Maroko

Maroko

Farby a vône orientu

Stiahnuť PDF

Vysoké zasnežené hory, ale i pláže pri pobreží Atlantiku či Stredozemného mora, vyprahnutá nehostinná púšť, ale aj zelené údolia s palmami obsypanými banánmi, známe architektonické pamiatky i doposiaľ neobjavené prírodné skvosty. Maroko je jedným zo štátov severnej Afriky, ktorý majú európski turisti stále viac v obľube. Aj keď pri návšteve tejto krajiny cítite, že objavujete niečo divoké a cudzie, prílišné obavy tu nie sú na mieste, pretože Maroko v dnešnej dobe ponúka výborné turistické zázemie pre veľkú škálu aktivít po celý rok. Maroko je považované za najbezpečnejšiu krajinu Afriky aj kvôli tomu, že islam tu nemá takú ortodoxnú podobu ako na Blízkom východe.

Poznávacie zájazdy do Maroka

Top lokality

Saidia

„Modrá perla Maroka“ leží na severovýchode marockej provincie Berkane, nedaľeko marocko –alžírskych hraníc, a je obmývaná krištáľovo čístými vodami stredozemného mora. Prímorské mesto bolo založené koncom 19. storočia, kedy marocký sultán Hasan I. nechal vybudovať v tom období majestátnu pevnosť. Známym letoviskom sa Saidia stala až začiatkom 20. storočia, kedy Maroko patrilo pod francúzsku nadvládu. Noví prisťahovalci z Európy postupne z malého mestečka vybudovali turistickú oblasť, ktorá dnes patrí k najvyhľadávanejším v Maroku . Svojim návštevníkom ponúka 14 km dlhú a krásnu piesočnatú pláž, vyhľadávané dovolenkové rezorty, kvalitné golfové ihriská a menšie nákupné centrá či obchodíky s tradičným tovarom.

Pláž v časti saidia
Pláže Saidie sú chránenou oblasťou, preto tu zásah človeka nie je taký výrazný. Foto: archív CK SATUR

 

Agadir

Najväčší pobrežný rezort Maroka, Agadir, je mestom širokých promenád a hotelov usporiadaných pozdĺž nádhernej zátoky so zlatým pieskom. Agadir bol nanovo prestavaný na konci 20. storočia, keď ho zasiahlo ničivé zemetrasenie. Vďaka tomu je mesto moderné a láka množstvo turistov. Letovisko s celoročne príjemnou klímou na pobreží Atlantického oceánu cca 500 km južne od hlavného mesta. Medzinárodné letisko Al-Masíra je vzdialené 20 km od centra mesta.

Letovisko agadir v maroku
Najobľúbenejšie letovisko v Maroku. Foto: depositphotos.com

Marakéš

Živé a farebné mesto s dominantným trhoviskom, hýriace množstvom farieb a orientálnych vôní, je známe historickou minulosťou na ktorej sa podpísali arabské národy i berberské kmene. V jeho strede nájdete Jemaa el Fna, námestie, ktoré bývalo dejiskom verejných udalostí a vystúpení umelcov. K zaujímavostiam mesta patria časti bývalého paláca El Badi, jemné rezbárske práce v Saadských hrobkách a predovšetkým Koutoubia Minaret, najdokonalejšia islamská pamiatka v severnej Afrike. A prečo Marakéš nazývajú aj „Červeným mestom“? Predsa vďaka dominantným múrom s okrovým farbivom - avšak nie je tu nedostatok iných farieb. Samotné staré mesto Medina, založil sultán Youssef Ben Tachfi ne v stredoveku a koloniálne Ville Nouvelle postavili Francúzi v polovici 20. storočia. Medina zanechá dojmy úžasnými dávnymi palácmi, labyrintom trhovísk a hlboko tradičným spôsobom života a Ville Nouvelle zase vďaka mondénnym kaviarničkám, módnym butikom, záhradám a bulvárom. Celkovo sa mesto skrášľuje aj vďaka cudzincom, ktorí sa tu rozhodli usadiť.

Mesto marakéš v maroku
Mesto ročne priláka množstvo turistov. Foto: depositphotos.com

 

Hlavné mesto

Rabat

Samotné mesto je akoby rozdelené na dva svety. Ten prvý je plný moderných budov, administratívnych centier a kancelárii. Druhý, zaujímavejší, predstavuje starobylú medinu dvíhajúcu sa nad riekou Bou Regreg a Atlantickým oceánom. Nájdete tu pekné námestie, na ktorom stoja dve zaujímavé pamiatky - Veža Tour Hassan a Mauzóleum Mohammeda V. Meno veže Hassan nemá nič spoločné s menom panovníka Hasana II., jej meno pochádza z arabčiny a znamená "pekná". Pôvodný plán pri výstavbe bol dosť odvážny. Malo sa jednať o druhú najvyššiu budovu islamského sveta. Podnet na výstavbu dal najvýznamnejší panovník dynastie Almohadov - Abou Youssef Yacoub el-Mansour. S jeho menom sa spája aj založenie mesta Rabat.

Hlavné mesto maroka rabat
Veža Tour Hassan v hlavnom meste Rabat. Foto: depositphotos.com

 

Stiahnuť PDF

Tipy na výlety

Fez, Severná Afrika
Fez, Severná Afrika
Fez, Severná Afrika

HistóriaKultúra

Fez

Toto fascinujúce marocké mesto sa radí medzi najkrajšie v severnej Afrike. Fez má dobre zachované starobylé jadro, kde dodnes nechýbajú obchodníci s tradičným tovarom či garbiarske dielne. Veľkým lákadlom sú najmä fezské brány - do mesta ich vedie až 11, islamské Medersy a známe garbiarne, v ktorých sa kože spracúvajú už od stredoveku.

Mešita Hassana II., Maroko

História

Mešita Hassana II.

Najvýznamnejšia budova Casablancy je symbolom nielen mesta, ale celého Maroka. Moderná mešita bola dokončená v roku 1993 a pri jej stavbe sa nič nenechalo na náhodu. Dekorácie a detaily pokrývajúce každý centimeter „mamutej“ stavby malo na starosti 10-tisíc robotníkov. Zložito vyrezávané mramorové kúsky, živé mozaiky a ďalšie doplnky vzdávajú hold tradičnej islamskej architektúre, no pritom vyvolávajú pocit súčasnosti.

Jardin Majorelle, Marakéš

Príroda

Jardin Majorelle

Záhrady Jardin Majorelle sú jedným z najnavštevovanejších miest v Maroku. Pre francúzskeho maliara Jacquesa Majorella predstavovala na dlhých 40 rokov jeho najväčšiu vášeň. Po jeho smrti však začala chradnúť, až kým neprišiel Yves Saint Laurent. Ten spolu so svojím partnerom Pierrom Bregéom kúpili vilu aj záhradu, aby zachovali víziu pôvodného majiteľa a neskôr ju otvorili pre verejnosť. Záhrada je plná tienistých miest uprostred stromov a exotických rastlín, osviežujúcich a hučiacich potokov a bazénov naplnených leknami a lotosovými kvetmi. Vo vetre sa vznáša sladká vôňa, počuť šuchot listov a krídla vtákov, ktoré tu nachádzajú útočisko. Ak aj rastliny a kvety nie sú tým, čo vás zaujíma, príďte sem navštíviť Musée Berbère, ktoré zobrazuje bohatú panorámu života pôvodných obyvateľov Maroka prostredníctvom expozícií s približne 600 artefaktmi. Ďalšie múzeum venované Yvesovi Saint Laurentovi sa má v záhradách otvoriť koncom roka 2017. Už teraz však môžete navštíviť hrob slávneho návrhára, ktorý je pochovaný práve tu.

Djema El Fna, Maroko

Iné atrakcie

Djema El Fna

Rušné námestie je jednou z najvyhľadávanejších turistických atrakcií v Maroku. Počas dňa je Djema El Fna v srdci mediny plná zaklínačov hadov a ľudí s opicami, ktorí vás lákajú urobiť si so zvieratami fotky. Samozrejmosťou sú aj klasické stánky s jedlom a rôznym tovarom. Ako sa blíži večer, mení sa aj samotné námestie, pribúdajú rozprávači príbehov, kúzelníci alebo obchodníci s tradičnými liekmi. Keď sa zotmie, naplní sa vzduch vôňou jedla z množstva stánkov, a práve to je čas, kedy sa tu stretne najväčší dav turistov a miestnych obyvateľov. Okrem záhrad Majorelle a námestia Djema El Fna sú v Marrakéši aj ďalšie zaujímavosti, ktoré si netreba nechať ujsť – veľkolepá zrúcanina paláca El Badi, Minaret Koutoubia, najdokonalejšia islamská pamiatka v severnej Afrike a hrobky dynastie Saadian. Rovnako ako všetky marocké mestá aj Marrakéš má dve tváre – starodávnu medinu so starými palácmi, labyrintovými súkmi a hlboko tradičným spôsobom života, a koloniálnu Ville Nouvelle, postavenú Francúzmi v polovici 20. storočia, kde stoja kaviarne, moderné butiky, záhrady a bulváre.

Ait Benhaddou Kasbahs, Maroko

HistóriaKultúra

Ait Benhaddou Kasbahs

Ait Benhaddou Kasbah bol postavený v 17. storočí. Pre svoju zachovalosť bol zapísaný v roku 1987 do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Rozprestiera sa v údolí Ounila na južnej strane pohoria Vysoký Atlas, medzi Saharou a mestom Marrakéš. Takéto hlinené stavby sú tradičné sídelné celky v regióne na okraji Sahary. Vo vnútri sa nachádzajú úzke uličky s domami. 

Chefchaouen, Maroko

HistóriaIné atrakcie

Chefchaouen

Nádherné horské mesto sa nachádza v severovýchodnom Maroku. Malebná dedina postavená na dramatickom pozadí pohoria Rif, je naplnená bielymi domami s výraznými modrými akcentmi. Je to obľúbená nákupná destinácia, ktorá ponúka množstvo domácich remesiel, ktoré inde v Maroku nenájdete. Prírodný kozí syr je tiež obľúbený u turistov. Aj keď je mesto o niečo pokojnejšie, turisti sa veľmi radi potulujú modrou Medinou.

Essaquira, Maroko

Fakultatívny výletHistória

Essaquira

Essaouira, starobylé marocké mesto je na zozname svetového dedičstva UNESCO. Portugalci ho vybudovali ako nedobytnú prímorskú pevnosť, ale osídlenie tu bolo už od praveku. Dnes je „Sawira“ známa krásnymi plážami a je obľúbeným rajom surfistov. Z pamiatok tu nájdeme bývalú  Portugalskú pevnosť, malebné modro-biele domy v uličkách starého mesta s množstvom obchodíkov – napr. zlatníctiev a nezabudnite si dať chutnú čerstvú rybu!

 

Údolie Dades, Maroko

HistóriaPríroda

Údolie Dades

Turisti a milovníci prírody by si nemali nechať ujsť cestu do marockého údolia Dades. Je to jedno z najkrajších miest v celom Maroku. V diaľke sa črtajú zasnežené vrcholky pohoria Atlas a na druhej strane je vidieť polopúšť a údolie pokračuje až k okraju Ouarzazate. Známe je aj ako cesta tisícky kasbahov alebo figové údolie.

Todra, Maroko

Príroda

Todra

Predstaviť si tvar geologického útvaru zvaného kaňon zvládne asi každý. No pocit, ktorý budete mať pri prechode len 20 metrov širokou cestou na dne saharskej Todry si môžete vytvoriť len ťažko. Tento nezabudnuteľný zážitok je takým lákavým najmä vďaka 300-metrovými útesom, ktoré sa budú týčiť priamo nad vašimi hlavami. Pre tých, ktorí by sa takého pohľadu báli prichádza nádej na konci kaňonu. Tam sa totiž rozprestiera údolie Dades, s množstvom paliem a krásnych záhrad.

Vodopády Ouzoud, Maroko

Fakultatívny výletPríroda

Vodopády Ouzoud

Najväčšie a najpôsobivejšie vodopády v Maroku sa nachádzajú asi 170 kilometrov od Marakéšu. Sú vysoké sto metrov a z ich vody vznikajú malé prírodné jazierka. „Ouzoud“ znamená v berbeskom jazyku oliva, takže je jasné, že všade okolo uvidíte krajinu posiatu olivovníkmi. Tvoria ich tri väčšie vodopády a niekoľko menších. Prírodné jazierka sú ideálne na kúpanie, to však využívajú predovšetkým miestni. Turisti si môžu vyskúšať plavbu na malých loďkách, ktoré ich zavedú takmer až k vodopádom. Ak teda máte chuť na poriadne mokrý zážitok, určite túto atrakciu počas dovolenky v Maroku nevynechajte.

Filmové štúdia Atlas film, Maroko

Iné atrakcie

Filmové štúdia Atlas film

Najväčšie filmové štúdiá sveta Atlas film sú situované približne 5 km od mesta Ouarzazate v Maroku. Spoločnosť založil v roku 1983 Mohamed Belghmi. Atlas film je prvý filmový ateliér, ktorý sa nachádza v oblasti Maghrebu je rozmiestnený na 20 ha a ponúka všetky služby a vybavenie potrebné vo výrobných štúdiách ako napríklad vonkajšie a vnútorné dekorácie, výrobné kancelárie, dielne alebo stajne so zvieratami. Filmové štúdiá boli využité na výrobu rôznych filmov a seriálov. Najznámejším filmom bol Asterix a Obelix: Misia Kleopatra.

Stiahnuť PDF

Pláže

Medzi najkrajšie pláže v Maroku patria" pláže v okolí miest Essaouira a Agadir, Legzira, Dakhla, Sidi Kaouki, Al Hoceima a Tetouan.

Legzira

Najvzácnejšia pláž Maroka leží medzi mestami Mirleft a Sidi Ifni, južne od Agadiru. Legzira je známa svojimi prírodnými veľkolepými oblúkmi a pieskovcovými útesmi, ktoré je najlepšie navštíviť pri odlive. Za úsvitu a súmraku žiaria majestátne geologické útvary kaleidoskopom farieb.

Legzira, Severná AfrikaPláž Legzira. Maroko. Foto: unsplash.com

Pláže pri meste Essaouira

Niekoľko pláží v Maroku sa môže pochváliť exotickou atmosférou. Také nájdete v okolí Essaouiry. V prístave rybári predávajú morské plody priamo z ich lodí (miestnym favoritom sú sardinky) a domáci predávajú v rustikálnych stanoch okolo šaláty, koreniny a chlieb. Na pláži môžete vyskúšať lekcie kitesurfingu alebo sa poprechádzať po dunách na ťave.

Piesková pláž pri meste EssaouiraPláž Essaouira. Maroko. Foto: unsplash.com

Sidi Kaouki

Populárnou alternatívou k neďalekej Essaouire je Sidi Kaouki, nedotknutý raj s divokou plážou a malými piesočnými dunami. Na pláži sú k dispozícii kone a ťavy na výlety a tiež ležadlá.

Sidi Kaouki, MarokoSidi Kaouki, Maroko. Foto: unsplash.com

Al Hoceima

Krásna piesočnatá zátoka s tyrkysovou vodou sa nachádza na pobreží Stredozemného mora, v obkolesení kopcov. Leží severozápadne od mesta Tangier, cca 4,5 hodiny. Vyhľadávajú ju prevažne nemeckí a francúzski turisti, no i domáci.

Pláž Al HoceimaPláž Al Hoceima. Maroko. Foto: unsplash.com

Tetouan

Dlhá a široká pláž s priezračnou vodou a zlatistým pieskom sa nachádza na severe krajiny a je považovaná za jednu z najkrajších pláží. Pláž je dobre vybavená a ponúka bohaté možnosti športov.

Tetouan. Maroko.Pláž Tetouan. Foto: unsplash.com

Pláže pri meste Agadir

Najväčší pobrežný rezort Maroka, Agadir, je mestom širokých promenád a hotelov usporiadaných pozdĺž nádhernej zátoky so zlatým pieskom. Agadir bol nanovo prestavaný na konci 20. storočia, keď ho zasiahlo ničivé zemetrasenie. Vďaka tomu je mesto moderné a láka množstvo turistov. Život v Agadire sa točí okolo pláže, ktorá je obrovská a dobre chránená pred vetrom z oceánu. Je čistá a bezpečná, k dispozícii sú slnečníky, ležadlá, kaviarne aj vodné športy, ale tiež si tu môžete vyskúšať jazdu na koni, ťave alebo v turistickom vlaku.

Piesočná pláž v AgadirePláž Agadir. Maroko. Foto: unsaplsh.com

Dakhla

Toto miesto je známym rajom pre surferov. Pomerne silný vietor tu vytvára ideálne podmienky pre milovníkov adrenalínových športov. Okrem toho je pláž s jemným zlatistým pieskom a tyrkysovou vodou skvelým miestom pre oddych.

Dakhla. Maroko.Pláž Dakhla. Maroko, Foto: unsplash.com
Stiahnuť PDF

Gastronómia

Marocká kuchyňa patrí medzi najpestrejšie kuchyne celej Afriky a stačí chvíľka, aby ste si ju zamilovali. Má v sebe orientálne koreniny, dokonalo pripravené mäso, ale nájdu sa tu aj zeleninové jedlá. Maročania milujú jedlo, a tak nie je žiaden problém, aby ste sa pripojili k nim a začali si ho užívať.

Pestrá marocká kuchyňa.Pestrá marocká kuchyňa. Foto: unsplash.com

Najtypickejším jedlom je tadžín pripravovaný v hlinenej nádobe, ktorá stojí na grile a jej obsah sa niekoľko hodín dusí. Tadžín je názov samotnej nádoby a jeho obsahom môže byť všetko na čo si spomeniete od zeleniny cez ryby, kuracie, hovädzie či jahňacie mäso až po mäsové guľôčky a ovocie. Je to najbežnejšie jedlo celého Maroka a má toľko variácii, že ho môžete jesť každý deň a vždy ho ochutnáte celkom inak. Ochutnajte tadžín s hovädzím mäsom a slivkami. Maročania milujú prelínanie slaných a sladkých chutí.

marocký tajinTajin. Foto: unsplash.com

Po tajin je kuskus najobľúbenejšie jedlo Maroka. V reštaurácii ho nájdete najmä piatok, kedy sa tradične jedával. Ide o maličké guľočky vyrobené z jačmeňa, pšenice či prosa a podávajú sa s prílohou akou je dusená zelenina či mäso. Unikátne jedlo typické pre Marakéš. Jahňacie mäso ochutené len koreninami a citrónom sa ponorí do hlinenej nádoby a niekoľko hodín sa všetko pekne podusí. Jedáva sa s čerstvým chlebom. 

Čerstvý marocký chliebČerstvý marocký chlieb. Foto: unspalsh.com

Brochette: Ak máte radi kebab či šašlík, tak toto jedlo vám bude chutiť aj v Maroku. Ide najčastejšie o kúsky mäsa (kuracie, hovädzie, jahňacie), ktoré sa napichnú na špajdľu a opekajú na drevenom uhlí.

Kuracie mäso na grileKuracie mäso na grile. Foto: unsplash.com

Pastilla: Ak hľadáte špecialitu, práve ste ju našli. Pastilla vznikla v historickom meste Fez a dodnes ju tam pripravujú. Ide o koláč z tenučkých plátkov cesta, ktoré sa naplní tradične holubičím (alebo kuracím) mäsom, škoricou a mandľami. Vynikajúce sú aj mandľové koláčiky.

pastries on gray bowl
Mandľové koláčiky. Maroko. Foto: unsplash.com

Obľúbené su aj sladké cestoviny. Podávajú sa tenké rezance s cukrom, hrozienkami, orieškami či škoricou alebo pomarančom. 

Sladké marocké cestovinyObľúbené sladké cestoviny. Foto: unsplash.com

Harrira: Najtradičnejšia polievka Maroka je skutočným trhákom. Raz si ju dáte a každý deň ju budete hľadať. Predstavuje cícerovú polievku, no nájdete tu aj rajčinu, šošovicu či cibuľku. Rýchle a chutné jedlo.

Zeleninová polievka
Rýcha chutná je aj polievka. Foto: unsplash.com

Sprepitné

Je bežné nechať v reštaurácii desať percent navyše. Aj v ostatných prípadoch pri malých službách sa očakáva zopár drobných mincí, tzv. „bakšiš“.

Stiahnuť PDF

Zábava

Nomádsky festival na Sahare

Závody na ťavách, pečenie chleba v horúcom piesku a večerné koncerty s hudbou mystických hudobníkovů Gnawa, ale aj ďalších tradičných i moderných skupín z Maroka, Mali i Mauretánie. Všetko sa odohráva v marci v El Mhamidu, malá dedinka odkiaľ vedú cestičky k nejrozsiahlejším dunám Maroka - Erg Chigaga. Na konci dedinky vyrastie stanové mestečko, ktoré sa k večeru zaplní stánkami s miestnymi remeselníkmi a produktami, ako arganový olej, miestny med, ale aj oblečenie a berberská bižutéria. 

Festival Jazzablanca

Koná sa v apríli a je sériou jazzových koncertov pri Space Royal Air Morocco .

Medzinárodný univerzitný hudobný festival

Koná sa v apríli v Marrakechi. Každoročne priláka množstvo hudobníkov do priestorov Univerzity Cadi Ayyad. Festival pokrýva širokú škálu bohatej hudobnej scény s množstvom hudobných žánrov.

Festival ruží

Koná sa každoročne v máji v marockom údolí ruží – El Kelaa des M´Gouna. Je to celodenná udalosť, kedy farmári oslavujú hudbou a tancom novú úrodu ruží, ktoré sú potrebné pre výrobu slávneho ružového oleja.

Púštny hudobný festival

V juhozápadne časti Maroka sa Erachidia stáva pravidelne v júli miestom konania hudobného festivalu. Táto udalosť sem každoročne priláka množstvo turistov. Hlavným cieľom akcie je na pozadí vystúpení umelcov podporiť kultúrny dialóg a mier.

Fes Festival kulinárskeho umenia

Marocké mesto Fez sa stáva pravidelne v októbri miestom konania gastronomického podujatia, kde sa prezentuje lokálna kuchyňa. Ukážky gastronomického umenia sú doplnené sprievodným programom, ktorý predstavujú premietania filmov a koncerty.

Festival ďatlí

Každý rok koncom na prelome septembra a októbra sa koná veľký, trojdňový festival na východe púštnej krajiny kam zasahuje Sahara. Dejiskom festivalu, ktorý oslavuje úrodu ďatlí je mesto Erfoud. V okolí mesta je viac než milión ďatlových stromov a počas festivalu doslova zaplavia celé mesto. Erfoud sa premení na obrovské trhovisko, kam prichádzajú ľudia z celého okolia ochutnať, ale aj predať ďatle o ktoré sa starali. Za mestom vyrastú stany, tancuje sa, hrá tradičná miestna hudba a festival sprevádzajú aj obľúbené preteky tiav.

Medzinárodný festival umenia v Casablance

Usporadúva sa každoročne v decembri. Snaží sa prilákať umelcov z celého sveta k stretnutiu a vzájomnému spoznávaniu tvorby a umeleckého nadania. Súčasťou festivalu sú výstavy fotografií, keramiky, sochárskych diel, dizajnu a mnohých ďalších foriem umenia doplnených o prednášky a workshopy.

Medzinárodný filmový festival Marrakech

Koná sa v decembri na centrálnom námesti Djemaa el-Fna. Toto námestie je známym miestom, domovom zaklínačov hadov a rozprávačov. Počas festivalu sa námestie zmení na obrovské kino pod holým nebom. K najznámejším návštevníkom tohto festivalu patrili zvučné mená ako Martin Scorsese, Francis Ford Coppola, David Lynch, Susan Sarandon a mnohí iní.

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Konštitučná monarchia, pričom moc panovníka je obmedzená ústavou.

Rozloha a populácia: 446 550 km²  a 35 325 000 obyvateľov

Jazyky: Arabčina (prevažne maghribský akcent), francúzština, berberčina, lokálne španielčina

Náboženstvo: Islam (prevažne sunnitský).

Vakcinácia: Pri ceste do uvedenej destinácie je odporúčané očkovanie proti vírusovej hepatitíde typu A a B, ako aj očkovanie proti brušnému týfu a podľa navštevovanej lokality aj proti cholere. Povinné očkovanie pri vstupe do krajiny sa nevyžaduje žiadne.

Elektrický prúd: 127 / 220 V, eurozástrčka.

Mena: marocký dirham

Kurz: 1€ = 10.534MAD

Časový posun: -1h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Najlepším obdobím pre návštevu Maroka je jar a jeseň. Čo sa týka mesiacov apríl-máj alebo október-november je v krajine najpríjemnejšia klíma na objavovanie. Leto býva horúce, na mnohých miestach východného Maroka až pekelne a nie je problém, aby teplomer presahoval 40 stupňov. Pobrežie má klímu príjemnejšiu vďaka Atlantickému oceánu. Najhorúcejšie obdobie je jún-september. Leto je veľmi dobré obdobie na trekovanie vo Vysokom či Strednom Atlase. 

Letisko a dĺžka letu

Medzi najznámejšie letiská v Maroku patria: Agadir, Al Hoceima, Casablanca, Fez, Nadar, Ouarzazate, Oujda, Rabat, Tangier, Tetuan. Letecky sa do Maroko dostanete z Bratislavy, Košíc a Viedne. V závislosti od toho kam cestujete let trvá od 3 h (Nadar) do 4,20 h (Agadir).

Zastupiteľský úrad

Konzulárny úrad v Casablance, Consulat Honoraire de la République Slovaque

Adresa: Villa sidi Bou rue des Bananiers, Erraha 3 - Anfa, Casablanca BP 20100 Morocco
Tel: +212 5 22 36 39 07/25/26
Mobil: +39 3385432071
Email: consulaslovak-casa@menara.ma

Víza a doklady

Na vstup do Maroka sa nevyžaduje vízum. S Marokom bola uzatvorená dohoda, kde pre občanov SR platí jednostranný bezvízový styk na dobu do 90 dní. Vyžaduje sa cestovný pas, ktorého platnosť je minimálne 6 mesiacov odo dňa vstupu do krajiny.  

Colné predpisy

Colné kontroly sú prísne zamerané na všetky druhy omamných látok. Prechovávanie, obchod a konzumácia omamných látok je závažným trestným činom, ktorého následkom sú prísne tresty - odsúdenie na niekoľko rokov a vysoká finančná pokuta. Pri dovoze a vývoze valút je potrebné ohlásiť túto skutočnosť, ak hodnota presahuje 100 000 MAD. Turisti môžu doviezť a vyviesť miestnu menu (dirham) vo výške  2000 MAD. Nepovoľuje sa ani vývoz fauny a flóry.

Doprava

Prenájom auta

Pokiaľ ide o dopravu v rámci Maroka, podľa nás najlepšou voľbou je prenájom auta. Nielen, že ceny za prenájom sú veľmi nízke, ale aj značenie ciest je veľmi prehľadné. Dnes si môžete stiahnuť skvelé offline mapy do mobilov a tie vás navedú na konkrétne miesto. Diaľnice spájajú Tangir, Casablancu, Fés, Marakéš a Agadir. Mimo diaľnic sú cesty takisto na dobrej úrovni.

Prenájom auta sa pohybuje od 25 EUR/deň. Najlepšie sa prenajíma auto na letisku po pristátí.

Na prenajatie auta vám stačí (slovenský/európsky) vodičský preukaz. Jazdí sa vpravo a dopravné predpisy sú v zásade totožné s tými našimi. Diaľnice sú spoplatnené, ale nejde o žiadnu veľkú sumu. Napríklad na trase Casablanca – Rabat (85 km) zaplatíte približne 3 EUR. Parkoviská v centre mesta sú spoplatnené. Dajú sa nájsť parkoviská za 2 EUR/24 hodín. V meste je doprava trošku chaotická a musíte veľa vecí predvídať.

Autobusová doprava

Ak chcete cestovať autobusmi, tak asi najlepšou voľbou je autobusová spoločnosť CTM. Jednak ponúka najlepší servis, a jednak chodí viac-menej načas. Lístok je lepšie si rezervovať dopredu. Samozrejme, že sú aj iné dopravné spoločnosti a lacnejšie. Viac menej ide o váš osobný komfort.

Taxi

Ak chcete využívať taxíky v meste a nejde im taxameter, musíte dopredu zjednať cenu. Ak by sa tvárili, že vám nerozumejú, vytiahnite mobil a vyťukajte sumu, za ktorú by ste chceli ísť. Taxíky sa delia na dve kategórie: taxi petit – taxíky na prepravu po meste a taxi grande – často ide o staré mercedesy, ktoré slúžia ako dopravný prostriedok medzi mestami. Vyrazia vtedy, keď sa zaplnia. Sú rýchlejšie ako autobusy a majú svoju vlastnú stanicu v meste. Stačí povedať „taxi grande“ a každý vie, o čo ide. Najlepšie sa cestuje ráno, pretože vtedy sa taxíky rýchlejšie zaplnia.

Lodná doprava

V úvode sme spomínali, že do Maroka sa dá preplaviť zo Španielska. Zo Španielska idú trajekty z mesta Algecerias, ktoré leží oproti Gibraltaru. Trajekt spája Ceutu (Ceuta je španielska kolónia v Maroku) a marocké mesto Tangier. Lodné lístky s presnými časmi a cenou nájdete na oficiálnej stránke lodnej spoločnosti http://www.frs.es/en/. Lodná doprava spája Maroko aj s francúzskym prístavom Séte v blízkosti Montpelier či janovský prístav v Taliansku, ale tieto lístky sú veľmi drahé.

Vlaková doprava

Veľké marocké mestá sú napojené na železničnú sieť a tá patrí v Afrike medzi tie najlepšie. Vlaky premávajú medzi mestami Tangier, Rabat, Casablanca, Meknes, Fés, Oujda a Marakéš. Nočné vlaky premávajú na trase Tangier – Marakéš. Niekedy sa nedajú kúpiť lístky mimo Maroka, ale môžete to spraviť cez hociktorú marockú cestovnú kanceláriu.

Shopping a suveníry

Marakeš (Marrakesh) je jedno zo štyroch kráľovských miest v Maroku. Je známe hlavne svojím životom na trhoviskách, ktoré obklopujú celé historické kultúrne centrum. Najväčším trhoviskom je námestie Djemaa El Fna, najčastejšie prekladané ako „Zhromaždenie mŕtvych“. Na prechádzke mestom ho nemôžete minúť. Cez deň vám tu neodbytní obchodníci ponúknu na čo si len spomeniete, ale pravý život začína v meste Marakeš až so západom slnka. Nielen na veľkých tržniciach, ale i v menších mestečkách alebo pri krajniciach ciest vám mnoho Maročanov bude ponúkať rôzne kamene, fosílie, svoje vlastné výrobky, jedlo a podobné veci. Ak ste priaznivcami nákupov, nie je prečo odolávať. Pamätajte však, že v Maroku je na dennom poriadku zjednávanie. Preto nehľadajte na veciach cenovky a neverte prvej ponuke, s ktorou obchodník príde, ale zjednávajte. Ak vydržíte, dostanete čokoľvek chcete za rozumnú cenu, ktorú ste ochotní do suveníru investovať. Jazykových bariér sa obávať nemusíte a nepriateľa si zjednávaním tiež neurobíte, pretože väčšou urážkou by bolo prijať hneď prvú ponuku a nedopriať Maročanom aspoň malé vzrušenie v podobe zjednávania a rozhovoru s vami.

Suveníry

Fes - Či už ide o výrobky z dreva, látky alebo kože. Práve spracovanie kože je v miestnej koželužni jedným z najväčších zážitkov, aké si z Fesu môžete odniesť. Okrem typického zápachu kože, ktorý sa šíri všade okolo, sa od majiteľa koželužne (ktorý k vám rýchlo pribehne s vetvičkou čerstvej mäty na čuchanie) môžete dozvedieť v čom sa koža máča, suší a farbí, aby ste si následne mohli kúpiť v jeho obchodíku práve tú najkrajšiu kabelku, bundu či peňaženku.

Hlavným suvenírom sú polodrahokamy, skameneliny, koberce a korenie. Potom sú tam také isté veci ako vo všetkých krajinách. Závisí na vás, čomu dáte prednosť. Pekné sú ale aj tradičné topánky, ktoré môžu slúžiť ako pekný suvenír.

Ceny

Jedlo v reštaurácii - miestne špeciality 70,00 MAD
Jedlo pre dvoch v stredne drahej reštaurácii 80,00 MAD
Mlieko 3,50 MAD
Chlieb  2,00 MAD
Tajine 35,00 MAD
Malý kebab - brochete 35,00 MAD
Miestne pivo 11,00 MAD
Minerálna voda (1,5l) 5,00 MAD
Fľaša vína 70,00 MAD
Zmrzlina 6,00 MAD
Zelený mätový čaj 10,00 MAD
Káva 10,00 MAD

 

Sviatky

1. január Nový rok
11. január Deň nezávislosti
1. máj Sviatok práce
Rôzne na jar Eid al–Fitr
30. júl Intronizácia marockého kráľa
14. august Oued Ed–Dahab 
20. august Výročie revolúcie medzi kráľom a ľudom
21. august Deň Mládeže
Rôzne koncom leta Eid al–Adha
Rôzne Islamský nový rok
6. november Green March
18. november Deň nezávislosti
21. november Mawlid, narodenie proroka Mohameda

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR