
Holandsko
Krajina syrov, mlynov a tulipánov
"Boh stvoril svet mimo Holandska, ktoré si Holanďania stvorili sami", sú slová, ktoré sa zvyknú hovoriť o tejto príťažlivej monarchii. Snáď nikde na svete nie je taká krajina, ktorá by o svoju existenciu musela zápasiť s morom. Jedna tretina Holandska leží pod úrovňou hladiny mora.
Holandsko a mlyny. Foto: unsplash.com
Poznávacie zájazdy v Holandsku
Prvé kmene, ktoré sa tu usadili sa zdržiavali na umelých kopcoch vytvorených z trávových trsov. Hrádze sa začali stavať od 13. storočia, a tak sa hranica obývateľného územia posúvala smerom na západ. Počas obdobia stredoveku bol Utrecht tým najzápadnejším mestom. Rozloha Holandska je 41 526 km2 a až 6500 km2 územia vzniklo vysušením. Väčšina prírodných veľkých jazier boli vysušené pre získanie pôdy.
Holandské polia. Foto: unsplash.com
Aj jazero IJselmeer uchováva stopy dobývania. Zuidersee, kedysi na jeho mieste, je dnes od mora oddelené hrádzou v dĺžke 30 km. Na ohradených miestach tak vznikajú poldre, čo sa vysušujú a potom obrábajú. IJsselmeer je plytké sladkovodné jazero, ktoré vzniklo výstavbou priehrady v severnej časti krajiny. Zaberá plochu 1000 km2 a dosahuje 5,5 m hĺbku. Patrí tak medzi najväčšie v Holandsku. Je plné krásnych pobrežných scenérií.
Maják z 19. storočia. IJsselemeer. Foto: unsplash.com
Prírodná rezervácia ponúka množstvo aktivít vrátane surfovania, plávania či plachtenia. Očarujúce sú i miestne prechádzky, kde natrafíte nielen na krásne scenérie ale aj historické plachetnice.
Pobrežie IJsselmeer. Foto: unsplash. com
Frízske ostrovy sú reťazou ostrovov tiahnuce sa od Holandska až po Dánsko. V roku 2009 sa dostali aj na zoznam UNSECO. Čarovné dedinky so svojou zaujímavou históriou ako aj dunami vo vnútrozemí pôsobia nádherne. Medzi hlavné atrakcie patria jemné piesočnaté pláže a svieža zeleň, kde sa pasie dobytok. Sú miestom, kde sa môžete túlať, bicyklovať, alebo si len taj užívať nedotknutú krajinu.
Frízske ostrovy. Foto: unsplash.com
Medzi hlavné atrakcie patria jemné piesočnaté pláže a svieža zeleň, kde sa pasie dobytok. Sú miestom, kde sa môžete túlať, bicyklovať, alebo si len taj užívať nedotknutú krajinu. Nájdete tu i malebné mestečká, ako napríklad na ostrove Terschelling.
Terschelling. Frízske ostrovy. Foto: unsplash.com
Veluwezoom je súkromný národný park a zároveň i najstarší v Holandsku. Dominujú mu lesy, vresoviská, duny, jelene, diviaky, dobytok, jazvece. Je ideálnym miestom na preskúmanie krásnych prírodných scenérií.
Vresoviská v Holandsku. Foto: unsplash.com
Holandsko sa môže popýšiť aj ostrovom Schiermonnikoog, ktorý má rozlohu 40 km2. Nie sú tu autá, je tu málo domov a kľud. Pasúce sa zvieratá navodzujú idylický obraz prírody. Nachádza sa tu i národný park. Pobrežie okolo ostrova meria 18 km. Veľmi pekné sú prechádzky po ostrove, treba však sledovať hodinky, aby vás nezastihol príliv.
Schiermonnikoog. Foto: unsplash.com
Top lokality
DenHaag
DenHaag je tretie najväčšie mesto Holandska. Je sídlom holandského panovníka a v meste sa nachádza aj niekoľko bývalých kráľovských palácov. Kráľ Willem-Alexander a kráľovná Máxima žijú v Huis ten Bosch v Haagse Bos a pracujú v paláci Noordeinde v centre mesta. Okrem toho existujú v meste ďalšie dva bývalé kráľovské paláce. Kneuterdijk palác, postavený v roku 1716, je teraz domovom Štátnej rady v Holandsku a palác Lange Voorhout teraz slúži ako Múzeum Eschera, ktoré je venované holandskému grafickému umelcovi MC Escherovi.
DenHaag. Foto: depositphotos.com
Binnenhof je komplex budov v centre mesta DenHaag. Binnenhof je najstarší parlament na svete, ktorý je dodnes využívaný. Už od roku 1446 sa tu zhromažďujú Generálne stavy holandského parlamentu, vďaka čomu je po stáročia stredobodom miestneho politického diania. Tento gotický hrad bol postavený prevažne v 13. storočí a pôvodne fungoval ako sídlo holandských kniežať a neskôr, v roku 1584, sa stal politickým centrom Holandska. Binnenhof je zaradený medzi TOP 100 holandských miest.
Biennenhof. Foto: depositphotos.com
Rotterdam
Rotterdam je druhé najväčšie mesto v Holandsku. Hovorí sa mu aj "Brána Európy", či "Holandský Manhattan". Sídli tu nádherná univerzita a tiež sa pýši modernými mrakodrapmi, krásnym prostredím na brehu rieky a kultúrnymi atrakciami. Slávny tu bol hotel New York, odkiaľ odchádzali ľudia do USA. V roku 1958 tu bola postavená loď SS Roterrdam, ktoré brázdila Atlantik až do USA.
Rotterdam. Foto: unsplash.com
Mesto bolo zničené počas 2. sv. vojny. Po skončení vojny sa staval nový prístav, nábrežie a dnes je domovom mimoriadnej architektúry, čím sa tak radí medzi najkrajšie v krajine. Medzi mestské zaujímavosti patria určite kockové domy zo 70 rokov minulého storočia.
Kockové domy. Rotterdam. Foto: unsplash.com
V Rotterdame sa nachádza najväčší vnútorný trh v Holandsku - Market Hall, ktorý má tvar archy. Sú tu i apartmány, obchody s jedlom, reštaurácie, vinárne, ako i atraktívne okolie.
Market Hall. Rotterdam. Foto: unsplash.com
Utrecht
Utrecht patrí medzi najstaršie mestá v Holandsku. Dnes sa jedná o atraktívne a veľmi príjemne pôsobiace mesto. Má nádhernú stredovekú štvrť s množstvom gotických prvkov, ktoré mestu dodávajú umelecký nádych. Nachádza sa tu najvyšší holandský vežovitý gotický kostol Domtoren a jeho priľahlé kláštorné záhrady pôsobia veľmi elegantne.
Utrecht. Foto: unsplash.com
Utrecht sa preslávil aj krásnym zámkom Kasteel de Haar, ktorý je najväčší v krajine. Najstaršia zmienka pochádza zo 14. storočia, keď tunajšie pozemky získala rodina De Haar, ktorá vlastnila hrad do roku 1440, keď umrel posledný mužský dedič. Hrad získala rodina Van Zuylen. V okolí zámku je záhrada vytvorená podľa vzoru Versailles. V roku 2000 rodina Van Zuylen odovzdala vlastníctvo zámku a záhrad nadácii Kasteel de Haar. Zachovala si však právo stráviť na hrade jeden mesiac v roku. Rozsiahly program obnovy začal v roku 2001 a ukončený bol o 10 rokov neskôr.
Kasteel de Haar. Utrecht. Foto: unsplash.com
Leiden
Leiden je malé ale krásne mesto, 30 km od Amsterdamu. Pýši sa najstaršou univerzitou v krajine a je rodiskom slávneho Rembrandta. Mesto je plné študentov, čím si žije mladistvou atmosférou. Leiden je tradičné holandské mesto, ktorému tiež dominujú kanály.
Leiden. Foto: unsplash.com
Nájdete tu múzeá a historické centrum zo 16. a 17. storočia plné zaujímavej architektúry. Ikonou mesta je aj západná brána Morspoort, kostol sv. Pankráca z 15. storočia, či kruhová pevnosť De Burcht. V južnej časti mesta sú záhrady a parky.
Morspoort. Leiden. Foto: unsplash.com
Delft
Mesto Delft sa nachádza v južnom Holandsku. Je obľúbenou turistickou atrakciou v krajine. Nachádza sa v ňom Delftská technologická univerzita, ktorá je považovaná za centrum technologického výskumu a vývoja v Holandsku či výrobňa keramiky Delft Blue. Delft je známy pre keramické výrobky z keramiky Delft, ktoré boli navrhnuté na dovezený čínsky porcelán zo 17. storočia. Mesto malo skorý štart v tejto oblasti, pretože bolo domovom prístavu holandskej spoločnosti East India. Historicky Delft zohral veľmi významnú úlohu v holandskom Zlatom veku.
Delft. Foto: unsplash.com
Groningen
Jedná sa o najväčšie mesto severnej časti, ktorému sa hovorí aj „Metropola severu“. Je staré viac ako 950 rokov. Často bolo okupované Anglosasmi. Najstaršie archeologické dôkazy o tunajšej civilizácii sú staré 6000 rokov. Prvé veľké osídlenie tu bolo založené v 1. storočí. V 13. storočí bolo dôležitým obchodným centrom. Zlatý vek mesto zažilo v 15. storočí, kedy bol vybudovaný aj kostol s vežou Martinitoren, ktorý je dominantou mesta. Ako väčšina moderných miesto ponúka niečo pre každého, od múzeí, divadiel, reštaurácií, obchodov, športových aktivít či rušného nočného života.
Groningen. Foto: unsplash.com
Hlavné mesto
Amsterdam
Amsterdam je hlavným mestom Holandska, ktoré vo vás zanechá veľmi príjemné pocity. Jeho obyvatelia sú viac uvoľnení a príjemní. Možno to bude tým, že je zaradené medzi jedno z najviac multikultúrnych miest sveta.
Amsterdam. Foto: unsplash.com
Keď sa vyberiete do tohto mesta, musíte sa pripraviť na to, čo u nás na Slovensku nie je vidno len tak často. V Amsterdame je legalizovaná prostitúcia, ktorú si najviac môžete všimnúť na Ulici červených svetiel a takisto je tu legalizovaná konzumácia marihuany, ktorá sa tu bežne predáva v tzv. ,,coffeeshopoch".
Amsterdam. Foto: depositphotos.com
Treba zažiť

Kinderdijk
Mestečko, plné ikonických veterných mlynov, je pravidelnou zastávkou každého turistu. Nádherných 19 mlynov bolo postavených približne v roku 1740 a pozdĺž kanálu sú zoradené v dvoch radoch. Mlyny slúžili na odčerpávanie vody a funkčné sú dodnes, hoci len v mesiacoch júl a august. V roku 1997 atrakciu ocenilo aj UNESCO a zaradilo ich do svojho zoznamu svetového dedičstva.

Zaanse Schans
Veľkomestá nám prinášajú mnoho výhod, no vytráca sa v nich všetko to tradičné. V blízkosti rušného Amsterdamu je malý skanzen, ktorý ponúka typické symboly Holandska- mlyny s drevenými domčekmi, kvetiny a loďky. Ochutnávka rôznych druhov syru a komentovaná výroba holandských drevákov sú hlavnými lákadlami všetkých turistov, ktorí odchádzajú s kopou originálnych suvenírov.

Keukenhof
Keukenhof mnohí poznajú pod menom „Záhrada Európy“ a nie je tomu len kvôli kráse tohto miesta, ale aj vďaka veľkosti- je to najväčší kvetinový park v Holandsku a zároveň v celej Európe. Záhrada bola založená v roku 1949 a každoročne sa tu zasadí okolo 7 miliónov tulipánov, narcisov, hyacintov a ďalších cibuľovitých kvetín. Toto miesto ohromí všetky vaše zmysly. Vôňa kvetov v kombinácií s farebnosťou kvetov budú dôvodom, prečo sa budete chcieť znova vrátiť.
Pláže
Scheveningen
Scheveningen je moderným prímorským letoviskom, kde sa nachádza krásna piesková pláž, promenáda, maják a mólo. Nájdete tu možnosti na windsurfing alebo kiteboarding. Promenáda je plná reštaurácií, kde môžete ochutnať tie najlepšie čerstvé morské úlovky.
Scheveningen. Foto: unsplash.com
Pre deti
De Biesbosch
Nádherný park Biesbosch sa nachádza v sladkovodnej prílivovej oblasti. Jeho rozloha činí 90 km2. Kedysi bola táto oblasť zatopená pri povodni v roku 1421 a vznikol tak rozsiahle mokradiny. Názov parku v preklade značí „rákosový les“. Je pretkaný mnohými vodnými cestami, tvoria ho vŕby. Žijú to volavka, orol morský, srnky, líšky, ondatry. Toto miesto je výsledkom toho, že sa niekoľko riek stretáva a formuje zaujímavú deltu, kde sa darí unikátnej faune a flóre. Malebná sieť úzkych a širokých potokov ponúka možnosť turisticky, cyklistiky, jazdy na koni či kanoistiku.
De Biesbosch. Foto: unsplash.com
Za dunami do národného parku Texel, či oddych na pláži
Pre milovníkov zvierat, Holandsko ponúka výnimočný park na ostrove Texel, v západnej časti krajiny. Je pomerne veľký, takže možností na jeho spoznanie je viac. Okrem šantenia na dunách, tu môžete pozorovať vtáctvo, ako bažanty, čajky, rybárikov a iné. Parkom sa túlajú aj králiky, ježkovia, zajace a vody sú zas domovom pre sviňuchy či tulene. S deťmi si pri slnečnom počasí môžete užiť aj pláž.
Texel. Foto: unsplash.com
Gastronómia
Holandsko vyniká vo svete najmä pre svoje vynikajúce syry a to "Gouda" a "Eidam". Vyrábajú sa z plnotučného mlieka. Rozdiel medzi nimi je v tuku. Syry sa obaľujú do vosku na dva týždne, ktorý ho tak chráni.
Holandské syry. Foto: unsplash.com
Holandská kuchyňa je pomerne pestrá. Obsahuje množstvo rýb. Typické sú slede, ktoré sú čerstvé od mája do júla a podávajú sa v sendviči s uhorkami a cibuľou. Lahôdkou sú aj údené úhory. Pripravujú sa aj tak, že keď sa očistia, na celú noc sa dajú do slanej vody a potom sa údia. Obľúbené sú i rôzne zeleninové sendviče.
Ryby, či už slede, slanečky sa v reštaurácii podávajú čerstvé a dobre spracované a mnoho spôsobom – grilované, vo vývare, s hubami, s vínnou omáčkou. V typickej holandskej pekárni sa oplatí ochutnať napríklad toast s krabom, paštikou či udenáčom, alebo chlieb so šunkou.
Slede. Foto: unsplash.com
Obľúbený je aj pečený či grilovaný steak s opekanými zemiakmi. Holanďania milujú aj zemiaky na rôzne spôsoby. Zemiaková kaša sa líši od našej, lebo obsahuje mrkvu, cibuľu a niekedy aj hovädzie mäso. Ich obľúbeným jedlom je aj "stamppot", zemiaky a zeleninové pyré, alebo holandské hranolky.
Zemiakové pyré. Foto: unsplash.com
Medzi tradičné holandské jedlá patrí aj hrachová polievka, hustá a aj s udenou klobásou. Národnou polievkou je "bruine bonensoep", polievka zo šarlátových fazúľ.
Hrachová polievka. Foto: unsplash.com
Tradičným nápojom je čierna káva, ktorá sa podáva s kanvičkou nesladeného kondenzovaného mlieka. Holandsko sa do sveta dostalo aj pre svoje slávne pivá, ako Heineken, Amstel, Grolsch. Víno sa do krajiny dováža. Jenever sa podobá anglickému ginu, ale je slabší. Podáva sa v špeciálnych chladených pohároch a môže sa ochutiť citrónom.
Heineken. Foto: unsplash.com
Ako sladký dezert sa podávajú palacinky napríklad s javorovým sirupom. Starým spôsobom sa palacinky vyrábajú pomocou stroja, kde sa platňa namaže maslom a potom sa vleje do mriežky cesto. Takto pripravené sa podávajú s cukrom.
Sladké palacinky. Foto: unsplash.com
Zábava
Bicyklovanie v Holandsku
Holandsko nie je len krajina syrov či tulipánov, ale i bicyklov. Pri spoznávaní miest si na bicykli môžete užiť kopec zábavy. V tejto krajine sú bicykle vlastne nevyhnutnosťou, keďže do mnohých zón MHD nepremáva a sú nedostupné aj autom. Preto sú bicykle súčasťou holandského folklóru. Sú pohodlné a majú aj bezplatné možnosti parkovania. Najväčšie spoločnosti sú napr. Mac Bike na Centrálnej stanici v Amsterdame, Leidsplein alebo Visserplein.
Všadeprítomné bicykle. Holandsko. Foto: unsplash.com
Mestské bary - Amsterdam
Príjemný bar na posedenie nájdete v Amsterdame. Jedná sa o waterfont bar Pllek. Alebo Bar Ciel Bleu v hoteli Okura, na najvyššom poschodí, pričom budete mať krásny výhľad na mesto. Ak milujete hudbu, vyberte sa do hudobného baru Supperclub.
Pllek. Foto: unsplash.com
Tajné tipy
Hoge Veluwe
Hoge Veluwe je najväčším národným parkom v Holandsku. Nachádzajú sa tu nádherné prírodné scenérie, ktoré dotvárajú jelene, diviaky, ako aj iná divá zver, vresoviská a husté lesy. Nájdete tu bicykle a chodníky, po ktorých môžete spoznávať krásy parku.
Hoge Veluwe. Foto: unsplash.com
Deventer
Mesto Deventer je staré hanzovné mesto na brehoch rieky Ijssel. Okrem bohatej histórie, krásneho nábrežia, zaujme aj nádhernými pamiatkami, peknými námestiami, múzeami a veľmi príjemnou atmosférou. Mesto ponúka množstvo nákupných možností, kaviarní a reštaurácií. Zaujímavý je kostol sv. Lebuinusa, najstarší holandský park Worpplantsoen.
Deventer. Foto: unsplash.com
Middelburg
Mesto Middelburg leží v juhozápadnej časti Holandska. Známe je pre športové tímy, divadlá, koncerty ale i pekných pamiatok. V 16. storočí bol Middelburg domovom maliarov, hudobníkov, spisovateľov a hercov. Bývalá radnica je srdcom mesta. Pri túlaní sa čarovnými uličkami narazíte aj na dizajnérske kaviarne. Nenechajte si ich ujsť, majú výnimočnú atmosféru.
Kaviareň v meste Middelburg. Foto: unsplash.com
Ommen
Ommen leží vo východnej časti Holandska a datuje sa už od obdobia 13. storočia. V jeho okolí sa nachádzajú osady a dedinky, kde si počas leta môžete užiť trhy, jarmoky, koncerty či rôzne dedinské ceremónie. Pri spoznávaní okolia kde sú turistické chodníky objavíte staré kostoly a veterné mlyny.
Ommen. Foto: unsplash.com
Užitočné informácie
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha a populácia: 17,205,997 obyvateľov
41 526 km2
Jazyky: holandčina, frízština
Náboženstvo: rímskokatolícke 30%, protestantské 21 %, bez vyznania 40 %, iné
Mena: euro
Časový posun: 0h
Klimatický diagram
Kedy vycestovať
Podnebie je ovplyvňované Severným morom a Golfským prúdom - mierne zimy bez snehu, chladnejšie letá (priemerná letná teplota je 16° C) a časté dažde. Ideálne na poznávanie je obdobie jari.
Letisko a dĺžka letu
Doprava do Holandska je možná letecky z Viedne priamo do Amsterdamu.
Zastupiteľský úrad
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Haagu, Parkweg 1, 2585, JG Den Haag
Tel: +31704167777
Email: emb.hague@mzv.sk
Víza a doklady
Od štátnych príslušníkov EÚ sa pri vstupe vyžaduje platnosť cestovného pasu alebo občianskeho preukazu počas celej dĺžky pobytu v krajine;