Kanada

Kanada je druhou najväčšou krajinou na svete so stovkami prírodných divov, ktoré dokážu poriadne vyraziť dych. Od východu po západ cez tú najmrazivejšiu severnú časť je zemou so silnými koreňmi pôvodných obyvateľov v najdivokejších kanadských kútoch, dynamických miest ako aj moderných technológií, ktoré krajinu posúvajú rýchlosťou blesku do novej budúcnosti.

Okolo 10 mil. kmkanadského územia sa rozprestiera severne od USA, pri území Aljašky a francúzskych ostrovov v zálive St. Lawrenca. Na severe ju obmýva Arktický oceán. Najvyšší vrch Mt. Logan sa nachádza pri Aljaške.

Kanada má viac ako 38 mil. obyvateľov rôznych národov a kultúr, pričom viac ako 70 % tvoria európske skupiny. Hlavným úradným jazykom je angličtina a francúzština. Najviac je obývaná južná časť Kanady, tak 300 km od hraníc s USA, pričom aj najväčšie mestá ako Montreal, Toronto, Vancouver, Winnipeg, Ottawa a Quebec sa nachádzajú na juhu. Viac ako jedna tretina územia je pokrytá lesom. Kanada sa delí na 10 provincií a 2 národné teritóriá.

Životný štandard v Kanade je vysoko hodnotený, krajina má rozvinutú ekonomiku, priemysel, kultúru a cestovný ruch. Je nezávislou federáciou Britského spoločenstva, čím Kanada zdedila vládny systém od Veľkej Británie. Do krajiny sa dostávajú kolonizátori, najskôr Francúzi a potom Briti. Kanada bola prvým federálnym štátom, ktorá sa dostala spod britskej nadvlády.

Krajina
Kanada Kanada
Hlavné mesto
Ottawa
Časový posun
-8h
Dĺžka letu
10h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Konštitučná monarchia v rámci Commonwealthu.
Rozloha a populácia
Rozloha Kanady je 9 984 670 km2 a má približne 37,59 mil. obyvateľov.
Jazyky
anglický, francúzsky

Whitehorse

Hlavné mesto Yukonu je Whitehorse, ktoré dostalo svoje pomenovanie podľa kaskád, čo pripomínali hrivu bieleho koňa. Obyvatelia mesta milujú šport. Je to množstvo chodníkov, viac ako 800 km, pričom tu môžete spoznávať nádhernú prírodu alebo využiť na športové aktivity aj rieku Yukon. Každoročne sa tu konajú preteky psov a sánkovania. Leží v subarktickej časti. V zime sú tu dni krátke a v lete majú aj 19 hodín svetla.

Whitehorse
Whitehorse. Foto: unsplash.com

Top lokality

Québec

Najstaršie francúzsky hovoriace mesto v Severnej Amerike je s úchvatnou pozíciou nad riekou Svätého Vavrinca a podmanivo malebnými starými uličkami nádherným miestom. Dramatické prostredie mesta Québec zvyšuje jeho príťažlivosť. Jeho krása však nie je daná len prírodou, svoju úlohu zohrali aj architekti. Už len prechádzka ulicami mesta je estetickým zážitkom. Historické jadro mesta je, na rozdiel od iných miest v Severnej Amerike, plné nádherných starých kamenných budov s mansardovou strechou.

Québec
Québec. Foto: unsplash.com

Mesto Québec je jedným z najstarších a najkrajších v Severnej Amerike. Jeho malebné centrum je miestom svetového dedičstva UNESCO, živým múzeom úzkych dláždených ulíc, domov zo 17. a 18. storočia s prudko stúpajúcimi vežami kostola, nad ktorým sa týči nádherný hotel a ikona mesta Château Frontenac. Historickí nadšenci budú milovať predovšetkým kopec Citadelle a dve múzeá ponúkajúce grafické znázornenie bitiek medzi Francúzskom a Britániou o kontrolu nad mestom. Mesto Québec má ešte niečo: srdce a dušu provincie, najtvrdšie zovretie francúzsko-kanadskej identity a francúzsky jazyk. Je to niečo, za čo tu ľudia bojovali a zomreli, a niečo, čo si hlboko vážia. Anglofónna menšina je tu malá - len 1,5% populácie hovorí po anglicky ako materinským jazykom - zriedka ju využívajú mimo hlavných turistických oblastí. Väčšina obyvateľov mesta je úplne dvojjazyčná, ale ak sa vydáte do okolitej krajiny, rýchlo zistíte, že francúzština je úradným jazykom provincie.

Uličky Québecu
Uličky Québecu. Foto: unsplash.com

Yellowknife/Northwest Territories

Skutočná a nádherná divočina v severnej časti Kanady má pre vás veľa prekvapení. Polárne medvede, staré mestá, v ktorých môžete ucítiť pôvodnú atmosféru, či Aurora Borealis. Keďže sa jedná o prírodný fenomén, nikdy človek nevie, či ju uvidí, ale práve v Yellowknife je to dosť pravdepodobné.

Yellowknife a Aurora Borealis
Yellowknife a Aurora Borealis. Foto: unsplash.com

Rockies

Čarovné horstvo Rockies ťahajúce sa západnou časťou Kanady sú krásne v lete ako aj v zime, pričom si tu môžete skvele zalyžovať. Nachádza sa tu 5 národných parkov – Banff, Glacier, Jasper, Kootenay a Yoho. Krajina je tu plná ľadovcov, horských štítov, vodopádov, kaňonov a tak modrých jazier, že sa vám budú zdať akoby boli namaľované tou najkrajšou modrou farbou.

Rockies
Rockies. Foto: unsplash.com

Ostrov Vancouver a úžina Johnstone

Západná časť Kanady, celkom pri brehoch Tichého oceána je očarujúcim miestom na zemi. Obľúbená je medzi surfistami pre veľké vlny. Milovníci zvierat sa zas môžu práve tu vydať za pozorovaním veľrýb vo vodách úžiny Johnstone. Keďže sa budete nachádzať v Britskej Kolumbii nezabudnite si zájsť na popoludňajší britský čaj do hotela Empress, Victoria.

Ostrov Vancouver
Ostrov Vancouver. Foto: unsplash.com

Jazero Louise

Louise patrí medzi najväčšie a najkrajšie zimné stredisko v Kanade, ktoré dotvára práve jazero Louise v pohorí Rockies. Vody jazera sú nádherne tyrkysové vďaka minerálom.

Jazero Louise
Jazero Louise. Foto: unsplash.com

Churchill, Manitoba

Za polárnymi medveďmi sa oplatí zájsť do Manitoby, kde sa nachádza „Svetové hlavné mesto polárnych medveďov“. Okrem polárnych medveďov v letnej sezóne je to fantastické miesto na pozorovanie veľrýb Beluga. Okolo malého mestečka Churchil, kde žije okolo 1000 ľudí, od júna do augusta sú polia posiate farebnými kvetmi, ktoré tak vytvoria nádherné farebné divadlo. Churchil sa nachádza na hranici smrekovej tajgy a tundry.

Polárny medveď
Polárny medveď. Foto: unsplash.com

Provincia Nova Scotia

Provincia Nové Škótsko sa nachádza pri Atlantickom oceáne. Patrí medzi husto osídlené provincie. Jej hlavným mestom je Halifax. Pier 21 bol kedysi bránou do Kanady, podobne ako Ellis Island pre USA, kde prišlo tisíce migrantov cez oceán v rokoch 1928 – 1971. Dnes sa tu nachádza pripomienkové múzeum. Za zaujímavým poznaním sa môžete vydať na Ostrov Princa Edwarda alebo Cape Breton.

Provincia Nova Scotia
Provincia Nova Scotia. Foto: unsplash.com

Hlavné mesto

Ottawa

Hlavné mesto Ottawa leží na rieke Ottawa. Založené bolo v roku 1827 na strategickej polohe a ako hlavné mesto sa stáva v roku 1857 za čo vďačí kráľovnej Viktórii. Svoj názov mesto získalo podľa svojich obyvateľov, ktorí vynikali najmä obchodovaním a preto sa im hovorilo "odawa".

Ottawa
Ottawa. Foto: unsplalsh.com

Najznámejšou budovu je Parlament postavený v neogotickom štýle v roku 1865. Centrálnym znakom budovy je Peace Tower, kde sa nachádza spomienková sála s pripomienkou tých Kanaďanov, ktorí umreli za svoju krajinu. Medzi zaujímavé budovy patrí aj University of Ottawa, ktorá vznikla v roku 1867 a St. Paul University. K umeleckému centru National Arts patrí opera, dve divadlá, národná knižnica, múzeum a národná galéria.

Parlament
Parlament. Foto: unsplash.com

Kedy vycestovať

Klimatické podmienky vykazujú vďaka obrovskej rozlohe krajiny veľké rozdiely. Na najvzdialenejšom severe a na arktickom súostroví je drsné polárne podnebie (priemerné ročné teploty od 0 do - 20C a zrážky do 200 mm). Zvyšok krajiny je v miernom pásme s veľkými teplotnými rozdielmi v lete a v zime. Pacifické pobrežie je v lete teplé a pomerne suché, ale v zime mierne, oblačné a vlhké. Vnútrozemské podmienky sú extrémnejšie, v závislosti od nadmorskej výšky. Južné časti strednej Kanady sú vlhké s horúcimi letami, studenými zimami a hojnými zrážkami po celý rok. V samotnom hlavnom meste sa počasie vyznačuje veľkými sezónnymi rozdielmi. V lete teplota nezriedka vystúpi nad 30C, pričom kvôli vysokej, niekedy až 100% vlhkosti vzduchu je pocitová teplota až 40C. V zime, ktorá začína koncom novembra a končí až v polovici apríla, klesá teplota pod -20C, vďaka prúdeniu studeného vzduchu zo severu (tzv. windchill) je však pocitová teplota aj -35C.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ottawe, 50 Rideau Terrace, Ottawa, Ontario, K1M 2A1

Tel: +1 6137494442
E-mail: emb.ottawa@mzv.sk

Víza a doklady

Občania SR môžu cestovať do Kanady bez víz na krátkodobý pobyt. Povolenie k pobytu je zväčša platné 6 mesiacov od dátumu uvedeného na vstupnej pečiatke. Za určitých okolností však môže imigračný úradník v mieste vstupu na kanadské územie dĺžku oprávneného pobytu skrátiť alebo predĺžiť. V takom prípade bude dĺžka oprávneného pobytu uvedená vedľa vstupnej pečiatky alebo na samostatnom úradnom tlačive. 

S účinnosťou od novembra 2016 Kanada zaviedla pre návštevníkov prichádzajúcich do krajiny lietadlom povinnosť tzv. predcestovnej elektronickej autorizácie (Electronic Travel Authorization - eTA). eTA je povinná aj v prípade leteckých tranzitov cez Kanadu. Autorizácia eTA nie je povinná pre návštevníkov prichádzajúcich do Kanady autom/loďou/vlakom. Poplatok za eTA autorizáciu je 7 CAD a platnosť 5 rokov (resp. do doby platnosti cestovného pasu uvedeného v eTA formulári).

Colné predpisy

Každý cudzinec, ktorý prichádza do Kanady, sa musí podrobiť colnej kontrole. Kanadská colná prax je veľmi citlivá a reštriktívna, osobitne k dovozu potravín, rastlín a živých zvierat., v dôsledku obáv z importu nákazlivých chorôb. Colné orgány často prevážaný tovar, ktorý je nežiaduci, zabavujú bez výnimky. Obmedzenia sa týkajú dovozu tabakových výrobkov a alkoholických nápojov. Vývoz z Kanady prakticky nie je obmedzený a pri výjazde z Kanady je colná kontrola výnimočná.

Doprava

V krajine je kvalitná železničná doprava. Cena cestovného lístka 1. triedy na trati Ottawa - Toronto - Ottawa je približne 200,- CAD, čo je 2/3 až polovica leteckého prepravného (v závislosti od druhu letenky). Jedna cesta vlakom trvá 4 hodiny. Cestovné za autobus na trati Ottawa – Toronto - Ottawa je asi 80,- CAD a na trati Ottawa – Montreal približne 40,- CAD. Vo všetkých väčších mestách je kvalitná taxislužba. Automobily požičiava množstvo domácich aj medzinárodných spoločností, napr. Avis, Hertz atď. Cena na deň sa pohybuje od 40,- do 50,- CAD.

Sviatky

1. január Nový rok
Pohyblivý (tak, ako na Slovensku) Veľký piatok
Pohyblivý (tak, ako na Slovensku) Veľkonočný pondelok
22. máj Deň kráľovnej Viktórie
1. júl (hlavný štátny sviatok) Deň Kanady
1. pondelok v auguste (v Quebecu 24. jún) Občiansky sviatok
1. pondelok v septembri Deň práce
2. pondelok v októbri Vďakyvzdanie
11. november (úrady a banky) Deň spomienky
25. december Vianoce
26. december Deň darčekov

Tipy na výlety v Kanade

  • mäsový guľáš
    • Top

    Kanadská gastronómia je bohatá na rôzne svetové kuchyne. Ak túžite vo veľkých mestách ako je napríklad Toronto po ázijskom, gréckom, mexickom či talianskom jedle nebude to žiadny problém. Sú tu chute celého sveta. Kanaďania obľubujú jedlá z rôzneho druhu mäsa, rýb. V Québecu sa vyrábajú veľmi chutné syry, mušty, pivo, víno či medovina.

  • homáre
    • Top

    Veľmi obľúbený je mäsový guláš, kde sa pridávajú strukoviny, nikde v Kanade nesmie chýbať losos a kanadská špecialita je aj byvolie mäso. Ak budete cestovať viac na sever, ochutnajte pstruha arktického alebo tresku. Veľmi chutný pokrm vedia pripraviť aj z homárov a iných morských plodov.

  • javorový sirup
    • Top

    Keďže Kanaďania majú blízko ku Francúzom, veľmi radi majú vína. Tie sa dovážajú aj z Európy. Kanadskou špecialitou je aj javorový sirup.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Kanade