Mexiko

Mexiko

Najfarebnejšia krajina Latinskej Ameriky

Stiahnuť PDF

Mexiko so svojou rozlohou skoro 2 milióny km2 je 13 najväčšou krajinou sveta. Je rozmanité, divoké, farebné, nádhernej prírody, plné histórie, krásnych pláží, výborného jedla a exotiky. Jeho obyvatelia milujú život a vedia si ho dosýta užívať svojím spôsobom, ktorý je o viere, jednoduchosti a zmesou španielskych a pôvodných amerických tradíciách. Je to tiež národ veľmi pracovitý. Z prírodného bohatstva sa tu dajú obdivovať hory, sopky, džungľa, púšť, podmorský svet. Mexiko, ako aj pôvodné americké ale aj španielske po sebe zanechalo celú zbierku úchvatných stavieb počnúc pyramídami až po španielske koloniálne domy a veľkolepé kostoly. Kultúra Mayov a Aztékov fascinuje dodnes a odkrýva ešte mnohé tajomstvá. Návšteva Mexika určite patrí medzi najúžasnejšie cestovateľské zážitky

Velká pyramída Yucatán UxmalFascinujúca mayská kultúra - zabudnuté mayské mesto Uxmal, veľká pyramída. Zdroj: archív CK Satur

Mexiko je dnes krajina, kde sa úradne hovorí španielsky, avšak pri počte 130 miliónov obyvateľov je tu ďalších 68 miestnych jazykov a 4 jazyky sú úplne od seba odlišné. Je 10 najľudnatejšou krajinou sveta, ale aj napriek tomu tu vynikajú významné osobnosti ako Frida Kahlo, ktorá sa narodila v roku 1907 pri hlavnom meste Mexico City a patrí medzi najznámejšie svetové umelkyne, ktorú preslávili najmä jej fantastické portréty. Mexiko je Mexikom aj pre tequilu, pivo, pyramídy Slnka a Mesiaca, Salmu Hayek, Atlantik aj Pacifik. Mexičania sú potomkovia Olmékov, Zapotékov, Toltékov, Mayov, Aztékov, Inkov, Afričanov, Francúzov a Španielov. Táto neuveriteľná zmes národov dotvorila krajinu do rozmanitého celku, ktorý vo svete nemá obdobu. Španieli krajinu kolonizovali od 16. storočia až po rok 1821, kým Mexičania nezískali svoju nezávislosť. Po Brazílii je to dnes druhý najväčší katolícky štát.

Mexické dievčaMexičania sú potomkovia rôznych národov. Foto: depositphotos.com

V Mexiku sa nachádza okolo 200 000 rôznych druhov rastlín a živočíchov, ako krajina sa preto vo svete zaraďuje na 4. miesto s touto jedinečnou biodiverzitou. S mexickým štátom Chihuahua sa spája aj najmenší psík sveta „čivava“. Je to tiež krajina jaguárov, ktoré sa nachádzajú najmä v južných oblastiach. V Mexiku sa zrodila nielen čokoláda, ale aj avokádo, paradajky, cuketa, vanilka, fazuľa a čili. Dymiaca hora Popocatepetl, o ktorej sa spieva aj v pesničkách je ikonou krajiny. Oproti tomu je zas vulkán Cuexcomate pri meste Puebla údajne najmenší na svete. Najvyšším vrchom je 5636 metrov vysoká hora Pico de Orizaba. V Mexiku leží veľa vulkánov, pretože tadiaľto prechádza trans-mexický vulkanický pás, tiež známy ako Sierra Nevada. Severné a centrálne regióny krajiny sú posiate horami a zasneženými vulkánmi, ktoré vytvárajú úžasné scenérie. Slávna je aj mexická kuchyňa, ktorá patrí aj na Zoznam UNESCO. Je veľmi kvalitná, zdravá a udržuje si dlhodobo svoje tradície. Používa veľa zeleniny. Vynikajúce sú aj čerstvé džúsy z exotického ovocia.

Dymiaca hora PopocatepetlDymiaca hora Popocatepetl. Zdroj: pixabay.com

Top lokality

Bufadora

Morská jaskyňa v Kalifornskom zálive patrí medzi úchvatné zážitky, kde hučiace vody oceána vytvárajú druhý najväčší morský gejzír na svete. Celý región tvoria majestátne hory a úžasné pláže.

Bufadora. MexikoBufadora. Mexiko. Foto: unsplash.com

Yucatan

Obľúbený polostrov sa nachádza vo východnej časti Mexického zálivu. Celoročné teploty nad 30 °C, zaujímavé archeologické objavy, miesta starej civilizácie Mayov ako Tulum, Coba, Chichén Itzá, Merida a iné, každoročne prilákajú milovníkov dovolenky. Karibský fl air, mondénne letoviská na Playa del Carmen, luxusné hotelové rezorty v Cancúne a Rivéra Maya, lagúny a umelecké obchodíky v Puerto Morelos, bohatý podmorský život na ostrove Cozumel.

Tulum

Kedysi pokojné tiché miesto, je dnes súperom Cancúnu a Playa del Carmen. Okrem nádherných pláží sú v okolí aj cenotes, čím robia Tulum ešte atraktívnejší.

Pláž v oblasti tulumFoto: depositphotos.com

Cancún

Cancún je najznámejším letoviskom s plážami širokými aj 500 m a veľkolepými hotelovými rezortmi a veľkorysou ponukou vodných športov. Lákadlom je plávanie s delfínmi, možnosť poznať tieto inteligentné a zábavné tvory z bezprostrednej blízkosti.

Teotihuacan

V 2. storočí pred n.l. v Mexickom údolí kvitla nová doba pre novú civilizáciu. Táto civilizácia postavila metropolu Teotihuacan s veľkými pyramídami. Pyramída Slnka bola postavená okolo roku 100 a patrí medzi najväčšie. Pyramída Mesiaca bola postavená okolo roku 450. Od hlavného mesta Mexico City je Teotihuacan vzdialený 50 km.

Stopy mayov v mexikuFoto: depositphotos.com

Lago de Patzcuaro

Očarujúce jazero o hĺbke 5 metrov vytvára pokojné a relaxačné scenérie a je domovom rozmanitých vodných živočíchov.

Isla Espiritu Santo

Ostrov Espiritu Santo nachádzajúci sa v Kalifornskom zálive sa považuje za najkrajší mexický ostrov. Žijú tu endemické druhy živočíchov. K videniu sú delfíny, veľryby, žraloky, korytnačky.

Pláž ostrova isla Espiritu SantoFoto: flickr.com

Copper kaňon

Kaňon Copper je systémom 6 kaňonov v pohorí Sierra Madre v severozápadnej časti Mexika. Časť pohoria Sierra Madre Occidental sa vyznačuje útesmi a jaskyňami. Príroda je tu neskutočne nádherná, čo dodáva krajine ešte viac neobyčajnosti.

Copper kaňon v mexikuFoto: flickr.com

Džungľa Lacandon

V južnej časti Yucatánu leží džungľa Lacandon, ktorá je plná zelene. Časť džungle spadá pod rezerváciu, kde je najväčší dažďový prales Severnej Ameriky. Obyvatelia džungle majú svoj vlastný jazyk, svoju prírodu tu milujú a žijú s ňou až v neuveriteľnom súlade.

Džungla v mexikuFoto: snl.no

Guanajuato

Žiadne iné mesto v Mexiku sa nemôže pochváliť toľkými koloniálnymi domami ako má práve Guanajuato. Počas španielskej kolonizácie to bolo významné banícke mesto, kde sa ťažilo striebro.

Monte Alban

Monte Alban alebo aj Biele hory bolo kedysi hlavným mestom Zapotékov. Patrí medzi najlepšie archeologické lokality v krajine a ku tomu sú tu nádherné výhľady na údolie Oaxaca. Lokalite dominuje rozľahlá pyramída, terasa a Veľké námestie.

San Miguel de Allende

V centrálnom Mexiku je známe malé koloniálne mesto San Miguel de Allende, ktoré založili františkánski mnísi. Medzi najznámejšie stavby patrí ružové divadlo Angela Peralta, Santuario de Atotonilco, veľký kostolný komplex.

Hlavné mesto

Mexiko City je tretie najväčšie mesto sveta. Dynamicky sa v ňom skĺbila historická koloniálna éra a moderný štýl. Rozprestiera sa v horách – Valley of Mexico, vo výške 2000 m. n. m. Mexiko je vášnivé, vzrušujúce a energické mesto. Toto územie ako prví osídlili Aztékovia v roku 1345 a v roku 1521 ho dobyli španielski kolonizátori. Nezávislosť získalo Mexiko v 19. storočí. Ide o oblasť plnú kontrastov, môžete tu vidieť rovnako chudobné štvrte ako i luxusné distrikty, či moderné mrakodrapy vedľa pozostatkov aztéckeho mesta Tenochtitlán, na ktorého mieste bolo Mexico City po príchode Španielov vybudované.

Palác v Mexiko cityMúzeum umenia v Mexiko City. Foto: depositphotos.com

 

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Pyramída v mexiku

História

Chichen Itza

Najznámejšia lokalita s mayskými pyramídami na Yucatáne. Okrem hlavnej pyramídy sa tu nachádza najväčšie mayské ihrisko, posvätná cesta, El Castillo, stĺporadia, chrám s lebkami, posvätný cenotes a úchvatné výjavy ukazujúce život Mayov.

Uxmal, Mexiko

História

Uxmal

O mayskej kultúre sa už toho popísalo veľa, no zažiť ju na vlastné oči dá vášmu poznaniu nový rozmer. Niekdajší slávni obyvatelia Yucatánu po sebe, našťastie, zachovali dostatočné množstvo pamiatok, ktoré si môžete bližšie prezrieť v tomto „na trikrát stavanom“ meste. Pozornosť púta najmä Guesserova pyramída, no zaujme tiež Dom guvernéra, Dvor mníšok alebo obľúbený Dom korytnačiek. Neďaleko odtiaľto môžete zavítať aj do Eco Museo de Cacao, kde sa dozviete viac o histórii a spracovaní asi najobľúbenejšej plodiny sveta – kakaa.

Výroba čokolády

Gastro

Zrodenie čokolády

Čokoláda sa zrodila v Mexiku, keď kakaové bôby Atzékovia a Mayovia začali využívať na prípravu lahodného čokoládového nápoja, ktoré si dochucovali nie cukrom, ale čili. Kakaové bôby sa využívali aj ako platidlo. Návšteva múzea Choco-Story v Uxmale s ochutnávkou pravej mexickej čokolády je lahodným osviežením.

Kúpanie v cenote v mexiku

Iné atrakciePríroda

Kúpanie v cenote

Celý polostrov Yucatán je vápencového podložia, kde sa postupom času utvorili otvory niekde pripomínajúce jaskyne, prepadliská či „studne“, tzv. cenotes, v ktorých sa nachádza sladká voda. Údajne ich je na Yucatáne až 6000. Nielen turisti ale aj miestni obyvatelia sa radi schladia v príjemnej vode a to v obklopení nádherného zeleného prostredia. Obľúbené je napríklad kúpanie v cenote Il-kil alebo potápanie v cenote Dos Ojos.

Vešká pyrmída v mexiku

História

Veľká pyramída v Cholule

V Cholule stojí pyramída, ktorá bola pravdepodobne zasvätené pre aztéckeho boha Quetzalcoatla. Údajne je to najväčšia pyramída na svete. Je väčšia ako pyramídy v egyptskej Gíze.

Plameniaky v mexiku

Príroda

Celestun

Spiaca a pokojná dedina Celestun sa nachádza na Yucatáne a patrí medzi najlepšie miesta, kde vidieť ružových plameniakov. Okrem plameniakov je tu rozmanitá fauna a flóra, ktorá sa dá spoznávať v prírodnom parku Reserva de la Biosfera Ria Celestun.

Katedrála morelia v mexiku

História

Morelia

Koloniálne mesto Morelia sa pýši budovami zo 17. a 18. storočia. Mesto zohralo dôležitú úlohu aj počas vojny za nezávislosť, preto je v meste veľa monumentov pripomínajúcich boje. Dnes v spleti histórie sa miešajú múzeá, divadlá, reštaurácie a rôzne tematické obchody. Nádherný je chrám sv. Františka z roku 1610, ktorý si stále zachováva skvostný interiér, o ktorý sa starajú miestni obyvatelia ale aj vláda.

Historické centrum Campeche, Mexiko

História

Campeche

Koloniálne barokové domy a vojenskú architektúru mesta zaradilo UNESCO na svoj zoznam. V okolí sú archeologické lokality ako Becan, La Zona Arqueologica Edzna a Calakmul. Chicana má mayské ruiny a múzeum San Miguel. Pre milovníkov histórie Campeche ponúka exkurz cez 3000 rokov.

Rezervácia v Chiapas, Mexiko

História

Chiapas

Subtropický raj v dažďovom pralese a mayské ruiny robia región Chiapas veľmi atraktívnym. Jeho južná hranica je už Guatemala. Nachádza sa tu kaňon a rieka Sumidero, jazerá v Montebello a mayské ruiny v Palenque.

História

Tula

Bývalé hlavné mesto Toltékov sa nachádza 65 km severne od Mexiko City. Najväčšiu slávu zažívalo v rokoch 900-1150 n.l. a je známe kolosálnymi až 4,5 m vysokými kamennými sochami bojovníkov.

História

El Tajín

Lokalita pod patronátom UNESCO. Obradné predkolumbovské centrum Tajín založili Huaxtékovia z mayskej jazykovej skupiny. Miesto je zasvätené bohom blesku, hromu a búrky, počas španielskej kolonizácie tu žili Totonakovia. Zaujímavosti: Pirámide de los Nichos (pyramída s výklenkami) na ploche 36 x 36 m s 365 kalendárnymi výklenkami – na každý deň v roku pripadal jeden výklenok vyhĺbený do terasových stien, 8 ihrísk loptových hier – napr. 60 m dlhé Juego de la Pelota Sur so 6 veľkými reliéfmi s výjavmi obetných scén a El Tajín Chico – námestie s budovami. Atrakciou je predstavenie „Voladores“ – lietajúcich Indiánov (rituál na oslavu boha plodnosti Xipe Toteca), keď muži vylezú na vysoký stĺp, uviažu si okolo pása lano a skočia hlavou dolu.

Biosféra Sian Ka´An, Mexiko

Fakultatívny výletPríroda

Biosféra Sian Ka´An

Jedna z najväčších biosfér v Mexiku, zapísaná od roku 1987 na zozname Svetového dedičstva UNESCO. Tropická džugľa s rozmanitým ekosystémom, kde dodnes žije mnoho druhov zvierat, ako napríklad jaguár, ocelot, tapír, vrešťan, mravčiar, bocian, pelikán, fregata, kormorán, orol, rôzne druhy ďalších živočíchov. Výlet je možné absolvovať klimatizovaným minivanom alebo dobrodružnejšie Jeepom, ktorý budete sami šoférovať. Cesta do prírodnej rezervácie trvá cca 2,5 hodiny z Tulumu offroad, čiže v teréne, prírodnej ceste.  Po príchode do rybárskej dedinky Punta Alen na konci rezervácie, počas plavby motorovými člnmi, navštívite Čiernu Lagúnu, budete môcť obdivovať 4 druhy mangrovových porastov, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou ekosystému, močiare, kde dodnes žijú krokodíly, v mori -delfíny a morské korytnačky vo svojom prirodzenom prostredí, budete môcť šnorchlovať pri koralovom útese, ktorý sa tiahne celou biosférou, oddychovať na panenských plážach a kúpať sa v tyrkysovom mori. Obed na pláži v  miestnej reštaurácií, popoludní návrat do Tulumu, transfer do hotela. Odporúčame zobrať si plavky, uterák, plážovú obuv, opaľovací krém, pokrývku hlavy, slnečné okuliare, peniaze, fotoaparát, kameru. Minimálny počet účastníkov 5 osôb - v cene je transfer klimatizovaným vozidlom, plavba motorovým člnom, vybavenie na šnorchlovanie, nápoje počas cesty, vstupné do rezervácie Biosfera Sian Ka´an, ľahký obed s nápojom, miestny sprievodca.

Orientačná cena: 130 €

Mérida, Mexiko

HistóriaIné atrakcie

Mérida

Hlavné mesto mexického štátu Yucatán vás očarí svojou krásnou zeleňou. Možno aj vďaka nej je považované za jedno z miest s najlepšou kvalitou života v krajine. V 20. storočí bolo údajne istú dobu domovom najväčšieho počtu milionárov na svete. Mérida bola založená len pomerne nedávno, v roku 1952, na rozvalinách bývalého mayského mesta dobyvateľom Franciscom de Montejom. V súčasnosti je najdôležitejším mestom juhovýchodného mesta a ročne láka turistov na svoje krásne prostredie koloniálneho mesta s francúzskym šarmom.

Oaxaca, Mexiko

HistóriaKultúra

Oaxaca

Za jedno z najzachovalejších mexických koloniálnych miest je považovaná Oaxaca ležiace vo zvlnenej krajine horskej oblasti Sierra Nevada del Sur. Oaxaca bola založená v roku 1529 v nadmorskej výške 1500 metrov španielskymi kolonizátormi. Z pôvodne malej španielskej osady sa počas storočí stalo významné mesto pýšiace s množstvom cenných pamiatok. Oaxaca je doslova posiata koloniálnymi kostoly a múzeami s najrôznejším zameraním. Okolo Oaxacy sa rozkladá vyprahnutá krajina posiata kaktusy a poliami agáve. Oaxacy je pre svoje bohaté tradície a kultúrne dedičstvo veľkým lákadlom pre návštevníkov z najrôznejších kútov sveta.

Stiahnuť PDF

Pláže

Ostrov Holbox

Holbox láka nielen turistov ale milujú ho aj Mexičania pre kombináciu klasickej karibskej pláži, kde je skvelý relax a pohoda s rušným životom pre milovníkov vodných športov, potápania a šnorchlovania. Názov Holbox znamená v mayskom jazyku „čierna diera“. Prechádzky pozdĺž pobrežia sú tu veľmi príjemné ako aj nákup miestnych suvenírov.

Pláž ostrove HolboxPláž na tropickom ostrove Holbox. Zdroj: pixabay.com

Isla Mujeres

Len kúsok loďou od mesta Cancún leží v Karibskom mori ostrov Isla Mujeres, ktorý je tropickým rajom na zemi. Je to síce malý ostrov, ale má prekrásne pláže a patria medzi najkrajšie v Mexiku.

Ostrov Isla MujeresPláže na ostrove Isla Mujeres patria medzi najkrajšie v Mexiku. Zdroj: flickr.com

Mahahual

Mahahual je malá rybárska dedina, ktorá vyniká krásnymi plážami. Celé okolie je s príchuťou koloniálnej éry a mayských ruín.

Pláž v MahahualMalá rybárska dedinka Mahahual s krásnymi plážami. Zdroj: flickr.com

Puerto Vallarta

Kozmopolitné mesto na západnom pobreží preslávili jeho pláže, vodné športy a nočný život. Veľké dlhé pieskové pláže pozdĺž zálivu Banderas a staré i nové mesto Puerto Vallarta vytvárajú pravú mexickú atmosféru.

Pohľad na mesto Puerto VallartaKozmopolitné mesto Puerto Vallarta. Zdroj: flickr.com

Zipolite

Pozdĺž pacifického pobrežia v regióne Oaxaca leží Zipolite, kde je známa 1 míľová pláž. Kedysi to bola nudistická pláž. Dnes je tu zaujímavá hippie atmosféra miešajúca sa s pravou mexickou. Ulica Roca Blanca je plná barov, kaviarní a obchodov.

Pláž v ZipolitePláž v Zipolite pozdĺž pacifického pobrežia. Zdroj: flickr.com
Stiahnuť PDF

Pre deti

Rodinné hotely

Na pobreží Riviera Maya sú postavené fantastické hotely pre rodiny s deťmi, ktoré ponúkajú neobyčajné zážitky a dobrodružstvo ako aj tiež veľa organizovaných aktivít.

Fauna a flóra

Plameniaky, pestrý vták quetzal, papagáje a rôzne iné krásne vtáctvo môžu deti pozorovať v národných parkoch a rezerváciách po celom Mexiku. Pozorovanie veľrýb je úchvatný zážitok v Kalifornskom zálive.

PlameniakyPlameniaky. Zdroj: depositphotos.com

Bicyklovanie na Isla Mujeres

Na ostrove sa prepravuje pomocou golfových autíčok alebo na bicykloch, čo je pre deti zábavné spoznávať ostrovné pláže ako aj samotné mesto.

Isla Mujeres. MexikoIsla Mujeres. Mexiko. Foto: unsplash.com

Lekcia surfovania

Perfektný zážitok ako deti naučiť surfovať. Skúsený inštruktor vaše dieťa naučí základné pohyby a ako sa udržať na vlnách.

Surfovanie v Mexiku.Surfovanie v Mexiku. Foto: unsplash.com

Plávajúce záhrady

Karnevalová atmosféra v Mexico City baví všetky deti a to hlavne plávajúce záhrady v Xochimilco. Kvety, pestrofarebné lode a romantickí speváci „mariachi“.

Plávajúce záhrady v Xochimilco. Mexiko.Plávajúce záhrady v Xochimilco. Mexiko. Foto: unsplash.com

Xel Ha

Prírodný vodný park v Cancúne, kde je možnosť šnorchlovania, kúpania a jazdenia na tobogánoch zo scénického majáka.

Prírodný parkPrírodný park. Mexiko. Foto: unsplash.com

Xplor

Xplor je park, kde sa dá užiť si skvelé dobrodružstvo a to priamo v džungli. Nachádza sa tu zip-line, cenotes, podzemné rieky, kde sa dá plávať a obdivovať nádherné prírodné scenérie.

Xcaret

ZOO, mayské ruiny, vodný svet na spoznávanie živočíchov, delfíny a možnosť si s nimi aj zaplávať, podzemné rieky, ktorými sa dá plávať, atraktívne predstavenia a dvojhodinové večerné predstavenie mexickej kultúry.

Deti v Xcaret
Zdroj: flickr.com

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Kukurica, fazuľa a čili

Tieto tri ingrediencie sa objavujú v skoro v každom jedle a sú neodmysliteľnou súčasťou mexickej kuchyne.

Tortillas

Kukuričné placky, ktoré sa jedia ku každému jedlu, namáčajú sa do omáčok a taktiež sa môžu plniť zmesou fazúľ, mäsa, paradajok a papriky.

Tortillas v ruke ženyObľúbené kukuričné placky - tortillas. Zdroj: pixabay.com

Tacos

Z tortillas vznikajú preložením aj tacos. Sú vyplnené zeleninou alebo aj mäsom.

Nachos

Z kukuričnej múky sa pripravujú aj nachos, podobné sú ako zemiakové lupienky. Mexičania ich jedia k rôznym omáčkam.

Guacamole

Tradičná avokádová omáčka, kde sa pridáva cibuľa, limetková šťava, soľ, korenie a koriander.

Fajitas

V Mexiku veľmi obľúbené jedlo z kuracieho mäsa, cibule, papriky a paradajok zabalených v tortillas.

FajitasKuracie Fajitas. Zdroj: flickr.com

Chilli con carne

Hovädzie mäso, paradajky, čili, fazuľa a korenie.

Pivo

Mexiko je najväčší vývozca piva na svete a Mexičania nedajú na svoje pivo dopustiť. Vyvážajú sa najmä pivá Corona a Sol. Známe sú tiež značky Pacifico, Indio, Tecate, Victoria a Bohemia. Obľúbený nápoj z piva je tiež Michelada, kde sú koreniny a soľ.

Cézar šalát

Ten údajne vznikol v rukách Cesara Cardiniho taliansko-amerického kuchára v reštaurácii v Tijuane.

Sladké churros

Vyprážané tyčinky, ktoré sa podobajú šiškám. Obaľujú sa v škoricovom cukre. Podávať sa môžu aj s čokoládou.

ChurrosSladké churros. Zdroj: pixabay.com

Stiahnuť PDF

Zábava

Festival Dia de los Muertos

Je veľmi známy mexický sviatok, ktorý oslavuje smrť. Pred obdobím kolonizácie sa oslavoval počas leta, dnes vychádza na 1. novembra. Trhoviská sú plné pestrých masiek, sošiek s námetom smrti ale napriek tomu pôsobia veľmi veselo. Oslavuje celá krajina a pripomína si aj pamiatku zosnulých.

Ľudia na festivale Dia De Los MuertosZnámy mexický sviatok oslavujúci smrť plný pestrých masiek. Zdroj: flickr.com

Cola de Caballo

Vodopády Cola de Caballo sú úchvatným dielom prírody. Kaskádovitý terén a okolitá príroda patrí medzi najzaujímavejšie v Mexiku. Miesto je vhodné na túry či bungee jumping pre odvážlivcov.

Acapulco

Acapulco na západnom pobreží začalo prekvitať ako turistická destinácia od roku 1950 ako skvelé dovolenkové miesto pre hviezdy z Hollywoodu a milionárov. Najpopulárnejšia atrakcia tu je skákanie z útesu, ktoré začalo svoju históriu od roku 1930 a je veľmi obľúbená aj dnes.

Ostrov Cozumel

Veľmi obľúbený ostrov na šnorchlovanie a potápanie leží pri meste Playa del Carmen. V roku 1959 podmorský svet objavil Jacques Cousteau, ktorý o ňom tvrdil, že je to najkrajšie miesto pre potápačov na svete. Odvtedy je ostrov národným parkom.

Podmorský svetFascinujúci podmorský svet. Zdroj: depositphoto.com

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Federatívna republika

Rozloha a populácia: V Mexiku žije 126,2 milióna obyvateľov (2018) na území o rozlohe 1 972 550 km2

Jazyky: Úradným jazykom španielčina 88%, zvyšok tvoria indiánske hovorové jazyky – náhuatl, mayčina, zapoteco, mixtéco, otomí a iné – celkom okolo 300 jazykov.

Náboženstvo: Rímski katolíci 89%, protestanti 6%, ostatní (hinduisti, židia a iní) 2%, bez vyznania 3%.

Vakcinácia: Očkovanie nie je povinné, odporúča sa však proti hepatitíde A, tetanuse a diftérii.

Elektrický prúd: 110 V / 60 Hz – potrebný je adaptér na ploché kolíky amerického typu.

Mena: mexické peso

Kurz: 1€ = 21.0273MXN

Časový posun: -8h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Vzhľadom na rozlohu krajiny, je mexické podnebie rôznorodé, v jednotlivých oblastiach krajiny. Na pobreží po oboch stranách Mexika je zvyčajne horúce a dusné počasie, vo vnútrozemí, vo vyšších nadmorských výškach, je podnebie suché a teplé. Horúce a vlhké počasie tu panuje od mája do októbra. Na južnom pobreží v období medzi júlom a augustom dosahujú teploty pre Európana neznesiteľné hodnoty.

Letisko a dĺžka letu

Veľké medzinárodné letiská sú v Mexiku dve Benito Juárez v Mexico City a Cancún na Yucatáne. Menšie medzinárodné letiská v Cozumele a v Méride. Čo sa týka vnútroštátnych letísk, sieť týchto leteckých liniek je pomerne hustá, a tak ponúka pomerne pohodlný spôsob dopravy po Mexiku. Dĺžka letu z Bratislavy a Viedne je 13 h a 35 minút.

Zastupiteľský úrad

Embajada de la República Eslovaca, Julio Verne 35, Colonia Polanco, 11560 México, D.F., México

Tel: +352 55 5280 6669
Email: eslovaquia@prodigy.net.mx

Víza a doklady

Občania SR s cestovným pasom platným minimálne 6 mesiacov nepotrebujú na vstup do Mexika víza.

Doprava

Letecká doprava

Letecká doprava je dobre rozvinutá. Tvorí ju až 1832 letísk, z toho 227 s pevným povrchom. Z 37 medzinárodných letísk krajiny sú z hľadiska turizmu najdôležitejšie: Acapulco, Cancún, Cozumel, Chetumal, Chihuahua, Guadalajara, La Paz, León, Mérida, Mexiko City, Monterrey, San Luis Potosí, Tijuana a Veracruz. Medzinárodné a domáce linky prevádzkujú tri najväčšie spoločnosti – Aeroméxico, Mexicana a Aviacsa. Sieť vnútroštátnych liniek je pomerne hustá, a tak ponúka pomerne pohodlný spôsob dopravy po Mexiku.

Autobusy a metro

Autobusová doprava je najlacnejšia, a tak najvyžívanejšia. Pri výbere diaľkovej linky, doporučujeme jazdiť prvou triedou - tieto autobusy sú vybavené klimatizáciou, majú pohodlné sedačky a súčasťou ich výbavy je i WC. Čo sa týka mestskej dopravy, tak mestské autobusové linky kopírujú hlavné triedy a ulice väčších miest, takže sa týmito autobusmi dostanete prakticky do každej časti mesta, ako za zábavou, tak za pamiatkami. V Mexiko City jazdí aj metro.

Taxi

Taxíky v hlavnom meste Mexico City sú väčšinou zelenej farby a značky volkswagen, alebo červenej a značky nissan. Letiskové taxi sú biele, s červeným symbolom lietadla v žltom poli. V Cancúne fungujú v turistickej zóne zelenobiele taxíky, ktoré môžete zastaviť na ulici alebo objednať v hoteli. Ceny týchto taxíkov sú predom dané.

Železničná a lodná doprava

Mexické železnice sú dlhé cez 17 000 kilometrov, sú využívané skôr pre nákladnú dopravu. Len železničná trať na Yucatáne naprieč pohorím Sierra Tarahumara, je určená pre osobnú prepravu. Jazdí tu každý deň "Copper Canyon Express". Aj lodná doprava má v Mexiku svoje miesto. Najvýznamnejšími prístavmi sú Acapulco, Altamira, Manzanillo, Coatzacoalcos, Ensenada, Tampico, Topolobampo, Guaymas, La Paz, Lazaro Cardenmas, Mazathlan, Morro Redondo, Progreso, Salina Cruz, Tuxpan a Veracruz. Lodné a trajektové spoje premávajú pomerne husto pozdĺž obidvoch mexických brehov, pre cestovný ruch sú dôležité trajekty z pevniny na polostrov Baja California a z Yucatánu na ostrovy Isla de Cozumel a Isla Mujeres.  Riečna preprava po splavných tokoch a pobrežných kanáloch má k dispozícii 2900 km vodných ciest. 

Požičanie automobilu

Pokiaľ si budete chcieť v Mexiku zapožičať auto, budete musieť predložiť platný pas s vízom a vodičský preukaz. Platí sa výhradne kreditnou kartou a vodič musí byť starší ako 21 rokov. 

Shopping a suveníry

Nákupy v Playa del Carmen

Dlhá centrálna ulica v Playa del Carmen je plná pestrých obchodov s tými najrôznejšími suvenírmi, barmi, reštauráciami. Nákupy si tu dosýta užijete.

Sviatky

Štátne sviatky

  • 1., 5. februára: Výročie Ústavy
  • 21. marca: Narodenie Benita Juáreza
  • 1. mája: Deň práce
  • 16. september: Deň nezávislosti
  • 12. decembra: Meniny Patrónky Mexika Sv. Guadalupe
  • 25. decembra: Narodenie Krista

Najvýznamnejším sviatkom v celom Mexiku je karneval (Carnival), ktorý sa koná v poslednom februárovom týždni, prípadne začiatkom marca. Ďalším veľkým sviatkom je Deň všetkých svätých (2.11.) Todos los Santos - v Mexiku sa tento sviatok oslavuje stavaním oltárikov a množstvom farieb a kvetín.

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR