Keňa

Keňa

Čarovná krajina

Stiahnuť PDF

Kde by sme našli krajinu, kde sa striedajú savany, gejzíry, neúrodné útesy, dažďové pralesy a kde sa pozdĺž rovníka tiahne zasnežená hora smerom na horúcu púšť? Niekoľko kilometrov od vysokých panelových domov v Nairobi sa gepardy len tak znudene prechádzajú a blízko letiska sa zebry pasú rovnako nerušene, ako by žili s človekom od večnosti.

Slony v Safari

Fascinujúce safari s Kilimandžárom v pozadí. Foto: archív CK SATUR

Poznávacie zájazdy do Kene

Keňa je svetom safari, kde levy naháňajú svoje raňajky, slony sa pomaly prechádzajú vedľa nášho auta a zvedavé paviány sa na nás pozerajú. Keňa má tiež bohatstvo ľudskej kultúry, kde nájdeme viac ako sedemdesiat etnických skupín, ktoré si zachovávajú svoje zvyky, tradície, oblečenie, tradičné náradie celé stáročia. Spojte dobrodružné safari a príjemný oddych na krásnych bielych plážach Indického oceánu – vitajte v čarovnej Keni.

Masajovia
Masajovia. Foto: archív CK SATUR

Top lokality

Mombasa

Druhé najväčšie mesto Kene leží na pobreží Indického oceánu. Mombasa je významným prístavným mestom na pobreží. Nenechajte si v meste ujsť najstarší miestny zeleninovo ovocný trh, ktorý sa volá MacKinnon, jednu z najstarších hinduistických chrámov Shri Swaminarayan, kde sú všetci návštevníci chrámu vítaní, Uhuru Gardens a obrovské kly zdobiace hlavný ťah v meste, ktoré boli vyhotovené na korunováciu kráľovnej Alžbety II. v roku 1953. Nájdete ich na Moi Avenue. Určíte nevynechajte ani najstaršiu anglikánsku katedrálu v Mombase.

Pobrežie mombasy v keni
Foto: flickr.com

Hlavné mesto

Hlavné mesto Kene Nairobi je jedno z najmodernejších afrických miest a bolo založené v roku 1899, toho času Britmi, na polceste k jazeru Viktória. V súčasnosti niekoľko miliónové mesto má rozlohu takmer 700 kilometrov štvorcových, z ktorého 120 zaberá národný park Nairobi. Centrum mesta je veľmi malé, má iba 5 kilometrov štvorcových.

Národný park Nairobi. KeňaNárodný park Nairobi. Keňa. Foto: unsplash.com

V centre nájdete veľa nákupných centier a supermarketov. Nachádza sa tu mauzóleum Jomo Kenyatta, parlament, prezidentská kancelária, historická budova železnice, veľký mestský trh, masajský trh, arborétum, národné múzeum a tiež aj mnoho výborných reštaurácií.

Mesto Nairobi

Nairobi je jedno z najmodernejších afrických miest. Foto: flickr.com

Stiahnuť PDF

Safari

Kedy je ten správny čas na safari?

Najlepšie obdobie na návštevu národných parkov je takmer celoročne, s výnimkou obdobia dažďov, v apríli a máji. Najlepšie obdobie na pozorovanie vtákov vrcholí od septembra do apríla, keď sú prítomné sťahovavé vtáky z Európy a severnej Afriky.

Najčastejšie sa kombinujú blízke národné parky, je vhodné si naplánovať na safari štyri až sedem dní. Najväčšia koncentrácia zveri je v ranných a popoludňajších hodinách, nakoľko sa zvieratá počas najväčšieho tepla schovávajú do tieňa.

Ako sa na safari obliecť?

Pohodlné oblečenie do auta je základ. Netreba tiež zabudnúť, že noci v savane sú chladnejšie, a preto si treba pribaliť aj teplejšie oblečenie - na ráno a na večer postačí mikina alebo sveter. Prikrývka na hlavu je priam nevyhnutnosťou, dámy ocenia aj šatku či šál na krk, Z doplnkov je to opaľovací krém, slnečné okuliare, repelent a najmä pevná turistická obuv prípadne pevné tenisky.

Čo si na safari pribaliť do ruksaku?

Hlavný nástroj je kvalitný fotoaparát ( ideálne aj s ochranným obalom na fotoaparát, pretože na safari je prach ), ďalekohľad, adaptér do zásuvky

Kde bývať počas safari?

Je pestrá škála možností ubytovania:

 • najlacnejšie ubytovanie mimo národné parky ( kempy )
 • kempy v národných parkoch
 • odge ( hotel v prírode )
 • luxusné stany

„Must see“ počas safari v Keni

The Big 5 - Veľká 5-ka

 • Byvol
 • Slon
 • Leopard
 • Lev
 • Nosorožec čierny

The Little 5 – Malá 5-ka

 • Kozička skákavá
 • Mravcolev
 • Rhinoceros (chrobák)
 • Byvoliar červenozobý
 • Korytnačka leopardia

Prírodná rezervácia Masai Mara

Stelesňuje to, čo dnes dokáže len málo parkov v Afrike: dokonalá sloboda pre zvieratá. Je severným výbežkom tanzánijského národného parku Serengeti, každoročne je tu možnosť pozorovať veľkú migráciu pakoňov a zebier cez rieku Mara, spravidla dosiahnu územie približne v auguste. Masai Mara je tiež vynikajúca na balónové safari. Nakoľko je to savana, tak je to perfektné miesto na pozorovanie šeliem.

Východ slnka v masai mara

Národný Park Amboseli

Národný park Amboseli sa rozprestiera na juhu štátu Keňa v provincii Rift Valley, len pár kilometrov od hraníc s Tanzániou. Menší park je populárny predovšetkým výhľadom na vrch Kilimandžáro, ktorý so svojou výškou 5985 m láka horolezcov z celého sveta. Ďalším lákadlom sú samozrejme zvieratá – predovšetkým slony, levy, gepardy, hrochy, žirafy a mnoho druhov vtáctva vrátane pelikánov, plameniakov, ibisov a pštrosov. Súčasťou parku sú aj sídla Masajov.

Národný park Jazero Nakuru

Slano vodné jazero Nakuru je tretím najnavštevovanejším parkom v Keni a nepochybne najznámejší medzi slanými jazerami vo Veľkej Priekopovej Prepadline. Je známe svojou obrovskou populáciou plameniakov. Park je tiež perfektnou voľbou pre milovníkov vtáctva.

Plameniaky v keni

Národný park Tsavo East a West

Národný park Tsavo je jednou z hlavných turistických destinácií v Keni. Leží v juhozápadnej časti krajiny s rozlohou viac ako 13 000 km2. Je jedným z najstarších národných parkov v Keni. Rozdelený je na dva parky, národný park Tsavo East a národný park Tsavo West. Od seba sú oddelené železničnou traťou. Obýva ho pomerne veľa levov, a veľké stáda slonov. Tsavo West pozostáva z členitej krajiny, ktorú tvoria hory a zalesnené pastviny. Je domovom nosorožcov, hrochov, slonov, byvolov, leopardov, levov, oryxov, žiráf. Naproti tomu národný park Tsavo East sa vyznačuje polosuchými pastvinami a savanou, kde možno pozorovať množstvo voľne žijúcich zvierat, ktoré sa zhromažďujú okolo rieky Galana. Prameňom rieky sú vysočiny v juhovýchodnej časti Kene, tečie cez národný park až do Indického oceánu. V rieke Galana sú krokodíly. Ďalšou atrakciou je náhorná plošina Yatta, ktorá leží medzi riekami Athi a Tavi. Yattu charakterizujú rovinaté široké údolia, ktoré vznikli v dôsledku prúdov lávy.

Národný Park Chyulu Hills

Na polceste medzi Amboseli a Tsavo národným parkom sa tiahne horský chrbát – sopečné pohoria, ktoré vytvárajú jedinečnú, malebnú krajinu sopiek so sopečnými kužeľmi a neúrodnou krajinou, ktoré tu zostali v dôsledku lávových prúdov. Park bol založený v roku 1983 na ochranu vody, pretože tu sa v poréznej horninovej vrstve hromadí všetka voda, ktorá potom presakuje do prameňa Mzima.

Národný park chyulu hills v keni

Prírodná rezervácia Shimba Hills

Táto prírodná rezervácia sa nachádza iba približne 20 km od pobrežia, od pláže Diani, je to nádherné miesto so zelenými pahorkami a hustými lesmi, kde žijú leopardy. Je tu tiež možné pozorovať veľké stáda slonov, a nájdete tu aj jeden druh antilopy – oryxa šibeničného ( priamorožec šabľorohý ), ktorého v iných národných parkoch nevidíme.

Leopard v shimba hills

Lesná rezervácia Arabuko Sokoke

Miniatúrny a malebný národný park nachádzajúci sa blízko pobrežia Indického oceánu je krásnym príkladom toho, ako kedysi na pobreží vyzerali dažďové lesy. Je súčasťou svetového dedičstva od roku 2002. Park je jedinečný hlavne čo sa týka populácie rôznych druhov vtáctva – nájdeme tu približne 240 druhov, a tiež aj približne 260 druhov motýľov.

Les v keni

Národný park Aberdare

V tomto národnom parku, ktorý sa nachádza severozápadne od Nairobi, je možné objaviť veľkú päťku. Je domovom ohrozeného druhu pralesnej antilopy bongo horský. Ďalšie zvieratá k videniu sú napríklad ženetka, antilopy lesoň, prasa lesné, čierno-biela colobus opica.

Slony v parku aberdere

Buffalo Springs – Samburu – Rezervácia Shaba

Tri prepojené rezervácie sa nachádzajú v centrálnej časti Kene, kde je snáď najlepšia možnosť na pozorovanie leopardov vo voľnej prírode, a tiež aj zebry grévyho, žirafy sieťované, slony, antilopy oryx, gazely gerenuk ( gazely dlhokrké ), hrochy, krokodíly.

Zebry v národnom parku v keni

Národný Park Hell’s Gate

Hell’s Gate národný park je jeden z mála miest v Keni, kde milovníci prírody môžu objavovať krásy národného parku aj na rôznych cyklistických túrach, kde je možné vidieť gazely Thomsonove a Grantove, byvoly, pakone, žirafy, antilopy impaly a elandy.

Národný park Hell’s Gate

Lesná rezervácia Kakamega

Jediný tropický les v Keni, pás nádherného dažďového pralesa sa nachádza v srdci intenzívne obrábaného poľnohospodárskeho regiónu, kde sa týčia prastaré stromy, paprade, orchidey, a obýva les rozmanitá škála vtákov, hmyzu, motýľov a drobných cicavcov.

Východ slnka v kakamega

Národný park Kora

V súčasnosti menej objavované miesto v Keni bolo takmer 20 rokov domovom George Adamsona a Tony Fitzjohna. Park bol na konci 80.-tych rokov 20. storočia terčom pytliakov. V súčasnosti sa Kenya Wildlife Service snaží o znovuzavedenie cestovného ruchu do tohto národného parku. Sú tu k videniu gepardy, slony, hrochy, hyeny, levy, divoké mačky, karakaly, aj servaly.

Národný park kora

Národná rezervácia Jazero Bogoria

Nachádza sa tu najväčšia koncentrácia gejzírov v Afrike. Voda je vysoko slaná a zásaditá, nenájdeme tu ryby, krokodíly, ani hrochy. Je však bohatá na riasy spirulina, ktorými sa živia plameniaky, ktoré je tu možné nájsť vo veľkom množstve.

Plameniaky na jezere bogoria v keni

Národný Park Jazero Turkana

Národné parky jazera Turkana pozostávajú zo Sibiloi, South Island a Central Island Národného Parku. Jazero je najviac slané jazero vo východnej Afrike a najväčšie púštne jazero na svete, a tiež aj štvrtým najväčším africkým jazerom.

Domorodci v keni

Lewa Ochrana Prírody

Lewa je jedno z najdôležitejších miest v Keni, kde nájdeme veľkú populáciu zebry Grévyho, čierne a biele nosorožce, stáda slonov, byvolov, žirafy, levy, gepardy a niekoľko sto druhov vtákov, a ak budeme mať šťastie, tak aj divoké psy.

Leopardi v lewa v keni

Národný park Marsabit

Ďaleko na sever Kene je tento prekrásny národný park, ktorý je útočiskom slonov s veľkými klami, rozmanitého vtáctva a plazov. Túry si tu môžeme vychutnať s jazdou na ťavách.

Národný park Marsabit

Národný park Meru

Meru je susedným národným parkom Kora národného parku, kde nájdeme zebry Grévyho, slony, rôzne druhy antilop, žirafy sieťované, hrochy, a tiež viac než štyristo druhov vtáctva. Je to miesto, kde bola pochovaná slávna levica Elsa, ktorú vychovala Joy Adamson.

Východ slnak v rezervícii meru

Národný park Nairobi

Malý národný park sa nachádza hneď pri hlavnom meste Nairobi. Návštevníci si môžu sadnúť na piknik v parku, sú tu aj turistické chodníky pre turistov. Na jeho otvorených trávnatých pláňach nájdeme žirafy, byvoly, hyeny, aj nosorožce a mačkovité šelmy. V tomto národnom parku sa nachádza aj David Sheldrick Wildlife Service – sloní sirotinec založený na počesť David Sheldricka v roku 1977.

Národný park Nairobi

Ol Pejeta Ochrana Prírody

Nachádza sa na rovníku, západne od mesta Nanyuki, a je miestom s najväčším počtom čiernych nosorožcov a dvoch posledných zostávajúcich severných bielych nosorožcov na svete. Je to tiež jediné miesto v Keni, kde sa nachádzajú šimpanzy.

Zvery v rezervícii v keni

Národný park Ruma

Menší národný park, ktorý sa nachádza v blízkosti jazera Viktória, je známy tým, že tu môžeme vidieť ohrozený druh antilopy konskej, a tento park je tiež jedinou chránenou oblasťou, kde sa nachádza globálne ohrozený vnútroafrický migrant – modrá lastovička, ktorá sem prilieta z južnej Tanzánie okolo apríla a odlieta opäť okolo septembra.

Žirafy v národnom parku

Národný park Saiwa Swamp

Svojou rozlohou 3 kilometre štvorcové je to najmenší národný park v Keni, ktorý je prístupný iba pešo, má dobre udržiavané chodníky, štyri vyhliadkové veže, a nájdeme tu antilopu sitatunga a rôzne ďalšie druhy antilop, opice, akáciové stromy.

Národný park v keni
Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Pevnosť fort jesus v keni

História

Fort Jesus pevnosť

Najdôležitejšie historické miesto v meste Mombasa. Pevnosť postavili Portugalci v roku 1593, ktorá bola renovovaná niekoľkokrát. Dlhé tri storočia bola strategickým miestom svahilského pobrežia.

Žirafy v reštaurácii

Iné atrakciePríroda

Giraffe Manor

Tento luxusný hotel sa nachádza v blízkosti Nairobi, je známy tým, že tu bývajú žirafy druhu Rotschield, a počas raňajok je možné ich kŕmiť.

Privátna rezervácia v keni

Príroda

Haller Park

Haller Park je malá privátna rezervácia, ktorá dostala názov po švajčiarskom agronómovi Rene Hallerovi. Je tu krásna príjemná prechádza, a v parku môžete nájsť niekoľko druhov antilop, byvolov, krokodílov, opíc, a krásne žirafy Rotchildove.

Ruiny mesta gede v keni

História

Ruiny Gede

Gede bolo kedysi mestečko na pobreží Indického oceánu, ktoré malo 3000 obyvateľov a bolo založené približne v 13. storočí. Je tu veľmi dobre zachovaná svahilská architektúra. Mestečko bolo opustené zhruba v 17. storočí, po ovládnutí obchodu v Indickom oceáne Portugalcami.

Údolie marafa v keni

Príroda

Marafa – Hell‘s Kitchen „Diablova kuchyňa“

Pozoruhodné miesto Marafa, alebo aj „Diablova kuchyňa“, ako ju prezývajú, sa nachádza severne od Malindi. Je to údolie erodovaných pieskovcových stĺpov, niektoré z nich sú vysoké až 30 metrov. Údajne bola kedysi Marafa obývaná kmeňom Giriama, ktorý bol tak bohatý, že si jeho ľudia umývali telo radšej mliekom ako vodou. Údolie je tak ohromujúce skoro ráno, ako aj popoludní na západ slnka, nakoľko ho svetlo farbí do úžasných červených až bledoružových farieb.

Ostro lamu v keni

Príroda

Lamu

Súostrovie Lamu sa nachádza približne 210 km severne od Malindi, a pozostáva z troch ostrovov: Pate, Manda a Lamu. Lamu je miestom, ktoré predstavuje jasné kontinuum medzi svahilským pobrežím v minulosti a súčasnosťou. Jeho staré mesto sa od 18. storočia zmenilo len veľmi málo a vďaka hojnosti tradičnej architektúry je z neho najzachovalejšie zo svahilských miest východnej Afriky.

Stiahnuť PDF

Pláže

Che Shale Beach

Táto pláž je známa aj tým, že ju prezývajú ako „zlatú pláž“, z dôvodu, že piesok na tejto pláži je viac žltozlatý. Pláž je miestom na príjemný oddych. Nachádza sa na sever od Malindi v oblasti dediny Mambrui.

Wasini ostrov

Malebný ostrov sa nachádza neďaleko hraníc s Tanzániou. Výborný na jednodenný výlet – na plavbu starou arabskou plachetnicou dhow. Nachádza sa tu aj Kisite morský národný park, kde máte možnosť potápania sa.

Nyali Beach

Jedna z najmilších pláží v Keni, kde je postavený jeden z najstarších hotelov nesúceho rovnaký názov, z roku 1946. Na tejto pláži sa nachádza aj 18 miestne golfové ihrisko, jedno z najlepších v Keni, aj keď občas podmienky môžu byť zložité, keď sa zdvihne vietor od oceánu.

Pláž Nyali Beach. KeňaPláž Nyali Beach. Keňa. Foto: unsplash.com

Kilifi Beach

Veľmi pekná piesočnatá pláž sa nachádza na polceste z Mombasy do Watamu. Malebné rybárske mestečko sa počas rokov stalo vyhľadávaným miestom odpočinku v Keni.

Pláž Kilifi BeachPláž Kilifi Beach. Keňa. Foto: flickr.com

Watamu Beach

Pláž Watamu sa nachádza približne 105 km severne od Mombasy. Je známa neďalekým morským národným parkom Watamu s pekným šnorchlovaním. V zálive žijú aj morské korytnačky.

Pláž Watamu BeachPláž Watamu Beach. Keňa. Foto: unsplash.com

Diani Beach

Dlhá pláž Diani Beach je snáď najznámejšia pláž na pobreží, ktorá sa nachádza približne 25 km južne od mesta Mombasa.

Pláž Diani BeachPláž Diani Beach. Keňa. Foto: unsplash.com

Tiwi Beach

Jedna z veľmi lákavých pláží neďaleko Mombasy Tiwi Beach výborná na šnorchlovanie.

Pláž Tiwi BeachPláž Tiwi Beach. Keňa. Foto: flickr.com
Stiahnuť PDF

Gastronómia

Väčšina jedál v Keni sa nedá predstaviť bez mäsa. Obyvatelia tiež konzumujú veľa strukovín, ryže, zemiakov a tiež používajú veľa kukuričnej múky na prípravu pyré. Nemôžeme zabudnúť na rôzne druhy korenia (čili, zázvor, cesnak, čierne korenie, kari), jedlé oleje (palmový a kokosový olej) a veľmi chutné pokrmy ochutené kokosom. Medzi obľúbené pochúťky na raňajky patrí "mandazi", ktoré je podobné šiškám.

Mandazi. Keňa
Mandazi. Foto: unsplash.com

Najznámejším jedlom je tzv. „nyama choma“ (ňama čoma), ktoré sa najčastejšie pripravuje z kozieho mäsa. Je to pomaly grilované mäso, ktoré sa podáva s bohatou zeleninou. Existuje tiež kuracie a aj hovädzie a na niektorých miestach je možné nájsť napríklad zo zebry alebo antilopy.

Mäso na grile Nyama choma

Najznámejším jedlom je "Nyama choma" najčastejšie pripravovaná z kozieho mäsa. Foto: flickr.com

Samosa alebo aj sambusa je zaujímavá pochúťka, trojuholníkové cesto plnené výrazne okoreneným mletým mäsom alebo zeleninou vypražené v oleji. 

SamosaSamosa. Foto: unsplash.com

Ugali patrí tiež k významnej zložke každodennej potravy obyvateľstva, je to kukuričná kaša, ktorá rýchlo zasýti. Podáva sa s mäsom. Vynikajúce chutia aj morské plody a ryby.

Rybie špeciality. KeňaRybie špeciality v Keni. Foto: unsplash.com

Nenechajte si ujsť aj veľmi chutné ovocie. Na trhoch dostaneme ananás, mango, papayu, pomaranč, banán, guavu, kokos, melóny a ďalšie rôzne ovocie.

Ovocný trh. KeňaOvocný trh. Keňa. Foto: unsplash.com

Keňa je významný exportér kávy a čaju a konzumácie týchto nápojov patrí ku každodennej činnosti obyvateľov. Keňania viac obľubujú čaj, ktorý majú radi osladený s mliekom (ešte z koloniálnych čias). V krajine má staré a dávne tradície aj výroba piva, najznámejšie sú pivá Tusker a Castle.

Pivo Tusker. KeňaPivo Tusker. Keňa. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Zábava

Podujatia a kultúra

Keňa leží na rovníku, kde sa jar začína v septembri, leto v decembri, jeseň v marci a zima v júni. K týmto ročným obdobiam sú prispôsobené aj rôzne slávnosti v krajine. Nakoľko najväčšia populácia sú kresťania, v krajine sa oslavujú všetky kresťanské sviatky, na pobreží sa oslavujú aj moslimské slávnosti.

Kultúrny festival v Lamu (Lamu Cultural Festival)

Koná sa približne v novembri a trvá tri dni, na pobreží Indického oceánu v svahilskom mestečku Lamu, kde počas festivalu môžete zažiť atmosféru oslích pretekov, alebo show starých arabských plachetníc.

Jazda na osloch

Oslie preteky počas festivalu v Lamu. Foto: flickr.com

Medzinárodný džezový festival (Safaricom Internation Jazz Festival)

Jedna z najväčších podujatí je džezový festival v Keni, kde sa môžete stretnúť s umelcami zo sveta, aj miestnej krajiny, ako napríklad Jonathan Butler, Jimmy Dludlu, z Kene Kavutha, Aaron Rimbui.

„StoryMoja“ Festival

Umenia a hudba – tak by sa dal opísať festival, ktorý sa patrične koná každý rok v septembri v hlavnom meste Nairobi, kde môžete nájsť hudobníkov a spisovateľov zo sveta aj z afrického kontinentu.

Medzinárodné ťavie derby a festival (International Camel Derby and Festival)

Festival trvajúci tri dni neďaleko mesta Maralal Vám predstaví rôzne druhy jazdy na ťavách. Okrem toho tu nájdete aj bicyklovanie alebo jazdu na oslíkoch. Počas festivalu viete ochutnať miestnu tradičnú kuchyňu a spoznať kultúru blízko žijúcich kmeňov. Festival sa väčšinou koná v auguste.

Deň republiky (Jamhuri Day)

„Jamhuri“ vo svahilčine znamená „republika“. Tento slávnostný deň sa koná každoročne 12. decembra. Je to aj dvojitý sviatok, pretože 12. decembra 1963 získala krajina nezávislosť od Británie a o rok neskôr, 12. decembra 1964 sa Keňa stala republikou. V celej krajine sa konajú rôzne vystúpenia, kultúrne podujatia a rôzne oslavy, ktoré vyvrcholia ohňostrojom a leteckou šou.

Východoafrický festival umenia (East African Art Festival)

Každoročne v marci sa konajúci festival trvá tri dni a je obohatený rôznymi vystúpeniami z oblasti umenia, hudby, divadla, módy, literatúry, architektúry, tradičného remesla a sochárstva.

Karneval v Mombase (Mombasa Carnival)

Oslavy kenskej kultúry sa konajú v novembri na pobreží v Mombase. Nájdete tu hudobníkov, tanečníkov, umelcov a v rámci dní karnevalu sa konajú rôzne koncerty. Hlavnou atrakciou je paráda na hlavnej ulici, kde sa predvádzajú rôzne kmene v ich tradičnom oblečení.

Veľká Noc

V Keni sú Veľký Piatok a Veľkonočný Pondelok významným sviatkom.

Vianoce

Mnoho kresťanov v Keni oslavuje narodenie Ježiša Krista 25. decembra a tento deň je aj štátnym sviatkom. Oslavy majú hlavne náboženský charakter a zahŕňajú bohoslužby a rôzne predstavenia.

Nový Rok

Oslavy sa začínajú 31. decembra rôznymi hudbami, bohoslužbami, až po polnočný ohňostroj, a potom hudbou do rána po celej krajine. Najväčšie oslavy sa konajú v hlavnom meste Nairobi a v Mombase a na pobreží sa konajú beach party, kde na niektorých miestach oslavy organizujú rozhlasové stanice so živou hudbou.

 

Aktivity a šport

Turistika a horolezectvo

Najpriaznivejšie oblasti pre pešiu turistiku sú Ngong Hills v blízkosti Nairobi (Karen Blixen, Spomienky na Afriku kniha), Chyulu Hills na juhovýchode, Aberdare v centrálnej časti. Najnáročnejšia trať na horolezectvo je pohorie Mount Kenya, kde jeho tri vrchy sú Lenana, Batian a Nelion. Lenana je pre väčšinu horolezcov bezproblémová, ale Batian a Nelion sú vhodné iba pre skúsených horolezcov.

Jazda na ťavách

Je možné absolvovať väčšinou na privátnych rančoch, napríklad v blízkosti Maralal, alebo na Laikipia Plateau na severnejšej časti územia. Sú vedené odbornými sprievodcami, zvyčajne z polo kočovného kmeňa Samburu, ktorí hrdo ukazujú návštevníkom všetko v krásnej krajine.

Pozorovanie vtáctva

Celoročná aktitvita pozorovania vtáctva je najlepšia napríklad v Samburu, v Tsavo, v oblasti Veľkej Priekopovej prepadliny. Najlepší čas na pozorovanie je však v období od októbra do apríla, keď aj zo severnej pologule prilietajú rôzne druhy vtákov.

Jazda na koni

V Keni je jazda na koni ponúkaná v niektorých safari lodžiách a tiež v hoteloch, od krátkych až po dlhšie exkurzie. Dostať sa blízko divokej zveri na koňoch je nezabudnuteľný zážitok. Populárne oblasti sú Maasai Mara, Amboseli, Chyulu Hills.

Balónové safari

Magické balónové safari je ponúkané takmer vo všetkých ubytovacích zariadeniach prírodnej rezervácie Maasai Mara a najlepšie sa dá vychutnať krásny výhľad práve počas veľkej migrácie zveri.

Golf

Vďaka koloniálnej histórii má Keňa viac než 40 golfových ihrísk, najviac ich v okolí hlavného mesta Nairobi, ako napríklad Karen Golf and Country Club, Royal Nairobi Golf Club a na pobreží Indického oceánu Nyali Golf. Kenský golfový zväz bol založený v roku 1928 a počas roka organizujú rôzne turnaje, vrátane Kenya Open.

Potápanie a šnorchlovanie

Potápanie sa k vraku lode MV Dania neďaleko Mombasy je príjemným okorenením dovolenky v Keni, rovnako aj šnorchlovania v oblastiach Watamu, alebo Malindi a pri ostrove Wasini.

Plavba tradičnou loďou ngalawa alebo dhow

Obľúbené sú denné výlety v oblasti Watamu, Kilifi, na Diani Beach a v oblasti Lamu. Denné výlety sa konajú na ostrov Wasini.

Rybárčenie

Ideálne obdobie je od októbra do apríla, najčastejšie sa lovia barakudy, dorado, mečúne.

 

Známe osobnosti

Dame Daphne Sheldrick

Bola Keňanka britského pôvodu. Pani Sheldrick bola odborníčka na chov a reintegráciu osirelých slonov do voľnej prírody a vôbec prvou ženou na svete, ktorej sa podaril odchov novonarodeného sloníča. Jej život bol veľmi zaujímavý, ktorý prežila v Afrike, najmä v Keni. Po smrti jej manžela, revírnika a správcu Tsavo, Davida Sheldricka, založila organizáciu David Sheldrick Wildlife Trust, fungujúci sloní sirotinec v Nairobi. Napísala veľmi zaujímavú knihu „Africký príbeh lásky“. Kniha čitateľa zoberie do života jednej z najpozoruhodnejších žien na svete.

Joy Adamson a George Adamson

Narodila sa v Opave, v Česku, veľmi známa prírodovedkyňa a aj autorka, ktorá sa preslávila chovom levieho mláďata menom Elsa. Jej manželom bol nemenej známy George Adamson, alebo aj „Baba ya simba“, kenský ochranca prírody narodený v Indii. George Adamson aj so svojou manželkou študovali levy v prírodnej rezervácii Shaba a Kora. Po smrti George Adamsona bola prírodná rezervácia Kora povýšená na národný park.

Tony Fitzjohn

Britský ochranár, Tony Fitzjohn intenzívne spolupracoval s George Adamsonom v prírodnej rezervácii Kora. Neskôr sa presunul do Tanzánie, kde založil prírodnú rezervácu Mkomazi a podieľal sa na záchrane nosorožcov a afrických divokých psov. Mkomazi sa povýšila na národný park, v súčasnosti je Tony Fitzjohn opäť v Keni neďaleko Nairobi, z dôvodu ďalších ochranárskych prác v kenskej divočine.

John Henry Patterson

John Henry Patterson bol britský vojak, lovec, aj autor, a bol poverený Ugandským železničným výborom v Londýne, aby dohliadal na stavbu železničného mosta cez rieku Tsavo. Man-eaters of Tsavo - zaujímavé čítanie z konca 19. storočia, z čias, keď sa stavala železnica z Mombasy do Ugandy a v oblasti rieky Tsavo pri národnom parku Tsavo boli dva levy, ktorí zabíjali mužov robotníkov.

Karen Blixen

Barónka Karen Blixen bola dánska spisovateľka, ktorá takmer 20 rokov žila v Keni a jej život v Keni, kde viedla kávovú plantáž juhozápadne od Nairobi s výhľadom na Ngong Hills, opísala vo veľmi zaujímavej knihe „Spomienky na Afriku“.

Knihy Zelené vrchy Afriky a Sneh na Kilimandžáre

Obe knihy napísal Ernest Hemingway počas svojej návštevy vo východnej Afrike v Keni. Sú veľmi zaujímavým čítaním z 30-tych rokov 20-teho storočia.

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Republika

Rozloha a populácia: Celková rozloha Kene je 580 367 km2 a žije tu približne 48 miliónov obyvateľov. V Keni nájdeme viac než sedemdesiat etnických skupín, z ktorých najväčšie sú: Kikuyu 22%, Luhya 14%, Luo 13%, Kalenji 12%, Kamba 11%, Kisii 6%, Meru 6%, iné 15% (Maasai, Samburu, Turkana, Digo, Mijikenda) a neafrické 1% (Arabi, Európania, Ázijci).

Jazyky: Oficiálnymi jazykmi sú angličtina a svahilčina, pričom národným jazykom je svahilčina.

Náboženstvo: Hlavným, dominantným náboženstvom je kresťanstvo (60% protestanti, 21% katolíci, 4% kresťania), na pobreží je islam (10%), tradičná viera, neveriaci a iní (5%).

Vakcinácia: Pre návštevu Kene nie je vyžadované žiadne povinné očkovanie v prípade letov z Európy. Iné však platí v prípade letov do Kene z endemických oblastí.

Elektrický prúd: Napätie je 220 - 240 V, používa sa britský typ zásuviek.

Mena: kenský šiling

Kurz: 1€ = 122.26KES

Časový posun: +1h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Keňu môžete navštíviť celoročne. Obdobie dažďov je od apríla do júna. Počasie na pobreží je tropické, s dennými teplotami až do 34 stupňov Celzia, večer je príjemne okolo 29 stupňov Celzia. Ďalej od pobrežia je počasie miernejšie kvôli rôznym nadmorským výškam. Veľká migrácia zveri je v júli a v auguste (Masai Mara). Výstup na najvyšší vrch Kene na Mount Kenya (5199 m) je najideálnejší v januári a vo februári.

Letisko a dĺžka letu

Medzinárodné letiská sa nachádzajú v Nairobi (Jomo Kenyatta International Airport), Mombase (Moi International Airport), Eldoret (Eldoret International Airport). Do Kene sa letí približne 8 hodín.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi, Jakaya Kikwete Road, P.O.Box 30 20, Nairobi 00 100, Keňa

Tel: +254 202 721 896, +254 202 721 898
Mobil: +254 731 282 826 (pohotovostný mobil)
Email: emb.nairobi@mzv.skv

Víza a doklady

Pre návštevu Kene potrebujete cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po požadovanej dobe pobytu. O víza je možné požiadať elektronicky na webe. Poplatok za vízum je 50 USD. Kenské úrady vydávajú víza na jeden vstup na dobu 30 alebo 90 dní.

Kriminalita

Aj keď je Keňa v porovnaní s niektorými okolitými africkými krajinami bezpečnou destináciou, vo veľkých mestách a na pobreží viac na sever existujú problémy s kriminalitou. Mnoho vlád varuje cestujúcich pred hrozbou terorizmu. Najnovšie informácie nájdete na internetových stránkach Ministerstva zahraničných vecí.

Doprava

Autobusy

V Keni môžete využiť miestnu dopravu tzv. „matatu“. Väčšinou sú to malé autobusy, ale nájdeme aj väčšie autobusy, ktoré vo veľa prípadoch jazdia veľmi rýchle a nebezpečne a sedia v nich natlačení cestujúci. Väčšina týchto dopravných prostriedkov je bez klimatizácie. Stanovený čas odchodov určený nemajú, mnohokrát vyrážajú keď sa naplnia cestujúcimi.

Železnica

Stará železničná trať je vo veľmi zlej kondícii. Nová železničná trať začala prevádzku v roku 2017 a spája pobrežné mesto Mombasa s hlavným mestom Nairobi. Cesta vlakom trvá približne 6 hodín a cena je približne od 10 USD do 30 USD.

Lietadlo

Na väčšie vzdialenosti a pohodlnejšie cestovanie sa odporúča využiť miestnu leteckú prepravu a využiť letecké spoločnosti ako napríklad Jambojet, Fly540.

Prenájom auta / motorky

Na dlhé vzdialenosti sa veľmi neodporúča prenájom áut z dôvodu chaotickej dopravy. V mestách je možnosť nájsť auto požičovne v cene od 35 - 40 USD na deň. Treba myslieť na to, aby ste vždy mali zvnútra zamknuté auto. Prenájom motorky sa z bezpečnostných dôvodov neodporúča, ak by ste sa predsa rozhodli, cena za prenájom skútra pohybuje od 20 USD za deň prenájmu.

Ceny

Mlieko (1 l) 91 KES ( 0,70 EUR )
Čerstvý chlieb (500 g) 56 KES ( 0,43 EUR )
Vajíčka (12 ks) 186 KES (1,40 EUR)
Balená pitná voda (1,5 l) 98 KES (0,75 EUR)
Víno 975 KES (7,50 EUR)
Pivo miestne (0,5 l) 204 KES (1,60 EUR)
Pivo importované 0,33 liter 272 KES (2,10 EUR)

 

Sviatky

01. január Nový rok
podľa kalendára Veľkonočný piatok 
podľa kalendára Veľkonočný pondelok
  Eid al-Fitr – podľa pozorovania Mesiaca (sviatok moslimov na ukončenie mesiac trvajúceho pôstu)
  Eid al-Adha – podľa pozorovania Mesiaca (festival „obety“ je poctou ochoty Abraháma obetovať svojho syna ako akt poslušnosti Božiemu príkazu)
01. máj Sviatok práce
01. jún Deň „Madaraka“ (deň samostatnej samosprávy)
10. október Deň „Moi“ (na počesť bývalého prezidenta Kene)
20. október Deň „Kenyatta“
12. december Deň nezávislosti
25. december Vianoce

 

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

 • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
 • International Air Transport Association
 • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
 • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR