Mexiko

Mexiko so svojou rozlohou skoro 2 milióny km2 je 13 najväčšou krajinou sveta. Je rozmanité, divoké, farebné, nádhernej prírody, plné histórie, krásnych pláží, výborného jedla a exotiky.

Jeho obyvatelia milujú život a vedia si ho dosýta užívať svojím spôsobom, ktorý je o viere, jednoduchosti a zmesou španielskych a pôvodných amerických tradíciách. Je to tiež národ veľmi pracovitý. Z prírodného bohatstva sa tu dajú obdivovať hory, sopky, džungľa, púšť, podmorský svet. Mexiko, ako aj pôvodné americké ale aj španielske po sebe zanechalo celú zbierku úchvatných stavieb počnúc pyramídami až po španielske koloniálne domy a veľkolepé kostoly. Kultúra Mayov a Aztékov fascinuje dodnes a odkrýva ešte mnohé tajomstvá. Návšteva Mexika určite patrí medzi najúžasnejšie cestovateľské zážitky.

Mexiko je dnes krajina, kde sa úradne hovorí španielsky, avšak pri počte 130 miliónov obyvateľov je tu ďalších 68 miestnych jazykov a 4 jazyky sú úplne od seba odlišné. Je 10 najľudnatejšou krajinou sveta, ale aj napriek tomu tu vynikajú významné osobnosti ako Frida Kahlo, ktorá sa narodila v roku 1907 pri hlavnom meste Mexico City a patrí medzi najznámejšie svetové umelkyne, ktorú preslávili najmä jej fantastické portréty. Mexiko je Mexikom aj pre tequilu, pivo, pyramídy Slnka a Mesiaca, Salmu Hayek, Atlantik aj Pacifik. Mexičania sú potomkovia Olmékov, Zapotékov, Toltékov, Mayov, Aztékov, Inkov, Afričanov, Francúzov a Španielov. Táto neuveriteľná zmes národov dotvorila krajinu do rozmanitého celku, ktorý vo svete nemá obdobu. Španieli krajinu kolonizovali od 16. storočia až po rok 1821, kým Mexičania nezískali svoju nezávislosť. Po Brazílii je to dnes druhý najväčší katolícky štát.

 

Krajina
Mexiko Mexiko
Hlavné mesto
Mexiko
Časový posun
-8h
Mena
mexické peso
Dĺžka letu
12h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Federatívna republika.
Rozloha a populácia
V Mexiku žije 126,2 milióna obyvateľov (2018) na území o rozlohe 1 972 550 km2.
Jazyky
Úradným jazykom španielčina 88%, zvyšok tvoria indiánske hovorové jazyky – náhuatl, mayčina, zapoteco, mixtéco, otomí a ...
Úradným jazykom španielčina 88%, zvyšok tvoria indiánske hovorové jazyky – náhuatl, mayčina, zapoteco, mixtéco, otomí a iné – celkom okolo 300 jazykov.
Náboženstvo
Rímski katolíci 89%, protestanti 6%, ostatní (hinduisti, židia a iní) 2%, bez vyznania 3%.
Elektrický prúd
110 V / 60 Hz – potrebný je adaptér na ploché kolíky amerického typu.
Mexické dievčatko
Mexické dievčatko. Foto: depositphotos.com

V Mexiku sa nachádza okolo 200 000 rôznych druhov rastlín a živočíchov, ako krajina sa preto vo svete zaraďuje na 4. miesto s touto jedinečnou biodiverzitou. S mexickým štátom Chihuahua sa spája aj najmenší psík sveta „čivava“. Je to tiež krajina jaguárov, ktoré sa nachádzajú najmä v južných oblastiach. V Mexiku sa zrodila nielen čokoláda, ale aj avokádo, paradajky, cuketa, vanilka, fazuľa a čili. Dymiaca hora Popocatepetl, o ktorej sa spieva aj v pesničkách je ikonou krajiny. Oproti tomu je zas vulkán Cuexcomate pri meste Puebla údajne najmenší na svete. Najvyšším vrchom je 5636 metrov vysoká hora Pico de Orizaba. V Mexiku leží veľa vulkánov, pretože tadiaľto prechádza trans-mexický vulkanický pás, tiež známy ako Sierra Nevada. Severné a centrálne regióny krajiny sú posiate horami a zasneženými vulkánmi, ktoré vytvárajú úžasné scenérie. Slávna je aj mexická kuchyňa, ktorá patrí aj na Zoznam UNESCO. Je veľmi kvalitná, zdravá a udržuje si dlhodobo svoje tradície. Používa veľa zeleniny. Vynikajúce sú aj čerstvé džúsy z exotického ovocia.

Dymiaca hora Popocatepetl
Dymiaca hora Popocatepetl. Zdroj: pixabay.com

Top lokality

Bufadora

Morská jaskyňa v Kalifornskom zálive patrí medzi úchvatné zážitky, kde hučiace vody oceána vytvárajú druhý najväčší morský gejzír na svete. Celý región tvoria majestátne hory a úžasné pláže.

Bufadora. Mexiko
Bufadora. Mexiko. Foto: unsplash.com

Yucatan

Obľúbený polostrov sa nachádza vo východnej časti Mexického zálivu. Celoročné teploty nad 30 °C, zaujímavé archeologické objavy, miesta starej civilizácie Mayov ako Tulum, Coba, Chichén Itzá, Merida a iné, každoročne prilákajú milovníkov dovolenky. Karibský fl air, mondénne letoviská na Playa del Carmen, luxusné hotelové rezorty v Cancúne a Rivéra Maya, lagúny a umelecké obchodíky v Puerto Morelos, bohatý podmorský život na ostrove Cozumel.

Tulum

Kedysi pokojné tiché miesto, je dnes súperom Cancúnu a Playa del Carmen. Okrem nádherných pláží sú v okolí aj cenotes, čím robia Tulum ešte atraktívnejší.

Mexiko
Mexiko. Foto: depositphotos.com

Cancún

Cancún je najznámejším letoviskom s plážami širokými aj 500 m a veľkolepými hotelovými rezortmi a veľkorysou ponukou vodných športov. Lákadlom je plávanie s delfínmi, možnosť poznať tieto inteligentné a zábavné tvory z bezprostrednej blízkosti.

Teotihuacan

V 2. storočí pred n.l. v Mexickom údolí kvitla nová doba pre novú civilizáciu. Táto civilizácia postavila metropolu Teotihuacan s veľkými pyramídami. Pyramída Slnka bola postavená okolo roku 100 a patrí medzi najväčšie. Pyramída Mesiaca bola postavená okolo roku 450. Od hlavného mesta Mexico City je Teotihuacan vzdialený 50 km.

Teotihuacan
Teotihuacan. Foto: depositphotos.com

Lago de Patzcuaro

Očarujúce jazero o hĺbke 5 metrov vytvára pokojné a relaxačné scenérie a je domovom rozmanitých vodných živočíchov.

Isla Espiritu Santo

Ostrov Espiritu Santo nachádzajúci sa v Kalifornskom zálive sa považuje za najkrajší mexický ostrov. Žijú tu endemické druhy živočíchov. K videniu sú delfíny, veľryby, žraloky, korytnačky.

Isla Espiritu Santo
Isla Espiritu Santo. Foto: flickr.com

Copper kaňon

Kaňon Copper je systémom 6 kaňonov v pohorí Sierra Madre v severozápadnej časti Mexika. Časť pohoria Sierra Madre Occidental sa vyznačuje útesmi a jaskyňami. Príroda je tu neskutočne nádherná, čo dodáva krajine ešte viac neobyčajnosti.

Copper kaňon
Copper kaňon. Foto: flickr.com

Džungľa Lacandon

V južnej časti Yucatánu leží džungľa Lacandon, ktorá je plná zelene. Časť džungle spadá pod rezerváciu, kde je najväčší dažďový prales Severnej Ameriky. Obyvatelia džungle majú svoj vlastný jazyk, svoju prírodu tu milujú a žijú s ňou až v neuveriteľnom súlade.

Džungľa Lacandon
Džungľa Lacandon. Foto: snl.no

Guanajuato

Žiadne iné mesto v Mexiku sa nemôže pochváliť toľkými koloniálnymi domami ako má práve Guanajuato. Počas španielskej kolonizácie to bolo významné banícke mesto, kde sa ťažilo striebro.

Monte Alban

Monte Alban alebo aj Biele hory bolo kedysi hlavným mestom Zapotékov. Patrí medzi najlepšie archeologické lokality v krajine a ku tomu sú tu nádherné výhľady na údolie Oaxaca. Lokalite dominuje rozľahlá pyramída, terasa a Veľké námestie.

San Miguel de Allende

V centrálnom Mexiku je známe malé koloniálne mesto San Miguel de Allende, ktoré založili františkánski mnísi. Medzi najznámejšie stavby patrí ružové divadlo Angela Peralta, Santuario de Atotonilco, veľký kostolný komplex.

Hlavné mesto

Mexiko City je tretie najväčšie mesto sveta. Dynamicky sa v ňom skĺbila historická koloniálna éra a moderný štýl. Rozprestiera sa v horách – Valley of Mexico, vo výške 2000 m. n. m. Mexiko je vášnivé, vzrušujúce a energické mesto. Toto územie ako prví osídlili Aztékovia v roku 1345 a v roku 1521 ho dobyli španielski kolonizátori. Nezávislosť získalo Mexiko v 19. storočí. Ide o oblasť plnú kontrastov, môžete tu vidieť rovnako chudobné štvrte ako i luxusné distrikty, či moderné mrakodrapy vedľa pozostatkov aztéckeho mesta Tenochtitlán, na ktorého mieste bolo Mexico City po príchode Španielov vybudované.

Múzeum umenia v Mexiko City
Múzeum umenia v Mexiko City. Foto: depositphotos.com

Kedy vycestovať

Vzhľadom na rozlohu krajiny, je mexické podnebie rôznorodé, v jednotlivých oblastiach krajiny. Na pobreží po oboch stranách Mexika je zvyčajne horúce a dusné počasie, vo vnútrozemí, vo vyšších nadmorských výškach, je podnebie suché a teplé. Horúce a vlhké počasie tu panuje od mája do októbra. Na južnom pobreží v období medzi júlom a augustom dosahujú teploty pre Európana neznesiteľné hodnoty.

Letisko a dĺžka letu

Veľké medzinárodné letiská sú v Mexiku dve Benito Juárez v Mexico City a Cancún na Yucatáne. Menšie medzinárodné letiská v Cozumele a v Méride. Čo sa týka vnútroštátnych letísk, sieť týchto leteckých liniek je pomerne hustá, a tak ponúka pomerne pohodlný spôsob dopravy po Mexiku. Dĺžka letu z Bratislavy a Viedne je 13 h a 35 minút.

Zastupiteľský úrad

Embajada de la República Eslovaca, Julio Verne 35, Colonia Polanco, 11560 México, D.F., México

Tel: +352 55 5280 6669
Email: eslovaquia@prodigy.net.mx

Víza a doklady

Občania SR s cestovným pasom platným minimálne 6 mesiacov nepotrebujú na vstup do Mexika víza.

Doprava

Letecká doprava

Letecká doprava je dobre rozvinutá. Tvorí ju až 1832 letísk, z toho 227 s pevným povrchom. Z 37 medzinárodných letísk krajiny sú z hľadiska turizmu najdôležitejšie: Acapulco, Cancún, Cozumel, Chetumal, Chihuahua, Guadalajara, La Paz, León, Mérida, Mexiko City, Monterrey, San Luis Potosí, Tijuana a Veracruz. Medzinárodné a domáce linky prevádzkujú tri najväčšie spoločnosti – Aeroméxico, Mexicana a Aviacsa. Sieť vnútroštátnych liniek je pomerne hustá, a tak ponúka pomerne pohodlný spôsob dopravy po Mexiku.

Autobusy a metro

Autobusová doprava je najlacnejšia, a tak najvyžívanejšia. Pri výbere diaľkovej linky, doporučujeme jazdiť prvou triedou - tieto autobusy sú vybavené klimatizáciou, majú pohodlné sedačky a súčasťou ich výbavy je i WC. Čo sa týka mestskej dopravy, tak mestské autobusové linky kopírujú hlavné triedy a ulice väčších miest, takže sa týmito autobusmi dostanete prakticky do každej časti mesta, ako za zábavou, tak za pamiatkami. V Mexiko City jazdí aj metro.

Taxi

Taxíky v hlavnom meste Mexico City sú väčšinou zelenej farby a značky volkswagen, alebo červenej a značky nissan. Letiskové taxi sú biele, s červeným symbolom lietadla v žltom poli. V Cancúne fungujú v turistickej zóne zelenobiele taxíky, ktoré môžete zastaviť na ulici alebo objednať v hoteli. Ceny týchto taxíkov sú predom dané.

Železničná a lodná doprava

Mexické železnice sú dlhé cez 17 000 kilometrov, sú využívané skôr pre nákladnú dopravu. Len železničná trať na Yucatáne naprieč pohorím Sierra Tarahumara, je určená pre osobnú prepravu. Jazdí tu každý deň "Copper Canyon Express". Aj lodná doprava má v Mexiku svoje miesto. Najvýznamnejšími prístavmi sú Acapulco, Altamira, Manzanillo, Coatzacoalcos, Ensenada, Tampico, Topolobampo, Guaymas, La Paz, Lazaro Cardenmas, Mazathlan, Morro Redondo, Progreso, Salina Cruz, Tuxpan a Veracruz. Lodné a trajektové spoje premávajú pomerne husto pozdĺž obidvoch mexických brehov, pre cestovný ruch sú dôležité trajekty z pevniny na polostrov Baja California a z Yucatánu na ostrovy Isla de Cozumel a Isla Mujeres.  Riečna preprava po splavných tokoch a pobrežných kanáloch má k dispozícii 2900 km vodných ciest.

Požičanie automobilu

Pokiaľ si budete chcieť v Mexiku zapožičať auto, budete musieť predložiť platný pas s vízom a vodičský preukaz. Platí sa výhradne kreditnou kartou a vodič musí byť starší ako 21 rokov.

Shopping a suveníry

Nákupy v Playa del Carmen

Dlhá centrálna ulica v Playa del Carmen je plná pestrých obchodov s tými najrôznejšími suvenírmi, barmi, reštauráciami. Nákupy si tu dosýta užijete.

Sviatky

Štátne sviatky

1., 5. februára Výročie Ústavy
21. marca Narodenie Benita Juáreza
1. mája Deň práce
16. september Deň nezávislosti
12. decembra Meniny Patrónky Mexika Sv. Guadalupe
25. decembra Narodenie Krista

Najvýznamnejším sviatkom v celom Mexiku je karneval (Carnival), ktorý sa koná v poslednom februárovom týždni, prípadne začiatkom marca. Ďalším veľkým sviatkom je Deň všetkých svätých (2.11.) Todos los Santos - v Mexiku sa tento sviatok oslavuje stavaním oltárikov a množstvom farieb a kvetín.

Tipy na výlety v Mexiku

  • Biosféra Sian Ka´An, Mexiko
    • Top

    Jedna z najväčších biosfér v Mexiku, zapísaná od roku 1987 na zozname Svetového dedičstva UNESCO. Tropická džugľa s rozmanitým ekosystémom, kde dodnes žije mnoho druhov zvierat, ako napríklad jaguár, ocelot, tapír, vrešťan, mravčiar, bocian, pelikán, fregata, kormorán, orol, rôzne druhy ďalších živočíchov. Výlet je možné absolvovať klimatizovaným minivanom alebo dobrodružnejšie Jeepom, ktorý budete sami šoférovať. Cesta do prírodnej rezervácie trvá cca 2,5 hodiny z Tulumu offroad, čiže v teréne, prírodnej ceste. Po príchode do rybárskej dedinky Punta Alen na konci rezervácie, počas plavby motorovými člnmi, navštívite Čiernu Lagúnu, budete môcť obdivovať 4 druhy mangrovových porastov, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou ekosystému, močiare, kde dodnes žijú krokodíly, v mori -delfíny a morské korytnačky vo svojom prirodzenom prostredí, budete môcť šnorchlovať pri koralovom útese, ktorý sa tiahne celou biosférou, oddychovať na panenských plážach a kúpať sa v tyrkysovom mori. Obed na pláži v miestnej reštaurácií, popoludní návrat do Tulumu, transfer do hotela. Odporúčame zobrať si plavky, uterák, plážovú obuv, opaľovací krém, pokrývku hlavy, slnečné okuliare, peniaze, fotoaparát, kameru. Minimálny počet účastníkov 5 osôb - v cene je transfer klimatizovaným vozidlom, plavba motorovým člnom, vybavenie na šnorchlovanie, nápoje počas cesty, vstupné do rezervácie Biosfera Sian Ka´an, ľahký obed s nápojom, miestny sprievodca.

  • Historické centrum Campeche, Mexiko
    • Top

    Koloniálne barokové domy a vojenskú architektúru mesta zaradilo UNESCO na svoj zoznam. V okolí sú archeologické lokality ako Becan, La Zona Arqueologica Edzna a Calakmul. Chicana má mayské ruiny a múzeum San Miguel. Pre milovníkov histórie Campeche ponúka exkurz cez 3000 rokov.

  • Rezervácia v Chiapas, Mexiko
    • Top

    Subtropický raj v dažďovom pralese a mayské ruiny robia región Chiapas veľmi atraktívnym. Jeho južná hranica je už Guatemala. Nachádza sa tu kaňon a rieka Sumidero, jazerá v Montebello a mayské ruiny v Palenque.

  • chilli con carne
    • Top

    Chilli con carne je jedlo z hovädzieho mäsa, paradajok, čili, fazule a korenia.

  • cézar šalát
    • Top

    Cézar šalát údajne vznikol v rukách Cesara Cardiniho taliansko-amerického kuchára v reštaurácii v Tijuane.

    • Top

    Lokalita pod patronátom UNESCO. Obradné predkolumbovské centrum Tajín založili Huaxtékovia z mayskej jazykovej skupiny. Miesto je zasvätené bohom blesku, hromu a búrky, počas španielskej kolonizácie tu žili Totonakovia. Zaujímavosti: Pirámide de los Nichos (pyramída s výklenkami) na ploche 36 x 36 m s 365 kalendárnymi výklenkami – na každý deň v roku pripadal jeden výklenok vyhĺbený do terasových stien, 8 ihrísk loptových hier – napr. 60 m dlhé Juego de la Pelota Sur so 6 veľkými reliéfmi s výjavmi obetných scén a El Tajín Chico – námestie s budovami. Atrakciou je predstavenie „Voladores“ – lietajúcich Indiánov (rituál na oslavu boha plodnosti Xipe Toteca), keď muži vylezú na vysoký stĺp, uviažu si okolo pása lano a skočia hlavou dolu.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Mexiku