Kambodža

Kambodža

Architektonický skvost Juhovýchodnej Ázie

Stiahnuť PDF

Kambodža, krajina juhovýchodnej Ázie je miestom mystických kamenných chrámov, kilometrami nedotknutého pobrežia, bujnej džungle a neopakovateľných prírodných scenérií. Fascinuje tiež khmérskou kultúrou, tradičným ale aj moderným životným štýlom.

Angkór v KambodžiAngkór. Foto: unsplash.com

 

Poznávacie zájazdy do Kambodže

 

Nikto nevie s istotou, ako dlho ľudia žili na území dnešnej Kambodže. Avšak vedci sa domnievajú, že sa tu usadili isté skupiny v jaskyniach pred viac ako 6000 rokmi a že pravdepodobne prišli zo severu. Používali kamenné nástrojeryža sa pestovala na kambodžskej pôde dávno pred prvým storočím nášho letopočtu.

Úrodná oblasť v KambodžiÚrodná oblasť v Kambodži. Foto: unsplash.com

Začiatkom 1. storočia n.l., čínski obchodníci vedeli o existencii vnútrozemských a pobrežných kráľovstiev v Kambodži. Tieto kráľovstvá sa rozvinuli aj vďaka indickej kultúre, a to vo forme jazyka, umeleckej formy, architektúry, náboženstva, hinduizmu a budhizmu. Podobne ako v minulosti aj dnes kladú dôraz na dôležitosť predkov.

Exotická Kambodžia. Foto: unsplash.com

Dnešná kambodžská kultúra má svoje korene v 1. až 6. storočí v štáte Funan, ktorý je známy ako najstarší indický štát Juhovýchodnej Ázie. Práve vtedy sa vyvinul aj jazyk s prvkami sanskrtu. Funan ustúpil Angkórskej ríši s nástupom kráľa Jayavarmana II. v roku 802. Nasledujúcich 600 rokov mocní khmérski králi ovládli veľkú časť tohto územia, od hraníc Mjanmarska na východ po Juhočínske more a na sever po Laos. Vybudovali najrozsiahlejšie miesto náboženských chrámov, Angkór a vybudovali sofistikovaný zavlažovací systém, ktorý zahŕňa veľké jazerá vytvorené človekom a kanály, ktoré zabezpečili úrodu ryže až tri krát ročne. Niektoré časti tohto systému sa používajú dodnes. Vnútrozemské kráľovstvá pod názvom Zhenla prekvitali v 6. a 7. storočí a prvé kamenné nápisy v khmérskom jazyku a prvé tehlové a kamenné hinduistické chrámy v Kambodži pochádzajú práve z tejto doby.

Angkór v KambodžiAngkór a jeho výzdoba. Foto: unsplash.com

Khmérska ríša vznikla začiatkom 9. storočia, kedy Jayavarmana II. zjednotil obyvateľov a svojho vrcholu dosiahla za Surjavarmana I. a Surjavarmana II. Khméri písali knihy na papyrus, palmové listy a zvieracie kože. Aj keď ich dávno zničili termiti, oheň a hniloba, predsa len steny chrámov na ruinách Angkór Thomu (veľké mesto) a Angkór Vatu (veľkého chrámu) vypovedajú istú históriu. Stavba Angkóru začala krátko pred rokom 900, bohato zdobený Angkór Vat vznikol v prvej polovici 12. storočia.

Angkór Vat a mnísiAngkór Vat a mnísi. Foto: unsplash.com

Khmérske vojská si podmanili časť území v Thajsku a južného Vietnamu. V 13. storočí sa začali Khméri búriť, čím začala ríša upadať. V roku 1444 donútila thajská armáda Khmérov opustiť Angkór. Od tej doby ovládlo Kambodžu thajské kráľovstvo po invázii vedenej Ayutthayom. Štyri storočia kambodžských dejín, ktoré nasledovali po opustení Angkóru sú nedostatočne zaznamenané, a preto o nich vedci vedia málo. Kambodža si zachovala svoj jazyk a kultúrnu identitu napriek častým inváziám cudzincov. Krajina bola prosperujúcim kráľovstvom s hlavným mestom Lovek, pri dnešnom Phnom Penhu. Vtedy vzniklo aj známe literárne dielo Reamker, založené na indickom mýte Ramajána.

Kamenné svedectvá Khmérov v KambodžiKamenné svedectvá Khmérov. Foto: unsplash.com

Koncom 18. storočia sa občianska vojna vo Vietname a nepokoje po barmskej invázii do Ayutthaye podpísali aj na pustošení Kambodže. Začiatkom 19. storočia nové dynastie vo Vietname a Thajsku súperili o kontrolu nad Kambodžou. Vojna, v 30. rokoch 19. storočia spustošila krajinu. V roku 1863 Kambodžu ovládalo Francúzsko na 90 rokov. Vybudovali kaučukové plantáže, a vyvážali množstvo ryže. Francúzi tiež obnovili chrámový komplex Angkór a rozlúštili nápisy, čo dalo krajine jasnú predstavu o ich dedičstve. V roku 1953 kráľ Sihanuk získal pre Kambodžu nezávislosť.

Phnom Penh, hlavné mesto KambodžeModerná Kambodža. Foto: unsplash.com

Kambodža má rozlohu cez 180 000 km2 a leží v juhozápadnej časti polostrova Indočína, v trópoch. Hraničí s Thajskom, Vietnamom a Laosom. Z juhovýchodu ju ohraničuje Thajský záliv. Pobrežie má dlhé 435 km, kde vynikajú mangrovové porasty, ktoré sú mnohé nenarušené.

Pobrežná oblasť v KambodžiPobrežná oblasť v Kambodži. Foto: unsplash.com

Dominantami krajiny je jazero Tonle Sap, riečne systémy Bassac a rieka Mekong, ktorá preteká krajinou zo severu na juh. Centrálne planiny, ktoré pokrývajú tri štvrtiny rozlohy krajiny, obklopujú hustejšie zalesnené a riedko osídlené vysočiny, Slonie horyKardamonové pohorie na juhozápade a západe, pohorie Dangrek na severe susediace s náhornou plošinou Korat v Thajsku a plošinou Rattanakirivysočinou Chhlong na východe.

Kambodžská prírodaPrírodné scenérie Kambodže. Foto: unsplash.com

Región Tonle Sap s okolím pozostáva hlavne z nížin s nadmorskou výškou zvyčajne menšou než 100 m. Kardamónové pohorie na juhozápade sa týči do výšky cca 1500 m. Najvyššia hora krajiny je Phnom Aural, ktorá sa týči do výšky 1771 m a nachádza sa vo východnej časti tohto pohoria.

Pohorie Bokor v KambodžiPohorie Bokor v Kambodži. Foto: unsplash.com

Slonie pohorie presahujúce do Kardamónových hôr sa dvíha do nadmorských výšok medzi 500 a 1000 m. Na západe tieto pohoria ohraničujú pobrežné nížiny s výhľadom na Thajský záliv, kde sa nachádza záliv Kampong Som. Rieka Mekong, najväčšia rieka Kambodže pramení v Číne a pred vstupom do Kambodže preteká cez Mjanmarsko, Laos a Thajsko a až do delty vo Vietname a do Juhočínskeho mora. Počas monzúnu sa rieka zväčšuje. Približne do polovice júna sa prietok Mekongu a rieky Bassak napájanej monzúnovými dažďami zvýši do bodu, keď jej výtoky cez deltu nezvládnu enormný objem vody a zaplavia rozsiahle oblasti na 4-7 mesiacov. Povodňové vody rezervujú tok rieky Tonle Sap, ktoá sa potom vlieva do jazera Grate, čo je najväčšie prírodné jazero juhovýchodnej Ázii. Zväčší sa z pôvodných 2600 km2 na cca 10 000 km2, v priemere sa tak zvýši hladina vody o 7 m.

woman in brown button up shirt and red plaid skirt sitting on brown wooden boat on near near near onZavodnené kambodžské oblasti. Foto: unsplash.com

 

Top lokality

Sihanoukville

Sihanoukville je plážové letovisko s bielym pieskom a teplými vodami Thajského zálivu. Je skvelým miestom na relax, šnorchlovanie či potápanie. Mesto bolo postavené ako prístavné a to koncom 50. rokov 20. storočia, teda je oveľa novšie, mestskejšie a kozmopolitnejšie ako väčšina iných kambodžských miest. Boli tu vybudované penzióny a hotely, vrátane 5* luxusných, bary a množstvo reštaurácií s bohatou ponukou morských plodov. V centre mesta vo Weather Station Hill, alebo na pláži Victory, Ochheuteal a Serendipity je pomerne rušno.

Sihanoukville v KambodžiSihanoukville. Foto: unsplash.com

Preah Vihear

Chrám Preah Vihear sa nachádza v strednej časti pohoria Dongrek, v severnej časti Kambodže, 600 km od hlavného mesta Phnom Penh. Leží na okraji obrovského útesu vo výške 625 m v provincii Preah Vihear a v blízkosti hraníc s Thajskom. Výstavba chrámu začala v 9. storočí. V 12. storočí bola pôvodná svätyňa rozšírená na jeden z najväčších khmérskych chrámov. Vyniká jedinečnou khmérskou architektúrou. Je zapísané aj na zozname UNESCO. Podľa francúzsko-siamskej zmluvy z rokou 1904 a 1907 hranica medzi Thajskom a Kambodžou viedla cez pohorie Dongrek, a teda nebolo jasné komu chrám patrí. Nakoniec súd v Haagu rozhodol, že chrám Preah Vihear leží na území Kambodže.

Chrám Preah Vihear v KambodžiChrám Preah Vihear. Foto: unsplash.com

Siem Reap 

Siem Reap je hlavné mesto rovnomennej provincie v Kambodži a je bránou do Angkóru, stredovekého mesta vybudovaného v 9.-13. storočí vládcom Khmérskeho impéria. Samotný názov mesta znamená doslovne "porážka Thajska". Miesto tak bolo pomenované ako pripomienka dávnej víťazné bitky Khmérov s thajskou armádou. Centrum mesta je vybudované v klasickom francúzskom koloniálnom štýle, ale nájdeme tu aj značný vplyv čínskej architektúry. Siem Reap je dnes bezpochyby najrýchlejšie sa rozrastajúcim mestom v Kambodži.

woman in white long sleeve shirt sitting on gray rock during daytimeProvincia Siem Reap a bežný život obyvateľov. Foto: unsplash.com

Rattanakiri

Oblasť Rattanakiri sa stalo provinciou Kambodžského kráľovstva v roku 1960. Hlavným mestom tejto provincie je Banlung, ktoré leží na vysočine, 630 km od Phnom Penh. Na východe susedí s Vietnamom, na severe s Laosom. Cez provinciu prechádzajú dve rieky, Sre Pork a Sresan. Je riedko osídlená a známa je najmä jedinečnými prírodnými krásami a bohatstvom prírodných zdrojov. Nachádzajú sa tu zvlnené kopce, hory, rovinaté náhorné plošiny, nížiny, kráterové jazerá, rieky a vodopády. Severná časť je bohatá na divokú zver. Rattanakiri ponúka skvelé príležitosti pre ekoturizmus.

Ekoturizmus v Rattanakiri v KambodžiEkoturizmus v Rattanakiri. Foto: unsplash.com

Bokor

Kampot je malé mesto na rieke Tuk Chhou a leží 5 km do vnútrozemia od mora, preto tu prekvitá rybolov a poľnohospodárstvo. Vo veľkom tu rastú duriany a melóny. Je východiskovým bodom na spoznávanie okolia a to pohoria Bokor, ktoré dosahuje výšku 1075 m. Pri dobrom počasí ponúka krásne scenérie, či krásnu historickú pagodu Trouey Koh.

Pagoda Trouey Koh v KambodžiPagoda Trouey Koh. Foto: unsplash.com

Kampong Thom

Kampong Thom je provincia v centrálnej časti kráľovstva, ktorá je bohatá na exotické jazerá, rieky, lesy, hory a viac ako 200 historických chrámov, ako napríklad Sambor Prei Kuk, ktoré bolo v 7. storočí hlavným mestom. Sambor Prei Kuk leží 25 km od mesta Kampong Thom. Pýši sa 52 chrámami, ktoré sú zachované v dobrom stave a ďalších 50 bolo časom spadnutých a zasypaných. Chrámy boli postavené z tehál a vápenca a zdobia ich basreliéfy na stenách.

Sambor Prei Kuk
Sambor Prei Kuk. Foto: unsplash.com

Battambang

Battambang je druhé najväčšie mesto Kambodže. Bolo vedúcou provinciou na výrobu ryže. Mesto leží v blízkosti rieky Sangker, ktorá sa vinie cez provinciu Battambang. Mesto si zachovalo francúzsku architektúru. Medzi známe atrakcie sa radia chrámy Barseat postavený v 11. storočí, Wat Ek tiež z 11. storočia a chrám Ba Nan, ktorý leží na vrchole 400 m vysokej hory.

Chrámy v Battambangu v KambodžiChrámy v Battambangu. Foto: unsplash.com

 

Hlavné mesto

Phnom Penh 

Phnom Penh je pulzujúce rušné hlavné mesto Kambodže. Nachádza sa na sútoku troch riek, mohutného Mekongu, Bassacu a veľkej Tonle Sap, oblasť kedysi považovaná za „klenot“ Indočíny. Provinčné kúzlo a pokoj doplnený francúzskymi koloniálnymi sídlami a bulvármi lemovanými stromami uprostred monumentálnej angkorianskej architektúry je opakom super moderných metropol Ázie a tak je Phnom Penh skutočnou oázou.

Phnom PenhPhnom Penh. Foto: unsplash.com

Hlavné mesto si stále zachováva značné kúzlo s množstvom atrakcií. Popri Kráľovskom paláci, Striebornej pagode, Národnom múzeu, Múzeu genocídy Toul Sleng, Poliach zabíjania Choeng Ek a Wat Phnom tu objavíte niekoľko trhov, kde sa predávajú obrazy, hodváb, striebro, drahokamy a dokonca aj starožitnosti.

Kráľovský palác v Phnom Penh v KambodžiKráľovský palác v Phnom Penh. Foto: unsplash.com

Phnom Penh je tiež bránou do exotickej krajiny - svetového dedičstva, najväčšieho náboženského komplexu na svete, chrámov Angkór. Mesto, rovnako ako iné turistické destinácie v Ázii, je uprostred rýchlych zmien a v posledných rokoch počet návštevníkov značne vzrástol. Spoznajte skutočný originál, pretože za pár rokov to už nebude to isté.

Phnom Penh, hlavné mesto KambodžePhnom Penh moderný aj tradičný. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Tipy na výlety

História

Strieborná Pagoda

Wat Preah Keo Morakot (Strieborná pagoda) sa nachádza v južnej časti komplexu Kráľovský palác. Kráľovská rodina a úradníci tu slávia budhistické obrady. Pagodu neobývajú mnísi, nachádzajú sa tu len počas osláv, kedy prichádzajú z iných pagod, ako je Wat Unaloam a Wat Botumvattey. Chrám bol postavený v rokoch 1892 až 1902, ale v tom čase bol vyrobený z dreva a tehál. Nakoľko bol neskôr poškodený, bol starý chrám v roku 1962 demontovaný a zrekonštruovaný na tom istom mieste so železobetónom. Podlaha bola položená striebornými dlaždicami a stĺpy boli pokryté skleneným kameňom dovezeným z Talianska. Architektúra však zostala rovnaká. Tento chrám sa nazýva Pheah Vihear Preah Keo Morakot, pretože hlavná socha Budhu je vyrobená z neoceniteľného smaragdu, ktorý Kambodžania nazývajú Keo Morakot. Zápdný svet však pagodu radšej používa názov Strieborná pagoda z dôvodu 5 329 pravých strieborných dlaždíc, ktoré pokrývajú podlahu.

Angkor Thom, Kambodža

HistóriaKultúra

Angkor Thom

Angkor Thom je mestský komplex vybudovaný za vlády Džajavarmana VII., najvýznamnejšieho panovníka Angkorskej ríše. Tento khmérsky panovník sa rozhodol vystavať nové hlavné mesto po tom, čo bol Angkor v r. 1177 vyplienený pri vpáde čamských vojsk. Mesto má v podstate štvorcový pôdorys, je ohradený 8 m vysokou stenou a takmer 13 km dlhou a 100 m širokou vodnou priekopou. Vnútri sa zachovali len kamenné stavby, zatiaľ čo drevené obydlia neodolali času. Priamo v geometrickom strede Angkor Thomu stojí hlavná svätyna Bayon. Medzi zachovanými stavbami vyniká najviac práve Bayon s bohatou reliéfnou výzdobou a pôvodými 49 vežami.

Angkor Wat, Kambodža

História

Angkor Wat

Tento starobylý chrám je obdivovaný najmä pre svoju dokonalú a harmonickú architektúru, ktorá je niekedy porovnávaná s antickými pamiatkami. Aj to je jeden z dôvodov, prečo Angkor Wat patrí medzi svetové turistické top lokality a jednu z najnavštevovanejších pamiatok na svete. Od roku 1992 figuruje aj na zozname svetového dedičstva UNESCO. Podľa svojich staviteľov mal predstavovať mýtickú horu Méru, respektíve Sumer, ktorá bola sídlom bohov. Jeho zaujímavosťou je orientácia na západ, pričom ostatné chrámy v komplexe sú otočené na iné svetové strany.

Kráľovské kúpele Srah Srang, Kambodža

HistóriaIné atrakcie

Kráľovské kúpele Srah Srang

Táto vodná nádrž s rozmermi 700 x 350 m sa nachádza na východnej strane historického parku a ako jediná z angkorských vodných diel má vodu takmer po celý rok. Nádrž bola vykopaná už v 10. storočí. za vlády kráľa Rajendravarmana II. a jej staviteľom bol Kavindrarimathana - kráľov budhistický minister. O dvesto rokov neskôr za kráľa Jayavarman VII. bola prestavaná do súčasnej podoby. Uprostred pôvodnej nádrže bola postavená malá svätyna, ktorej základy je možné uvidieť v období sucha. Nádrž slúžila pre obradné kúpele a vodné slávnosti.

HistóriaPríroda

Ta Phrom

Zrúcaniny mesta Ta Prohm sú dielom prírody. Nachádzajú sa juhozápadne od východného Mebonu a východne od Angkor Thom. Ta Prohm je obzvlášť pokojný a krásny skoro ráno. Bol postavený okolo polovice 12. storočia až začiatkom 13. storočia (1186) kráľom Jayavarmanom VII. Ta Prohm je nesporným hlavným mestom kráľovstva stromov. Archeológovia ho nechali nedotknutý, s výnimkou vyčistenia cesty pre návštevníkov a posilnenia budov s cieľom zabrániť ďalšiemu zhoršovaniu stavu.

Stiahnuť PDF

Pláže

Paradise Beach

Na ostrove Koh Rang, ktorý leží 28 km od pevniny sa nachádza niekoľko nádherných exotických pláží s bielym pieskom. Dokonalou je napríklad pláž Paradise. Tú tvorí jemný biely piesok a bujná zeleň. 

Paradise Beach na ostrove Koh Rong v KambodžiParadise Beach. Foto: unsplash.com

Koh Kong

Plážový život a úchvatné západy slnka ponúka aj provincia Koh Kong, ktorá leží v blízkosti hraníc s Thajskom. Pobrežie tejto provincie je panenské, hornaté a miestami neprístupné do vnútrozemia, keďže sa odtiaľto ťahá Kardamónové pohorie, čo je zároveň najväčší súvislý dažďový prales juhovýchodnej časti Ázie. Je tu bohatá fauna, vodopády, výhľady, ale tiež pri pobreží kasína a pekné pláže.

Koh KongKoh Kong. Foto: unsplash.com

Sihanoukville 

Plážové letovisko Sihanoukville ponúka množstvo nádherných pláží s bielym pieskom a teplými vodami Thajského zálivu. Je skvelým miestom na relax, šnorchlovanie či potápanie. Nachádza sa tu dlhá pláž Otres, s kľudnou vodou, mestská a rušná pláž Ochheuteal a najobľúbenejšia pláž Serendipity. 

Sihanoukville v KambodžiSihanoukville. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Pre deti

Národný park Kirirom

Národný park Kirirom leží na území Slonieho pohoria. Názov Kirirom zanačí „hora radosti“, ktorý dostal od kambodžského kráľa. Kirirom je náhorná plošina vo výške 700 m o rozlohe viac ako 35 000 ha. Od hlavného mesta ho delí 120 km. Známy je pre svoj vysoko položený borovicový les, horskou stanicou Kirirom, krásnymi scenériami a vodopádmi. Žijú tu gibony, medvede a tigre.

Národný park Kirirom v KambodžiNárodný park Kirirom. Foto: unsplash.com

Phnom Ta Mao Zoo

Phnom Tamao Zoo sa nachádza 45 km južne od Phnom Penh, v dedine Tro Pang Sap. Región PhnomTamao je bohatá oblasť s chrámami, horami, lesmi a záchranným centrom pre divokú zver s viac ako 1200 zvieratami (viac ako 100 druhov). Na ploche 2300 ha chráneného a obnovujúceho sa lesa žijú zvieratá, o ktoré sa zároveň aj centrum stará. Tento najväčší zvierací park v Kambodži vznikol v roku 1995 s cieľom poskytnúť útočisko pre zachránené zvieratá vrátane slonov, tigrov, gibonov, makakov, leopardov, krokodílov a iných zvierat. Od roku 2001 tak bolo zachránených viac ako 50 000 zvierat. Zdravé zvieratá sú potom vypustené do bezpečného prostredia.

Slon v kambodžskom parkuSlon v kambodžskom parku. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Základnými surovinami na prípravu jedál v Kambodži je ryža, ryba ale aj chlieb. Ryža, ako inde v ázijských krajinách je prvoradá a ku každému jedlu sa podáva v miske. Pripravuje sa najmä aromatická lepkavá ryža.

Ryža servírované v miskeRyža servírované v miske. Foto: unsplash.com

Vďaka bohatstvu vodných tokov ako Mekong, Sap a Bassac a veľkom jazere Tonle Sap v kambodžskej kuchyni sú obľúbené sladkovodné ryby, krevety a množstvo morských plodov z Thajského zálivu. Keďže do krajiny sa v minulosti dostali Francúzi, tí zanechali svoj vplyv aj v miestnej gastronómii, a to v jedení chleba, hlavne bagiet na francúzsky spôsob, buchty a iné pečivo. Podobne ako vietnamská kuchyňa miluje rybiu omáčku aj v Kambodži sa veľmi využíva v polievkach, vyprážaných jedál a omáčkach. Kokosové mlieko je hlavnou zložkou mnohých khmérskych karí a dezertov, čo má prepojenie aj s indickou kuchyňou.

Príprava grilovaných morských plodov v Phnom Penh v KambodžiPríprava grilovaných morských plodov v Phnom Penh. Foto: unsplash.com

V Phnom Penh a Siem Reap sú francúzske reštaurácie, ktoré využívajú thajské či vietnamské ingrediencie. Klasické kambodžské jedlo pozostáva z praženej alebo dusenej ryže zmiešanej s kúskami solenej, sušenej alebo varenej ryby, ochutenej čerstvými čili a/alebo cesnakom. Obľúbená je aj  jednoduchá pikantná alebo kyslá polievka.

Ázijské rybie špecialityRybie ázijské špeciality. Foto: unsplash.com

Khmérska kuchyňa vo veľkej miere čerpá z tradícií svojich thajských, vietnamských a čínskych susedov. Medzi obľúbené jedlá patrí „sam chruk“, rolka lepkavej ryže plnená sójovým koláčom a nakrájaným bravčovým mäsom. „khao phoun“, rezancové jedlo s kokosovou omáčkou.

Plnené kambodžské rolkyObľúbené plnené rolky. Foto. unsplash.com

Sladkovodné ryby pochádzajú z jazera Tonle Sap; morské plody sa nachádzajú aj v Thajskom zálive v Sihanoukville. Ryby sú grilované, dusené alebo vyprážané so zeleninou. „Somla machou banle“ je kyslá rybacia polievka, „somla machou bangkang“ je pikantná krevetová polievka. Medzi špeciálne jedlá patrí „amok“, čo je ryba v kokose, obalená v banánovom liste.

Krevetová polievkaKrevetová polievka. Foto: unsplash.com

Khmérska kuchyňa používa rôzne koreniny, ktoré do krajiny priniesli pred dvetisíc rokmi obchodníci z Indie. Číňania zas pred tisíc rokmi priniesli rezance a zaviedli smaženie. Vznikli aj koreninové pasty „kroeng“, ktoré sú súčasťou varenia, pričom sa používa slaná fermentovaná rybia pasta „prahok“, palmový cukor „khaw“ a byliny. Ako iné ázijské kuchyne, aj kambodžské jedlo je vyvážené sladkými, horkými, slanými a kyslými príchuťami.

Ryžové rezance v ázijskej kuchyniRyžové rezance v ázijskej kuchyni. Foto: unsplash.com

Pre nebojácnych jedákov, ktorí radi skúšajú čokoľvek, má Kambodža v ponuke vyprážanú tarantulu, varené škorpióny či grilovaného hada.„Jek jieng“ sú vyprážané banány v cestíčku z ryžovej múky. Obyvatelia Kambodže obľubujú ľadovú mliečnu kávu.

Ľadová kávaĽadová káva. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Zábava

Obdivovanie khmérskej kultúry z vody

V Angkóre je možné si prenajať loď a spoznať prírodu a krásne historické skvosty z vody a pritom si aj oddýchnuť. Zároveň si môžete vychutnať aj západ slnka.

Krásny Angkóru. Foto: unsplash.com

Kurz khmérskych jedál

Khmérske jedlo je jednou z hlavných národných identít, ktoré odzrkadľujú spôsob života, myslenie a tradície Khmérov. Tie sa často ukrývajú aj v chuti, v konzumácii mäsitých a sladkých jedál. Existuje množstvo hotelov a reštaurácií, ktoré ponúkajú triedu varenia, pričom ide nielen o výuku ale jednako i zábavu. Zaujímavé je však prípravu miestnych jedál pozorovať aj na ulici či na trhoch. 

Príprava pokrmov v KambodžiPríprava jedál v Kambodži. Foto: unsplash.com

Za zábavou a dobrodružstvom na ostrov Koh Rong 

Koh Rong má rozlohu 70 km2, čo je veľkosť ako Hongkong. Avšak nie sú tu žiadne mrakodrapy, autá, betónové ulice, ale len pláž a džungľa. Na ostrove je 28 pláží s bielym pieskom a jedna dlhá 7 km má niekoľko malých chatiek pozdĺž.

Koh Rong v KambodžiKrásne pláže a džungľa ostrova Koh Rong. Foto: unsplash.com

Nachádzajú sa tu aj bary, reštaurácie a potápačské centrum. Lode sem premávajú niekoľkokrát denne. Cesta dlhá 28 km po vode, trvá na pomalých člnoch 2,5 hodiny alebo rýchlou loďou cca 40 minút.

Ostrov Koh RongOstrov Koh Rong. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Mondulkiri

Mondulkiri provincia je plná prírodných krás s husto zalesnenými horami, vodopádmi a sviežimi zelenými kopcami na západnej strane krajiny, kde i dnes žijú komunity ľudí z horských kmeňov. Leží tu mesto Sen Monorom odkiaľ je možné sa vydať na objavovanie okolitých častí. Je zasadené do kopcov. Okolie ponúka pekné scenérie. Nachádza sa tu krásny vodopád Boo Sra pozostávajúci z troch stupňov. V prvej časti má vodopád priemer 15 m a výšku 20 m. Druhý stupeň sa nachádza 150 m a má priemer 23 m a výšku 20 m. Tretí stupeň má vyššiu rýchlosť než predošlý a leží v hustom lese.

Vodopád Boo Sra v KambodžiVodopád Boo Sra. Foto: unsplash.com

Kratie

Kratie je malé ospalé mesto na rieke Mekong. Charakterizuje ho francúzska architektúra a khmérsky štýl, čo dodáva mestu zaujímavú atmosféru. Žijú tu vzácne sladkovodné delfíny Irrawaddy, ktorých je pomerne málo a ich domovom je práve rieka Mekong, severne od Kratie. Odtiaľto je možné spoznávať aj ďalšie riečne mestá pozdĺž Mekongu.

Provincia Kratie v KambodžiKratie. Foto: unsplash.com

Banteay Chhmar

Obrovský chrámový komplex Banteay Chhmar patrí medzi najzaujímavejšie v khmérskej ríši nielen pre svoju veľkosť ale aj odľahlú polohu a zapadá do obrazu strateného mesta s jeho zničenými vežami, stĺpmi ako aj divokým prostredím. Vybudovaný bol v 12 storočí. Podobne ako Angkór bol mestom s chrámom uprostred. Jeho rozlohy sú 2 km x 2,5 km. Má hlavný chrámový komplex a množstvo ďalších menších. Nachádza sa tu aj „jazero“, ktoré používajú miestni obyvatelia na rybolov. Vrcholom chrámu sú basreliéfy, ktoré zobrazujú boje, náboženské scény a každodenné činnosti.

Chrámový komplex Banteay ChhmarChrámový komplex Banteay Chhmar. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: konštitučná monarchia

Rozloha a populácia: 181 035 km2 
17 228 270 obyvateľov

Jazyky: khmérština

Náboženstvo: budhizmus 95 %

Elektrický prúd: 230 V

Mena: riel

Kurz: 1€ = 4264.84KHR

Časový posun: +5h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Kambodža sa nachádza v tropickej oblasti, priemerné ročné teploty sa pohybujú v rozmedzí 28°- 38°C, vlhkosť vzduchu je zvyčajne v hraniciach od 50 do 85 %. Tri ročné obdobia možno rozdeliť na: teplé – od začiatku marca do konca mája; daždivé – od začiatku júna do začiatku októbra; mierne – od polovice októbra do konca februára.

Letisko a dĺžka letu

Odlety z Viedne alebo z Budapešti s prestupom v trvaní cca 14 hodín.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bangkoku, YWCA Building, 9-th Floor, South Sathorn Road 25, Bangkok, Thajsko

Tel: +66 26773445
Núdzová linka: +66816174611
Email: emb.bangkok@mzv.sk

Víza a doklady

Držitelia cestovných pasov, ktorých platnosť musí presahovať platnosť víza o šesť mesiacov, môžu požiadať o udelenie víz:

 • na veľvyslanectvách Kambodžského kráľovstva v zahraničí
  Občania SR môžu o udelenie víz požiadať na veľvyslanectve Kambodže v Berlíne, Paríži, Moskve alebo v Bangkoku. Proces udelenia víz zvyčajne trvá tri dni, požadované sú 2 fotografie, kópia pasu a poplatok vo výške cca 30 USD. Turistom je udeľované vízum na jeden vstup na 30 dní. Pred podaním žiadosti odporúčame kontaktovať príslušné veľvyslanectvo a informovať sa o aktuálnych podmienkach udelenia víz.
 • po prílete na medzinárodných letiskách, ako aj na medzinárodných hraničných priechodoch s Thajskom, Vietnamom a Laosom. Poplatok za jeho udelenie je 30 USD. Manipulačný príplatok za vízum na uvedených hraničných pozemných priechodoch môže dosiahnuť až 20 USD.
 • o udelenie turistického víza je možné požiadať aj elektronicky za poplatok 30 USD plus 6 USD poplatok za spracovanie žiadosti.
  Podľa informácií viacerých cestovateľov, elektronický systém udeľovania víz nie je vždy spoľahlivý. Môžu  sa vyskytovať problémy s platbou.

E- vízum je možné použiť na vstup do Kambodže na medzinárodných letiskách (Phnom Penh, Siem Reap, Sihanoukville International Airport) a iba na týchto hraničných priechodoch: Poipet, Bavet, Cham Yeam, Tropaeng Kreal Border Post. Cestovný pas nesmie byť poškodený a nesmú v ňom chýbať žiadne strany. Odporúča sa mať v cestovnom pase pri vstupe minimálne dve voľné strany. Po príchode do krajiny je dobre sa uistiť, či bola do pasu udelená vstupná pečiatka a priložený odchodový imigračný formulár. Prihlasovacia povinnosť pre cudzincov je povinná.

Colné predpisy

Do Kambodže je možné bezcolne dovážať veci osobnej potreby neobchodného charakteru v primeranom množstve. Zakázaný je dovoz a vývoz narkotík, zbraní, pornografie a starožitností. Okrem domácej meny riel sa dá platiť v USD.

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

 • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
 • International Air Transport Association
 • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
 • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR