
Izrael
Krajina nabitá históriou
Nikde inde na svete nie je na takej malej ploche koncentrované také obrovské množstvo historických pamiatok prvoradého svetového významu. Hoci existencia dnešného štátu Izrael je pomerne krátka a pre mnohých kontroverzná, kultúrne, historické a religiózne bohatstvo tejto krajiny nemôže nechať chladným snáď nikoho. Väčšina návštevníkov Izraela sama seba nedefinuje ako turistu, ale ako pútnika a prichádza s jasným zámerom. Prejsť sa po miestach Svätej zeme, ktorými kedysi chodil Ježiš Kristus.
Nikde inde na svete nie je na takej malej ploche koncentrované také obrovské množstvo historických pamiatok prvoradého svetového významu. Hoci existencia dnešného štátu Izrael je pomerne krátka a pre mnohých kontroverzná, kultúrne, historické a religiózne bohatstvo tejto krajiny nemôže nechať chladným snáď nikoho. Väčšina návštevníkov Izraela sama seba nedefinuje ako turistu, ale ako pútnika a prichádza s jasným zámerom. Prejsť sa po miestach Svätej zeme, ktorými kedysi chodil Ježiš Kristus.

Pragmatický ateistický návštevník zase určite ocení modernú súčasnú tvár krajiny, liberálne prostredie Tel Avivu či pohodu a relax pri Mŕtvom mori. Milovníci prírodných krás priamo pred očami počas dvojhodinového transferu uvidia, ako sa zelená krajina plná banánovníkov a skleníkov zmení na vyprahnutú púšť s prazvláštnymi geomorfologickými útvarmi. Návšteva tejto krajiny na rozdiel od „easy“ lokalít Karibiku či juhovýchodnej Ázie určite na človeka kladie väčšie nároky, ale je absolútne vylúčené, aby niekoho mohla sklamať.

Najslanšie a najnižšie položené jazero na svete sa nachádza na hranici Izraela a Jordánska. Foto: depositphotos.com
Top lokality
Tel Aviv
Hoci sú Jeruzalem a Tel Aviv od seba vzdialené len 60 km, už ani nemôžu byť vo svojej podstate odlišnejšie. Tel Aviv je kozmopolitná a tolerantná metropola, jedno z najvýznamejších centier IT priemyslu na svete, prosperujúce, veľmi živé a príjemné miesto na život. Bolo založené len pred niečo vyše sto rokmi a neťaží ho preto žiadna zložitá nevysporiadaná história či iné ťarchy minulosti. Milovníci kultúry tu nájdu niekoľko pozoruhodných galérií a múzeí, milovníci architektúry takisto neobídu naprázdno.
Moderný aj historický Tel Aviv. Izrael. Foto: unsplash.com
Tel Aviv sa totiž pred 2. sv. vojnou stal útočiskom výrazných osobností architektonického štýlu „Bauhaus“, ktorí v tomto vtedy prelomovom duchu vystavali celé centrum. Najstaršia štvrť Sarona ustúpila v súčasnosti hypermoderným mrakodrapom, no stále leží pod nimi učupená so svojimi miniatúrnymi domčekmi ako z iného sveta. Tel Aviv zažil obrovský vzostup aj v oblasti gastronómie a dnes sa môže pochváliť mnohými vyhlásenými reštauráciami. Centrum bujarého nočného života sa nachádza v Starých dokoch, odkiaľ sa až do bieleho rána ozýva hluk diskoték.
Prístav Jaffa. Izrael. Foto: unsplash.com
Ak Tel Aviv nedisponuje žiadnymi historickými pamiatkami, plne to kompenzuje jeho južné predmestie Jaffa, ktoré je pre zmenu jedným z najstarších miest na svete. Kedysi bolo čisto arabské a hoci jeho demografia sa úplne zmenila, udržiava si nostalgický orientálny charakter. V jeho uličkách (ktoré mimochodom nesú mená podľa znamení zverokruhu) sa nachádza množstvo štýlových dizajnových obchodíkov. Umelci naozaj radi toto miesto vyhľadávajú, asi najznámejšou z nich je sochárka Ilana Goor, ktorá tu má pozoruhodné múzeum a pod svoj patronát si vzala mnoho začiatočníkov. Z pahorku nad Jaffou je najkrajší výhľad na „skyline“ Tel Avivu s jeho mrakodrapmi a neďaleko od pobrežia sa nachádza skala, na ktorej podľa gréckej mytológie čakala nešťastná Andromeda na to, kedy sa vynorí Kraken a zožerie ju.
Nočný Tel Aviv. Izrael. Foto: unsplash.com
Haifa
Veľmi pragmatické a príjemné mesto na úpätí hory Karmel s nádherným výhľadom na Haifský záliv. Práve v tomto meste a jeho okolí sa koncentruje skvelý izraelský priemysel, či už elektrotechnický alebo strojárenský.
Haifa a terasovité záhrady. Izrael. Foto: unsplash.com
V meste nestretnete veľa ortodoxných židov, MHD v Haife dokonca ako v jedinom meste premáva aj v sobotu. Nachádza sa tu významná technická univerzita a asi najväčším lákadlom sú terasovité záhrady so svätyňou Baháizmu, mladého eklektického náboženstva. Haifský prístav je najvýznamnejší v krajine.
Haifa a pohľad na prístav. Izrael. Foto: unsplash.com
Galilea
Najzelenšia severná časť krajiny poskytuje návštevníkovi prakticky idylické scenérie. Naozaj nie je problém si predstaviť, ako tu kedysi kráčal, kázal a konal zázraky Ježiš Kristus. Práve s jeho životom a vystupovaním je táto oblasť nerozlučne spätá. Srdcom regiónu je Galilejské more (známe aj ako Genezaretské), ktoré je najnižšie položeným sladkovodným jazerom na svete (zhruba –217 m pod úrovňou mora) a predstavuje najväčšiu zásobáreň pitnej vody na Blízkom východe.
Galilejské more. Izrael. Foto: unsplash.com
Najväčšie mesto na jeho brehu – Tiberias – je hlavne v lete vyhľadávaným miestom oddychu a vodných športov. Veriaci pútnici si zase pri pohľade na hladinu vybavia slávne Ježišove zázraky, hlavne chodenie po vode či utíšenie búrky. Na mieste s najkrajším výhľadom na jazero stojí Hora Blahoslavenstiev, kde podľa evanjelií Ježiš predniesol svoju najzásadnejšiu etickú kázeň. Pre obrovský dav, ktorý ho počúval, uskutočnil zázrak rozmnoženia rýb a chleba. Toto miesto dnes možno navštíviť v podobe kostola v dolnej Tabghe. Takisto sa tu nachádza aj mesto Kafarnaum, kde sa veľmi často zdržiaval po svojom vyhnaní z Nazareta a kde vykonal najviac zázrakov. Archeologické vykopávky v Kafarnaume odkryli mnohé zaujímavé budovy vrátane synagógy, do ktorej Ježiš nepochybne chodil.
Kafarnaum. Izrael. Foto: unsplash.com
Smerom na západ od Galilejského mora je mestečko Kána, kde vykonal prvý zázrak v podobe premenenia vody na víno. Odtiaľ je to už len skok do Nazarethu, kde stojí najväčší kostol v krajine a vyznačuje tak miesto, kde archanjel Gabriel zvestoval Panne Márii, že bez akejkoľvek poškvrny počala spasiteľa sveta.
Kostol blahoslavenstiev. Galilejské more. Izrael. Foto: depositphotos.com
Eilat
Stredozemné more síce ponúka v Tel Avive, Netanyi či Haife mnohé pekné pláže, ale raz darmo, nie je to more koralové. Zato Eilat, ktorý leží pri najsevernejšom výbežku Červeného mora, sa môže krásnymi koralovými útesmi pochváliť. Na tomto mieste sa končí Akabský záliv s jeho teplými a na život bohatými vodami. Izrael tu má síce len úzky pás 13 km pobrežia od egyptskej po jordánsku hranicu, ale využíva ich naozaj naplno.
Najjužnejšie izraelské mesto Eilat. Izrael. Foto: unsplash.com
Od prostých kempov a verejných pláží pri egypskej hranici až po veľkolepé pláže hotelov Dan či Queen of Sheba. Aj preto mnohí Izraelci s humorom vravia, že je to najdôležitejšie mesto štátu Izrael. Tiež zo žartu tvrdia, že sa tam cítia ako cudzinci, pretože musia kvôli jeho návšteve prekonať dlhú cestu cez púšť Negev. Na jej konci sa však nachádza skutočná perla a „Mekka“ vyznavačov vodných športov. Okrem pláží, hotelov, barov a diskoték sa tu nachádza aj najstaršie podmorské observatórium na svete či unikátne delfinárium, ktoré umožňuje delfínom úplne voľný „výbeh“ do mora.
Eilat. Izrael. Foto: unsplash.com
Hlavné mesto
Jeruzalem
Mesto, ktoré až znepokojivo magneticky pôsobí na pútnikov z celého sveta, či už sa jedná o kresťanov, židov, či moslimov. Pre tieto najrozšírenejšie náboženstvá sveta je totiž práve Jeruzalem synonymom svätosti a každý si v ňom nájde svoje. Práve pre mnohé nezrovnalosti ohľadom správy mesta niektoré krajiny sveta ako hlavné mesto uznávajú Tel Aviv, kde je situácia jednoznačná. Nič v Jeruzaleme nie je jednoduché. Spleť kultúr a náboženstiev tu na veľmi malej ploche žije vo veľmi tesnej blízkosti. Azda najlepšie to môžete pozorovať v Starom meste Jeruzalemskom.

Dávidova veža v starom meste Jeruzalemskom. Foto: depositphotos.com
Na ploche jedného km² je tu moslimská štvť, štvrť židovská, kresťanská aj arménska. Dominantami z kresťanského pohľadu sú Krížová cesta (Via Dolorosa), ktorej posledné zastavenia sú zakomponované do Chrámu Božieho hrobu, najsvätejšieho kostola celého kresťanstva. Pre židov zase neexistuje nič posvätnejšie než Múr nárekov, ktorý zo západnej strany podopiera Chrámovú horu. Chrámová hora je tretie najsvätejšie miesto islamu, hoci predtým tam stál veľký židovský chrám. Pre kresťanských pútnikov je mimoriadne dôležitá Olivová hora so svojimi kostolmi a Getsemanská záhrada, ktorá sa nachádza na jej úpätí. Západný Jeruzalem pôsobí oproti Východnému Jeruzalemu moderným a usporiadaným dojmom, pozrieť si v ňom môžete Izraelské múzeum, parlament Knesset či pamätník holokaustu Yad Vashem.

Tipy na výlety

Múr nárekov
Pri zničení Jeruzalema rímskym vojskom v roku 70 padol za obeť aj Jeruzalemský chrám stojaci na Chrámovej hore. Tento komplex bol jedným z najvýznamnejších miest, pretože tradícia hovorí, že z Jeruzalema je najbližšie k Bohu. Preto aj dnes ľudia veria, že modlitby vyrieknuté na ruinách kedysi významnej stavby, budú vyslyšané. Väčšina hradieb a stien tohto chrámu teda bola zborená, avšak Malý múr a Múr nárekov sa zachovali. O obnovu najväčšej židovskej svätyne sa dnes už veriaci nepokúšajú, veria totiž, je „šechina“ (Hospodinova prítomnosť) ostala i po jeho zničení na mieste. Zároveň by rekonštrukcia stavby ani nebola možná, keďže tu dnes stojí moslimská štvrť a viaceré mešity

Chrámová hora
Chrámová hora, niekedy označovaná aj ako hora Moria je plošina v tvare nepravidelného štvoruholníka nachádzajúca sa v Starom meste jeruzalemskom. Časť západnej steny Chrámovej hory tvorí Múr nárekov, pozostatok židovského chrámu. Chrámová hora je najposvätnejším miestom judaizmu, podľa sunnitských moslimov je tretím najposvätnejším miestom islamu, a náboženský význam má aj pre niektoré kresťanské kruhy. Vďaka tomu je jedným z najuctievanejších miest na svete, ale tiež aj jedným z najspornejších.
Chrám Božieho hrobu
Najsvätejšie miesto na celej Zemi. Chrám alebo bazilika Božieho hrobu, vo východných cirkvách prezývaná aj kostolom Vzkriesenia. Kostol sa nachádza na mieste, ktoré uctieva veľa kresťanov ako Golgotu alebo Kalváriu, na ktorej bol ukrižovaný Ježiš Kristus. Miesto nie je zaujímavé len pre pútnikov, ale aj pre turistov. Na tomto mieste sa písali dejiny nie len kresťanstva ale aj celého sveta. Podľa kresťanskej legendy boli hrob Ježiša a jeho kríž objavený v roku 325 sv. Helenou, matkou Konštantína I. a ten dal následne na tomto mieste vybudovať chrám.

Masada
Staroveká pevnosť postavená Herodesom Veľkým v 1. storočí pred naším letopočtom. Počas prvej židovskej vojny bola miestom posledného odporu židov voči Rimanom. Pevnosť sa nachádza na južnom okraji Judskej púšte. Túto oblasť možno budete skôr poznať pod názvom Údolie tieňov smrti. V židovskej kultúre sa nachádza len jeden spis, ktorý hovorí o tejto pevnosti a to spis Flavia Josepha. Nikto iný túto pevnosť nespomína. Dnes sa na vrchol môžete nechať vyviezť lanovkou, kedysi sa tam bolo možné dostať len pešo. Masada je od roku 2001 zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO.
Mŕtve more
Slané bezodtokové jazero, ktoré leží na hraniciach Jordánska a Izraela. Je vôbec najnižšie položenou vodnou plochou na zemskom povrchu. Nie je len najnižšie položeným jazerom na Zemi, ale aj najslanším. Teplota vody je tak vysoká, že takmer všetka voda, ktorá doň vteká z Jordánu, sa vyparí, čím sa more ďalej presáľa. Voda je sýtobelasá, veľmi pokojná a až taká nasýtená soľou, že sa v nej nedá plávať ani ponoriť. Ak sa chcete namočiť, musíte sa pomaličky zosúvať dozadu, kým neležíte celkom rovno. Na niektorých miestach na pobreží vytvorila morská voda nánosy bahna, ktoré má blahodarné účinky na ľudský organizmus. Podľa starých báji na dne jazera ležia zrúcaniny Sodomy a Gomory.

Akko
Jedna z najstaršie osídlených oblastí na svete prekvapí svojou rozmanitosťou. K nahliadnutiu je dostupná stará križiacka pevnosť, mešita pašu Jezzara či Templársky tunel. Očarí vás aj honosnosť starého mesta a možnosť prechádzky a nákupov na miestnom trhu. Historické centrum ako i celé mesto ležiace v haifskom zálive vás určite zaujme svojou jedinečnou atmosférou spájajúcou ducha Európy s tradičnou kultúrou Blízkeho východu.

Galilejské jazero
Okrem histórie ponúka Izrael aj jedinečné prírodné úkazy. Jedným z nich je najnižšie položené sladkovodné jazero, nachádzajúce sa až 212 metrov pod hladinou Stredozemného mora. Významné je aj zo strategického hľadiska, je totiž najväčšou zásobárňou vody v krajine. Zaujímavé je, že ho poznáme hneď pod niekoľkými menami, stačí si vybrať, z akého hľadiska naň chcete nahliadať. Podľa Starého zákona a v súčasnej hebrejčine sa nazýva Kinneret, čo v preklade znamená „husle“ alebo biblický strunový nástroj. Pomenované však býva aj Galilejské, Tiberiadské či Genezaretské.

Kána Galilejská
Kána Galilejská je mesto, ktoré sa niekoľkokrát spomína v Biblii, ale najčastejšie v evanjeliu podľa Jána. Najznámejšia časť je svadba v Káne. Svadba v Káne je pripisovaná ku prvému zázraku, ktorý spravil Ježiš Kristus. Pri svadobnej hostine premenil niekoľko litrov vody na víno. Žiadne evanjelium tento zázrak nespomína v takej miere ako práve evanjelium podľa Jána, pretože je jedným zo siedmich zázrakov, ktorý potvrdzoval Ježišovo božstvo. Takisto je Kána Galilejská spájaná aj so stretnutí úradníka z Kafarnaum s Ježišom.

Yardenit
Staňte sa súčasťou miesta, ktoré ročne navštívi viac ako milión veriacich. Ide o kratší úsek brehu Jordánu ústiaceho do Galilejského jazera. V tejto rieke bol podľa tradície pokrstený sám Ježiš Kristus rukami Jána Krstiteľa a tým oblasť púta pozornosť cestovateľov z celého sveta. Niektorí z nich sa na tomto mieste nechajú aj sami pokrstiť, čo pri hromadných obradoch vytvára príťažlivú a neobyčajnú atmosféru.
Pláže
Bograshov Beach, Tel Aviv
Tel Aviv je na rozdiel od konzervatívneho Jeruzalema mesto, ktoré jednoznačne dáva prednosť svetským potešeniam a radostiam života. Jeho pláže sa tiahnu 14 km po pobreží Stredozemného mora od potoka Jarkon na severe až po starú historickú časť Jaffa na juhu. Okrem určitých úsekov, kde sú ležadlá vyhradené exkluzívne pre hotelových hostí, sa jedná o pláže verejné. Sú dobre udržiavané, čisté a ponúkajú skvelý pohľad na život v modernom Izraeli.
Plážové letovisko v Tel Aviv. Izrael. Foto: unsplash.com
Od rána tam môžete vidieť domácich pri joggingu, venčení psov (jedna časť pláže je dokonca psom vyhradená), pri plážovom volejbale či mimoriadne populárnom surfovaní. Miestni mladíci sa udržujú vo forme pre prípad povolania z vojenskej zálohy, to isté platí aj pre niektoré miestne krásavice. K dispozícii je množstvo barov a kaviarničiek, fitness prístroje, sprchy a celá potrebná infraštruktúra. Jednoducho Miami Beach priamo uprostred Blízkeho východu. Pláží v Tel Avive je viac (Hilton Beach, Gordon Beach, atď), ale pláž Bograshov vďaka svojej centrálnej pozícii je naozaj miestom, ktoré treba vyhľadať.
Piesočná pláž v Tel Aviv. Izrael. Foto: unsplash.com
Sironit Beach, Netanya
11 km pláží tohto rýchlo rastúceho mesta ponúka vďaka vlnám a vetru hlavne veľa príležitostí na surfovanie. Pobrežná promenáda je lemovaná hotelmi domácich sietí, ktoré praskajú vo švíkoch hlavne počas šabatu.
Piesková pláž v časti Netanya. Izrael. Foto: unsplash.com
Ein Bokek, Mŕtve more
V južnej časti Mŕtveho mora, ktoré sa tiež nazýva aj jazero Sodom, vybudoval štát Izrael hotelový a oddychový komplex s názvom Ein Bokek (v preklade niečo ako „horúce pramene“). Vstup do mora je tu na rozdiel od severnej časti veľmi pohodlný (tvrdý podklad z krištálikov soli), voda je príjemná a čistá, k dispozícii sú prezliekárne, sprchy, kaviarne aj obchody s kozmetikou.
Ein Bokek. Izrael. Foto: unsplash.com
Migdalor Beach, Eilat
Táto verejná pláž neďaleko egyptskej hranice vďaka mládežníkom prespávajúcim v stanoch a hrajúcim na gitaru evokuje veľmi príjemnú a uvoľnenú hippie atmosféru už od 60. rokov. Na svoje si tu prídu hlavne „batôžkári“, ktorí dávajú prednosť voľnosti a nízkym poplatkom. Neďaleko sa nachádza podmorské observatórium, ktoré umožní pozorovať ryby a iné podmorské bytosti priamo v ich prirodzenom prostredí.
Pláž v Eilate. Izrael. Foto: unsplash.com
Pre deti
Oceanárium a delfinárium v Eilate
Delfíní útes (Dolphin Reef) je unikátne miesto, kde v prístupe k chovu delfínov zvolili úplne inú filozofiu než vo väčšine obdobných zariadení na svete. Delfíny tu vôbec nedržia v uzavretej nádrži, naopak majú úplnú voľnosť pobytu v mori a na toto miesto sa k ľuďom dobrovoľne vždy len „vracajú“. Po objednaní termínu si tu s nimi môžete po krátkej inštruktáži zaplávať či sa s nimi potápať v ich prirodzenom prostredí. Neďaleko odtiaľ vytŕča z vody biela štruktúra podmorského observatória. To vzniklo už v roku 1974 a je tak prvým svojho druhu na svete. Výťahom sa dostranete až pod vodu priamo k husto obývanému koralovému útesu a môžete tak pozorovať pestrofarebný morský život vo všetkých jeho podobách priamo pred vašimi očami.
Gastronómia
Prvé, čo cudzincovi napadne pri izraelskej gastronómii, sú zásady košer stravovania. Istá časť populácie ich prísne dodržuje, iná už nie. Mojžiš povedal, že človek nesmie zapíjať býčka mliekom jeho matky, preto medzi konzumáciou mäsa a mlieka musí uplynúť interval aspoň 6 hodín (v košer fast foodoch si nedokážete objednať cheeseburger), existujú čisto mliečne a čisto mäsové reštaurácie a pravoverné gazdinky majú dve oddelené súpravy hrncov na ich prípravu. Zakázaná je konzumácia bravčového mäsa, všetko jedlo pochádzajúce z vody musí mať šupiny (čiže zakázané sú ustrice, hlavonožce, spomedzi rýb napr. sumec), vtáctvo musí mať protistojnú ostrohu na nohe. Zvieratá museli byť zabité presne určeným košer spôsobom.
Izraelské špeciality. Foto: unsplash.com
Izrael je krajinou, kde sa doslova ako v „taviacom kotli“ stretli židia z rôznych končín sveta a svoje stravovacie návyky si priniesli so sebou. Skvele sa to dá vidieť na tržnici Mahane Yehuda a jej okolí v Jeruzaleme. Kuchyňa židov z Kaukazu je veľmi podobná klasickej gruzínskej a arménskej kuchyni, sefardskí židia z Maroka či Alžírska varia kuskus či tadžín na nerozoznanie od tamojšej populácie, aškenázski židia z územia bývalého cárskeho Ruska a Poľska zase preberali mnohé prvky práve z týchto východoeurópskych kuchýň, obľubujú napríklad polievky typu boršč.
Boršč. Foto: unsplash.com
Okrem toho nastala veľmi úzka interakcia s palestínskymi Arabmi, preto sa aj v Izraeli tešia veľkej obľube arabské jedlá typu šawarma alebo falafel. V gastronomickom smere naozaj žiadne predsudky neexistujú. No a práve z dôvodu tejto rozmanitosti sa naozaj žiadne jedlo nedá nazvať pojmom „izraelské národné jedlo“, také niečo proste neexistuje.
Falafel. Foto: unsplash.com
Gefilte fiš – tradičný pokrm aškenázskych židov (ktorí obývali hlavne oblasť dnešného Poľska a Ukrajiny). Ako už jidiš názov hovorí, jedná sa o plnenú rybu. Tradícia prikazuje jesť ju na sviatky, avšak domáci priznávajú, že v skutočnosti ju nemajú vôbec radi.

Hummus – hustá pasta pripravená z cíceru, cesnaku, citróna, tahíny a olivového oleja. Práve Izrael a Palestína sú domovom toho najlepšieho hummusu, úplne najlepšiu povesť má hummus z mesta Abu Gosh.
Hummus. Foto: unsplash.com
Falafel – ďalšie typicky arabské jedlo, ktoré si získalo popularitu v izraelskej kuchyni. Jedná sa o vysmážané a korenené cícerové guličky, často podávané v chlebe pita.
Blintz – v podstate palacinka s rôznou náplňou, často dozdobená kompótom.
Palacinky s ovocím. Foto: unsplash.com
Bagel – pečivo z pšeničného cesta v rôznych tvaroch a podobách, najčastejšie však elipsovité a posypané sezamom. Iné druhy pečiva majú často nasladlú chuť a podobajú sa koláčom, napríklad chlieb challa plnený hrozienkami. Burek zase poznáme aj z tureckej a balkánskej kuchyne, plnený môže byť mäsom, zemiakmi, špenátom či syrom.
Bagel. Foto: unsplash.com
Víno – na rozdiel od islamu judaizmus konzumáciu alkoholu síce nepodporuje, ale ani sa vyslovene nestavia proti nej. Po dlhej pauze vinárstva pod jarmom Osmanskej ríše po vzniku Izraela vznikli mnohé vinárstva (hlavne na Golanských výšinách), ktoré zaznamenávajú úspechy aj v medzinárodnej konkurencii. Spomeňme značky Tishbi, Barkan, Mount Hermon alebo Gamla. Zaujímavosťou je košer víno, ktoré od okamihu zberu bobúľ až po uzavretie fľaše môže spracovávať len veriaci žid.

Najmä v Golanských výšinách vznikli mnohé vinárstva. Foto: archív CK Satur
Zábava
Návšteva Kibucu
Pre zahraničných záujemcov organizujú obyvatelia kibucov za poplatok náučné exkurzie a takisto možnosť akéhosi „agroturizmu“, čiže niekoľkodňového pobytu priamo v takomto zariadení. Kibuce sú v podstate sebestačnými uzavretými komunitami, ktoré sa venujú poľnohospodárstvu (veľmi výkonnému a výnosnému), živočíšnej výrobe a niektoré aj priemyselnej výrobe. Priamo v areáli kibucu žijú na veľmi rovnostárskom princípe, pre komunitu je k dispozícii vlastná škôlka či škola a spolu takisto trávia svoj voľný čas. Pre cudzinca je to vcelku podnetná skúsenosť.
Izrael a úrodná pôda. Foto: unsplash.com
Festival klezmerovej hudby v meste Safed
Spomedzi veľkého množstva hudobných podujatí by vás mohol zaujať práve tento festival v unikátnom historickom meste Safed, ktoré leží v horách nad Galilejským morom a je jedným zo štyroch najsvätejších miest judaizmu. Úzke kľukaté uličky podčiarkujú jeho mystickú atmosféru. Koná sa každý rok v polovici augusta.
Treky v Negevskej púšti
Na rozdiel od turistiky na Slovensku, juh Izraela ponúka úplne odlišný typ krajiny a zážitku. Jednoznačne je potrebné zásobiť sa dostatočným množstvom vody a mať orientačný zmysel, niektoré miesta je lepšie navštíviť s certifikovaným miestnym sprievodcom. Asi najspektakulárnejší geomorfologický úkaz je Machteš Ramon, prípadne kamenné hríby a lávové útvary v parku Timna. Okrem prírodných krás môžete naraziť aj na stopy po nabatejskej či staroegyptskej kultúre. Takisto v oblasti Mŕtveho mora sa nachádza niekoľko hodnotných turistických chodníkov, hlavne v oblasti oázy Ein Gedi. Na úplnom juhu krajiny, v okolí Eilatu, si na svoje prídu ornitológovia a nadšenci pozorovania vtáctva. Práve táto oblasť je totiž miestom, ktoré si obrovské kŕdle vtákov počas jesennej migrácie z Európy do Afriky volia za miesto odpočinku.

Tajné tipy
Vyhliadka z Eilatu
Krásne výhľady na Akabský záliv sa naskytajú z vyhliadky v Eilate. To je bod, kde sa vynára z východu Saudská Arábia, Jordánsko, pričom je viditeľné jordánske mesto Aqaba, a smerom na juh od Eilatu leží Egypt.
Vyhliadka z Eilatu. Izrael. Foto: unsplash.com
Užitočné informácie
Štátne zriadenie: Izrael je definovaný ako liberálna demokracia s parlamentným systémom.
Rozloha a populácia: Izrael zaberá plochu 22 000 km² (s Golanskými výšinami, bez Palestíny) a žije tam približne 9,3 mil. obyvateľov.
Jazyky: Úradným jazykom je hebrejčina, špeciálny status má arabčina. Dorozumieť anglicky sa dá prakticky všade, rozšírená je aj ruština.
Náboženstvo: Judaizmus (74%), kresťanstvo a islam.
Vakcinácia: Nie je povinná.
Elektrický prúd: Napätie v elektrickej sieti je 220 V, nie je potrebný adaptér.
Mena: izraelský šekel
Kurz: 1€ = 3.5387ILS
Časový posun: +1h
Klimatický diagram
Kedy vycestovať
Z pohľadu počasia sa ako ideálne obdobie návštevy javí Veľká noc, apríl a máj, takisto jesenné mesiace od septembra do novembra. Leto je v Izraeli horúce, hlavne vo vnútrozemí. Výhodou návštevy v letnom období však vždy bol nižší počet turistov na frekventovaných miestach a dlhšia viditeľnosť počas dňa. Zimné obdobie môže prekvapiť studeným a sychravým počasím (hlavne v Jeruzaleme a okolí), pri Mŕtvom mori je však chlad v tomto období miernejší a zriedkavý. Pobyt pri mori v Eilate je možný celoročne, v zime sa môžu vyskytnúť chladnejšie obdobia.
Letisko a dĺžka letu
Najdôležitejším medzinárodným letiskom je Ben Gurionovo letisko v meste Lod (aglomerácia Tel Avivu). Dĺžka letu z Bratislavy či Viedne je približne tri a pol hodiny. V prípade letu do Izraela s izraelským národným dopravcom El Al treba prísť na letisko nie dve, ale až tri hodiny pred odletom z dôvodu bezpečnostného pohovoru. Pri opúšťaní Izraela je bezpečnostný pohovor povinný pre všetkých. Od roku 2019 funguje nové letisko Ilana Ramona pri Eilate, ktoré slúži hlavne tomuto letovisku.
Zastupiteľský úrad
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Izraeli, Jabotinsky 37, P.O. Box 6549, Tel Aviv, Izrael
Tel: +972 747585030
Mobil: +972 544556642 (pohotovostný mobil)
Email: emb.telaviv@mzv.sk
Víza a doklady
Pre vstup do Izraela je potrebný pas s platnosťou najmenej 6 mesiacov po návrate. Pri vstupnej kontrole cestujúci nedostávajú pečiatku, ale iba papier s čiarovým kódom. Občania SR nepotrebujú pre vstup žiadne víza a ako turisti sú oprávnení v krajine ostať po dobu maximálne troch mesiacov. Napriek rôznym špekuláciám Izrael uisťuje svojich návštevníkov, že žiadna pečiatka znepriatelenej krajiny v pase (Libanon, Irán, Afganistan) im nemôže zabrániť v návšteve krajiny, pri vstupe však môžu čeliť dodatočným otázkam. Turisti s pečiatkami bežných moslimských destinácií (Turecko, Egypt, Tunisko, Maroko...) nemusia čeliť žiadnym nadbytočným otázkam.
Doprava
Krajina je rozlohou neveľká krajina s veľmi hustou cestnou sieťou, čo návštevníkovi umožňuje dostať sa z Jeruzalema či Tel Avivu v horizonte dvoch hodín prakticky všade (s výnimkou Eilatu a južnej časti Negevskej púšte). Cesty sú kvalitné, udržiavané a veľmi dobre značené (aj v anglickom jazyku).
Autobusová doprava
Autobusový dopravca Egged vypravuje obrovské množstvo zelených autobusov z hlavnej stanice pri moste Calatrava v Jeruzaleme. Nech Vás neprekvapí, že okrem bežných cestujúcich tieto spoje bežne využíva aj vojsko v plnej zbroji. Cestovanie je pomerne komfortné, avšak načasovanie a frekvencia spojov nie sú úplne ideálne.
Taxi a autopožičovne
Vo všetkých veľkých mestách sa stretnete s veľkým množstvom taxíkov, ktoré disponujú taxametrom a žiadne dohadovanie o cene nie je nutné (a ani možné). V Palestíne okrem toho existuje aj sieť nepravidelných minibusových spojov (niečo v štýle tureckých dolmušov), ktoré zastavujú na znamenie a majú vopred určenú nemennú trasu. Takisto tam ale existujú zdieľané taxíky, ktoré sú lacnejšie než bežné taxi (bežné taxi je žlté, zdieľané je žlto-čierne). V Izraeli fungujú zastúpenia všetkých známych sietí požičovní áut. Podmienkou je vek minimálne 21 rokov a medzinárodný vodičský preukaz. Vstup s požičaným autom z Izraela do Palestíny (napr. do Betlehema a Jericha) je síce možný, ale nevzťahuje sa naň poistenie.
Ostatné druhy dopravy
Hlavná železničná trať v Izraeli kopíruje pobrežie, čiže slúži najhustejšie zaľudnenej oblasti krajiny od Aškelonu na juhu až po Nehariu na severe. Zbrusu nová trať rýchlovlaku z Tel Avivu do Jeruzalema je doslova zázrak techniky a je zaujímavá svojimi tunelmi, mostami a celkovým reliéfom krajiny.
Shopping a suveníry
Nakupovanie
Na rozdiel od Palestíny je Izrael pre návštevníkov (a domáci tvrdia, že pre nich tiež) drahou krajinou. Na rozdiel od Palestíny a iných arabských krajín zjednávanie prakticky neprichádza do úvahy, maximálne je možná množstevná zľava. Pri nákupe nad istú sumu (ktorej hodnota sa pomerne často legislatívne upravuje) a po vypísaní formulára je na letisku možné uplatniť si vratku DPH, ktorá v prípade drahých suvenírov (napr. kozmetiky od Mŕtveho mora) môže predstavovať značnú úsporu.
Suveníry
Veľmi dobrú povesť majú krémy, gély a celkovo kozmetika z Mŕtveho mora, či už liečebná (proti ekzémom či psoriáze) alebo neutrálna. Jedná sa doslova o „Mercedes medzi kozmetikou“, niektoré omladzovacie séra a krémy sú prakticky na úrovni botoxovej injekcie.
Náboženské suveníry sa viac nakupujú v Palestíne než v samotnom Izraeli. Strediskom obchodu s devocionáliami je hlavne Betlehem. Ten je vyhlásený svojou rezbárskou tradíciou, ktorú zastupujú betlehemy a sošky z olivového dreva. Ďalej sa veľkej pozornosti tešia ružence, sväté obrázky, knihy či iné maličkosti.
Potraviny sú takisto dobrou voľbou. Palestínske datle z Jericha sú údajne najlepšie na svete (aspoň podľa miestnych), celkovo ovocie má omnoho výraznejšiu chuť. Sušené ovocie, orechy či sladkosti sa dajú nájsť nielen v Palestíne, ale aj na hlavnom jeruzalemskom trhu Mahane Yehuda.
Ceny
Jedlo v lacnejšej reštaurácii | 60 ILS |
Jedlo pre dvoch v stredne drahej reštaurácii | 250 ILS |
Mlieko (1 l) | 6 ILS |
Chlieb | 7 ILS |
Fľaša vína | 40 ILS |
Balená voda | 7 ILS |
Káva | 12 ILS |
Sviatky
Ekonomický a každodenný chod krajiny sa čisto pragmaticky riadi Gregoriánskym kalendárom, presne ako v Európe aj na celom svete. Avšak všetky náboženské sviatky v krajine sa slávia výhradne na základe židovského kalendára, ktorého začiatok sa viaže na stvorenie sveta (čiže 3761 pnl) a jednotlivé roky majú na rozdiel od povedzme moslimského kalendára rôznu dĺžku. Všetky náboženské sviatky sú preto pohyblivé. Takisto nový deň v judaizme nezačína o polnoci, ale západom slnka. Takto napríklad šabat začína piatočným západom slnka a trvá až do sobotného západu.
Šabat – v skutočnosti najvýznamnejším židovským sviatkom je každá jedna sobota. Pravoverný žid sa nesmie od svojho domu vzdialiť na viac než 2000 krokov, nesmie pracovať, variť, obsluhovať stroje (stlačiť tlačidlo), je to výhradne deň radosti, modlitieb a velebenia Pána.
Purim – asi najveselší sviatok v krajine, ktorý cudzincovi môže pripomínať Halloween. Obyvateľstvo chodí v maskách a pre veriacich je doslova prikázaná zvýšená konzumácia vína.
Jom Kippur – deň zmierenia. Asi najprísnejší sviatok v Izraeli a zároveň jediný, počas ktorého sú uzavreté hranice a prakticky nič nefunguje, celá krajina sa ponorí do meditácie a doprosuje sa odpustenia hriechov.
Pesach – sviatok nekvasených chlebov, ktorý pripomína odchod židov z egyptského otroctva pod vedením Mojžiša. Počas trvania tohto sviatku nezoženiete v krajine žiadny kvasený chlieb, len nekvasené macesy, prípadne zemiakový chlieb.
Sukkot – sedemdňový „sviatok stánkov“, veriaci sa modlia a stavajú si improvizované príbytky z trstiny.
Roš ha-šana – Nový rok
Chanuka – osemdňový sviatok svetiel