Maroko

Vysoké zasnežené hory, ale i pláže pri pobreží Atlantiku či Stredozemného mora, vyprahnutá nehostinná púšť, ale aj zelené údolia s palmami obsypanými banánmi, známe architektonické pamiatky i doposiaľ neobjavené prírodné skvosty. Maroko je jedným zo štátov severnej Afriky, ktorý majú európski turisti stále viac v obľube.

Aj keď pri návšteve tejto krajiny cítite, že objavujete niečo divoké a cudzie, prílišné obavy tu nie sú na mieste, pretože Maroko v dnešnej dobe ponúka výborné turistické zázemie pre veľkú škálu aktivít po celý rok. Maroko je považované za najbezpečnejšiu krajinu Afriky aj kvôli tomu, že islam tu nemá takú ortodoxnú podobu ako na Blízkom východe.

Krajina
Maroko Maroko
Hlavné mesto
Rabat
Časový posun
-1h
Mena
marocký dirham
Dĺžka letu
4h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Konštitučná monarchia, pričom moc panovníka je obmedzená ústavou.
Rozloha a populácia
Maroko má rozlohu 446 550 km² a má približne 35 325 000 obyvateľov.
Jazyky
Arabčina (prevažne maghribský akcent), francúzština, berberčina, lokálne španielčina.
Elektrický prúd
127 / 220 V, eurozástrčka

Top lokality

Saidia

„Modrá perla Maroka“ leží na severovýchode marockej provincie Berkane, neďaleko marocko –alžírskych hraníc, a je obmývaná krištáľovo čistými vodami stredozemného mora. Prímorské mesto bolo založené koncom 19. storočia, kedy marocký sultán Hasan I. nechal vybudovať v tom období majestátnu pevnosť. Známym letoviskom sa Saidia stala až začiatkom 20. storočia, kedy Maroko patrilo pod francúzsku nadvládu. Noví prisťahovalci z Európy postupne z malého mestečka vybudovali turistickú oblasť, ktorá dnes patrí k najvyhľadávanejším v Maroku . Svojim návštevníkom ponúka 14 km dlhú a krásnu piesočnatú pláž, vyhľadávané dovolenkové rezorty, kvalitné golfové ihriská a menšie nákupné centrá či obchodíky s tradičným tovarom.

Saidia
Saidia. Foto: archív CK SATUR

Agadir

Najväčší pobrežný rezort Maroka, Agadir, je mestom širokých promenád a hotelov usporiadaných pozdĺž nádhernej zátoky so zlatým pieskom. Agadir bol nanovo prestavaný na konci 20. storočia, keď ho zasiahlo ničivé zemetrasenie. Vďaka tomu je mesto moderné a láka množstvo turistov. Letovisko s celoročne príjemnou klímou na pobreží Atlantického oceánu cca 500 km južne od hlavného mesta. Medzinárodné letisko Al-Masíra je vzdialené 20 km od centra mesta.

Agadir
Agadir. Foto: depositphotos.com

Marakéš

Živé a farebné mesto s dominantným trhoviskom, hýriace množstvom farieb a orientálnych vôní, je známe historickou minulosťou na ktorej sa podpísali arabské národy i berberské kmene. V jeho strede nájdete Jemaa el Fna, námestie, ktoré bývalo dejiskom verejných udalostí a vystúpení umelcov. K zaujímavostiam mesta patria časti bývalého paláca El Badi, jemné rezbárske práce v Saadských hrobkách a predovšetkým Koutoubia Minaret, najdokonalejšia islamská pamiatka v severnej Afrike. A prečo Marakéš nazývajú aj „Červeným mestom“? Predsa vďaka dominantným múrom s okrovým farbivom - avšak nie je tu nedostatok iných farieb. Samotné staré mesto Medina, založil sultán Youssef Ben Tachfi ne v stredoveku a koloniálne Ville Nouvelle postavili Francúzi v polovici 20. storočia. Medina zanechá dojmy úžasnými dávnymi palácmi, labyrintom trhovísk a hlboko tradičným spôsobom života a Ville Nouvelle zase vďaka mondénnym kaviarničkám, módnym butikom, záhradám a bulvárom. Celkovo sa mesto skrášľuje aj vďaka cudzincom, ktorí sa tu rozhodli usadiť.

Marakéš
Marakéš. Foto: depositphotos.com

Hlavné mesto

Rabat

Samotné mesto je akoby rozdelené na dva svety. Ten prvý je plný moderných budov, administratívnych centier a kancelárii. Druhý, zaujímavejší, predstavuje starobylú medinu dvíhajúcu sa nad riekou Bou Regreg a Atlantickým oceánom. Nájdete tu pekné námestie, na ktorom stoja dve zaujímavé pamiatky - Veža Tour Hassan a Mauzóleum Mohammeda V. Meno veže Hassan nemá nič spoločné s menom panovníka Hasana II., jej meno pochádza z arabčiny a znamená "pekná". Pôvodný plán pri výstavbe bol dosť odvážny. Malo sa jednať o druhú najvyššiu budovu islamského sveta. Podnet na výstavbu dal najvýznamnejší panovník dynastie Almohadov - Abou Youssef Yacoub el-Mansour. S jeho menom sa spája aj založenie mesta Rabat.

Rabat
Rabat. Foto: depositphotos.com

Kedy vycestovať

Najlepším obdobím pre návštevu Maroka je jar a jeseň. Čo sa týka mesiacov apríl-máj alebo október-november je v krajine najpríjemnejšia klíma na objavovanie. Leto býva horúce, na mnohých miestach východného Maroka až pekelne a nie je problém, aby teplomer presahoval 40 stupňov. Pobrežie má klímu príjemnejšiu vďaka Atlantickému oceánu. Najhorúcejšie obdobie je jún-september. Leto je veľmi dobré obdobie na trekovanie vo Vysokom či Strednom Atlase.

Letisko a dĺžka letu

Medzi najznámejšie letiská v Maroku patria: Agadir, Al Hoceima, Casablanca, Fez, Nadar, Ouarzazate, Oujda, Rabat, Tangier, Tetuan. Letecky sa do Maroko dostanete z Bratislavy, Košíc a Viedne. V závislosti od toho kam cestujete let trvá od 3 h (Nadar) do 4,20 h (Agadir).

Zastupiteľský úrad

Konzulárny úrad v Casablance, Consulat Honoraire de la République Slovaque

Adresa: Villa sidi Bou rue des Bananiers, Erraha 3 - Anfa, Casablanca BP 20100 Morocco
Tel: +212 5 22 36 39 07/25/26
Mobil: +39 3385432071
Email: consulaslovak-casa@menara.ma

Víza a doklady

Na vstup do Maroka sa nevyžaduje vízum. S Marokom bola uzatvorená dohoda, kde pre občanov SR platí jednostranný bezvízový styk na dobu do 90 dní. Vyžaduje sa cestovný pas, ktorého platnosť je minimálne 6 mesiacov odo dňa vstupu do krajiny.

Colné predpisy

Colné kontroly sú prísne zamerané na všetky druhy omamných látok. Prechovávanie, obchod a konzumácia omamných látok je závažným trestným činom, ktorého následkom sú prísne tresty - odsúdenie na niekoľko rokov a vysoká finančná pokuta. Pri dovoze a vývoze valút je potrebné ohlásiť túto skutočnosť, ak hodnota presahuje 100 000 MAD. Turisti môžu doviezť a vyviesť miestnu menu (dirham) vo výške  2000 MAD. Nepovoľuje sa ani vývoz fauny a flóry.

Doprava

Prenájom auta

Pokiaľ ide o dopravu v rámci Maroka, podľa nás najlepšou voľbou je prenájom auta. Nielen, že ceny za prenájom sú veľmi nízke, ale aj značenie ciest je veľmi prehľadné. Dnes si môžete stiahnuť skvelé offline mapy do mobilov a tie vás navedú na konkrétne miesto. Diaľnice spájajú Tangir, Casablancu, Fés, Marakéš a Agadir. Mimo diaľnic sú cesty takisto na dobrej úrovni.

Prenájom auta sa pohybuje od 25 EUR/deň. Najlepšie sa prenajíma auto na letisku po pristátí.

Na prenajatie auta vám stačí (slovenský/európsky) vodičský preukaz. Jazdí sa vpravo a dopravné predpisy sú v zásade totožné s tými našimi. Diaľnice sú spoplatnené, ale nejde o žiadnu veľkú sumu. Napríklad na trase Casablanca – Rabat (85 km) zaplatíte približne 3 EUR. Parkoviská v centre mesta sú spoplatnené. Dajú sa nájsť parkoviská za 2 EUR/24 hodín. V meste je doprava trošku chaotická a musíte veľa vecí predvídať.

Autobusová doprava

Ak chcete cestovať autobusmi, tak asi najlepšou voľbou je autobusová spoločnosť CTM. Jednak ponúka najlepší servis, a jednak chodí viac-menej načas. Lístok je lepšie si rezervovať dopredu. Samozrejme, že sú aj iné dopravné spoločnosti a lacnejšie. Viac menej ide o váš osobný komfort.

Taxi

Ak chcete využívať taxíky v meste a nejde im taxameter, musíte dopredu zjednať cenu. Ak by sa tvárili, že vám nerozumejú, vytiahnite mobil a vyťukajte sumu, za ktorú by ste chceli ísť. Taxíky sa delia na dve kategórie: taxi petit – taxíky na prepravu po meste a taxi grande – často ide o staré mercedesy, ktoré slúžia ako dopravný prostriedok medzi mestami. Vyrazia vtedy, keď sa zaplnia. Sú rýchlejšie ako autobusy a majú svoju vlastnú stanicu v meste. Stačí povedať „taxi grande“ a každý vie, o čo ide. Najlepšie sa cestuje ráno, pretože vtedy sa taxíky rýchlejšie zaplnia.

Lodná doprava

V úvode sme spomínali, že do Maroka sa dá preplaviť zo Španielska. Zo Španielska idú trajekty z mesta Algecerias, ktoré leží oproti Gibraltaru. Trajekt spája Ceutu (Ceuta je španielska kolónia v Maroku) a marocké mesto Tangier. Lodné lístky s presnými časmi a cenou nájdete na oficiálnej stránke lodnej spoločnosti http://www.frs.es/en/. Lodná doprava spája Maroko aj s francúzskym prístavom Séte v blízkosti Montpelier či janovský prístav v Taliansku, ale tieto lístky sú veľmi drahé.

Vlaková doprava

Veľké marocké mestá sú napojené na železničnú sieť a tá patrí v Afrike medzi tie najlepšie. Vlaky premávajú medzi mestami Tangier, Rabat, Casablanca, Meknes, Fés, Oujda a Marakéš. Nočné vlaky premávajú na trase Tangier – Marakéš. Niekedy sa nedajú kúpiť lístky mimo Maroka, ale môžete to spraviť cez hociktorú marockú cestovnú kanceláriu.

Shopping a suveníry

Marakeš (Marrakesh) je jedno zo štyroch kráľovských miest v Maroku. Je známe hlavne svojím životom na trhoviskách, ktoré obklopujú celé historické kultúrne centrum. Najväčším trhoviskom je námestie Djemaa El Fna, najčastejšie prekladané ako „Zhromaždenie mŕtvych“. Na prechádzke mestom ho nemôžete minúť. Cez deň vám tu neodbytní obchodníci ponúknu na čo si len spomeniete, ale pravý život začína v meste Marakeš až so západom slnka. Nielen na veľkých tržniciach, ale i v menších mestečkách alebo pri krajniciach ciest vám mnoho Maročanov bude ponúkať rôzne kamene, fosílie, svoje vlastné výrobky, jedlo a podobné veci. Ak ste priaznivcami nákupov, nie je prečo odolávať. Pamätajte však, že v Maroku je na dennom poriadku zjednávanie. Preto nehľadajte na veciach cenovky a neverte prvej ponuke, s ktorou obchodník príde, ale zjednávajte. Ak vydržíte, dostanete čokoľvek chcete za rozumnú cenu, ktorú ste ochotní do suveníru investovať. Jazykových bariér sa obávať nemusíte a nepriateľa si zjednávaním tiež neurobíte, pretože väčšou urážkou by bolo prijať hneď prvú ponuku a nedopriať Maročanom aspoň malé vzrušenie v podobe zjednávania a rozhovoru s vami.

Suveníry

Fes - Či už ide o výrobky z dreva, látky alebo kože. Práve spracovanie kože je v miestnej koželužni jedným z najväčších zážitkov, aké si z Fesu môžete odniesť. Okrem typického zápachu kože, ktorý sa šíri všade okolo, sa od majiteľa koželužne (ktorý k vám rýchlo pribehne s vetvičkou čerstvej mäty na čuchanie) môžete dozvedieť v čom sa koža máča, suší a farbí, aby ste si následne mohli kúpiť v jeho obchodíku práve tú najkrajšiu kabelku, bundu či peňaženku.

Hlavným suvenírom sú polodrahokamy, skameneliny, koberce a korenie. Potom sú tam také isté veci ako vo všetkých krajinách. Závisí na vás, čomu dáte prednosť. Pekné sú ale aj tradičné topánky, ktoré môžu slúžiť ako pekný suvenír.

Sviatky

1. január Nový rok
11. január Deň nezávislosti
1. máj Sviatok práce
Rôzne na jar Eid al-Fitr
30. júl Intronizácia marockého kráľa
14. august Oued Ed-Dahab
20. august Výročie revolúcie medzi kráľom a ľudom
21. augist Deň mládeže
Rôzne koncom leta Eid-al-Adha
Rôzne Islamský nový rok
6. november Green March
18. november Deň nezávislosti
21. november Mawlid, narodenie proroka Mohameda

Tipy na výlety v Maroku

  • Ait Benhaddou Kasbahs, Maroko
    • Top

    Ait Benhaddou Kasbah bol postavený v 17. storočí. Pre svoju zachovalosť bol zapísaný v roku 1987 do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Rozprestiera sa v údolí Ounila na južnej strane pohoria Vysoký Atlas, medzi Saharou a mestom Marrakéš. Takéto hlinené stavby sú tradičné sídelné celky v regióne na okraji Sahary. Vo vnútri sa nachádzajú úzke uličky s domami.

  • Brochette
    • Top

    Brochette: Ak máte radi kebab či šašlík, tak toto jedlo vám bude chutiť aj v Maroku. Ide najčastejšie o kúsky mäsa (kuracie, hovädzie, jahňacie), ktoré sa napichnú na špajdľu a opekajú na drevenom uhlí.

  • Chefchaouen, Maroko
    • Top

    Nádherné horské mesto sa nachádza v severovýchodnom Maroku. Malebná dedina postavená na dramatickom pozadí pohoria Rif, je naplnená bielymi domami s výraznými modrými akcentmi. Je to obľúbená nákupná destinácia, ktorá ponúka množstvo domácich remesiel, ktoré inde v Maroku nenájdete. Prírodný kozí syr je tiež obľúbený u turistov. Aj keď je mesto o niečo pokojnejšie, turisti sa veľmi radi potulujú modrou Medinou.

  • Djema El Fna, Maroko
    • Top

    Rušné námestie je jednou z najvyhľadávanejších turistických atrakcií v Maroku. Počas dňa je Djema El Fna v srdci mediny plná zaklínačov hadov a ľudí s opicami, ktorí vás lákajú urobiť si so zvieratami fotky. Samozrejmosťou sú aj klasické stánky s jedlom a rôznym tovarom. Ako sa blíži večer, mení sa aj samotné námestie, pribúdajú rozprávači príbehov, kúzelníci alebo obchodníci s tradičnými liekmi. Keď sa zotmie, naplní sa vzduch vôňou jedla z množstva stánkov, a práve to je čas, kedy sa tu stretne najväčší dav turistov a miestnych obyvateľov. Okrem záhrad Majorelle a námestia Djema El Fna sú v Marrakéši aj ďalšie zaujímavosti, ktoré si netreba nechať ujsť – veľkolepá zrúcanina paláca El Badi, Minaret Koutoubia, najdokonalejšia islamská pamiatka v severnej Afrike a hrobky dynastie Saadian. Rovnako ako všetky marocké mestá aj Marrakéš má dve tváre – starodávnu medinu so starými palácmi, labyrintovými súkmi a hlboko tradičným spôsobom života, a koloniálnu Ville Nouvelle, postavenú Francúzmi v polovici 20. storočia, kde stoja kaviarne, moderné butiky, záhrady a bulváre.

  • festival kulinárskeho umenia
    • Top

    Marocké mesto Fez sa stáva pravidelne v októbri miestom konania gastronomického podujatia, kde sa prezentuje lokálna kuchyňa. Ukážky gastronomického umenia sú doplnené sprievodným programom, ktorý predstavujú premietania filmov a koncerty.

  • jazzový koncert
    • Top

    Koná sa v apríli a je sériou jazzových koncertov pri Space Royal Air Morocco .

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Maroku