Kuba

Kuba

"Cuba Libre"

Stiahnuť PDF

Už na kubánskom letisku José Martiho v Havane máte pocit, že tu život funguje celkom odlišne od ostatného sveta a mnohých napadne práve toto: "Cuba territorio libre de America", skrátene "Cuba Libre", čo je vyjadrenie hrdosti Kubáncov na ich krajinu. Bol to prvý štát, ktorý sa v Latinskej Amerike oslobodil od cudzej nadvlády.

red sedan on road near trees during daytimeOstrov slobody. Foto: unsplash.com

Na území Ameriky má veľmi výhodnú polohu, čo už v minulosti lákalo mnohých dobyvateľov. Je to zároveň najväčší ostrov Veľkých Antíl s dĺžkou 1275 km a šírkou od 31 km do 191 km. Celé pobrežie meria 3500 km a je členité, ploché, močaristé, na juhovýchode krajiny strmé a neprístupné. Od mexického Yucatánu ho delí prieliv 200 km široký, od Haiti 77 km a Jamajky 140 km. Najbližší susedia sú Bahamy, USA, Haiti, Kajmany a Jamajka.

man in white crew neck t-shirt riding bicycle on street during daytime V uliciach Havany. Foto: unsplash.com

O Kube môžeme povedať, že je „miniatúrnym kontinentom“. Povrch ostrova tvorí mierne zvlnená pahorkatina, ihličnaté lesy, savany, močiare. Najvyšší vrch Pico Tarquíno v pohorí Sierra Maestra dosahuje výšku 1972 m. Najdlhšia rieka je Canto a po Kube putuje 370 km paralelne s pohorím Sierra Maestra. Podnebie je tropické, pasátové. Priemerná teplota v júli dosahuje 27 ℃ a v januári 23 ℃. Najsuchší mesiac je február. Najviac zrážok padne na východne ostrova, kde je aj pomerne vysoká vlhkosť dosahujúca až 80 %. Kubu postihujú aj víchrice, hurikány a to niekoľkokrát ročne, keď prichádzajú pravidelne z Karibského mora, alebo vznikajú na prehriatej hladine Atlantiku. Aj Kuba si už zažila mnoho ničivých hurikánov a rozbúrených vĺn.

brown wooden house near beachKubánska pláž. Foto: unsplash.com

Dejiny Kuby začínajú jej osídľovaním pred viac ako 10 000 rokmi, ktoré bolo umožnené zmenami výšky hladiny mora. Prvé národy sem prichádzajú z Bahám, v ďalších migračných vlnách z pevninskej Ameriky a Haiti. Podľa dobových svedectiev Krištofa Kolumba, boli ostrovania mierumilovní ľudia, ktorí sa živili kukuricou, maniokom, ovocím a morskými plodmi. Po príchode kolonizátorov nastáva celkom nová éra. Tá vyústila k nepokojom, otroctvu, pirátstvu, ale nastal aj hospodársky a priemyselný rozvoj. V 19. storočí prichádza hnutie za nezávislosť, ktoré sa najsilnejšie prejavilo revolúciou na čele s Fidelom Castrom v roku 1958-1959. Do dejín Kuby vošiel aj vodca, lekár, revolucionár Che Guevara narodený v Argentíne. O ich činoch sa rozpráva dodnes a na „Ostrove slobody“ po nich všade ostali nejaké stopy, na ktoré naráža pri svojich cestách každý cestovateľ.

Dovolenky na Kube

Top lokality

Varadero

Úzky mys, ktorého brehy obmýva Atlantický oceán. Pláže, mierne sa zvažujúce do mora a chránené koralovými útesmi, robia z Varadera najžiadanejšie letovisko na Kube. Exkluzívne all inclusive hotely priamo na pláži, pestrá ponuka aktivít. Po západe slnka horúce rytmy salsy. Vo Varadere si každý návštevník nájde to svoje. Je ideálnym východiskovým bodom na výlety do Havany, do vnútrozemia s pohorím Escambray, do koloniálneho mesta Trinidad, ktoré je takisto zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Transfer z Havany trvá približne 2 hodiny.

green palm tree on white sand beach during daytime
Exotická pláž Varadero. Foto: unsplash.com

Trinidad

Jedno z najstarších kubánskych miest, založené už v roku 1514, je už takmer 30 rokov zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO. Dostalo sa sem vďaka koloniálnej architektúre, ktorú si uchováva po stáročia. Pestrofarebné uličky sú v dnešných časoch plné hráčov domina, baseballu a najmä konských povozov, v oblasti stále obľúbenejších viac ako akýkoľvek iný dopravný prostriedok. Za ekonomickým prosperovaním tu stojí najmä obchod s cukrovou trstinou. Ochutnať ju v jej domovskej krajine sa oplatí najmä v podobe tradičného sirupu či trinidadského rumu.

brown and white concrete building under cloudy sky during daytime
Kubánske mesto Trinidad. Foto: unsplash.com

Pinar del Río

Najkrajšou kubánskou provinciou je Pinar del Río. Krajina je úžasne rozmanitá. Charakteristickým rysom krajiny sú tzv. mogotes (pohoria zvláštne obkolesené vápencom pokryté sviežou vegetáciou). V tejto provincii sa nachádza svetoznáma jaskyňa Cueva de las Indio. Mesto Pinar del Río je domovom niekoľkých fabrík na výrobu cigár, ktoré sú prístupné i verejnosti. Tabakové plantáže vo Vuelta Abajo ležia juhozápadne od Pinar del Río, pre turistov sú tiež prístupné počas sezóny od decembra do apríla. Cesta z Vińales k pobrežiu poskytuje cestovateľom pohľad na malebnú krajinu.

green cactus near mountain under blue sky during daytime
Malebná príroda, mogoty, palmy a jaskyne vo Vińales. Foto: unsplash. com

Cienfuegos

Pre milovníkov pravého kubánskeho spoznávania miest, je Cienfuegos ako vyšité, minimálne po vizuálnej stránke. Mesto, ktoré bolo v minulosti strediskom obchodu s tabakom, trstinou a kávou, má totiž prísne pravouhlo usporiadané ulice. Svojou priestrannosťou, budovami v neoklasicistickom štýle, promenádami a parkmi pri tom zachytáva atmosféru Latinskej Ameriky na začiatku 19. storočia. V historickom centre je možné obdivovať hlavné námestie obkolesené reprezentatívnymi stavbami a architektonickými skvostami, ale aj významný Palacio de Valle, nádherné historické divadlo, kostoly, uličky s kubánskymi suvenírmi, či park Jose Martího.

white and brown concrete building during daytime
Centrum mesta Cienfuegos. Foto: unsplash.com

Santa Clara

Vnútrozemská časť „perly Karibiku“ je plná plantáží s cukrovou trstinou. V centrálnej časti okolo mestečka Santa Clara si pohľad na ne môžete vychutnať naozaj naplno. Preslávilo sa však nie len svojou poľnohospodárskom činnosťou, ale aj mauzóleom asi najvýznamnejšej postavy miestnej histórie – veliteľa partizánskych vojsk známeho ako Che Guevara. Pamätník národného hrdinu bol na mieste jeho posledného odpočinku postavený koncom 50. rokov minulého storočia. Nad celou budovou sa týči jeho, takmer 7 metrov vysoká socha a tento areál je dodnes obľúbenou zastávkou turistov aj domácich.

green grass on mountain under white clouds during daytime
Centrálna časť Kuby. Foto: unsplash.com

Zátoka svíň

V južnej časti Kuby sa nachádza slávna "Zátoka svíň", kde sa v roku 1961 neúspešne pre USA skončila ich invázia. Zátoka je však aj miestom, kde sú pekné pláže ako napríklad Playa Larga s „Rybou jaskyňou“. Miesto obľubujú potápači aj pre potopený vrak lode, farebné koraly, prírodné špongie a rôzne druhy rýb.

Santiago de Cuba

Na juhovýchodných brehoch Kuby leží druhé najväčšie mesto, Santiago de Cuba. Od Havany ho delí viac ako 800 km. Jeho zakladateľom bol pred 500 rokmi španielsky dobyvateľ Diego Velázquez. Predmestie zdobí pevnosť San Pedro de la Roca zo 17. storočia. Radí sa medzi najlepšie dochované vojenské opevnenia v Latinskej Amerike. Pozoruhodná je i prírodná rezervácia Baconao vzdialená od mesta 60 km.

white and brown concrete building during daytimeMesto Santiago de Cuba. Foto: unsplash.com

Camagüey

Rivalom Havany a Trinidadu je tretie najväčšie mesto na Kube, Camagüey. Vzniklo už v 15. storočí. O dve storočia neskôr ho zasiahol požiar, a tak dnes môžeme obdivovať jeho vzkriesenú historickú časť, ktorá je i na zozname UNESCO. Svoju nezmazateľnú stopu tu nechali španielski kolonizátori, ktorí tu rozvinuli nielen architektúru ale i poľnohospodárstvo. Ulice boli postavené chaoticky, aby zmietli pirátov a existoval len jeden východ. Námestia dnes zdobia kamenné nádoby, ktoré kedysi slúžili na vodu. Krásne námestia Plaza San Juan de Dios zdobia historické budovy, ktoré sa rozprestierajú ako farebná paleta a zároveň pulzujú typickým kubánskym štýlom.

Národný park Zapata

V južnej časti Kuby v blízkosti známej Zátoky svíň sa nachádzajú najväčšie mokradiny na ostrove, ktoré patria do najrozsiahlejšieho národného parku so vzácnym ekosystémom, kde žijú plameniaky, kubánske kolibríky, sovy, papagáje a samozrejme krokodíly. Rastú tu mangrovníkové lesy, medzi ktorými sa dá prechádzať kajakom. Tiež sú tu početné turistické chodníky a cyklotrasy. V parku môžete pozorovať krokodílov od najmenších po najväčšie, či dokonca ich aj nakŕmiť. Motorovým člnom sa dostanete aj na ostrov, kde je replika dediny Taínov, pôvodných obyvateľov Kuby.

landscapeNárodný park Zapata. Foto: unsplash.com

Maria La Gorda

V provincii Pinar del Rio sa nachádza ďalší kubánsky poklad, ako hovoria aj samotní Kubánci. Je ním čarovné miesto Maria La Gorda, ktoré milujú nielen potápači, ale i hľadači krásnych pláží. Legenda hovorí, že pomenovanie „Tučná Mária“ dostalo od pirátov, ktorých tu kedysi obsluhovala dievčina kyprejších tvarov. Keď umrela, vraj ju pochovali pod najvyššiu palmu aj s pokladom. Zlatý poklad tu síce nájdený nebol, ale samotný poklad je krásna krajina, ktorá sa stala unikátnym prírodným parkom o rozlohe 50 000 ha, o čom rozhodlo v roku 1987 aj UNESCO.

yachts near dockMaria La Gorda. Foto: unslpash.com

Národný park Alejandro de Humboldt

Rozmanitý národný park nachádzajúci sa vo východnej časti Kuby dostal pomenovanie podľa nemeckého prírodovedca Alexandra von Humboldta, ktorý tu skúmal miestu faunu a flóru. Na ploche 70.000 ha sa rozprestierajú pobrežné mangrovníkové porasty, dažďový prales, bujné lesy, rieky a vodopády ako je napríklad Santa Maria ktorý padá z výšky 25 m. Príjemne osviežiť sa môžete vo vodopáde El Maja alebo priamo na pláži Playa Maguana. Park môžete prechádzať na aute alebo peši s miestnym sprievodcom.

Kubánsky krásavec na pláži. Foto: unsplash.com

Baracoa

Mesto Baracoa sa nachádza v provincii Guantánamo vo východnej časti Kuby. Považuje sa za prvé španielske centrum. V roku 1511 ho založil španielsky dobyvateľ Diego Velázquez. V okolí sa nachádza pomerne husté zalesnenie a známa americká námorná základňa v zálive Guantánamo. Baracoa si pulzuje vo svojom vlastnom rytme a je celkom vzdialené od čulého kubánskeho ruchu. Pestuje sa tu káva, kakao, kokosy. Ľudia tu jednoducho posedávajú v uliciach, hrajú karty, rozprávajú sa, zo zvedavosti a priateľskosti sa vypytujú odkiaľ ste.

aerial photo of housesPohľad na mesto Baracoa. Foto: unsplash.com

Možno si spomeniete aj na slávnu pieseň „Guantanamera“, ktorá pochádza z básne spisovateľa Martího a melódia zas z dielne Joseíta Fernándeza. V roku 1963 táto pieseň obletela svet a počúva sa dodnes. Keďže je tu slovná hračka „Guantanamera
Guajira Guantanamera“, môže oslavovať krásu prírody, ako i krásnu dievčinu. 


Pieseň Guantanamera. Zdroj: youtube.com

Hlavné mesto

Havana

Havana alebo aj „Paríž Ameriky“. Tak začiatkom minulého storočia pomenoval český cestovateľ František Šimon toto kubánske hlavné mesto, keď ho navštívil a obdivoval. Práve od neho sme sa v našich končinách mohli čosi o Kube dozvedieť. Havanu opísal ako mesto s malebnými nízkymi domami, ale ako dôležité kultúrne centrum. Keď dnes prechádzate Havanou na jednej strane vidíte jej ošarpanú tvár, ale na strane druhej, jej prinavrátenú impozantnosť a krásu zrekonštruovaných budov. 

Dnešná Havana. Foto: unsplash.com

Z histórie sa dozvedáme aj presný dátum založenia Havany. Písal sa rok 1516, ale pôvode mesto vzniklo o niekoľko kilometrov južnejšie. Jeho zakladateľ Diego Velazquez nemal až takú šťastnú ruku pri výbere. Bolo potrebné mesto opevniť a nájsť vhodný prístav, pre ktorý sa najlepším miestom stala práve terajšia Havana. Španielski kronikári napísali, že tu mohli kotviť všetky lode sveta, pretože je chránený skalnatými výbežkami. Legenda hovorí, že obyvatelia sa modlili pod stromom sejby za ochranu, bohatstvo a rozkvet. Ale už v roku 1555 bolo mesto vyrabované pirátmi. Preto sa začali stavať opevnenia, ktoré môžeme obdivovať i dnes. Pevnosť La Fuerza, Punta a Moro hrdo stoja v Havane pri pobreží. Pevnosti boli dosť nákladné a vtedy sa hovorilo, že ich vidieť až z Madridu. Ale nakoniec splnili svoju úlohu, lebo od roku 1762 sa Havana nikdy nestala terčom útokov.

Opevnená kubánska Havana. Foto: unsplash.com

V dnešnej Havane, v jej samotnom historickom centre môžeme obdivovať pamiatky z čias jej najväčšej slávy, katedrálu z 18. storočia, ulicu Zanja so starým vodovodom, palác pre najvyšších úradníkov, kde je múzeum so vzácnymi rukopismi z roku 1555, čo umožňuje poznať vtedajší život, nádherné staré ulice plné historických budov, úzke uličky okolo prístavu, kde žili lekári, remeselníci, robotníci z tovární a tiež obyčajní ľudia predrevolučnej Kuby.

Havanská katedrála. Foto: unsplash.com

Nezabudnuteľný je Hemingwayov „hotel a havanské krčmy“. Štvrte Vedado, Miramar, Marinao, v ktorých bývala vládnuca vrstva. Dnes tu sídlia organizácie, zastupiteľské úrady. Kedysi boli plné luxusných klubov. Pláže sú verejné. Novšia časť Havany sa nachádza viac východne od mesta.

lighted post lamps near sea during nightVečerná Havana pri pobreží. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Malecón, Kuba

Iné atrakcie

Malecón

Pôvodne mala slávna promenáda v Havane slúžiť ako ochrana pred vysokými vlnami tvoriacimi sa pri silnom vetre. No keď sa v polovici minulého storočia rozrástla na svojich súčasných 8 kilometrov, bolo zrejmé, že jej využitie naberie nový rozmer. Tak sa aj stalo a „nábrežie Slobody“, ako sa mu niekedy hovorí (podľa jeho orientácie na brehy slobodnej Ameriky), začalo žiť pravou kubánskou, živelnou atmosférou. Nájsť sa na ňom dá naozaj všetko – cez deň stovky rybárov a domáci predávajúci ručne vyrábanú bižutériu a počas rušných večerov zas poriadna zábava a zážitky sprostredkované miestnou hudbou, umelcami a tanečníkmi.

El Capitolio, Havana

História

El Capitolio

El Capitolio je významnou a majestátnou dominantou Havany, ktorú nemôžete nenavštíviť. Dokončený bol v roku 1929 ako svojho času najvyššia budova kubánskej metropoly. Najzaujímavejšie na ňom je, že bol postavený ako takmer úplná replika kapitolu USA vo Washingtone, a tak z neho môžete načerpať aj štipku Ameriky.

Jazda na starých amerických autách, Kuba

Fakultatívny výletHistória

Jazda na starých amerických autách

Vyrazte do ulíc Havany ako pravý Kubánčan – na typických „máquinas“, teda starých amerických autách zo 40. až 60. rokov. Po meste ich jazdí veľa a patria medzi najzaujímavejšie atrakcie, a to i napriek tomu, že tento turisticky príťažlivý a neobvyklý jav sa nedeje úplne z ich vlastnej vôle. Od roku 1962 tu totiž vládne obchodné embargo zo strany USA. Uchovávať tieto autá nebolo jednoduché, keďže domáci nemali prístup k náhradným dielom, no rýchlo sa prispôsobili, pomáhali si a naučili sa niektoré časti aj sami vyrábať.

Cigary, čokolada a domino, Kuba

Iné atrakcieKultúra

Cigary, čokolada a domino

Kuba bez tabaku a cigár by nebola Kuba, a práve v oblasti Piňar del Rio sa pestuje najlepší tabak na svete, takže, samozrejme, návšteva fabriky na výrobu cigár patrí medzi „must“ pri dovolenke na Kube. Zasvätia vás do ich prípravy, ale možno vás aj pripravia o ilúzie, keď zistíte, že na povesti, že ich väčšinou šúľajú krásne ženy na svojich stehnách, nie je veľa pravdy. Ochutnajte a zistite, podľa čoho sa spozná tá pravá cigara pre pánov a dámy a ktoré cigary sú najkvalitnejšie. Veľmi pôvabné je aj mestečko Baracoa na východe ostrova, ktoré je najstarším koloniálnym mestom a je považované za jedno z najpôvabnejších na Kube. Dominuje mu veľmi zvláštna stolová hora El Yunge. Ak v Piňar del Rio môžete odskúšať miestne slávne cigary, v Baracoa zase miestnu čokoládu.

Námestie revolúcie, Kuba

HistóriaIné atrakcie

Námestie revolúcie

Jedno z najväčších námestí na svete sa spája najmä s meno Fidela Castra, hoci bolo postavené už počas vlády jeho predchodcu. Práve odtiaľto totižto prehováral najvplyvnejší muž krajiny k svojmu ľudu. A keďže sám bol symbolom revolúcie a prevratu štátu na komunistický typ vlády, spájať sa s týmito prívlastkami začalo aj samotné námestie. Najvýraznejším monumentom je 109 metrov vysoký pamätník Joseho Martia. Na vrchol jeho veže sa môžete vyviezť výťahom a vychutnať si odtiaľ veľkolepý výhľad na mesto.

Stiahnuť PDF

Pláže

Playa Esmeralda

900 metrov dlhá piesková pláž patrí medzi tie najkrajšie nielen na Kube, ale aj v Karibiku. Je plná príjemného bieleho piesku a nádhernej čistej vody. Nachádza sa pri historickom meste Holguín. Okrem pláži si vychutnajte aj miestny kokos.

brown coconut shell on white sand during daytime

Cayo Coco

Cayo Coco a susedný ostrov Cayo Guillermo spomínal vo svojich novelách aj Hemingway. Krásne exotické prostredie Cayo Coco dotvárajú aj ružové plameniaky. Pri  troche šťastia môžete vidieť i vzácneho bieleho ibisa, podľa ktorého bol ostrov pomenovaný. Severnú časť ostrova využívajú potápači pre koralové útesy, ktoré sú domovom mnohých rýb a pestrého podmorského života.

blue and white wooden bride near oceanKrásne Cayo Coco. Foto: unsplash.com

Cayo Largo

Malý ostrov Cayo Largo chytilo za srdce mnohých nevynímajúc aj Krištofa Kolumba, ktorý sa tu stavil pri jeho ceste na San Juan. Let z Havany trvá 25 min. V okolí ostrova je okúzľujúci podmorský svet plný farieb a života. Každý rok tu stovky korytnačiek kladú v jemnom piesku svoje vajíčka a celú úchvatnú scenériu dotvárajú aj delfíny plávajúce si v tyrkysových vodách. Za preskúmanie stojí aj trio tých najkrajších tunajších pláží, Playa Sirena, Playa Paraíso a Playa Punta Mal Tiempo.

coconut treesPod palmami v Cayo Largo. Foto: unsplash.com

Cayo Guillermo

Ostrov Cayo Guillermo sa nachádza v severnej časti súostrovia známeho pod názvom Jardins Del Rey, ktoré boli pomenované na počesť španielskeho kráľa Ferdinanda. Ostrov nie je obývaný, ale láka cestovateľov pre jeho krásnu a bujnú vegetáciu, nádherné pláže a priezračné more. Okolie sa dá spoznávať na katamaráne alebo na jachte. Obľúbené je potápanie aj kitesurfing.

white and black boat on sea during daytimeSpoznávanie ostrova na katamaráne. Foto: unslpash.com

Santa Maria

Druhá najlepšia pláž sveta a najlepšia v Karibiku sa nachádza na malom ostrove Cayo Santa Maria, ktorý leží v provincii Vila Clara v severnej, centrálnej časti Kuby. Ostrov je spojený s pevninou cestou v blízkosti mesta Caibarién. Predstaviť si ju môžete ako idylickú pláž dlhú 10 km s bielym jemným pieskom a tyrkysovým morom. Vybudovaných je tu niekoľko luxusných rezortov.

woman underwaterCayo Santa Maria a podmorský svet. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Pre deti

Jazda na drožke v Havane

Pre deti je obľúbený netradičný výlet jazda na starej drožke. Tú si môžete prenajať aj s miestnym pohoničom a ten vám ukáže zábavnou formou tie najatraktívnejšie pamiatky, čo si deti celkom užijú.

Havanské drožky. Foto: unsplash.com

Výlet loďou za delfínmi

Vyberte sa so svojimi deťmi z obľúbeného letoviska za delfínmi. Pekný lodný výlet si môžete spríjemniť aj kúpaním na krásnej pláži. 

black dolphin in body of water during daytimeObľúbený výlet z Varadera za delfínmi. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Kubánska kuchyňa sa spája nielen s karibskou ale i s rôznymi inými, ktoré sem priniesli dobyvatelia a otroci. Veľmi obľúbené sú banány, ktoré sa pripravujú na sladko aj slano, ale najmä vyprážané. Sladko chutia tunajšie ananásy, papája, mango, mamey, guava. Kubánci milujú ryžu, zeleninu, ovocie a mäso. V obľube domácich je aj hustá polievka z čiernych fazuliek so slaninou, zemiakmi a kúskami paprikovej klobásy. S ostrovom sa neodmysliteľne spája rum, a to tmavý, ktorý je starý 5-7 rokov a pije sa s ľadom, alebo svetlý rum starý 1-3 roky, ktorý sa pridáva do koktailov. Samozrejmosťou je i „guarapo“, čerstvá šťava z cukrovej trstiny. Slávne „kubánske mojito“ miloval aj Hemingway. Po ostrove sú roztrúsené polia, ktoré obrábajú Kubánci. Stále vo veľkom sa pestuje aj cukrová trstina.

Havanský trh. Foto: unsplash.com

Congrí

Najobľúbenejšie jedlo „congrí“ je ryža s fazuľou. Nezabudnite za jedlom ochutnať aj lahodnú kubánsku kávu. 

cooked food on white ceramic plateObľúbená ryža a fazuľa. Foto: unsplash.com

Carne asada

Grilované bravčové alebo hovädzie mäso so zeleninou.

Grilované mäso. Foto: unsplash.com

Ropa vieja

Kubánsku špecialitu, ktorú môžeme preložiť ako „staré šaty“, tvorí hovädzie mäso s korením, ktoré sa roztrhá na kúsky a podáva sa s korenenou omáčkou a bielou ryžou.

nachos filled bowlKubánske "staré šaty". Foto: unsplash.com

Havana Club

Za zrodom kubánskeho rumu stojí cukrová trstina, ktorá sem bola dovezená. Pre španielsky kráľovský dvor sa práve na Kube zrodil „El Ron Superior“, ľahký, jemný, ostrý rum, ktorého popularita vzrástla v 19. storočí, kedy na ostrove už bolo viac ako 1000 destilární. V roku 1909 sa vyprodukovalo 6 mil. galónov rumu a z toho tretina šla na export. Keď došlo v roku 1959 k znárodneniu, Fidel Castro vybral jednu značku, ktorá mala Kubu dôstojne reprezentovať po celom svete. Jeho voľba padla na značku Havana Club. Pre nahliadnutie do sveta výroby a histórie rumu stojí za návštevu havanské Múzeum Rumu, kde nechýba ochutnávka tohto slávneho nápoja.

Havana club rum
Kubánsky rum Havana Club. Foto: unsplash.com

Kubánske cigary

Okrem rumu má Kuba aj svoje cigary. Tie do Európy pred 500 rokmi priniesli španielski námorníci. Postupne začína ich obľuba stúpať a preto Španieli zakladajú na Kube tabakové plantáže tzv. „vegas“ a to hlavne v oblasti Pinar del Rio, kde je kvalitná pôda. Tie najlepšie sú vyrábané ručne. Známa značka je napríklad Partagas a Cohiba. 

woman using cigarKubánske cigary. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Hotel Nacional de Cuba 

Snáď najznámejší havanský hotel Nacional de Cuba je svedkom slávnej kubánskej histórie. Nachádza sa v časti Vedado a už jeho stavba v španielskom eklektickom štýle ho predurčila, aby bol zaujímavý aj v súčasnosti. Na výslnie sa dostal počas éry Al Caponeho. Tej doby tu stáli kluby a kasína. Na recepcii hotela môžete nahliadnuť do tejto romantickej éry, kde na stenách visia farebné aj čiernobiele fotografie z 50 rokov minulého storočia a zachytávajú vtedajšie hviezdy, gangstrov či hudobníkov. Z hotelovej terasy si môžete vychutnať Mojito, výhľad na oceán a nezabudnuteľnú hudbu „kubánskych mariachi“.

purple sedan on road near building during dayHotel Nacional de Cuba. Foto: unsplash.com

Cayo Jutías

V severnej časti provincie Pinar del Río sa nachádza tropický raj Cayo Jutías s nádhernou plážou a tyrkysovou farbou mora. Raritou tu sú aj morské hviezdice a tie môžete obdivovať napríklad aj na kajaku. Pozdĺž pobrežia, ktoré je dlhé 3 km rastú mangrovníky a piesok je všade biely ako múka. Západ slnka je tu úchvatný, lebo sa vtedy zdá, akoby voda celkom zružovela.

drift wood on seashoreCayo Jutías. Foto: unsplash.com

Exotika vo Vinales

Vineles má nádhernú okolitú prírodu, ale obdivovať môžete aj Múzeum paleontológie s botanickou záhradou, kde sú tropické rastliny a stromy, papagáje a rôzne druhy vtáctva. Za zmienku stojí aj veľká skalná maľba Mural de la Prehistoria z roku 1961, ktorú namaľoval kubánsky rodák Leovigildo Gonzalez Morillo a znázorňuje vývoj života. 

blue green and yellow abstract paintingSkalná maľba. Foto: unsplash.com

Prírodná rezervácia Topes de Collantes a vodopády El Nicho

V centrálnej časti Kuby leží tropická prírodná rezervácia Topes de Collantes plná kaňonov, riek, vodopádov a jaskýň. Rezerváciu tvorí 5 parkov, z ktorých najpopulárnejší je Parche El Nicho. Je tu niekoľko kratších turistických chodníkov, čo vedú k úžasnému prírodnému bazénu vytvorenému vodopádom El Nicho.

green and blue bird on tree branchÚchvatná kubánska príroda. Foto: unsplash.com

Cayo Saetia a jediné africké safari v Karibiku

V provincii Holguin leží ostrov Cayo Saetia o rozlohe 42 km2. Až do roku 1994 tu rád dovolenkoval aj Fidel Castro a jeho rodina. Tento zelený raj je prírodnou rezerváciou s jedinečným ekosystémom, s endemickými aj dovezenými rastlinami a kolekciou exotických zvierat. Zaujímavosťou sú zebry, vodné byvoly, antilopy, jelene, ťavy, pštrosy a papagáje. Ak sa pýtate, ako sa sem dostali, tak mnohé africké zvieratá dostal Fidel Castro do daru z Angoly, Etiópie, Mozambiku, ako aj z Číny a Indie. Prehliadka je možná na jeepoch alebo na lodi aj so zastávkami na kúpanie či šnorchlovanie.

Hemingwayova Havana

Nepochybne je pre svet Ernest Hemingway spojený s Kubou cez svoje literárne diela. Kubu si tento spisovateľ zamiloval a ak chcete nahliadnuť na miesta, ktoré navštevoval vyberte sa do hotela Ambos Mundos, kde sa v 30. rokoch minulého storočia zdržiaval. Dnes je to zrekonštruovaná štýlová budova v centre Havany. Jeho izba je udržiavaná v pôvodnom stave. V izbe číslo 511 písal román „Komu zvonia do hrobu“. Svoj deň v Havane začínal Hemingway rád „mojitom“, v bare La Bodeguita del Medio a ďalej pokračoval nápojom „daiquiri“ v bare El Floridita.

man riding on the pink coupeEl Floridita bar. Foto: unsplash.com

Jardines de la Reina

V južnej časti Kuby pri azúrových brehoch Karibského mora je morský raj Jardines de la Reina, ktorý pomenoval Krištof Kolumbus na počesť španielskej kráľovnej Izabely. Táto morská rezervácia je plná koralových útesov, o ktoré sa Kuba vzorne stará a chráni. Na súši sú krásne pláže, pokojné zátoky, uzavreté zálivy, kde môžete pokojne oddychovať a nasať tak atmosféru pokoja, relaxu a čistej prírody.

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Republika, unitárne socialistické zriadenie

Rozloha a populácia: 109 886 km2
11 329 149

Jazyky: španielčina

Náboženstvo: katolíci, ateisti, afrokubánske náboženstvo (Santéria)

Vakcinácia: Očkovanie: kompletné očkovanie podľa slovenského očkovacieho kalendára je základom. Avšak pre ľudí, ktorí sa zdržia v krajine dlhšiu dobu, odporúčame obrátiť sa na Oddelenie pre cudzokrajné choroby vo vašej nemocnici.
Je potrebné dodržiavať opatrenia zamerané na prevenciu uštipnutia komármi. Prevencia spočíva v celodennom používaní repelentov, ktoré by mali obsahovať 30 % aktívnej látky DEET. Dôležité je nosenie vhodného odevu minimalizujúceho bodnutie komárom (dlhé rukávy a dlhé nohavice), používanie moskytiér a vyhýbanie sa oblastiam, ktoré sú zamorené komármi. Cestovatelia by si mali všímať príznaky infekcie Dengue a Zika a v prípade podozrenia vyhľadať odbornú zdravotnú starostlivosť.

Elektrický prúd: 110/220V/60Hz

Mena: kubánske peso

Kurz: 1€ = 25.361CUP

Časový posun: -6h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

  Ideálne je na Kubu cestovať od decembra do mája. Má typické subtropické počasie charakteristické striedaním horúčav a dažďov, s priemernou ročnou teplotou 25% a priemernou vlhkosťou 81%. V období dažďov (jún - november) hrozí zvýšený výskyt hurikánov a búrky sa vyznačujú vysokými zrážkami a veľkou intenzitou vetra.Obdobie hurikánov trvá v Karibiku od 1. júna do 30. novembra.

Letisko a dĺžka letu

Odlety sú možné z Viedne, s prestupmi v európskych metropolách. Dĺžka letu cca 11 hodín.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Havane, Calle 66, No. 521, Entre 5B y 7, Miramar, Playa, Havana, Kuba

Tel: +53 72041884 (v NALIEHAVÝCH prípadoch: +53 52630584, prípadne: +53 52630534)
Email: emb.havana@mzv.sk 

Víza a doklady

Platí obojstranný vízový styk.Občania SR - za účelom turistiky stačí tzv. turistická karta (tarjeta del turista). V SR sa žiada na Veľvyslanectve Kuby v Bratislave. Ak občan SR cestuje z inej krajiny na Kubu odporúčame kontaktovať turistickú agentúru prípadne leteckú spoločnosť, ktoré v mnohých krajinách zabezpečujú tieto karty. Turistická karta platí na 30 dní pobytu. Na vstup sa vyžaduje platný cestovný pas.

Colné predpisy

Vývoz z Kuby:
1. max 50 ks cigár. Pri vyššom množstve sa treba preukázať účtom z autorizovaného obchodu na predaj cigár,
2. max 3 ks rovnakého lieku kubánskej produkcie (viac iba s povolením kubánskeho zdravotného strediska),
3. predmety národného dedičstva Kuby, ako sú napr. knihy, umelecké diela a predmety staršie ako 50 rokov,
4. hotovosť max 5000 usd alebo jeho ekvivalent v inej mene,
5. max 200 CUC (kubánske konvertibilné peso) alebo max 100 CUP (kubánske peso - moneda nacional),maľby a sochy – v prípade nákupu relatívne mladých (max 50 rokov) diel, je potrebné si zaobstarať potvrdenie, že môžu byť vyvezené z krajiny. 

Doprava

MHD je síce veľmi lacná, ale pre turistov prakticky nepoužiteľná, pretože je neprehľadná a nespoľahlivá. To isté platí aj o medzimestskom vlakovom spojení. Na pohyb po mestách je potrebné využívať taxislužbu, na cestovanie po krajine autobusovú spoločnosť Viazul, ktorá je presná, spoľahlivá a nie drahá. Alternatívou je prenajatie auta v početných požičovniach. Ceny sú však pomerne vysoké a pravidelne sa stáva, že klientovi naúčtujú podstatne vyššiu cenu než aká figuruje v cenníkoch spoločnosti. V prípade dopravnej nehody, ktorej priamym účastníkom je cudzí štátny príslušník, tento musí podľa právnych predpisov po dopravnej nehode zostať v krajine do konečného vyšetrenia nehody, resp. i do prípadného súdneho procesu. Takýto „vynútený dlhší „ pobyt na Kube si turista/cudzinec hradí z vlastných prostriedkov, čo môže značne predražiť a skomplikovať dovolenkový pobyt na Kube. Pri prenájme motorových vozidiel sa odporúča, aby slovenskí turisti jazdili opatrne, dodržiavali všetky dopravné predpisy a vyhýbali sa cestovaniu v noci. Nočné jazdy na Kube sa neodporúčajú, nakoľko cesty a ulice v mestách sú pomerne zle osvetlené, chýbajú informačné tabule a na cestách môže dôjsť ku kolízii s chodcami alebo zvieratami.Šoféruje sa vpravo. Na prenájom auta stačí VP SR.

Sviatky

1.   január          Nový rok, Deň oslobodenia
8.   marec          Medzinárodný deň žien
19. apríl             Deň víťazstva
1.   máj              Sviatok práce
25. december    Vianoce

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR