Gruzínsko

Gruzínsko

Očarujúci Kaukaz, víno a pohostınnosť

Stiahnuť PDF

Gruzínsko je krajinou ktorá láka pre krásne pamiatky, nádherné hory, pohostinnosť miestnych obyvateľov a rozmanitou kultúrou. Očarujúci Kaukaz a Svanetia je pre svoje stredoveké dedinky zapísaná aj na zozname UNSECO. Gruzínsko sa nachádza pri východnom okraji Čierneho mora. Susedí s Ruskom, Tureckom, Arménskom a Azerbajdžanom. Súčasťou krajiny sú autonómne oblasti Adžária a Abcházia.

Zobraziť viac

Gruzínsko je krajinou ktorá láka pre krásne pamiatky, nádherné hory, pohostinnosť miestnych obyvateľov a rozmanitou kultúrou. Očarujúci Kaukaz a Svanetia je pre svoje stredoveké dedinky zapísaná aj na zozname UNSECO. Gruzínsko sa nachádza pri východnom okraji Čierneho mora. Susedí s Ruskom, Tureckom, Arménskom a Azerbajdžanom. Súčasťou krajiny sú autonómne oblasti Adžária a Abcházia.

green trees near body of water under blue sky during daytimeGruzínsko. Foto: unsplash.com

Poznávacie zájazdy do Gruzínska

 

Veľký Kaukaz je pohorie, ktoré sa rozprestiera medzi Čiernym a Kaukazským morom. Toto majestátne pohorie tvorí hranicu medzi Ruskom, Gruzínskom a Azerbajdžanom. V jeho okolí žije viacero národov ako napríklad Gruzínci, Kurdi, Čerkesi, Avari, Čečenci, Balkari a viacerí iní. Práve preto na tomto mieste môžete počuť rôzne jazyky. Jeho najvyšším vrchom je Elbrus, ktorý meria až 5 600 m. n. m. a prezývajú ho aj ,,Hora, ktorá prináša šťastie."

brown and white mountain near lake under gray skyKaukaz. Foto: unsplash.com

Kazbegi je región ležiaci na hranici s Ruskom sa rozprestiera na neveľkej ploche asi 1000 km². Jeho plocha je hornatá a miestne vrchy sú vyhľadávané milovníkmi zimných športov.

lake surrounded by green trees and mountains under blue sky during daytimeKazbegi. Foto: unsplash.com

Cez jeho hlavné mesto Stepanstsminda vedie tiež Gruzínska vojenská cesta. Táto 213 km dlhá trasa spájajúci Tbilisi s ruským Vladikaukazom prechádza tunelmi a údoliami riek, no jeho najzaujímavejším úsekom je prechod cez hlavný hrebeň Veľkého Kaukazu. Úplne vybudovaná bola v roku 1799 a zohrala významnú rolu vo vzájomnom obchodovaní krajín.

gray concrete building on hillKazbegi. Foto: unsplash.com

Svaneti alebo Svanetia je horská oblasť v severozápadnom kúte Gruzínska, na hraniciach s Abcházskom a Ruskom. Obklopená vysokými končiarmi hôr je Svanetia izolovanou a najvyššie položenou obývanou oblasťou celého Kaukazu. Aj preto sa jej obyvatelia od ostatných Gruzíncov odlišujú jazykovo aj kultúrne. Ako oni sami tvrdia, ich jazyk je od ostatných Gruzíncov natoľko odlišný, že keď začnú hovoriť po svojom, nemajú šancu im porozumieť. Nachádza sa tu aj najvyšší vrchol Gruzínska, Shkhara /5193 metrov/, symbolom Svanetie je aj nádherný kopec Ushba /4 710 metrov/, ľahko rozpoznateľný vďaka svojim dvom strmým vrcholkom.

green and white mountains under gray sky at daytimeSvaneti. Foto: unsplash.com

Ushba je hora strednej časti Veľkého Kaukazu. Nachádza sa v gruzínskom regióne Svaneti, pár sto metrov južne od hraníc s ruskou Kabardsko-Balkarsko republikou, na krátkom výbežku z hlavného kaukazského hrebeňa. Jedná sa o monumentálnu skalnú pyramídu s dvoma vrcholmi (južný 4710 m n. m., severný 4697 m n. m.). Hoci hora so svojou výškou nepatrí k tým úplne najvyšším na Kaukaze, je výraznou dominantou severnej Svanetie a býva označovaná ako "kaukazský Matterhorn".

Ushba. Foto: unsplash.com

 

Top lokality

Batumi

Gruzínsko patrí medzi štáty, ktoré sa môžu pochváliť svojou prímorskou lokalizáciou. Preto počas návštevy tejto neobyčajnej krajiny netreba vynechať ani návštevu pobrežných miest. Tým najvýznamnejším z nich je práve Batumi, zvané tiež „Perla čierneho mora“ a patriace medzi najstaršie na svete. Svojim kultúrnym aj politickým postavením je schopné konkurovať dokonca aj samotnému Tbilisi. Vychutnajte si nádherný kontrast historickej a modernej časti Batumi, rovnako ako prechádzku pôvabnou 7 kilometrovou promenádou, ktorá dodáva mestu svojský ráz už od roku 1881.

aerial view of city buildings during daytimeBatumi. Foto: unsplash.com

Sighnaghi 

Gruzínske mesto Sighnaghi sa nachádza len niečo vyše hodiny cesty autom od Tbilisi a je známe ako mesto lásky. Bolo tiež jednou z mnohých zastávok Gruzínska pozdĺž starobylej Hodvábnej cesty. Mesto nedávno prešlo výraznou obnovou a zlepšením infraštruktúry. Kasína, luxusné hotely, kvalitné vína a najmä nádherný výhľad na údolie Alazani robia z Sighnaghi jedno z najatraktívnejších gruzínskych miest.

green trees and houses under orange skySighnaghi. Foto: unsplash.com

Mesto leží na vrchu s výhľadom na a pod ním sa rozprestiera jeden z najslávnejších gruzínskych vinárskych regiónov. V Sighnaghi nájdete aj historické a kultúrne pamiatky. Jeho očarujúce dláždené uličky, obnovené pôvodná secesné budovy a podrobné fasády dávajú mestu romantickú mystiku. Mesto Sighnaghi je tiež obľúbeným miestom pre svadby. Nachádza sa tú aj prvá „nonstop“ svadobná kaplnka - obrady sa tu konajú vo všetkých denných a nočných hodinách. Je tiež častým miestom pre tradičné gruzínske tanečné recitály, hudobné a remeselné festivaly.

Sighnaghi. Foto: unsplash.com

Gordi

Dedinka Gordi, ktorá sa nachádza 42 kilometrov od mesta Kutaisi je východiskovým bodom k návšteve kaňonu Okatse. Dĺžka kaňonu je asi 16 kilometrov, jeho šírka sa pohybuje od 10 do 15 metrov a je približne 50 metrov hlboký. Pozdĺž kaňonu nájdete niekoľko vodopádov, z ktorých jeden má výšku 70 metrov. Dedinka Gordi so známym kaňonom láka každoročne mnoho turistov, ktorý tu obdivujú čaro divokej prírody a krásne výhľady.

Image
Gordi. Foto: CK SATUR

Kutaisi

Kedysi jedno z najvýznamnejších gruzínskych miest bolo založené pred viac ako 4 tisíc rokmi. Na hodnote naberalo storočiami, počas ktorých sa stávalo sídlom viacerých dôležitých kráľovstiev rozprestierajúcich sa po okolitej krajine.

brown steel electric postKutaisi. Foto: unsplash.com

Hoci jeho postaveniu ublížili nie až tak dávne udalosti, akými bolo obsadenie Turkami, či násilné pridelenie Gruzínska k sovietskemu zväzu, môže sa pochváliť krásnym prostredím, ktoré zaujme najmä svojou úžasnou historickou atmosférou.

Kutaisi. Foto: unsplash.com

 

Hlavné mesto

Tbilisi

Vyrazte za krásami hlavného mesta, ktoré bolo súčasťou hodvábnej cesty a ktorého história siaha až do 5. storočia. Objavte čaro starých domčekov, pôvabných chrámov a viac ako 300-ročných kúpeľov. V tejto viac ako miliónovej metropole sa určite nebudete nudiť a dopriať si môžete akúkoľvek z turistických aktivít. Pôvabné mesto na európskej úrovni, ktoré je obklopené rozľahlou zeleňou a hornatým prostredím vás vtiahne do svojej jedinečnej atmosféry, ktorá učaruje naozaj každému.

aerial photography of buildingsTbilisi. Foto: unsplash.com

Pamiatkami Tbilisi vedie turistov pešia kultúrno-turistická trasa dlhá asi 1,5 kilometra. Prechádza všetkými najvýznamnejšími miestami a umožňuje tak nevynechať ani jednu časť z toho najlepšieho. Od botanickej záhrady, cez synagógu, Most mieru, až po kostol Betlemi. Celú cestu spríjemní jazda lanovkou k monumentu Matka Gruzínska, okolie ktorého nám poskytne dokonalý výhľad na panorámu hlavného mesta. Oplatí sa prezrieť si aj architektúru starého mesta a sírnych kúpeľov.

houses on hillsHistorické Tbilisi. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Gergeti Trinity, Gruzínsko

HistóriaKultúra

Gergeti Trinity

Kostol Najsvätejšej Trojice, tak znie slovenský názov komplexu gruzínsko-pravoslávnych chrámov rozprestierajúcich sa na náhornej plošine neďaleko Stepanstsminda. Jeho história sa začala písať už v 14. storočí, no počas úradovania Sovietskeho zväzu tu boli akékoľvek omše zakázané. Okrem pokojnej a mystickej atmosféry si z jeho prostredia môžu návštevníci vychutnať aj nádherný výhľad na okolitú hornatú krajinu.

David Gareja

Vychádzajúc z mesta Rustavi, vzdialeného iba 25 km od Gardabani, je kláštor David Gareja, ktorý je jedným z najunikátnejších a najzaujímavejších pamiatok Gruzínska. Jaskynný komplex Davida Gareju, je známy po celom svete svojou originalitou a vzácnosťou. Súčasťou komplexu sú stovky jaskýň, všetky zabudované do útesov - kostoly, kláštorné bunky, skladovacie priestory, miestnosti a ďalšie v 14 celkom kláštorných súboroch, z ktorých každý bol postavený v inom čase. História komplexu sa datuje do prvej polovice 6. storočia, keď do Gruzínska prišlo 13 asýrskych otcov. Títo mnísi prišli do Gruzínska, aby posilnili kresťanstvo v tomto regióne. Jedným z otcov bol David, ktorý založil prvý kláštor súboru, Davidov kláštor, v prírodnej jaskyni. Jeho študenti Dodo a Lukian založili ďalšie dva kláštory, Dodos Rka a Natlismtsemeli. David Gareja je dnes architektonickým majstrovským dielom, a to tak kvôli jeho veľkému rozsahu, ako aj vďaka tomu, že jeho historické a umelecké zásluhy zaujímajú osobitné miesto medzi kultúrnymi pamiatkami Gruzínska. Niektoré fresky boli poškodené kvôli sovietskym a ruským vojenským školeniam, ktoré sa konali v areáli, ale ako celok je David Gareja dobre zachovaný a vynikajúcou pripomienkou hlbokej histórie regiónu. Hranica medzi Gruzínskom a Azerbajdžanom vedie priamo cez komplex Davida Gareja, čo vedie k medzinárodným sporom o dedičstvo súboru. Keďže sa obe krajiny snažia prevziať úplnú kontrolu, každá strana trvá na tom, že je to jediný skutočný vlastník a že ich história ich spája priamo s touto stránkou. Rokovania stále prebiehajú, a preto David Gareja stále zostáva miestom medzinárodných záujmov.

Mtskheta, Gruzínsko

HistóriaPríroda

Mtskheta

Približne 20 kilometrov severne od hlavného mesta sa nachádza neveľké mestečko ukrývajúce veľký poklad. Aj napriek svojej menšej rozlohe však patrí medzi najstaršie v krajine. Navštíviť sa určite oplatí pravoslávny kláštor Jvari zo 6. storočia, ktorý bol zapísaný do UNESCO. Do tohto významného zoznamu patrí aj ďalšia z miestnych pamiatok – monumentálna katedrála Svetitskhoveli. Niekoľko storočí slúžila ako korunovačné a pohrebné miesto gruzínskych monarchov a dnes sa pýši titulom druhej najväčšej katedrály v krajine.

História

Tsinandali

Kaštieľ v dedine Tsinandali je rodovým majetkom kniežacej rodiny Chavchavadze. S touto rodinou je spojených veľa úžasných, krásnych a tragických udalostí v histórii Gruzínska. Dejiny rodiny Chavchavadze a ich dedičstvo sú úzko späté s dejinami Gruzínska. Dnes je v Tsinandali múzeum, ktoré navštevujú turisti z celého sveta. Interiér 19. storočia bol takmer kompletne zrekonštruovaný, aj keď palác má dnes iba 7 izieb z pôvodných 20. V múzeu sa konajú pravidelné výstavy umenia a v suteréne paláca sa konajú ochutnávky vín.

Iné atrakcie

Gremi

Gremi stojí nad zeleným údolím Alazanu a priťahuje turistov, ktorých cesta vedie medzi Telavi a Kvareli. Ponurý a monumentálny hrad je jedným z najnavštevovanejších turistických miest v Gruzínsku. Architektonický komplex bol postavený v 16. storočí v čase kráľa Levana z Kakheti, ktorý Gremi vyhlásil za hlavné mesto Kakhetského kráľovstva. Na príkaz Levana bol na malej hore postavený hrad a kostoly a na úpätí hory sa objavilo bohaté obchodné mesto s viac ako 100 000 obyvateľmi. Niektoré historické zdroje uvádzajú, že jedna vetva legendárnej Hodvábnej cesty prechádzala cez Gremi. Bohužiaľ sláva Gremi trvala iba 150 rokov Začiatkom 17. storočia ho zbúrala armáda Perzie. Mesto sa nedokázalo úplne zotaviť a tak presťahovali hlavné mesto do Telavi. V miestnom múzeu je vystavená expozícia predmetov z každodenného života tohto obdobia. Oplatí sa tiež navštíviť obnovený kráľovský hrad.

Ananuri, Gruzínsko

HistóriaPríroda

Ananuri

Medzi zachované pamiatky Gruzínska jednoznačne patrí tento krásny hradný komplex zo 17. storočia. Hoci má za sebou pestrú minulosť, plnú vojenských konfliktov, dokázal si udržať svoju krásu až do dnešných dní. Zložený je z viacerých častí, za zmienku stoja napríklad Kostol Panny Márie, zvonica a menší kostol Gvateba s vežou s zaujímavou ihlanovitou, stupňovitou strechou. Vychutnajte si spolu s nami čaro tejto rozprávkovej stavby nachádzajúcej sa v obklopení rieky Aragvi a horského prostredia.

Uplistsikhe, Gruzínsko

HistóriaPríroda

Uplistsikhe

Neďaleko rieky Mtkvari je možné okrem krásneho prírodného prostredia nájsť aj monumentálnu jaskynnú dedinu, ktorá tu bola založená ešte v starodávnych dobách, pred našim letopočtom. Toto úžasné miesto, ktorého ulice, paláce, kostoly a štvrte boli umiestnené do horských jaskýň, bolo v helenistickom aj antickom období významným náboženským a kultúrnym centrom. Z pôvodných viac ako 700 jaskýň sa dodnes zachovalo len asi 150, no aj toto množstvo stačí na to, aby sa jeho návštevníci mohli vrátiť v čase a vychutnať si naplno jeho jedinečnú atmosféru.

Stiahnuť PDF

Pláže

Batumi

Pláže v slnečnom Batumi pri Čiernom mori sa tiahnu pozdĺž celého pobrežia zálivu a to viac ako 10 km. Nachádzajú sa tu upravené kamienkové pláže v centrálnej časti ako i na okraji mesta. Šírka niektorých pláží je 30 až 50 m. V centre je množstvo zábavy a športového vyžitia. 

Batumi. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Pre deti

Mtatsminda Park

Mtatsminda je zábavný park, ktorý sa nachádza na vrchole hory Mtatsminda. Okrem nádherného výhľadu na Tbilisi si tu deti aj rodičia užijú zábavu na kolotočoch, toboganoch, horskej dráhe, pozemnej lanovky alebo i na veľkom ruskom kolese.

white and blue ferris wheelMtatsminda Park. Foto: unsplash.com

Tbilisi Zoo

V hlavnom meste sa nachádza najväčšia a najstaršia zoologická záhrada v krajine s viac ako 200 druhmi zvierat. Otvorená bola už v roku 1927. Žijú tu biele levy, ázijské šakaly, slony, nosorožce, hrochy či rôzne druhy vtákov, rýb, hadov a hmyzu.

lion lying on brown rock during daytimeZoologická záhrada. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Gruzínsku kuchyňu tvorí zelenia a mäso. Je bohatá na bylinky, koreniny a orechy. Na prípravu jedál sa využíva najmä bravčové, hovädzie a teľacie mäso.  Podľa starej legendy dostali Gruzínci od Boha úrodnú zem za svoju láskavosť, dobrotu, pokoru a pohostinnosť. Boh im nadelil polia plné jabloní, hrušiek, hrozna, granátových jabĺk, broskýň a bylín. Preto práve tieto plody a bylinky sú neodmysliteľnou súčasťou ich gastronómie.

red onion on brown wooden chopping boardZelenina a korenie ako hlavné ingrediencie pre gruzínsku kuchyňu. Foto: unsplash.com

Najslávnejšie gruzínske jedlá sú „khachapuri“, „khinkali“, z fazuľe sa pripravuje „lobio“, „chakhokhbili“ – hydinový guláš. Z polievok je to „kharcho“. Jedná sa o výdatnú polievku z ryže a hovädziny, do ktorej sa pridávajú orechy a zelenina. „Chikhirtma“ je ľahká polievka z kuracieho mäsa, kukuričnej múky, vajec, korenia a byliniek. Na záver sa ochutí citrónovou šťavou. Z hovädzieho mäsa sa pripravuje polievka „khashi“, ktorá sa varí 9 hodín. Dochutí sa cesnakom a bylinkami alebo červenou paprikou či nakladanou uhorkou. Gruzínske typické jedlo je i dusené mäso s rôznou zeleninovou prílohou.

meat dish on green and white ceramic bowlDusené mäso. Foto: unsplash.com

Gruzínci obľubujú koláče so syrom „khachapuri“. Mnohé pripomínajú pizzu, alebo lístkové žemle, ktoré sú plnené syrom. Chutné sú i koláče plnené mletým mäsom so štipľavým korením a bylinkami.

brown bread on white ceramic plateKhachapuri. Foto: unsplash.com

„Khinkali“ sú knedle plnené bravčovým, hovädzím či teľacím mäsom, resp. hubami či syrom, koriandrom, petržlenovou vňaťou a posypané čiernym korením. Každý región má svoje vlastné recepty na prípravu tejto obľúbenej špeciality. 

white ceramic plate with pasta dishPlnené knedle. Foto: unsplash.com

„Lobio“ sa pripravuje so strukovín, najčastejšie z fazule. Obsahuje veľa cibule, cesnaku, mrkvy, papriky, byliniek a korenín. Podávať sa môže s ryžou alebo ako samostatné jedlo bez prílohy. Pre výraznejšiu chuť sa pridáva granátové jablko.

brown and green beans on white ceramic plateObľúbené zeleninové jedlo. Foto: unsplash.com

Jedným z najobľúbenejších gruzínskych kuracích jedál je „satsivi“. Zvyčajne sa podáva s pikantnou omáčkou vyrobenou podľa špeciálneho receptu. Charakteristickým znakom omáčky je, že sa do nej pridáva veľké množstvo vlašských orechov. Hlavnou zložkou sú v podstate orechy. Gruzínsky syr nie je o nič menej populárny ako mäso a víno. Kráľom všetkých syrov je „suluguni“. Používa sa ako predjedlo aj ako príloha k hlavným jedlám.

white and brown wicker basket with white textileLahodné syry. Foto: unsplash.com

Zeleninové jedlo „phali“ tvoria špenátové listy, špargľa, repa a kel. Dochucuje sa bylinkovou omáčkou, cibuľou a orechmi. Obľúbené je aj „ajapsandali“, ktoré tvoria zelené fazuľky, baklažány, paradajky, paprika, cesnak, koriander, bazalka, cibuľa. Niekedy sa pridávajú zemiaky a feferónky.

black cooking pan with foodDusená zelenina. Foto: unsplash.com

Krajina je známa aj v príprave omáčok, ako je „tkemali“, „satsebeli“ či „baje“ pripravená z orechov, ktorá sa podáva za studena. Pripravuje sa rozdrvením orechov na múku. Pridá sa voda, soľ, ocot, korenie a šafran. Všetky ingrediencie sa premiešajú a hotová sa uloží do chladničky. Hodí sa k zeleninovým a mäsovým jedlám. Niekedy sú omáčky dokonca vyrobené z hrozna, sliviek alebo granátových jabĺk.  

Chutné omáčky. Foto: unsplash.com

Národným dezertom je „churchkhela“ na výrobu ktorej sa používajú orechy a špeciálna hroznová šťava. Môže mať rôzne farby a chute, pretože každá odroda hrozna má svoje vlastné charakteristiky. Sladký dezert pod názvom „gozinaki“ sa pripravuje z orechov a medu.

brown and green food on brown wooden bowlOrechové pochúťky. Foto: unsplash.com

Gruzínsko sa preslávilo vo svete aj kvalitným vínom. Najstarší výraz pre víno „gvino“ je údajne z gruzínčiny. Výroba vína tu začala pred viac ako 8000 rokmi. Tunajšie vína sú vyrábané metódou „qvevri“. Jedná sa o tradičnú metódu kvasením hrozna v keramických nádobách zvanými „qvevri“. Nádoby sú zakopané v zemi po hrdlo. Práve keramická hlinená nádoba pripomínajúca grécku amforu zaisťuje tú správnu teplotu. Hlina, z ktorej sa nádoby vyrábajú má vysoký obsah striebra, čím má antibakteriálne účinky. Keď sa nádoba vypáli, natiera sa včelím voskom, uloží sa v pivnici, naplní sa, zakope a tak potom zreje pri stabilnej teplote. Tento jedinečný spôsob výroby je od roku 2013 aj na zozname UNESCO.

Gruzínske víno. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Zábava

Becho

Dedinka Becho sa nachádza v severozápadnom kúte Gruzínska, v horskom regióne Svaneti alebo Svanetia. Svanetia je pre dobrodružné duše a horských turistov lákadlom pre svoju odľahlosť, divokosť, krásne vysoké hory aj tamojšiu svojráznu a veľmi starú kultúru. No zároveň je tu aj intenzívny rozvoj turizmu, takže kto chce vidieť to pravé a nefalšované z divokosti Kaukazu, mal by sem vyraziť čo najskôr.

Image
Becho. Foto: CK SATUR

Gudauri

Lyžiarske stredisko Gudauri leží v oblasti Mtskheta-Mtianeti a ťahá sa do výšky až 3276 m. Je najväčším a najvyššie položeným rezortom v Gruzínsku. Vrch Sadzele s výškou 3307 m je dostupný lanovkou do výšky až 3209 m. Lyžiarske stredisko je vhodné pre začiatočníkov ako i pre pokročilých lyžiarov.

houses near snow mountainGudauri. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Prométheova jaskyňa

Neďaleko pôvabného a rozľahlého mesta Kutaisi sa dá poľahky nájsť viac ako kilometer dlhá jaskyňa, ktorá očarí pokladmi, ktoré skrýva. Nachádza sa tu niekoľko dómov plných kvapľových útvarov najrôznejších veľkostí a foriem. V závere tejto pozoruhodnej prehliadky netreba dlho odolávať ani lákavej jazde loďkou po niektorých zákutiach tohto prírodného umeleckého diela. Neváhajte preto a oddajte sa volaniu okúzľujúcemu prostrediu gruzínskeho podzemia.

Image
Prométheova jaskyňa. Foto: deposithphotos.com

Paragliding

Ak ste milovníci prírody a adrenalínu zároveň, nové dobrodužstvo tak môžete zažiť v nádhernom hornatom gruzínskom regióne Kazbegi, pričom počas paraglidingu sa vám naskytnú tie najkrajšie výhľady na krajinu. 

person paragliding on mountain cliff during daytimeParagliding v Gruzínsku. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: republika

Rozloha a populácia: 69.700 km2
4 mil. obyvateľov

Jazyky: gruzínština

Náboženstvo: 84 % pravoslávne, 9 % islám 

Vakcinácia: Odporúča sa očkovať proti tetanu, hepatitíde typu A a diftérii.

Elektrický prúd: Elektrické zásuvky fungujú na 220V, bez nutnosti využiť cestovný adaptér.

Mena: gruzínsky lari

Kurz: 1€ = 3.202GEL

Časový posun: +2h

Klimatický diagram

Zobraziť viac

Kedy vycestovať

Na západe krajiny je mierne teplá a vlhká klíma; na východe sú len malé množstvá zrážok; priemerná nameraná teplota v Tbilisi je v januári 0,5°C a v júli 24°C.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Tbilisi, 13 Mtskheta Str., Apt. 23, Tbilisi 0179

Tel: +995 322224437
Email: emb.tbilisi@mzv.sk

Víza a doklady

Občania SR môžu priamo na územie Gruzínska vstupovať s cestovným pasom alebo občianskym preukazom vydaným formou ID karty. Pri ceste cez územia iných štátov môžu tranzitné krajiny vyžadovať cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov od predpokladaného ukončenia pobytu. Hranicu Gruzínska možno prekročiť iba na oficiálnych hraničných prechodoch, nelegálny prechod hranice (t. j. bez oficiálnej gruzínskej pohraničnej kontroly) je trestaný finančnými pokutami alebo odňatím slobody.

Colné predpisy

Gruzínske zákony neobmedzujú vývoz a dovoz valút. Pri vývoze väčšieho množstva valút v hotovosti však gruzínska colná služba požaduje potvrdenie o nadobudnutí vyvážanej sumy.

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR