Madagaskar

Madagaskar

Krajina lemurov a baobabov

Stiahnuť PDF

Madagaskar je ostrovný štát, ktorý je súčasťou Afriky. Leží v Indickom oceáne, východne od Mozambiku, od ktorého ho oddeľuje 400 km široký Mozambický prieliv. Je štvrtým najväčším ostrovom na svete. Jeho pobrežie meria 4800 km. Názov Madagaskar nie je miestneho pôvodu, prichádza z Európy. Prvý krát tento názov zaznamenal Marco Polo, ktorý si ostrov splietol so somálskym prístavom Mogadišo.

charrue madagascar se déplacer autrementMadagaskar. Foto: madagascar-tourisme.com

 

Dovolenky na Madagaskare


Madagaskar je krajina ryže, ktorú dotvárajú ryžové políčka, zebu, ktorý je v malgašskej kultúre všadeprítomný a je symbolom všetkých ostrovných hodnôt, a tradičná hudbakroje.

Pestrý Madagaskar. Foto: madagascar-tourisme.com

Od Afriky sa oddelil pre 160 mil. rokmi a dodnes sa posúva severovýchodným smerom a to rýchlosťou 2 cm za rok. K Madagaskaru patria menšie ostrovy ako Sainte Marie, Nosy Be, Nosy Mitsio. Jeho rozloha je 592 000 km2 a jeho povrch tvorí náhorná plošina zvoľna sa zvažujúca k západu a strmá časť, ktorá sa zvažuje k východu a k úzkemu pásu pobrežnej nížiny. Na severe ostrova je vulkanický masív Maromokorto, ktorý sa dvíha do výšky 2876 m. Pozostatkami sopečnej činnosti sú kráterové jazerá a horúce pramene.

white and black house on green grass field under blue sky during daytimeÚrodná časť Madagaskaru. Foto: unsplash.com

Ostrov, kedysi spojený s Afrikou „odplával“ pred miliónmi rokov, čo iste trvalo milióny ďalších rokov, kým „zakotvil“ na mieste, kde je dnes a to v dĺžke 1600 km a šírke 560 km. Pre jeho červenkastú pôdu sa mu hovorí aj „červený ostrov“.  Ikonou ostrova sú baobaby a tsingy na severe, čo je zem „bielych kopijí, dýk, nožov a mečov“. Jedná sa o sadrovcové hroty, fosílne útvary lastúr, ktoré je možné nájsť v niekoľkých častiach ostrova, v regióne Melaky, v regióne Diega Suareza a Diany, pričom prvé dva sú zapísané aj na zozname UNESCO.

réserve spéciale ankarana tsingy madagascarTsingy. Foto: madagascar-tourisme.com

Madagaskar sa delí do 6 autonómnych provincií, ktoré sú pomenované podľa hlavných miest – Antananarivo, Antsiranana, Fianarantsoa, Mahajanga, Toamasina, Toliara. Tie sa potom delia do 22 regiónov. 

photo of ridge during daytimeRozmanité regióny ostrova Madagaskar. Foto: unsplash.com

V centrálnej časti ostrova je pohorie Ankaratra, s najvyšším bodom Tsiafajavena s výškou 2643 m. Na juhovýchode leží Pic Boby s výškou 2658 m. V juhozápadnej časti Isalo, ktorý je národným parkom. Ostrov má bohatú riečnu sieť. Medzi najväčšie rieky patrí Betsiboka, Mahavavy, Sfia, Bemarivo, Ikopa, Mahajamba, Mangoro a iné. Keďže vláda dokázala pospájať na východe lagúny, vznikla tak pobrežná vodná cesta Canal des Pangalane. Medzi najväčšie jazerá patria Tsimanamptesotsa, Ihotry, Bemamba, Alaotra.

brown mountains under clear blue skyIsalo. Foto: unsplash.com

Obyvatelia Madagaskaru sa delia do niekoľkých skupín. Medzi najpočetnejšie patrí skupina Merina, čo sú Malgaši malajzijského a indonézskeho pôvodu a tvoria 30 % obyvateľov. Ďalšia významná skupina je Côtiers, ktorá žije na pobreží a sú zmiešaného pôvodu Arabov, Afričanov a malajzijského a indonézskeho obyvateľstva. Hovorí sa im Betsimisaraka a predstavujú asi 17 % populácie. Zbytok tvoria potomkovia Francúzov, Indov, Číňanov z okolitých ostrovov ako Komory. Viac ako polovica obyvateľstva vyznáva tradičnú vieru – animizmus.

woman wearing green dress while walkingObyvatelia Madagaskaru. Foto: unsplash.com

Klíma ostrova je tropická, ovplyvnená východnými pasátmi. Od novembra do apríla je tu veľmi teplo a zároveň i daždivo, vyskytujú sa i cyklóny. Potom nasleduje chladnejšie obdobie a suchá sezóna od mája do novembra. Najviac zrážok spadne na náveternom východnom pobreží. Polostrovu Masoala sa dokonca hovorí „nočník Madagaskaru“, keďže tu spadne až 6000 mm zrážok ročne. Západná časť je suchšia a juh je dokonca vyprahnutý. Teploty počas chladnejšieho obdobia dosahujú cca 20 ℃, v teplejšom období sa pohybujú okolo 30 ℃.

two brown wooden armchairs on beach during daytimeExotický Madagaskar s krásnymi plážami. Foto: unsplash.com

Fauna a flóra je rozdielna než na africkom kontinente, či inde vo svete. Je jedinečná, čo je dané dlhodobým oddeleným vývojom. Medzi najznámejších obyvateľov ostrova patria lemury. Na Madagaskare sa nachádza 47 národných parkov, 19 tisíc druhov rastlín a jedinečné zvieratá. Madagaskar sa preslávil aj baobabom. Viac ako 100 druhov lemurov na svete má svoj domov práve tu, rovnako ako 340 druhov chameleónov 250 vtáčích druhov.

trees near pathway during daytimeMadagaskarské baobaby. Foto: unsplash.com

Ešte v 17. storočí tu žil aj najväčší známy vták sveta Aepyomis, raz tak veľký ako pštros. Meral 3 metre, vážil pol tony a kládol 10 kg vajcia. V rezervácii Anlamazaotra žije lemur Indri, ktorý je najväčším žijúcim druhom. Pozornosť pútajú aj lemury šedé a hnedé. Na lemurom ostrove vo Vakona Lodge žijú taktiež rôzne druhy. Nenájdeme tu žiadne veľké bylinožravce ani šelmy.

Lemur. Madagaskar. Foto: unsplash.com

80% miestnych živočíchov a 90% rastlín sú endemické, ako napríklad orchidea, baobaby, palmy. Tunajšia fauna a flóra je chránená v mnohých prírodných parkoch. V roku 1990 bola založená asociácia „Madagaskarské národné parky“, ktorej cieľom je uchovanie unikátnych prírodných krás, ale tiež vzdelávanie. Niekoľko parkov sa zjednotilo pod názvom Dažďové pralesy Atsinanana a pre svoju jedinečnosť tak lákajú návštevníkov z celého sveta.

brown grass field with green tree under blue sky during daytimeMahajanga. Madagaskar. Foto: unsplash.com

Madagaskar bol osídlený asi pred 2000 rokmi a bol jedným z posledným miest na svete, ktoré bolo obývané ľuďmi. Títo pôvodní obyvatelia sa sem doplavili na kanoe z oblasti južného Bornea. Prvý obyvatelia zničili značnú časť pôvodnej fauny, stínali a pálili lesy za účelom rozvoja poľnohospodárstva. Vyhubili aj niektoré druhy zvierat, vrátane veľkých lemurov. Živili sa pestovaním ryže na terasovitých políčkach. Neskôr sa sem dostávajú aj kmene z juhovýchodnej Afriky, ktoré sa zmiešali s pôvodným obyvateľstvom. V 7. storočí sem prichádzajú Arabi, ktorí zaviedli islam a udržovali obchodné styky. Na začiatku 16. storočia sem priplával portugalský moreplavec Diego Dias.

Madagaskar a jeho obyvatelia. Foto: unsplash.com

Koncom 17. storočia tu Francúzi založili obchodné mestá. V tom období existovalo na ostrove niekoľko kráľovstiev, ktoré boli na pomerne vysokej ekonomickej úrovni, za čo mohol najmä obchod s Európou. Najvýznamnejším bol kmeň Merina. V roku 1793 začal jeho predstaviteľ, kráľ Andrianampoinimerina ostatné kráľovstvá zjednocovať. Úspešne si viedol aj jeho syn, kráľ Radama I.

Meno Móric Beňovský sa v 18. storočí spomínalo nielen na našom území, ale aj vo Francúzsku a na Madagaskare. Francúzsky kráľ Ľudovít XV. poveril Beňovského za miestodržiteľa tohto ostrova. Keďže sa snažil o ochranu domorodcov, tri severovýchodné kmene ho zvolili za kráľa. Nazvali ho „anpanjakabé“, teda „kráľ kráľov“. Jeho druhá expedícia na ochranu Madagaskaru pred francúzskymi obchodníkmi a otrokármi už úspešná nebola. Zahynul počas krvavej roztržky ku ktorej došlo v roku 1786. Dodnes sa však o našom rodákovi z Vrbového učia aj na madagaskarských školách a je po ňom pomenovaná aj ulica.

Madagaskar láka cestovateľov už niekoľko storočí. Foto: unsplash.com

Začiatkom 19. storočia na ostrov prichádza pomoc z Británie, londýnske misionárske spoločnosti, ktoré spravoval James Cameron. Boli tak zakladané školy, pomocou latinky sa prepísala miestna abeceda, bola preložená Biblia a na ostrov prúdili novodobé technológie. Po Radamovi I. nastúpila na trón jeho manželka Ranavalona I., ktorá sa do dejín ostrova zapísala vyhnaním cudzincov a zakázala praktikovanie kresťanstva. Jej syn Radama II. sa snažil umierniť jej pravidlá. Nenašiel však podporu u dvoranov, ktorí sa snažili získať viac právomocí pri riadení. Nakoniec sa manželka Radama II. vydala za vtedajšieho premiéra, čím sa tak k moci dostal i premiér.

people riding on kayak on body of water during daytimeSplavné rieky na Madagaskare využívané miestnymi obyvateľmi. Foto: unsplash.com

V roku 1883 sa na Madagaskar dostali Francúzi a začalo niekoľkoročné obdobie konfliktov. V roku 1890 Francúzsko vyhlásilo protektorát. O päť rokov neskôr dobyli prístavné mesto Taomasina a Antananarivo a primäli vtedajšiu kráľovnú rezignovať. Kráľovská rodina utiekla na Reunion a neskôr do Alžírska. Počas toto obdobia vzniká mnoho plantáží pre pestovanie plodín určených na vývoz. Zmenilo sa i hlavné mesto, kde sa vybudovali dláždené široké ulice. Kráľovský palác sa premenil na múzeum. Aj v odľahlejších častiach ostrova sa zakladali školy a vyučovala sa francúzština. Francúzi stavali cesty a zrušili otroctvo. V roku 1947 došlo k povstaniu, ktoré bolo po roku potlačené, ale zahynulo 80 000 miestnych obyvateľov. Po roku 1956 žiada nezávislosť, ku ktorej došlo 14. októbra 1958. Plnej nezávislosti sa ostrov dočkal 26. júna 1960.

people walking on street during daytimeMadagaskar dnes. Foto: unsplash.com

Juhozápadná časť ostrova

Juhozápadná časť ostrova je charakteristická širokým pobrežím, nádhernými plážami, krištáľovo čistou vodou. Dedinku Mangily môžete spoznávať na štvorkolkách cez pláže ostrova. Zaujímavý je les Mikea alebo rezervácia Doumergue, kde rastú baobaby a kaktusy a žijú tu vtáky, korytnačky. Lagúna Ifaty je so svojím 100 km dlhým koralovým útesom jednou z najkrajších na svete a ideálna na šnorchlovanie. Milovníci potápania ocenia lagúnu Ranobe. Na severe od Ifaty sa nachádza krásna lokalita Plat s azúrovým morom a širokými zátokami. 

Pieskové pláže na juhozápade ostrova. Foto: madagascar-tourisme.com

Záliv Salary patrí medzi najkrajšie na potápanie vďaka koralovým útesom. Vnútrozemie tejto oblasti je vyprahnuté, tvorí ho savana a rastú tu tiež baobaby.

Salary. Foto: madagascar-tourisme.com

Dedina Itampolo, ležiaca 360 km od Tulearu žije hlavne rybolovom. V okolí sa rozprestierajú biele pieskové duny a úžasné pláže. Rybárska oblasť Anakao je vhodná pre milovníkov potápania, kitesurfingu, windsurfingu a šnorchlovania. Z Anakao je možné sa plaviť na susedné ostrovy Nosy Be a Nosy Satrana. Od Tuelaru je vzdialené dve hodiny plavby loďou.

Anakao. Foto: madagascar-tourisme.com

Dedina Belo sur mer je známa pre soľ. Zátoka je chránená pre podmorský svet. Leží juhozápadne od Menabe. Tunajšie rodiny získavajú z piesku soľ a svoje tradičné metódy si odovzdávajú z generácie na generáciu. Známe je aj pre lodenice na výrobu lodí, čo je dedičstvo bretónskych remeselníkov, ktorí na ostrov prišli v minulosti. Okolité koralové ostrovčeky, najmä Nosy Andravoho, Nosy Tania, Nosy Angorahoka sú ako stvorené na objavovanie.

Belo sur mer. Foto: madagascar-tourisme.com

Juhovýchodná časť ostrova

Vysokohorské mesto Fianarantsoa je srdcom juhovýchodného regiónu. Leží 400 km od hlavného mesta. Bolo postavené v roku 1830 na kopci Ivoenana. Jeho názov značí „mesto, kde sa učíme dobru“. Nachádza sa tu množstvo tradičných domov, 50 kostolov, škôl, kníhkupectiev. Mesto je známe aj pre gastronómiu, pre vinice Isandra a Famoriana, syry Ivoamba a čajové plantáže Sahambava.

Juhovýchodný región Madagaskaru. Foto: madagascar-tourisme.com

Juhovýchod Madagaskaru je charakteristický množstvom národných parkov, tropických pralesov, členitým pobrežím a krásnymi opustenými plážami. Nachádza sa tu kanál Pangalanes, ktorý pretína celú východnú a juhovýchodnú časť ostrova. Množstvo rybárskych mestečiek, kde život pulzuje v duchu tradícií a jednoduchosti dotvára úžasné scenérie. Mesto Mananjary je producentom kávy, vanilky a korenia. Nachádza sa tu miestne trhovisko a centrum mesta sa pýši domami z koloniálnej éry.

riviere andringitra madagascarNárodné parky na juhovýchode ostrova. Foto: madagascar-tourisme.com

Manakara je malé prístavné koloniálne mesto, známe pre pláže s kokosovými palmami. Nie na všetkých je možné sa bezpečne kúpať z dôvodu silných prúdov. Zaujímavé sú výlety na kanoe pozdĺž kanála Pangalanes. Manakara je však vhodným miestom na cykloturistiku. Nachádza sa tu napríklad továreň Antemoro na výrobu papiera a je známe pre železničnú trať Fianarantsoa-Manakara, kde vlak prekonáva strmé svahy a klesá pozdĺž priepastí rýchlosťou 35 km. Jedná sa tak o najstrmšiu vlakovú trať na svete.

green and purple leaf plantManakara plná paliem kokosových. Foto: unsplash.com

Farafangana je známa pre pestovanie kávy, klinčekov, ryžu, korenia a ovocia. Žijú tu tri etnické skupiny Antefasy, Zafizoro a Rabakara. Odtiaľto je možné navštíviť špeciálnu rezerváciu Manambo, kde žije množstvo endemických lemurov – Eulemur albocallaris a Varicia Variegata. 75 km od Farafangany leží mesto Vangiandrano, čo v preklade značí „kde si kúpite vodu“. Známe je práve pre bohaté prírodné zdroje. Tento región je úrodný a preto ho Malgaši už roky využívajú na pestovanie ryže, manioku, sladkých zemiakov, tropického ovocia, vanilky, kávy, klinčekov a korenia.

Východná časť ostrova

Mesto Toamasina je ekonomickým hlavným mestom Madagaskaru, ktoré leží na východnom pobreží. Nachádza sa tu park Ivoloina pre milovníkov prírody, pevnosť Manda pre kultúrnych nadšencov, Fulepoints pre fanúšikov pláží s bielym pieskom a Mahambo je rajom pre surfistov. Mesto je bohaté na históriu a budovy z 19. storočia. Spoznať sa dá aj keď vysadnete na rikšu a navštívite známe trhy „Bazaar kely“ či „Bazaar be“.

Toamasina. Foto: madagascar-tourisme.com

Pozdĺž východného pobrežia Madagaskaru sa ťahá kanál Pangalanes, ktorý tvoria rieky a jazerá v dĺžke 645 km. Okolie tvorí bujná vegetácia, mangrovníky, ryby, lemury, plazy, ale aj biele piesočnaté pláže lemujúce Indický oceán.

Kanál Pangalanes. Foto: madagascar-tourisme.com

Severná časť ostrova

Sever ostrova preslávila krajina, kde ležia tsingy. Nachádza sa tu krásny park Bemaraha. Brehy tejto časti ostrova obmývajú tyrkysové vody. Známy je región Sava, ktorý je svetovým hlavným mestom vanilky, čo predstavuje dve tretiny svetovej produkcie. Existujú tu štyri hlavné mestá, Sambava, Antalaha, Vohemar a Andapa. Mnohé časti sú stále chránené pred masovým turizmom. Dominantné sú kokosové háje, ryžové polia či sady.

Región Sava. Foto: madagascar-tourisme.com

Jedinečnosť ukrýva aj rybárska dedina Antalaha ako i jej okolie, kde leží rieka Ankavanana s možnosťami športových aktivít. Antalaha tvorí vstupnú bránu do národného parku Masoala, ktorý na ploche 230 000 ha ponúka rozmanitú faunu a flóru.

Antalaha. Foto: madagascar-tourisme.com

V severnej časti ostrova leží aj nádherné súostrovie Nosy Be s početnými malými ostrovmi, kde nechýbajú krásne pláže a typická dovolenková exotická idylka. Hlavným mestom severného regiónu je mesto Diego Suarez. Nachádza sa tu tretí najväčší prístav na Madagaskare. V okolí leží známa pláž Ramena s kilometrami tyrkysovej vody a bielym pieskom, červené tsingy či Smaragdové more.

Červené tsingy. Foto: madagascar-tourisme.com

Top lokality

Národný park Bemaraha

Tsigny boli zaradené na zoznam UNESCO v roku 1990 a o 7 rokov neskôr už aj vápencová plošina národného parku Bemaraha. Tsingy predstavujú jednu z najúžasnejších častí Madagaskaru, ktoré tvoria trhliny, pukliny, vápencové bloky pripomínajúce ostré čepele. Pred miliónmi rokov bola táto oblasť pod morom, kde boli mušle, koraly, čím postupom času vytvárali obrovskú platňu s hrúbkou až 200 m. Voda postupne ustupovala a zostávajúci vápenec na vzduchu tak vytváral kaňony. Dážď a erózia vytvárali tieto jedinečné útvary. Na vrcholoch dosahujú tsingy vysokú teplotu, zatiaľ čo na dne je málo svetla a vegetácia tam rastie riedko. V parku rastie okolo 900 druhov pôvodných rastlín. Žije tu takmer 400 živočíšnych druhov a to cicavcov, plazov, vtákov a obojživelníkov.

pont suspendu tsingy de bemarahaNárodný park Bemaraha. Foto: madagascar-tourisme.com

Alej baobabov

Nádherná alej baobabov sa nachádza 19 km od Morondavy. Väčšina týchto baobabov má viac ako 800 rokov. Baobab je skutočným zázrakom madagaskarskej flóry. Je to majestátny a posvätný strom. Existuje osem druhov, z toho šesť rastie na Madagaskare. Alej baobabov predstavuje najviac exemplárov na svete, kde si človek uvedomí ich impozantnú veľkosť a ich nádherné kmene. Baobabu sa tu hovorí „reniala“, čo značí „matka lesa“. Baobab dokáže zniesť aj extrémne klimatické podmienky. Kmeň je naplnený vodou, preto sa mu zvykne hovoriť aj „fľaškový strom“. Kmeň meria u niektorých druhov až 9 m a dosahuje výšku až 30 m.

Avenue of the Baobabs, Madagascar during dayAlej baobabov. Foto: unsplash.com

Národný park Marojejy

Národný park Marojejy sa nachádza na severovýchode ostrova, medzi mestami Andapa a Sambava. Tvorí ho jedinečný masív a často sa o ňom hovorí, ako o zázraku prírody. Sú tu strmé útesy a častá hmla. V parku existujú 4 rôzne druhy lesov, rastie tu papradie, palmy, kvety a žijú tu vtáky, lemury, plazy všetkého druhu a obojživelníky. Objavená tu bola fosília z obdobia dinosaurov, stará približne 120 miliónov rokov. Ideálny je na návštevu od apríla do mája a od septembra do decembra, kedy sú dažde zriedkavé.

Národný park Marojejy. Foto: madagascar-tourisme.com

Masoala

Oblasť Masoala a najmä Cape Park je na zozname UNESCO pre výnimočnú lokalitu a rôznorodosť. Nachádza sa na severovýchode Madagaskaru, v regióne Diego Suarez a je najväčšou chránenou oblasťou ostrova. Žijú tu červené lemury a žaby. Objaviť môžete vodopády, staré železnice. Radí sa medzi najvzácnejší malgašský región, pričom sú dostupné aj tri morské oblasti, vhodné na potápanie či šnorchlovanie. Pri brehoch sa objavujú veľryby, ktoré sa pária a rodia v zátoke Antongil, kde je ich možné pozorovať. Celý región ponúka turistiku v lesoch, kajakovanie, potápanie, šnorchlovanie v tyrkysových vodách zálivu Antongil.

brown and gray monkey on tree branch during daytime
Lemur. Madagaskar. Foto: unsplash.com

Región Diego Suarez

Mesto Diego Suarez, nazývané aj Antsiranana je najväčším mestom severnej časti ostrova. Po dlhú dobu tu bývala francúzska posádka, kde dodnes možno pozorovať pozostatky kolonizácie. Tento región je plný krásnych pláží, rybárskych dedín a krásnej prírody, ktoré tvoria pohoria Amber a Ankarana.

Región Diego Suarez. Foto: madagascar-tourisme.com

Park Ranomafana

Nádherný park Ranomafana leží v juhovýchodnej časti ostrova.  Od mesta Fianarantsoa je vzdialený 60 km. Pre svoj hustý dažďový prales a množstvo prírodných horúcich prameňov je zaradený aj na zoznam UNESCO. Charakteristická je bohatá fauna a flóra, endemické rastliny a vodopády.

Ranomafana. Foto: madagascar-tourisme.com

Národný park Andringitra

Národný park Andringitra je jedným z najkrajších parkov na ostrove a patrí na zoznam UNESCO. Nachádza sa tu druhý najvyšší vrch Madagaskaru. Napriek náročnému prístupu do parku (iba 4x4), ponúka dažďový prales a možnosť výstupu na vrch Boby, ktorý sa ťahá do výšky 2658 m. Národný park dotvárajú lúky, malé ostrovčeky lesov, húštiny a 300 m vysoký vodopád Riambavy.

chute d'eau andringitra madagascarNárodný park Andringitra. Foto: madagascar-tourisme.com

 

Hlavné mesto

Antananarivo

Hlavné mesto Madagaskaru – Antananarivo svojim kopcovitým terénom pripomína stredomorské oblasti. Skrátene sa mu hovorí Tana. Je hlavným strediskom krajiny, kde žije okolo 3,7 mil. obyvateľov. Leží 145 km od východného pobrežia a 215 km juhozápadne od hlavného prístavu Taomasina. Mesto chránia dve pevnosti, ležiace na východnej strane, odkiaľ bolo mesto postupne stavené. Najvyšší bod mesta sa nachádza vo výške 2643 m. V Tane sa nachádza viac ako 5000 rôznych kostolov vrátane anglikánskych a rímskokatolíckych. Nachádza sa tu tiež univerzita a medzinárodné letisko Ivato.

aerial view of city buildings during daytimeAntananarivo. Foto: unsplash.com

Kedysi sa táto oblasť Antananariva nazývala Analamanga „Modrý les“. V roku 1960 bol región dobytý merinským kráľom, ktorý sem prišiel s tisíckami vojakov. Preto dnešný názov mesta v prekladu značí „Miesto tisícich vojakov“. V roku 1793 sa mesto stalo hlavným mestom kmeňa Merina. Tak tu bol pre merinských kráľov postavený kráľovský paláca Rova. Do roku 1869 bola väčšina domov stavaná z dreva a rákosia. Po príchode kolonialistov sa zmenil ráz mesta, ktoré započali príchodom britského misionára Jamesa Camerona. Francúzi v roku 1895 dobyli Madagaskar. Vtedajší počet obyvateľov bol okolo 100 000, ale do roku 1950 sa zvýšil na 175 000. V meste sa stavali cesty a dlhé schodiská, ktoré spojovali miesta, čo nebolo možné spojiť cestami vhodnými pre koče a vozy. Pre výstavbu sa vysušovali i močiare. Centrálne námestie Andohalo sa rozšírilo o terasy a záhony.

landscape photo of a city skylineFarebná Tana. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

HistóriaKultúra

Antananarivo

Antananarivo je možné rozdeliť do troch častí. Spodná časť mesta, ktorá stojí na pôvodných močiaroch. Stredná časť Plateau du Colbert umiestnená v polovici masívu. A hornú časť mesta La Haute ville tvorí staré mesto, kde sú paláce, ako napríklad Manjakamiadana „Kráľovnin palác“, ktorý v roku 1995 zasiahol požiar, a z ktorého sa zachovali kamenné steny. Palác je súčasťou komplexu Rova „pevnosť“. Nachádza sa tu aj justičný a premiérov palác, početné katedrály a kostoly a tiež obytná štvrť, kde žijú staré šľachtické rodiny. Medzi známe historické štvrte patria Andohalo, Ankadibevava, Ambohimitsimbina a Ambohipotsy. Dolná časť mesta Analakely „Malý les“ je plná miestnych trhov.

Príroda

Národný park Andasibe

Národný park Andasibe-Mantadia, je od hlavného mesta vzdialený cca tri hodiny cesty. Park tvorí divočina, kde žijú lemury a je útočiskom mnohých živočíchov ako chameleónov, hmyzu, vtákov a rôznych druhov rastlín. Klíma v parku je celkom chladná, priemerná teplota sa pohybuje okolo 20 ℃ a často tu prší. Tento národný park sa pýši najväčším lemurom na svete – Indri.

Príroda

Park Mandraka

Park Mandraka sa nachádza cca 60 km od Antananariva, v blízkosti dediny Ambatolaona. V parku žijú rôzne endemické rastlinné a živočíšne druhy, vrátane chameleónov, obojživelníkov a lemurov. Na ploche 46 ha je navrhnutých niekoľko turistických trás. Za obdiv stoje vodopády a krásne panoramatické výhľady.

Príroda

Národný park Anlamazaotra

Východná časť ostrova sa pýši aj prírodným parkom Anlamazaotra, ktorý obývajú lemure Indri, lemury šedé a hnedé, chameleóni a rôznorodé vtáctvo. Park má pestrú vegetáciu a množstvo voľne žijúcich živočíchov. V parku rastie množstvo liečivých rastlín, ktoré domorodci využívajú v tradičnej medicíne.

Kultúra

Ambohimanga Royal Hill

Ambohimanga Royal Hill bolo náboženské a sväté mesto Madagaskarského kráľovstva v období 19. storočia. Leží 25 km severovýchodne od Antananariva. Ambohimanga v preklade značí „modrý kopec“. Je najdôležitejším a najvyšším z 12 posvätných kopcov, ktorý dosahuje výšku 1468 m. Palácovú časť obkolesuje prales. Prvé zmienky o tomto mieste sa datujú do 15. storočia. Reprezentuje tradičnú ostrovnú identitu a dodnes si zachovalo svoju nádheru. Kráľovský vrch Ambohimanga, tvorí kráľovské mesto, pohrebisko a posvätné miesta, dôležité pre malgašskú kultúru. Už viac ako 500 rokov je pútnickým miestom. Má výnimočnú architektúru ako napríklad kráľovský palác Mahandrihono, bývalý dom veľkého kráľa – zjednotiteľa Andrianampoinimerina, letný palác kráľovnej či konferenčná miestnosť. Od roku 2001 je zapísaný na zozname UNESCO.

Stiahnuť PDF

Pláže

Nosy Be

Nosy Be je sopečný ostrov s rozlohou približne 320 km2. Leží v severozápadnej časti ostrova, v Mozambickom prieplave. Je ideálnym východiskovým bodom pre plavba na rajské súostrovie či západné pobrežie Madagaskaru. Ostrov je posiaty hustým lesom, sopečnými jazerami a výnimočnou faunou a flórou. Súostrovie má krásne ostrovy ako Nosy Komba, Nosy Tanikely, Nosy Iranja a Nosy Sakatia. Nachádzajú sa tu nádherné pláže. Ostrov je vhodný aj na potápanie, šnorchlovanie, rybolov, kitesurfing, turistiku, jazdy na štvorkolkách či na koňoch. Zaujímavý je i vodopád Nosy Be. Môžete sa okúpať uprostred bujnej vegetácie alebo vystúpiť na najvyšší vrch ostrova Mont Passot a obdivovať úchvatnú krajinu.

panorama baie de nosy be madagascarNosy Be. Foto: madagascar-tourisme.com

Nosy Iranja

Nosy Iranja je jedným z najznámejších ostrovov súostrovia Nosy Be. Tvoria ho široké pásy bieleho piesku a krásne blankytné more. Patria ku nemu dva menšie ostrovčeky, Nosy Iranja Be a Nosy Iranja Kely. Tieto jeho menšie časti sú spojené tenkým 2 km dlhým úsekom piesku. Pri odlive sa dá po ňom prejsť, treba byť opatrný pri stúpajúcom prílive. Ostrov sa pýši aj bujným tropickým pralesom a rôznorodou faunou a flórou. Je tu množstvo morských korytnačiek, ktoré kladú vajíčka.

Nosy Iranja. Foto: unsplash.com

Sainte Marie

Ostrov Sainte Marie je známy ako Nosy Boraha. Leží severovýchodne od Madagaskaru. Na jeho ploche 60 km dlhým a 5 km širokým sa nachádza nádherný tropický raj. Kedysi tu bol pirátsky úkryt. Ostrov pokrýva bujná vegetácia a v lagúne je pestrý podmorský svet. V jeho okolí je možné pozorovať veľryby v období párenia. Je ideálnym miestom na potápanie, či poznávanie ostrova po turistických chodníkoch alebo na relax na krásnej pláži.

Sainte Marie. Foto: madagascar-tourisme.com

Stiahnuť PDF

Pre deti

Lemurí park Imerintsiatosika

Tento zoologický park ležiaci pri hlavnom meste Antananarivo vznikol v roku 2001 s cieľom podeliť sa o poznanie rôznych madagaskarských lemurov. Na ploche 5 ha tak môžete objavovať 9 druhov lemurov vo voľnom výbehu. Park si užijú aj tí najmenší.

Lemur. Madagaskar. Foto: unsplash.com

Park Tsimbazaza

Tsimbazaza je botanická záhrada, o ktorej sa zvykne hovoriť, že je „zelenými pľúcami Antananariva“. Rastie tu množstvo rastlín a žijú rôzne živočíšne druhy, ktoré možno pozorovať po celom parku, od lemurov, hadov, chameleónov, žiab a vtákov.  Rastú tu exotické a endemické rastliny.

common chameleonFarebná živočíšna ríšia Madagaskaru. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Madagaskar má pestrú kuchyňu, ktorú ovplyvnili Arabi, Portugalci, Francúzi a obyvatelia Indonézie. Tradičná je ryža, pri pobreží ryby a dary mora, vo vnútrozemí zas riečne kraby a žaby. Obľúbené je kura s kokosom a ryžou, bravčové s krabom alebo krevetami a s bylinkami či opekané údené mäso alebo steak zo zebu.

grilled meat on brown wooden chopping boardMadagaskarský steak. Foto: unsplash.com

Typickým pokrmom Madagaskaru je veľké množstvo ryže podávanej s omáčkou, zeleninou a korením. Obľúbené sú štipľavé jedlá. Medzi národné špeciality patrí „ro“, čo je hovädzie a bravčové mäso naložené v octe, vode a oleji, varené s listami, cibuľou, kyslými uhorkami a pridaním čierneho korenia.

rice and fried meat with egg in plateTypické ryžové jedlo. Foto: unsplash.com

Ďalšie obľúbené jedlo je „ravitoto“, čo je mäso varené s listami. „Vary amid´anana“ je ryža, listy, bylinky, mäso alebo krevety. Indické jedlá majú tiež svoje zastúpenie a to pre pikantné chute a samozrejme karí. 

bowl of fried riceRyža s krevetami. Foto: unsplash.com

Ostrov je slávny aj pre vanilku, ktorá sa pridáva do mnohých jedál. V tropickom podnebí si prídu na svoje milovníci exotického ovocia, ako mango, liči, tamarínd, papája, ananás, kokos či banány. Z liči sa tu vyrába aj aperitív "litchel", z ryže zas ryžové nápoje, "toaka gasy", čo je pálenka z trstinového cukru a ryže. Nosy Be je známe napríklad aj pre výrobu rumu.

Exotické ovocie. Foto: madagascar-tourisme.com

Na Madagaskare sa pestuje v juhovýchodnej oblasti aj čaj. Vo vysokohorskom meste Fianarantsoa sa pestuje hrozno a vyrába víno. Známe značky sú “Lazan’i Betsileo”, “Château Verger”, “Coteaux d’Ambalavao”. V Ponuke sú biele, červené a ružové vína.

Madagaskarské víno. Foto: madagascar-tourisme.com

Stiahnuť PDF

Zábava

Tradičné mesto Ambositra

Mesto Ambositra je mestom umenia, kultúry a remesiel. Leží na vysočine, južne od Antananariva. Kedysi bolo známe ako mesto ruží, dnes je skôr mestom umenia Zafimaniry, čo je umenie práce s drevom. Domy, náčinie a predmety každodennej potreby sa vyrábajú ručne v geometrických tvaroch s motívmi pripomínajúci arabský vplyv, ktorý je tak prítomný v malgašskej kultúre.

Drevené domy v Ambositre. Foto: madagascar-tourisme.com

Okrem remesiel je tu známy aj obrad mŕtvych „famadihana“, ktorý spočíva v tom, že sa telá predkov vykopú, znovu zabalia do hodvábnych tkanín, tancuje sa okolo nich a znovu sa pochovajú, alebo slávna show „skiva“, čo je tradičný šport, kde sa ľudia snažia skrotiť zúrivých býkov.

man standing beside cowMadagaskar a býk. Foto: unsplash.com

Madagaskarský trh

Návšteva madagaskarského trhu je zážitkom, nielen na rôzne potraviny, tovar ale najmä pre trhovú atmosféru. Zo suvenírov tu nájdete košíky, rohože, keramiku, sochárske predmety či pestré látky.

Madagaskarský trh. Foto: madagascar-tourisme.com

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Okolie Antananariva

V blízkosti Antananariva leží starobylá dedina Antongona, ktorá vyniká jedinečnou krajinou a vďaka výnimočnej polohe poskytuje úchvatné výhľady na zvlnené kopce Imeriny. Pri hlavnom meste sa nachádza krokodília farma Ivato, nazývaná aj Croc Farm. Okrem krokodílov nílskych tu žijú lemury, fosa, čo je jediný predátor na ostrove, hady, pštrosy či iné živočíchy. Dominuje aj prítomnosť paliem, orchideí a citrusových stromov.

green lizard on brown and black surfaceS láskou....Madagaskar. Foto: unsplash.com

Nosy Komba 

Nosy Komba v preklade značí „ostrov obklopený skalami“ a je druhým hlavným ostrovom súostrovia Nosy Be. Je známy vďaka lemurom, ktoré sa tu považujú za posvätné a chránená tzv. „fady“, čo znamená doslova zákaz. Nie sú lovené a ani nijak rušené. Žije tu napríklad lemur Macaco žijúci v skupinách a živí sa plodmi ostrova. Ostrov ponúka krásne vyhliadky a panorámy, či 5-6 hodinová túra na výstup na Antaninaomby, ktorý meria 621 m. Na jeho vrchole je krásny výhľad na súostrovie a madagaskarské pobrežie. Je obklopený sopečnými kameňmi, ktoré ho chránia pred vlnami zálivu. Po Nosy Be je Nosy Komba druhým najľudnatejším ostrovom, kde žije 4000 obyvateľov a nachádza sa len 15 min jazdy loďou od Hell Ville. Nachádzajú sa tu nádherné opustené pláže s tyrkysovou farmou mora a divoká príroda.

Madagaskar - kráľovstvo lemurov a Mórica Beňovského, poznávací zájazd
Nosy Komba. Foto: CK SATUR

Nosy Tanikely

Nosy Tanikely alebo Nosy Antanihely v preklade značí „ostrov malej zeme“. Nachádza sa 10 km južne od ostrova Nosy Be. Patrí medzi najnavštevovanejšie a to pre krásny podmorský svet. Nosy Tanikely sa pýši koralovým útesom, ktorý je plný farebných rýb, korytnačiek, rají, delfínov, či malých žralokov. Od roku 2010 stal aj morským národným parkom a zároveň chráneným územím.

Nosy Tanikely. Foto: madagascar-tourisme.com

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: republika

Rozloha a populácia: 592 000 km2 
30 mil. obyvateľov

Jazyky: malgaština, francúzština

Náboženstvo: tradičná viera - animizmus, kresťania, islám

Vakcinácia: Hrozí značné riziko nákazy maláriou v pobrežných oblastiach a v tropických lesoch, rovnako vo vysokohorských vnútrozemských oblastiach a v meste Antananarivo. Odporúča sa chemoprofylaxia na báze mefloquínu. Vyskytuje sa možnosť nákazy na črevné ochorenia a hepatitídu typu A. V niektorých lokalitách (sladkovodné vodné nádrže, rieky, stojace vody ) hrozí nebezpečenstvo nákazy bilharziou.
Tečúcu vodu je nutné prevárať a filtrovať, ovocie a zeleninu dôkladne umývať alebo olúpať, mäso intenzívne variť. Vyhýbať sa ľadu do nápojov aj pouličnej zmrzline, pri kúpe balenej vody kontrolovať neporušenosť uzáveru fľaše. Vzhľadom na každoročný výskyt epidémie moru v krajine, odporúčame návštevníkom, aby sa pred cestou na Madagaskar informovali o aktuálnych zdravotných rizikách na webových stránkach Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), prípadne kontaktovali Veľvyslanectvo Madagaskaru v Moskve.

Elektrický prúd: 220 V, zásuvky európskeho typu

Časový posun: +1h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Tropické podnebie pozdĺž pobrežia, mierne vo vnútrozemí, zrážkové na juhu. Obdobie dažďov trvá približne od novembra do marca a na vysočinách v strede ostrova môžu teploty v tomto čase klesnúť až pod 10°C. Tropické búrky a cyklóny ohrozujú ostrov celoročne, ale najmä v januári a februári. Najohrozenejšie je východné pobrežie, avšak zasiahnuté môže byť aj hlavné mesto.

Madagaskar je frankofónnou krajinou pri juhovýchodnom pobreží Afriky s unikátnymi prírodnými krásami a endemickou flórou i faunou. Napriek geografickej a politickej blízkosti k africkému kontinentu, Madagaskar nie je typickou africkou krajinou, napriek kultúrnemu dedičstvu Ázie nie je ani ázijskou krajinou a napriek koloniálnej minulosti pod francúzskou vládou nie je ani európsky. Unikátnosť prírodného bohatstva a kultúrne dedičstvo ostrova vytvára predpoklady pre jeho atraktívnosť ako turistická destinácia. Madagaskar však ekonomicky patrí medzi najchudobnejšie krajiny sveta a z hľadiska infraštruktúry nie je na masy turistov ani zďaleka pripravený. Preto treba pri ceste na ostrov rátať s viacerými nedostatkami. 

Letisko a dĺžka letu

Lety z Viedne alebo z Budapešti s prestupom napríklad v Paríži, odkiaľ sú priame lety do Antananariva v trvaní cca 10 až 11 hodín 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pretórii, 930 ARCADIA Street, Arcadia 0083, Pretoria, Juhoafrická republika

Tel: +27 123422051
Email: emb.pretoria@mzv.sk

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky potrebujú pre vstup do krajiny platný cestovný pas, vízum, spiatočný cestovný lístok a potvrdenie o očkovaní proti žltej zimnici pri ceste z infikovanej oblasti:
AFRIKA: Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Čad, Etiópia, Gabon, Gambia, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Kamerun, Keňa, Konžská demokratická republika, Konžská republika, Libéria, Mali, Niger, Nigéria, Pobrežie slonoviny, Rovníková Guinea, Rwanda, Senegal, Sierra Leone, Somálsko, Stredoafrická republika, Sudán, Svätý Tomáš a Princov ostrov, Tanzánia, Togo a Uganda.
LATINSKÁ AMERIKA: Bolívia, Brazília, Ekvádor, Francúzska Guayana, Guayana, Kolumbia, Panama, Peru, Surinam a Venezuela.

Občania SR môžu požiadať o vízum pred vstupom do krajiny na ktoromkoľvek zastupiteľskom úrade Madagaskaru. K žiadosti o vízum je potrebné predložiť platný cestovný pas, vyplniť žiadosť o vízum, predložiť 1 fotografiu pasového formátu a kópiu plánu cesty, ktorú vyhotoví cestovná kancelária. Adresy veľvyslanectiev Madagaskaru vo svete možno získať na internetovej stránke www.embassy.org/madagascar, e-mail malagasy@embassy.org.

Colné predpisy

Pri vstupe do krajiny je potrebné deklarovať dovážané valuty. Limitovaný je dovoz tabakových výrobkov (500 ks cigariet) a alkoholických nápojov (1 fľaša), pri vstupe do krajiny sa deklarujú videokamery.
Prísna legislatíva existuje v oblasti vývozu z krajiny. Vyvážať akékoľvek rastliny a živé zvieratá (vrátane vtáčích vajec a ich škrupín) je možné len na základe špeciálneho povolenia ministerstva poľnohospodárstva; výnimku tvorí korenie v malom množstve. Vývoz kultúrnych pamiatok a umeleckých diel povoľuje ministerstvo kultúry. Vývoz nazbieraných minerálov (drahokamov a polodrahokamov) vo väčšom množstve musí povoliť ministerstvo baníctva. Ak boli vyvážané veci riadne zakúpené, je nutné predložiť doklad o kúpe.

Doprava

Medzinárodné letisko v Antananarive má spojenie s Juhoafrickou republikou a Parížom. V krajine je ďalších 53 miestnych letísk. Je tu rozšírená železničná a cestná sieť (autobusová doprava) a taxislužba. Cesty sú len zriedkakedy dobré a hlavne v období dažďov a tesne po ňom je pred cestou do vnútrozemia potrebné overiť zjazdnosť. Aj väčšina miestnych železníc je v zlom stave. Medzinárodné námorné prístavy (Antsiranana, Toliara, Toamasina) zabezpečujú ďalšie spojenie ostrova so svetom. Vzhľadom na to, že v krajine je vysoký počet zvierat pohybujúcich sa voľne po vozovke a kvôli väčšinou nízkej kvalite vozoviek, odporúčame motoristom vyhýbať sa cestovaniu po zotmení a v noci.

Sviatky

1.1.    Nový rok
29.3.  Deň mučeníkov, ktorým si miestni pripomínajú povstanie proti francúzskym kolonizátorom v roku 1947
1.5.    Sviatok práce
25.5.  Deň oslobodenia Afriky 
26.6.  Deň nezávislosti (1960), najvýznamnejší sviatok
15.8.  Sviatok Panny Márie
1.11.  Sviatok Všetkých svätých
25.12 Vianoce
Voľno počas pohyblivých kresťanských sviatkoch: Veľký piatok, Veľkonočný pondelok 

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR