
Malta
Ostrov večného slnka
Pri pohľade na mapu Malty sa musí každý zákonite spýtať, ako sa na takú miniatúrnu plochu môže toho vlastne toľko pomestiť. Hlavný ostrov sa dá autom z jedného konca na druhý prejsť za jednu hodinu (na dĺžku má len 27 km, na šírku 14,5 km), ostrovy Gozo a Comino sú ešte omnoho menšie. Pritom sú tu až tri pamiatky zapísané na zoznam UNESCO a ďalších sedem, ktoré na tento zápis čakajú. Aj to svedčí o unikátnej a dlhej histórii, siahajúcej k úplnému úsvitu ľudskej kultúry a architektúry. Kamenné pamiatky sú unikátne, presne to isté sa však dá povedať o miestnych obyvateľoch. Ak nerátame mestský štát Monako, tak je práve Malta najhustejšie osídlenou krajinou Európy. Malťania sú prudko katolíckym národom, na túto vieru ich obrátil ešte sám svätý Pavol.
Pri pohľade na mapu Malty sa musí každý zákonite spýtať, ako sa na takú miniatúrnu plochu môže toho vlastne toľko pomestiť. Hlavný ostrov sa dá autom z jedného konca na druhý prejsť za jednu hodinu (na dĺžku má len 27 km, na šírku 14,5 km), ostrovy Gozo a Comino sú ešte omnoho menšie. Pritom sú tu až tri pamiatky zapísané na zoznam UNESCO a ďalších sedem, ktoré na tento zápis čakajú. Aj to svedčí o unikátnej a dlhej histórii, siahajúcej k úplnému úsvitu ľudskej kultúry a architektúry. Kamenné pamiatky sú unikátne, presne to isté sa však dá povedať o miestnych obyvateľoch. Ak nerátame mestský štát Monako, tak je práve Malta najhustejšie osídlenou krajinou Európy. Malťania sú prudko katolíckym národom, na túto vieru ich obrátil ešte sám svätý Pavol.

Malťania sú prudko katolíckym národom s takmer 360 kostolmi - Rotunda v Moste. Zdroj: archív CK Satur
Viera ľudí sa najlepšie odráža v počte kostolov, ktorých by ste narátali takmer 360. Barokové svätostánky a námestia pred nimi sú svedkami bujarých slávností na oslavu svätcov a na oblohe veľmi často žiaria ohňostroje. Množstvo študentov sem prichádza študovať angličtinu v prostredí, ktoré ponúka jednoznačne lepšie počasie než sychravá Británia. K tomu prirátajte skvelý nočný život, výbornú kuchyňu a slnkom zaliate pláže. Teraz je už každému jasné, prečo si Maltu ročne za svoj cieľ zvyknú vybrať viac než dva milióny zahraničných turistov.
Top lokality
Trojmestie
Na opačnom brehu Veľkého zálivu sa nachádzajú tesne prepojené historické mestá Vittoriosa, Senglea a Cospicua. Vittoriosa sa pred veľkým obliehaním z roku 1565 volala Birgu a bola od roku 1530 pôvodným sídlom johanitských rytierov na ostrove potom, ako ich Turci vyhnali z Rodosu. Pevnosť St. Angelo na úplnej špičke polostrova stojí dodnes a jej podstatná časť stále maltézskym rytierom patrí. Okrem toho si tu môžete pozrieť vojenské múzeum mapujúce heroický boj Malty po boku Britov v 2. sv. vojne. Temnú stránku dejín zosobňuje Inkvizítorský palác, zaujímavé sú aj miestne námornícke múzeum a zbrojnica. Nachádza sa tu niekoľko budov z 13. storočia postavených v tzv. sicílsko-normanskom slohu. Mestečko Senglea bolo počas 2. sv. vojny zničené nemeckým náletom, ale poskytuje pekné výhľady na Vallettu a Vittoriosu a zachovanú maličkú strážnu vežu Vedette.
Marsaxlokk
Juh ostrova Malta je kvôli priemyselným podnikom a slabšie rozvinutej infraštruktúre najmenej navštevovanou časťou krajiny. Prastará rybárska dedina Marsaxlokk je však čarovné miesto, ktoré ožíva hlavne v skoré nedeľné ráno, keď sa v ňom koná veľkolepý rybí trh. Nábrežie lemujú staré nízke domy a azda tou najfotografovanejšou atrakciou na Malte sú pestro pomaľované rybárske člny luzzu, ktoré dodnes slúžia svojmu účelu. Miestnym obyvateľom dokonca patrí 70% rybárskych člnov celej Malty. V blízkosti mesta sa nachádza jazierko sv. Petra, čo je vlastne prírodná nádrž v skalách ponúkajúca skvelé možnosti na plávanie.
Foto: CK SATUR
Mosta
Toto rušné a prekvitajúce mesto leží na vyvýšenej planine a hoci nie je rozlohou veľké, je veľmi husto zaľudnené. Jeho história siaha až do prehistorických čias, napriek tomu je hlavným lákadlom Bazilika Nanebovzatia Panny Márie, známa aj pod názvom Rotunda. Navrhol a postavil ju maltský architekt Giorgio Grognet v polovici 19. storočia. Pýši sa treťou najväčšou kupolou na svete a nádherným interiérom modrej, zlatej a bielej farby. Mohutná kupola sa zapísala do histórie, keď ňou v apríli 1942 počas omše preletela nemecká bomba. Vo vnútri bolo 300 veriacich, avšak bomba zázrakom nevybuchla. Jej repliku si tu dodnes môžete pozrieť.
Ostrov Gozo
Ostrov, ktorý má tretinovú rozlohu oproti Malte, obýva 30 000 hrdých obyvateľov, ktorí s Malťanmi večne súperia. Ostrov je skvelé miesto na odpočinok, má plno piesočných pláží a kamenných zátok, skvelé lokality na potápanie, megalitické chrámy Ġgantija a stredoveké citadely. Hlavné mesto Victoria ponúka skvelú pevnosť Il-Kastell z 15. storočia a Katedrálu Panny Márie. Ďalšie väčšie sídla na ostrove sú Mġarr a Xagħra.
Foto: archív CK SATUR
Hlavné mesto
Miniatúrne hlavné mesto Valletta je súčasťou súvisle zastavaného mestského celku v severnej časti ostrova. Nesie meno niekdajšieho veľmajstra johanitského rádu. Rytieri rádu johanitov s obavami sledovali turecký postup v Stredomorí a za päť rokov horúčkovitých prác dokázali vybudovať prakticky nedobytné hradby. Práve tie odolali roku 1565 veľkému obliehaniu a navždy tak dokázali pochovať mýtus o tureckej neporaziteľnosti. Z hradieb sa naskytá krásny výhľad na Veľký záliv a „Trojmestie“ na jeho opačnom brehu (mestečká Vittoriosa, Senglea a Cospicua). Samotné UNESCO tvrdí, že Valletta je jednou z oblastí s najvyššou koncentráciou historických pamiatok na svete.


Treba zažiť

Hypogeum Ħal Saflieni
Nenápadná budova v meste Paola skrýva vstup podzemného pohrebiska starého 5000 rokov. Horná úroveň sa nachádza v hĺbke 10 m pod povrchom, pod ňou sa však nachádzajú ešte ďalšie dve. V chodbách s výklenkami vysekaných do vápenca bolo pochovaných vyše 7000 tiel a našli sa tam aj viaceré artefakty. Komplexu dominuje okrúhla najsvätejšia svätyňa. Denný počet návštevníkov je striktne limitovaný a odporúča sa rezervácia až tri mesiace vopred.

Hagar Qim
Megalitické chrámy Ħaġar Qim (v preklade „stojace kamene“) a Mnajdra patria k najzachovalejším a najpôsobivejším prehistorickým pamiatkam ostrova, čo ešte podčiarkuje ich nádherná poloha na vrchole morských útesov. Z nich sa vám naskytá aj pohľad na neosídlený ostrovček Filfla, najmenší z pätice maltských ostrovov. Chrámy mali zrejme súvis s kultom nebeských telies a sú skutočnou záhadou. Najťažší zo stavebných kameňov váži 20 ton.

Farmy na ostrove Gozo
Asi najlepšie ubytovanie na Goze ponúkajú roľnícke usadlosti, ktoré sú na prenájom. Majú ubytovaciu kapacitu od 2 do 16 osôb, takže sa hodia pre rodiny alebo skupiny priateľov. V mnohých z nich sa zachovali krásne pôvodné kamenné klenby, trámy či dláždené podlahy. Väčšinou sú vybavené kuchyňou, bazénom, vonkajšou terasou s grilom a práčkou.

Exteriéry Game of Thrones
Každú sobotu doobeda organizuje miestna agentúra špeciálnu výpravu do miest, kde sa natáčal dnes už legendárny seriál Hra o tróny. Všetky ostatné dni v týždni sú výpravy zamerané na iné filmy, ktoré sa na Malte natáčali, napríklad Gladiátor, Trója či Gróf Monte Christo. Ak tieto filmy poznáte naspamäť, nič vám nebráni v hľadaní lokácií slávnych scén na vlastnú päsť.

Veľmajstrov palác vo Vallette a jeho zbrojnica
Palác veľmajstra johanitov je na pohľad strohá budova skrytá v uličkách Valletty. Skrýva však impozantne zdobené interiéry, okázalo vystavujúce na obdiv bohatstvo rádu. Zaujímavá je zbrojnica, ktorá sa nachádza v areáli bývalých stajní. Po smrti každého rytiera pripadlo jeho brnenie rádu, takže sa ich tu nakoniec nazhromaždilo 25 000. Dnes ich ostalo už „len“ 5000, ku ktorým pridajte ešte zbierku dobových strelných, sečných, bodných a akýchkoľvek iných zbraní.
Pláže
Golden Bay (Il-Mixquqa)
Jedna z mála piesočných pláží na severovýchode ostrova. Vstup do mora je pozvoľný, v okolí sa nachádza iba jeden hotel a niekoľko plážových barov. Napriek tomu je to najobľúbenejšia pláž v šírom okolí.
Għajn Tuffieħa Bay
V preklade „záliv jarných jabloní“, pláž s červenkastým pieskom sa nachádza neďaleko Golden Bay, je ale pokojnejšia. Často ju navštevujú domáci turisti. Davy turistov sa pláži vyhýbajú aj preto, že na ňu musíte zostúpiť z kopca po 200 schodoch.
Mellieħa Bay
Najväčšia piesočná pláž na Malte sa nachádza na okraji dediny Mellieħa na severe ostrova. Vďaka skvelej infraštruktúre, vodným športom a pozvoľnému vstupu do mora je vhodná hlavne pre rodiny s deťmi.
Paradise Bay
Unikátna pláž v najsevernejšej časti ostrova leží na úpätí vysokých útesov, zostúpiť k nej treba po 100 schodoch. Rozhodne to však stojí za vynaloženú námahu.
Ramla Bay
Najlepšia pláž na ostrove Gozo ponúka výhľad na susedné terasovité políčka miestnych farmárov. Je pomerne široká a pokrytá zlato-červenkastým pieskom. Podľa mytológie by sa malo jednať o pláž, na ktorej sa Odyseus strávil sedem rokov s nymfou Kalypso.
Blue Lagoon, Comino
Tento ostrovček bol kedysi základňou pirátov a pašerákov a dnes je s výnimkou jedného hotela úplne prázdny. Nejazdia tu autá a ostrov je vtáčou rezerváciou. V lete je na tejto pláži plno návštevníkov, ale v neskorších podvečerných hodinách už zavládne kľud. Tento čas je vhodný aj kvôli tomu, že na pláži nenájdete žiadny tieň.
Pre deti
Národné akvárium v Qawre – sklenená a kovová budova v podobe morskej hviezdice má nádhernú polohu. V objemných nádržiach sa snažia imitovať prostredie maltských ostrovov, ale aj vzdialenejších končín. 12 m dlhým tunelom priamo pod vodou môžete prejsť cez jednu z veľkých nádrží, menším tunelom sa dá prejsť štvornožky. Akvárium sa špecializuje na chov a ochranu žralokov a usporadúva každodenné vzdelávacie programy.
Popeye Village – v „Zálive kotiev“ (Anchor Bay) postavili v roku 1979 pestrofarebnú rozprávkovú dedinku Sweethaven, ktorá v roku 1980 poslúžila ako kulisa pri natáčaní muzikálu Pepek námorník (hlavnú úlohu stvárnil Robin Williams). Kulisy stále stoja a sídli v nich tematický park ako vystrihnutý zo starého sveta. Premietajú sa tu animácie, je tu kúpalisko a za drobný poplatok si tu môžete natočiť vlastný „film“.
Popeye Village. Malta. Foto: unsplash.com
Vodný park Buġibba – v centre mestečka Buġibba na severe Malty sa na neveľkej ploche 800 m² rozprestiera nová atrakcia, detský vodný park. V areáli sa môže bezplatne naraz vyblázniť 50 detí, k dispozícii sú im fontánky, preliezačky, šmýkačky, dve vodné delá, veža s vodným vedrom, umelé palmy a iné vodu striekajúce útvary. Sú tu sekcie pre deti rôzneho veku (kritériom je telesná hmotnosť). Po obvode sú ležadlá pre rodičov, ktorí sa tam zatiaľ môžu oddýchnuť.
Splash & Fun Park, Baħar Iċ-Ċagħaq – rozľahlý, hoci mierne ošumelý vodný park poskytne zábavu na celý deň. V bazéne s umelými vlnami sa neustále dvíhajú vlny vysoké 1,5 m. Je tu množstvo tunelov a rozprašovacích trysiek, kĺzačiek , „čierna diera“ a 240 m dlhá pomalá rieka, ktorú možno splavovať na gumenom kolese.
Pevnosti a hrady – impozantné pevnostné štruktúry určite dokážu podnietiť detskú fantáziu a zaujať počas prehliadky. Najznámejšie pevnosti sú St. Elmo vo Vallette, Rinella a St. Angelo vo Vittoriose či Červená veža na polostrove Marfa. V poslednej menovanej je dokonca možnosť vyskúšať si detské brnenie.
Múzeá hračiek – maličké múzeum vo Vallette poskytuje súkromnú zbierku autíčok, figúrky zvierat, modely železníc a mnohé bábiky. Rovnako zaujímavé je múzeum historických hračiek v meste Xagħra. Obsahuje domčeky pre bábiky, vojačikov, porcelánové bábiky, všetko z obdobia od 18.st. do 30. rokov 20. storočia.
Výlety loďou – motorovým člnom môžete vyraziť do zátok ostrovov Gozo a Comino, prípadne oboplávať ostrovy loďkou s preskleným dnom.
Gastronómia
V tradičnej maltskej kuchyni sa miešajú chute Sicílie a Blízkeho východu. Svoje potraviny a pokrmy sem doviezol prakticky každý z jedenástich národov, ktoré počas histórie Maltu okupovali. Hojne sa využívajú miestne suroviny, napríklad med (podľa ktorého údajne Malta dostala svoje prastaré grécke meno „Melite“) a králik.
Stredomorské chute. Foto: unsplsh.com
Fenek – nie, nejedná sa o púštnu líšku zo Sahary. Je to králik, maltské národné jedlo. Priviezli ich sem Normani, extrémne sa premnožili a domáce obyvateľstvo ich paradoxne malo zákaz loviť. Dnes je to už inak. Králik sa smaží v olivovom oleji, pečie, dusí, podáva sa so špagetami či zapeká v cestíčku. Populárna verzia je králik na víne a cesnaku. Špeciálny názov má dokonca králičia hostina „fenkata“, ktorá sa koná na sviatky a trvá celú noc.
Králičia špecialita. Foto: unsplsh.com
Pastizzi – národná jednohubka. Jedná sa o pôvodne arabské taštičky z lístkového cesta plnené buď syrom ricotta a petržlenom, prípadne cibuľovou a hráškovou pastou. Podávajú sa teplé najčastejšie na raňajky, prípadne olovrant. Množstvo špecializovaných pastizzerií ich ponúka doslova na každom kroku.
Plnené taštičky. Foto: unsplash.com
Syr ġbejniet – najznámejší syr z ostrova Gozo. Sú to malé kúsky tvrdého bieleho syra, ktorý sa vyrába z nepasterizovaného ovčieho či kozieho mlieka. Často sa nakladá do olivového oleja so soľou a rozdrveným čiernym korením.
Kozí syr. Foto: unsplash.com
Polievky – sú obľúbenou súčasťou maltskej kuchyne. Mäso sa často varí vo vývare, takže polievka je logicky prvý chod a mäso je vždy súčasťou ďalšieho chodu. Výborný rybací vývar s paradajkami, ryžou a množstvom cesnaku sa volá aljotta, hustá polievka z paradajok, fazule, rezancov a zeleniny sa volá minestra.
Rybia polievka. Foto: unsplash.com
Lampuka (koryféna veľká) je najobľúbenejšia ryba, často sa pečie s paradajkami, cibuľou, čiernymi olivami, špenátom či vlašskými orechmi. Môže sa dokonca pripravovať v podobe koláča.
Grilovaná ryba. Foto: unsplash.com
Kannoli – pôvodne sicílska sladkosť sa udomácnila aj na Malte. Sú to trubičky z krehkého smaženého cesta, ktoré sa naplnia ricottou a ideálne je zjesť ich čo najskôr, kým cesto zvlhne. Niekedy sa na dosladenie používa ešte čokoláda či kandizované ovocie.Kannoli. Foto: unsplash.com
Alkohol – popularita nočných barov vo Vallette spočíva práve v množstve druhov ginu, vína a piva, ktoré podávajú. Pivo je hlavne dovezené z Británie a Belgicka, ale pivovar na ostrove Gozo vyrába vlastné pivo Lord Chambray z dovezeného chmeľu. Najlepšie značky miestneho vína sú Camilleri, Emmanuel Meridiana či Maria Rosa. Maltské likéry sú povestné svojou kvalitou a hodia sa aj ako suvenír. Variant talianskeho citrónového likéru limoncello tu nesie názov limunċell a má dokonca aj pomarančovú a mandarínkovú podobu.
Limoncello. Foto: unsplash.com
Zábava
Karneval
Týždeň osláv pred začiatkom pôstu sprevádzajú tradičné sprievody s alegorickými vozmi, maškarnými kostýmami a grotesknými maskami. Karneval sa slávi všade na ostrove, najbujarejšie slávnosti sa ale konajú vo Vallette a v Nadure.
Farebný festival. Foto: unsplash.com
Oslava Panny Márie (Santa Marija)
Sviatok Nanebovzatia Panny Márie každoročne 15. augusta okázalo slávia mestá Għaxaq, Gudja, Ħ´Attard, Mosta, Mqabba, Qrendi a Victoria na Goze.
Potápanie
More v okolí Malty je veľmi pokojné a nehrozia tu nebezpečné prílivové prúdy. Viditeľnosť je veľmi dobrá až do hĺbky 25 -30 m. Podmorský život je bohatší než vo väčšine Stredomoria a koncom leta sa k nemu pridávajú aj húfy sťahovavých rýb. Vďaka tomu patrí krajina k celoročným potápačským rajom. Existujú tu lokality vhodné pre úplných začiatočníkov, viac než 50 potápačských škôl tu ponúka možnosť absolvovať niekoľko typov certifikovaných kurzov. Na svoje si prídu aj skúsení potápači, ktorí ocenia jaskyne, útesy, niekoľko vrakov z 2.sv.vojny (napr. britský bombardér Blenheim) či niekoľko zámerne potopených plavidiel.
Potápanie na Malte. Foto: unsplash.com
Jachting
Niekoľko nádherných prístavov (napr. Msida, Portomaso v St. Julian´s či Laguna vo Vittoriose), mnohé chránené zátoky a všeobecne možnosť oboplávať celý ostrov prispievajú k tomu, že Malta je ideálnou jachtárskou destináciou. Od apríla do novembra sa tu každý rok koná niekoľko prestížnych jachtárskych závodov a regát.
Súťaže na vode. Malta. Foto: unsplash.com
Horolezectvo
Znie to neuveriteľne, ale na Malte nájdete vo vápencových masívoch viac než 1500 horolezeckých trás (spomenúť môžeme Għar Lapsi,, západné Dingliho útesy či Viktóriin val pod Naxxarom). Samotný ostrov Gozo ponúka 300 športových trás, hlavne v údolí Munxar-Xlendi, Mġarr ix-Xini či morský oblúk Wied il-Mielah. Predstavujú prakticky celú škálu lezeckej obtiažnosti. Na tak malú oblasť je to neuveriteľná rozmanitosť trás, ktoré sú od seba len na skok vzdialené. Začiatočníci tu môžu absolvovať certifikované lezecké kurzy.
Skúška odvahy. Malta. Foto: unsplash.com
Užitočné informácie
Štátne zriadenie: Malta je republika, parlamentná demokracia založená na britskom práve.
Rozloha a populácia: Ostrovy Malta, Gozo a Comino zaberajú plochu 316 km² a žije na nich 514 000 obyvateľov.
Jazyky: Maltský a anglický jazyk majú štatút úradného jazyka. Veľká časť populácie (67%) rozpráva aj po taliansky a zhruba 17% obyvateľov ovláda aj francúzštinu.
Náboženstvo: Štátnym náboženstvom na Malte je katolicizmus, k rímsko-katolíckej cirkvi sa hlási 83% obyvateľstva.
Vakcinácia: Nie je povinná.
Elektrický prúd: 230 V, zásuvky sú britského typu, je nutný adaptér.
Mena: euro
Časový posun: 0h
Klimatický diagram
Kedy vycestovať
Vrcholnú sezónu na Malte pochopiteľne predstavujú mesiace júl a august. Denné teploty vtedy často stúpajú nad 35°C. Toto obdobie sa spája s preplnenými plážami a plne obsadenými hotelmi. Na druhej strane v tomto období prebiehajú aj všetky zaujímavé „festas“ a hudobné festivaly. V jarných mesiacoch od apríla do júna a na jeseň (od septembra do konca októbra) je ešte stále teplo a slnečno, občas sa vyskytne dážď a vlhký vietor. Vhodnejšia na návštevu je pritom jeseň, keďže more ešte ostáva vyhriate. V novembri a decembri teploty dosahujú 12 až 18°C, najchladnejšie je v januári a februári, vtedy fúka aj prudký severovýchodný vietor, tzv. „grigal“.
Letisko a dĺžka letu
Jediné medzinárodné letisko pre celé súostrovie sa nachádza v mestečku Gudja 8 km južne od Valletty. Dĺžka letu z Bratislavy či Viedne predstavuje dve hodiny a pätnásť minút. Malta je často zahrnutá aj v programe výletných lodí, dostať sa tam priamou lodnou linkou sa tam dá napríklad z talianskeho prístavu Civitavecchia neďaleko Ríma či zo sicílskeho prístavu Pozzallo. Druhá spomínaná možnosť je prijateľnejšia, plavba trvá necelé dve hodiny.
Zastupiteľský úrad
Slovenská republika nemá na Malte svoje veľvyslanectvo, pôsobí tam len slovenský honorárny konzulát. V prípade problémov sa môžu občania SR obrátiť na slovenské veľvyslanectvo v Ríme, pod ktorého kompetencie spadá aj Malta.
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme, Taliansko, Via dei Colli de la Farnesina 144 VI/A, Roma, Taliansko
Tel: +39 06367 715 200
Mobil: +39 33854 32071 (pohotovostná služba)
Email: emb.roma@mzv.sk
Víza a doklady
Malta je súčasťou schengenského priestoru. Občanom SR stačí na cestu platný občiansky preukaz, doba jeho platnosti nemusí dokonca presahovať ani dobu výstupu z krajiny. Deti do 15 rokov však musia mať svoj vlastný platný pas. Žiadne víza nie sú potrebné.
Doprava
Autobusová doprava
Autobusové linky na Malte a v menšej miere aj na ostrove Gozo pokrývajú drvivú časť oboch ostrovov. Frekvencia spojov je veľmi hustá a ceny minimálne. V neskorších podvečerných hodinách majú autobusy obvykle meškanie. Až do roku 2011 premávali legendárne žlté autobusové veterány, ktoré síce vzbudzovali príjemný sentiment, nahradila ich však moderná flotila.
Taxi a autopožičovne
Oficiálne taxíky bielej farby sú všadeprítomné a cena sa vždy riadi podľa taxametra. Na Malte je k dispozícii tiež hustá sieť autopožičovní. Záujemca o vypožičanie auta musí mať od 21 do 70 rokov a musí byť držiteľom medzinárodného vodičského preukazu (musí ho vlastniť dlhšie než dva roky). Prekážkou pre bežného vodiča je fakt, že na Malte sa jazdí vľavo. Miestni vodiči jazdia pomerne agresívne, v niektorých oblastiach je nedostatočné dopravné značenie. Hustota premávky je extrémna, cesty sú úzke a kľukaté, veľký problém je aj s nedostatkom parkovacích miest (na Malte je registrovaných 397 000 áut!). Z týchto dôvodov je ideálne požičiavať si menšie autá, čomu sa prispôsobila aj miestna ponuka.
Ostatné druhy dopravy
Železnice na Malte neexistujú. Medzi prístavom Ċirkewwa na Malte a oproti ležiacim prístavom Mġarr na ostrove Gozo premáva trajekt. Počas víkendov a sviatkov je lepšie si plavbu rezervovať vopred, pretože v tomto období sú spoje preplnené. Vzhľadom na malú rozlohu ostrovov sa ponúka možnosť cestovať na bicykli. Kvôli úzkym cestám a hustej premávke je však cyklistika pomerne nebezpečná a nedá sa odporúčať.
Shopping a suveníry
Nakupovanie
Ostrovy Malta aj Gozo ponúkajú nespočetné možnosti na nákup, či už zastrčené malé obchodíky v bočných uličkách s ponukou autentických ručne vyrábaných suvenírov, alebo veľké nákupné centrá so zastúpením tých najznámejších svetových značiek. Práve takéto centrum je v turisticky exponovanom zálive St. George´s Bay v meste St. Julian´s. Tradičnejšiu podobu nákupov predstavuje zase napríklad tržnica v meste Birkirkara alebo vallettský trh Monti. Triq Santa Luċija vo Vallette je ulicou plnou klenotníctiev, neďaleko odtiaľ sa nachádza aj centrum ľudových remesiel Artisans Centre.
Suveníry
Sklárske výrobky z mesta Mdina – Malta si v posledných desaťročiach vydobyla pozíciu dizajnovej a umeleckej veľmoci. Hoci sklárska výroba v meste Mdina začala písať svoju tradíciu až v roku 1968, v súčasnosti majstrovsky opracované fúkané sklo predstavuje vítaný suvenír, ktorý bude štýlovou pestrofarebnou ozdobou do interiéru. Ide o misky, vázy, ťažidlá či zberateľské kúsky.
Maltská čipka „bizzilla“ – technika paličkovania sa datuje už do čias rytierov johanitského rádu, ktorí nosili bohato zdobené čipky ako súčasť osobnej prezentácie.
Kópie historických sošiek – jeden z najznámejších suvenírov je soška „spiacej ženy“ s prekvapivo nadčasovým dizajnom, ktorá sa našla v hypogeu Ħal Saflieni a je jedným zo symbolov ostrova.
Ganutell – tradičná maltská výroba umelých kvetov z drôtu, nití a koráliek. Tieto krásne kvety sa predávajú či už jednotlivo, alebo v podobe celých kytíc.
Maltská keramika – miestna keramika dokonale odráža kultúrnu a umeleckú históriu súostrovia.
Filigránsky opracované striebro – asi najobľúbenejším šperkom je maltézsky kríž s ôsmimi hrotmi na retiazke.
Mosadzné klopadlá na dvere – najčastejšie majú tvar leva (na ochranu) a delfína (pre zaistenie blahobytu).
Ceny
Jedlo v lacnejšej reštaurácii | 15 EUR |
Jedlo pre dvoch v stredne drahej reštaurácii | 60 EUR |
Mlieko (1 l) | 1,02 EUR |
Chlieb | 1,18 EUR |
Fľaša vína | 6 EUR |
Balená voda | 0,95 EUR |
Kapučíno | 2,20 EUR |
Sviatky
Malta nie je úplným šampiónom v počte štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja v rámci EÚ, napriek tomu je sviatkov pomerne dosť.
01. január | Nový rok |
10. február | Sviatok stroskotania sv. Pavla |
19. marec | Sviatok sv. Jozefa |
31. marec | Deň slobody (pripomienka odchodu posledných britských vojakov z Malty) |
07. jún | Sette Giugno (spomienka na nepokoje, ktoré odštartovali boj Malty za nezávislosť) |
29. jún | Sviatok sv. Petra a Pavla |
15. august | Nanebovzatie Panny Márie |
08. september | Panna Mária Víťazná (v tento deň skončilo veľké obliehanie Malty) |
21. september | Deň nezávislosti (pripomína nezávislosť od Veľkej Británie z roku 1964) |
08. december | Nepoškvrnené počatie |
13. december | Deň republiky |
Okrem týchto fixných dátumov sa veľkolepo slávi aj Veľká noc a Vianoce. V období od júna do septembra tiež na Malte prebieha 75 dedinských sviatkov (tzv. „festa“) pri príležitosti sviatku svätého patróna konkrétnej dediny či mesta. Neodmysliteľnou súčasťou je vždy ohňostroj, náboženská procesia a živá hudba.

Neodmysliteľnou súčasťou je veľkonočná procesia. Zdroj: archív CK Satur