Zakyntos

Zakyntos

Každý deň sa môžete ocitnúť na inom mieste malého kúska zázračnej pevniny

Stiahnuť PDF

Najslnečnejší grécky ostrov Zakyntos je často nazývaný aj ostrov vôní (vonia tu eukalyptus, korenie a divoké byliny) alebo „Kvet východu – Fiore de Levante“ - pre svoju bujnú vegetáciu vďaka výdatným zimným dažďom. Ostrov Zakyntos je tretím najväčším ostrovom Iónskeho mora a je súčasťou Iónskych ostrovov (Iónioi Nísoi), ktoré ležia pri západnom pobreží Grécka. Iónske súostrovie sa nazýva aj Heptanisia – Sedem ostrovov, aj keď spolu s menšími ostrovčekmi je ich približne 40. Na Zakyntose je všetko na dosah ruky – rozloha približne 406 km2 a pobrežie dlhé necelých 124 km je výhodou – a tak každý deň môžete byť na inom mieste či opačnom konci malého kúska zázračnej pevniny.

Zobraziť viac

Najslnečnejší grécky ostrov Zakyntos je často nazývaný aj ostrov vôní (vonia tu eukalyptus, korenie a divoké byliny) alebo „Kvet východu – Fiore de Levante“ - pre svoju bujnú vegetáciu vďaka výdatným zimným dažďom. Ostrov Zakyntos je tretím najväčším ostrovom Iónskeho mora a je súčasťou Iónskych ostrovov (Iónioi Nísoi), ktoré ležia pri západnom pobreží Grécka. Iónske súostrovie sa nazýva aj Heptanisia – Sedem ostrovov, aj keď spolu s menšími ostrovčekmi je ich približne 40. Na Zakyntose je všetko na dosah ruky – rozloha približne 406 km2 a pobrežie dlhé necelých 124 km je výhodou – a tak každý deň môžete byť na inom mieste či opačnom konci malého kúska zázračnej pevniny.

Dovolenky na Zakyntose

Top lokality

Agios Sostis

Romantické letovisko, ktoré leží medzi letoviskami Laganas a Limmi Keri. Názov Agios Sostis je odvodený od názvu malého ostrovčeka, ktorý bol oddelený od pevniny počas zemetrasenia v roku 1633. Ostrov je od letoviska vzdialený len pár metrov. Pláž v Agios Sostis, ktorá plynule nadväzuje na pláž mesta Laganas, je užšia, ale dlhá a piesočnatá.

  • vzdialenosť od letiska 9 km

Agios Sostis, ZakyntosLetovisko, ktoré láka hlavné zaľúbené páry. Foto: depositphotos.com

Laganas

Najrušnejšie a najväčšie stredisko ostrova lemuje laganský záliv s prekrásnou piesočnatou plážou, ktorá je cca 9 km dlhá s dvomi ostrovmi. Ostrovček Ag. Sostis je spojený s pevninou drevenou lávkou a je vyhľadávaný pre konanie svadieb. Ostrovček Marathonisi je dostupný loďkou, ktorá sa dá prenajať priamo na pláži v Laganas. Ostrovček je známy panenskou plážou, hniezdiskami korytnačiek ale aj jaskyňou s malou kamienkovou plážou. Stredom letoviska sa tiahne centrálne ulica, ktorú z každej strany obklopujú diskotéky a  bary.

  • vzdialenosť od letiska 7 km

Laganos, ZakyntosAk hľadáte párty miesto na Zakyntose, Laganas je odpoveď. Foto: depositphotos.com

Tsilivi

Severné pobrežie ostrova lemujú kilometre pieskových pláží s menšími či väčšími strediskami – Tsilivi, Planos, Tragaki,Kypseli, Alykes, Alikanas, ktoré turistov dovedú až k nezabudnuteľným morským jaskyniam na severozápade ostrova. Tsilivi (5 km od hlavného mesta) patrí medzi rušnejšie moderné strediská so štyrmi kilometrami organizovaných piesočnatých pláží s pozvoľným vstupom do mora a bohatou ponukou vodných športov. Návštevníkom ponúka množstvo taverien, reštaurácií, obchodov a minimarketov. Nočnú zábavu poskytujú bary, nechýba dobrá hudba a karaoke.

  • vzdialenosť od letiska 9 km

Tsilivi, ZakyntosModerné strdisko so všetkým, čo k dokonalej letnej dovolenke potebujete. Foto: depositphotos.com

Tragaki

Na severovýchode ostrova Zakyntos sa nachádza kľudné letovisko Tragaki, ktoré je vzdialené cca 10 kilometrov od hlavného mesta. Je dobrou voľbou pre všetkých, čo si chcú oddýchnuť od ruchu mesta a užiť si kľudnú dovolenku. Letovisko je obklopené olivovými hájmi, vinicami a ovocnými sadmi. Hlavným lákadlom Tragaki je krásna piesočnatá pláž s pozvoľným vstupom do mora, množstvo obchodíkov, taverien, široká ponuka vodných športov, ako jazda na vodných lyžiach, skútroch, jachting.

  • vzdialenosť od letiska 12 km

Tragaki, ZakyntoPokojnejšie stredisko na Zakyntose, v Tragaki si naozaj oddýchnete. Foto: vatiavillas.gr

Vassilikos

Polostrov sa nachádza na východnom cípe ostrova, vyhľadávané sú najmä nádherné romantické pláže s čistým pieskom a priezračným morom. Rovnomenné stredisko Vassilikos je ideálne pre milovníkov mora, pláží a pokojnejšej dovolenky. Turisti zo všetkých kútov ostrova ho radi navštevujú kvôli malebným scenériám a celodenným výletom za kúpaním. Intimitu podčiarkuje pár obchodíkov a taverien, neveľké množstvo menších apartmánov a penziónov. Letovisko si uchováva nedotknuté prostredie a čoraz vzácnejšiu faunu a flóru. Ak si chcete vychutnať aj nočný život, do rušného strediska Argassi vás dopraví mestský autobus premávajúci v pravidelných intervaloch alebo taxík. Z Vassilikosu je pekný výhľad na grécky poloostrov Peloponéz.

  • vzdialenosť od letiska 16 km
Vasilikos, ZakyntosNa východnom cípe je obľúbeným strediskom Vassilikos. Foto: villakouros.gr

Hlavné mesto

Zakyntos

Hlavné a zároveň jediné mesto na ostrove je Zakyntos. Nachádza sa na východnom pobreží ostrova a mestu dominuje Benátsky hrad, z ktorého sa návštevníkom naskytne krásny výhľad na mesto, prístav a Peloponéz. Potom, čo celé mesto zničilo zemetrasenie v roku 1953, bolo úplne nanovo postavené. Zachovali sa len štyri budovy a to budova kostola Agiou Nikolaou tou Molou, budova národnej banky, škola a kostol Agiou Dionysiou. Dominantou mesta je práve kostol sv. Dionýsia, ktorý je patrónom ostrova a patrón odpúšťania, v kostole sa nachádzajú jeho telesné pozostatky. Centrom mesta je Námestie Dionysia Somolosa obklopené neoklasicistickými budovami . Na námestí sídli postbyzantské múzeum, v ktorom možno vidieť kultúrne poklady ostrova ako sochy zdobené zlatom, rôzne ikony a umelecky vyrezávané predmety z dreva, knižnica a kino Foskolos, budova národnej banky, radnica a kostol Agiou Nikolaou tou Molou. Za hlavným námestím sa nachádza menšie Námestie Republiky a Námestie Sv.Marka,kde začína hlavná ulica Alexandru Roma s mnohými nákupnými možnosťami. Mesto ožíva po zotmení, množstvo reštaurácií a barov s turistami a miestnymi vytvára dokonalú dovolenkovú atmosféru. Metropola ostrova sa nazýva aj Chóra, označením, ktoré sa v Grécku používa, keď meno hlavného mesta je rovnaké ako meno ostrova.

Vassilikos na ZakyntoseHlavné mesto ostrova ponúka všetko, reštaurácie. bary, obchody, ale aj históriu. Foto: depositphotos.com

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Ostrov Marathonisi. Zakyntos

Príroda

Ostrov Marathonisi

Malý súkromný ostrov v tvare korytnačky, ktorý je v súčasnosti neobývaný, je vyhľadávaný morskými korytnačkami, ktoré sem chodia klásť vajíčka. Celý ostrov je súčasťou morského parku a nevedie sem ani elektrické pripojenie. Vybrať sa k nemu môžete loďkou.

Jaskyne Keri. Zakyntos

Príroda

Jaskyne Keri

Hneď po pláži Navagio sú najobľúbenejšou časťou Zakyntosu jaskyne Keri. Tie nájdete na juhozápade ostrova a dostanete sa k nim opäť iba od mora. Časť pobrežia zdobia veľké oblúky, ktoré vznikli zvetrávaním skál. A druhá časť prechádza do jaskýň, do ktorých sa dostane aj morská voda a ponúkajú tak ďalšiu zaujímavosť na výlet. Oblasť Keri je vynikajúca aj pre šnorchlovanie a potápanie a podnikajú sa sem viaceré lodné výlety.

Príroda

Modré jaskyne

Podobnou atrakciou ako jaskyne Keri sú aj Modré jaskyne, ktoré sa nachádzajú na opačnom konci ostrova – na jeho severnom cípe. Môžete sa tam dostať len člnom. Modré jaskyne v ničom nezaostávajú za svojimi menovkyňami z Capri. Okolo bizarných skál a popod kamenné brány vplávate do morskej jaskyne. Tam sa môžete v krištáľovo priesvitnej vode kúpať. Voda je nádherne tyrkysovo-modrá a odráža sa na všetkých stenách jaskýň, ktoré vďaka tomu dostali i svoje pomenovanie. Dostanete sa sem na výletných lodiach, ktoré sú uspôsobené tak, aby mali sklenené priehľadné dno, cez ktoré môžete pozorovať všetky živočíchy.

Kultúra

Benátsky hrad

Presný dátum jeho výstavby nie je známy, ale bol zničený inváziami Turkov v roku 1480 a obnovený v roku 1515. Dnes je dôkazom bývalej slávy Zakyntosu ako benátskej vojenskej pevnosti a jeho návštevníci sa môžu poprechádzať starým väzením, priestormi, kde ukladali pušný prach a starým kanalizačným systémom.

Strofády. Zakyntos

Príroda

Strofády

Plávajúce ostrovy sa nachádzajú cca 60 km južne od Zakynthosu. Ich názov je odvedený od nízkej nadmorskej výšky, ktorú dosahujú (necelých 10 m), vďaka čomu  vyzerajú ako keby splývali s morskou hladinou. Strofády tvoria dva ostrovy – menší Arpya a väčší Stamfány. Žije tu zopár miestnych obyvateľov, ktorí bývajú v kláštore sv.  Dionýsia, patróna ostrova Zakynthos. Neďaleko ostrovov sa nachádza miesto, známe ako Inousská prepadlina, s hĺbkou viac ako 4500 m, ktoré je najhlbším miestom Iónskeho ako aj Stredozemného mora.

Knižnica na Zakyntose

HistóriaKultúra

Knižnica v hlavnom meste

V mestskej knižnice v meste Zakyntos visí veľké množstvo zaujímavých fotografií, môžete na nich vidieť mesto tesne pred a po zemetrasení v roku 1953 (otvorené denne 07:00 – 14:30 h, adresa: Platía Solomú, mesto Zakyntos).

História

Anafonítria

Už neobývaný kláštor na kraji rovnomennej dedinky vchádzate cez masívnu bránu z 15. storočia. Kláštorný kostolík s freskami zo 17. storočia je dobre zachovaný. Môžete vidieť aj starú pec a lis na olivy, ktorý používali mnísi. V tomto kláštore prežil svoje posledné roky svätý Dionísos ako opát. V tom čase dokázal aj svoju veľkú lásku k blížnym: v kláštore poskytol vrahovi svojho brata azyl.

Kultúra

Múzeum Soloma

Najdôležitejší básnik Iónskych ostrovov, Dioníssios Solomos (1798 – 1857) a jeho básnický kolega Andreas Kalvos (1792 – 1869) sú prezentovaní na prízemí múzea. Solomos svojou tvorbou, ku ktorej patrí aj text gréckej hymny, pomohol ľudovej gréckej slovesnosti k jej literárnemu uznaniu. Na poschodí sú vystavené jeho diela a spomienkové predmety, pripomínajúce tohto básnika. (denne 7:00 – 14:00 h v sezóne aj od 18:00 – 20:00 h , adresa: Platía Agiu Marku, mesto Zakyntos).

Kultúra

Mestské múzeum

Múzeum poskytuje podrobný prehľad dejín maliarstva na Iónskych ostrovoch a hlavne o dielach tzv. Iónskej školy zo 17. – 19. storočia, ktorá bola silne ovplyvnená talianskym maliarstvom. Model a historické fotografie prezentujú mesto pred zemetrasením 1953 (otvorené denne 7:00 – 14:30 h, adresa: Platía Solomú, Zakyntos).

Kultúra

Bocháli

Dedinka vysoko nad hlavným mestom je ideálnym cieľom pre neskoršie poobedie alebo skorší večer. Z Bocháli máte krásny výhľad na celé mesto s prístavom a na polostrov Skopos. Kto príde trochu skôr môže ešte predtým vychutnať prechádzku píniovým hájom, ktorý sa nachádza v benátskej pevnosti.

Príroda

Kampi

Toto miesto často navštevujú turisti, aby si vychutnali romantický západ slnka nad kamenným morským pobrežím. Kríž, ktorý sa tu nachádza pripomína obete povstania z roku 1944. Pravičiarsky bojovníci tu zhodili neznámi počet ľavicových partizánov do mora. Na ceste smerom k tomuto krížu si všimnite malú tabuľku na ľavej strane cesty, upozorňuje na voľne prístupné hroby z mykénskej doby.

Foto: www.greece.com

Kultúra

Macherado

Kostol Agia Mavra, ktorý sa nachádza v mestečku je najdôležitejším pútnickým miestom ostrova. Ikony svätých z 16. stor. boli v 19. stor. pokryté striebrom. Hovorí sa, že majú zázračnú moc. Nad mestečkom sa nachádza kláštor založený v roku 1961. V kláštornej kaplnke sú pekné fresky. Mníšky tohto rádu Vám radi ukážu zbierku kameňov zo svätých miest, napr., z jazera Tiberias alebo Máriinho domu v Nazarete. Prvá opátka tohto rádu ich vlastnoručne zozbierala na týchto miestach.

Stiahnuť PDF

Najkrajšie pláže na Zakyntose

Zakyntos má 16 pláží ocenených modrou vlajkou. Medzi ti najkrajšie pláže patria: Navagio Beach, Banana Beach, Porto Azzuro, Gerakas, Agios Nikolaos, Laganas, Kalamaki, Dafni Beach, Amoudi Beach, Xigia, Porto Vromi, Alykes Beach, Agios Sostis, Plaka

Navagio Beach

Jedným z najobľúbenejších miest na ostrove je pláž Navagio na severozápade ostrova obklopená strmými vápencovými útesmi vysokými 20 metrov a prístupná len loďou.  V rokoch 80. tu stroskotala pašerácka loď a práve vďaka tomuto vraku má pláž prezývku Shipwreck Beach. Biely jemný štrk obmýva neuveriteľne tyrkysovo modré more a pláž patrí medzi ti najkrajšie a najfotografovanejšie na svete. Ak si aj vy chcete odniesť z tohto miesta tie najkrajšie spomienky a fotografie možností je viacero. Prvou je vybrať sa na pláž loďkou z Porto Vromi, Agios Nikolaos, Zakyntos alebo dedinky Skinari, odkiaľ sem plávajú loďky s turistami pravidelne. Odporúčame vybrať sa sem však až po 15:00 h, aby ste sa vyhli tomu najväčšiemu náporu turistov. Aktuálne je však pri pláži zakaz kotvenia a vystúpenia z lode. Najkrajšie a najznámejšie fotky sú z útesu nad plážou. Práve tu sa nachádza aj vyhliadka, ku ktorej sa dostane autom po dobre značenej ceste priamo na parkovisko. Pri vyhliadke sa nachádza aj stánok s miestnymi pochutinami. Odvážlivci sa môžu vybrať uloviť si záber aj na útesy, nachádza sa tu vychodená trasa po skalách, no treba byť naozaj opatrní a dbať na bezpečnosť. Aj priamo na útese nájdete pamätnú tabuľu ako odkaz obetiam podobnej snahy o najlepší záber. Na toto miesto je ideálne prísť okolo 10:00 h aby ste na zábere nemali žiadne tiene a vynikol aj vrak lode.

Pláž Navagio Beach. Foto: depositphotos.com

Banana Beach

Najväčšia pláž na ostrove Zakyntos patrí k najkrajším plážam na ostrove a leží 14 km juhovýchodne od hlavného mesta ostrova v časti Vasilikos. Jemný zlatý a čistý piesok, pozvoľný vstup do mora a dobre organizovaná a vybavená pláž s bohatou ponukou vodných športov, ktorá je  dobre dostupná a ponúka dostatok parkovacích miest. Nachádza sa tu aj reštaurácia s pestrou ponukou jedál. Na pláž sa dostanete aj shuttle busom z letoviska Tsilvi.

Pláž Banana Beach. Foto: depositphotos.com

Porto Azzuro

Táto pláž je známa ako jedna z najkrajších a najluxusnejších. Tyrkysovo modrá voda a krásna zlatá farba piesku jednoducho priťahujú návštevníkov. Pláž Porto Azurro, rovnako ako mnohé ďalšie pláže Zakyntosu, je obklopená borovicami, ktoré poskytujú prirodzený tieň, ktorý je ideálny pre rodiny s malými deťmi. Na pláži je k dispozícii dostatok slnečníkov, ležadiel, spŕch ako aj plážový bar. Pre krásnu scenériu si ju páry často vyberajú aj na svadobný obrad.

Pláž Porto Azzuro. Foto: portoazzuro.gr

Gerakas

Gerakas je dlhá piesočná pláž asi 18 km južne od hlavného mesta Zakyntos, ktorá tiež patrí medzi tie, kde korytnačky Caretta caretta kladú svoje vajcia. Vstup do mora je tu veľmi pozvoľný a k popularite pláže prispieva aj jemný zlatý piesok.

Pláž Gerakas. Foto: depositphotos.com

Agios Nikolaos

Piesočná pláž v zátoke neďaleko Vasilikos s pestrou ponukou vodných športov a potápania. Leží 32 km severozápadne od mesta Zakyntos a je známa aj malou kaplnkou, ktorá je ideálnym miestom pre krásne fotky,  situovanou v ľavej časti pláže. V tejto časti je k dispozícii turistické vybavenie, vrátane ležadiel a slnečníkov. V blízkosti je reštaurácia aj bar. Pravá časť pláže je tichšia a bez vybavenie.

Pláž Agios Nikolaos. Foto: e-zakynthos.com

Laganas

Letovisko Laganas sa nachádza na juhu ostrova a patrí medzi najnavštevovanejšie. Samotná pláž leží asi 9 km severne od hlavného mesta ostrova a je známa pre pozorovanie korytnačiek Caretta caretta. Z veľkej časti je piesočnatá, miestami s jemným štrkom a veľmi dobre organizovaná. Zaujímavosťou je aj malý ostrov Agios Sostis, ktorý je s plážou spojený dreveným mostom.

Pláž Laganas. Foto: marinas.com

Kalamaki

Pláž Kalamaki je pokračovaním pláže Laganas. Má pozvoľný piesočnatý vstup a je vhodná pre rodiny s malými deťmi. Pláž je v nočných hodinách uzavretá, pretože práve tu prebieha jedinečný prírodný jav – samičky korytnačky Caretta-caretta tu počas hniezdenia zahrabú do piesku vajíčka a po dvoch mesiacoch sa do vody snažia čo najrýchlejšie dostať malé pohybujúce sa guľôčky, aby sa nestali korisťou predátorov. Zaujímavé je, že všetky vajíčka v hniezde sa prebúdzajú k životu v jednom okamihu. Korytnačky sú zákonom chránené a neprebádaný spôsob ich života v mori doteraz fascinuje vedcov i milovníkov prírody.

Pláž Kalamiki. Foto: depositphotos.com

Dafni Beach

Dafni leží 15 km južne od mesta Zakyntos. Je menej navštevovanou plážou pre horšiu prístupovú cestu a je obľúbeným miestom šnorchlovania. Atrakciou je neďaleký ostrov Pelouzo s lákavými plážami.

Pláž Dafni Beach. Foto: depositphotos.com

Amoudi Beach

Pláž v Amoudi je piesočnatá a pre svoju výnimočnú čistotu bola ocenená modrou vlajkou nachádza sa v dedinke obklopenej množstvom viníc a olivových hájov. Je často vyhľadávaná milovníkmi šnorchlovania.

Pláž Amoudi Beach. Foto: depositphotos.com

Xigia

Asi 20 kilometrov od hlavného mesta nájdete malú kamienkovo-piesočnú pláž, s typicky mliečne sfarbenou morskou vodou, ktorá je vhodná pre ľudí s reumatickými problémami. Pláž Xigia, sa vďaka sírnym prameňom stala prírodnými kúpeľmi a keďže teplota prameňov nie je regulovateľná, treba sa pripraviť na teplotu okolo 18°C.

Pláž Xigia. Foto: depositphotos.com

Porto Vromi

Porto Vromi je malá pláž, ktorá sa nachádza 13 km od mesta Zakynthos. Táto očarujúcá malá pláž je určite hodná vášho času - má biely piesok a jasnú modrú vodu, obklopenú vápencovými útesmi. Ale buďte opatrný - voda siaha po pás už po pár krokoch. Práve z prístavu Porto Vromi vyplávajú pravidelné plavby na Navagio Beach a môžete si tu prenajať aj loďku. Ceny sa zvyčajne účtujú za hodinu a palivo nie je zahrnuté v cene. Ak okrem opaľovania milujete skúmanie, okolie oblasti Porto Vromi obklopuje kamenný profil Poseidona, Boha mora z gréckej mytológie.

Pláž Porto Vromi. Foto: depositphotos.com

Alykes Beach

Pláž Alykes sa nachádza 20 km severozápadne od mesta Zakynthos a je ľahko dostupná autom s dostatkom parkovacích miest. Táto pláž je určená na relaxáciu a doslova vás vyzýva, aby ste sa usadili na jednom z mnohých ležadiel a užili si deň v pokoji. Bary a reštaurácie sú v blízkosti, takže sa nebudete musieť starať o jedlo alebo nápoje. Je to obrovská, prevažne rovinatá pláž, ktorá pozostáva väčšinou zo zlatého piesku a jemného kamienku. Pozdĺž pláže, voda je väčšinou plytká, čo robí ideálny pre rodiny s malými deťmi. Keďže na pláži nenájdete hniezdo korytnačiek, existujú možnosti pre vodné športy na rôznych miestach. Z tohto miesta môžete tiež vziať loď na pláž Navagio a modré jaskyne.

Pláž Alykes Beach. Foto: depositphotos.com

Agios Sostis

Agios Sostis je malá očarujúca dedina, ktorá má dve pláže a malý prístav. Prvá z nich je veľmi obľúbená medzi rodinami s malými deťmi, pretože väčšinou ju tvorí piesočnatá pláž s pozvoľným vstupom do mora a čistá plytká voda. Z tohto miesta máte krásny výhľad na Marathonisi, malý ostrov v tvare korytnačky, ktorý využívajú korytnačky na hniezdenie. Práve preto sú tu zakázané vodné športy, aby chránili hniezda korytnačiek pred akýmkoľvek nebezpečenstvom, čo je bežnou praxou na viacerých plážach na ostrove. Druhá, menšia pláž sa nachádza na ostrove Cameo. Je prepojená s Agios Sostis s dreveným mostom.

Pláž Agios Sostis. Foto: depositphotos.com

Plaka

Plaka je malá pláž, ktorá sa nachádza v blízkosti obce Vasilikos na konci rovnomenného poloostrova. Je to perfektná pláž pre tých, ktorí milujú slnko, ale aj ticho. Pár snack barov, ležadiel a slnečníkov na prenájom tu nájdete, ale okrem toho tu nie je veľa rozptýlení, ktoré by bránili tomu, aby ste prežili pokojný deň na pláži. Čistá, plytká voda a jemné piesočnaté pobrežie sú ideálne aj pre rodiny a deťmi - môžete si vychutnať slnko a nechať svoje dieťa hrať vo vode.

Pláž Plaka. Foto: plakabeach.gr
Stiahnuť PDF

Pre deti

Zante Water Village

Jeden z najväčších vodných parkov v celom Grécku sa rozprestiera na juhovýchode ostrova, neďaleko dedinky Sarakinado. Na rozlohe 40 tisíc metrov štvorcových návštevníkom ponúka množstvo vodných atrakcií. Nechýbajú stánky s občerstvením, slnečníky, ležadlá a obchod so suvenírmi. Vstupné na celý deň - dospelý 20 EUR, dieťa 15 EUR.

Jeden z najväčších aquaparkov v celom Grécku. Foto: xtremegreece.gr

Tsilvi Watere Park

Aquapark Tsilivi začal svoju prevádzku už v máji 2010 a je viacúčelovým priestorom zábavy a relaxácie obyvateľov ostrova a turistov. Najobľúbenejšou atrakciou je lenivá rieka, no nechýbajú ani mnohé ďalšie tobogany, bazény, stánky ale aj bar uprostred bazéna. Rodinný lístok stojí 18 EUR.

Aquapark v Tsilvi nadchne celú rodinu. Foto: zakynthostravelguide.com

Lucky Luke jazda na koni

Nezabudnuteľný zážitok pre celú rodinu sľubuje jazda na koňoch v Alykanas. Vychutnajte si prechádzku do kopcov, ale aj po pobreží z chrbtu plnokrvníkov, o ktorých sa na farme s láskou starajú. 90 minút jazdy pre 4-člennú rodinu cca 30 EUR.

Aj jazdu na koňoch po krásnej prírode ostrova si môžete vyskúšať a Zakyntose. Foto: depositphotos.com

Therianos Family Farm, Kalithea, Alykes Zakynthos

Farma, ktorá vás očarí svojou atmosférou – domáce zvieratá, vinič, olivovníky, a k tomu osobná prehliadka s majiteľom farmy, ktorý vás pozve k stolu na ochutnávku domácich výrobkov. Ochutnáte olivový olej, med, víno a syr, ktoré si samozrejme viete aj zakúpiť ako suveníry.

Ochutnajte, čo sa urodilo na Zakyntose počas návštevy rodinnej farmy. Foto: therianos.gr
Stiahnuť PDF

Gastronómia

Grécka kuchyňa by sa dala opísať aj ako fúzia tureckej, talianskej a arabskej. Pri varení sa používa veľa olivového oleja, cesnaku a korenín. Ryby a mäso sa takmer vždy grilujú. Uprednostňuje sa jahňacina alebo baranina. Obľúbené sú souvlaki – kúsky mäsa na spôsob ražniči, podáva sa s cibuľou a tzatzikami (jogurtová omáčka s nastrúhanou čerstvou uhorkou) alebo gýros – grilované mäso na zvislo sa otáčajúcom ražni. Veľmi obľúbené sú aj rôzne druhy špagiet, morské ryby a rôzne druhy morských živočíchov. Polievky sú väčšinou veľmi výživné a často sa dochucujú vajciami a citrónovou šťavou. Bohatá je ponuka ovocia a zeleninových šalátov, ktoré sa podávajú s kúskami syra (väčšinou feta) a olivami. Ako dezert sa podáva často zmrzlina alebo ovocie. Z kulinárskych skvostov ostrova treba spomenúť plneného kohúta (kókoras yemistós), dusené králičie mäso na cibuľke s paradajkovou omáčkou (kounéli stifádo), jahňacie s cestovinovou ryžou (yiuvétsi), silný slepačí vývar s citrónom a vajcom (avgolémono), a k tomu miestne víno (dópio krasi). Ak sa rozhodnete navštíviť Zakyntos, ochutnajte typické grécke špeciality ako souvlaki, gyros, pečené jahňacie a určite dva typické syry ostrova: tirokafteri – okorenený mäkký syr, ktorý sa podáva ako predjedlo a ladotiri, ktorý je tiež pikantný.

Tradičný grécky mäkký syr tirokafteriTradičný mäkký syr sa podáva ako predjedlo. Foto: cooktube.in

Najrozšírenejšími nápojmi sú víno, metaxa a ouzo, charakteristická anízová pálenka. Káva sa pije z malých šálok a veľmi silná. V letných mesiacoch sa pije studená káva „frapé“ a ku každému jedlu ľadová voda. Voda z kohútika je pitná po prevarení. Ale prakticky v každom obchode si môžete zakúpiť vodu balenú.

Reštaurácie

Anadalis – v reštaurácii priamo na pobreží s výhľadom na mesto Zakyntos si môžete vychutnať večeru, ktorú tvorí akási fúzia stredomorskej kuchyne.

Essence– medzinárodnú kuchyňu, ktorej zárukou je známy rakúsky šefkuchár môžete ochutnať v Kalamaki. Medzi špeciality šéfkuchára patrí kačací kebab, paela s obriou krevetou, alebo tatarák z lososa.

La Bruschetta – v nádhernom prostredí s oleandrami a výhľadom na dedinku Keri a Iónske more si založil reštauráciu Nino, rodák z Talianska. Preto aj kuchyňa spája grécke a talianske chute dokopy. Nechýbajú čerstvé ryby, cestovina a ani pizza pripravovaná na dreve.

Mythos – reštaurácia ponúka dokonalý výhľad na jazero Keri v obklopení kvetov a vytvára romantickú atmosféru, pri ktorej si vychutnáte chutné jedlo stredomorskej kuchyne.

Chilled out, Katastari – malá grécka taverna a bar s výborným jedlom a lacnými drinkami neďaleko Porto Paradiso a pláže Alykes Beach. K dispozícii sú tu aj plážové ležadlá zadarmo pre návštevníkov.

Zorbas, Tsilvi – reštaurácia s výbornou gréckou kuchyňou

Olive Tree, Tsilvi – známa reštaurácia s výbornou gréckou kuchyňou a originálnymi drinkami.

Olive Garden – reštaurácia sa nachádza na prízemí hotela Plaza Pallas a zameriava sa najmä na grécku kuchyňu.

Keri „Lighthouse“ Restaurant, Keri – reštaurácia s chutnou gréckou kuchyňou a najmä nezabudnuteľným výhľadom na západ slnka z terasy reštaurácie. Pred reštauráciou sa nachádza aj najväčšia grécka vlajka, zapísaná aj v Knihe rekordov.

NAJ musaka na ostrove: Taverna Psarou, Kranidi  romantická grécka taverna sa nachádza len pár metrov od pláže Psarou. Návštevníci si chvália Jedlo, ceny aj personál. Po zotmení rozsvietia zamestnanci na stoloch malé sviečky a vy si okrem jedla môžete vychutnať šum Iónskeho mora a neopakovateľný západ slnka.

Stiahnuť PDF

Zábava

Podujatia

júl

The Friendly Co. – techno párty na lodi

24. augusta         

Sviatok sv. Dionýsia – konanie procesií a trhov v hlavnom meste

Zante Dance Festival – festival tanečníkov z celého Grécka

 

Aktivity a šport

Cykloturistika

Ostrov je hornatý a plný sviežej zelene. Príjemnejší a miernejší terén je v strede a na juhu ostrova. Prenájom bicyklov je dostupný takmer všade, aj v najmenších rezortoch a ceny sa pohybujú medzi 4 a 8 €/deň. Dostupné sú aj organizované cyklovýlety s miestnym sprievodcom.

Potápanie

V medzinárodnej klasifikácii je Zakyntos zaradený medzi najlepšie potápačské lokality v Európe aj medzi tie najzaujímavejšie potápačské lokality sveta. Pod morskou hladinou môžete pozorovať mohutné skalné útvary, jaskyne a množstvo živočíšnych a rastlinných druhov.

Jachting

Táto oblasť s nádhernou prírodou a pomerne pokojným morom je u jachtárov veľmi obľúbená.

Plávanie

Voda okolo ostrova je priezračne čistá a more je väčšinou bezpečné. Pre malé deti sú vhodné mierne sa zvažujúca, piesčité pláže s plytkou vodou v južnej a východnej časti Zakyntosu. Viacero pláži má širokú ponuku vodných športov, ako jet ski, jazda na banáne, vodné lyžovanie a pod.

Štvorkolky

Obľúbená a vyhľadávaná forma prepravy po ostrove. Prenajmite si štvorkolku a spoznajte tie najkrajšie pláže ostrova a typické dedinky.

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

NAJ západ slnka na Zakyntose: Západ slnka Keri

Z celého Zakyntosu je podľa mnohých práve Keri miesto, kde je možné pozorovať najkrajší západ slnka. Práve reštaurácia Keri Lighthouse, pri ktorej sa nachádza najväčšia vlajka na svete má aj vysunutú plošinu, z ktorej sa vám naskytnú nezabudniteľné výhľady. Ďalšou možnosťou je sledovať západ slnka priamo z dedinky Keri.

Vychutnajte si ten najkrajší západ z dedinky Keri. Foto: depositphotos.com

Najväčšia vlajka na svete

Vlajka, ktorá bola 20.5.2007 zapísaná aj do Quinessovej knihy rekordov sa nachádza necelý kilometer od dedinky Keri, na juhozápadnom cípe ostrova, nad ostrovmi Megali Misitra a Mikri, ktoré sú pokryté skalami. Jej rozmery sú 18,1 × 36,9 m čo predstavuje plochu 667,89 m2. Spolu so stožiarom, vysokým 50 m pôsobia impozantne na pozadí jasne modrej oblohy, zelene a Iónskeho mora.

Vlajka, zapísaná v Quinessovej knihe rekordov sa nachádza práve na ostrove Zakyntos. Foto: depositphotos.com

Fjord Porto Limnionas

Jedno z najskrytejších, no možno práve vďaka tomu najčarovnejších divokých miest ostrova. Na to, aby ste sa tam dostali, musíte prejsť horskou dedinkou Agios Leon a odtiaľ sa po značkách dostanete k malému námestiu, kde môžete zaparkovať. K samotnému fjordu sa dostanete schodíkmi vytesanými do skaly. Krištáľovo čistá voda a krásne purpurové, zelené a žlté farby skál, ktoré vás obklopujú sú ideálnym miestom pre šnorchlovanie. Nájdete tu aj tavernu, v ktorej si môžete kúpiť niečo na zahryznutie a pitnú vodu. Pre tých, ktorí obľubujú jaskyne stačí navštíviť hneď prvú, no je to naozaj pre skúsenejších plavcov.

50 odtieňov modrej objavíte na Zakyntose. Foto: depositphotos.com

Fjord Porto Roxa

Prístav Roxa je ľahko dostupný autom od smeru Agios Leon alebo z prístavu Limnionas, ktorý sa nachádza približne v polovici západného pobrežia. V zátoke kotvia len malé rybárske lode a k trblietavo čistej vode sa dostanete buď kamennými schodíkmi alebo zoskokom z kamenného mostíka, ktorý je umiestnený asi 4 m nad hladinou mora. Pláž tvoria kamenné dlaždice a nie sú na nej k dispozícii ani slnečníky, ani ležadlá.

Najkrajšie odtiene mora sú na ostrove Zakyntos. Foto: depositphotos.com
Stiahnuť PDF

Videá

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Administratívne je Zakyntos samostatným správnym okresom (nómos) spomedzi celkového počtu 52 takýchto jednotiek Gréckej republiky. K hlavnému ostrovu patrí aj niekoľko miniostrovčekov pri pobreží, tri v zálive Lagana (Peloúzo, Marathonísi, Ag. Sostis) a 67 km južne vzdialené ostrovy Strofády.

Rozloha a populácia: Na ostrove žije 41 472 obyvateľov a jeho rozloha je 404 m² (maximálna dĺžka 40 km a maximálna šírka 20 km). Pobrežie ostrova je dlhé 124 km.

Jazyky: Úradným jazykom je gréčtina. V letoviskách sa dohovoríte aj anglicky, nemecky alebo francúzsky. Nápisy, jedálne lístky a iné tlačené materiály bývajú viacjazyčné.

Náboženstvo: Grécka ortodoxná cirkev (pravoslávna), hlavou je aténsky arcibiskup.

Vakcinácia: Nie je potrebná.

Elektrický prúd: Napätie v elektrickej sieti je 220 V, adaptér nie je potrebný.

Mena: euro

Časový posun: +1h

Klimatický diagram

Zobraziť viac

Kedy vycestovať

Zakyntos je ideálnou destináciou pre letnú dovolenku. Jarné mesiace sú na ostrove v znamení kvitnúcich kvetov a prebúdzajúcej sa zelene. Leto, predovšetkým júl a august, sú veľmi slnečné a teplé s priemernou dennou teplotou 26°C. V týchto mesiacoch spadne aj najmenej zrážok. K príjemným teplým mesiacom patria aj máj – jún a september – október. Počas zimných mesiacov tu výdatne prší, vďaka čomu je ostrov tak zelený.

Letisko a dĺžka letu

Na dovolenku na Zakynthose možno letieť z Bratislavy a Košíc, prípadne z Viedne a dĺžka letu je niečo cez jeden a pol hodiny, z Atén 45 minút. Na samotný ostrov sa možno pohodlne dopraviť aj pravidelnou trajektovou dopravou z mesta Kyllini. Cestovné je približne 8€ na osobu a 40€ za automobil.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Aténach:, Georgiou Seferi 4, Paleo Psychiko, 154 52, Atény, Grécko

Tel: +30 2106771980, +30 2106771870
Mobil: +30 6932408028
Email: emb.athens@mzv.sk

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky nie sú nijako obmedzení pri vstupe na územie Grécka. Je nutné mať len občiansky preukaz alebo cestovný pas. Osoba mladšia ako 15 rokov (nemá občiansky preukaz) by mala mať vlastný cestovný pas. Ak budete chcieť v Grécku riadiť automobil, postačí vám váš vodičský preukaz. Nie je vyžadovaný medzinárodný vodičský preukaz. Samozrejme musíte mať technický preukaz a zelenú kartu (doklady o poistení vozidla).

Colné predpisy

Do Grécka je možné doviezť potraviny z iných členských krajín EÚ v množstve, ktoré slúži na osobnú spotrebu. Trestný je dovoz a vývoz rastlín, z ktorých sa vyrábajú omamné či psychotropné látky. Sadzba je minimálne 10 rokov a je spojená aj s vysokou pokutou. Mak sa pokladá za ľahkú drogu.

Doprava

Na ostrove Zakyntos existujú autobusové spojenia medzi hlavným mestom a letoviskami Argassi, Vasilikos, Tsilivi, Alykes, Kalamaki a Laganas a platia tu bežné európske pravidlá cestnej premávky. Maximálna povolená rýchlosť v obci je 50 km/h, mimo obce 80 km/h Vodiči nesmú telefonovať za jazdy. Povinné sú bezpečnostné pásy na predných sedadlách a použitie detských sedačiek. Pri jazde na motocykli, musíte mať helmu. Smerové tabule sú často v gréčtine aj v latinke. Miestni jazdia svojrázne, preto venujte zvýšenú pozornosť jazde. Cesty svojou kvalitou zodpovedajú hornatému reliéfu ostrova. Železnice na ostrove nie sú, ale je možnosť napojenia cez grécku, resp. peloponézsku železničnú sieť až do prístavu Kyllini k trajektu na Zakyntos. Leteckú prepravu zabezpečuje medzinárodné letisko, ktoré leží na juhu ostrova.

Shopping a suveníry

Shopping

Hlavnou nákupnou ulicou v meste Zakyntos je ulica Alexandru Roma . Nájdete na nej množstvo obchodov predávajúcich výrobky z kože, zlaté a strieborné šperky. Na ostatných miestach a najmä v turistických strediskách predávajú najmä suveníry, oblečenie na pláž alebo na hračky. V turistických strediskách bývajú obchody otvorené denne od 9:00 do 22:00 hodín, v hlavnom meste majú od 14:00 do 18:00 hodín zatvorené.

Suveníry

Najčastejšie ponúkaným suvenírom na ostrove sú korytnačky v rôznych vyhotoveniach – napríklad na magnetke, na kľúčenke, alebo ako prívesok. K ďalším suvenírom patria aj vyrezávané sošky afrického štýlu, tričká, bambusové píšťaly a kožené náramky. Spomedzi typicky gréckych suvenírov tu nájdete keramiku, šperky, výšivky, alebo korenie.

Ostrov Zakyntos nemôžete opustiť bez suveníru z kože. Kvalitné kožené kabelky, peňaženky a pod. dostanete kúpiť v mnohých obchodoch priamo v meste. Pri prechádzkach po večernom letovisku sa určite viackrát zastavíte pri vysvietených výkladoch zlatníctiev - prstene, náušnice, retiazky - každému podľa gusta a hrúbky peňaženky.

No obľúbený je aj suvenír priamo z mora - morské špongie majú okrem dekoračných účelov, aj praktické využitie - výborne sa hodia na utieranie a umývanie prakticky všetkého v domácnosti aj mimo nej. Častejšie ich využijete v skrášľovacích procesoch nežnej polovice ľudstva - ako špongia na umývanie tela a tváre , alebo ako pomocníci pri odličovaní. Pokiaľ sa o tento kvalitný prírodný produkt dobre staráte (po použití vymyť zvyšky mydla čistou vodou) vydrží i niekoľko rokov.

Špecialitou ostrova je tymianový med, ktorý oceníte najmä počas chrípkového obdobia v zimných mesiacoch. Má fantastické účinky a navyše výborne chutí. Na ostrove ho dostanete kúpiť i s vlašskými alebo pistáciovými orechmi. Gazdinky sa určite potešia záplave korenín v nápaditých baleniach, ktoré lahodia nielen chuťovým bunkám, ale aj očiam. Zabudnúť nesmiete ani na olivový olej. Pribaľte si pri odchode nerozbitnú fľašu tejto výnimočnej pochutiny. Tak si môžete chutný a zdravý grécky šalát pripraviť i v našich zemepisných šírkach. Populárne sú i kvalitné olivové mydielka, vhodné na umývanie pokožky tváre a tela a bez fľaše metaxy sa z Grécka nevracajte. Pri kúpe tohto koňaku platí: čím viac hviezdičiek, tým kvalitnejší obsah. Národný nápoj ouzo a raki dostanete kúpiť v klasických ale i veľmi zaujímavo dekorovaných fľašiach rôzneho objemu. Vázy, taniere, popolníky, svietniky, soľničky, misky všetkých tvarov a veľkostí, moderné alebo inšpirované motívmi dávnych čias, napodobeniny muzeálnych exponátov - sú vhodné pre každý vkus či náladu.

Ceny

Jedlo v lacnejšej reštaurácii 10,00 €
Jedlo pre dvoch v stredne drahej reštaurácii 25,00 €
Mlieko 1,20 €
Chlieb  0,90 €
Ryža    0,50 €
Vajcia  1,80 €
Miestny syr 6,00 €
Kuracie prsia (1 kg) 6,50 €
Fľaša vína 3,00 €
Domáce pivo 2,00 €
Kapučíno 2,90 €

 

Sviatky

Sviatky na Zakyntose sú rovnaké ako v celom Grécku:

1. január Nový rok a sviatok Ágios Vassélis (sv. Vasil). V tento deň si ľudia vzájomne vymieňajú drobné darčeky, deti obchádzajú domácnosti a spievajú (obdoba našej koledy).
6. január Sviatok Zjavenia Pána, oslavujúci pokrstenie Krista v rieke Jordán. Je to sviatok, kedy sa do mora, jazera alebo rieky hodí kríž a mladí chlapci sa predháňajú, kto ho prvý vyloví a donesie späť.
7. január Sviatok Jána Krstiteľa
25. marec Sviatok Zvestovania Panny Márie a Deň nezávislosti. Tri týždne pred začiatkom pôstu začínajú fašiangy, usporadúvajú sa maškarné večierky.
rôzne

Čistý pondelok - Prvý deň pôstu. Tento deň sa oslavuje púšťaním šarkanov a jedia sa tradičné druhy pôstneho jedla. 

rôzne

Veľká noc - Veľký piatok, Veľkonočná nedeľa a Veľkonočný pondelok. Na Veľký piatok sa nosí v procesii so sviečkami Kristova rakva, v sobotu o polnoci kňaz v kostole vyhlási, že Kristus vstal z mŕtvych a od jeho zapálenej sviečky sa prenáša tzv. plameň života na sviečky veriacich, ktorí si ich nesú zapálené domov. V nedeľu sa navštevujú všetci príbuzní, na ražni sa pečie jahňacina, súťaží sa v rozbíjaní natvrdo uvarených a na čerstvo nafarbených vajciach (ťukajú sa špičkami o seba).

1. máj Sviatok jari a sviatok práce. V tento deň sa vstupné dvere domu zdobia kyticami.
25. máj Jónsky deň - oslava pripojenia Jónskych ostrovov ku Grécku.
30. júl Sviatok svätých apoštolov
15. august Sviatok Nanebovzatia Panny Márie
28. október Deň "Óchi", oslava odmietnutia talianskeho ultimáta v roku 1941 (ministerský predseda Metaxas odmietol na Mussoliniho žiadosť o povolenie vstupu talianskych jednotiek do Grécka, deň zahájenia gréckeho boja proti okupácii).
25. a 26. december Vianoce

 

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR