Kanárske ostrovy

Kanárske ostrovy

Ostrovy večnej jari

Stiahnuť PDF

Kanárske ostrovy sú pre svoju ustálenú a príjemnú klímu nazývané "ostrov večnej jari". Priemerné teploty medzi 18-25 °C v zimnom období a 24-29 °C v lete sú úplne idálne k životu, a preto ich vedci uznávajú za jedno z miest s najlepšou klímou na svete. Tieto stále teploty ovplyvňuje nielen geografické umiestnenie blízko Afriky, ale aj vlhké pasáty z Azorských ostrovov.

Zaujímavosťou ostrovov je rôznorodá mikroklíma na krátkych vzdialenostiach. Zatiaľ čo na južnom pobreží je klíma takmer po celý rok suchá a slnečná, vo vyšších polohách hory zastavujú pasáty a vznikajú veľké teplotné rozdiely. V zimnom období sa dokonca v najvyšších miestach ostrova Tenerife a Gran Canaria môžete stretnúť so snehovou pokrývkou, ktorá je pre miestnych obyvateľov obrovskou zábavou.

Kanárske ostrovy sú vulkanického pôvodu. Na väčšine z nich môžete pozorovať zvyšky vulkánov, lávové polia a dokonca aj mesačnú krajinu na Tenerife. Celkom existuje 13 ostrovov, ale sprievodcovia zmieňujú väčšinou sedem, a od roku 2018 osem najväčších: Tenerife, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, La Palma, La Gomera, El Hierro a La Graciosa. Veľkou zaujímavosťou Kanárskych ostrovov je, že sa značne líšia podľa vzdialenosti k Afrike a podľa veku ostrova.

Dovolenky na Kanárskych ostrovoch 

Top lokality

Gran Canaria

Gran Canaria je tretí najväčší z Kanárskych ostrovov a často býva  nazývaný „kontinent v malom“. Na juhu nájdete suché vyprahnuté kamenné pustiny a „Saharské duny“,  v centre ostrova večne zelené vavrínové lesy a na severe banánovníkové plantáže. Dominantou ostrova je najvyššia hora Pozo de las Nieves (1 949 m n.m.). Odtiaľto až na pobrežie je ostrov pretkaný hlbokými roklinami s rôznorodou krajinou. V horskej krajine pôsobia malebne vodné nádrže a priehrady, okolo ktorých sa nachádzajú palmové oázy. Za návštevu stojí tiež historické centrum hlavného mesta Las Palmas, alebo mesto „balkónových domov“ Teror. Puerto Mogán svojou jedinečnou architektúrou a prístavom pripomína Benátky.

Gran Canaria pobrežie
Maspalomas na ostrove Gran Canaria. Foto: depositphotos.com

Tenerife

Tenerife, najväčší z Kanárskych ostrovov a tiež ostrov najväčších možností. Na juhu nájdete suché vyprahnuté kamenné pustiny, na severe zelený subtropický pás, v centre ostrova rozsiahle borovicové lesy, ktoré v nižších zónach prechádzajú do večne zelených vavrínových zón. Dominantou ostrova je najvyššia hora Španielska - Pico del Teide (3718 m.n.m).


Ostrov Tenerife a najvyšší vrch Španielska. Foto: CK SATUR

Jedná sa o sopku, ktorej posledný výbuch sa datuje do roku 1492, kedy ho dokonca zo svojich lodí pozoroval Krištof Kolumbus pri svojej prvej ceste cez Atlantik. Pohľad na majestátnu horu nepriťahuje iba dnešných turistov, ale uchvacoval už pôvodných obyvateľov ostrova, tzv. Guancha, ktorí ju uctievali ako svätú horu. Aj keď už dnes okraj krátera nie je príliš horúci, tak napriek tomu pri výstupe na vrchol neunikneme sírovým výparom. Turisti si ostrov obľúbili nielen pre prírodné krásy, ale hlavne celoročné možnosti kúpania v Atlantiku. Jediná svetlá pláž sa nachádza nad hlavným mestom Santa Cruz. V najväčších turistických letoviskách na juhu nájdeme od svetlej pláže v Los Cristianos cez pláže v Playa de Las Americas a vulkanicky-čiernu Fanabe. Vulkanické pláže s liečivými účinkami sú tiež v Los Gigantes a v Puerto de la Cruz. 

Tenerife pobrežie a mesto
Divoké pobrežie Tenerife. Foto: depositphotos.com

Fuerteventura

Druhý najväčší ostrov je silne ovplyvnený africkým kontinentom, ktorého vzdialenosť je v najbližšom bode len 98 km. Vďaka tomu turisti na Fuerteventure vyhľadávajú hlavne kilometrové pláže, vytvorené z jemného saharského piesku. Tieto pláže sú zaradené medzi najkrajšie pláže Atlantiku. Tie najkrajšie nájdeme na juhu ostrova - Playa Jandía, Morro Jable, Costa Caleta, jedná sa o dlhé svetlé pláže. Naopak na severe, pri meste Corralejo nájdeme prírodnú rezerváciu takmer bielych dún, ktoré sú vizuálne veľmi krásne, ale veľmi často tu býva veterno. Centrum ostrova vytvára pozostatky vulkánov, ktoré vietor zaoblil do hnedočervených kopcov. Na ostrove je veľmi málo vegetácie.


Dlhé pieskové pláže na ostrove Fuerteventura. Foto: CK SATUR

Lanzarote

Vulkanický ostrov Lanzarote je štvrtý najväčší ostrov. Charakteristiku ostrova zmenili mohutné sopečné erupcie z rokov 1730 a 1824, ktorých láva zaliala štvrtinu ostrova. Ešte dnes môžete v Národnom Parku Timanfaya alebo Montanas de Fuego pozorovať vulkanické experimenty. Lanzarote očarí tiež jednotnou architektúrou bielych domčekov s modrými alebo zelenými okenicami. Na zachovanie jednotného vzhľadu ostrova mal vplyv najslávnejší umelec, architekt a sochár - Cesar Manrique. Pláže na ostrove sú veľmi rôznorodé - od svetlých pláží juhu, cez hnedé až čierne - vulkanické.


Elegantné a vkusné Lanzarote. Foto: CK SATUR

La Gomera, La Palma a El Hierro

Západné Kanárske ostrovy sa nachádzajú najďalej od Afriky. Vznikli z morského dna ako posledné. To značne charakterizuje ich zaujímavý vzhľad. Vzhľadom k vyšším zrážkam je sever ostrovov veľmi zelený. Dokonca na La Gomere môžete obdivovať treťohorný prales - Národný park Garajonay a na ostrove La Palma - Národný park Caldera de Taburiente.

city buildings on mountain during daytimeOstrov La Gomera. Foto: unsplash.com

Hlavné mesto

Las Palmas de Gran Canaria

Hlavné mesto ostrova je najväčším mestom na Kanárskych ostrovoch a súčasne hlavným mestom východnej provincie. Vďaka Krištofovi Kolumbovi, ktorý sa tu trikrát zastavil pri svojich zámorských cestách, sa mesto stalo jedným z najdôležitejších prístavov Atlantiku, spájajúcej tri kontinenty. Za návštevu rozhodne stojí historická štvrť Vegeta, ale aj jedna z najdlhších a najkrajších prírodných mestských pláží Atlantiku - Playa de las Teresitas. Za návštevu tiež stojí najväčšie akvárium na ostrovoch, tzv. Poema del Mar. 

Las Palmas mesto
Katedrála Santa Anna v Las Palmas. Foto: depositphotos.com

Stiahnuť PDF

Tipy na výlety

Centrum ostrova Grand Canaria, Kanárske ostrovy

Príroda

Centrálna časť ostrova Gran Canaria

Centrálna časť ostrova stúpa až do výšky 1949 m u vrcholu Pico de las Nieves. Cesta do vnútrozemia je veľmi rozmanitá, od polopúštneho juhu, cez poľnohospodárske oblasti a centrálny borovicový les. Vďaka vulkanickému pôvodu je ostrov pretkaný obrovskými roklinami tzv. barrancos. Nájdeme tu krásne vyhliadky.

Las Palmas de Gran Canaria, Kanárske ostrovy

História

Las Palmas de Gran Canaria

Hlavné mesto ostrova je najväčším mestom na Kanárskych ostrovoch a súčasne hlavným mestom východnej provincie. Vďaka Krištofovi Kolumbovi, ktorý sa tu tri krát zastavil pri svojich zámorských cestách, sa mesto stalo jedným z najdôležitejších prístavov Atlantiku, spojujúci tri kontinenty. Za návštevu rozhodne stojí historická časť Vegeta, a tiež najkrajšia prírodná mestská pláž Atlantiku – Playa de las Teresitas, či najväčšie akvárium na ostrovoch – Poema del Mar. 

Puerto de Mogán, Gran Canaria

História

Puerto de Mogán - Gran Canaria

Tiež sa mu hovorí ako  "Kanárske Benátky". Je to kúzelný jachtársky prístav na juhozápade ostrova. Architektúra bielych domov zdobených kvetinovými predzáhradkami veľmi pekne pôsobí s vodnými kanálmi. Z prístavu vyplávajú vodné taxi okolo pobrežia a tiež žltá ponorka. 

Teror, Gran Canaria

Kultúra

Teror - Gran Canaria

Hlavná patrónka ostrova - Panna Mária z Borovice (Virgen de Pino) si vybrala práve toto miesto ku svojmu zjaveniu. Okolo baziliky vzniklo kúzelné mestečko s balkónovými domami. Nevynechajte návštevu tradičného nedeľného trhu s množstvom syrov, miestneho anízového chleba či rôzne korenie. 

Príroda

Parque Nacional de Teide

Národný park Teide Národný park s oficiálnym názvom Parque Nacional de las Cañadas del Teide bol vyhlásený roku 1954. Má rozlohu 18 900 ha a bol tiež zapísaný do svetového dedičstva UNESCO v roku 2007. Park leží v nadmorskej výške 2 000 m a viac. V parku sa stretnete so štyrmi teplotnými zónami v závislosti na nadmorskej výške. Najvyššia hora Mount Teide (Pico de Teide) má 3 718 m nad morom, približne 7 000 metrov nad dnom Atlantického oceánu a je zároveň najvyššou horou Španielska. Obvod krátera je neuveriteľných 48 km. Ide o tretiu najvyššiu sopku na svete. Vulkán je stále aktívny, posledná veľká erupcia bola v roku 1909. K naozaj veľkému ničivému výbuchu sopky došlo v roku 1706, kedy vulkán chrlil lávu po 8 dní a úplne zničil kvitnúce mesto Garachico. V rokoch 1704-1706 a potom 1798 bolo dlhšie obdobie silnej vulkanickej činnosti. Ak budete chcieť vidieť horu Teide, dovezie Vás na hrebeň lanovka. Možná je aj pešia túra, k vrcholu vedie niekoľko trás s rôznou náročnosťou. Tí, ktorí budú chcieť pokračovať ďalej ku kráteru, budú potrebovať povolenie z Oficina del Parque Nacional del Teide in Santa Cruz. Povolenie je zadarmo, ale treba vyzdvihnúť si ho v kancelárii osobne. Otvorené je po-pia 9:00 až 14:00, so sebou je potrebné mať doklad totožnosti s fotografiou. Bez tohto povolenia je zostup ku kráteru prísne zakázaný. V zimných mesiacoch v parku sneží, pripraviť sa tiež musíte na prudký vietor.

Icod de los Vinos - Tenerife

Obec Icod de los Vinos leží v severozápadnej časti ostrova Tenerife na rozlohe približne 90 kilometrov štvorcových. Najvýznamnejším symbolom obce je takmer tisícročný Dračí strom, ktorý bol už v roku 1917 vyhlásený za národnú pamiatku. Pri návšteve tejto obce ho zo svojho zoznamu nemôžete vynechať podobne ako aj vinoské dláždené uličky a krásne námestia s fontánami v centre obce. Na pobreží obce nájdete nemenej známu pláž Playa de San Marcos a tiež nesmiete odísť bez návštevy lávových tunelov Cueva del Viento. Presvedčíte sa, že Icod de los Vinos poskytuje jeden z najkrajších výhľadov na vrch Teide, najvyšší vrchol nielen Kanárskych ostrovov ale aj samotného Španielska.

Iné atrakcie

Garachico - Tenerife

Je historické prístavné mestečko ležiace na úpätí hôr a predovšetkým sopky Montana Negra na severnom pobreží Tenerife na Kanárskych ostrovoch. Až do roku 1706, kedy mesto ľahlo popolom, pretože ho zničila láva, bolo mesto najvýznamnejším prístavom ostrova. Práve tadiaľto viedla obchodná cesta po ktorej sa dovážal tovar z južnej Ameriky a zase opačne sa vyvážalo hlavne víno a produkty domácej produkcie. Erupciou bolo mesto úplne zničené, zachovala sa len mestská brána a pevnosť, ktorú môžete pri návšteve vidieť v mestskom parku neďaleko dnešného centra mesta. Obyvatelia sa však nenechali odstrašiť a mesto znovu vybudovali presne na tom istom mieste. Väčšina obchodných aktivít sa však medzičasom presunula do vedľajšieho hlavného prístavu Puerto de la Cruz. Dnes sa tak obyvatelia Garachico venujú predovšetkým hospodárstvu – okolo mesta vznikli rozsiahle plantáže cukrovej trstiny a banánovníkov.

Morro Jable, Fuerteventura

Pláže

Morro Jable - Fuerteventura

 Najvyhľadávanejšia pláž na juhu ostrova sa nachádza pri rybárskej dedine Morro Jable. Nachádza sa tu niekoľko vzájomne sa prelínajúcich svetlých nekonečných pláží, ktoré pri odlive vytvárajú jeden celok o dĺžke takmer 14 km. Rozhodne odporúčame milovníkom slnka a mora. 

Corralejo, Fuerteventura

Príroda

Corralejo - Fuerteventura

Na severe ostrova sa nachádza zóna takmer bielych dún nafúkaných zo susednej Afriky. Úchvatná krajina o rozlohe 2.600 ha farebne kontrastuje s tyrkysovou farbou mora a susedným ostrovčekom Lobos. 

Stiahnuť PDF

Pláže

Gran Canaria

Pláže na ostrove sú veľmi rozmanité: od saharských svetlých dún až po tmavé vulkanické pláže. Zaberajú 60 km z 236 km dĺžky pobrežia ostrova. Tiahnu sa od hlavného mesta až na západnú stranu ostrova. Z celkovo 150 pláží má 50 prevádzkové vybavenie pre návštevníkov a väčšina z nich sa nachádza na juhu ostrova. Táto oblasť má najsuchšie a najslnečnejšie podnebie.

 S
Piesková pláž na ostrove Gran Canaria. Foto: CK SATUR

Playa de Maspalomas 

Najznámejšia dunová a svetlá pláž je pokračovaním pláže Playa del Inglés (sú spojené) a ich celková vzdialenosť je 5,6 km, pričom každá z nich zaberá polovicu. Nachádza sa na najjužnejšom cípe ostrova Granc Canaria. Pláž vznikla rozpadom koralov a naviatím piesku zo Sahary, a skutočne Saharu dosť i pripomína. Na jej konci pri majáku sa nachádza jazierko, ktoré je spoločne s dunami Chránenou prírodnou rezerváciou. Medzi dlhými svetlými dunami sa tiež nachádza nudistická zóna.

brown sand near body of water during daytimePláž Maspalomas. Foto: unsplash.com

Playa del Inglés 

2,7 km dlhá zlatohnedá pláž približne 100 m široká má jemný svetlý piesok, ktorý pozvoľna prechádza do dún Maspalomas. Hranice jednej a druhej pláže sa prelínajú. Lemovaná je najväčšou turistickou zónou Playa del Inglés s radom hotelov, apartmánov, barov, nákupných a zábavných centier.

green grass near body of water during daytimePlaya del Inglés. Foto: CK SATUR

Playa Meloneras

Najmodernejšia z turistických zón na ostrove je časť Costa Meloneras s radom hotelov najvyššou úrovne. Nachádza sa medzi dunami Maspalomas a má krátku, svetlú pláž Playa Meloneras.

Playa San Agustín 

670 m dlhá, tmavšia vulkanická pláž s jemným tmavým pieskom je jedno z prvých turistických letovísk nachádzajúcich sa smerom od letiska. Okolo pláže sa tiahne príjemná pobrežná promenáda, ktorou je možné dôjsť až na Playa del Inglés.


Pláž na Playa San Agustín. Foto: CK SATUR

Playa de Puerto Rico

V preklade "bohatý prístav" sa nachádza na juhozápade Gran Canaria a je najčastejšie vyhľadávané anglickými turistami. Umelo navezená svetlá pláž (400 m) sa nachádza kúsok od jachtového prístavu, s možnosťou vodných športov, bezbariérových prístupov a ďalšieho vybavenia. Pešou promenádou pozdĺž pobrežia sa môžete dostať na "karibskú" Playa Amadores.

aerial view of beach and palm treesPláž Puerto Rico. Foto: unsplash.com

Playa de Amadores 

Jedna z najkrajších pláží ostrova bola vytvorená umelo. Pôvodne sa ťažil piesok pod Maspalomas, ale vďaka protestom ekológov bola dokončená navezením piesku z Karibiku, preto sa jej tiež veľmi často hovorí "karibská pláž". Je lemovaná dlhými mólami, tak aby piesok neodnášal príliv a vďaka tomu je vhodná aj pre malé deti. Priamo pri pláži sa nachádza parkovisko, reštaurácia a bary, a na konci sa nachádza súkromný klub so soláriom a bazénom.

Playa de Mogán 

300 m dlhá, umelo vytvorená pláž so svetlým pieskom za ochranou hrádzou, vďaka ktorej tu takmer nikdy nie sú vlny a teda je vyhľadávaná rodinami s deťmi. Puerto de Mogán je malebné prístavné a turistické mestečko, ktoré je vybudované na niekoľkých kanáloch a vďaka tomu je často prezývané "Kanárskymi Benátkami". Čarovnú atmosféru prístavu vytvára hlavne jednotná architektúra bielych apartmánov s bohatou kvetinovou výzdobou.

Playa de las Canteras 

Mestská pláž v Las Palmas na severe ostrova je 3 km dlhá. Piesočná pláž je chránená prírodným bariérovým útesom, ktorý zabraňuje prístupu vysokým vlnám a vytvára prírodnú lagúnu vhodnú na šnorchlovanie. Západná časť pláže nie je chránená a preto ju často využívajú surferi. V tejto časti svetlý piesok naberá tmavé odtiene. Pozdĺž pláže sa tiahne 2 km dlhá promenáda ukončená auditóriom vo forme majáka a nákupným centrom Las Arenas. Celá promenáda je lemovaná reštauráciami, barmi a obchodíkmi.

people on beach during sunsetPláž v Las Palmas. Foto: unsplash.com

Tenerife 

Na najväčšom z Kanárskych ostrovov je väčšina prírodných pláží vytvorená predovšetkým tmavým lávovým pieskom, ktorý pôsobí veľmi neobvyklým dojmom. V posledných rokoch na ostrove vznikali tiež umelé pláže, ktoré sú skôr svetlé, ako Teresitas, Playa San Juan a ďalšie. Na ostrove sa celkom nachádza 140 pláží.


Večerné pobrežie na Tenerife. Foto: CK SATUR

Playa de las Teresitas

Najkrajšia pláž ostrova sa nachádza na severe pri mestečku San Andrés. Pláž bola vytvorená pre obyvateľov hlavného mesta - Santa Cruz, ktoré je vzdialené iba 9 km. Pláž vznikla umelo navezením jemného saharského piesku. Pred príbojom chráni pobrežie umelo vybudovaná bariéra. Nejedná sa o turistickú pláž, výstavba hotelov a apartmánov tu bola zakázaná a tak sa za plážou dvíha pohorie polostrova Anága.

Pláž Playa de las Teresitas. Foto: unsplash.com

Playa de las Americas

Najväčšie turistické letovisko na ostrove začalo vznikať v lete 1965 na slnečnom juhu ostrova. Turistická aglomerácia s nespočetnými hotelmi, ktorých má viac ako 100.000 a je spojená s turistickou zónou Los Cristianos a Costa Adeje. V centre Americas sa nachádza štvorica pláží, ktoré vznikli navezením piesku z Afriky. Tieto pláže sa nazývajú Tierra Negra, El Bobo, Las Américas y Troya. Najdlhšia z nich, Las Americas, sa tiahne skoro pol kilometra a je široká až 60 m. Kúpanie je tu vďaka vlnolamom veľmi bezpečné. Nájdete tu najväčší výber vodných športov ako sú vodné skútre, vodné bicykle, let na padáku, surfy a pod. V okolí tejto turistickej zóny sa nachádza niekoľko zábavných parkov: Siam Park, Agualand, Jungle Park (zoopark), Camel park - prechádzka na ťavách, motorkárska dráha pod.

Pláž Playa de las Americas pri západe slnka. Foto: unsplash.com

Los Cristianos

Pôvodne rybárska dedina s menšou tmavou plážou sa nachádza v rybárskom prístave. Od roku 1965 zaznamenala značný turistický boom. Okolo pobrežia vznikla hotelová zástavba a za prístavom vznikla veľmi pekná 400 m dlhá a 100 m široká Playa de las Vistas. Svetlú pláž charakterizuje veľký vodotrysk uprostred. Vďaka pozvoľnému vstupu do mora je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Nájdete tu možnosti vodných športov, bezbariérových prístupov a ďalšieho vybavenia. Ďalej za ňou sa nachádza menšia a svetlejšia pláž Piramide de Arona s luxusnými hotelmi.  

Costa Adeje 

Najnovšie a najmodernejšie turistické letovisko na Tenerife je spojené s Playa de las Americas takmer 15 km pobrežnou promenádou. Costa Adeje sa vyznačuje predovšetkým veľmi modernými a luxusnými hotelmi zóny El Duque. Zóna ponúka niekoľko pláží: Fanabe, Playa del Duque, Playa de Torviscas Playas de Beril a Veril a tmavé pláže pri rybárskej dedinky La Caleta.


Pláž Costa Adeje. Foto: CK SATUR

Playa del Duque

Je svetlejšia pláž 700 m dlhá a 25 m široká a okrem klasického vybavenia ako sú sprchy, šatne a toalety, tu môžete tiež nájsť veľmi kvalitné reštaurácie. Ďalšie dve najväčšie pláže tejto zóny sú vulkanická pláž Fanabe (800 m dlhá a 40 m široká) spojená s menšou plážou Playa de Torviscas (150 m a 40 m široká).

seashore during daytime
Playa del Duque. Foto: unsplash.com

EL Medano

Je najdlhšia prírodná pláž na Tenerife, na ktorej južnom konci sa týči kužeľový vulkán Montana Roja. Na druhej strane hory sa nachádza ďalšia prírodná pláž La Tejita s menšou zónou u červenej skaly vyznačenou ako nudistická pláž.

Puerto de la Cruz 

Najstaršie turistické letovisko ostrovov sa nachádza na severnej strane ostrova v najväčšom údolí Orotava. Mesto o 60 tisícoch obyvateľov ponúka veľké množstvo turistických atrakcií, ktoré je možné navštíviť v dňoch, kedy nie je tak pekné počasie. Najväčšia pláž v centre mesta - Playa Jardín sú vlastne tri samostatné pláže spojené nádherným parkom s pobrežnou promenádou, reštauráciami a barmi. Na pláži obrátenej smerom k severu je však veľmi často silný príliv a nie je príliš vhodná pre malé deti alebo neplavcov.

aerial view photography of beach during daytimePuerto de la Cruz. Foto: unsplash.com

Los Gigantes a Puerto Santiago

Menšie turistické letoviská na západnej strane ostrova sú chránená pred vetrom vďaka vysokému pohoriu Los Gigantes, ktoré sa tu tiahne 19 km pozdĺž pobrežia. Priamo pri skalách sa nachádza Playa de Los Guíos - neveľká hnedá pláž s úžasným výhľadom na pohorie.

houses in green field viewing sea and mountain under white and blue skies during daytimeLos Gigantes s nádherným výhľadom na more a útesy. Foto: unsplash.com

Fuerteventura

Najbližší ostrov k africkému kontinentu. Vďaka vetrom zo Sahary, ktoré pokrývajú pobrežie jemným svetlým pieskom, ostrov ponúka najkrajšie pláže súostrovia a jedny z najkrajších pláží Atlantiku.

Pieskové pláže na ostrove Fuerteventura. Foto: CK SATUR

Morro Jable - Playa Jandía 

Najvyhľadávanejšia pláž na južnom cípe ostrova sa nachádza pri pôvodnej rybárskej dediny Morro Jable, kde dnes nájdeme rad kvalitných rybacích reštaurácií. Celé pobrežie je lemované niekoľkými svetlými plážami, ktoré sa navzájom spájajú: Playa de Taralalejo, Playa de Jandía a Esquinzo. Názov Taralalejo pochádza z chránenej vegetácie, ktorá oddeľuje pláž od pobrežnej promenády a hotelov. Cestou na pláž, v tejto osobitnej kríkovej vegetáciu, môžete pozorovať veľké množstvo plážových veveričiek alebo divoké oslíky. Plážová promenáda s cyklistickým chodníkom sa tiahne niekoľko kilometrov okolo luxusných obchodov, reštaurácií a barov. Pláž je nádherná, a pretože tu toľko nefúka ako na severe, hotely bývajú trochu drahšie.

green trees on brown mountain near body of water during daytimeMorro Jable na ostrove Fuerteventura. Foto: unsplash.com

Costa Calma 

Rozľahlé turistické letovisko v južnej časti ostrova ponúka niekoľko väčšinou svetlých pláží: Playa Costa Calma, nudistickú zónu pod hotelom H10 Tindaya a nádhernú pláž Esmeralda. Bohužiaľ Costa Calma ako jediná nedisponuje pobrežnou promenádou. Neďaleko sa nachádza zoopark Oasis Park.

aerial view of city buildings near sea during daytimeRozľahlá pláž Costa Calma. Foto: unsplash.com

Caleta de Fuste

V centrálnej časti ostrova, neďaleko letiska a hlavného mesta Puerto de Rosario sa nachádza obrovská zátoka so svetlým pieskom. Vstup do vody je pozvoľný a málokedy sa tu vytvárajú väčšie vlny, preto je toto miesto veľmi často vyhľadávané rodinami s malými deťmi. Zaujímavosťou sú tri historické opevnenia - jedno z nich je dokonca súčasťou turistického komplexu. Okrem tradičných športov ako windsurfing a potápanie sa tu nachádza aj golfové ihrisko.

Corralejo 

Prírodný chránený park Corralejo ponúka krajinu takmer bielych dún s vyhliadkou na ostrovček Lobos. Táto zóna o takmer 2.600 hektároch pokrýva severnú stranu ostrova. Turistické letovisko za dunami je súčasne mestom a prístavom, odkiaľ vyplávajú trajekty na susedný ostrov Lanzarote. V centre mesta sa nachádzajú iba menšie pláže. Pláže sú nádherné, ale veľmi veterné.

aerial photo of black vehicle moving towards near shoreline at daytimePrírodný park Corralejo. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Pre deti

Gran Canaria 

Palmitos Park 
Zoologická - botanická záhrada s orchideami a peknou palmovou a kaktusovou záhradou. Okrem bohatej zbierky papagájov, návštevníci nájdu aligátorov, korytnačky, opice, klokany a jašterice. Zaujímavosťou je tiež pavilón motýľov a kolibríkov. Môže sa pochváliť aj akváriom, v ktorom pláva viac ako 4 000 rýb zo všetkých morí sveta. Vystúpenie delfínov, papagájov a dravých vtákov je zahrnuté v cene vstupenky.

gray lizardRozmanitá fauna v parku Palmitos. Foto: unsplash.com

Aqualand - Maspalomas 
Rozsiahly aquapark s radom šmýkačiek (kamikadze, slalom, twister, tobogán, divoká rieka, čierna diera ...), nechýba ani lenivá rieka, sústava bazénov, reštaurácie a bar.


Žltá ponorka - Puerto de Mogán
40 minútový ponor do hlbín mora za poznaním jeho tajomstiev. 

Sioux City 
Westernová dediny v štýle amerického západu s radnicou a kostolom. Predstavenie cvičených koní, prepadnutie banky s prestrelkou a pohreb, tanečné predstavenie atď. Každý piatok barbecue a večerné show.

Camel Safari Dunas Oasis - Masplomas
Zábavná prechádzka na ťavách po piesočných dunách v Maspalomas. Doba jazdy cca 50 min.

brown sand and black stones on desert during daytimeCez pieskové duny v Maspalomas. Foto: unsplash.com

Parque de cocodrilos 
Zoologický park s viac ako 300 krokodílmi, tropickými rybami, papagájmi, kaktusmi a ostrovom pokladov.

alligator on body of waterPark s krokodílmi. Foto: unsplash.com

Mundo Aborigen
Skanzen s tematikou pôvodných obyvateľov a ich históriou a zvykov.

Tenerife

Loro Parque
Najväčšia atrakcie Kanárskych ostrovov vybudovaná podľa thajského vzoru. Nádherná zoologicko-botanická záhrada ponúka najväčšiu zbierku papagájov na svete (viac ako 2.500) a veľké množstvo zvierat. Veľkolepá show kosatiek, delfínov, tuleňov a papagájov. Čarovné akvárium so skleneným tunelom a so žralokmi. Pavilón tučniakov s najväčším umelo vybudovaným ľadovcom na svete.

three dolphin jumps to swimmerShow delfínov v Loro Parku na ostrove Tenerife. Foto: unsplash.com

Siam Park
Jeden z najmodernejších vodných parkov na svete vybudovaný majiteľom Loro Parku v roku 2008 opäť v thajskom štýle. Na rozlohe 18 km2 sa nachádza veľké množstvo šmýkačiek a tobogánov úžasných foriem, bazén s najväčšou umelou vlnou na svete.

Jungle Park
Safari na juhu ostrova. Uprostred vegetácie sú cestičky, lanové mosty, vodopády. Predstavenie tuleňov, papagájov a dravých vtákov.

brown orangutan behind ropesPestrý a rozmanitý Jungle Park na ostrove Tenerife. Foto: unsplash.com

Agualand Costa Adeje 
Klasický vodný park na juhu ostrova s ​​množstvom šmýkačiek a tobogánov, vodným hradom pre najmenších a realxačná zóna. Veľmi pekná show delfínov.

Camel Park 
Ťavia farma na západnej strane ostrova s ​​možnosťou prechádzky.

Žltá ponorka 
Alebo Submarine Safari, ktorá vypláva z juhu ostrova na 45 min. Ponoríte sa do hĺbky až 25 m, kde je možné pozorovať rôzne druhy rýb, medúzy, chobotnice atď. Ponorka má kapacitu pre 44 osôb a je 18 m dlhá.

pink jellyfishPestrý podmorský svet. Foto: unsplash.com

Fuerteventura

Oasis Park
Najväčšie safari Kanárskych ostrovov a súčasne jediná zoologická a botanická záhrada na ostrove. Jediné miesto ostrovov, kde sa chovajú africké zvieratá, hrochy, slony. Park je inšpirovaný savanou, ktorú napodobňuje. Súčasne ale ponúka rôzne vystúpenia s hadmi a krokodílmi, s papagájmi, s tuleňmi. Hostia využívajú tiež možnosť prechádzky na ťavách.

brown giraffe in close-up photography during daytimeOasis Park na ostrove Fuerteventura. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Jedálniček na ostrove je predovšetkým zložený z veľkého množstva rýb, kreviet, mušlí, sépií, zeleniny, ovocia a vín ..

orange and white fish on white and black pebblesKuchyňa Kanárskych ostrovov. Foto: unsplash.com

Turistické centrá ponúkajú najmä medzinárodnú kuchyňu, ale určite si prídu na svoje aj tí, čo sa chcú zoznámiť s miestnou kuchyňou. Kuchyňa Kanárskych ostrovov je veľmi silne ovplyvnená španielskou a vyznačuje sa jednoduchosťou a rozmanitosťou.

Tapas

Malá porcia jedla medzi hlavnými jedlami alebo ako predjedlo. K najobľúbenejším tapas patria olivy, guličky mäsa, údená šunka, kúsky smažených rýb, kalamáre, ovčí a kozí syr, korenené klobásy pod. Tapas nepatrí medzi pôvodné kanárske jedlá, ale na Kanárske ostrovy sa dostal z Andalúzie.

slide of apple and sausage on top of chopping board
Nielen chutné ale aj krásne stolovanie Kanárskych ostrovov. Foto: unsplash.com

Sopa de pescado
Rybacia polievka s ryžou a šafranom. Lepšie varianty sa skladajú zo všetkých možných druhov mušlí, rýb a kôrovcov.

Escaldón de gofio
Kašovitý rybí vývar zahustený gofio.

Puchero
Dusené mäso so zeleninou, zvyčajne sa jedná o bravčové alebo teľacie mäso.

Krevety
Vynikajúce sú krevety grilované s cesnakom a olivovým olejom, vyprážané či v polievke. 


Krevety na paličke. Foto: CK SATUR

Potaje
Hustá zeleninová polievka.

Sancocho
Sušená ryba varená so zemiakmi, cibuľou a cesnakom.

Papas arrugadas
Zemiaky v šupke, varené vo veľmi slanej vode, ktoré sa podávajú silne posolené. Veľmi dobre chutia s mojo picón.

Mojo rojo - picón
Pikantná červená omáčka zložená z čili, paprík, cesnaku, soli, korenia, octu, olivového oleja, šafranu a rasce.

Mojo verde
Jemná zelená omáčka, ktorá sa pripravuje z petržlenu a koriandra.

Sangría
Turisticky najznámejší a tiež najobľúbenejší nápoj v celom Španielsku, namiešaný z červeného vína, minerálnej vody, brandy, pomarančovej šťavy a citrónovej šťavy.

tangerine fruits on brown wooden crateObľúbený nápoj Sangría. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Zábava

Tenerife

Loro Parque
Najväčšia atrakcia Kanárskych ostrovov vybudovaná podľa thajského vzoru. Nádherná zoologicko-botanická záhrada ponúka najväčšiu zbierku papagájov na svete (viac ako 2.500) a veľké množstvo zvierat. Veľkolepá show kosatiek, delfínov, tuleňov a papagájov. Čarovné akvárium so skleneným tunelom a so žralokmi. Pavilón tučniakov s najväčším umelo vybudovaným ľadovcom na svete.

shallow focus photography of African grey parrotPapagáj v Loro Parku. Foto: unsplash.com

Siam Park
Jeden z najmodernejších vodných parkov na svete vybudovaný majiteľom Loro Parku v roku 2008 opäť v thajskom štýle. Na rozlohe 18 km2 sa nachádza veľké množstvo šmýkačiek a tobogánov úžasných foriem, bazén s najväčšou umelou vlnou na svete.

Bazény Lago Martiánez 
Komplex veľkých bazénov s morskou vodou, vodotryskami, vodopádmi, s ostrovčekmi z lávového kameňa, palmami, kaviarňami a detskými ihriskami je jednou z hlavných atrakcií Puerta de la Cruz. V subtropickej záhrade medzi úžasnými sochárskymi dielmi sa nachádza 5 bazénov pre dospelých a 2 detské bazény.

green palm trees near body of water during daytimeVodný svet na ostrove Tenerife. Foto: unsplash.com

Jungle Park
Safari na juhu ostrova. Uprostred vegetácie cestičky, lanové mosty, vodopády. Predstavenie tuleňov, papagájov a dravých vtákov.

Agualand Costa Adeje
Klasický vodný park na juhu ostrova s ​​množstvom šmýkačiek a tobogánov, vondným hradom pre najmenších a realxační zóna. Veľmi pekná show delfínov.

black dolphin on blue body of waterShow delfínov. Foto: unsplash.com

Gran Canaria

Holiday World
Zábavný park na juhu ostrova priamo v turistickej zóne. Kolotoče, autíčka, Ruské koleso a ďalšie atrakcie pre malé y veľkých návštevníkov.

Palmitos Park 
Zoologická - botanická záhrada s orchideami a peknou palmovou a kaktusovou záhradou. Okrem bohatej zbierky papagájov, návštevníci nájdu aligátorov, korytnačky, opice, klokany a jašterice. Zaujímavosťou je tiež pavilón motýľov a kolibríkov. Môže sa pochváliť aj akváriom, v ktorom pláva viac ako 4 000 rýb zo všetkých morí sveta. Vystúpenie delfínov, papagájov a dravých vtákov je zahrnuté v cene vstupenky.

shallow focus photography of owl outdoors
Dravci z Palmitos. Foto: unsplash.com

Aqualand - Maspalomas 
Rozsiahly aquapark s radom šmýkačiek (kamikadze, slalom, twister, tobogán, divoká rieka, čierna diera ...), nechýba ani lenivá rieka, sústava bazénov, reštaurácie a bar.

Sioux City 
Westernová dediny v štýle amerického západu s radnicou a kostolom. Predstavenie cvičených koní, prepadnutie banky s prestrelkou a pohreb, tanečné predstavenie atď. Každý piatok barbecue a večerné show.

Golf
Na ostrovoch večnej jari môžete vďaka stabilnej klíme praktizovať golf celoročne. Zimné tarify bývajú vzhľadom k vyššiemu záujmu zhruba o 30% vyššie. Ostrov Gran Canaria bol priekopníkom tejto disciplíny v Španielsku a prvé golfové ihrisko bolo postavené už v roku 1891 v Las Palmas a neskôr v roku 1957 presunuté do Bandama na severe ostrova, kde tiež vznikol Real Club de Golf de Las Palmas = Kráľovský golfový klub Las Palmas. Ostrov ponúka prvotriedne inštalácie. Nájdeme tu celkom osem golfových ihrísk rôznych rozmerov a terénov.


Golf na Kanárskych ostrovoch. Foto: CK SATUR

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Gran Canaria

green grass field near body of water under blue sky during daytimeGran Canaria vo svojej plnej kráse. Foto: unsplash.com

Firgas
Mesto Firgas na severe Gran Canaria nie je príliš turisticky vyhľadávané, ale jeho historické centrum s prameňom vody tečúcim hlavným schodiskom je krásne ozdobené sevilskými dlaždicami. V hornej časti schodiska sa nachádza mozaikové zobrazenie všetkých Kanárskych ostrovov.

Cruz de Tejeda
Je miesto, kde sa pretínali kráľovské cesty, a ktoré leží v samotnom centre ostrova. Vďaka značnej nadmorskej výške sú odtiaľ nádherné výhľady. Za návštevu tiež stojí horské mestečko Tejeda, s čarovnou atmosférou pomarančovníkov a najlepších výhľadov.

aerial photography of mountain passCestami po Gran Canarii. Foto: unsplash.com

Guayadeque
Dlhá roklina, na ktorej konci sa nachádza veľká časť jaskynných domov. Niektorí majitelia vpúšťajú turistov, aby si ich príbytok prezreli. Súčasťou je tiež kaplnka a reštaurácie vydlabané do vulkanickej skaly.

brown rocky mountain under blue sky during daytimeDivoká Guayadeque. Foto: unsplash.com

Cenobio de Valeron
Sieť asi 500 jaskýň na severe ostrova, ktoré sú zasadené do strmých stien roklín. Slúžili pôvodným obytaveľom ostrova, ktorí ich používali ako úložný priestor.

Artenara
Najvyššie položená obec ostrova s ​​domami vybudovanými v skalných jaskyniach. Dokonca aj kostol alebo skôr kaplnka Virgen de la Cuevita je tiež umiestnená v skale.

brown rocky mountain under blue sky during daytimeArtenara na ostrove Gran Canaria. Foto: unsplash.com

Arucas
Príjemné mesto na severe ostrova, ktoré sa preslávilo neogotickou stavbou šedého kostola Svätého Jána Krstiteľa. Arucas je domovom kanárskeho rumu, z tohto dôvodu prichádzajú tunajšie mesto navštevovať najmä turisti. 

brown concrete building during daytimeKatedrála v Arucas. Foto: unsplash.com

Roque Nublo
Roque Nublo je jedným z najznámejších symbolov ostrova Gran Canaria. Týči sa do výšky 1813 m.n.m. a nachádza sa takmer v centre ostrova. Skala bola predtým považovaná za posvätnú. Prístup k čadičovému monolitu je vcelku nenáročný, ale odporúčame radšej nasadiť vhodnú obuv.

white cloudsRoque Nublo symbol ostrova Gran Canaria. Foto: unsplash.com

Tenerife

mountain viewing blue sea under blue and white skiesPohľad na Tenerife z výšky. Foto: unsplash.com

Výstup na Teide
Kabínová lanovka k vrcholu krátera - jazdí až do výšky 3.555 m, odkiaľ vedú dve cesty okolo kužeľa a jedna stúpa do krátera - výstup možný iba na povolenie NP, o ktoré je možné požiadať s väčším predstihom na tejto adrese: ORGANISMO AUTÓNOMO PARQUES NACIONALES

blue cable carLanovka na Teide. Foto: unsplash.com

Plavba za delfínmi a veľrybami
Kanárske ostrovy sú miestom početného výskytu veľrýb. Zájdite si do niektorého z miestnych prístavov a objednajte si plavbu loďou na otvorený oceán. Budete môcť pozorovať delfínov, veľryby či iné nádherné živočíchy.

four black dolphin underwatersPri výlete za delfínmi. Foto: unsplash.com

Barranco de Infierno - Pekelná roklina v Adeje
Pešia túra trvajúca asi 3 hodiny začína úzkou cestou nad mestom Adeje. Prechádza sa vyprahnutou krajinou, ktorá sa postupne mení v zelené údolia a na jej konci je vavrínový les s potôčikom. Na konci sa nachádzajú aj tri menšie vodopády padajúce do malého jazierka v skalnom previse.

Garachico
Jeden z najstarších prístavov Tenerife v 16. a 17. storočí zbohatol na vývoze malvázového vína do Anglicka. Blahobyt mesta skončil výbuchom sopky vo vyššej časti, ktorá v roku 1706 zaliala lávou nielen prístav, ale aj celé mesto. Dnešné centrum Garachico je kópiu pôvodného mesta s radom historických pamiatok vykopaných z lávy. Jedinečné je tiež pobrežie Garachico tvorené prírodnými bazénmi.

white houses on top of mountain near body of water under blue skyGarachico na Tenerife. Foto: unsplash.com

Masca
Najpopulárnejšia horská dedina umiestnená na dne rokliny v pohorí Teno.  Až do roku 1960 bola Masca prístupná len na somárikovi a po chodníku. V súčasnej dobe je prístup po úzkej asfaltovej ceste s množstvom serpentín. Masca je tiež východiskovým bodom zhruba trojhodinového trekingu roklinou uprostred gigantických skál. Potrebná je rezervácia: Camino del barranco de Masca

brown roof house near green trees and mountain during daytime
Horská dedina Masca. Foto: unsplash.com

Botanická záhrada v Puerto de la Cruz
Botanická záhrada bola založená španielskym kráľom Karolom III. v roku 1788. Sústreďuje zbierku pozoruhodných subtropických a tropických rastlín z Latinskej Ameriky.

Paisaje Lunar

V preklade mesačná krajina je bizarná tufová formácia pripomínajúce pieskovcové komíny. Peší chodník vychádza z Vilaflor z hlavného námestia a je dlhý približne 13 km. 

Fuerteventura

 LS
Tajomný ostrov Fuerteventura. Foto: CK SATUR

Cofete
Juh ostrova bol v roku 1987 vyhlásený za  prírodnú rezerváciu. Pláž Jandía je vďaka svojej rozprávkovej scenérii a kráse, najvyhľadávanejším turistickým letoviskom ostrova. Odporúčame ale tiež navštíviť opačnú časť polostrova s ​​panensky nedotknutou plážou Cofete. Jedná sa o veľmi dlhú piesočnú pláž lemovanú vysokým pohorím. Jediné zvyšky ľudskej činnosti tu nájdete v podobe záhadnej vily Winter a plážového cintorína.

mountain beside sea at daytimeCofete na ostrove Fuerteventura. Foto: unsplash.com

Ostrovček Lobos
Čiže "vlčí ostrov" sa nachádza pri severnom pobreží Fuerteventury, neďaleko mestečka Corralejo, odkiaľ vyplávajú lode a katamarány práve na tento neobývaný ostrovček. Pobrežie ostrova kombinuje čiernu lávu s bielym pieskom, čo vypadá veľmi krásne. Ostrov križujú turistické a cyklistické chodníky. Okolo ostrova sa vyskytujú kolónie delfínov. 

green mountain beside blue sea under blue sky during daytimeOstrov Lobos. Foto: unsplash.com

Jaskyňa Ajuy
Skalnaté pobrežie pri meste Ajuy na západe Fuerteventury je pretkané veľkým množstvom jaskýň a roklín. Niektoré z nich sa dajú navštíviť. Podľa legendy sa tu kedysi ukrývali piráti.

Tindaya
Posvätná hora leží neďaleko mesta La Oliva. Nezvyčajne svetlá hora sa nachádza v rovinatej krajine. Na vrchole hory môžete pozorovať viac ako sto kamenných rytín, ktoré pripomínajú ľudské stopy.

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Kanárske ostrovy sú súčasťou Španielska. Španielsko je demokracia vo forme parlamentnej vlády v rámci konštitučnej monarchie.

Rozloha a populácia: Rozprestiera sa na 505 990 km² a má približne 46,7 milióna obyvateľov.

Jazyky: Najpoužívanejším jazykom je španielčina no ostatnými úradnými jazykmi sú aj ďalšie regionálne jazyky ako katalánčina, baskičtina, galícijčina,
arančina a ďalšie.

Náboženstvo: kresťanstvo

Elektrický prúd: Elektrické napätie je podľa európskej normy 220 V. Málokedy sa stretnete so starým typom zásuviek. V každom obchode s domácimi potrebami možno zakúpiť adaptér (adaptor). 

Mena: euro

Časový posun: -1h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Kanárske ostrovy sú jedna z mála Európskych oblastí, kam môžete cestovať celoročne. vďaka stále príjemnej klíme sú nazývané "Ostrovy večnej jari", ale tiež boli vyhlásené ako jedno z najzdravších miest na svete. Hlavná sezóna je v zime, kedy sú síce trochu nižšie teploty - cca 19-25C °, ale turistov láka možnosť utiecť z "európskej zimy" a užiť si tu Vianoce alebo Nový rok. Letné teploty sa pohybujú okolo 27-33 ° C. Ak sa chcete vyhnúť masám ľudí, vyberte si mesiace mája a jún alebo september a október, kedy tu veľmi príjemné teploty a na jeseň viac vyhriaty Atlantik. 

Letisko a dĺžka letu

Priamy let na Kanárske ostrovy z Viedne alebo Bratislavy trvá cca päťhodin.

Zastupiteľský úrad

C/Pinar 20, Madrid, Španielsko

Tel: +34 915903861
Mmobil: +34 915903861
Email: emb.madrid@mzv.sk
www.mzv.sk/madrid

Dôležité telefónne čísla: Polícia, Ambulancia, Hasiči: 112

Víza a doklady

Na cestu nezabudnite platný cestovný doklad. Aj keď sme od 1. 5. 2004 členmi EÚ a pre cesty na území stačí občiansky preukaz (len tzv. karta, od 1. 1. 2006 len s čítacou zónou), platný aspoň 3 mesiace po návrate.

Prosím, nezabudnite, že vaše cestovné pasy musia byť platné ešte aspoň pol roka po návrate z dovolenky. Deti musia vlastniť vlastné cestovný dokument. 

Colné predpisy

V sú zrušené colné kontroly. Dovoz určitého tovaru do Španielska však od určitého limitu prestáva byť pre vlastnú spotrebu a stáva sa dovozom tovaru, ktoré je nutné colne deklarovať.

Do Španielska je možné bezcolne doviezť: 800 ks cigariet, 200 ks cigár, 10 l alkoholických derivátov (tj. tvrdého alkoholu). Dovoz hotovosti do Španielska a jej vývoz je obmedzený čiastkou 9.999 EUR. 

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR