Kolumbia

Kolumbia

Nádherná krajina plná spevu a tanca

Stiahnuť PDF

Kolumbia je rozmanitá, fascinujúca a ohromujúca na každom kroku. Zlaté tropické karibské pláže či zelené horské oblasti, najšťastnejší ľudia na svete, mestá ako Bogota, Medellin či Cartagena plné života a ďalších tisíc úžasných miest tvorí túto severnú krajinu Južnej Ameriky.

standing woman wearing yellow dress during daytime
Farebná Kolumbia. Foto: CK SATUR

Poznávacie zájazdy do Kolumbie


Kolumbiu môžeme rozdeliť na niekoľko regiónov. Severná časť pri Karibiku je plná bujnej prírody, lesov, dún, krásneho mora a koralových útesov. Je domovom fascinujúcich domorodých kultúr, afrických potomkov, karnevalov, hudby a posvätných archeologických lokalít. Pozornosť priťahuje mesto Montería, ktoré bolo založené 1. mája 1777 pri rieke Sinú. Nachádzajú sa tu savany a prekvitajú tu ranče s dobytkom. Karibské more je vzdialené cca 60 km. Zaujímavá je i obec Lorica, ktorá je súčasťou ľudového dedičstva Kolumbie, či San Antero a oslíky v čase sviatkov. Za dobrodružstvom sa dá vyraziť v Monteríi aj do tematického parku, kde sa nachádzajú aligátory.

people walking on wooden dock during daytimeKaribská oblasť. Foto: unsplash.com

30 km od prímorského mesta Santa Marta sa nachádza nádherný národný park Tayrona. Zaberá plochu 225 km2 a tvoria ho krásne nedotknuté karibské pláže, vodopády a hustý dažďový prales. Hory národného parku sa dvíhajú až do výšky 900 m. Tayrona sa radí medzi významné ekologické rezervácie Južnej Ameriky. Má obrovské množstvo pestrej flóry a fauny. 

Pláž národného parku Tayrona. Foto: unsplash.com

Od mesta Santa Marta vedie niekoľko chodníkov a ciest ku archeologickým lokalitám ako je Stratené mesto cez divokú ale nádhernú džungľu. 

green grass and trees near mountain during daytimeKolumbijská džungľa. Foto: unsplash.com

Západná časť Kolumbie je obmývaná Tichým oceánom. Vyniká rozmanitým ekosystémom, divokými lesmi, ktoré sa stretávajú s oceánom, kde si plávajú veľryby, korytnačky, čo si hniezdia na veľkých prázdnych plážach. Najpopulárnejšou aktivitou je tu pozorovanie veľrýb, ktoré sem prichádzajú každý rok, od júla do novembra.

Tichomorské pobrežie v Kolumbii. Foto: unsplash.com

Nuquí je exotická oblasť tichomorského kolumbijského pobrežia. Vyniká pre bohatstvo flóry a fauny a ponúka pokojné prostredie. 

Nuquí. Foto: unsplalsh.com

Na západe krajiny leží mesto Popayán s elegantnými bielymi kostolmi a budovami. Mesto založil Sebastian de Belalcázar v roku 1537 a patrí medzi najdôležitejšie náboženské centrá v Kolumbii. Okolie mesta ponúka krásne hory, údolia a jazerá. Jedno z najstarších miest Kolumbie je Buga. Slávne je pre Baziliku nášho Pána zázrakov, kde prichádzajú pútnici z celého sveta. Bazilika sa stavala 15 rokov a slávnostne bola otvorená v roku 1907. Každý rok mesto navštívi okolo 3 mil. ľudí. Centrum mesta tvoria budovy zo 17. a 18. storočia a významná je i stará železničná stanica s koloniálnou architektúrou. Významnou pamiatkou je Academia de Historia Leonardo Tascón, kde sú obrazy hrdinov, a list, ktorý napísal Simón Bolívar o svojem pobyte v Buge krátko pred smrťou. 

white concrete building under cloudy sky during daytimeBuga. Foto: unsplash.com

V blízkosti mesta Buga leží lesný park Bosque do Yocoto, jazero Calima, národný park Las Hermosas, Laguna de Senso či hacienda El Paríso, ktorá bola prerobená na múzeum domov. V tejto oblasti sa pestuje cukrová trstina, preto sa tu vyrába množstvo sladkostí, ako „jeleas“ – želé, „cristalizados de limón y narnja“ – citrusové cukríky.

green grass field near green house during daytimeYocoto. Foto: unsplash.com

Západné Kolumbijské Andy tvoria vresoviská a údolia. Zároveň sú to akési „historické Andy“ kde začala kolonizácia a boj za oslobodenie. Oblasť je plná legiend o slávnom El Dorado. Od hlavného mesta Bogota sa rozprestiera smerom na sever. Vyniká krásnou prírodou a bohatou gastronómiou. Známy región Antioquia a mesto Jericó sú plné tradícií a krásnych scenérií. Ďalším významným mestom je Pereira, ktoré bolo založené v roku 1863, ktorého časť územia je na zozname UNESCO. Jedná sa o kávovú kultúru krajiny.

green grass field during daytimePereira. Foto: unsplash.com

Zona Cafetera je oblasť v srdci Kolumbii, kde sa pestuje vynikajúca káva a to v regióne Andino. Dnes je kolumbijská káva pestovaná najmä v oblasti medzi mestami Cali, Medellín a Bogota. Táto oblasť je známa aj ako Eje Cafetera a je zaradená do svetového dedičstva. Tunajšia káva sa radí medzi tie najlepšie a najkvalitnejšie na svete. V Zona Cafetera môžete vyskúšať stovky druhov káv, spoznať kávové plantáže a dozvedieť sa o jej pestovaní a spracovaní. Dokonca tento areál je možné spoznať aj z vyhliadkového balóna.Výroba kávy v Kolumbii má povesť, že produkuje jemnú, dobre vyváženú kávu. Prvé kávové plodiny boli vysadené vo východnej časti krajiny. V roku 1808 bola prvá komerčná produkcia zaregistrovaná so 100 zelenými kávovými vreckami, ktoré boli vyvezené z prístavu Cucuta, blízko hranice s Venezuelou. 

green grass field with trees and mountains in distanceZona Cafetera. Foto: unsplash.com

Celý región tvoria nádherné scenérie. Typické sú i zmeny počasia a to niekoľkokrát v priebehu dňa. Okrem kávy sa tu nachádzajú i múzeum so zbierkou predkolumbovských artefaktov, veža katedrály Manizales s krásnymi výhľadmi či termálne pramene Santa Rosa a San Vincent. Zároveň je to východiskové miesto na objavovanie Ánd.

Spracovanie kolumbijskej kávy. Foto: unsplash.com

Medellín leží v úzkom údolí v Andách. Pýši sa modernou ako aj koloniálnou architektúrou. Má množstvo parkov so zaujímavými umeleckými inštaláciami ako je na Plaza Botero, kde je vystavených viac ako 20 veľkých bronzových sôch od medzinárodne uznávaného miestneho umelca Fernanda Botera. Pekný pohľad na mesto sa naskytá z parku Arvi, z lanovky Metrocable. História mesta aj dnes pulzuje pri katedrále Metropolitana, ktorá bola postavená v roku 193 a baziliky Nuestra Senora de la Candelaria z 18. storočia. Zaujímavá je i kovová soka Monumento a la Vida neďaleko univerzity. V meste sú múzeá Museo de Arte Moderno a Museo El Castillo, ktoré sa nachádzajú v bývalom sídle bohatého podnikateľa. Medellín bol v 90 rokoch minulého storočia oficiálne hlavným mestom vrážd. Meno ako Pablo Escobar sa zapísalo do dejín mesta ako i Kolumbie. Od vtedy sa však veľa zmenilo a Medellín pôsobí ako ktorékoľvek iné veľké mesto.

city buildings during sunsetMedellín. Foto: unsplash.com

Pozornosť priťahuje aj botanická záhrada so zaujímavou štruktúrou Orquideorama, ktorá pripomína kyticu obrovských drevených kvetov, ktoré tvoria veľký baldachýn.

people walking on street during daytimeBotanická záhrada Medellín. Foto: unsplash.com

V meste Villavicencio, ustupujú Východné Andy rozľahlým kolumbijským východným rovinám. „Villavo“, ako sa mestu zvykne hovoriť,  má tradičný „llanero folklór“, čo je podujatie, kde malé skupiny llaneros, kolumbijských kovbojov alebo pastierov prenasledujú dobytok na koňoch doprevádzaných hudbou „joropo“, ktorá využíva harfy a „maracas“, pričom sa tancuje miestny tanec „zapateo“.

 

 

Top lokality

Cartagena

Cartagena je významným prístavom založeným v roku 1533, ktorý sa nachádza na severnom pobreží Kolumbie v regióne Karibského pobrežia. Bola strategicky umiestnená medzi riekami Magdalena a Sinú a stala sa tak hlavným prístavom pre obchod medzi Španielskom a jeho zámorskou ríšou. 

Architektúra a pamiatky
Cartagena. Foto: CK SATUR

Počas koloniálnej éry bol tento prístav kľúčový pre vývoz peruánskeho striebra do Španielska a na dovoz afrických otrokov. Cartagena je piate najväčšie mesto v Kolumbii a druhé najväčšie v regióne po Barranquille. Mestská oblasť Cartagena je tiež piata najväčšia mestská oblasť v krajine.

woman wearing yellow and red dressStále koloniálna a estrá Cartagena. Foto: unsplash.com

Guatapé

Ospalé mesto Guatapé leží v severozápadnej časti krajiny. Ikonou mesta je veľký kus skaly La Piedra del Peñol, ktorý sa týči uprostred umelého jazera. 

Pohľad na ikonickú skalu a na Guatapé. Foto: unsplash.com

Jazero bolo vytvorené v 60. rokoch minulého storočia na hydroelektrické účely. Samotné mesto Guatapé je staré tak ako jazero, preto si dokázalo vytvoriť svoj jedinečný vzhľad.

green trees and body of water during daytimeJedinečná formácia Guatapé v Kolumbii. Foto: unsplash.com

Barranquilla

Mesto Barranquilla je známe i pod názovom „la Arenosa“ (piesočná) a tiež ako „Curramba la Bella“ (krásna Curramba). Je to mesto spisovateľov, hudobníkov a maliarov. Práve tu sa deje ten najdôležitejší kolumbijský karneval, ktorý je zapísaný aj na zozname UNESCO. Mesto je dôležitým prístavom celej krajiny a preto sa mu hovorí ako „Zlatá brána do Kolumbie“. Historické centrum tvorí Paseo de BOlívar, radnica, kostol San Nicolas, Plaze de San Roque. Charakteristickou budovou je hrad San Antonio de Salgar či katedrála Queen Mary. V meste sa nachádza Múzeum moderného umenia Baranquilla, kde sú diela významných umelcov ako Fernando Botero, Alejandro Obregón či Salvador Dalí.

Barranquilla. Foto: unsplash.com

Santa Marta

Mesto Santa Marta a jej okolie vzbudzuje jedinečnosť, ušľachtilosť a nevšednú krásu zelene, mora, slnka, piesku a horou Sierra Nevada. V meste žije okolo 30 000 ľudí z domorodých etnických skupín ako Kogi, Arhuaco, Wiwa a Kankuamo. V skutočnosti UNESCO túto oblasť vyhlásilo za biosférickú rezerváciu a svetové dedičstvo v roku 1979. Srdcom mesta je Tayrona s koloniálnymi pokladmi.

Santa Marta. Foto: unsplash.com

Quinta de San Pedro Alejandrino bola posledným sídlom Simóna Bolívara a preto je považovaná za jednu z hlavných národných pamiatok krajiny. Santa Marta svojim opojným kúzlom priťahuje i na svoje pláže, ako Cape San Juan, Bahía Concha, Nequanje či len pár minút od historického centra pláž El Rodadero s bielym pieskom. Na promenáde Bastidas Boardwalk je očarujúci západ slnka.

Quinta de San Pedro. Foto: unsplash.com

 

Hlavné mesto

Bogota

Bogota je hlavným a najväčším mestom Kolumbie. Bogotá bola založená 6. augusta 1538 ako hlavné mesto Nového kráľovstva v Granade španielskym conquistadorom Gonzalo Jiménezom de Quesadom. Mesto sa nachádza v centre Kolumbie na vysokej náhornej plošine známej ako Savana de Bogota.

buildings near mountainHlavné mesto Kolumbie - Bogota. Foto: unsplash.com

Bogota má množstvo kultúrnych miest vrátane 58 múzeí, 62 umeleckých galérií, 33 knižníc, 45 divadiel, 75 športovísk a atraktívnych parkov a viac ako 150 národných pamiatok. Mnohé z nich sú celosvetovo známe, ako napríklad Kolumbijské národné múzeum, ktoré je jendým z najstarších v Amerike.

aerial view of city buildings during daytimeBogota. Foto: unsplash.com

V celej histórii Kolumbie existujú tri budovy, ktoré slúžili ako ústredie Justičného paláca. Prvá bola neoklasicistická stavba navrhnutá architektom Pablo de la Cruz. Budova bola však zničená požiarom počas nepokojov v roku 1948, ktoré sú známe ako Bogotazo. Budova, ktorá nahradila túto, bola navrhnutá v 60. rokoch architektom Robertom Londoñom s modernistickou tendenciou s neoklasickými prvkami. Po zničení aj tohto paláca boli sudcovia poslaní na čele s Fernando Uribe Restrepo do nepohodlných zariadení Banco de la Repúblic až do doby, dokým nebola postavená nádherná budova Palácu Spravodlivosti, ktorá stojí na tom istom mieste ako tá, ktorá zhorela v roku 1948. Námestie Plaza de Bolívar v Bogote podčiarkuje klasickú európsku architektúru. 

beige concrete building under blue sky during daytimePlaza de Bolívar. Foto: unsplash.com

Monserrate je hora, ktorá dominuje centru mesta Bogota s jej výškou 3152 m. n. m. v Kolumbii. Hora, ktorá bola v predkolumbijských časoch považovaná za posvätnú, keď bola obývaná domorodým kmeňom Muisco, je dnes pútnickým miestom, ako aj významnou turistickou atrakciou. Okrem kostola sa na vrchole nachádzajú aj reštaurácie, kaviarne, obchody so suvenírmi a mnohé menšie turistické zariadenia. Monserrate je prístupná lanovkou alebo horolezectvom, ktorý preferujú najmä pútnici.

aerial photography of buildings during daytimeMonserrate a pohľad na Bogotu. Kolumbia. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Tipy na výlety

La Candelaria, Kolumbia

HistóriaKultúra

La Candelaria

Historická štvrť La Candelaria v centre Bogoty je podobná starému mestu v iných mestách. Architektúra starých domov, kostolov a budov má španielske koloniálne, barokové a umelecké dekorácie. V tejto štvrti sa nachádza niekoľko univerzít, knižníc a múzeí. Môžete tu nájsť viaceré zaujímavé budovy a pamiatky ako napríklad Múzeum Botero, kde sa nachádzajú rôzne umelecké diela svetoznámeho Picassa, či Múzeum zlata, kde as nachádza viac ako 36 000 kusov zlata, dreva, škrupín a kameňov, ktoré sú organizované troch podlažiach.

Cartagena de Indias, Kolumbia

HistóriaIné atrakcie

Cartagena de Indias

Od svojho založenia v šestnástom storočí a počas španielskej koloniálnej éry bola Cartagena de Indias jedným z najdôležitejších prístavov v Amerike. Od tohto obdobia sa tu nachádza väčšina umeleckého a kultúrneho dedičstva. V roku 1811 vyhlásila Cartagena nezávislosť od Španielska. Tento deň je národný sviatok v Kolumbii a v meste sa slávi počas štyroch dní známy ako Fiestas de Independencia. Cartagena bolo mesto spojené s predovšetkým pirátskou históriou, pretože práve sem boli smerované všetky útoky pritáov z Európy.

História

Villa de Leyva

Mestečko Villa de Leyva sa radí medzi najkrajšie koloniálne dedičstvo Kolumbie. Koloniálna architektúra ja zachovaná v pôvodnom štýle zo 16. a 18. storočia. Aj všetky novopostavené domy musia mať zachovaný koloniálny štýl. Mestské námestie patrí medzi najkrajšie v Južnej Amerike.

HistóriaPríroda

Ciudad Perdida

V národnom parku Tayrone sa nachádzajú i archeologické lokality ako Ciudad Perdida "Stratené mesto", a to uprostred pohoria Sierra Nevada de Santa Marta v hornom údolí rieky Río Buritaca. Založené bolo okolo roku 800. Historické ruiny zaberajú plochu cca 2 km2 a tvorené sú zo 170 okrúhlych a oválnych terás, ktoré sú spojené kamennými chodníkmi. Mesto objavili hľadači pokladov v roku 1972. Tí svoje zlaté predmety nájdené v meste začali rozpredávať, a tak sa svet o tri roky neskôr o "Stratenom meste" dozvedel. Časť mesta leží vo výške 900 m. Do mesta je možný prístup peši cez džungľu (cca 40 km), čo trvá niekoľko dní. Východiskovým bodom je mesto Santa Marta. 

Stiahnuť PDF

Pláže

Ostrovy Rosario

Tú pravú atmosféru Karibiku si vychutnáte práve na ostrovoch Rosario. Krištáľovo čistá voda priam láka k šnorchlovaniu a oddychu na pláži. Drinky, pláže s bielym pieskom, kryštálovo čisté more a úžasne priateľskí ľudia sú základnou esenciou týchto ostrovčekov.

Image
Ostrovy Rosario. Foto: 

Cabo de la Vela

Cabo de la Vela je ekoturistická lokalita v Karibiku, na severnom cípe Kolumbie. V okolí aj dnes žijú indiánske kmene, ktoré toto miesto považujú za mystické a je plné legiend. Miesto je ideálne na kitesurfing a pozorovanie západu slnka. 

person walking on beach during sunsetCabo de la Vela. Foto: unsplash.com

Cabo San Juan

Pláž Caba San Juan sa nachádza v národnom parku Tayrona v karibskej oblasti. Leží cca 30 km od mesta Santa Marta. Dominuje jej biely pieskok a tyrkysová farba mora. Nádherná piesková pláž Cabo San Juan je vytvorená medzi lagúnami a tropickou džungľou. Patrí medzi tie najkrajšie na svete. 

three boats near seashore surrounded by palm trees
Cabo San Juan. Foto: unsplash.com

Taganga 

V zálive Taganga sa nachádza krásna piesková pláž, ktorá láka svojimi ideálnymi podmienkami nielen na relax na pláži, plážové hry, kúpanie, ale poskytuje i vhodné podmienky na potápanie. Okolie sa pýši malebnou prírodou. Nachádza sa pri meste Santa Marta.

blue sea under blue skyZáliv Taganga. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Pre deti

Pozorovanie veľrýb

Veľryby môžete pozorovať od júla do októbra v Bahía Solano, čo je jedna z najnavštevovanejších oblastí v Kolumbii. Krásne scenérie dotvárajú lesy, koraly, mangrovníky, pestrá fauna a flóra. Každoročne sem prichádzajú veľryby z Antarktídy, čo je viac ako 5000 míľ, aby porodili v teplých vodách Tichého oceánu.

whale tail in the middle of oceanVeľryba. Foto: unsplash.com

Lodné výlety

Kolumbia má svoje pobrežie dlhé viac ako 1600 km, čo je ideálna destinácia pre výletné lode, katamarány, jachty a to z rôznych prístavov. Medzi obľúbenú destináciu patrí napríklad San Andres, odkiaľ sa môžete s deťmi vybrať na spoznávanie pobrežia.

white and brown wooden houses on green body of waterPrístav v San Andres. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Kolumbia má veľmi pestrú kuchyňu a to v každom regióne. Keďže sa tu v minulosti miešalo mnoho kultúr a národov, je to badateľné aj v samotnej gastronómii. V strave obyvateľov dominuje ryža, kukurica, mäso, ryby, morské plody, zelenina, ovocie a strukoviny.

fried chicken with lettuceObľúbené kura a ryža. Foto: unsplash.com

Tradičnou polievkou je "ajiaco". Jedná sa o kuraciu polievku s kukuricou, zemiakmi a bylinkami. Kolumbia je známe aj pre "ceviche", dusené alebo nakladané mäso so zeleninou.

white ceramic bowl with onion dishCeviche. Foto: unsplash.com

V karibskej oblasti dominujú hlavne ryby, populárny je napríklad "hrniec plný morských plodov", kde sú krevety, ryby, mušle, cibuľa, cesnak, mrkva, paprika a paradajková pasta. Obľúbené sú aj vyprážané rybie filety. "Bocachico" je ryba, ktorá žije v riekach a bažinách a radí sa medzi tradičný pokrm. Táto ryba sa nikoľko hodín marinuje s citrónovou šťavou, cesnakom a korením. Jedáva sa napríklad so zrelými banánmi. K mäsu alebo rybám sa konzumuje ryža s kokosom.

Morské plody. Foto: unsplash.com

V severnej časti krajiny dominujú napríklad „sancocho de guandú con carne salada“ - holubia hrachová polievka so slaným mäsom, „bollos de yuca“ - guľôčky plnené syrom, mleté mäso plnené vajíčkom a šunkou, a nápoje pripravené z ovocia ako „corozo“, „tamarind“, „sapote“ a „mišpule“.

cooked food on white ceramic platePlnené mleté mäso. Foto: unsplash.com

V meste Santa Marta stojí za to ochutnať „chipi chipi“ – polievku z mušlí, vyprážané ryby, „patacones“ – vyprážané zelené banány, „arroz con coco“ – lahodnú kokosovú ryžu a „cocadas“ – skvelé kokosové makrónky. V cenrálnej časti krajiny dominujú zemiaky s mäsom, s omáčkou a zeleninou. 

Zemiaky s mäsom a omáčkou. Foto: unsplash.com

Podobne ako v Mexiku aj tu je obľúbené nachos, avokádová pasta, paradajky a cibuľa. 

fried crackers with red tomatoes and green sauceNachos. Foto: unsplash.com

Vo východnej časti krajiny môžete ochutnať známe jedlá, ako je „mamona“ - z teľacieho mäsa, ktoré sa zvyčajne griluje alebo varí na ohni, kuracie mäso „gallina criolla“, kurciu polievku „sancocho de gallina“, „pan de arroz“, čo je ryžový chlieb. Veľmi chutné sú „tungos“ - rôzne druhy plnky zabalené do kukuričného alebo ryžového cesta, hovädzie alebo rybie „pisillo“ - jedlo zvyčajne zložené zo soleného mäsa a „hogao“- pikantná zmes cibule, cesnaku, paradajok. Vynikajúce sú aj ryby, napríklad „cachama“, pražma „mojarra“. Tradičným pokrmom sú aj mäsové plnky zabalené do kukuričného cesta „hayacas“, či placinky vyrobené z kukurice „cachapas de maíz tierno“.  

wrapped food with graviesKukuričné palacinky. Fot: unsplash.com

Veľmi populárne jedlo je kuracie mäso s ryžou, ktoré sa pripravuje na rôzne spôsoby. Vynikajúce jedlo je dusený králik s kapari, s vínom a pomarančovou šťavou. 

Medzi obľúbené jedlá patrí aj "mazamorra", ktoré sa pripravuje z banánov, mlieka, škoricovej tyčinky a s miestneho syra. Môže sa pripraviť ako sladký či slaný pokrm. 

Populárne nápoje v Kolumbii sú káva, čokoláda, mate, šťavy z tropického ovocia, rum a pivo. 

taco sauce bottle on white ceramic plateNápoj z tamarindu. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Zábava

Paloquemao

Lokálne trhy v Bogote sú už tradičnou zastávkou pri poznávaní krajiny. Jedným z takých trhov, kde môžete spoznať miestne špeciality, ako aj ľudí je aj trh Paloquemao. Kvetinová časť trhu sa nachádza pod holým nebom. Zvyšok trhu je krytý a nájdete na ňom ryby a najmú ovocie, ktorým je Kolumbia povestná. Kolumbia je ovocným rajom – nájdete tu unikátne druhy, ako aj tradičné ešte väčšie a ešte sladšie ako kdekoľvek na svete.

red and green apples on red plastic cratePestré trhy v Bogote. Foto: unsplash.com

V Kolumbii sa oplatí nazrieť aj do miestnych tradičných obchodov, ktoré sú nielen pestré ale ponúkajú ten najrôznejší tovar. 

woman stand in front of red house with fabric bagsKolumbia. Foto: unsplash.com

Súostrovie San Andrés y Providencia

Toto súostrovie pozostáva zo 7 veľkých a dvoch desiatok malých ostrovov s koralovými útesmi. Dá sa sem dostať trajektom alebo lietadlom. Leží 450 míľ od pobrežia. A vďaka svojej vzdialenej polohe, nie je preplnené. Ostrov San Andrés patrí medzi najlepšie letoviská v Karibiku pre krásnu a nedotknutú prírodu. Je tu krásne čisté more, biely piesok a pestrý podmorský svet. 

brown wooden dock on sea during daytimeSan Andrés. Foto: unsplash.com

Podľa legendy práve tu v jaskyni Morgan známy pirát Henry Morgan ukryl svoje poklady. Zaujímavý je i podvodný gejzír Soplador, ktorý chrlí vodu z úzkej štrbiny v masívnej vápenatej skale. Za pozornosť stojí miestna kuchyňa, ktorý vyniká napríklad na ostrove Johnny Cay. Nájdete tu štýlové reggae bary.

turtle underwaterSúostrovie San Andrés y Providencia. Foto: unsplash.com

Avenida El Poblado v Mendellíne

Avenida El Poblado je miesto, ideálne na nákupy. Nájdete tu Centro Comercial Oviedo. Miestne trhy sa nachádzajú v Mi Viejo Pueblo Centro Artesanal, kde sú obchody so suvenírmi. Lacnejší tovar nájdete v časti Mercado de San Alejo. Obe sú v blízkosti centrálneho parku Parque de Bolivar. Medellín je tradičným centrom textilnej výroby. Špecialitou regiónu sú kožené výrobky všetkého druhu, vrátane topánok, tašiek, opaskov, peňaženiek a pod.

blue and white floral textileSuvenír-šatky z Mendellínu. Foto: unsplash.com

Festival Quibdó

20. septembra sa v Quibdó začína oslava patróna San Francisca de Asís alebo „San Pacho“, ako ho s volajú miestni obyvatelia. Festival San Pacho, ktorý UNESCO v roku 2012 zaradilo do zoznamu svetového dedičstva, vás ohromí svojimi farebnými a rytmickými oslavami.

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Jazero Guatavita

Jazero Guatavita je centrom ekoturistiky a jeho spojenie so slávnou legendou o El Doradovi je taktiež hlavnou atrakciou. Jazero Guatavita je údajne jedným z posvätných jazier Muisca a rituál, ktorý sa tam predvádza, je všeobecne považovaný za základ legendy o zlate El Dorada. Legenda hovorí, že jazero je miestom, kde Muisca oslavuje rituál, v ktorom bol El Dorado pokrytý a umytý zlatom. Ako dôkazy o tom svedčia rôzne zlaté predmety, ktoré boli nájdené na dne jazera. Či je však táto legenda pravdivá alebo nie, musíte zistiť sami.

both on body of water under blue skyJazero Guatavita. Foto: unsplash.com

Hacienda Coloma

Hacienda Coloma sa nachádza v meste Cundinamarca. V mierne nižšej nadmorskej výške ako je Bogota si všimnete, že je teplejšie, čo z tejto oblasti robí ideálne miesto pre pestovanie kávy. Hacienda je domovom kolumbijskej kávy značky Coloma. Na tomto výlete získate perfektný úvod do sveta kávy, ideálny pre tých, ktorí sa chcú dozvedieť viac o kultúre a procesoch varenia kávy. Získate zaujímavé informácie o celom procese výroby kávy. A okrem toho, všade naokolo sa šíri nádherná vôňa.

Image
Hacienda Coloma. Foto: CK SATUR

Cayo Cangrejo

Cayo Cangrejo je malý kolumbijský ostrov v národnom parku Old Providence McBean Lagoon o rozlohe 2 ha. Tvoria ho kokosové palmy, mangovníky a icaco-cocoplum, z ktorého ovocia sa vyrábajú sladkosti. Obklopuje ho krásne krištáľovo čisté more. 

Cayo Cangrejo. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: republika

Rozloha a populácia: 1 141 748 mil. km2
51 974 402 obyvateľov

Jazyky: španielsky

Náboženstvo: rímskokatolícke 95%

Vakcinácia: Povinné očkovanie proti niektorému ochoreniu pri vstupe do krajiny nie je vyžadované. O odporúčaných očkovaniach poskytujú na Slovensku informácie príslušné oddelenia cudzineckých chorôb.

Mena: kolumbijské peso

Kurz: 1€ = 4203.45COP

Časový posun: -7h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Ideálne obdobie na vycestovanie sú mesiace december, január a február, ale tiež október, november a marec, apríl, kedy je stále vhodné počasie ku cestovaniu po krajine. Klíma v krajine je tropická popri pobreží a chladnejšie je v horách. 

Letisko a dĺžka letu

Odlety sú možné napríklad z Viedne s prestupom vo Francúzsku, Holandsku či Nemecku. Lety s prestupom sú v trvaní cca 15 - 16 hodín. Priame lety z Viedne aktuálne nie sú. 

Zastupiteľský úrad

Embassy of the Slovak Republic, SES, Avenida da Nacoes, Qd. 805, Brasilia, Brasília, Brasília-DF, 70200-902, Brazil


tel: +55 61 3443 1267, +55 61 3242 9719
e-mail: emb.brasilia@mzv.sk

Víza a doklady

Na cestu do krajiny postačuje slovenským občanom platný cestovný pas. Bezvízový vstup sa týka turistických, obchodných a služobných ciest, ktorých dĺžka v jednom polroku neprekročí 90 dní. Cestovný pas musí byť platný minimálne ešte 6 mesiacov od vstupu na územie Kolumbie.

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR