Malta

Malta

Ostrov večného slnka

Stiahnuť PDF

Pri pohľade na mapu Malty sa musí každý zákonite spýtať, ako sa na takú miniatúrnu plochu môže toho vlastne toľko pomestiť. Hlavný ostrov sa dá autom z jedného konca na druhý prejsť za jednu hodinu (na dĺžku má len 27 km, na šírku 14,5 km), ostrovy Gozo a Comino sú ešte omnoho menšie. Pritom sú tu až tri pamiatky zapísané na zoznam UNESCO a ďalších sedem, ktoré na tento zápis čakajú. Aj to svedčí o unikátnej a dlhej histórii, siahajúcej k úplnému úsvitu ľudskej kultúry a architektúry. Kamenné pamiatky sú unikátne, presne to isté sa však dá povedať o miestnych obyvateľoch. Ak nerátame mestský štát Monako, tak je práve Malta najhustejšie osídlenou krajinou Európy. Malťania sú prudko katolíckym národom, na túto vieru ich obrátil ešte sám svätý Pavol.

Zobraziť viac

Pri pohľade na mapu Malty sa musí každý zákonite spýtať, ako sa na takú miniatúrnu plochu môže toho vlastne toľko pomestiť. Hlavný ostrov sa dá autom z jedného konca na druhý prejsť za jednu hodinu (na dĺžku má len 27 km, na šírku 14,5 km), ostrovy Gozo a Comino sú ešte omnoho menšie. Pritom sú tu až tri pamiatky zapísané na zoznam UNESCO a ďalších sedem, ktoré na tento zápis čakajú. Aj to svedčí o unikátnej a dlhej histórii, siahajúcej k úplnému úsvitu ľudskej kultúry a architektúry. Kamenné pamiatky sú unikátne, presne to isté sa však dá povedať o miestnych obyvateľoch. Ak nerátame mestský štát Monako, tak je práve Malta najhustejšie osídlenou krajinou Európy. Malťania sú prudko katolíckym národom, na túto vieru ich obrátil ešte sám svätý Pavol.

Rotunda v Moste

Malťania sú prudko katolíckym národom s takmer 360 kostolmi - Rotunda v Moste. Zdroj: archív CK Satur

Viera ľudí sa najlepšie odráža v počte kostolov, ktorých by ste narátali takmer 360. Barokové svätostánky a námestia pred nimi sú svedkami bujarých slávností na oslavu svätcov a na oblohe veľmi často žiaria ohňostroje. Množstvo študentov sem prichádza študovať angličtinu v prostredí, ktoré ponúka jednoznačne lepšie počasie než sychravá Británia. K tomu prirátajte skvelý nočný život, výbornú kuchyňu a slnkom zaliate pláže. Teraz je už každému jasné, prečo si Maltu ročne za svoj cieľ zvyknú vybrať viac než dva milióny zahraničných turistov. 

Dovolenky na Malte

Top lokality

Trojmestie

Na opačnom brehu Veľkého zálivu sa nachádzajú tesne prepojené historické mestá Vittoriosa, SengleaCospicua. Vittoriosa sa pred veľkým obliehaním z roku 1565 volala Birgu a bola od roku 1530 pôvodným sídlom johanitských rytierov na ostrove potom, ako ich Turci vyhnali z Rodosu. Pevnosť St. Angelo na úplnej špičke polostrova stojí dodnes a jej podstatná časť stále maltézskym rytierom patrí. Okrem toho si tu môžete pozrieť vojenské múzeum mapujúce heroický boj Malty po boku Britov v 2. sv. vojne. Temnú stránku dejín zosobňuje Inkvizítorský palác, zaujímavé sú aj miestne námornícke múzeum a zbrojnica. Nachádza sa tu niekoľko budov z 13. storočia postavených v tzv. sicílsko-normanskom slohu. Mestečko Senglea bolo počas 2. sv. vojny zničené nemeckým náletom, ale poskytuje pekné výhľady na Vallettu a Vittoriosu a zachovanú maličkú strážnu vežu Vedette.

Marsaxlokk

Juh ostrova Malta je kvôli priemyselným podnikom a slabšie rozvinutej infraštruktúre najmenej navštevovanou časťou krajiny. Prastará rybárska dedina Marsaxlokk je však čarovné miesto, ktoré ožíva hlavne v skoré nedeľné ráno, keď sa v ňom koná veľkolepý rybí trh. Nábrežie lemujú staré nízke domy a azda tou najfotografovanejšou atrakciou na Malte sú pestro pomaľované rybárske člny luzzu, ktoré dodnes slúžia svojmu účelu. Miestnym obyvateľom dokonca patrí 70% rybárskych člnov celej Malty. V blízkosti mesta sa nachádza jazierko sv. Petra, čo je vlastne prírodná nádrž v skalách ponúkajúca skvelé možnosti na plávanie.

Lode v meste MarsaxlokkFoto: CK SATUR

Mosta

Toto rušné a prekvitajúce mesto leží na vyvýšenej planine a hoci nie je rozlohou veľké, je veľmi husto zaľudnené. Jeho história siaha až do prehistorických čias, napriek tomu je hlavným lákadlom Bazilika Nanebovzatia Panny Márie, známa aj pod názvom Rotunda. Navrhol a postavil ju maltský architekt Giorgio Grognet v polovici 19. storočia. Pýši sa treťou najväčšou kupolou na svete a nádherným interiérom modrej, zlatej a bielej farby. Mohutná kupola sa zapísala do histórie, keď ňou v apríli 1942 počas omše preletela nemecká bomba. Vo vnútri bolo 300 veriacich, avšak bomba zázrakom nevybuchla. Jej repliku si tu dodnes môžete pozrieť.

Ostrov Gozo

Ostrov, ktorý má tretinovú rozlohu oproti Malte, obýva 30 000 hrdých obyvateľov, ktorí s Malťanmi večne súperia. Ostrov je skvelé miesto na odpočinok, má plno piesočných pláží a kamenných zátok, skvelé lokality na potápanie, megalitické chrámy Ġgantija a stredoveké citadely. Hlavné mesto Victoria ponúka skvelú pevnosť Il-Kastell z 15. storočia a Katedrálu Panny Márie. Ďalšie väčšie sídla na ostrove sú Mġarr a Xagħra.

Ostrov gozoFoto: archív CK SATUR

Hlavné mesto

Miniatúrne hlavné mesto Valletta je súčasťou súvisle zastavaného mestského celku v severnej časti ostrova. Nesie meno niekdajšieho veľmajstra johanitského rádu. Rytieri rádu johanitov s obavami sledovali turecký postup v Stredomorí a za päť rokov horúčkovitých prác dokázali vybudovať prakticky nedobytné hradby. Práve tie odolali roku 1565 veľkému obliehaniu a navždy tak dokázali pochovať mýtus o tureckej neporaziteľnosti. Z hradieb sa naskytá krásny výhľad na Veľký záliv a „Trojmestie“ na jeho opačnom brehu (mestečká Vittoriosa, Senglea a Cospicua). Samotné UNESCO tvrdí, že Valletta je jednou z oblastí s najvyššou koncentráciou historických pamiatok na svete.

Pohľad na hlavné mesto Valetta
Valletta je jednou z oblastí s najvyššou koncentráciou historických pamiatok na svete. Zdroj: archív CK Satur
 
Sieť uličiek na polostrove s rozlohou 0,6 km x 1 km si dodnes uchováva eleganciu 16. storočia. Vrcholom prehliadky je manieristická Konkatedrála sv. Jána Krstiteľa, ktorá v bohato zdobenom barokovom interiéri ponúka osem kaplniek, ktoré patria rôznym národnostným skupinám johanitov (napr. nemecká, kastílska či provensálska kaplnka). V oratóriu sa nachádza hrôzostrašná maľba Sťatie sv. Jána Krstiteľa od slávneho Caravaggia. Rozsiahla pevnosť St. Elmo sa vypína na úplnom konci polostrova a je domovom národného vojenského múzea. Veľmajstrov palác skrýva veľkolepú zbrojnicu, v ktorej vystavujú zbierku 5000 zachovalých brnení a znepokojivé voskové figuríny si môžete pozrieť v johanitskom špitáli Sacra Infermeria.
 
Uličky hlavného mesta Valetta
Čarovné uličky v hlavnom meste Valetta. Zdroj: archív CK Satur
Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Podzemné pohrebisko na malte

Hypogeum Ħal Saflieni

Nenápadná budova v meste Paola skrýva vstup podzemného pohrebiska starého 5000 rokov. Horná úroveň sa nachádza v hĺbke 10 m pod povrchom, pod ňou sa však nachádzajú ešte ďalšie dve. V chodbách s výklenkami vysekaných do vápenca bolo pochovaných vyše 7000 tiel a našli sa tam aj viaceré artefakty. Komplexu dominuje okrúhla najsvätejšia svätyňa. Denný počet návštevníkov je striktne limitovaný a odporúča sa rezervácia až tri mesiace vopred.

Hagar Qim, Malta

História

Hagar Qim

Megalitické chrámy Ħaġar Qim (v preklade „stojace kamene“) a Mnajdra patria k najzachovalejším a najpôsobivejším prehistorickým pamiatkam ostrova, čo ešte podčiarkuje ich nádherná poloha na vrchole morských útesov. Z nich sa vám naskytá aj pohľad na neosídlený ostrovček Filfla, najmenší z pätice maltských ostrovov. Chrámy mali zrejme súvis s kultom nebeských telies a sú skutočnou záhadou. Najťažší zo stavebných kameňov váži 20 ton.

Ostrov gozo malta

Iné atrakcie

Farmy na ostrove Gozo

Asi najlepšie ubytovanie na Goze ponúkajú roľnícke usadlosti, ktoré sú na prenájom. Majú ubytovaciu kapacitu od 2 do 16 osôb, takže sa hodia pre rodiny alebo skupiny priateľov. V mnohých z nich sa zachovali krásne pôvodné kamenné klenby, trámy či dláždené podlahy. Väčšinou sú vybavené kuchyňou, bazénom, vonkajšou terasou s grilom a práčkou.

Pobrežie malty

Iné atrakcie

Exteriéry Game of Thrones

Každú sobotu doobeda organizuje miestna agentúra špeciálnu výpravu do miest, kde sa natáčal dnes už legendárny seriál Hra o tróny. Všetky ostatné dni v týždni sú výpravy zamerané na iné filmy, ktoré sa na Malte natáčali, napríklad Gladiátor, Trója či Gróf Monte Christo. Ak tieto filmy poznáte naspamäť, nič vám nebráni v hľadaní lokácií slávnych scén na vlastnú päsť.

Palác vo valette

Veľmajstrov palác vo Vallette a jeho zbrojnica

Palác veľmajstra johanitov je na pohľad strohá budova skrytá v uličkách Valletty. Skrýva však impozantne zdobené interiéry, okázalo vystavujúce na obdiv bohatstvo rádu. Zaujímavá je zbrojnica, ktorá sa nachádza v areáli bývalých stajní. Po smrti každého rytiera pripadlo jeho brnenie rádu, takže sa ich tu nakoniec nazhromaždilo 25 000. Dnes ich ostalo už „len“ 5000, ku ktorým pridajte ešte zbierku dobových strelných, sečných, bodných a akýchkoľvek iných zbraní. 

Stiahnuť PDF

Pláže

Golden Bay (Il-Mixquqa)

Jedna z mála piesočných pláží na severovýchode ostrova. Vstup do mora je pozvoľný, v okolí sa nachádza iba jeden hotel a niekoľko plážových barov. Napriek tomu je to najobľúbenejšia pláž v šírom okolí. 

Pláž Golden Bay na MalteJedna z mála piesočnatých pláži, Golden Bay (Il-Mixquqa). Malta. Foto: unsplash.com

Għajn Tuffieħa Bay

V preklade „záliv jarných jabloní“, pláž s červenkastým pieskom sa nachádza neďaleko Golden Bay, je ale pokojnejšia. Často ju navštevujú domáci turisti. Davy turistov sa pláži vyhýbajú aj preto, že na ňu musíte zostúpiť z kopca po 200 schodoch.

Pláž Għajn Tuffieħa Bay na MaltePokojnejšia pláž Għajn Tuffieħa Bay s červenkastým pieskom sa nachádza neďaleko Golden Bay. Malta. Foto: unsplash.com

Mellieħa Bay

Najväčšia piesočná pláž na Malte sa nachádza na okraji dediny Mellieħa na severe ostrova. Vďaka skvelej infraštruktúre, vodným športom a pozvoľnému vstupu do mora je vhodná hlavne pre rodiny s deťmi.

Pláž Mellieha Bay na MalteNajvačšia piesočnatá pláž na Malte - Mellieha Bay. Malta. Foto: unsplsh.com

Paradise Bay

Unikátna pláž v najsevernejšej časti ostrova leží na úpätí vysokých útesov, zostúpiť k nej treba po 100 schodoch. Rozhodne to však stojí za vynaloženú námahu. 

Pláž Paradise Bay na MalteUnikátna pláž Paradise Bay leží na úpätí útesov. Zdroj: flickr.com

Ramla Bay

Najlepšia pláž na ostrove Gozo ponúka výhľad na susedné terasovité políčka miestnych farmárov. Je pomerne široká a pokrytá zlato-červenkastým pieskom. Podľa mytológie by sa malo jednať o pláž, na ktorej sa Odyseus strávil sedem rokov s nymfou Kalypso. 

Pláž Ramla Bay na ostrove GozoNajlepšia pláž Ramla Bay na ostrove Gozo. Malta. Foto: unsplash.com

Blue Lagoon, Comino

Tento ostrovček bol kedysi základňou pirátov a pašerákov a dnes je s výnimkou jedného hotela úplne prázdny. Nejazdia tu autá a ostrov je vtáčou rezerváciou. V lete je na tejto pláži plno návštevníkov, ale v neskorších podvečerných hodinách už zavládne kľud. Tento čas je vhodný aj kvôli tomu, že na pláži nenájdete žiadny tieň.

Pláž Blue Lagoon na ostrove CominoPláž Blue Lagoon na najmenšom ostrovčeku Comino. Zdroj: flickr.com
Stiahnuť PDF

Pre deti

Národné akvárium v Qawre – sklenená a kovová budova v podobe morskej hviezdice má nádhernú polohu. V objemných nádržiach sa snažia imitovať prostredie maltských ostrovov, ale aj vzdialenejších končín. 12 m dlhým tunelom priamo pod vodou môžete prejsť cez jednu z veľkých nádrží, menším tunelom sa dá prejsť štvornožky. Akvárium sa špecializuje na chov a ochranu žralokov a usporadúva každodenné vzdelávacie programy. 

Popeye Village – v „Zálive kotiev“ (Anchor Bay) postavili v roku 1979 pestrofarebnú rozprávkovú dedinku Sweethaven, ktorá v roku 1980 poslúžila ako kulisa pri natáčaní muzikálu Pepek námorník (hlavnú úlohu stvárnil Robin Williams). Kulisy stále stoja a sídli v nich tematický park ako vystrihnutý zo starého sveta. Premietajú sa tu animácie, je tu kúpalisko a za drobný poplatok si tu môžete natočiť vlastný „film“.

Popeye Village. Malta.Popeye Village. Malta. Foto: unsplash.com

Vodný park Buġibba – v centre mestečka Buġibba na severe Malty sa na neveľkej ploche 800 m² rozprestiera nová atrakcia, detský vodný park. V areáli sa môže bezplatne naraz vyblázniť 50 detí, k dispozícii sú im fontánky, preliezačky, šmýkačky, dve vodné delá, veža s vodným vedrom, umelé palmy a iné vodu striekajúce útvary. Sú tu sekcie pre deti rôzneho veku (kritériom je telesná hmotnosť). Po obvode sú ležadlá pre rodičov, ktorí sa tam zatiaľ môžu oddýchnuť.

Splash & Fun Park, Baħar Iċ-Ċagħaq – rozľahlý, hoci mierne ošumelý vodný park poskytne zábavu na celý deň. V bazéne s umelými vlnami sa neustále dvíhajú vlny vysoké 1,5 m. Je tu množstvo tunelov a rozprašovacích trysiek, kĺzačiek , „čierna diera“ a 240 m dlhá pomalá rieka, ktorú možno splavovať na gumenom kolese.

Pevnosti a hrady – impozantné pevnostné štruktúry určite dokážu podnietiť detskú fantáziu a zaujať počas prehliadky. Najznámejšie pevnosti sú St. Elmo vo Vallette, Rinella a St. Angelo vo Vittoriose  či Červená veža na polostrove Marfa. V poslednej menovanej je dokonca možnosť vyskúšať si detské brnenie.

Múzeá hračiek – maličké múzeum vo Vallette poskytuje súkromnú zbierku autíčok, figúrky zvierat, modely železníc a mnohé bábiky. Rovnako zaujímavé je múzeum historických hračiek v meste Xagħra. Obsahuje domčeky pre bábiky, vojačikov, porcelánové bábiky, všetko z obdobia od 18.st. do 30. rokov 20. storočia.

Výlety loďou – motorovým člnom môžete vyraziť do zátok ostrovov Gozo a Comino, prípadne oboplávať ostrovy loďkou s preskleným dnom. 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

V tradičnej maltskej kuchyni sa miešajú chute Sicílie a Blízkeho východu. Svoje potraviny a pokrmy sem doviezol prakticky každý z jedenástich národov, ktoré počas histórie Maltu okupovali. Hojne sa využívajú miestne suroviny, napríklad med (podľa ktorého údajne Malta dostala svoje prastaré grécke meno „Melite“) a králik.

Stredomorské chuteStredomorské chute. Foto: unsplsh.com

Fenek – nie, nejedná sa o púštnu líšku zo Sahary. Je to králik, maltské národné jedlo. Priviezli ich sem Normani, extrémne sa premnožili a domáce obyvateľstvo ich paradoxne malo zákaz loviť. Dnes je to už inak. Králik sa smaží v olivovom oleji, pečie, dusí, podáva sa so špagetami či zapeká v cestíčku. Populárna verzia je králik na víne a cesnaku. Špeciálny názov má dokonca králičia hostina „fenkata“, ktorá sa koná na sviatky a trvá celú noc.

Králičia špecialita. Králičia špecialita. Foto: unsplsh.com

Pastizzi – národná jednohubka. Jedná sa o pôvodne arabské taštičky z lístkového cesta plnené buď syrom ricotta a petržlenom, prípadne cibuľovou a hráškovou pastou. Podávajú sa teplé najčastejšie na raňajky, prípadne olovrant. Množstvo špecializovaných pastizzerií ich ponúka doslova na každom kroku.

Plnené taštičky. Plnené taštičky. Foto: unsplash.com

Syr ġbejniet – najznámejší syr z ostrova Gozo. Sú to malé kúsky tvrdého bieleho syra, ktorý sa vyrába z nepasterizovaného ovčieho či kozieho mlieka. Často sa nakladá do olivového oleja so soľou a rozdrveným čiernym korením.

kozí syrKozí syr. Foto: unsplash.com

Polievky – sú obľúbenou súčasťou maltskej kuchyne. Mäso sa často varí vo vývare, takže polievka je logicky prvý chod a mäso je vždy súčasťou ďalšieho chodu. Výborný rybací vývar s paradajkami, ryžou a množstvom cesnaku sa volá aljotta, hustá polievka z paradajok, fazule, rezancov a zeleniny sa volá minestra.

Rybia polievka.Rybia polievka. Foto: unsplash.com

Lampuka (koryféna veľká) je najobľúbenejšia ryba, často sa pečie s paradajkami, cibuľou, čiernymi olivami, špenátom či vlašskými orechmi. Môže sa dokonca pripravovať v podobe koláča.

Grilovaná ryba.Grilovaná ryba. Foto: unsplash.com

Kannoli – pôvodne sicílska sladkosť sa udomácnila aj na Malte. Sú to trubičky z krehkého smaženého cesta, ktoré sa naplnia ricottou a ideálne je zjesť ich čo najskôr, kým cesto zvlhne. Niekedy sa na dosladenie používa ešte čokoláda či kandizované ovocie.

Kannoli dezertKannoli. Foto: unsplash.com

Alkohol – popularita nočných barov vo Vallette spočíva práve v množstve druhov ginu, vína a piva, ktoré podávajú. Pivo je hlavne dovezené z Británie a Belgicka, ale pivovar na ostrove Gozo vyrába vlastné pivo Lord Chambray z dovezeného chmeľu. Najlepšie značky miestneho vína sú Camilleri, Emmanuel Meridiana či Maria Rosa. Maltské likéry sú povestné svojou kvalitou a hodia sa aj ako suvenír. Variant talianskeho citrónového likéru limoncello tu nesie názov limunċell a má dokonca aj pomarančovú a mandarínkovú podobu.

LimoncelloLimoncello. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Zábava

Karneval

Týždeň osláv pred začiatkom pôstu sprevádzajú tradičné sprievody s alegorickými vozmi, maškarnými kostýmami a grotesknými maskami. Karneval sa slávi všade na ostrove, najbujarejšie slávnosti sa ale konajú vo Vallette a v Nadure.

Farebný festival v StredomoríFarebný festival. Foto: unsplash.com

Oslava Panny Márie (Santa Marija)

Sviatok Nanebovzatia Panny Márie každoročne 15. augusta okázalo slávia mestá Għaxaq, Gudja, Ħ´Attard, Mosta, Mqabba, Qrendi a Victoria na Goze.

Potápanie

More v okolí Malty je veľmi pokojné a nehrozia tu nebezpečné prílivové prúdy. Viditeľnosť je veľmi dobrá až do hĺbky 25 -30 m. Podmorský život je bohatší než vo väčšine Stredomoria a koncom leta sa k nemu pridávajú aj húfy sťahovavých rýb. Vďaka tomu patrí krajina k celoročným potápačským rajom. Existujú tu lokality vhodné pre úplných začiatočníkov, viac než 50 potápačských škôl tu ponúka možnosť absolvovať niekoľko typov certifikovaných kurzov. Na svoje si prídu aj skúsení potápači, ktorí ocenia jaskyne, útesy, niekoľko vrakov z 2.sv.vojny (napr. britský bombardér Blenheim) či niekoľko zámerne potopených plavidiel.

Potápanie na Malte.Potápanie na Malte. Foto: unsplash.com

Jachting

Niekoľko nádherných prístavov (napr. Msida, Portomaso v St. Julian´s či Laguna vo Vittoriose), mnohé chránené zátoky a všeobecne možnosť oboplávať celý ostrov prispievajú k tomu, že Malta je ideálnou jachtárskou destináciou. Od apríla do novembra sa tu každý rok koná niekoľko prestížnych jachtárskych závodov a regát.

Súťaže na vode. MaltaSúťaže na vode. Malta. Foto: unsplash.com

Horolezectvo

Znie to neuveriteľne, ale na Malte nájdete vo vápencových masívoch viac než 1500 horolezeckých trás (spomenúť môžeme Għar Lapsi,, západné Dingliho útesy či Viktóriin val pod Naxxarom). Samotný ostrov Gozo ponúka 300 športových trás, hlavne v údolí Munxar-Xlendi, Mġarr ix-Xini či morský oblúk Wied il-Mielah. Predstavujú prakticky celú škálu lezeckej obtiažnosti. Na tak malú oblasť je to neuveriteľná rozmanitosť trás, ktoré sú od seba len na skok vzdialené. Začiatočníci tu môžu absolvovať certifikované lezecké kurzy.

Skalné masívy. MaltaSkúška odvahy. Malta. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Malta je republika, parlamentná demokracia založená na britskom práve. 

Rozloha a populácia: Ostrovy Malta, Gozo a Comino zaberajú plochu 316 km² a žije na nich 514 000 obyvateľov.

Jazyky: Maltský a anglický jazyk majú štatút úradného jazyka. Veľká časť populácie (67%) rozpráva aj po taliansky a zhruba 17% obyvateľov ovláda aj francúzštinu.

Náboženstvo: Štátnym náboženstvom na Malte je katolicizmus, k rímsko-katolíckej cirkvi sa hlási 83% obyvateľstva.

Vakcinácia: Nie je povinná.

Elektrický prúd: 230 V, zásuvky sú britského typu, je nutný adaptér.

Mena: euro

Časový posun: 0h

Klimatický diagram

Zobraziť viac

Kedy vycestovať

Vrcholnú sezónu na Malte pochopiteľne predstavujú mesiace júl a august. Denné teploty vtedy často stúpajú nad 35°C. Toto obdobie sa spája s preplnenými plážami a plne obsadenými hotelmi. Na druhej strane v tomto období prebiehajú aj všetky zaujímavé „festas“ a hudobné festivaly. V jarných mesiacoch od apríla do júna a na jeseň (od septembra do konca októbra) je ešte stále teplo a slnečno, občas sa vyskytne dážď a vlhký vietor. Vhodnejšia na návštevu je pritom jeseň, keďže more ešte ostáva vyhriate. V novembri a decembri teploty dosahujú 12 až 18°C, najchladnejšie je v januári a februári, vtedy fúka aj prudký severovýchodný vietor, tzv. „grigal“.

Letisko a dĺžka letu

Jediné medzinárodné letisko pre celé súostrovie sa nachádza v mestečku Gudja 8 km južne od Valletty. Dĺžka letu z Bratislavy či Viedne predstavuje dve hodiny a pätnásť minút. Malta je často zahrnutá aj v programe výletných lodí, dostať sa tam priamou lodnou linkou sa tam dá napríklad z talianskeho prístavu Civitavecchia neďaleko Ríma či zo sicílskeho prístavu Pozzallo. Druhá spomínaná možnosť je prijateľnejšia, plavba trvá necelé dve hodiny.

Zastupiteľský úrad

Slovenská republika nemá na Malte svoje veľvyslanectvo, pôsobí tam len slovenský honorárny konzulát. V prípade problémov sa môžu občania SR obrátiť na slovenské veľvyslanectvo v Ríme, pod ktorého kompetencie spadá aj Malta.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme, Taliansko, Via dei Colli de la Farnesina 144 VI/A, Roma, Taliansko

Tel: +39 06367 715 200
Mobil: +39 33854 32071 (pohotovostná služba)
Email: emb.roma@mzv.sk

Víza a doklady

Malta je súčasťou schengenského priestoru. Občanom SR stačí na cestu platný občiansky preukaz, doba jeho platnosti nemusí dokonca presahovať ani dobu výstupu z krajiny. Deti do 15 rokov však musia mať svoj vlastný platný pas. Žiadne víza nie sú potrebné. 

Doprava

Autobusová doprava

Autobusové linky na Malte a v menšej miere aj na ostrove Gozo pokrývajú drvivú časť oboch ostrovov. Frekvencia spojov je veľmi hustá a ceny minimálne. V neskorších podvečerných hodinách majú autobusy obvykle meškanie. Až do roku 2011 premávali legendárne žlté autobusové veterány, ktoré síce vzbudzovali príjemný sentiment, nahradila ich však moderná flotila.  

Taxi a autopožičovne

Oficiálne taxíky bielej farby sú všadeprítomné a cena sa vždy riadi podľa taxametra. Na Malte je k dispozícii tiež hustá sieť autopožičovní. Záujemca o vypožičanie auta musí mať od 21 do 70 rokov a musí byť držiteľom medzinárodného vodičského preukazu (musí ho vlastniť dlhšie než dva roky). Prekážkou pre bežného vodiča je fakt, že na Malte sa jazdí vľavo. Miestni vodiči jazdia pomerne agresívne, v niektorých oblastiach je nedostatočné dopravné značenie. Hustota premávky je extrémna, cesty sú úzke a kľukaté, veľký problém je aj s nedostatkom parkovacích miest (na Malte je registrovaných 397 000 áut!). Z týchto dôvodov je ideálne požičiavať si menšie autá, čomu sa prispôsobila aj miestna ponuka.

Ostatné druhy dopravy

Železnice na Malte neexistujú. Medzi prístavom Ċirkewwa na Malte a oproti ležiacim prístavom Mġarr na ostrove Gozo premáva trajekt. Počas víkendov a sviatkov je lepšie si plavbu rezervovať vopred, pretože v tomto období sú spoje preplnené. Vzhľadom na malú rozlohu ostrovov sa ponúka možnosť cestovať na bicykli. Kvôli úzkym cestám a hustej premávke je však cyklistika pomerne nebezpečná a nedá sa odporúčať.  

Shopping a suveníry

Nakupovanie

Ostrovy Malta aj Gozo ponúkajú nespočetné možnosti na nákup, či už zastrčené malé obchodíky v bočných uličkách s ponukou autentických ručne vyrábaných suvenírov, alebo veľké nákupné centrá so zastúpením tých najznámejších svetových značiek. Práve takéto centrum je v turisticky exponovanom zálive St. George´s Bay v meste St. Julian´s. Tradičnejšiu podobu nákupov predstavuje zase napríklad tržnica v meste Birkirkara alebo vallettský trh Monti. Triq Santa Luċija vo Vallette je ulicou plnou klenotníctiev, neďaleko odtiaľ sa nachádza aj centrum ľudových remesiel Artisans Centre. 

Suveníry

Sklárske výrobky z mesta Mdina – Malta si v posledných desaťročiach vydobyla pozíciu dizajnovej a umeleckej veľmoci. Hoci sklárska výroba v meste Mdina začala písať svoju tradíciu až v roku 1968, v súčasnosti majstrovsky opracované fúkané sklo predstavuje vítaný suvenír, ktorý bude štýlovou pestrofarebnou ozdobou do interiéru. Ide o misky, vázy, ťažidlá či zberateľské kúsky.

Maltská čipka „bizzilla“ – technika paličkovania sa datuje už do čias rytierov johanitského rádu, ktorí nosili bohato zdobené čipky ako súčasť osobnej prezentácie.

Kópie historických sošiek – jeden z najznámejších suvenírov je soška „spiacej ženy“ s prekvapivo nadčasovým dizajnom, ktorá sa našla v hypogeu Ħal Saflieni a je jedným zo symbolov ostrova.  

Ganutell – tradičná maltská výroba umelých kvetov z drôtu, nití a koráliek. Tieto krásne kvety sa predávajú či už jednotlivo, alebo v podobe celých kytíc.

Maltská keramika – miestna keramika dokonale odráža kultúrnu a umeleckú históriu súostrovia.

Filigránsky opracované striebro – asi najobľúbenejším šperkom je maltézsky kríž s ôsmimi hrotmi na retiazke.

Mosadzné klopadlá na dvere – najčastejšie majú tvar leva (na ochranu) a delfína (pre zaistenie blahobytu).

Ceny

Jedlo v lacnejšej reštaurácii   15 EUR
Jedlo pre dvoch v stredne drahej reštaurácii   60 EUR
Mlieko (1 l) 1,02 EUR
Chlieb 1,18 EUR
Fľaša vína   6 EUR
Balená voda  0,95 EUR
Kapučíno 2,20 EUR

 

Sviatky

Malta nie je úplným šampiónom v počte štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja v rámci EÚ, napriek tomu je sviatkov pomerne dosť.

01. január Nový rok
10. február Sviatok stroskotania sv. Pavla
19. marec Sviatok sv. Jozefa
31. marec Deň slobody (pripomienka odchodu posledných britských vojakov z Malty)
07. jún Sette Giugno (spomienka na nepokoje, ktoré odštartovali boj Malty za nezávislosť)
29. jún Sviatok sv. Petra a Pavla
15. august Nanebovzatie Panny Márie
08. september Panna Mária Víťazná (v tento deň skončilo veľké obliehanie Malty)
21. september Deň nezávislosti (pripomína nezávislosť od Veľkej Británie z roku 1964)
08. december Nepoškvrnené počatie
13. december Deň republiky

Okrem týchto fixných dátumov sa veľkolepo slávi aj Veľká nocVianoce. V období od júna do septembra tiež na Malte prebieha 75 dedinských sviatkov (tzv. „festa“) pri príležitosti sviatku svätého patróna konkrétnej dediny či mesta. Neodmysliteľnou súčasťou je vždy ohňostroj, náboženská procesia a živá hudba. 

Ľudia počas veľkonočnej procesie

Neodmysliteľnou súčasťou je veľkonočná procesia. Zdroj: archív CK Satur

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR