevnosť bola dobytá a vojsko zničené.
Pláže
Pláž Al Bustan
Pláž Al Bustan sa nachádza v okrese Muscat pri hoteli Ritz-Carlton. Hory tiahnúce sa cez celý okres vytvárajú pocit súkromia a vám už nebude nič brániť v príjemnom kúpaní a oddychovaní na pláži s jemným pieskom a azúrovou vodou.
Pláž Al Bustan. Foto: CK SATUR
Pláž Barr Al Jissah
Barr Al Jissah je záliv, ktorý leží neďaleko hlavného mesta ománskeho sultanátu Maskat. Je obklopený čistými vodami Ománskeho zálivu a nachádza sa pred pôsobivou hornatou kulisou.
Pláž Barr Al Jissah. Foto. CK SATUR
Pláž Yitti
Yitti je pomerne odľahlá pláž na okraji mesta a je vhodná pre tých, ktorý hľadajú kľud mimo čulého mestského ruchu. Okrem kúpania a opaľovania je vhodným miestom aj na nočné kempovanie.
Pláž Yitti v Muscate. Foto: unsplash.com
Pláž Sifah
Sifah je pláž s bielym pieskom a nachádza sa uprostred týčiacich sa hôr Sifah. Je vhodná na kúpanie, opaľovanie. Počas zotmenia sa mení na miesto, kde je pomerne rušno.
Pláž Sifah. Foto: unsplash.com
Pláž Khalouf
Ďalej od mesta Maskat smerom na juh leží pláž Khalouf s piesočnatými dunami. Atmosféru dotvárajú miestni rybári a plameniaky. Je vhodná na príjemné kúpanie a oddych. Charakterizuje je príjemný svetlý piesok.
Pláž Khalouf pri Muscate. Foto: unsplash.com
Pláž Al-Sawadi
Táto pláž je situovaná v guvernorátu južnej Al Batinah pri meste Barka len 70 km od Muscatu. Ponúka špecifické skalnaté ostrovčeky rozosiate blízkosti pobrežia. Tie potom dávajú krajine svojráznu podobu a sú miestom výskytu sťahovavých aj miestnych vtákov. Pláž ponúka aj celý rad vodných športov aj s potrebným vybavením.
Plárž Sawadi. Foto: wikimedia.org
Pre deti
Pláž Qurum
Jedna z najrušnejších pláží v celom Ománe je Qurum, ktorá sa nachádza v Muscate. Okrem rozmanitých možností vodných športov je nádherne čistá a ideálna na kúpanie aj s deťmi.
Pláž Qurum. Foto: unsplash.com
Pozorovanie nočnej oblohy
V púšti je nočná obloha nádherná. Za pozorovaním sa môžete vybrať do pohoria Al Akhdar, kde sa nachádzajú aj možnosti ubytovania, alebo ku pieskovým dunám, či oázam mimo hlavného mesta Muscat.
Pozorovanie nočnej oblohy v Ománe. Foto: CK SATUR
Gastronómia
Tradičná ománska kuchyňa je veľmi jednoduchá a vystačí si s niekoľkými základnými surovinami a korením. Hlavne vďaka marinádam sú miestne pokrmy chutné a zvláštne. Najčastejšie využívanými surovinami sú kuracie, rybie a jahňacie mäso. V niektorých častiach je v ponuke aj mäso ťavie.
Definovať ománsku kuchyňu je možné aj prostredníctvom geografickej polohy a histórie, ktorú tvorilo Portugalsko, India a Zanzibar. Indické korenie, škorica, rasca, kurkuma patria do ománskej kuchyne vďaka stredovekému obchodu a cestovaniu. Granátové jablká, okvetné lístky ruží a šafran z Iránu sa často používajú v ománskych ryžových jedlách a dusených pokrmoch. Zanzibarská láska ku kokosu a čili sa presadila v celej krajine. Na juhu Ománu pri meste Salalah sa pestujú banány a kokosy.
Granátové jablká. Foto: unspalsh.com
V ománskej kuchyni sa často používajú sušené limetky, ktoré dodávajú jedlám citrusovú a kyslastú príchuť. Známa je i polievka zo sušených limetiek, kde sa pridáva napríklad i škorica. Pri pobreží sa podávajú kalamáre s datľami, rybia polievka, či tuniak na karí a tamarind. Do dusenej hovädziny sa pridáva často kurkuma.
Rybia polievka s exotickým korením. Foto: unsplash.com
Tradičné jedlá sú "maqbous", ktorého základom je ryža ofarbená šafranom dožlta a varená spolu s okoreneným mäsom. Známy je taktiež pokrm "mashuai", ktorý sa pripravuje z pečenej tresky. Ryba sa servíruje s ryžou ochutenou citrónom a zeleninou.
Grilované ryby. Foto: unsplash.com
Prílohou k mnohým ománskym jedlám je placka "rukhal", jej základom je chlebové cesto. Placka sa vyváľa úplne natenko a pečie sa na ohni z palmových listov.
Tenké chlebové placky. Foto: unsplash.com
Ománskou špecialitou je „shuwa“. Jedná sa o pomaly pečené jahňacie mäso, čo trvá niekoľko dní. Po 24-hodinovom marinovaní sa jahňacina zabalí do banánových listov a varí sa v podzemnej jame aspoň deň. Shuwa sa podáva sa ryžou s medom a ghee. Celé jedno je doplnené o rôzne koreniny. Medzi obľúbené špeciality patrí „kabsa“. Je to ryžové jedlo s mäsom, ktoré pripomína „biriyani“.
Ryža s mäsom a rôznymi koreninami. Foto: unsplash.com
Čo sa týka nápojov, tejto krajine je obľúbeným nápojom "laba" (slané podmaslie), prípadne nápoje na báze jogurtu miešané s kardamónom a pistáciovými orieškami. Zo sladkých dezertov dominuje "halwa" pripomínajúca želé a s prídavkom šafranu alebo orieškov, či rôzne sladké koláče s orieškami.
Sladké arabské dezerty. Foto: CK SATUR
V Muskate kdekoľvek natrafíte na čaj a kávu, ktoré patria nielen k uvítaciemu ceremoniálu, ale tunajších obyvateľov sprevádzajú každý deň. Ku tomu nesmú chýbať ománske datle, ktoré najlepšie dostať kúpiť na trhu.
Čaj s ománskym úsmevom. Foto: CK SATUR
Zábava
Kaviarne na promenáde
Na pobrežnej promenáde je popoludní a večer vždy rušno. Nájdete tu moderné i tradičné kaviarne, ktoré ponúkajú kávu, čerstvé džúsy alebo čaj s mliekom. Pri takomto typickom arabskom popíjaní a rozprávaní môžete pozorovať ruch okolo vás a domácich odetých do snehobielych „dišdaší“ zakrývajúcich celé telo a s typickou pokrývkou hlavy „kumma“. Hovorí sa, že ju ručne vyšíva manželka.
Pobrežná promenáda v Muscate. Foto: unsplash.com
Trh
Z hlavnej pobrežnej promenády sa prechádza na najznámejší ománsky trh, ktorý sa považuje za jeden z najstarších v arabskom svete. Je tu labyrint uličiek s malými obchodmi, kde je vystavený rôzny tovar, od šatstva, parfumy, buduínske šperky, dýku, predmety zo striebra, kadidlo, korenie až po zariadenie do domácnosti. Okrem Ománčanov tu pracujú Indovia a Pakistanci. Ženy sú zahalené v čiernej „abáji“ a vlasy im zakrýva šatka. Kontrast rôznych kultúr je tu veľmi viditeľný, ale v Ománe sú na to ľudia zvyknutí.
Ománske predmenty z trhu. Foto: unsplash.com
Tajné tipy
Quriyat
Quriyat je malá rybárska dedinka 83 kilometrov od hlavného mesta Muscat v Ománe. Nachádza sa neďaleko miest Sur, Diman Wa Tayeen a Aamerat. Je to jeden z populárnych bodov na zastavenie na ceste do Sur.
Al Kamil
Napriek niektorým zaujímavým starým budovám, medzi ktoré patria pevnosti a strážne veže, toto malé mestečko je známe tiež ako spojnica s Al Ashkarah a Muscat. Zaraďuje sa medzi mestá, ktoré sú obkolesené stromami. Nízko položené akácie a lesy sú špecifickou črtou tejto oblasti, najviac cenenou beduínmi, ktorí používajú drevo na vytváranie príbytkov a ako palivové drevo. Ich ťavy obhrýzajú výživné výhonky a dobytok oblizuje rosu z malých listov každé ráno.
Al Kamil. Foto: CK SATUR
Bimmah Sinkhole
Vodou naplnená priehlbina v mramore na východe guvernanstve Muscat. Jazero s tyrkysovou vodou je 50 metrov dlhé, 70 metrov široké a 20 metrov hlboké. Nachádza sa len 600 metrov od mora, medzi dvomi prímorskými mestami Ḑibāb a Bimmah. Priehlbina bola vyformovaná zrútením vrchnej vrstvy pri ťažení mramoru, ktorý sa nachádzal pod touto vrstvou. Domáci veria, že bola sformovaná meteoritom, Hawaiyat Najm, čo v preklade znamená Padajúca hviezda. Na ochranu priehlbiny, samospráva mesta vytvorila park Hawiyat Najm.
Bimmah Sinkhole. Foto: depositphotos.com
Užitočné informácie
Štátne zriadenie: absolutistická monarchia a sultanát
Rozloha a populácia: 3 500 km²
1 623 000 obyvateľov
Jazyky: arabský
Náboženstvo: islam
Elektrický prúd: 220 V. V niektorých oblastiach je potrebné využiť adaptér.
Mena: ománsky rial
Kurz: 1€ = 0.407OMR
Časový posun: +2h
Klimatický diagram
Kedy vycestovať
Oman má rôznorodú klímu, ktorá zodpovedá jeho geografickej rozmanitosti. Teploty sa v Muscate v lete môžu vyšplhať aj na 40°C. Hlavná sezóna v Ománe je od októbra až do apríla, mája.
Letisko a dĺžka letu
Lety z Viedne alebo z Budapešti s prestupom v Turecku, Qatare alebo Spojených arabských emirátov, v trvaní cca 8 hodín.
Zastupiteľský úrad
SR nemá v krajine veľvyslanectvo. Teritoriálne je príslušné Veľvyslanectvo SR v Egypte. Embassy of the Slovak Republic, Adel Hussein Rostom Str., Káhira 11794, Egypt
Tel: +20-2/ 3358240, 3357544, 3376901
Email: zukahira@tedata.net.eg
Honorárny konzulát Mr. Mohammed S. Al-Harthy, House 5748, Way 1580, Madinat Al-Ilam, Muscat, Oman
Tel: +968 24 60 1505
Mobil: +968 993 16996*
Email: alharthy@alharthy.com
*diplomatická služba po pracovnej dobe v prípade núdze
Víza a doklady
Pre vycestovanie na dovolenku do Ománu budete potrebovať platný cestovný pas, ktorý je platný aj 6 mesiacov po návrate z dovolenky. Deti takisto potrebujú platný cestovný pas a nutné sú aj víza.
Colné predpisy
Osobné veci podliehajú kontrole. Bezcolne je povolený dovoz 400 ks cigariet, 100 ml parfumu, 10 ks DVD, 2 litrov vína či liehoviny alebo 24 plechoviek alkoholu (len nemoslimovia starší ako 21 rokov). Je nutné deklarovať hotovosť, cestovné šeky, šperky alebo drahé kamene, a pod. v hodnote presahujúcej 6 tisíc ománskych rijalov. Dovoz zbraní a streliva je povolený len na základe dopredu vyžiadanej zvláštnej licencie v obmedzenom množstve. Pre dovoz zvierat bude potrebné predloženie medzinárodného veterinárneho osvedčenia a potvrdenia o očkovaní proti besnote. Do krajiny je zakázané dovážať narkotiká, časti rastliny či semená konope, pornografické publikácie, strelné či bodné zbrane a ďalšie.
Doprava
Dopravná situácia v krajine je na vysokej úrovni. Premáva tu miestna doprava, linkové autobusy, ktorými sú prepojené všetky väčšie mestá. Autobusová doprava je tu na veľmi dobre úrovni, autobusy sú čisté a klimatizované. V Ománe pôsobí množstvo spoločností, v ktorých si môžete prenajať auto. Poplatky za prenájom sa líšia podľa typu a veľkosti automobilu. K samotnému poplatku za prenájom musíte ešte pripočítať denné poistné. Niekedy dostanete bonus v podobe 100-200 km zdarma, ale to nebýva pravidlom.
Shopping a suveníry
Obľúbenou aktivitou väčšiny turistov sú nákupy, a to hlavne tie na miestnych trhoviskách. Trhovisko alebo arabsky souqy, nájdete prakticky v každom ománskom meste a ich ponuka je veľmi bohatá a pestrá. Trh je srdcom každého arabského mesta alebo dediny.
Práve na trhovisku zažijete rušnú atmosféru pokrikujúcich a dohadujúcich trhovníkov a samozrejme tu nájdete bohatú ponuku najrôznejšieho tovaru. Z Ománu si priveziete typické suveníry, ako sú šperky zo zlata, striebra, prípadne typické arabské odevy, džezvy na kávu, ručne vyrábané výrobky alebo trebárs i korenie. Práve na trhoviskách nakúpite veľmi výhodne čerstvé ovocie a zeleninu, ale i mäso a iné potraviny. Väčšina turistov priváža z Ománu typické ománske dýky, tzv. khanjary, ale i najrôznejšie farebné textílie alebo vodné fajky.
Sviatky
1.január | Nový rok |
január - apríl (pohyblivý sviatok) | Nový rok v moslimskom kalendári |
jar - leto (pohyblivý sviatok) | Maulid-an-Nabi (narodeniny proroka Mohameda) |
jar (pohyblivý sviatok) | Ramadán, trvá 29 dní |
október - november (pohyblivý sviatok) | Id al-Miraj (rajab-bayram) |
Eid al-Fitr (Uraza-Bairam), | |
18. november | Narodeniny sultána |
december - január (pohyblivý sviatok) | Id al-Adha (Qurban Bairam, trvá 3-4 dni), |