Južná India

Južná India

Zelená zem tisícich zážitkov

Stiahnuť PDF

Úzky pruh večne zelenej vegetácie, vtlačený medzi lesnaté hory Západného Ghátu a Arabského mora, leží na juhozápadnom pobreží krajiny. Kerala je tropický štát a je to jedno z miest s najvyššou biodiverzitou na svete. Hory Západného Ghátu prudko klesajú z výšky 2500 metrov k hladine mora a plážam, ktorých tu je 590 kilometrov. Tie v kombinácii s množstvom paliem a bielym pieskom ponúkajú takmer gýčový luxus. Názov štátu je odvodený zo slov „kera", čo v miestnom jazyku Malayalam znamená kokosová palma a od slova „lam", teda krajina, Kerala je skutočne krajinou kokosových paliem.

brown wooden boat on body of water during daytimeKerala. Foto: unsplash.com

 

Poznávacie zájazdy do Indie


Keralu spája 44 vzájomne prepojených riek, čím patrí medzi najvyhľadávanejšie turistické destinácie v Ázii. Dlhé pobrežie s pokojnými plážami, smaragdovo zelené more, či svieže hory a exotické zvieratá sú klenotmi Keraly.

green grass field near houses under blue sky during daytimeZelená a farebná Kerala. Foto: unsplash.com

História Keraly je úzko spojená s obchodom s korením. Staroveká Kerala, oslavovaná ako indické pobrežie korenia, bola hostiteľom cestovateľov a obchodníkov z rôznych krajín, vrátane Grékov, Rimanov, Arabov, Číňanov, Portugalcov, Holanďanov, Francúzov a Britov. Takmer všetci tu zanechali svoje stopy, čo nakoniec sformovalo dnešnú Keralu.

hindu deity statue during daytimeHistória a tradície Keraly. Foto: unspalsh.com

Pohorie Západné Gháty je pohorie, ktoré sa tiahne v dĺžke 1500 km pozdĺž takmer celého západného pobrežia Indie. V pohorí sa vyskytuje 5000 druhov kvitnúcich rastlín, 179 druhov obojživelníkov, 508 druhov vtákov a 139 druhov cicavcov. Najmenej 325 druhov je ohrozených. Útočisko im poskytujú početné národné parky a prírodné rezervácie, ktoré sa rozkladajú najmä v južnej časti pohoria. Nachádza sa tu známa oblasť Munnar, ktorá je jedna z najkrajších prírodných rezervácii v Indii.

Image
Západné Gháty. Foto: depositphotos.com

Kerala je rozdelená do troch geografických oblastí. Vysočiny, ktorá sa zvažuje od Západného Ghátu do Strednej oblasti zvlnených kopcov a údolí do 580 km dlhého pobrežia s mnohými malebnými stojatými vodami, ktoré sú prepojené kanálmi a riekami. Divoká Kerala je pokrytá hustými lesmi a čajovými a kávovými plantážami. Väčšina štátu oplýva bujnou zeleňou.

brown nipa hut on green grass field during daytimeZelená Kerala. Foto: unsplash.com

Chokramudi je ohromujúci vrchol, ktorý sa nachádza v blízkosti údolia Bison, neďaleko mesta Munnar. Chokramudi je druhý najvyšší vrchol v Kerale o výške 2045 m. Chokramudi je jedným z najvyhľadávanejších turistických destinácií v Munnare, ktorý leží v národnom parku Eravikulam. Je to hora, ktorá stojí sama ako samotár medzi kopcami Munnaru. Z vrcholu hory je vidieť celý okres Idukki a všetky hlavné turistické miesta v Munnar.

goat on gray road beside grassNárodný park Eravikulam. Foto: unsplash.com

Severnú časť Keraly zdobí krásna oblasť Wayanad, ktorá je známa množstvom turistických chodníkov, úchvatných vodopádov, jaskýň, miest na pozorovanie vtáctva, bohatej fauny a flóry. Je to tiež oblasť známa pre koreniny, kávu, čaj, bambusové produkty, med či rôzne byliny. Vodopády Kanthanpara priťahujú svoju pozornosť, ako i priehrady Karapuzha, Pookodejazero Karlad. Nachádzajú sa tu jaskyne Edakkal, o ktorých sa predpokladá, že vznikli veľkou trhlinou v obrovskej skale. Vnútro zdobia zaujímavé reliéfy.

green grass field and trees during daytimeWayanad. Foto: unsplash.com

Periyar sú nádherné lesy v oblasti Thekkady v Kerale, kde je jedna z najkrajších prírodných rezervácií. Celú oblasť tvoria malebné plantáže, mestečká na kopcoch, kde sú chodníky na túry a prechádzky po horách. Zároveň je to jedna z najstarších rezervácií tigrov v Indii, vrátane bielych tigrov. Rezerváciu je možné preskúmať na lodi alebo trekmi.

Indický biely tigerIndický biely tiger. Foto: unspalsh.com

Bohatstvo keralských lesov je mimoriadne, nachádza sa tu viac ako 1965 kvitnúcich rastlín vrátane 170 druhov tráv a 143 druhov orchideí. Jediný juhoindický ihličnan, vedecky známy ako Podocarpus Wallchianus rastie práve tu. Žije tu viac ako 60 druhov cicavcov, slon ázijský, tiger bengálsky, bizón indický, jeleň sambarský, indický divý pes, leopard, vydra hladkosrstá, ktorú možno vidieť počas plavby loďou po jazere Periyar. V lesoch sa vyskytuje 265 druhov vtákov, ďatle, mucháriky, zobákorožce, chrapkáče. Žijú tu kobry, ako i množstvo nejedovatých hadov a varan indický.  

Bohatá keralská fauna. Foto: unsplash.com

Agasthyakoodam je jeden z najvyšších keralských vrchov. Je dlho známy ako raj pre pozorovateľov exotických vtákov. Jeho okolie je známe pre pozoruhodnú faunu a flóru, liečivými bylinami, rastie tu viac ako 2000 druhov lišajníkov, orchideí, machov a papradí. Vrch dostal meno podľa mudrca Agasthya a je obľúbeným pútnickým miestom. Nachádza sa tu svätyňa, ktorá je mu zasvätená. Dokonca sa aj o tunajšom vzduchu hovorí, že je liečivý. Výstup hore je povolený len s povolením od úradu pre ochranu prírody v hlavnom meste, pričom odporúčané sú mesiace január až apríl. Dá sa naň pozerať napríklad aj z neďalekej priehrady Neyyar, či z Bonacaudu.

Priehrada Neyyar
Priehrada Neyyar. Foto: unsplash.com

Kerala je známa aj pre rôzne rituály, ktoré sa odohrávajú pri tých najposvätnejších chrámoch. Theyyam je rituálne predstavenie veľmi živé a farebné, ktoré vychádza v tradičnej umeleckej forme. Verí sa, že Theyyam je určitým prejavom Šivu. Ľudia považujú samotný Theyyam za Boha a hľadajú od neho požehnanie.Tento rituál sa hráva s veľkým ohňom. Po predstavení a zvykoch sa miestni môžu priblížiť k Theyyam a porozprávať sa, získať jeho odpovede a požehnanie.

male game characterRituálne predstavenie Theyyam. Foto: unsplash.com

 

Top lokality

Munnar 

Munnar je horské mestečko v okrese Idukki juhozápadného indického štátu Kerala. Nachádza sa v nadmorskej výške okolo 1600 metrov v pohorí Západné Ghaty. Munnar sa tiež nazýva „Kašmír južnej Indie“ a je obľúbenou dovolenkovou destináciou pre svadobné cesty. V minulosti bol obľúbeným letoviskom britských vládcov v koloniálnom období. Nedotknuté doliny čajových plantáží, exotické druhy flóry a fauny v lesoch a vône korenia – toto všetko ponúka Munnar.

ImageMunnar. Foto: CK SATUR 

Cochin

Cochin je hlavným prístavným mestom na juhozápadnom pobreží Indie, je súčasťou okresu Ernakulam v štáte Kerala. Kochi je ideálnym východiskovým bodom pre objavovanie nepredstaviteľnej rozmanitosti a krásy Keraly. Je tiež miestom s mnohými tradíciami a rituálmi. Cochin, označované za kráľovnú Arabského mora, bolo významným obchodným centrom pre korenie na západnom pobreží Indie od 14. storočia a udržiavalo obchodnú sieť s arabskými obchodníkmi z predislamskej éry.

five people wearing multicolored costumes while dancingTradičný Cochin. Foto: unsplash.com

Fort Kochi

Fort Kochi je historická oblasť v meste Cochin v štáte Kerala v Indii. Malá rybárska dedina, ktorá sa stala prvým európskym mestom v Indii bude váš východiskový bod na cestách po Kerale. Kochi je pomyselným klenotom v korune Kerala s európskym dedičstvom a skutočným kozmopolitným charakterom. Pešia prechádzka ulicami je jedným z najlepších spôsobov, ako objaviť všetko, čo mesto ponúka - prírodný prístav a historické miesta. Druhou možnosťou je plavba loďou cez úchvatné modré lagúny a stojaté vody, ktorá zase ponúka pohľad na vidiecky život mestečka a jeho skutočnú krásu.

boats on sea near mountain during sunsetFort Kochi. Foto: unsplash.com

Ostrov Munroe

Ostrov Munroe je skrytá perla v stojatých vodách, ktoré sa skladá z 8 ostrovov. Každý z nich je oddelený malými vodnými kanálmi a jazierkami. Ostrov Munroe sa nachádza asi 27 km od Kollamu a je pomenované podľa rezidentného plukovníka Johna Munroea z bývalého kniežacieho štátu Travancore. Hovorí sa, že kopaním kanálov integroval niekoľko stojatých oblastí. Niektoré z hlavných atrakcií ostrova sú úzke vodné cesty, plavba po kanáloch a slávne preteky lodí Kallada, ktoré sa konajú počas 10-dňového festivalu Onam. Ostrov ponúka jedinečné a pokojné prostredie od neustáleho hluku moderných miest.

coconut tree during golden hourOstrov Munroe. Foto: unsplash.com

Kozhikode

Kozhikode bude mať vždy špeciálne miesto v histórii Keraly, pretože sem sa prvýkrát priplavil Vasco da Gama a vznikla tak legendárna cesta korenia. Tento región má neobyčajné historické čaro. Pláž Kozhikode je zosobnením tunajšieho tradičného prostredia a miestni sem prichádzajú vo veľkom počte na úchvatný západ slnka. Na pláži predajcovia ponúkajú čerstvé úlovky a morské plody, ako mušle „kallumekaya“, ktoré patria medzi najobľúbenejšie. Za úsvitu sa sem zas hrnú domáci, aby videli hravých delfínov. Nachádza sa tu i maják a dve móla, staré vyše sto rokov. Pre deti je tu park Lions a morské akvárium.

Kozhikode. Foto: unsplash.com

Región Kuttanad

Malá dedina Muthukulam sa pýši súborom malých ostrovov na jazere Vembanad, ktoré je súčasťou regiónu Kuttanad. Vtáčia rezervácia sa tu rozprestiera na rozľahlom území, a je navštevovaná sťahovavými vtákmi, čo ju robí dokonalým miestom pre milovníkov vtákov a ornitológov. Niektoré druhy je možné pozorovať aj na jazere ako volavky, kukučky, divé kačky, bocianov sibírskych a iné.

Jazero Vembanad v Kerale. Foto: unsplash.com

 

Hlavné mesto

Trivandrum/Thiruvananthapuram 

Trivandrum alebo Thiruvananthapuram, je hlavným mestom indického štátu Kerala. Je to najľudnatejšie mesto v Kerale a nachádza sa na západnom pobreží Indie neďaleko južného pobrežia pevniny. Zaujímavosťou je, že je hlavným centrom informačných technológií v Kerale a od roku 2016 prispieva 55% na vývoz softvéru zo štátu. „Vždy zelené mesto Indie“ tak nazval toto mesto sám Mahatmá Gandhí.

Trivandrum. Foto: unsplash.com

Práve v tomto hlavnom keralskom meste sa nachádza hinduistický chrám Shree Padmanabhaswamy, ktorý sa považuje na najbohatšie miesto uctievania na svete.

Posvätný chrám Shree Padmanabhaswamy. Foto: unsplash.com

Záujem vzbudzuje aj umelecké a prírodovedné múzeum Napier, ktorého súčasťou je aj Trivandrum zoologická záhrada, ktorá patrí medzi najstaršie v Indii. Založená bola už v roku 1857. Samotný architektonický štýl múzea je zmesou indických, čínskych, keralských a mughlaských škôl architektúry.

Umelecké a prírodovedné múzeum v Kerale
Múzeum Napier. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Iné atrakciePríroda

Backwaters

Backwaters je pomenovanie pre pokojnú a malebnú sieť lagún, jazier, riek a kanálov lemovaných palmami, ktoré vedú do vnútrozemia od pobrežia Kerala, od Fort Cochin po Kollam (Quilon). V srdci stojatých vôd je rozsiahle jazero Vembanad. Tradične sú tieto vody využívané miestnymi obyvateľmi na dopravu, rybolov a poľnohospodárstvo. Konajú sa to každoročné preteky hadích člnov, ktoré sú skvelý zdroj zábavy pre miestnych obyvateľov i turistov. Bujná zelená krajina, rozmanitá divoká zver, domy a dediny, ktoré lemujú stojaté vody, robia cestu pozdĺž týchto vodných ciest cestou cez iný svet.

Kultúra

Pevnosť Bekal

Kasaragod sa môže pochváliť najväčšou a najlepšie zachovanou pevnosťou v celej Kerale, ktorú lemuje aj nádherná piesočná pláž. Historická pevnosť Bekal má tvar obrovskej kľúčovej dierky. Bola postavená v 17. storočí. Ponúka krásny výhľad na Arabské more z vysokých vyhliadkových veží, ktoré kedysi okupovali veľké delá. Neďaleko pevnosti sa nachádza mešita. Pevnosť postavila dynastia Kadampa, ale v priebehu rokov zmenila viac krát majiteľa. Posledným majiteľom bola Britská východoindická spoločnosť. Pevnosť sa v súčasnosti využíva aj na natáčanie filmov.

KultúraPríroda

Múzeum čaju v Munnare

Čaj hral neoddeliteľnú súčasť v históriu Munnaru. Plantáže zohrali dôležitú úlohu pri prilákaní ľudí do tejto oblasti. Múzeum čaju ponúka nahliadnutie do histórie, od čajového valca ku modernej plne automatizovanej továrni a spracovania čaju. V múzeu sa nachádza aj miestnosť na degustáciu rôznych čajov, kde je možné ochutnať niektoré z najexotickejších odrôd čaju. Celú oblasť tvoria krásne čajové usadlosti.

História

Palác Padmanabhapuram

Približne 60 km od hlavného mesta Thiruvananthapuram leží sídlo bývalých vládcov Travancore, palác Padmanabhapuram. Toto majstrovské dielo keralskej architektúry tvorí drevený palác, ktorý je veľmi dobre udržiavaný. Vyniká nástennými maľbami zo 17. a 18. storočia a kvetinovými rezbárskymi dielami. Podlaha je vyrobená zo žuly. Pod palácom sa nachádzajú tajné podzemné chodby, v blízkosti zas chrám zasvätený bohyni Saraswati, či bazény pod holým nebom. Visiace mosadzné lampáše sú od 18. storočia stále funkčné. Tento palác pochádza z roku 1601.

Ajurvéda, India

Iné atrakcie

Ajurvéda

Ajurvéda je medicínsky systém s historickými koreňmi na indickom kontinente. Globalizované a modernizované postupy odvodené z tradíčnej ayurvedy sa používajú po celom svete ako doplnková alebo alternatívna liečba. V krajinách za hranicou Indie boli aurvédske terapie a postupy začlenené do všeobecných wellness aplikácií a v niektorých prípadoch dokonca aj do lekárskeho využitia. Ayurveda má osem spôsobov, ako je možné diagnostikovať choroby. Nazývajú sa Nadi (pulz), Mootra (moč), Mala (stolica), Jihva (jazyk), Shabda (rozprávanie), Druk (videnie) a Aakruti. Ayurvédi praktizujú prístup k diagnóze pomocou piatich zmyslov, napríklad sluch sa používa na sledovanie stavu dýchania a reči.

Stiahnuť PDF

Pláže

Pláž Marari 

Pláž Marari je pokojné miesto v meste Kerala, kde si môžete oddýchnuť a načerpať nové sily. Marari je známa svojimi kokosovými palmami a zlatistým piestkom. Ak hľadáte pokoj na opustených piesočných plážach, navštívte práve pláž Marari. National Geographic ju vyhlásil za jednu z najkrajších pláží na svete. Názov Marari pochádza z Mararikulum, miestnej rybárskej dediny na pobreží Arabského mora.

ImagePláž Marari. Foto: CK SATUR

Pláž Kovalam

Kovalam je pláž s tromi priľahlými plážami v tvare polmesiaca. Obľúbená je už od 30. rokov minulého storočia. Skalnatý výbežok na pláži tvorí krásnu pokojnú zátoku, ideálnu na kúpanie. Na pláži si môžete dopriať aj bylinné masáže, plavby na katamaráne alebo len tak jednoducho oddychovať. Hlavné mesto Thiruvananthapuram je vzdialené len 16 km.

Pláž Kovalam. Foto: unsplash.com

Pláž Varkala

Varkala leží 50 km severne od hlavného mesta Keraly, Thiruvananthapuram. Nachádza sa tu krásna piesková pláž a množstvo paliem. Okrem pláži je však Varkala známa aj pre dvetisíc rokov starý chrám Vishnu. Na pláži vo Varkalesa sú ajurvédske masážne centrá.

aerial view of beach during daytimePláž Varkala. Foto: unsplash.com

Pláž Poovar 

Pláž Poovar ponúka nádherný výhľad na zlaté pobrežie, ktoré je časte využívané ako miesto piknikov. Nachádza sa na sútoku rieky Neyyar, ktorá sa spája s Arabským morom. Obľúbené sú tu i lodné výlety. Od hlavného mesta Thiruvananthapuram je vzldialená približne 23 km.

Pláž Poovar. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Pre deti

Dobrodružné centrum Jatayu

Najväčšia socha vtáka na svete sa nachádza v skalnom parku Jatayu. Predlohou bol mýtický vták z indického eposu Rámajána. Legenda hovorí, že Jatayu sa pokúsil zachrániť Situ, manželku Rámu, keď ju kráľ démonov Ravana unášal na svojom voze. Jatayu statočne bojoval a padol na skaly ťažko zranený. Tento skalný park sa nachádza v Chadayamangalam, 50 km od hlavného mesta Trivandrum a je jedinečnou kombináciou umenia, mytológie, technológie, kultúry, dobrodružstva. Nachádza sa tu múzeum virtuálnej reality, divadelná mágia, ktorá vykresľuje príbeh Jatayu. Moderná lanovka tu ponúka pohľad na krásu krajiny. A keďže sa jedná o dobrodružný park, je tu zipline, trekking, zlaňovanie, lukostreľba, lezenie po stenách. Lezecké aktivity sú navrhnuté okolo prírodných skalných útvarov. V okolí je i liečebné centrum v jaskyni Siddha.

man in black t-shirt and blue denim jeans sitting on concrete wall during daytimeCentrum Jatayu. Foto: unsplash.com

Prírodná rezervácia Chimmini

Husté tropické lesy Chimmini sú domovom množstva vzácnej fauny a flóry, ktorý leží dve hodiny jazdy od mesta Kochi. Nachádza sa tu aj priehrada, ktorá poskytuje malebné miesto na piknik. Rezervácia divokej zveri Chimmini bola postavená v roku 1984 a susedí s rezerváciou Peechi-Vazhani. Návštevníci môžu vidieť slony, veveričky, leňochov. Túto oblasť je vhodné spoznávať aj peši alebo na bambusovom rafte.

Nádherná zelená Kerala. Foto: unsplash.com

Prírodná rezervácia Aralam

Rezervácia Aralam sa rozprestiera na ploche 55 km2 a v Kerale patrí medzi najlepšie. Je hostiteľom exotického radu fauny a flóry. Celá oblasť je pokrytá tropickými zelenými lesmi. Žijú tu slony, jelene, opice, veľké množstvo rôznych druhov motýľov. Existuje tu množstvo možností na turistiku. V samotnej dedine Aralam je farma, kde sa vyrábajú kokosové semená. V tejto rezervácii sa vypína aj najvyšší vrch Katti Betta s výškou 1145 m.

brown monkey sitting on gray concrete surface during daytimeKeralské živé klenoty. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Ryža je základom všetkým jedál v Kerale, čím sa vytvorili tie najlepšie recepty na svete. Tvorí základ každého tunajšieho jedla. Populárne je napríklad „malabar biriyani“, ryža s kuraťom. Ryža s ghee je v keralskej kuchyni veľmi obľúbená, pričom keď sa skombinuje vytvára luxusné jedlo s lahodne krémovou textúrou, ktorá je ľahko stráviteľná a zároveň môže byť doplnkom ku rôznym jedlám.

RyžaRyžna na stvoky spôsobov. Foto: unsplash.com

Korenie vždy hralo neoddeliteľnú súčasť histórie Keraly a preto je všadeprítomné. Sadya je tradičné sviatočné jedlo Keraly podávané na liste. Pozostáva z varenej ryže, príloh, rôznych slaných jedál, uhoriek a dezertov. Najskôr sa podáva ryža a následne „parippu“, čo je tekuté karí, nasleduje zeleninový guláš „sambar“ vyrobený z akejkoľvek dostupnej zeleniny.

sliced bread on green tableTradičné jedlo južnej Indie na banánovom liste. Foto: unsplash.com

Veľmi chutné je jedlo s názvom „avial“, čo je kombinácia zeleniny, kokosovej pasty a zelených čili papričiek. Obľúbený je „thoran“, ktorý obsahuje mletú fazuľu, kapustu, reďkovku, strúhaný kokos, kukrumu a červenú papriku. Sadya zahrňuje aj vyprážané banánové lupienky „upperi“, nakrájané uhorky a tvaroh ochutené horčicou, čili a karí. Podávajú sa spolu s mangom a limetkovým nálevom.

white ceramic bowl with rice and meat dishTypické malé porcie južnej Indie. Foto: unsplash.com

Obľúbený dezert Keraly je „payasams“, ktorého je množstvo variácií, ale jedná sa o puding zo sladkej hnedej melasy alebo mlieka, kokosového mlieka, korenia, ozdobený kešu orieškami a hrozienkami. Na konci sviatočného jedla sa podáva opäť ryža a „rasam“, čo je zmes čili a paprík uvarenej v tamarindovej šťave. Podáva sa tiež „kaalan“, ochutený cmar s kurkumou a zeleným čili, ktoré pomáhajú s trávením. Sadya je sviatkom plný chutí a zároveň aj akými gastronomickým rituálom.

red and white candy wrapperČili papričky z Keraly. Foto: unsplash.com

Keralská kuchyňa má čo ponúknuť aj milovníkom rýb, čo umožňuje aj jej geografická poloha. Lahodné je napríklad rybie „mappas“, „moilee“, krevety s čili, grilované ryby, ryba s kokosom, „pathiri“, čo je ryba v okrúhlom tenkom chlebe, rybie polievky a množstvo iných receptov.

brown chili on stainless steel bowlRyby na keralský spôsob. Foto: unsplash.com

Tradičná južanská kuchyňa zahŕňa pikantné mäsové jedlá, či už ide o kuracie alebo baranie. Lahodné je dusené kuracie mäso s ryžou, vyprážané a pražené hydinové mäso, mäsový vývar, kura na karí, pečená kačka, grilované kura a iné.

Mäsové jedlá s čili a kešu Foto: unsplash.com

Zo sladkých jedál sa oplatí vyskúšať keralský banánový dezert, kokosový puding, mangový z chia alebo kokosové suflé, „ada pradhaman“ čo je pochúťka z ryže, kešu, ghee a kokosového mlieka. Mliečny dezert „palada pradhaman“ obsahuje okrem mlieka, masla aj ryžovú múku a na záver sa ochucuje korením. „Pal payasam“ je sladký krémový dezert z ryže, mlieka, cukru, kde sa pridáva kardamón, orechy a hrozienka.

Puding - India
Mangový puding s chia. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Zábava

Ulica Jew

V meste Kochi je pestrá ulica Jew, po ktorej keď sa prechádzate, nájdete rôzne predajné stánky so starožitnosťami, tradičnými šperkami, domácimi potrebami a rôzne iné kuriozity. Predajcovia tu radi rozprávajú o pôvode predmetov. Ich životy sú farebnými spomienkami, ktoré dotvárajú autentickosť miesta.  

Farebné predmenty na ulici Jew. Foto: unsplash.com

Veli

Dedina Veli, leží na mieste, kde sa jazero Veli spája s Arabským morom. Poskytuje jedinečné príležitosti na plavbu loďou a piknik. Návštevníci si môžu požičať vodné bicykle, jazdiť na motorovom člne, túlať sa po záhradách či urobiť si piknik. Nachádza sa tu i detský park a plávajúca kaviareň. Veli leží len 12 km od hlavného mesta Trivandrum.

boat sailing and surrounded by plantsVeli. Foto: unsplash.com

Kozhikode

Ulica Mithai Theruvu patrí medzi najúžasnejšie miesto v kulinárskej sfére a ľudia sa sem hrnú, aby ochutnali origináne keralské chute. Legendárna ulica Mithai Theruvu je miestom, kde sa takého pochúťky v Kozhikode pripravujú. Ulica, pomenovaná z čias, keď bola lemovaná stánkami so sladkosťami je dnes obľúbeným miestom pre domácich ako aj turistov. Rad za radom stánkov so sladkosťami a pochúťkami rozličných chutí, patrí medzi najrušnejšie ulice v celom okrese.

man in white button up shirt and black pants standing in front of fruit standKeralské stánky. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Ostrov Ponnumthuruthu

Ponnumthuruthu je ostrov, ktorý leží neďaleko Varkaly a patrí medzi najkrajšie neobývané ostrovy v Kerale. Jeho názov v preklade značí zlatý. Je to centrum sťahovavých vtákov. Prístup je možný z dediny Nadunganda. V jeho okolí je pokojné jazero Akathumuri. Na ostrove sa nachádza storočný chrám Šivu.

green trees beside body of water during daytimeOstrov Ponnumthuruthu. Foto: unsplash.com

Chrám Parassini Madappura Sree Muthappan

Chrám Parassini Madappura Sree Muthappan leží na brehu rieky Valapattanam a priťahuje množstvo ľudí bez ohľadu na náboženstvo či kastu. Jedným zo zaujímavých faktov je, že psy sú tu považované za posvätné, lebo ťahajú voz lorda Muthappana. Chrám patrí medzi najposvätnejšie v severnej Kerale. Božstvo, ktoré je v chráme uctievané je Sree Muthappan, ktorý je zosobnením dvoch bohov, a to Višnu a Šivu. Chrám je známy aj vďaka rituálnemu umeniu, ktoré sa stále predvádza. Zároveň pre všetkých návštevníkov poskytuje bezplatné ubytovanie a jedlo ako varené čierne fazule a čaj. Nachádza sa v okrese Kannur.

person wearing costueTradičné keralské náboženské rituály. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Rozloha a populácia: 35,330,888 obyvateľov
38,863 km2

Jazyky: jazyk malayalam, angličtina

Náboženstvo: hinduizmus 57 %, 23 % islam, kresťanstvo 19 % 

Elektrický prúd: V Indii sa používajú odlišné elektrické zásuvky od európskych, preto je potrebné zakúpiť si univerzálny adaptér. Napätie má 220 voltov (50 Hz). Výpadky prúdu sú bežné, ich frekvencia závisí od oblasti.

Mena: indická rupia

Kurz: 1€ = 81.6515INR

Časový posun: +3,5h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Kerala sa vyznačuje príjemnou a rovnomernou klímou počas celého roka. Je to tropická oblasť, kde sa prejavujú monzúny (jún- september a október – november). V období zimy dochádza len k miernym poklesom teploty. Teploty v tejto lokalite sa pohybujú medzi 28-30 ℃.

Letisko a dĺžka letu

Do Indie je možné cestovať množstvom leteckých spoločností ako napr. Air India (priame spojenie z Viedne), Lufthansa, Swiss, Turkish Airlines, Aeroflot, Qatar Airways, Etihad, Fly Dubai a ďalšie.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Dillí, 50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, New Delhi 110021

Tel: +91 1126889071, +91 1126885340, +91 1126111075
Mobil: +91 9818799477 len pre nahlasovanie život ohrozujúcich prípadov, úmrtí, hospitalizácií, policajného zadržania a iných vážnych situácií občanov SR. Neslúži na poskytovanie informácií a termínov)
Email: emb.delhi@mzv.sk

Víza a doklady

Slovenskí občania pri vstupe do Indie podliehajú vízovej povinnosti (všetky druhy pasov). Cestovný pas musí mať minimálne 6-mesačnú platnosť. Potvrdenie o očkovaní sa nevyžaduje s výnimkou cestujúcich, ktorí prichádzajú z oblastí výskytu žltej zimnice (Afrika, Južná Amerika).

Colné predpisy

Cestujúci môžu doviesť cudziu menu v hotovosti až do výšky 5 000 USD alebo ekvivalent v inej mene. Vyššiu čiastku je potrebné colne deklarovať pri vstupe do krajiny vo forme vyplnenia colného formulára.

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR