Írsko

Írsko

Smaragdová zeleň, trojlístky a pivo

Stiahnuť PDF

Zelené Írsko alebo aj krajina, ktorá nesie názov Éire je súčasťou súostrovia Veľkej Británie a Írska. Je to krajina s množstvom stredovekých kostolv a kláštorov. Hovorí sa jej i malá krajina, ale s veľkými nápojmi. Tým sa myslí pivo a značka Guinness. 

brown brick building under blue skyÍrsko. Foto. unsplash.com

Poznávacie zájazdy v Írsku

Od Veľkej Británie je oddelený Írskym morom a dvomi prielivmi - Severným a Sv. Juraja. Juh obmýva Keltské more a zo západnej strany Atlantický oceán, ktorý zároveň prináša Golfský prúd, čím tu sú mierne teploty počas celého roka a preto sú tu krásne zelené lúky. Pôvodná flóra je tu však ojedinelá. Počas veľkého hladomoru v 19. storočí boli vyrúbané lesy. Zemiaky sa pestovali aj v tých najodľahlejších častiach ostrova. 

green grass field near body of water during daytimeČasť Kerry. Írsko. Foto: unsplash.com

Celý ostrov - Írsko s rozlohou 84 421 km2 (Írsko 70 282 km2, Severné Írsko 14 139 km2) je tretím najväčším ostrovom v Európe a dvadsiaty na svete. Najvyšším bodom je Carrauntoo Hill s výškou 1041 m. Symbolom Írska je zelený trojlístok. Podľa legendy sv. Patrik vysvetľoval domorodcom svätú trojicu a použil pritom práve trojlístok. Za deň úmrtia sv. Patrika sa považuje 17. marec, kedy sa Íri vyberú do centra a organizujú sprievody s keltskými, vikingskými či kresťanskými alegorickými vozmi za prítomnosti hudby, tanca, zelenej farby a piva. 

gray mountainCarrauntoo Hill. Írsko. Foto: unsplash.com

Prví lovci prichádzajú na ostrov po pevnine pred viac ako 9000 rokmi. V 4. tisícročí p.n.l. prichádzajú poľnohospodári. Najväčšie nálezisko z tejto doby bolo objavené pri rieke Boyne. Kelti prichádzajú pred 2300 rokmi, ktorí tu vládli približne tisíc rokov. Po sebe zanechali jazyk, tradície a kultúru, ktorá je súčasťou aj dnešného života.

brown and white house near body of water during daytimeÍrsky vidiek pri rieke. Meath. Foto: unsplash.com

Aj keď Rimania nikdy na ostrov nevstúpili, urobili tak v 9. storočí Vikingovia, ktorí založili Dublin. V 12. storočí Normani a Angličania obsadili väčšie mestá. Ich vplyv bol silný až do roku 1949, keď katolícka Írska republika získala nezávislosť. Zaberá pritom plochu 85% z ostrova. Protestantské Severné Írsko zostalo súčasťou Britov. 

body of water near mountain during daytimeOblasť Kerry. Írsko. Foto: unspalsh.com

Mizen Head nachádzajúci sa na juhozápade je krásnym miestom s nádhernými výhľadmi. Nájdete tu i návštevnícke centrum, ktoré podáva informácie o tunajšom majáku, geologickom vývine Mizenu. V okolí je niekoľko chodníkov a možnosti pozorovania delfínov a veľrýb. 

aerial photography of islandMizen Head. Foto: unsplash.com

Írsko má i krásne jazerá. 15% územia tvoria rašeliniská a 5% pôvodné listnaté lesy. Rastú tu vavríny, myrta, planiky. Vymizli divé mačky, medvede a vlci. Dnes tu sú najmä ovce, vtáci či hlodavce. Pôda v juhozápadnej časti sa ťažko obrába, je hornatá. Má však krásne výhľady. 

Jazero Glenkeel. Foto: unsplash.com

Írsko sa delí na 4 provincie: Connacht, Linster, Munster a Ulster. Skladá sa ešte z 26 grófstiev. Má množstvo nerastného bohatstva ako olovo, zinok, meď, striebro či zemný plyn. Tradičný je chov oviec a pestovanie zemiakov. 

view photography of gray castle on islandHrad Dungarie. Galway. Írsko. Foto: unsplash.com

Najdlhšia rieka je tu Shannon (386 km). Na jej toku sú tri veľké jazerá - Lough Allen, Lough Ree a Lough Derg. Najväčším jazerom v Írsku je Lough Neagh v Severnom Írsku. Najviac na ostrove prší v jeho severnej časti, v zimnom období, sneh je neobvyklý. Viac ako polovicu roka je zatiahnutá obloha - prechádza ním tlaková níž z Atlantiku. Najviac slnečných dní je v máji a v júni. 

brown brick house near body of water during daytimeÍrsko. Foto: unsplash.com

 

Top lokality

Mohérove útesy

Prejdite sa po okraji sveta. Mohérov útes tak naozaj vyzerá. Na jeho vrchu sa stretnete s prírodou v jej najdivokejšej a najčistejšej forme. Robustné útesy, ktoré stoja nad mohutným oceánom, vo vzduchu cítiť soľ a počuť spev vtákov.

green grass field beside body of water under cloudy sky during daytimeMohérove útesy. Foto: unsplash.com

Pod nohami cítite staré skaly a na tvári cítite vietor. Mohérove útesy denne navštevujú stovky turistov aby navštívili jedno z najkrajších prírodných miest v srdci samotného Írska. Pohľad z tohto útesu si užite plnými dúškami, pretože je to naozaj čarovné miesto plné pozitívnej energie.

gray rocky mountain beside blue sea under blue sky during daytimeMohérove útesy. Foto: unsplash.com

Cobh

Toto mesto je známe i pod názvom Queenstown. Podľa legendy prišli prví osadníci tohto mesta už viac ako 1000 rokov pred našim letopočtom. V 19. storočí zažíval Cobh rýchly rozvoj. Toto prístavné mesto slúžilo napríklad aj ako prístav pre nalodenie ľudí, ktorí boli poslaní do trestných kolónií. Umenie tohto mesta je zjednotené do centra Sirius, ktoré sa nachádza na nábreží. Centrum Sirius organizuje mnohé kultúrne podujatia a hudobné koncerty v meste Cobh ale aj v jeho okolí.

buildings near body of water during daytimeCobh. Foto: unsplash.com

Cork

Írske mesto Cork je druhým najväčším mestom v krajine a leží 255 km od Dublinu. Je to mesto zábavy a miestni o ňom hovoria ako o „skutočnom hlavnom meste“. Kedysi to bolo obchodné centrum postavené na sérii ostrovov. Má svoju námornícku a bohatú umeleckú históriu. Mesto má množstvo vynikajúcich reštaurácií, krčiem a tradičných kaviarní.

white and black boat on dock during sunsetCork. Foto: unsplash.com

Ring of Kerry

Ring of Kerry je 179 kilometrov dlhá turistická trasa nachádzajúca sa v grófstve Kerry, v juhozápadnom Írsku. Na tejto trase sa nachádza naozaj veľké množstvo zaujímavých zastávok, ktoré sa oplatí vidieť. K dispozícii je aj pešia zóna s názvom The Kerry way, ktorá má vlastnú trasu a takisto aj cyklotrasu.

green grass field near body of water under blue sky during daytimeRing of Kerry. Foto: unsplash.com

Medzi obľúbené miesta na tejto trase patrí Muckross House, kamenná pevnosť Staigue a Derrynane House, Ross Castle alebo Ladies View.

brown concrete building near green grass field during daytimeMuckross House. Foto: unsplash.com

Skellig Michael

Začiatok kresťanstva sa datuje v Írsku od roku 432, s príchodom sv. Patrika. V mimoriadne dobrom stave sú zachované kresťanské pamiatky na ostrove Skellig Michael, ktorý je pomerne ťažko prístupný. Jedná sa o výnimočné pamiatky, ktoré sú zapísané aj na zoznam UNESCO.

landscape photo of mountain islandSkellig Michael. Foto: unsplash.com

 

Hlavné mesto

Dublin

Dublin, hlavné a najväčšie mesto Írska sa nachádza v provincii Leinster pri ústí rieky Liffey. Mesto založili Kelti v 7. storočí. Neskôr sa sem dostávajú aj Vikingovia a podľa legendy sa tu akýsi Turegesius prehlásil za vladára všetkých cudzincov. Začali sa tu budovať permanentné základne. V 9. storočí v krajine nebol jeden kráľ, ale malé kráľovstvá. V 10. storočí dochádza k nájazdov. Dublin začal obchodovať s Anglickom a mesto sa začalo vyvíjať pod Britmi. V roku 1922 sa Dublin stal hlavným mestom slobodného Írska. Dublin bol oficiálne založený v roku 988. Starý Dublin ležal tam, kde je dnes hradná záhrada. 

city skyline during night timeDublin. Foto. unsplash.com

Dublin je mesto, ktoré má bohatú kultúru a najmä literárnu históriu. Pýši sa množstvom literárnych osobností vrátane laureátov Nobelovej ceny ako napríklad George Bernard Shaw, Samuel Beckett a iní. Medzi ďalších vplyvných spisovateľov a dramatikov patria napríklad Oscar Wilde alebo Jonathan Swift. V centre sa nachádza niekoľko divadiel, v ktorých hrali známi herci. Mesto spája tradičnú a zároveň aj modernú architektúru, ktorá vyniká pozdľž rieky Liffey. 

people riding on boat on river near buildings during daytimeDublin. Foto. unsplash.com

St. Stephen‘s green park je verejný park v centre mesta Dublin. Park je priľahlý k jednej z hlavných nákupných ulíc v Dubline, Grafton Street, zatiaľ čo na jeho okolitých uliciach sú kancelárie viacerých verejných inštitúcií. Park je obdĺžnikový, obklopený ulicami, ktoré kedysi tvorili hlavné dopravné tepny cez centrum mesta Dublinu. Tieto štyri hraničné ulice sa označujú v preklade ako Zelený sever Svätého Štefana, Zelený juh sv. Štefana, Zelený východ sv. Štefana a Zelený západ sv. Štefana. Rušná ulica a obľúbená ulica je i Anne Street. 

people walking on street heading towards churchAnne Street. Dublin. Foto: unsplash.com

Medzi ďalšie rušné ulice v Dubline patrí aj  O‘Connell Street, ktorú lemuje zmes budov napr. nákupné centrum zdobené sochami slávnych Írov, alebo 121 m vysokú vežu The Spire of Dublin. Ulica je dlhá 500 m a najznámejšou dominantou je budova hlavnej pošty (General Post Office), ktorá bola základňou Veľkonočného povstania v r. 1916. Uprostred bulváru je rozmiestnené niekoľko pamätníkov a sôch vzťahujúcich sa k írskej histórii.

people on beach near bridge during daytimeDublin kedysi. Foto: unsplash.com

Symbolom Dublinu je aj loď Jeanie Johnston, jedná sa o repliku lode, ktorú v Quebecu postavil Škót John Munn. Je to oceánska loď, ktorá dnes slúži ako ukážka. Pôvodne však bola postavená na prepravu migrantov z Írska do Severnej Ameriky a späť do Írska sa na nej vozilo drevo. Priemerná dĺžka plavby z Írska do New Yorku bola 47 dní. Najviac preplavila 245 ľudí. Táto replika môže preplaviť oficiálne 40 ľudí vrátane posádky. Loď objavili námorný archeológovia. Pokrstená bola prezidentkou Írska Mary McAleese v máji 2000. Dnes loď vlastní Dublin Dockland Developement Authority, ktorý ju v roku 2005 kúpili za 2,7 mil. €. Každý rok ju navštívi niekoľko tisíc návštevníkov. 

black and brown ship on body of water during daytimeJeanie Johnston. Dublin. Foto: unsplash. com

 

Stiahnuť PDF

Tipy na výlety

Trinity College, Írsko

Kultúra

Trinity College

Dublinská univerzita Trinity College je najstaršou írskou univerzitou, ktorá bola založená na mieste augustiánského kláštora, anglickou kráľovnou Alžbětou I. v roku 1591. Historický komplex univerzitných budov sa nachádza na pravom brehu Liffey. Univerzita hrala dôležitú rolu v anglo-írskych vzťahoch. Za návštevu stojí už aj samostatná prehliadka areálu univerzity. Dominujú jej veľkolepé fakultné budovy medzi ktorými sú pomerne rozsiahle nádvoria a parky.

Christ Church Cathedral, Írsko

HistóriaKultúra

Christ Church Cathedral

Kostol, tiež nazývaný Katedrála Najsvätejšej Trojice, bol pravdepodobne založený okolo roku 1030 Dúnadom, prvým biskupom v Dubline, a Sitruicom. Katedrála bola prestavaná v 16. a potom znovu v 19. storočí. Neskoršia rekonštrukcia, ktorou prešla, bola vykonaná vo viktoriánskom štýle. Finančné prostriedky na druhé kolo prác na kostole, ktoré v dnešnej dobe predstavovali viac ako 2 000 000 libier, poskytol jeden z farárov, Henry Roe.

Halfpenny Bridge, Írsko

Iné atrakcie

Halfpenny Bridge

Prechádzka cez tento krásny peší most, ktorý sa tiahne cez rieku Liffey je už zaužívanou samozrejmosťou pre každého turistu v Dubline. Bol to prvý most, ktorý bol postavený na tejto rieke a zostal jediný v priebehu 184 rokov. Dnes sa odhaduje, že každodenne tento most prekračuje viac ako 30 000 ľudí. Most bol postavený v roku 1816 a bol jedným z prvých železných mostov na svete. Ak máte šťastie, nájdete most krásne zdobený, keďže je most často terčom  významných výročí alebo propagácií politických kampaní.

Dublinský hrad, Írsko

HistóriaKultúra

Dublinský hrad

Dublinský hrad bol až do roku 1922 sídlom vlády Spojeného kráľovstva v Írsku a teraz je hlavným írskym vládnym komplexom. Pôvodne bol tento hrad postavený v roku 1204 ako obranné opevnenie pre Dublin a neskôr sa premenil na kráľovskú rezidenciu. Dublinský hrad je dnes významnou turistickou atrakciou a konferenčnou destináciou. Budova sa používa aj na štátne večere a taktiež ako najvýznamnejšie zriadenie prezidenta Írska. V hrade nájdete aj knižnicu Chester Beatty a Garda múzeum.

Katedrála sv. Patrika, Írsko

HistóriaKultúra

Katedrála sv. Patrika

Katedrála sv. Patrika bola založená v roku 1191 a je národnou katedrálou Írskej cirkvi. So svojou 43m vysokou vežou je katedrála sv. Patrika najvyšším kostolom v Írsku. Katedrála je miestom pre množstvo verejných národných obradov. Zaujímavosťou je, že na jeseň má katedrála viac ako dvanásť obradov, na ktorých získavajú nové tituly absolventi Dublinského technologického inštitútu. Na tomto mieste je pochovaných viac ako 500 ľudí, tak pod podlahou katedrály, ako aj na cintoríne vonku. Medzi niektoré významné osoby patria aj Frederick Schomberg či Thomas Cromwell.

Grafton Street, Írsko

HistóriaKultúra

Grafton Street

Grafton Street je jednou z dvoch hlavných nákupných ulíc v centre Dublinu. V roku 2016 sa Grafton Street stala trinástou najdrahšou ulicou sveta, kde ročný nájom stál 3 300 € / m². Ulica bola pomenovaná po Henry FitzRoyovi, prvom vojvodovi z Graftonu, ktorý vlastnil pozemky v tejto oblasti. Ulica vznikla v roku 1708. Rozvíjala ju rodina Dawsonovcov, po ktorej je pomenovaná paralelná Dawsonova ulica. Potom, čo bol postavený most O'Connell, aby sa preklenula rieka Liffey, Grafton Street sa obrátila z módnej rezidenčnej ulice na rušnú trasu medzi mestami.

Hrad Bunratty, Írsko

HistóriaKultúra

Hrad Bunratty

Hrad je klasickou stredovekou stavbou, ktorá sa týči pri ústí rieky Shannon. Vchod do hradu až na 1. nadzemnou poschodí, pretože v stredoveku plnil obrannú funkciu pred útočníkmi. Nad hlavnou bránou je ešte aj malý otvor, ktorým sa liala živica alebo horúca voda na útočníkov. Vnútri v budove hradu na nás čakajú točité strmé schody, ktoré vedú do všetkých štyroch veží tohto hradu. Zaujať vás môže i miestny skanzen, ktorý ukazuje dobre zrekonštruovanú typickú írsku dedinu. Keď sa po ňom prechádzate máte pocit, že ste sa presunuli v čase do 19. storočia.

Rock of Cashel, Írsko

HistóriaKultúra

Rock of Cashel

Obľúbená architektonická pamiatka krajiny sa nachádza v grófstve Tippedary, v juhovýchodnom Írsku, neďaleko mesta Cashel. Názov mesta je anglickou verziou írskeho “caiseal”, v preklade pevnosť. Stavba je významnou časťou zbierky keltskej kultúry a stredovekej architektúry v celej Európe. Podľa jednej zo starých miestnych legiend, skaly, z ktorých vznikol Rock of Cashel, hádzal diabol z pohoria Devil´s Bite, vzdialeného asi 30 míľ od hradu. Či legende veríte alebo nie, miesto má čarovnú atmosféru.

Stiahnuť PDF

Pláže

Pláž Brittas Bay

Pláž Brittas Bay sa nachádza na južnom pobreží časti Wicklow. Zátoka dlhá cez 3 km sa pýši piesčitou plážou so svetlým pieskom a je ideálna na plávanie, plachtenie, kitesurfing, prechádzky, jazdu na koni. Brittas Bay je známe aj pre golfové ihrisko, školy surfovania a možnosti vodných športov.

people on beach during daytimeBrittas Bay.  Foto: unsplsh.com

Pláž Dunmore East

Pláž Dunmore East sa nachádza v dedinke s tým istým názvom na juhu Írska v provincii Munster, v grófstve Waterford. Je to pokojné miesto, obklopené zátokami, z ktorých najobľúbenejšia je Ladies Cove. Nachádza sa tu piesková pláž. Teplota vody v hlavne sezóne dosahuje 19 ℃.

Dunmore. Foto: unsplash.com

Pláž Bray

Bray je obľúbená pláž v grófstve Wicklow, 20 km od Dublinu. Bray je vhodné pre rodiny s deťmi. Na pláži je možné surfovať, potápať sa. V blízkosti je aj golfové ihrisko a tenisové kluby. Nájdete tu množstvo kaviarní, reštaurácií, barov. Každý rok je to i miesta konania rôznych festivalov, karnevalovej hudobnej súťaži sv. Patrika. V meste sú i galérie a múzeá.

Bray. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Pre deti

Zábava na rieke Liffey

Rieka Liffey meria cez 125 km, pramení vo Wicklow Mountains - na juhovýchodných svahoch vrchu Kippure a v nadmorskej výške 500 m. Určité úseky sú splavné. V Dubline do rieky vyúsťujú Grand a Royal Canal. Liffey miestni obyvatelia využívajú na rybárčenie, kanoe, rafting či plávanie v Liffey Park. 

people riding on boat on lake during daytimeLiffey. Foto: unsplash.com

Hrad Bunratty a folklórny park

Bunratty folklórny park je živá rekonštrukcia domov a tradičného írskeho prostredia. Nachádzajú sa tu typické zariadené farmárske domčeky, domáce zvieratá, dedinská ulica s obchodmi, škola, krčma, pošta, mlyn, záhrady. Nájdete tu i detské ihrisko, reštauráciu, čajovňu. 

brown and black concrete buildingHrad Bunratty a folklórny park. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Írska gastronómia má svoj základ najmä v zemiakoch, ale i v kapuste a cibuli. Dnešné tradičné jedlo obsahuje mäso a to buď hovädzie, jahňacie, bravčové, hydinové či divinu. Nechýbajú ani ryby a morské plody.

morské plodyMorské plody. Foto: unsplash.com

Veľmi veľa jedál sa pripravuje so zemiakov. Populárne jedlo sú aj varené zemiaky s kapustou a cesnakom „colcannon“, alebo „champ“, zemiaková kaša s cibuľou, či zemiakové placky „boxty“, ktoré môžu byť aj plnené.

zemiaky s kapustouZemiaky s kapustou. Foto: unsplash.com

Známe je aj „coddle“, čo je zmes varených zemiakov, slaniny, klobásy a cibule. „Shepherd´s pie“ – pastierov koláč je mäsový nákupy zapečený so zemiakovou kašou.

Pastierov koláčPastierov koláč. Foto: unsplash. com

„Irish stew“, resp. guláš, patrí medzi najznámejšie írske jedlá, ktoré sa pripravuje tradične z jahňaciny. Podáva sa s omáčkou a zeleninou ako mrkva, cibuľa a zemiaky.

írsky gulášÍrsky guláš. Foto: unsplash. com

Z jahňaciny sú známe napríklad kotlety s mätovou omáčkou. Írsky steak má tiež vo svete výborné meno. Tradičný írsky chlieb je „soda bread“, kde sa pridáva sóda, ale nemá kvasnice. „Barm brack“ je sladký kvasnicový chlieb so sušeným ovocím a aromatickým korením.  

írsky steakÍrsky steak. Foto: unsplash.com

Medzi nápoje sa radí čierne pivo a to hlavne Guinness. Vyznačuje sa horkou chuťou a má aj hustú krémovú farbu. Je vyrobené za silne praženého jačmenného sladu, preto má niekedy až kávovú príchuť. Írsko má známe pivá aj Beamish či Murphy´s.

GuinnessGuinness. Foto: unsplash.com

Íri sú hrdí aj na svoju whiskey, ktorá sa destiluje až trikrát, pričom má jemnejšiu chuť než napríklad tá zo Škótska. Slávny sladký krémový likér Baileys je vyrobené z írskej whiskey a smotany. Írska káva sa podáva s whiskey, cukrom a smotanou.

whiskeyWhiskey. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Zábava

Múzeum pivovaru Guinness

Múzeum pivovaru Guinness, alebo Guinness Storehouse je turistickou atrakciou v pivovare St. James's Gate v Dubline. Od otvorenia v roku 2000 ho navštívili viac ako štyri milióny návštevníkov. Múzeum sa skladá zo siedmich poschodí. Na prízemí sa nachádzajú štyri zložky piva - voda, jačmeň, chmeľ a kvasnice a zakladateľ pivovaru Arthur Guinness. Ďalšie podlažia obsahujú históriu Guinness pivovaru a nájdete v nich aj interaktívne exponáty o zodpovednom pití. Na siedmom poschodí sa nachádza Gravity Bar s výhľadom na Dublin, kde môžu návštevníci Guinnessu ochutnať pivo zahrnuté v cene vstupného.

Guinness Dublin barrel lotGuinness. Dublin. Foto: unsplash.com

The Temple Bar

Najznámejším barom v Dubline je The Temple Bar, podľa ktorého sa nazýva aj celá tunajšia štvrť, ktorú tvoria úzke uličky, bary a typické írske krčmy. 

red telephone booth in front of brown concrete buildingThe Temple Bar. Foto: unsplash.com

Connemara

Ak milujete turistiku, trávite čas vonku a ste rovnako fanúšikom atmosféry lesa, čaro nespútanej connemarské krajiny je práve pre vás. Jedná sa o kraj grófstva Galway, tvorený rašeliniskami, vresovisku, horami a členitým pobrežím búrlivého Atlantiku s krásnymi piesočnatými plážami. Rozprestiera sa od Killary Harbour, jediného írskeho fjordu, dole k zátoke Kilkieran.

Image
Connemara. Foto: CK SATUR

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Glendalough

Tento významný kresťanský írsky kláštor sa rozprestiera v ľadovcovom údolí, v pohorí Wicklow Mountains. Glendalough vzniklo náhodne, keďže je to len skomolenina írskeho „Gleannn dá Loch“, čo v preklade znamená údolie dvoch jazier. Väčšie Horné jazero sa dá obísť za niekoľko hodín a zabezpečí Vám celkom dlhú, no peknú túru. V okolí sa nachádzajú pozostatky najstaršieho osídlenia mníchov – pustovníkov.

green grass field near gray concrete building during daytimeGlendalough. Foto: unsplash.com

Clonmacnoise

Clonmacnoise - najdôležitejšie írsky kláštorný areál je skvele umiestnený na vyvýšenom mieste nad riekou Shannon. Na okolitých močaristých pôdach a poliach sa darí netradičným druhom kvetov i vtákov. Je to jedno z miest, vďaka ktorým sa stalo Írsko ostrovom svätcov a učencov, zatiaľ čo Európa zažívala dobu temna. Kláštor založil svätý Ciarán v roku 548 a 12. storočím sem prichádzali študovať a modliť sa mnísi z celej Európy. Cez Pustošiace nájazdy Vikingov aj domorodých Keltov sa zachovalo v areáli obohnanom múrov mnoho ranných kostolíkov, keltských krížov, okrúhlych veží a hrobov v pozoruhodne dobrom stave.

Clonmaacnoise, Írsko
Clonmacnoise. Foto: CK SATUR

Howth Head

Howth Head leží na severnom okraji Dublinu. Poskytuje krásnu vyhliadku na Dublinskú zátoku a pri dobrej viditeľnosti vidieť aj Wales. Dnes je tu i živý prístav s loďami, ktoré vozia na trh slede. Nachádza sa tu aj vtáčia rezervácia a zrúcanina opátstva Howth Abbey z 11. storočia. 

green grass field near body of water under white clouds during daytimeHowth Head. Dublin. Foto: unsplsh.com

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: parlamentná republika

Rozloha a populácia: 70 282 km2
4,7 mi. obyvateľov

Jazyky: angličtina, gaelčina (írčina)

Náboženstvo: rímskokatolícke - 92 %

Mena: euro

Časový posun: -1h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Na území Írska prevláda mierne a vlhké podnebie ovplyvnené Golfským prúdom s relatívne malými teplotnými rozdielmi medzi letom a zimou. Najchladnejšie mesiace sú január a február, najteplejšie júl a august. Nepriaznivo na zdravotný stav vplýva neustále sa meniaci atmosferický tlak a nedostatok slnečného žiarenia Na nízko položených územiach spadne priemerne ročne medzi 800-1200 mm zrážok.

Letisko a dĺžka letu

Priama letecká linka so Slovenskou republikou funguje z Dublinu do Bratislavy a Košíc, ktorú využíva letecká spoločnosť Ryanair. Taktiež je možné využiť letecké spojenie do Budapešti, Viedne alebo Krakowa. Do Budapešti a Viedne lieta taktiež írska letecká spoločnosť Air Lingus.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Dubline, 80 Merrion Square South, D02 YT28 Dublin

Tel: +353 16619594 (pondelok – piatok: 8:30 – 15:00)
Mobilný tel: +353 879031549
Email: emb.dublin@mzv.sk

Víza a doklady

Pri vstupe na územie Írska je potrebné mať so sebou platný cestovný pas alebo platný občiansky preukaz. Minimálna dĺžka platnosti občianskeho preukazu alebo cestovného pasu sa nevyžaduje. Dôležité je, aby jeden z uvedených dokladov bol platný v čase vstupu a výstupu z územia Írskej republiky. Írske orgány odmietnu vstup na územie štátu, pokiaľ sa cestujúci nepreukáže platným cestovným dokladom.

Doprava

V Dubline funguje mestská hromadná doprava (električky, autobusy). Lístok na vlak, električku a autobus je možné kúpiť na jednotlivých staniciach alebo v autobusoch. Na cestovanie po Dubline verejnou dopravou je však lacnejšie využiť tzv. Leap Card. Ide o čipovú kartu, ktorá môže ušetriť až 31% z cestovného.

 

Taxislužba môže byť užitočná najmä pri ceste z letiska do centra. V Dubline i v ostatných írskych mestách pôsobí viacero taxislužieb. K dispozícii je množstvo mobilných aplikácii, ktoré je možné využiť.

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR