Nemecko

Nemecko

Minulosť v prítomnosti

Stiahnuť PDF

Nemecko je krajina nielen o pive, ale aj o rozmanitej kultúre, bohatej histórii a krásnej prírode. Je osemkrát väčšia ako Slovensko. Sever krajiny tvorí Severonemecká nížina, ktorá je bohatá aj na minerály a za tisíce rokov ju do tejto podoby vymodelovali i ľadovce. Pohoria Harz a Krušné hory sú známe pre svoje železné bane. Južne od Dunaja sú listnaté lesy a na území Bavorska sa krajina dvíha do svahov Severných Álp. 

green grass field and mountainNemecké Alpy. Foto: unsplash.com

Poznávacie zájazdy v Nemecku


Nemecké mestá majú nielen uchovanú svoju typickú stredovekú atmosféru, ale vyžarujú aj nápaditú modernosť, štýlovosť a jednoduchú eleganciu.

lighted city buildings near body of waterKolín nad Rýnom. Foto: unsplash.com

Celkom moderne zas pôsobí Frankfurt nad Mohanom, ktorý je v Nemecku neprehliadnuteľný a jeho výškové budovy priťahujú pozornosť. Okrem svojho finančného sveta, sa mesto pýši mnohými festivalmi, podujatiami či veľkolepými veľtrhmi. Je to zároveň aj mesto nákupov. Očaria aj historické stavby, ako gotická katedrála sv. Bartolomeja, ktorá je majstrovským dielom zhotoveným v období stredoveku. 

white and black concrete building during daytimeFrankfurt nad Mohanom. Foto: unsplash.com

Rozmanitá kultúra a bohatá história sa spája do tradičného a zároveň moderného sveta. Medzi najstaršie dedičstvo sa radí limes Romanum, či rímske pamiatky v Trieri. Známe sú katedrály v Aachene, Speyeri, Kolíne nad Rýnom, Hildesheime, Trieri, kláštory v Maulbronne, pútnický kostol Weis

brown concrete building under blue sky during daytimeKatedrála v Aachene. Foto: unsplash.com

O nádherných stavbách vypovedajú svedectvá aj hrady a paláce v meste Brühl, Postupime, radnica v Brémach či hrad Wartburg. Goslar, Bamberg, Quedlinburg, Weimarské Staré mesto a budovy v Bauhaus ako aj Ostrov múzeí v Berlíne reprezentujú územné plánovanie nemeckých dedín a to až od obdobia stredoveku. 

Quedlinburg. Foto: unsplash.com

Hoci je ďalšie krásne mesto Eisenach známe najmä vďaka hradu Wartburg, očariť dokáže aj inými prednosťami. Nachádza sa tu napríklad pekný mestský zámok a pôvabné námestie s radnicou. Jedinečným sa stalo aj vďaka svojmu rodákovi – Johannovi Sebastianovi Bachovi. Na tohto hudobníka a skladateľa sú domáci obyvatelia právom hrdí, a preto mu zriadili aj pamätný dom. 

white and brown houseEisenach. Foto: unsplash.com

Rýn je dôležitou riekou nielen Nemecka, ale aj kontinentálnej Európy. Posledných viac ako 150 rokov tvorí aj priemyselnú oblasť. Údolia horného toku Rýnu sú posiate hradmi, úsek Labe v okolí Drážďan, parky v Dessau či park Muskauer pri Poľsku sa radia medzi tie najkrajšie časti. Na kopcoch, ktoré lemujú breh rieky sa už od rímskych čias nachádzajú vinohrady. Plavba po rieke Rýn je ideálnou možnosťou aj na poznávanie Porýnia. 

aerial view of green grass field near body of water during daytimeRýn. Foto: unsplash.com

Bavorské Alpy ležia v Severných vápencových Alpách a zasahujú až do Bavorska. Je to nádherná oblasť plná čarovných dedín lažiacich na úbočiach a s množstvom stredovekých kostolov.

Bavorské Alpy. Foto: unsplash.com

Najvyšší štít Bavorských Álp - Zugspitze dosahuje výšku až 2963 m a leží v blízkosti hraníc s Rakúskom. Severne od neho sa nachádza zimné lyžiarske stredisko Garmisch-Partenkirche. 

Zugspitze. Foto: unsplash.com

Za najkrajšie mesto v údolí rieky Neckar sa považuje mesto Heidelberg. Práve toto mesto bolo dôležitým centrom humanizmu. Ikonou mesta je hrad, ktorý sa začal stavať od 13. storočia. 

Heidelberg. Foto: unsplash.com

Hamburg je druhé najväčšie mesto v Nemecku situované pri rieke Labe. V Hamburgu môžete vidieť viacero zaujímavostí, keďže v meste sa nachádza až 40 divadiel, 60 múzeí ale aj ulíc, kde môžete zažiť zábavu.

canal between buildings during nighttimeHamburg. Foto: unsplash.com

Najčastejšie turisti navštevujú Veľký kostol svätého Michala a promenádu v prístave. Promenáda sa nachádza v štvrti St. Pauli medzi dolným prístavom a rybím trhom na brehoch rieky Labe. Okrem toho, že v Hamburgu môžete vidieť viaceré zaujímavé miesta, môžete takisto ochutnať ich typické jedlo, pečené zelené fazuľky s hruškami a slaninou.

aerial view of city buildings during daytimeHamburg. Foto: unsplash.com

Mitte je štvrť v časti Hamburg nachádzajúca sa na ostrove Grasbrook rieky Labe. V minulosti táto časť slúžila ako prístav, no tak ako ju poznáme dnes vznikla v roku 2008 a zahŕňa aj historickú oblasť Speicherstadt, ktorá od roku 2015 spolu s priľahlým mestom Kontorhausviertel patrí medzi svetové kultúrne dedičstvo UNESCO. Hlavnou dominantou HafenCity je koncertná sieň Elbphilharmonie.

train running on rail near buildings during daytimeElbphilharmonie v Hamburgu. Foto: unsplash.com

V užšom zmysle je HafenCity Hamburg projektom mestskej obnovy, kde sa revitalizuje starý prístav Grosser Grasbrook novými hotelmi, obchodmi, kancelárskymi budovami a obytnými oblasťami. Tento projekt sa považuje za najväčší projekt mestskej obnovy v Európe. Po úplnom dokončení bude oblasť HafenCity domovom asi 12 000 ľudí a pracoviskom 40 000 ľudí. Rok dokončenia zatiaľ nie je známy, ale je pravdepodobné, že HafenCity bude dokončené medzi rokmi 2025 a 2030.

people walking on street near glass building during daytimeHafenCity v Hambrugu. Foto: unsplash.com

 

Top lokality

Mníchov

Mníchov je najjužnejšia nemecká metropola cez ktorú preteká rieka Isar a tiež hlavné mesto spolkovej krajiny Bavorsko. Po Berlíne a Hamburgu je Mníchov tretím najväčším mestom v Nemecku a dôležitým hospodárskym, dopravným a kultúrnym strediskom. Mesto bolo v minulosti dejiskom historických udalostí, ako podpísanie Mníchovskej dohody v roku 1938, alebo XX. letné olympijské hry v roku 1972, kedy bol postavený aj netradičný štadión. Najznámejším festivalom Mníchova je "Oktoberfest" - pivný festival, pretože práve Mníchov vyniká pivným priemyslom. 

aerial view of city buildings during sunsetMníchov. Foto: unsplash.com

Drážďany 

Drážďany ležia pri rieke Labe medzi východnými výbežkami Krušných hôr, Lužickými horami a Labskými pieskovcami v blízkosti hraníc s Českou republikou. Kvôli svojej prírodnej polohe, barokovému a mediteránnemu architektonickému pôvabu sa mesto prezýva „Polabská Florencia“.

body of water near city buildings during night timeDrážďany. Foto: unsplash.com

Drážďany majú dlhú históriu - z pôvodne rybárskej dediny, sídla kupcov a sídla markgrófa sa Drážďany rozvinuli v kúpeľnú a kráľovskú rezidenciu a stali sa hlavným krajinským mestom Saska. Postupne sa rozvinuli v nádherné kultúrne a umelecké mesto, kde môžete zažiť veľmi veľa zábavy v rôznych múzeách, galériách, divadlách ale aj nočných baroch či diskotékach.

white and brown concrete building near body of water during daytimeDrážďany. Foto: unsplash.com

Lipsko

Lipsko je najpopulárnejším mestom v oblasti Saxona v Nemecku. Svoj názov získalo zo slovanského slova Lipsk, ktoré pomenovávalo osídlenie, kde stoja lipové stromy. Historická stredná oblasť Lipska ponúka renesančné budovy zo 16. storočia vrátane starej radnice na trhu. 

white and brown concrete buildingLipsko. Foto: unsplash.com

Vidieť tu môžete aj niekoľko barokových obchodných domov a bývalé rezidencie bohatých obchodníkov. Za najvyššiu postavenú štruktúru v Lipsku sa považuje komín s výškou 205 metrov. V meste sa takisto nachádzajú rôzne múzeá zamerané na umenie vo viacerých štýloch.

blue and white concrete building near body of water during daytimeModerné Lipsko. Foto: unsplash.com

Brémy

Jedno z najbohatších obchodných miest v stredoveku svoj úspech a slávu získalo vďaka polohe pri rieke Vezera. Keď sa však koryto rieky v 16. storočí zanieslo, veľké obchodné lode už nedokázali vojsť do prístavu. Situáciu to zmenilo v 19. storočí pri stavbe nového prístavu Bremenhaven. Ikonou Brém je 600 ročná radnica v gotickom štýle aj so sochami významných osobností v dejinách Európy a to Friedricha I. Barbarossy a kráľa Karola Veľkého.

green and white transit busBrémy. Foto: unsplash.com

Brémy svoj rozkvet začínajú už v 9. storočí, keď sa stáva dôležitým arcibiskupským mestom. Odtiaľto za Vikingami odchádzali misionári, aby ich obrátili na novú vieru. Brémy boli počas 2. svetovej vojny veľmi zničené, avšak našťastie dnes je možné ich znovu obdivovať. Krásne je námestie s cechovými domami, mestská katedrála, typická Rollandova socha zo žuly, ako symbol slobodného mesta. Každého návštevníka poteší bronzové súsošie štyroch zvieracích muzikantov, osla, psa, mačky a kohúta z rozprávky bratov Grimmovcov. Pričom podľa legendy, keď sa ich dotknete, prinesú vám šťastie.

Postupim

Postupim (v origináli Potsdam) je mesto vzdialené cca 30 kilometrov od centra Berlína. Táto poloha je veľmi výhodná pre miestnych obyvateľov, pretože spojenie medzi oboma mestami je výborné. Na druhej strane ale Postupim leží trochu v tieni nemeckého hlavného mesta. Je to však škoda, pretože história Postupimu siaha až do roku 933. K rozvoju osady dochádzalo postupne a v roku 1220 tu bol postavený hrad, neskôr v 14. storočí mu boli pridelené mestské práva. K rozvoju mesta zaručene dopomohlo aj vystavanie letného sídla cisára Fridricha II. – zámku Sanssouci, ktorý je dnes jedným z najnavštevovanejších pamiatok v Postupime.

Image
Postupim. Foto: CK SATUR

Väčšine Európanov sa pri vyslovení názvu mesta vybaví Postupimská konferencia, ktorá skutočne Postupim preslávila. Pred jej konaním sa toho o Postupime príliš veľa nevedelo. A táto konferencia sa konala práve na zámku Cecilienhof. Nejde však o žiadny historický zámok. Možno vás prekvapí tým, že nie je ani príliš veľký, ani príliš starý. Na prvý pohľad pôsobí ako veľký dom z prelomu 19. a 20. storočia.

Image
Cecilienhof. Foto: CK SATUR

Nechal ho totiž vystavať cisár Wilhelm II. pre svojho syna a jeho manželku v rokoch 1914-1917. V tom čase vrcholila I. svetová vojna a ani cisár nemal peniaze na rozhadzovanie, preto zámok nie je postavený príliš v reprezentatívnom štýle. Nájdete ho blízko jazera Jungfernsee v parku Neuen Gartens. Cecilienhof je tiež súčasťou systému palácov a parkov Berlína a Postupimu, ktorý je od roku 1980 zapísaný na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Lübeck 

Lübeck je ďalšie bývalé hanzové mesto, ktoré leží pri Baltskom mori. V Lübecku nájdete viacero malých múzeí ako napríklad múzeum svätej Anny, Benhaus, múzeum marcipánu, súkromné múzeum divadelných bábok a viaceré iné. Marcipán má v tomto meste dlhoročnú tradíciu. Podľa miestnej legendy bol marcipán prvýkrát vyrobený práve tu, v Lübecku. Príbeh sa viaže ku tomu, že v období počas druhej svetovej vojny boli minuté všetky zásoby jedla okrem mandlí a cukru, ktoré sa používali na výrobu marcipánového ,,chleba".

aerial view of city buildings during daytimeLübeck. Foto: unsplash.com

Erfurt

Malý poklad architektúry sa ukrýva práve tu v Erfurte, v hlavnom meste nemeckého spolkového štátu Durínsko. Zaujímavý je nie len gotickými chrámami na katedrálnom kopci, či augustiánskym kláštorom, kde päť rokov prebýval Martin Luther. Hlavným lákadlom Erfurtu sú práve mosty, ktoré prechádzajú cez miestnu neveľkú rieku Gera. Dokopy ich je až neuveriteľných 142. Najvýznamnejším z nich je stredoveký Krämerbrücke, ktorý dosahuje dĺžku 120 metrov a je kompletne zastavaný obytnými domami.

Image
Erfurt. Foto: CK SATUR

Regensburg

Mesto Regensburg je štvrté najväčšie mesto v Bavorsku po Mníchove, Norimbergu a Augsburgu. Jeho hlavným turistickým lákadlom je historické centrum, ktorého stredoveký charakter je takmer nedotknutý a je zapísaný na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Jednou z najvýznamnejších pamiatok je bezpochyby katedrála sv. Petra. Stojí na mieste bývalého biskupského kostola, ktorý tu vznikol v 8. storočí. Kostol sa počas svojej existencie rôzne rozširoval. V 12. storočí ho postihol dvakrát požiar. Preto bola katedrála prestavaná a dokončená až v roku 1520. Jej dve veže sú vysoké impozantných 105 metrov.

Image
Regensburg. Foto: CK SATUR

Bamberg 

Starobylé mestečko Bamberg sa nachádza v južnom Nemecku na severe Bavorska a je reprezentatívnym príkladom ranne stredovekého mesta v strednej Európe. Je mestom s mnohými zachovalými cirkevnými i svetskými stavbami z obdobia stredoveku. Svojou barokovou architektúrou, zaujímavými pamätihodnosťami, no zároveň moderným charakterom ponúka široké možnosti spoznávania, vzdelávania i zábavy. Príjemné prechádzky umožňuje historická štvrť mesta so svetovou raritou, ktorou je Stará radnica. Táto, pôvodne gotická stavba bola v polovici 18. storočia upravená do barokového štýlu.

Image
Bamberg. Foto: CK SATUR

Passau 

Passau si vďaka svojej výhodnej polohe píše rozmanitú históriu, z toho veľkú časť tvorí biskupstvo, založené už v roku 739. Samotní biskupi, ktorých vplyv a pôsobenie je tu citeľné i dodnes, zanechali mestu prevažne barokový ráz, čo pri jeho návšteve určite neprehliadnete. Najnavštevovanejším skvostom je Dóm sv. Štefana. Táto dominanta mesta vo svojom interiéri ukrýva najväčší organ na svete s 17 388 píšťalami. Jeho interiér je do detailov prepracovaný. Tí, ktorí sa radi nechajú unášať duchovnom, si prídu na svoje. Kostol sv. Ducha, sv. Michala či Kostol sv. Panny Márie pomocnice s 321 prosiacimi schodami je len spomenutým zlomkom. V Passau tiež môžete navštíviť Múzeum skla, hračiek i Múzeum moderného umenia.

brown concrete building near body of waterPassau. Foto: CK SATUR

 

Hlavné mesto

Berlín

Hlavné mesto Nemecka – Berlín má viac ako 775 rokov. Preteká ním rieka Spréva. Vyznačuje sa množstvom historického dedičstva a zaujímavých pamiatok, ktorých najviac leží východne od Brandenburskej brány. V meste sa nachádza viac ako 175 múzeí. Je moderné ale zároveň aj stredoveké. Medzi známe architektonické stavby patria Kostol Panny Márie, Berlínska katedrála, Opera, Radnica, ako aj moderná televízna veža vysoká 368 m, ktorá patrí medzi najvyššie v krajine. Najväčšie a najznámejšie námestie je Alexnaderplatz, bulvár Unter den Linden.

Image
Berlín. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Zámok Herrenchiemsee, Nemecko

HistóriaKultúra

Zámok Herrenchiemsee

Tento zámok bol postavený v 19. storočí na podnet bavorského kráľa Ľudovíta II. podľa vzoru francúzskeho zámku vo Versailles. Návrh stavby vypracoval Georg von Dollmann. Napriek tomu, že samotný kráľ Ľudovít II. tu býval niekoľko dní, zámok je dodnes nedokončený. Od roku 1987 je v tejto budove sprístupnené Múzeum kráľa Ľudovíta II. Zaujímavosťou tejto budovy je to, že Zrkadlová sieň je väčšia ako vo Versailles a v kúpeľni sa nachádza vaňa s objemom až 7 000 l vody, ktorá je ohrievaná kúrením v mramorovej podlahe.

Hohenschwangau, Nemecko

HistóriaKultúra

Hohenschwangau

Zámok z 19. storočia nachádzajúci sa v južnom Nemecku, blízko obce Hohenschwangau slúžil ako oficiálna rezidencia dospievajúceho bavorského kráľa Ľudovíta II. Bol postavený z iniciatívy Ľudovítovho otca Maximiliána II a vybudovali ho na zrúcaninách stredovekého hradu Schuanguau, ktorý sa po prvý raz v historických dokumentoch spomína už v 12. storočí. Tento zámok tu vôbec nemusel stáť, keďže mu predchádzala úplná náhoda. V roku 1829 počas prechádzky, bavorský kráľ Maximilián II. natrafil na zrúcaniny hradu a rozhodol sa, že hrad zrekonštruuje.

Neuschwanstein, Nemecko

HistóriaKultúra

Neuschwanstein

Rozprávkový zámok Neuschwanstein je nielen jedným z najkrajších zámkov v Nemecku, ale určite patrí aj k tým k najkrajším na svete. Aj preto ho ročne navštívi približne 1,5 mil. ľudí a aj možno preto inšpiroval Walta Disney vo viacerých jeho rozprávkach, rovnako ako aj v zábavnom parku Disneyland. Zámok Neuschwanstein dal postaviť svojrázny kráľ Ľudovít II. ako poctu legendárnym germánskym rytierom. Ľudovít II. sa prezýval aj ako Kráľ snov, či Bláznivý alebo Šialený Ľudovít.

Linderhof, Nemecko

HistóriaKultúra

Linderhof

Linderhof, zámok v juhozápadnom Bavorsku pri kláštore Ettal, je najmenší z troch palácov, ktoré dal postaviť kráľ Ľudovít II. a zároveň jediný, ktorý videl počas svojho života. Napriek tomu, že Linderhof je oveľa menší ako Versailles, je jasné, že práve palác francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV., bol jeho inšpiráciou. Schodisko je dokonalou zmenšeninou schodiska vo Versailles. Linderhof má v porovnaní s ostatnými palácmi oveľa súkromnejšiu atmosféru a nájdete v ňom len štyri miestnosti, ktoré plnili reprezentatívnu funkciu.

Moritzburg, Nemecko

HistóriaKultúra

Moritzburg

Zámok Moritzburg leží v obci s rovnakým názvom neďaleko Drážďan. Lovecký zámok, ktorý sa datuje do 16. storočia, získal dnešný vzhľad v 18. storočí pod vedením architekta Augusta Stroma. Hrad, ktorého hlavná os vedie od juhu na sever, stojí na umelom ostrove v zámockom rybníku. Celý hrad je obklopený terasou. Sochy na zábradliach terasy a na príjazdovej ceste pochádzajú z dielní umelcov Balthasara Permosera, Benjamina Thomaeho, Johanna Christian Kirchnera a Wolfa Ernsta Brohna. Na pieskovcových podstavcoch na príjazdovej ceste sú znázornené dva poľovnícke kone s vozmi a poľovníckymi psami. Balustrády terasy sú zdobené lovnými figúrkami, detskými figúrkami a vázami.

Mesto guedlinburg v nemecku

História

Quedlinburg

Na Zámockom vrchu mesta Quedlinburg pri rieke Bode sa týči historický renesančný zámok zo 16. storočia, ktorého súčasťou sú krásne záhrady. Jeho interiér je odetý do baroka a slúži ako múzeum mestských dejín. Už okolo roku 800 tu boli osady a archeologické výskumy poukazujú, že k osídleniu došlo už v dobe kamennej. V 10. storočí tu vzniká ženský kláštor, avšak dnes na jeho mieste stojí kostol sv. Serváca s peknými nástennými maľbami a gotickým chórom. Chrámovým pokladom sú tu relikvie, rukopisy a časť ilustrovanej Biblie zo 4. storočia. Centrum mesta je pre svoju historickú hodnotu zapísané aj na zozname UNSECO. Zaujímavá je mestská radnica, socha Rolanda z 15. storočia, stredoveké románske a gotické kostoly či zachované mestské domy.

Ulička v meste goslar

História

Goslar

Mestečko Goslar v Dolnom Sasku, ktoré zaradilo UNESCO na svoj zoznam je unikátne svojou starobylou architektúrou. Už pri svojom vzniku v 10. storočí mu osud nadelil dôležitosť, ktorú mu asi predurčili sudičky, pretože o storočie neskôr bol obľúbeným sídlom cisárov. Celkom ľahko si získalo titul slobodného ríšskeho mesta. To, čo mesto urobilo bohatým však bolo aj pre neďaleké bane na zinok, meď a striebro. Centrum mesta sa pýši hrazdovými domami, ktorých je tu najviac v celom Nemecku. Medzi najkrajší patrí dom Siemenshaus, ktorý je návštevníkom sprístupnený. Námestiu Markt dominuje radnica, renesančná fontána, cechový dom, románsky kostol sv. Kosma a Damiána, kostol sv. Petra a Pavla a tisícročný najväčší zachovaný románsky palác v Nemecku.

Wartburg, Nemecko

História

Wartburg

Korene pevnosti týčiacej sa nad Eisenachom siahajú až do roku 1067, kedy bola založená miestnym grófom. Nie ako gróf, ale ako „mladý šľachtic“ sa tu desať mesiacov ukrýval svojho času aj Martin Luther, ktorý počas pobytu na tomto okúzľujúcom mieste stihol do nemčiny preložiť celý Nový zákon. Tým toto obdobie jeho života považujeme za najproduktívnejšie. Tento zachovalý hrad bol po viac ako 900 rokoch svojej existencie, zapísaný aj na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Stiahnuť PDF

Pláže

Pláž Westerland

Pláž nesúca názov Westerland sa nachádza v prímorskom letovisku na ostrove Sylt v Severnom mori. Vďaka vynikajúcej organizácii cestovného ruchu dokonca nesie aj populárny názov "Beverly Hills" v Nemecku. Večerné promenády pozdĺž pobrežia Severného mora počas západu slnka sú unikátnym zážitkom. Nacházda sa tu aj 6 km dlhá pobrežná promenáda. 

Westerland. Foto: unsplash.com

Na ostrove Sylt sa nachádza aj ďalšia populárna pláž Rantum. Vyniká svetlým pieskom a pozvoľným vstupom do mora. 

white case near beachRantum. Foto: unsplash.com

Ostrov Langeoog

Príliv na ostrove Langeoog je jedinečný, že je dokonca zapísané na zozname UNESCO pre svoj jedinečný ekosystém. Pláž je dlhá najmenej 14 km, ale prílivy menia jej vzhľad každých 6 hodín a zároveň zväčšujú hĺbku o 2,5 metra. Pláže majú svetlý jemný piesok. 

brown wooden dock on sea under blue sky during daytimePláž na ostrove Langeoog. Foto: unsplash.com

Pláž Binz

Pláž Binz sa radí medzi najkrajišie a najčistejšie pláže pri Baltskom mori. Už viac ako 100 rokov láka turistov na trávenie letných dovoleniek, pričom poskytuje kombináciu prímorského letoviska s typickou architektúrou a nádherné výhľady na more. V okolí nechýba zeleň, duby, gaštany či bresty. Pláž Binz dokonca dostáva pravidelne aj ocenenie "Modrá vlajka" za čistotu vody. 

green grass near sea under blue sky during daytimeBinz. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Pre deti

Park Serengeti Hodenhagen

200 hektárov úžasnej scenérie ako v Afrike s 1500 žijúcimi exotickými zvieratami môžete zažiť aj v nemeckom meste Hodenhagen. Jedná sa o jedinečný park s voľne žijúcimi zvieratami. Park, ktorý je inšpirovaný skutočnou Afrikou. Medzi africkými zvieratami ako slony, antilopy, žirafy, zebry a nosorožce sa potulujú aj ázijské tigre či medvede. Toto 10 km dlhé dobrodružstvo môžete zažiť vo vlastnom aute alebo autobusom Serengeti. Svetom opíc vás prevedie 200 opíc rôznych druhov buď v rezervácii alebo priamo v džungli. Nájdete tu aj štýlovú reštauráciu Zanzibar. Detský svet je tu tiež plný zábavy. Nájdu si tu zvieracie atrakcie, dráhy či ihriská.

Žirafy v parku v nemecku

Legoland

Legoland v Nemecku je jedným z najlepších zábavných parkov v Európe. Je to naozaj veľký zábavný park, ktorý je možné prejsť za jeden deň. Pri vstupe do parku dostanete plánik, v ktorom je ukázané, na aké všetky časti je Legoland rozdelený. Môžete tu nájsť Miniland, kde sú postavené miniatúry rôznych stavieb alebo zaujímavostí. V časti X-treme sa môžete napríklad prejsť podmorským svetom Atlantis. Ako sa inovujú stavebnice Lego tak isto sa inovuje i Legoland. Každý rok v ňom môžete zažiť niečo nové. V parku je prísne zakázané fajčenie.

Legoland, Nemecko
Stiahnuť PDF

Gastronómia

Nemecko kuchyňa je pestrá a rozmanitá od severu až po južnú oblasť. Keďže Nemecko obývajú aj iné národy, nájdete tu gastronómiu z celého sveta. Typicky nemecké sú klobásy a pivo. Severná oblasť sa vyznačuje aj škandinávskou kuchyňou, západná francúzskou a južná zas rakúskou a švajčiarskou. 

Klobásy. Foto: unsplash.com

Základ nemeckej kuchyne tvoria údeniny. Mnoho špecialít sa pripravuje z bravčového, hovädzieho a hydinového mäsa. Obľúbené jedlo je "bratkartoffeln" - opečené zemiaky so slaninou a cibuľou. V severnej časti pri pobreží sa jedáva krabie mäso, losos, úhor či makrela. V centrálnej časti krajiny sú zas obľúbené sladkovodné ryby ako kapor či pstruh. 

cooked food on black frying pan
Opečené zemiaky. Foto: unsplash.com

Z dávnej minulosti pochádza aj tradičný pokrm "eintopf" - čo je zemiaková polievka, do ktorej sa dalo to, čo akurát domácnosť mala, ako zelenina alebo mäso. Nemci majú radi aj polievky a to hrachovú, rybiu, hubovú či šošovicovú.

soup with sesame seeds and bread
Hustá zeleninová polievka. Foto: unsplash.com
 
V Nemecku nájdete veľké množstvo pečiva, rôznych chutí ako aj tvarov. Typický je nielen pšeničný chlieb ale aj žitný, celozrnný, kukuričný. Z hrubej žitnej múky sa vyrába čierny chlieb "pumpernickel".  Veľkej obľube sa tešia aj praclíky. 

flat lay photography of breads
Pečivo. Foto: unsplash.com
 
Nemci sú hrdí na svoje pivo, ktoré dostať úplne kdekoľvek. Zároveň je známe aj pre svoje pivné festivaly. Ten najznámejší je v Mníchove. Populárne sú aj Pils, či pšeničné pivo Weizenbier, alebo aj pivá s pridaným sladkým ovocným sirupom.  
 
cooked food on white ceramic plate
Bravčové koleno s pivom. Foto: unsplash.com
 
Stiahnuť PDF

Zábava

Miniatur Wunderland

Miniatur Wunderland alebo len Wunderland je rozsiahla a stále sa rozširujúca výstava modelov železníc. Stavia sa od roku 2000, v roku 2016 dosahovala táto železnička 15.400 metrov a rozprestierala sa na ploche 6800 metrov štvorcových a len model vtedy zaberal 1500 metrov štvorcových. Očakáva sa, že exponát dosiahne svoju finálnu fázu v roku 2020, kedy by mal zaberať 2300 metrov štvorcových. Exponát obsahuje viac ako 1300 vlakov ktoré tvorí viac ako 10.000 vozňov, ďalej sa na trati pohybuje viac ako 100.000 pohybujúcich sa vozidiel a v krajinke vedľa železničky je postavených 500.000 svetiel 130.000 stromov a 400.000 ľudských postavičiek. Najväčšiu výstavu tohto druhu na svete nájdete v Hamburgu v blízkosti historického prístavu Speicherstadt.

Image
Miniatur Wunderland. Foto: CK SATUR

Námorné múzeum

Medzinárodná námorné múzeum sa nachádza v historickej budove prístavného skladu v Hamburgu v časti HafenCity. Jeho expozícia prináša návštevníkom možnosť nahliadnutia do dejín námorníctva a presunúť sa až o 3000 rokov späť v čase. Až na 10 poschodiach tohto múzea uvidíte viac ako 26000 modelov lodí, 50000 stavebných plánov 5000 obrazov a mnoho ďalších námorných zariadení. Múzeum poskytuje fascinujúci zážitok pre návštevníkov všetkých vekových kategórii.

Image
Námorné múzeum. Foto: CK SATUR

Elbphilharmonie

Je koncertná sála vo štvrti Hafen City. Jedná sa o jednu z najväčších a akusticky najvyspelejších sál na svete. Obrovská sklenená konštrukcia budovy pripomína zdvihnutú plachtu lode, morskú vlnu, ľadovec alebo kamenný kryštál, ležiaci na vrchu starej budovy skladu. Nachádza sa neďaleko historického Speicherstadt a s jeho výškou 108 m patrí na prvú priečku najvyšších obývaných budov Hamburgu.

Image
Elbphilharmonie. Foto: CK SATUR

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Rujana

Rujana je najväčším ostrovom na území Nemecka s rozlohou 935 km². Tento údaj ale zahŕňa aj priľahlé malé ostrovčeky. Najvyššie miesto má nadmorskú výšku 161 metrov. Brehy ostrova Rujana sú veľmi členité a nízke. Ten, kto nevyhľadáva oblasti, v ktorých sa pohybujú na každom mieste stovky turistov, si tu príde na svoje. Samozrejme tu stretnete mnoho návštevníkov, ale v porovnaní s južnou Európou ich je podstatne menej. Je pravdou, že severné Nemecko nie je úplne ideálne pre tých, ktorí chcú tráviť celú dovolenku len opaľovaním sa a vodnými aktivitami. Ak však máte záujem skombinovať ležanie pri mori s prehliadkami zaujímavých miest i prírody, potom tu budete nadšení.

Image
Ostrov Rujana. Foto: depositphotos.com

Chiemsee

Nazývané tiež „Bavorské more“ je jazero na juhovýchode Nemecka v Bavorsku. Je veľké 79,9 km² a dosahuje maximálnu hĺbku 73,4 m. Toto takzvané Bavorské more predchádza veľkej vrave miestnych, pretože pomaly zaniká. 

sailboat on body of waterChiemsee. Foto: unsplash.com

V dobe jeho vzniku, na konci doby ľadovej, malo plochu zhruba 240 km² a počas posledných 100 rokov sa zmenšila vodná hladina o asi 200 ha. Napriek tomu, že zaniká na jazere je rozvinutá vodná doprava a rybárstvo. Pri poznávaní okolia jazera natrafíte aj na útulné domčeky a čarovné kostolíky. 

white and brown concrete cathedral surrounded by flower gardenOkolie Chiemsee. Foto: unsplash.com

Seisenbergklamm

Vstup do Seisenbergklammu sa nachádza priamo v dedinke Weißbach pri Loferi. Pred vstupom do Seisenbergklammu sa nachádza veľké parkovisko, na ktorom je vyhradené miesto aj pre autobusy. Neďaleko vstupu do Seisenbergklammu sa nachádza Gasthof Seisenbergklamm, ktorý ponúka celodenne teplú kuchyňu a veľkú slnečnú terasu priam stvorenú k uvoľneniu a odpočinku. Prehliadka Seisenbergklammu trvá približne 1 a ½ hodiny. Prehliadka trvá síce dlhšie, no o to viac si môžete vychutnať okolitú nádhernú prírodu, ktorá je tvorená rôznymi skalami, jazerami či jaskyňami.

waterfallsSeisenbergklamm. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: parlamentná spolková republika

Rozloha a populácia: 357 021 km2
84 266 800 obyvateľov

Jazyky: nemčina

Náboženstvo: rímskokatolícke, evanjelické

Mena: euro

Časový posun: 0h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Nemecko leží v zóne, ktorej západnú časť ovplyvňuje umiernené chladné prúdenie od Atlantického oceánu a kontinentálna klíma na východe. Výrazný pokles teploty je zriedkavý. V zime dosahuje priemerná teplota +1,5 až – 6 °C, v lete sa priemerná teplota pohybuje od +18 °C v nížinách do +20 °C v chránených údoliach na juhu krajiny.Výnimku tvorí horná časť povodia Rýna s veľmi miernou klímou, Horné Bavorsko s pravidelne sa vyskytujúcim teplým alpským južným vetrom a pohorie Harz v strede krajiny, ktoré so studenými vetrami, chladnými letami a zimami bohatými na sneh, tvorí osobitnú klimatickú zónu.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Berlíne, Hildebrandstraße 25, 10785 Berlín

Tel: +49 3088926200
Email: emb.berlin@mzv.sk

Víza a doklady

Od 1. mája 2004 môžu občania SR môžu vstúpiť a zdržiavať sa na území NSR (§8 Zákona o voľnom pohybe/EÚ) po preukázaní sa:

  • platným cestovným dokladom (cestovný pas)
  • resp. občianskym preukazom - identifikačnou kartou
  • a na vyzvanie sa týmto preukázať.

Občan SR sa môže na území NSR zdržiavať do posledného dňa platnosti cestovného dokladu. Pri turistickom alebo služobnom pobyte, kde celková doba pobytu nepresiahne 3 mesiace, nie je povinnosť prihlásiť sa k pobytu. 

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR