Nórsko

Nórsko

Rapsódia v modrom

Stiahnuť PDF

Nórske kráľovstvo je tou najkrajšou zmesou fjordov, ľadu, hôr, chodníkov, výhľadov ako i severských príbehov. Je to krajina bez kompromisov, kde si svojou pevnou rukou vládne sila prírody. Obdivuhodné sú severské tradície a zvyky, ktoré sú odjakživa späté so zemou. Asi tretina krajiny leží za severným polárnym kruhom a pod toto kráľovstvo spadajú aj Svalbardy a ostrov Jan Mayen. 

Zobraziť viac

Nórske kráľovstvo je tou najkrajšou zmesou fjordov, ľadu, hôr, chodníkov, výhľadov ako i severských príbehov. Je to krajina bez kompromisov, kde si svojou pevnou rukou vládne sila prírody. Obdivuhodné sú severské tradície a zvyky, ktoré sú odjakživa späté so zemou. Asi tretina krajiny leží za severným polárnym kruhom a pod toto kráľovstvo spadajú aj Svalbardy a ostrov Jan Mayen. 

lake in the middle of rocky mountains under blue skySeverská nádhera. Foto: unsplash.com

Poznávacie zájazdy do Nórska

Nórsko je krajina plná prírodných krás a fjordov, kde popri prívetivejšom teplejšom severoatlantickom prúdení má miernejšie podnebie a more pri pobrežiach nezamŕza. Leto poskytuje fantastické podmienky na turistiku v lesoch ako aj rybolov. Je ideálnou krajinou na spoznávanie škandinávskych dejín ako aj moderný svet, nedotknutú prírodu a unikátnu kultúru. Nórsko ako z mála krajín na svete sa môže pochváliť skutočne "čistou vodou". 

blue lake surrounded by green trees and mountains during daytimeNórske fjordy. Foto: unsplash.com

Fjordy boli kedysi korytá riek, ale vďaka ľadovcom sa pretvorili na zátoky s mohutnými a strmými skalnými masívmi, ktoré sa zarezávajú hlboko do vnútrozemia. Krajinu tak fantasticky premenili a za každým rohom je úchvatná prírodná scenéria a meniace sa farby modrej a zelenej. V západnej časti vysokých náhorných planín sa pri pobreží fjordov nachádzajú horské steny - fjeldy, kde padá mnoho vodopádov. 

body of water between treesZem fjordov. Foto: unsplash.com

Nórsko obklopuje Arktický oceán, Severné a Nórske more a jeho povrch tvoria kryštalické horniny, ktoré sú ľadovcového pôvodu. Ľadovce sa kedysi tiahli až ku moru a vytvorili hlboké údolia. Pobrežie je dlhé 25 000 km. Medzi najkrajšie fjordy patrí Geiranger a Naerøy, ktoré sú i zapísané na zozname UNESCO.

aerial view of body of water near rock formationLofoty. Foto: unsplash.com

Na zozname UNESCO sa nachádza aj drevený kostol Urnes z 12. storočia, ktorý vyniká pre vikingské a keltské tradície. Zaujímavé sú i skalné kresby na pobreží fjordu Alta pri polárnom kruhu, pričom sa od vedcov dozvedáme, že táto oblasť bola osídlená okolo roku 4000 pred n.l. Aj rybársky ostrov Vega je dôkazom o veľmi skorom osídľovaní. Tu sa stavali dediny, móla, miesta pre signalizáciu ohňov a boli tu vyspelé rybárske a poľnohospodárske tradície. V Škandinávskych horách sa nachádza banícke mestečko Rovos, kde sa ťažila meď a to až do roku 1977. Najsevernejšie mesto na planéte je Hammerfest, odkiaľ v 19. storočí došlo prvý krát ku meraniu rovnobežky.

brown and gray concrete house on green grass field near green trees during daytimeBorgund. Foto: unsplash.com

Troll a alka

Neodmysliteľnou súčasťou krajiny v severských pobrežných oblastiach sú kŕdle alky bielobradej. Živia sa sardinkami. Ku severským legendám zas patrí troll. 

white and black puffin bird on gray rock during daytimeAlka. Foto: unsplash.com

Veľká cesta trollov - Trollstigen so svojou slávnou značkou, kde treba byť obozretný práve pre "výskyt trollov", vás dovedie stúpaním po 11 serpentínach na vrchol, kde si z vyhliadky pozriete zákruty, okolitú prírodu a vodopád. Nórsko sa môže samozrejme pochváliť aj stenou Trollov - Trollveggen, ktorá dosahuje výšku okolo 1100 m.

red and black dog signageTroll ako milý škriatok. Foto: unsplash.com

 

Top lokality

Hinnøya

Hinnøya je ostrov v Nórskom mori pri pobreží severného Nórska. Je najľudnatejším ostrovom Nórska. Má rozlohu 2 198 km² a žije na ňom vyše tridsať tisíc obyvateľov. Jediným mestom na ostrove je Harstad s zhruba dvadsať tisíc obyvateľmi. Názov Hinnøya znamená nórsky ,,rozrezaný ostrov“, pretože dlhé zálivy Gullesfjorden a Øksfjorden ho delia na dve časti, spojené iba 5 km širokou šijou. Vnútrozemie ostrova je hornaté, najvyšším vrcholom je Møysalen (1262 m. n. m.), obklopený rovnomenným národným parkom o rozlohe 51 km². 

white yacht beside shoreHinnøya a mesto Harstad. Foto: unsplash.com

Trondheim

Trondheim bolo prvé hlavné mesto Nórska.  Dnes nie je zas až také veľké, ale v krajine patrí medzi tretie najväčšie. V meste nájdete stredovekú katedrálu Nidaros a veľkú pevnosť Kristiansten, ktorú sa oplatí navštíviť a ponoriť sa do tunajšej histórie. Ďalšou zaujímavosťou mesta je tiež most, ktorý bol postavený v roku 1681.

multicolored village wallpaperPestrý Trondheim. Foto: unsplash.com

Plataarberget 

Vrch Plataarberget pri nórskom meste Svalbard meria 464 m. n. m. a svoj názov získal vďaka jeho tvaru. Na západe je ohraničený Bjørndalen, na východe Blomsterdalen a na severe Hotellneset a Adventfjorden. Na tomto mieste môžete z výhliadky uvidieť nie len mesto Longyearbyen ako na dlani ale aj nefalšovanú nórsku divokú prírodu.

sailing boat on ocean with snow-capped mountain at distanceLongyearbyen. Foto: unsplash.com

Skudeneshavn

Historické mestečko s bielymi domčekmi Skudeneshavn je známe aj pre najlepšie zachované lode. Leží v najjužnejšej časti ostrova Karmøy. V 19. storočí bolo prosperujúcim mestom a dnes patrí na prvé priečky v rámci cestovného ruchu. Úchvatné je práve staré mesto, ktoré tvoria drevené domy, točiace sa cesty, čo sú skoro bez premávky, lode, kaviarne, obchody, galérie. Nájdete tu viac ako 200 bielych domov, ktoré boli reštaurované a ich majitelia sa o svoje domy i dnes starajú s láskou.

brown and white concrete house near body of water during daytimeSkudeneshavn. Foto: unsplash.com

Svalbardy

Svalbardy ležia medzi Nórskym morom, Arktickým oceánom, Barentsovým morom a Grónskym morom. Je to mimoriadne zaujímavá časť planéty, ktorú tvorí pohorie a priezračné ľadovce. Je to najsevernejšie miesto na zemi, ktoré obýva okolo 3000 obyvateľov. Tu natrafíte na polárnych medveďov, polárne líšky, sobov, mrože a dokonale sa zoznámite s divokosťou prírody.

white bear on black rocks during daytimeSvalbardy. Foto: unsplash.com

Národný park Jotunheimen

V národnom parku Jotunheimen sa nachádza najviac pohorí dosahujúce výšku 2000 m v rámci Severnej Európy. Patrí medzi najobľúbenejšie parky v Nórsku. Nachádza sa tu 29 najvyšších vrchov, ktoré lákajú milovníkov hôr a túr, lyžiarov, cyklistov a horolezcov. Unikátna je tu i fauna a flóra. Pri potulkách môžete natrafiť na sobov, norky, kuny, líšky, ale aj vzácneho zlatého orla.

brown moose on gray fieldJotunheimen. Foto: unsplash.com

Iddefjorden 

Iddefjorden je hranica medzi Nórskom a Švédskom. Iddelfjorden je klasický fjord s úzkym vodným tokom a strmými prírodnými útvarmi na oboch stranách. Iddefjorden oddeľuje švédsku provinciu Bohuslän od nórskej obce Halden. Najznámejšou turistickou pamiatkou na tomto mieste je nórska pevnosť Fredriksten v Haldene. Táto pevnosť bola postavená v 17. storočí ako náhrada za pevnosť Bohus. Pevnosť bola pomenovaná po kráľovi Frederikovi III. z Dánska a Nórska.  

green grass field near houses during daytimePevnosť Fredriksten. Foto: unsplash.com

Henningsvær

Henningsvær je nazývané aj ako Benátky severu. Nachádza sa medzi malými ostrovmi pobrežia Austvågøya. Je to dôležitá rybárska oblasť, ale hlavnou atrakciou je nádherná časť Nórska, kde narazíte na stovky úchvatných výhľadov kdekoľvek sa v tejto dedine ocitnete. Tu sa mieša tradičná kultúra s modernou architektúrou a už samotný prístup do dediny si vás celkom podmaní.

aerial view of green soccer field during daytimeHenningsvær. Foto: unsplash.com

Národný park Femundsmarka

Tento národný park patrí medzi najväčšie v Škandinávii a môže sa hrdo pochváliť celkom nedotknutou prírodou. Nájdete tu stovky kilometrov chodníkov, pričom si môžete užiť aj kanoe alebo rybačku. Nórska trekkingová asociácia tento park zaradila medzi najlepšie na nórskom území. Pri hodinových prechádzkach si prírodu užijete celkom sami a nemusíte stretnúť vôbec nikoho. Alebo možno len jeho domácich štvornohých obyvateľov.

brown 4-legged animal standing beside treesFemundsmarka. Foto: unsplash.com

Stavanger

Stavanger je atraktívne mesto v Nórsku známe pre svoje farebné domy. Nachádza sa v juhozápadnej časti krajiny. Mesto sa môže pochváliť aj katedrálou z 10. storočia. Aj okolie mesta je nádherné, obklopujú ho biele pláže, ktoré vytvárajú celkom mystickú atmosféru. Odtiaľto sa môžete vybrať na túru na vysoký kopec, ktorý sa dvíha do výšky 604 m a odtiaľ sa vám naskytnú panoramatické výhľady. 

aerial view of seashore
Stavanger. Foto: unsplash.com

Hlavné mesto

Oslo

Ten, kto sem zavíta, zistí, že aj chladné severské mestá majú svoju príťažlivosť. Oslo leží na juhovýchode Nórska. Je to hlavné mesto, kde sa medzi historické stavby stále viac vnárajú moderné architektonické skvosty. Keďže Oslo je zároveň prístavným mestom, dýcha voľnosťou mora a diaľok. Nechajte sa uniesť krásou Oslofjordu a severskej zimy. Oplatí sa však nevynechať Oslo s mestskou radnicou, ktorá je jeho symbolom.

body of water near city buildings during daytimeOslo. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Fjord Geiranger, Nórsko

Príroda

Geirangerfjord

Keď sa povie Nórsko, snáď každý z nás si predstaví krajinu tisícov fjordov. Dlhých a úzkych morských zálivov, ktoré sa tiahnu hlboko do zemskej pevniny. Vôbec najznámejším z nich je Geirangerfjord, ktorý sa v roku 2005 stal súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Úplne oprávnene. Až samotný príjazd k 15 km dlhému fjordu budí obrovský rešpekt. Keď vyjde počasie, sú tieto výhľady skutočne impozantné. Pripravte si preto veľkú pamäťovú kartu do foťáku.

Údolie Gudbrandsdalen, Nórsko

Príroda

Údolie Gudbrandsdalen

Údolie Gudbrandschalen, taktiež nazývané Gudbrandstal, je so svojimi 320 km najdlhším údolím v Nórsku, ktoré sa tiahne od Lillehammer až po Dombas. V bohato zalesnenými stráňami údolia nájdeme niekoľko starých sedliackych stavenísk a úbočím údolia tečie rieka Gudbrandsdalslagen. Z kultúrno historického hľadiska je Gudbrandsdalen dôležitou časťou pre Nórsko. Z tohto regiónu pochádza dielo najväčšieho nórskeho autora všetkých čias Ibsena, dráma "Peer Gynt".

Isfjorden, Nórsko

Príroda

Isfjorden

Isfjorden je druhým najdlhším fjordom v nórskom súostroví Svalbard a leží na západnej strane Špicbergov. Časť Isfjorden je súčasťou národných parkov v Nórsku, ako národný park Nordre Isfjorden Land. Nórske fjordy sú umeleckými dielami prírody. Každý jeden z nich je zaujímavý niečím iným. Všetky majú však spoločné to, že sa na nich nachádza zelená príroda popretkávaná bielym snehom a modrými jazerami.

Vigeland park, Nórsko

HistóriaKultúra

Vigeland park

Na ploche 32 hektárov sa v nórskom hlavnom meste rozprestiera Vigeland park, nazvaný podľa sochára Gustava Vigelanda (1869 - 1943), ktorý ho navrhol, presadil u predstavených mesta a hlavne - vytvoril všetkých 212 súsoší a sôch, obsahujúcich vyše 600 postáv. Vigeland odmietal komentovať zmysel svojich sôch a odporúčal, aby si každý jeho diela vyložil po svojom. Všeobecne sa uznáva, že celý park je zobrazením životného cyklu človeka, ale je na každom návštevníkovi, aký dojem a aký názor si z parku odnesie.

Stiahnuť PDF

Pláže

Mjelle

Nórska pláž Mjelle sa považuje za najkrajšiu v krajine. Dokonca sa jej zvykne hovoriť „rajská pláž“. Má krásne magické, prírodné scenérie. Pláž sa nachádza len pol hodiny cesty od mesta Bodø, kde natrafíte taktiež na nádherné scenérie. 

green mountain beside body of water during daytimeBodø. Foto: unsplash.com

Kvalvika

V celku exoticky vypadajúcou plážou je i Kvalvika, kde vás očarí nádherné dramatické okolie, svetlý piesok a pri dobrom počasí a svetle aj tyrkysová farba mora. 

beach near mountain rangeKvalvika. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Pre deti

Flam

Flam patrí medzi najkrajšie dedinky v Nórsku. Nachádza sa vo fjordoch, v juhozápadnej časti krajiny, ktorá patrí medzi veľmi obľúbené regióny na cestovanie a poznávanie. Tu spoznáte históriu, tradície, pričom môžete objavovať aj vďaka železnici Flam, ktorá vám ukáže tunajšie krásy. Radí sa medzi najlepšie železničné cesty na svete. Využiť môžete aj cestu smerom do Stegastein, kde sa nachádza vyhliadková plošina Aurlandsfjord s dĺžkou 30 m, čo je nepochybne zážitok pre veľkých aj malých.

people standing on bridge looking through mountain surrounded by waterVyhliadková plošina Aurlandsfjord. Foto: unsplash.com

Bergen alebo Ľadové kráľovstvo

Mesto Bergen bolo inšpiráciou pre Disneyho Ľadové kráľovstvo, ktoré si získalo srdcia mnohých detí. Toto čarovné mestečko patrí medzi najkrajšie v Nórsku. V roku 1070 ho založil Olav Kyrre a pre svoju priaznivú polohu sa stal druhým najväčším mestom v krajine a hlavným mestom Západného Nórska. V stredoveku tu boli postavené budovy, kostoly, katedrála z 12. storočia, drevené domy, či opevnená časť Bergenhus. Zatúlať sa môžete aj do múzeí, kde sa dozviete o histórii, kultúre a živote obyvateľov. Je tiež akousi bránou ku krajine fjordov, ktoré môžete s deťmi objavovať. Aj máte radi nákupy, tu si ich môžete užiť. 

multicolored houses near body of waterBergen. Foto: unsplash.com

Pozemná lanovka na horu Floyen

Vo výške 320 m sa vám naskytne krásny pohľad na mesto Bergen, ktoré je zaradené aj do zoznamu UNESCO. Pozemné lanovky sú pre deti fascinujúce, ale milujú ich aj tí starší. 

aerial view of city buildings during daytimePohľad z hory Floyen. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Medzi tradičné jedlá patrí nórsky losos. Veľkú obľubu však majú aj iné druhy rýb, ako sú napríklad platesy, pstruhy, sušená treska. Pochúťkou je marinovaný sleď s cibuľou, či treščia pečeň s kaviárom. Na čerstvé ryby a plody mora natrafíte v každom prístave. 

assorted sea foodsPonuka rýb a darov mora v meste Bergen. Foto: unsplash.com

Hovädzie mäso pripravujú so sladkými a kyslými omáčkami, tiež dusené mäso so zeleninou a prílohu napríklad zemiaky, kapusta, strukoviny.

fried food on black panSteak. Foto: unsplash.com

Nóri majú veľmi radi aj rôzne pekárenské výrobky, medzi tradičné patrí napríklad zemiakový chlieb „lefse“, či chlieb „knackbred“ podobný pite.

man holds black rolling pinPríprava "lefse". Foto: unsplash.com

Medzi ďalšie nórske špeciality patria rybie guľky s omáčkou „fiskeboller“, či mäsové guľky „hitballler”, a obľubujú napríklad aj pečené jahňacie s dusenou kapustou „forikol“.

brown and green food in brown plastic containerMäsové guľky. Foto: unsplash.com

Z nórskych sladkých jedál sú typické tradičné palacinky „swell“, alebo škoricové rolky „spillingball“.

pancake with strawberriesPalacinky. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Zábava

Ľadovec Nigardsbreen

Užite si ľadovú zábavu. Nigardsbreen je veľký modrý ľadovec nachádzajúci sa na nádhernom mieste, ktoré iste stojí za návštevu, kde sa celkom môžete ponoriť do ľadového sveta.

mountain ranges with body of water on the middleNigardsbreen. Foto: unsplash.com

Solund, Sogn og Fjordane

Nádherný nórsky región Solund patrí medzi najtradičnejší. Má okolo 1700 ostrovov v západnej časti Nórska. Spoznať ich môžete vďaka lodným výletom. Je to miesto, kde sa obľubuje rybačka, kajaky a najmä lode. Z tunajších ostrovov sa môžete vydať za rôznymi aktivitami, po vode až ku otvorenému moru alebo aj na súši, kde je množstvo chodníkov, cyklotrás a samozrejme všadeprítomná krása prírody. Počas leta si odtiaľto môžete vyraziť na návštevu miesta Utvær so sprievodcom, kde sa nachádza slávny maják a čarovné farebné domčeky roztrúsené po okolí. 

houses on green grass field near river during daytimeUtvær. Foto: unsplash.com

Ålesund

V západnej časti krajiny leží rybárske mesto Ålesund. V roku 1904 zasiahol mesto veľký požiar a bolo postavené celkom nanovo a vo farbách v štýle Art Nouveau. Mesto má vibrujúcu kultúru, vynikajúce nákupné možnosti. Za krásnymi výhľadmi sa môžete vydať na horu Aksla.

aerial photography of city between body of waterÅlesund. Foto: unspalsh.com

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Vestrály

Súostrovie Vestrály, ktoré sa nachádzajú východne od súotrovia Lofoty sú ideálnym miestom pre tých, čo sa neradi zapotia. Nachádzajú sa v Nórskom mori a sú typické vysokými kopcami, ktoré akoby vyrastali priamo z mora. Turisti sem prichádzajú pozorovať pokojný život vo farebných domčekoch a obdivovať krásy jedinečnej prírody. No najväčším lákadlom je asi sledovanie polnočného slnka počas leta a polárnej žiary počas zimy.

Vestrály. Foto: unsplash.com

Sortland 

Obec Sortland sa nachádza na ostrovoch Langøya a Hinnøya v Nórskom súostroví Vesterály. Mesto Sortland sa tiež nazýva i modré mesto. Elvenes, miestny umelec, si vybral modrú ako symbol námorného a rybárskeho dedičstva tohto mesta. Jeho myšlienkou bolo namaľovať všetkých 17 blokov vnútorného mesta v rôznych modrých odtieňoch. Sortland a región Vestrály sú ideálne pre pozorovanie veľkolepého fenoménu Aurora Borealis, teda polárnej žiary. Aurora borealis prechádza cez oblohu a viacnásobne farebná žiara na oblohe a mesiac osvetľuje scénu, ktorá je úžasným zážitkom.

Sortland. Foto: unsplash.com

Národný park Rondane

Jedná sa o najstarší národný park v Nórsku. Parkom sa tiahne súvislé pohorie, ktoré je možné navštíviť kedykoľvek v roku, a to buď za turistikou v lete alebo v zime za lyžovaním. Tunajšia príroda je plná bohatej flóry, ktorá dotvára ten najkrajší obraz.

white houses on gray rocky ground near gray mountain under white cloudy sky during daytimeRondane. Foto: unsplash.com

Reine

Reine je nádherná rybárska dedina, ktorá sa nachádza pri fjorde Reine v časti Lofoty. Okrem horskej dedinky si môžete užiť aj otvoreného mora a miestnych rybárov, ktorý tu chytajú svoje úlovky. Ak milujete kajaky, ste na správnom mieste. Okolia môžete spoznávať po turistických chodníkoch a kochať sa krásou prírody. 

landscape photography of brown mountainsReine. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: konštitučná monarchia

Rozloha a populácia: 5 405 000 obyvateľov
385 199 km2 z toho pevnina 323 802, Špicbergy (Svalbard) 61 020 a ostrov Jan Mayen 377 km2

Jazyky: nórčina 

Náboženstvo: evanjelické, rímskokatolícke, bez vyznania, 

Mena: nórska koruna

Kurz: 1€ = 10.178NOK

Časový posun: 0h

Klimatický diagram

Zobraziť viac

Kedy vycestovať

Klimatické podmienky v Nórsku sú porovnateľné so stredoeurópskymi, s výnimkou vysokej vlhkosti vzduchu. Vzhľadom na rozlohu krajiny sú klimatické podmienky vo vzdialenejších častiach krajiny značne rozdielne. Priemerné teploty v Oslo sa v letných mesiacoch pohybujú od 18 do 23 C. V letných mesiacoch sú dni dlhé, stmievať sa začína až okolo polnoci a naopak v zimných mesiacoch je počas dňa len 3 – 4 hodiny denné svetlo.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Osle, Thomas Heftyes gate 24, 0244 Oslo

Tel: +47 22049470, Mobil: +47 9177 3094
Email: emb.oslo@mzv.sk

Víza a doklady

Na pobyty do 90 dní stačí platný cestovný pas alebo občiansky preukaz vo forme identifikačnej karty. Občanom SR odporúčame vziať so sebou na cestu do Nórska aj platný cestovný pas.

Colné predpisy

Pre vstup a pobyt na území cudzieho štátu musia občania SR spĺňať podmienky stanovené jeho zákonmi. Nórsko má veľmi prísne predpisy pre dovoz a vývoz niektorých druhov tovaru; je možné do nich nahliadnuť na webovej stránke www.toll.no

Doprava

Vo väčších mestách spoľahlivo funguje verejná doprava. Premávka je značne obmedzená počas víkendov a sviatkov. V Oslo premávajú autobusy, lokálne vlaky, metro a električky. Cestovný lístok je možné zakúpiť si priamo v autobuse alebo vopred v stánkoch Narvesen, čo je obdoba novinových stánkov. Tieto lístky sú platné na jazdu akýmkoľvek dopravným prostriedkom mestskej dopravy vrátane pravidelných liniek lodí, ktorými je možné navštíviť priľahlé ostrovy. Počas turistickej sezóny sú v ponuke výletné plavby rôzneho zamerania.

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR