
Malta
Ostrov večného slnka
Pri pohľade na mapu Malty sa musí každý zákonite spýtať, ako sa na takú miniatúrnu plochu môže toho vlastne toľko pomestiť. Hlavný ostrov sa dá autom z jedného konca na druhý prejsť za jednu hodinu (na dĺžku má len 27 km, na šírku 14,5 km), ostrovy Gozo a Comino sú ešte omnoho menšie. Pritom sú tu až tri pamiatky zapísané na zoznam UNESCO a ďalších sedem, ktoré na tento zápis čakajú. Aj to svedčí o unikátnej a dlhej histórii, siahajúcej k úplnému úsvitu ľudskej kultúry a architektúry. Kamenné pamiatky sú unikátne, presne to isté sa však dá povedať o miestnych obyvateľoch. Ak nerátame mestský štát Monako, tak je práve Malta najhustejšie osídlenou krajinou Európy. Malťania sú prudko katolíckym národom, na túto vieru ich obrátil ešte sám svätý Pavol.
Treba zažiť

Hypogeum Ħal Saflieni
Nenápadná budova v meste Paola skrýva vstup podzemného pohrebiska starého 5000 rokov. Horná úroveň sa nachádza v hĺbke 10 m pod povrchom, pod ňou sa však nachádzajú ešte ďalšie dve. V chodbách s výklenkami vysekaných do vápenca bolo pochovaných vyše 7000 tiel a našli sa tam aj viaceré artefakty. Komplexu dominuje okrúhla najsvätejšia svätyňa. Denný počet návštevníkov je striktne limitovaný a odporúča sa rezervácia až tri mesiace vopred.

Hagar Qim
Megalitické chrámy Ħaġar Qim (v preklade „stojace kamene“) a Mnajdra patria k najzachovalejším a najpôsobivejším prehistorickým pamiatkam ostrova, čo ešte podčiarkuje ich nádherná poloha na vrchole morských útesov. Z nich sa vám naskytá aj pohľad na neosídlený ostrovček Filfla, najmenší z pätice maltských ostrovov. Chrámy mali zrejme súvis s kultom nebeských telies a sú skutočnou záhadou. Najťažší zo stavebných kameňov váži 20 ton.

Farmy na ostrove Gozo
Asi najlepšie ubytovanie na Goze ponúkajú roľnícke usadlosti, ktoré sú na prenájom. Majú ubytovaciu kapacitu od 2 do 16 osôb, takže sa hodia pre rodiny alebo skupiny priateľov. V mnohých z nich sa zachovali krásne pôvodné kamenné klenby, trámy či dláždené podlahy. Väčšinou sú vybavené kuchyňou, bazénom, vonkajšou terasou s grilom a práčkou.

Exteriéry Game of Thrones
Každú sobotu doobeda organizuje miestna agentúra špeciálnu výpravu do miest, kde sa natáčal dnes už legendárny seriál Hra o tróny. Všetky ostatné dni v týždni sú výpravy zamerané na iné filmy, ktoré sa na Malte natáčali, napríklad Gladiátor, Trója či Gróf Monte Christo. Ak tieto filmy poznáte naspamäť, nič vám nebráni v hľadaní lokácií slávnych scén na vlastnú päsť.

Veľmajstrov palác vo Vallette a jeho zbrojnica
Palác veľmajstra johanitov je na pohľad strohá budova skrytá v uličkách Valletty. Skrýva však impozantne zdobené interiéry, okázalo vystavujúce na obdiv bohatstvo rádu. Zaujímavá je zbrojnica, ktorá sa nachádza v areáli bývalých stajní. Po smrti každého rytiera pripadlo jeho brnenie rádu, takže sa ich tu nakoniec nazhromaždilo 25 000. Dnes ich ostalo už „len“ 5000, ku ktorým pridajte ešte zbierku dobových strelných, sečných, bodných a akýchkoľvek iných zbraní.
Pláže
Golden Bay (Il-Mixquqa)
Jedna z mála piesočných pláží na severovýchode ostrova. Vstup do mora je pozvoľný, v okolí sa nachádza iba jeden hotel a niekoľko plážových barov. Napriek tomu je to najobľúbenejšia pláž v šírom okolí.
Għajn Tuffieħa Bay
V preklade „záliv jarných jabloní“, pláž s červenkastým pieskom sa nachádza neďaleko Golden Bay, je ale pokojnejšia. Často ju navštevujú domáci turisti. Davy turistov sa pláži vyhýbajú aj preto, že na ňu musíte zostúpiť z kopca po 200 schodoch.
Mellieħa Bay
Najväčšia piesočná pláž na Malte sa nachádza na okraji dediny Mellieħa na severe ostrova. Vďaka skvelej infraštruktúre, vodným športom a pozvoľnému vstupu do mora je vhodná hlavne pre rodiny s deťmi.
Paradise Bay
Unikátna pláž v najsevernejšej časti ostrova leží na úpätí vysokých útesov, zostúpiť k nej treba po 100 schodoch. Rozhodne to však stojí za vynaloženú námahu.
Ramla Bay
Najlepšia pláž na ostrove Gozo ponúka výhľad na susedné terasovité políčka miestnych farmárov. Je pomerne široká a pokrytá zlato-červenkastým pieskom. Podľa mytológie by sa malo jednať o pláž, na ktorej sa Odyseus strávil sedem rokov s nymfou Kalypso.
Blue Lagoon, Comino
Tento ostrovček bol kedysi základňou pirátov a pašerákov a dnes je s výnimkou jedného hotela úplne prázdny. Nejazdia tu autá a ostrov je vtáčou rezerváciou. V lete je na tejto pláži plno návštevníkov, ale v neskorších podvečerných hodinách už zavládne kľud. Tento čas je vhodný aj kvôli tomu, že na pláži nenájdete žiadny tieň.
Pre deti
Národné akvárium v Qawre – sklenená a kovová budova v podobe morskej hviezdice má nádhernú polohu. V objemných nádržiach sa snažia imitovať prostredie maltských ostrovov, ale aj vzdialenejších končín. 12 m dlhým tunelom priamo pod vodou môžete prejsť cez jednu z veľkých nádrží, menším tunelom sa dá prejsť štvornožky. Akvárium sa špecializuje na chov a ochranu žralokov a usporadúva každodenné vzdelávacie programy.
Popeye Village – v „Zálive kotiev“ (Anchor Bay) postavili v roku 1979 pestrofarebnú rozprávkovú dedinku Sweethaven, ktorá v roku 1980 poslúžila ako kulisa pri natáčaní muzikálu Pepek námorník (hlavnú úlohu stvárnil Robin Williams). Kulisy stále stoja a sídli v nich tematický park ako vystrihnutý zo starého sveta. Premietajú sa tu animácie, je tu kúpalisko a za drobný poplatok si tu môžete natočiť vlastný „film“.
Popeye Village. Malta. Foto: unsplash.com
Vodný park Buġibba – v centre mestečka Buġibba na severe Malty sa na neveľkej ploche 800 m² rozprestiera nová atrakcia, detský vodný park. V areáli sa môže bezplatne naraz vyblázniť 50 detí, k dispozícii sú im fontánky, preliezačky, šmýkačky, dve vodné delá, veža s vodným vedrom, umelé palmy a iné vodu striekajúce útvary. Sú tu sekcie pre deti rôzneho veku (kritériom je telesná hmotnosť). Po obvode sú ležadlá pre rodičov, ktorí sa tam zatiaľ môžu oddýchnuť.
Splash & Fun Park, Baħar Iċ-Ċagħaq – rozľahlý, hoci mierne ošumelý vodný park poskytne zábavu na celý deň. V bazéne s umelými vlnami sa neustále dvíhajú vlny vysoké 1,5 m. Je tu množstvo tunelov a rozprašovacích trysiek, kĺzačiek , „čierna diera“ a 240 m dlhá pomalá rieka, ktorú možno splavovať na gumenom kolese.
Pevnosti a hrady – impozantné pevnostné štruktúry určite dokážu podnietiť detskú fantáziu a zaujať počas prehliadky. Najznámejšie pevnosti sú St. Elmo vo Vallette, Rinella a St. Angelo vo Vittoriose či Červená veža na polostrove Marfa. V poslednej menovanej je dokonca možnosť vyskúšať si detské brnenie.
Múzeá hračiek – maličké múzeum vo Vallette poskytuje súkromnú zbierku autíčok, figúrky zvierat, modely železníc a mnohé bábiky. Rovnako zaujímavé je múzeum historických hračiek v meste Xagħra. Obsahuje domčeky pre bábiky, vojačikov, porcelánové bábiky, všetko z obdobia od 18.st. do 30. rokov 20. storočia.
Výlety loďou – motorovým člnom môžete vyraziť do zátok ostrovov Gozo a Comino, prípadne oboplávať ostrovy loďkou s preskleným dnom.
Gastronómia
V tradičnej maltskej kuchyni sa miešajú chute Sicílie a Blízkeho východu. Svoje potraviny a pokrmy sem doviezol prakticky každý z jedenástich národov, ktoré počas histórie Maltu okupovali. Hojne sa využívajú miestne suroviny, napríklad med (podľa ktorého údajne Malta dostala svoje prastaré grécke meno „Melite“) a králik.
Stredomorské chute. Foto: unsplsh.com
Fenek – nie, nejedná sa o púštnu líšku zo Sahary. Je to králik, maltské národné jedlo. Priviezli ich sem Normani, extrémne sa premnožili a domáce obyvateľstvo ich paradoxne malo zákaz loviť. Dnes je to už inak. Králik sa smaží v olivovom oleji, pečie, dusí, podáva sa so špagetami či zapeká v cestíčku. Populárna verzia je králik na víne a cesnaku. Špeciálny názov má dokonca králičia hostina „fenkata“, ktorá sa koná na sviatky a trvá celú noc.
Králičia špecialita. Foto: unsplsh.com
Pastizzi – národná jednohubka. Jedná sa o pôvodne arabské taštičky z lístkového cesta plnené buď syrom ricotta a petržlenom, prípadne cibuľovou a hráškovou pastou. Podávajú sa teplé najčastejšie na raňajky, prípadne olovrant. Množstvo špecializovaných pastizzerií ich ponúka doslova na každom kroku.
Plnené taštičky. Foto: unsplash.com
Syr ġbejniet – najznámejší syr z ostrova Gozo. Sú to malé kúsky tvrdého bieleho syra, ktorý sa vyrába z nepasterizovaného ovčieho či kozieho mlieka. Často sa nakladá do olivového oleja so soľou a rozdrveným čiernym korením.
Kozí syr. Foto: unsplash.com
Polievky – sú obľúbenou súčasťou maltskej kuchyne. Mäso sa často varí vo vývare, takže polievka je logicky prvý chod a mäso je vždy súčasťou ďalšieho chodu. Výborný rybací vývar s paradajkami, ryžou a množstvom cesnaku sa volá aljotta, hustá polievka z paradajok, fazule, rezancov a zeleniny sa volá minestra.
Rybia polievka. Foto: unsplash.com
Lampuka (koryféna veľká) je najobľúbenejšia ryba, často sa pečie s paradajkami, cibuľou, čiernymi olivami, špenátom či vlašskými orechmi. Môže sa dokonca pripravovať v podobe koláča.
Grilovaná ryba. Foto: unsplash.com
Kannoli – pôvodne sicílska sladkosť sa udomácnila aj na Malte. Sú to trubičky z krehkého smaženého cesta, ktoré sa naplnia ricottou a ideálne je zjesť ich čo najskôr, kým cesto zvlhne. Niekedy sa na dosladenie používa ešte čokoláda či kandizované ovocie.Kannoli. Foto: unsplash.com
Alkohol – popularita nočných barov vo Vallette spočíva práve v množstve druhov ginu, vína a piva, ktoré podávajú. Pivo je hlavne dovezené z Británie a Belgicka, ale pivovar na ostrove Gozo vyrába vlastné pivo Lord Chambray z dovezeného chmeľu. Najlepšie značky miestneho vína sú Camilleri, Emmanuel Meridiana či Maria Rosa. Maltské likéry sú povestné svojou kvalitou a hodia sa aj ako suvenír. Variant talianskeho citrónového likéru limoncello tu nesie názov limunċell a má dokonca aj pomarančovú a mandarínkovú podobu.
Limoncello. Foto: unsplash.com
Zábava
Karneval
Týždeň osláv pred začiatkom pôstu sprevádzajú tradičné sprievody s alegorickými vozmi, maškarnými kostýmami a grotesknými maskami. Karneval sa slávi všade na ostrove, najbujarejšie slávnosti sa ale konajú vo Vallette a v Nadure.
Farebný festival. Foto: unsplash.com
Oslava Panny Márie (Santa Marija)
Sviatok Nanebovzatia Panny Márie každoročne 15. augusta okázalo slávia mestá Għaxaq, Gudja, Ħ´Attard, Mosta, Mqabba, Qrendi a Victoria na Goze.
Potápanie
More v okolí Malty je veľmi pokojné a nehrozia tu nebezpečné prílivové prúdy. Viditeľnosť je veľmi dobrá až do hĺbky 25 -30 m. Podmorský život je bohatší než vo väčšine Stredomoria a koncom leta sa k nemu pridávajú aj húfy sťahovavých rýb. Vďaka tomu patrí krajina k celoročným potápačským rajom. Existujú tu lokality vhodné pre úplných začiatočníkov, viac než 50 potápačských škôl tu ponúka možnosť absolvovať niekoľko typov certifikovaných kurzov. Na svoje si prídu aj skúsení potápači, ktorí ocenia jaskyne, útesy, niekoľko vrakov z 2.sv.vojny (napr. britský bombardér Blenheim) či niekoľko zámerne potopených plavidiel.
Potápanie na Malte. Foto: unsplash.com
Jachting
Niekoľko nádherných prístavov (napr. Msida, Portomaso v St. Julian´s či Laguna vo Vittoriose), mnohé chránené zátoky a všeobecne možnosť oboplávať celý ostrov prispievajú k tomu, že Malta je ideálnou jachtárskou destináciou. Od apríla do novembra sa tu každý rok koná niekoľko prestížnych jachtárskych závodov a regát.
Súťaže na vode. Malta. Foto: unsplash.com
Horolezectvo
Znie to neuveriteľne, ale na Malte nájdete vo vápencových masívoch viac než 1500 horolezeckých trás (spomenúť môžeme Għar Lapsi,, západné Dingliho útesy či Viktóriin val pod Naxxarom). Samotný ostrov Gozo ponúka 300 športových trás, hlavne v údolí Munxar-Xlendi, Mġarr ix-Xini či morský oblúk Wied il-Mielah. Predstavujú prakticky celú škálu lezeckej obtiažnosti. Na tak malú oblasť je to neuveriteľná rozmanitosť trás, ktoré sú od seba len na skok vzdialené. Začiatočníci tu môžu absolvovať certifikované lezecké kurzy.
Skúška odvahy. Malta. Foto: unsplash.com
Užitočné informácie
Štátne zriadenie: Malta je republika, parlamentná demokracia založená na britskom práve.
Rozloha a populácia: Ostrovy Malta, Gozo a Comino zaberajú plochu 316 km² a žije na nich 514 000 obyvateľov.
Jazyky: Maltský a anglický jazyk majú štatút úradného jazyka. Veľká časť populácie (67%) rozpráva aj po taliansky a zhruba 17% obyvateľov ovláda aj francúzštinu.
Náboženstvo: Štátnym náboženstvom na Malte je katolicizmus, k rímsko-katolíckej cirkvi sa hlási 83% obyvateľstva.
Vakcinácia: Nie je povinná.
Elektrický prúd: 230 V, zásuvky sú britského typu, je nutný adaptér.
Mena: euro
Časový posun: 0h