Kanada

Kanada

Nádherná, divoká a plná života

Stiahnuť PDF

Kanada je druhou najväčšou krajinou na svete so stovkami prírodných divov, ktoré dokážu poriadne vyraziť dych. Od východu po západ cez tú najmrazivejšiu severnú časť je zemou so silnými koreňmi pôvodných obyvateľov v najdivokejších kanadských kútoch, dynamických miest ako aj moderných technológií, ktoré krajinu posúvajú rýchlosťou blesku do novej budúcnosti.

green pine trees near lake and mountainKanadské jazero Moraine. Foto: unsplash.com

Dovolenky v Kanade

Okolo 10 mil. km2 kanadského územia sa rozprestiera severne od USA, pri území Aljašky a francúzskych ostrovov v zálive St. Lawrenca. Na severe ju obmýva Arktický oceán. Najvyšší vrch Mt. Logan sa nachádza pri Aljaške.

snowy mountain under white cloudsYukon. Foto: unsplash.com

Kanada má viac ako 38 mil. obyvateľov rôznych národov a kultúr, pričom viac ako 70 % tvoria európske skupiny. Hlavným úradným jazykom je angličtina a francúzština. Najviac je obývaná južná časť Kanady, tak 300 km od hraníc s USA, pričom aj najväčšie mestá ako Montreal, Toronto, Vancouver, Winnipeg, Ottawa a Quebec sa nachádzajú na juhu. Viac ako jedna tretina územia je pokrytá lesom. Kanada sa delí na 10 provincií a 2 národné teritóriá.

buildings and body of waterVancouver. Foto: unsplash.com

Životný štandard v Kanade je vysoko hodnotený, krajina má rozvinutú ekonomiku, priemysel, kultúru a cestovný ruch. Je nezávislou federáciou Britského spoločenstva, čím Kanada zdedila vládny systém od Veľkej Británie. Do krajiny sa dostávajú kolonizátori, najskôr Francúzi a potom Briti. Kanada bola prvým federálnym štátom, ktorá sa dostala spod britskej nadvlády.

red and white flag on rock formation near body of water during daytimeKanadská vlajka. Foto: unsplash.com

Whitehorse

Hlavné mesto Yukonu je Whitehorse, ktoré dostalo svoje pomenovanie podľa kaskád, čo pripomínali hrivu bieleho koňa. Obyvatelia mesta milujú šport. Je to množstvo chodníkov, viac ako 800 km, pričom tu môžete spoznávať nádhernú prírodu alebo využiť na športové aktivity aj rieku Yukon. Každoročne sa tu konajú preteky psov a sánkovania. Leží v subarktickej časti. V zime sú tu dni krátke a v lete majú aj 19 hodín svetla.

green trees under blue sky during daytimeWhitehorse. Foto: unsplash.com

 

Top lokality

Québec

Najstaršie francúzsky hovoriace mesto v Severnej Amerike je s úchvatnou pozíciou nad riekou Svätého Vavrinca a podmanivo malebnými starými uličkami nádherným miestom. Dramatické prostredie mesta Québec zvyšuje jeho príťažlivosť. Jeho krása však nie je daná len prírodou, svoju úlohu zohrali aj architekti. Už len prechádzka ulicami mesta je estetickým zážitkom. Historické jadro mesta je, na rozdiel od iných miest v Severnej Amerike, plné nádherných starých kamenných budov s mansardovou strechou.

few cars on road near concrete buildings viewing seaQuébec. Foto: unsplash.com

Mesto Québec je jedným z najstarších a najkrajších v Severnej Amerike. Jeho malebné centrum je miestom svetového dedičstva UNESCO, živým múzeom úzkych dláždených ulíc, domov zo 17. a 18. storočia s prudko stúpajúcimi vežami kostola, nad ktorým sa týči nádherný hotel a ikona mesta Château Frontenac. Historickí nadšenci budú milovať predovšetkým kopec Citadelle a dve múzeá ponúkajúce grafické znázornenie bitiek medzi Francúzskom a Britániou o kontrolu nad mestom. Mesto Québec má ešte niečo: srdce a dušu provincie, najtvrdšie zovretie francúzsko-kanadskej identity a francúzsky jazyk. Je to niečo, za čo tu ľudia bojovali a zomreli, a niečo, čo si hlboko vážia. Anglofónna menšina je tu malá - len 1,5% populácie hovorí po anglicky ako materinským jazykom - zriedka ju využívajú mimo hlavných turistických oblastí. Väčšina obyvateľov mesta je úplne dvojjazyčná, ale ak sa vydáte do okolitej krajiny, rýchlo zistíte, že francúzština je úradným jazykom provincie.

red coca cola box on sidewalk during daytimeV uličkách Québecu. Foto: unsplash.com

Yellowknife/Northwest Territories

Skutočná a nádherná divočina v severnej časti Kanady má pre vás veľa prekvapení. Polárne medvede, staré mestá, v ktorých môžete ucítiť pôvodnú atmosféru, či Aurora Borealis. Keďže sa jedná o prírodný fenomén, nikdy človek nevie, či ju uvidí, ale práve v Yellowknife je to dosť pravdepodobné.

green and blue sky with green treesYellowknife a Aurora Borealis. Foto: unsplash.com

Rockies

Čarovné horstvo Rockies ťahajúce sa západnou časťou Kanady sú krásne v lete ako aj v zime, pričom si tu môžete skvele zalyžovať. Nachádza sa tu 5 národných parkov – Banff, Glacier, Jasper, Kootenay a Yoho. Krajina je tu plná ľadovcov, horských štítov, vodopádov, kaňonov a tak modrých jazier, že sa vám budú zdať akoby boli namaľované tou najkrajšou modrou farbou.

grey and white mountainKanadské horstvo. Foto: unsplash.com

Ostrov Vancouver a úžina Johnstone

Západná časť Kanady, celkom pri brehoch Tichého oceána je očarujúcim miestom na zemi. Obľúbená je medzi surfistami pre veľké vlny. Milovníci zvierat sa zas môžu práve tu vydať za pozorovaním veľrýb vo vodách úžiny Johnstone. Keďže sa budete nachádzať v Britskej Kolumbii nezabudnite si zájsť na popoludňajší britský čaj do hotela Empress, Victoria.

green-leafed trees near body of water during daytimeOstrov Vancouver. Foto: unsplash.com

Jazero Louise

Louise patrí medzi najväčšie a najkrajšie zimné stredisko v Kanade, ktoré dotvára práve jazero Louise v pohorí Rockies. Vody jazera sú nádherne tyrkysové vďaka minerálom.

sailboat on body of water during daytimeJazero Louise. Foto: unsplash.com

Churchill, Manitoba

Za polárnymi medveďmi sa oplatí zájsť do Manitoby, kde sa nachádza „Svetové hlavné mesto polárnych medveďov“. Okrem polárnych medveďov v letnej sezóne je to fantastické miesto na pozorovanie veľrýb Beluga. Okolo malého mestečka Churchil, kde žije okolo 1000 ľudí, od júna do augusta sú polia posiate farebnými kvetmi, ktoré tak vytvoria nádherné farebné divadlo. Churchil sa nachádza na hranici smrekovej tajgy a tundry.

white polar bearPolárny medveď. Foto: unsplash.com

Provincia Nova Scotia

Provincia Nové Škótsko sa nachádza pri Atlantickom oceáne. Patrí medzi husto osídlené provincie. Jej hlavným mestom je Halifax. Pier 21 bol kedysi bránou do Kanady, podobne ako Ellis Island pre USA, kde prišlo tisíce migrantov cez oceán v rokoch 1928 – 1971. Dnes sa tu nachádza pripomienkové múzeum. Za zaujímavým poznaním sa môžete vydať na Ostrov Princa Edwarda alebo Cape Breton.

two assorted-color boats on body of water beside shoreRomantická Nova Scotia. Foto: unsplash.com

 

Hlavné mesto

Ottawa

Hlavné mesto Ottawa leží na rieke Ottawa. Založené bolo v roku 1827 na strategickej plohe a ako hlavné mesto sa stáva v roku 1857 za čo vďačí kráľovnej Viktórii. Svoj názov mesto získalo podľa svojich obyvateľov, ktorí vynikali najmä obchodovaním a preto sa im hovorilo "odawa". 

white and red concrete building near green trees during daytimeOttawa. Foto: unsplalsh.com

Najznámejšou budovu je Parlament postavený v neogotickom štýle v roku 1865. Centrálnym znakom budovy je Peace Tower, kde sa nachádza spomienková sála s pripomienkou tých Kanaďanov, ktorí umreli za svoju krajinu. Medzi zaujímavé budovy patrí aj University of Ottawa, ktorá vznikla v roku 1867 a St. Paul University. K umeleckému centru National Arts patrí opera, dve divadlá, národná knižnica, múzeum a národná galéria.

green trees near brown concrete building under white clouds during daytimeParlament. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Príroda

Niagarské vodopády - Kanada

Tieto „Hrmiace vody“, ako ich nazvali pôvodní obyvatelia tvoria nádherný úsek hranice medzi Kanadou a USA. Podľa starej legendy bola neznáma dievčina hodená do vodopádov ako obeť, ktorá sa niekedy „objavila“ vo vodnom opare. Na zemi táto nádhera je pravdepodobne cez 12 000 rokov a za tú dobu sa stihli posunúť až o 11 km. Nad vodopádmi je rieka Niagara pomerne široká. Klesá do hĺbky 55 m. Celé prírodné divadlo pripomína podkovu, ktoré meria 900 m. Mnohí sa snažili vodopády zdolať a niektorí boli úspešní. Annie Taylor ich prekonala v roku 1901 v sude.

Príroda

Jazero Abraham

Unikátne kanadské jazero Abraham sa nachádza v provincii Alberta. Je plné ľadových bublín aj napriek tomu, že je umele vytvorené a to na rieke North Saskatchewan spolu s priehradou Bighorn v 70. rokoch minulého storočia. V zime, keď jazero zamrzne sa vytvoria bubliny, ktoré tvoria niektoré rastliny, čo uvoľňujú metán a ten spôsobí pod ľadom vznik úchvatných bublín rôznych veľkostí.

Príroda

Národný park Glacier

Nádherný a divoký národný park Glacier leží v časti Britskej Kolumbie v pohorí Selkirk. Jeho „ľadový“ názov je odvodený od tunajších ľadovcov, ktorý sa tu nachádza viac ako 400. V tomto parku sa zrodilo horolezectvo v západnej časti Kanady už v roku 1888. V parku sa nachádza množstvo horských chodníkov a tiež jaskynných systémov napríklad v údolí Cougar. Prechádza tadiaľto aj priesmyk Rogers Pass a to vo výške 1330 m.

Príroda

Národný park Banff

Kanaďania začali objavovať krásy Skalnatých vrchov v období 19. storočia pri vzniku železnice Canadian Pacific. Boli tu objavené aj horúce pramene pri Sírovom vrchu a preto tu bolo postavené prvé kúpeľné centrum. To, že tu je krásna príroda a horúce pramene, začalo vábiť mnohých návštevníkov a Banff bol vyhlásený za národný park o rozlohe skoro 700 km2, ktoré sa rozšírilo až do rozlohy 6700 km2. Banff má krásny štíty, hrebene, snehovú pokrývku, ľadovce, zalesnené údolia, rieky, vodopády, kaskády či plesá. 65 km od mesta Banff leží najkrajšie jazero Skalnatých hôr. Pre jeho farbu dostalo názov, Smaragdové. Neskôr dostalo pomenovanie Louise.

Iné atrakcie

Toronto

Rušné a kozmopolitné mesto, ktorého obyvatelia majú korene po celom svete. Umenie, jedlo, pláže, nočný život - v Toronte máte všetko. Mesto je samo o sebe kultúrnym fenoménom s obyvateľmi z celého sveta a množstvom jazykov, jedál, zvykov a osláv. Ako najväčšie kanadské mesto má Toronto vynikajúce múzeá, galérie a divadlá od umeleckej galérie až po nádherné múzeum Baťa Shoe Museum.

Iné atrakcie

Skydome

Rogers Centre, pôvodne pomenované SkyDome, je viacúčelový štadión v centre Toronta. Štadión bol otvorený v roku 1989 v bývalej železničnej zóne a je domovom bejzbalového tímu Toronto Blue Jays Major League Baseball. Aj keď je určený predovšetkým na športové podujatie, organizujú sa tu aj ďalšie veľké udalosti, ako sú konvencie, veľtrhy , koncerty, cestovné karnevaly a monster truck show. Štadión bol v roku 2005 premenovaný na „Rogers Center“ po zakúpení štadióna rovnomennou spoločnosťou.

Iné atrakcie

Ontario

Ontário je jednou z 13 provincií a teritórií Kanady, zároveň tou najľudnatejšou. Nachádza sa v nej hlavné mesto štátu, Ottawa a najľudnatejšie mesto Toronto. Ontário ohraničuje provincia Manitoba na západe, Hudson Bay a James Bay na severe, Quebec na východe a na juhu štáty USA - Minnesota, Michigan, Ohio, Pensylvánia a New York. Ontário je rozlohou väčšie ako Francúzsko a Španielsko dokopy a nájdete tu viac ako 250 000 jazier vrátane Veľkých jazier hraničiacich s USA, čo predstavuje pätinu sladkej vody na planéte. Či už sa chcete znovu spojiť s prírodou alebo sa stratiť v najviac multikultúrne rozmanitom regióne na Zemi, ste na správnom mieste.

Iné atrakcie

Montreal

Montreal je po Paríži druhým najväčším, predovšetkým francúzsky hovoriacim mestom na svete. Staňte sa svedkom francúzskeho mesta, ktoré miluje festivaly, umenie, dobré jedlo a radosť zo života. Toronto môže byť hlavným hospodárskym mestom Kanady, ale Montreal zostáva kultúrnym centrom krajiny. Centrum frankofónnej Kanady jednoducho žije pre oslavu umenia. Existuje tu okolo 250 divadelných a tanečných spoločností, viac ako 90 festivalov a fascinujúca zmes miest, kde umelci, spisovatelia a hudobníci pomohli upevniť povesť mesta ako veľkého umeleckého centra. Montréal je zároveň kúskom starej Európy v súčasnej Kanade.

Iné atrakcie

CN tower

Ikonická CN Tower v Toronte, komunikačná veža a zázrak techniky zo sedemdesiatych rokov, vyzerá ako obrovská betónová ihla. Je jednou z povinných zastávok v Toronte – na vrchol, kedysi najvyššej voľne stojacej stavby sveta (553 m), sa dostanete v jednom z presklených výťahov Ak už sa nevyberiete priamo na vežu, vychutnajte si aspoň žiarivú (bezplatnú) svetelnú show.

Iné atrakcie

Vancouver

Vancouver je pobrežné prístavné mesto v západnej Kanade, ktoré sa nachádza v regióne Britskej Kolumbie. Mesto často usporadúva medzinárodne konferencie, podujatia a tiež zimné olympijské a paralympijské hry v roku 2010, ktoré sa konali vo Vancouveri a Whistleri, letovisku 125 km severne od mesta. V roku 1969 bol vo Vancouveri založený Greenpeace a do roku 2020 sa mesto plánovalo stať najzelenším mestom na svete.

Stiahnuť PDF

Pláže

Third Beach

I napriekm studenému pobrežiu aj v Kanade môžete natrafiť pri dobrom počasí na príjemné pláže. Veľmi obľúbená je napríklad pláž Third, ktorá sa nachádza vo Vancouveri.

people on beach during daytimeThird Beach, Vancouver. Foto: unsplash.com

Chesterman Beach

Pláž Chesterman v Britskej Kolumbii je jedna z najlepších na surfovanie. Nájdete ju v meste Tofino. Obyvatelia mesta si sem zájdu so surfom pod pazuchou na bicykli. Večer tu môžete pozorovať nádherné západy slnka nad Tichým oceánom. 

four empty chairsChesterman Beach. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Pre deti

Assiniboine Park Zoo

Náhderná Zoo vo Winnipegu, ktorá zaujme nielen malých ale aj veľkých. Úžasné zvieracie predstavenia, ktorých sa človek nedokáže nabažiť. Atraktívne sú samozrejme polárne medvede.

two polar bears swimming in waterPolárne medvede. Foto: unsplash.com

Ontario Science Centre

Skvelé technologické dobrodružstvo pre deti s množstvom exponátov, ktoré si môžu deti vyskúšať nájdete v Toronte. Celé vedecké centrum je rozdelené na niekoľko zón, ako napríklad veda, zvieratá, človek či dažďový prales.

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Kanadská gastronómia je bohatá na rôzne svetové kuchyne. Ak túžite vo veľkých mestách ako je napríklad Toronto po ázijskom, gréckom, mexickom či talianskom jedle nebude to žiadny problém. Sú tu chute celého sveta. Kanaďania obľubujú jedlá z rôzneho druhu mäsa, rýb. V Québecu sa vyrábajú veľmi chutné syry, mušty, pivo, víno či medovina.

cooked food on black bowlMäsový guláš. Foto: unsplash.com

Veľmi obľúbený je mäsový guláš, kde sa pridávajú strukoviny, nikde v Kanade nesmie chýbať losos a kanadská špecialita je aj byvolie mäso. Ak budete cestovať viac na sever, ochutnajte pstruha arktického alebo tresku. Veľmi chutný pokrm vedia pripraviť aj z homárov a iných morských plodov.

lobster on icy trayHomáre. Foto: unsplash.com

Keďže Kanaďania majú blízko ku Francúzom, veľmi radi majú vína. Tie sa dovážajú aj z Európy. Kanadskou špecialitou je aj javorový sirup.  

person poring syrup on wafflesSladký dezert a javorový sirup. Foto: unsplsh.com

Stiahnuť PDF

Zábava

Cape Spear

Cape Spear je najvýchodnejší výbežok Kanady ako aj Severnej Ameriky, ktorý leží v provincii Newfoundland a Labrador na polostrove Avalon. Oplatí sa sem zájsť za krásnym výhľadom pri vychádzajúcom slnku. V roku 1836 tu bol postavený aj maják, ktorý patrí medzi najstaršie v tejto provincii. V okolí nájdete množstvo fantastických chodníkov ako napríklad Blackhead Path, pri ktorom natrafíte na nádherné prírodné scenérie. Pre náročnejších je tu aj chodník s dĺžkou skoro 10 km. Pri pobreží môžete vidieť pri troche šťastia aj nádherné veľryby.

grey concrete pathway between green grassCape Spear. Foto: unsplash.com

Visutý most Capilano

V Britskej Kolumbii len 15 min od mesta Vancouver sa nachádza visutý most Capilano, ktorý patrí medzi turistickú atrakciu. Nachádza sa 70 m nad riekou Capilano a jeho dĺžka je 140 m.  Most je súčasťou parku, ktorý sem láka návštevníkov už od 19. storočia.

people on hanging bridge surrounded by tall treesCapilano. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Zážitok z poznávania od východu po západ

Za poznaním kanadskej prírody sa vydajte na dobrodružnú púť po ceste Trans-Canada Highway alebo vlakom z Toronta do Vancouveru na 3-4 dni, kde zažijete nečakané, nádherné a udivujúce prostredie, na ktoré budete dlho spomínať.

grey and blue train on train station during daytimeJasper, Kanada. Foto: unsplash.com

Fundyjský záliv

Fundyjský záliv sa nachádza pri Atlantickom oceáne a patrí medzi skvosty na planéte. Zaujímavý je tým, že má najvyšší príliv na svete vôbec, ktorý sa dvíha až 17 m. Prietok je tak väčší než všetky sladkovodné rieky sveta. Pobrežie tu zdobia dramatické útesy. A objavené boli i fosílie staré milióny rokov.

selective focus photography of rock formationFundyjský záliv. Foto: unsplash.com

Lunenburg

Pestré a živé mesto v provincii Nova Scotia tvoria farebné domy. Pôvodne mesto založili Briti pred viac ako 400 rokmi. Nachádza sa i na zozname UNESCO. Dnes má umeleckú atmosféru. Nájdete tu plno reštaurácií, pivární a krásnych zákutí pre dokonalé fotky.

red and black boat on body of waterLunenburg. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: konštitučná monarchia v rámci Commonwealthu

Rozloha a populácia: 9 984 670 km2
37, 59 mil. obyvateľov

Jazyky: anglický, francúzsky

Časový posun: -8h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Klimatické podmienky vykazujú vďaka obrovskej rozlohe krajiny veľké rozdiely. Na najvzdialenejšom severe a na arktickom súostroví je drsné polárne podnebie (priemerné ročné teploty od 0 do - 20C a zrážky do 200 mm). Zvyšok krajiny je v miernom pásme s veľkými teplotnými rozdielmi v lete a v zime. Pacifické pobrežie je v lete teplé a pomerne suché, ale v zime mierne, oblačné a vlhké. Vnútrozemské podmienky sú extrémnejšie, v závislosti od nadmorskej výšky. Južné časti strednej Kanady sú vlhké s horúcimi letami, studenými zimami a hojnými zrážkami po celý rok. V samotnom hlavnom meste sa počasie vyznačuje veľkými sezónnymi rozdielmi. V lete teplota nezriedka vystúpi nad 30C, pričom kvôli vysokej, niekedy až 100% vlhkosti vzduchu je pocitová teplota až 40C. V zime, ktorá začína koncom novembra a končí až v polovici apríla, klesá teplota pod -20C, vďaka prúdeniu studeného vzduchu zo severu (tzv. windchill) je však pocitová teplota aj -35C.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ottawe, 50 Rideau Terrace, Ottawa, Ontario, K1M 2A1

Tel: +1 6137494442
E-mail: emb.ottawa@mzv.sk

Víza a doklady

Občania SR môžu cestovať do Kanady bez víz na krátkodobý pobyt. Povolenie k pobytu je zväčša platné 6 mesiacov od dátumu uvedeného na vstupnej pečiatke. Za určitých okolností však môže imigračný úradník v mieste vstupu na kanadské územie dĺžku oprávneného pobytu skrátiť alebo predĺžiť. V takom prípade bude dĺžka oprávneného pobytu uvedená vedľa vstupnej pečiatky alebo na samostatnom úradnom tlačive.
 

S účinnosťou od novembra 2016 Kanada zaviedla pre návštevníkov prichádzajúcich do krajiny lietadlom povinnosť tzv. predcestovnej elektronickej autorizácie (Electronic Travel Authorization - eTA). eTA je povinná aj v prípade leteckých tranzitov cez Kanadu. Autorizácia eTA nie je povinná pre návštevníkov prichádzajúcich do Kanady autom/loďou/vlakom. Poplatok za eTA autorizáciu je 7 CAD a platnosť 5 rokov (resp. do doby platnosti cestovného pasu uvedeného v eTA formulári).

Colné predpisy

Každý cudzinec, ktorý prichádza do Kanady, sa musí podrobiť colnej kontrole. Kanadská colná prax je veľmi citlivá a reštriktívna, osobitne k dovozu potravín, rastlín a živých zvierat., v dôsledku obáv z importu nákazlivých chorôb. Colné orgány často prevážaný tovar, ktorý je nežiaduci, zabavujú bez výnimky. Obmedzenia sa týkajú dovozu tabakových výrobkov a alkoholických nápojov. Vývoz z Kanady prakticky nie je obmedzený a pri výjazde z Kanady je colná kontrola výnimočná. 

Doprava

V krajine je kvalitná železničná doprava. Cena cestovného lístka 1. triedy na trati Ottawa - Toronto - Ottawa je približne 200,- CAD, čo je 2/3 až polovica leteckého prepravného (v závislosti od druhu letenky). Jedna cesta vlakom trvá 4 hodiny. Cestovné za autobus na trati Ottawa – Toronto - Ottawa je asi 80,- CAD a na trati Ottawa – Montreal približne 40,- CAD. Vo všetkých väčších mestách je kvalitná taxislužba. Automobily požičiava množstvo domácich aj medzinárodných spoločností, napr. Avis, Hertz atď. Cena na deň sa pohybuje od 40,- do 50,- CAD. 

Sviatky

Nový rok – 1. január
Veľký piatok – pohyblivý (tak, ako na Slovensku)
Veľkonočný pondelok – pohyblivý (tak, ako na Slovensku)
Deň kráľovnej Viktórie – 22.máj
Deň Kanady – 1.júl (hlavný štátny sviatok)
Občiansky sviatok - 1. pondelok v auguste (v Quebecu 24.jún)
Deň práce – 1. pondelok v septembri
Vďakyvzdanie – 2. pondelok v októbri
Deň spomienky – 11.november (úrady a banky)
Vianoce – 25. december 
Deň darčekov – 26. december

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR