Thassos

Thassos

Zelený smaragd severu Egejského mora

Stiahnuť PDF

Thassos je najsevernejším ostrovom Egejského mora, ktoré sa v tejto časti Grécka nazýva morom Tráckym (Thrakikón Pélagos). Od najbližšej pevniny – východnej Macedónie, ho oddeľuje iba 7 km široký prieliv Diavlos Thássu. Ostrov z juhovýchodu uzatvára široký Kavalský záliv, rozprestierajúci sa východne od polostrova Chalkidiki. Thassos je pôvabný ostrov s krásnou prírodou, príjemnou klímou, peknými plážami a pamätihodnosťami, preto sa v prázdninových mesiacoch teší veľkej obľube návštevníkov. Meno zrejme dostal podľa hustých lesov – „dásos“, no určite bolo skombinované aj s mytológiou, ktorá má o pomenovaní ostrova viaceré teórie.

Zobraziť viac

Thassos je najsevernejším ostrovom Egejského mora, ktoré sa v tejto časti Grécka nazýva morom Tráckym (Thrakikón Pélagos). Od najbližšej pevniny – východnej Macedónie, ho oddeľuje iba 7 km široký prieliv Diavlos Thássu. Ostrov z juhovýchodu uzatvára široký Kavalský záliv, rozprestierajúci sa východne od polostrova Chalkidiki. Thassos je pôvabný ostrov s krásnou prírodou, príjemnou klímou, peknými plážami a pamätihodnosťami, preto sa v prázdninových mesiacoch teší veľkej obľube návštevníkov. Meno zrejme dostal podľa hustých lesov – „dásos“, no určite bolo skombinované aj s mytológiou, ktorá má o pomenovaní ostrova viaceré teórie.

V malej vzdialenosti od medzinárodného letiska sa pred návštevníkom otvárajú nekonečné pláže, nádherné prímorské osídlenie a tradičné malebné dedinky v horách, v dokonalej harmónii farieb, so súhrou zelene a blankytnej modrej. Veľký výber hotelov a viliek na prenájom, kde hneď vedľa morských vĺn stoja malebné rybie reštaurácie s morskými pochutinami. Pod veľkými platanmi v horách zas ochutnáte tisícky lahodných pokrmov a sladké oriešky. Archeologické náleziská na ostrove s pamiatkami z doby prehistorickej svedčia o veľkom rozmachu kultúry v dávnych dobách. Rovnako kláštory vytesané vo vrchoch, opustené pevnosti Benátčanov a sídla, ktoré nesú stopy historického osídlenia pôvodných obyvateľov Thassosu. To je Thassos – zelený smaragd severu Egejského mora so svojou dlhou históriou a medzinárodným cestovným ruchom, kde je každá dovolenka nezabudnuteľná.

Dovolenky na Thassose

Top lokality

Skala Prinos

Skala Prinos je domovom druhého trajektového prístavu na ostrove a spája ostrov Thassos s mestom Kavala na pevnine. V tomto krásnom plážovom letovisku je jedna z posledných tradičných, stále funkčných lodeníc. Malé rybárske loďky, vyhliadkové lode a väčšie plavidlá sú tu opravované, rekonštruované alebo modernizované, aby sa mohli bezpečne vrátiť na tunajšie mierne vody. Stále je možné vidieť ručne robené drevené lode, vyrobené rukami skúsených lodiarov, ktorí si tak trénujú stáročné tradičné remeslo. V Skala Prinos nájdeme veľké množstvo rôznych typov ubytovacích zariadení, tradičné taverny, plážové reštaurácie rôznych cenových kategórií; rovnako aj módne kaviarne a exkluzívne plážové bary. Miestna pláž  dostala ocenenie Blue Flag of excellence v roku 2004, ktoré si bez pochýb udrží aj počas ďalších rokov.

  • vzdialenosť od letiska (Kavala) – 12 km
Potamia

Malá dedinka, pomenovaná podľa rieky pretekajúcej blízkym údolím. Prechádza ňou jeden z najobľúbenejších chodníkov smerujúcich na vrchol hory Ypsario. Pozdĺž buldozérmi vyjazdených cestičiek, proti toku rieky, začína chodník vinúci sa hore. Ide približne o sedemhodinový výstup i keď cestu vyznačil grécky vysokohorský klub, je v zlom stave. V Potamii sa narodil sochár a maliar Polygnotos Vagis (1894 - 1965), ktorý už v rannom veku emigroval do Ameriky. Pred smrťou však odkázal väčšinu prác gréckemu štátu a teraz sú uložené v malom Vagisovom múzeu (Ut - Ne 10 - 13 h, 18 - 21 h) uprostred dedinky. Jeho dielo nesie mystické, snové posolstvo, pričom najpôsobivejšie sú spodobnenia vtákov, rýb, korytnačiek a priesvitných tvárí, ktoré vytesal do balvanov alebo menších kameňov. Známym letoviskom je najmä Skala Potamias, 3 km na východ od Potamie.                          

  • vzdialenosť od letiska (Kavala) – 41 km

Limenaria

Limenaria sa nachádza na juhozápadnom pobreží ostrova. Pýši sa krásnym prístavom, ktorý ponúka úžasný výhľad na Egejské more a na svätú horu Mount Athos. Nachádza sa v oblasti, ktorá má najmiernejšie podnebie na ostrove, a preto je vyhľadávanou turistickou destináciou. Mestečko je priam stvorené na príjemné večerné prechádzky, pri ktorých sa návštevníci môžu tešiť na široký výber taverien, reštaurácií, barov, kaviarní a suvenírových obchodíkov. Z každého rohu tu cítiť atmosféru tradičného spôsobu života, ktorý sa zachoval z dávnych čias. Priamo v meste sa nachádza krásna piesková pláž, z ktorej to je iba na skok do miestnych občerstvení, alebo sendvičových barov. Limenariu by nemal vynechať pri spoznávaní ostrova žiadny návštevník. Jedným lákadlom sú už spomínané nekonečné možnosti zábavy, prírodné krásy, no i zaujímavá história. Tá začala len začiatkom 20. storočia, kedy bola zahájená ťažba minerálov nemeckou spoločnosťou Speidel. Ťažba trvala od roku 1905 do 1912 a ťažili sa najmä kadmium a zinok. V roku 1925 bola ťažba znovu obnovená talianskou spoločnosťou Vielle Montagne, a to až do roku 1930. Boli inštalované nové stroje, vybudované komíny, ktorých zvyšky sú viditeľné dodnes. Sídlo Speidel Mineral bolo postavené priamo na vrchole útesu na východe Limenarie. Palataki - malý palác, ako ho nazývajú domáci, je dominantou mesta, a v rámci objektu sa nachádza aj prístupná stará baňa. Neďaleko paláca sa nachádza folklórne múzeum, ktoré v lete ponúka celý rad divadelných podujatí.

  • vzdialenosť od letiska (Kavala) – 50 km

Limenaria, ThassosPalataki - malý palác je dominantou mesta Limenaria. Foto: depositphotos.com

Potos

Potos je nádherné prímorské mestečko na južnom pobreží ostrova, vyhľadávané najmä mladšími vekovými skupinami. Populárne je najmä medzi mladými Grékmi ale i turistami. Úzke uličky sú lemované obchodíkmi, reštauráciami, bufetmi, kaviarňami a hlavne barmi a diskotékami. Doprava je obmedzená iba na niekoľko ulíc v meste, a tak takmer celé mesto tvorí pešia zóna a promenáda. Mesto leží pri dlhej piesočnatej pláži s priezračnou vodou, kde na každom rohu môžete naraziť na stánky, ktoré ponúkajú rozmanité vodné športy. Je to živé miesto cez deň, ale ešte viac v noci, kde pri prechádzaní okolo početných barov a klubov môžete začuť snáď všetky hudobné štýly. Toto rušné, občas mierne preplnené miesto je plné radosti a farieb, čo tvorí jedinečnú atmosféru, ktorú nenájdeme nikde inde na ostrove. Prináša to i riziko hluku, čo v hlavnej sezóne nie je veľmi vhodné pre dovolenkujúce rodiny s deťmi. V minulosti bol Potos predovšetkým rybársky prístav pre Theologos, nádhernej horskej dedinky, iba 10 minút jazdy autom. Južná časť je veľmi dobrou lokalitou pre rybárčenie, lebo vody sú tu hlbšie a plné rýb. Potos je rušnou oblasťou po celý rok (v zime pre rybolov, predovšetkým chobotníc a kalamárov).

  • vzdialenosť od letiska (Kavala) – 54 km

Potos, ThassosMenšie stredisko Potos vyhľadávajú hlavne mladší. Foto: depositphotos.com

Prinos

Prinos je jednou z najväčších obcí ostrova a nachádza sa iba štyri kilometre od prístavu Skala Prinos. Obec je postavená ako amfiteáter, vsadená do kopca, zvažujúca sa do údolia, ktoré vedie k vyššie položeným dedinkám Kazaviti. Veľmi populárnou atrakciou, celoročne otvorenou, je trh pod holým nebom. Ten sa koná každý pondelok ráno. Kupujúci sa tu ocitnú medzi veľkým výberom kvalitného čerstvého ovocia, zeleniny, orechov, zaváranín, ale tak isto tu môžu kúpiť záclonky, vankúše, posteľnú bielizeň, uteráky, kuchynské predmety a všetko oblečenie a obuv za skvelé ceny. Zároveň si môžu vychutnať jedinečnú, tradičnú živú atmosféru. V priebehu celého roka sú organizované výlety a turistika na horách. Ekonomický vývoj tejto oblasti bol možný vďaka perfektným podmienkam pre rast olivovníkov. Všetky okolité svahy sú pokryté zelenými olivovými hájmi, ktoré sú hlavnou oblasťou produkcie olív a olivového oleja na ostrove. Každý návštevník musí ochutnať miestne produkty výnimočnej kvality Throumbes Thassian olív, vo všetkých svojich odrodách čiernej a zelenej, extra panenského olivového oleja s nízkym obsahom kyselín z miestneho olivového družstva a miestny med a tradičné sladkosti. Miestne združenia s nadšením podporujú kultúrny život tejto oblasti a organizujú rôzne festivaly, výstavy a podujatia.

  • vzdialenosť od letiska (Kavala) – 28 km

Panagia

Je najvyhľadávanejšou vnútrozemskou dedinou s úžasnou polohou nad piesočnou zátokou 2 km smerom na sever, 7 km južne od Limenasu. Je to horská dedinka s veľkými platanmi na námestí, typickými strechami domov zo sivej bridlice a známa typickou gréckou cukrovinkou glyko tou koutaliou. Leží pred krásnou kulisou najvyššieho horského masívu Ypsario. Osadenstvo dedinky stále dodržiava v istej miere tradičný spôsob života a staré zvyky. Osada je vstupnou bránou k plážam v Chrissi Ammoudia na východnom pobreží.

  • vzdialenosť od letiska (Kavala) – 38 km

Panagia, ThassosNajvyhľadávanejšia spomedzi vnútrozemných dediniek je Panagia. Foto: depositphotos.com

Theologos

Je historická obec ležiaca na stráňach Ypsaria, 11 km od letoviska Potos, hlboko vo vnútrozemí ostrova, chránená pred útokmi pirátov. Za tureckej nadvlády bola hlavným mestom ostrova. Z tej doby tu ešte stojí množstvo stavieb – napr. Kostol sv. Dimitria, Kostol sv. Paraskevy, alebo tradičné macedónske kamenné panské domy  pre ktoré sú charakteristické veľké komíny a bridlicové strechy,či dláždené uličky.

  • vzdialenosť od letiska (Kavala) – 82 km

Theologos, ThassosNadýchať sa histórie ostrova môžete práve v dedinke Theologos. Foto: depositphotos.com

Hlavné mesto

Limenas (Thassos)

Hlavné mesto ostrova je zároveň hlavným prístavom. Vychádza to už zo samotného názvu - Limenas v gréčtine totiž znamená prístav. História ostrova, ktorá siaha až k prehistorickým časom, zanechala svoje stopy aj v okolí hlavného mesta. Objaviť ich môžete počas prechádzok okolo starovekých ruín. Na kopci stojí rímsky amfiteáter a chrámy, v lete sa v antickom divadle konajú predstavenia. Navštíviť musíte aj Archeologické múzeum v centre hlavného mesta, ktoré usporadúva výstavy rôznych nálezov z obdobia paleolitu až do rímskych čias. Moderné mesto Thassos je dnes prímorským letoviskom. Bolo osídlené takmer pred tromi tisícmi rokov. Zaujímavé je akým spôsobom splynuli zrúcaniny starovekého Thassosu s novodobým mestom.

  • vzdialenosť od letiska (Kavala) – 12 km

Limenas na thassose

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Giola. Thassos. Grécko

Príroda

Skalnatý bazénik Giola

Aj keď k prírodnému skalnatému bazéniku Giola vedia náročnejšia cesta, oplatí sa ju absolvovať. Ak si požičiate off-road, môžete sa zviezť až takmer ku skalám okolo Diovho oka, ak idete klasickým autom, radšej ho odparkujte na parkovisku. Vzdialenosť od hlavnej cesty je asi dva kilometre. Keď však dorazíte do cieľa, poviete si, že to stálo za to. Okolo malého prírodného jazierka sa týčia skaly s výškou do osem metrov. Tí odvážnejší môžu z vrcholu zoskočiť priamo do vody. Ak by ste si neboli istí, či je toto zábavka práve pre vás, určite vás presvedčia ostatní odvážlivci. Okolo jazierka sa rozkladajú skalnaté platne, na ktorých sa dá opaľovať. Množstvu turistov sa vyhnete, ak sa vydáte na výlet hneď ráno. Neskôr si zasa vyskúšate rušnejšiu atmosféru. Hoci nejde o klasickú pláž, je Giola veľmi obľúbená u domácich aj turistov.

Agora. Thassos. Grécko

História

Starobylá Agora

Agora bola politické, administratívne a náboženské centrum starobylého mesta Thassos. Nachádza sa v pešej vzdialenosti od Limenasu a je najdôležitejším archeologickým náleziskom na ostrove. Do súčasnosti sa zachovali len obvodové múry a niekoľko stĺpov. V minulosti však boli jeho súčasťou aj stavby používané na rôzne účely – chrámy, pamätníky a sochy. Oblasť bola zničená kmeňmi zo severného Balkánu. V piatom storočí nášho letopočtu bola práve na tomto mieste postavená prvá kresťanská bazilika, no s použitím materiálu z dávnych stavieb. V súčasnosti je turistom miesto prístupné každý deň. Agora je situovaná v blízkosti antického divadla.

Akropola. Thassos. Grécko

História

Akropola pri hlavnom meste

Neďaleko hlavného mesta stojí byzantská Akropola, ktorá sa ďalej rozvíjala počas benátskej nadvlády. Skladá sa z troch úrovní, v jednej sa nachádza svätyňa bohyne Atény, jedna bola miestom uctievania Pana, jedného z najvernejších stúpencov boha Dionýza. Portrét zachytávajúci ho pri hraní na jeho píšťalu je medzi návštevníkmi mimoriadne obľúbený. Ak aj nie ste fanúšikovia starých gréckych bohov, oplatí sa Akropolu navštíviť už len pre úžasný výhľad z nej.

Alyki. Thassos. Grécko

HistóriaPríroda

Polostrov Alyki

Mys v Alykii je snáď najmalebnejším kútom na thassoskom pobreží. V zátoke obrátenej k západu sa túli dedinka Alyki, ktorá bola prehlásená za archeologickú zónu. Uchovala si tak ľudovú architektúru z 19. storočia. Nad východnou časťou zálivu sa vypína dórsky chrám a za ním na myse stoja dve krásne kresťanské baziliky z 5. storočia s niekoľkými novo vztýčenými stĺpmi. Miestny mramor bol v staroveku vysoko cenený, dnes však ostali z lomu iba zarastené doly. Takzvané „vane“ (dlhé priehlbiny v skalách) na úrovni morskej hladiny kedysi slúžili ako odparky k získavaniu soli. Na okraji polostrova Alyki je potopený lom, ideálne miesto na šnorchlovanie. Lom svedčí o tom, že v minulosti sa tu mramor ťažil vo veľkom. Lom bol podľa všetkého opustený náhle v dôsledku neočakávanej udalosti, zrejme silného zemetrasenia. Za domami lemujúcimi pobrežie je stále možné vidieť pozostatky dávneho osídlenia, zatiaľ čo vo východnej časti zálivu stoja dve starobylé svätyne.

Príroda

Dasilio Prinos

Pri prechádzke po elegantnom chodníku mestečka Skala Prinos pozdĺž hlavnej cesty narazíte na krásny zelený lesík Dasilio Prinos. Je to očarujúci ihličnatý les na pravom okraji zálivu a miestami sa môže zdať, že rastie priamo z mora. Dasilio Prinos je rozdelený na oblasti, špeciálne určené pre rekreáciu, s grilom, detským ihriskom a samozrejme kúpaliskom.

Stiahnuť PDF

Najkrajšie pláže na Thassose

Pláže sú podľa gréckeho zákona verejné – nikomu nepatria. Okrem bezplatného slnenia sa priamo na hrejivom piesku máte možnosť prenájmu ležadiel. Stačí si naň ľahnúť a čakať na vyberača poplatkov, ktorý sa objaví a zaplatiť stanovenú čiastku. Tá sa pohybuje od 5 Eur za 2 ležadlá a 1 slnečník. Mnohé pláže ponúkajú aj možnosti najrôznejších vodných športov. Medzi najkrajšie pláže na Thassose patria: Pláž Tripiti, Golden Beach, Paradise beach, Pláž Makryamos, Saliara Marble Beach, Metalia Beach, Pefkari Beach, Pláž Skala Prinos, Kekes Beach, Vathi Beach

Golden beach

V Chrissi Ammoudia  sa nachádza jedna z najkrajších thassoských piesočnatých pláží Golden Beach (Zlatá pláž), dlhá 4 km. Nachádza sa v nádhernej širokej zátoke medzi dedinkami Skala Panagias a Skala Potamias s malebnými rybími tavernami, vilkami a kempingom. Na pláž nadväzuje tmavomodré a pokojné more, lemované zeleňou borovíc. Opačnú stranu v diaľke tvorí kulisa vysokých hôr. Vďaka zlatému piesku a čistému moru je jednou z najkrajších a najobľúbenejších pláží na ostrove. Pláž je dobre organizovaná a ideálna pre rodiny s deťmi. Nad zálivom sa týči hora Ypsarion, ktorá prispieva k jedinečnej scenérii.

Pláž Golden beach. Foto: depositphotos.com

Paradise beach

Táto pláž je považovaná za najlepšiu pláž vhodnú na plávanie. Má jemný biely piesok a azúrové priezračné plytké more. Pri veternom počasí sa pláž stáva rajom pre windsurferov. Na pláž vedie úzka cestička, po ktorej sa dá zísť aj autom, no v lete býva pomerne plná. Na pláži si môžete prenajať ležadlá a slnečník. Obed alebo malé občerstvenie si dáte v niektorej z okolitých taverien. O pláži sa hovorí, že keď človek vyjde z vody, leskne sa jeho pokožka, akoby bola posiata diamantmi. Vyskúšajte sami, či to naozaj platí.

Pláž Paradise beach. Foto: depositphotos.com

Saliara marble beach

Biele kamienky a priezračná tyrkysová voda toto ukrýva Mramorová pláž Saliara na ostrove Thassos. Nachádza sa 3,5 km južne od pláže Makryammos. Pre trochu ťažšiu dostupnosť nebýva tak preplnená turistami. Po príchode, sa vám naskytne pohľad na romantickú pláž, s jemnými kamienkami snehobielej farby z neďalekého mramorového lomu.

Pláž Saliara marble beach. Foto: depositphotos.com
Pláž Saliara marble beach. Foto: depositphotos.com

Pláž Makryammos

Jedna z najbližších pláží k hlavnému mestu Limenas je Makryamos. Obklopuje ju hustý les a množstvo vegetácie. Je to najatraktívnejšia pláž v oblasti s plytkou krištáľovo čistou vodou a jemným pieskom. Dovolenkári môžu využiť slnečníky a ležadlá alebo si vyskúšať niektorý z vodných športov.

Pláž Makriamos, Pláž Makryammos. Foto: pixabay.com

Metalia beach

Západne od mesta sa nachádza dvojkilometrová pláž, s pozvoľným vstupom do mora. Cestou na východ od Limenarie je očarujúca Metalia Beach, ktorá je zaujímavá aj históriou. Je možné preskúmať pozostatky bane, ktorá sa tu nachádza.

Pláž Metalia beach. Foto: depositphotos.com

Pefkari Beach

Asi 21 km ďalej po pobreží nájdeme čiastočne piesočnatú a čiastočne okruhliakovú Pefkari Beach, pomenovanú po boroviciach, ktoré ju lemujú.

Pefkari pláž na ostrove Thassos. GréckoPláž Pefkari. Foto: greece.com

Pláž Skala Prinos

Miestna pláž  dostala ocenenie Blue Flag of excellence v roku 2004, ktoré si bez pochýb drží. Piesok je jemnučký, len miestami hrubý, more je plytké čo je ideálne najmä pre deti. Práve na tejto pláži v Skala Prinos máme možnosť pozorovať jeden z dych berúcich západov slnka na ostrove.

Pláž Skala Prinos. Thassos. GréckoPláž Skala Prinos. Foto: archív CK SATUR

Kekes Beach

Východne od osady na skalnatom polostrove Akra Stavros stojí maják, západne od osady je súkromná pláž Kekes Beach rodiny Georgiosa Kekesa, s krásnou pobrežnou scenériou, pieskovými miestami so skalnatými zákutiami, maximálnym pokojom, možnosťou potápania, rybárčenia a ochutnávkou miestnych špecialít.

Kekes Beach. Thassos. GréckoPláž Kekes beach. Foto: greece.com

Vathy Beach

Menšia pláž so smaragdovo priezračnou vodou, ktorá leží v severovýchodnej časti ostrova v zátoke obklopenej stromami je niečo pre tých, čo vyhľadávajú miesta bez húfov turistov. Ide o neorganizovanú pláž a prístup k nej je celkom zložitý po prašnej ceste z Makryammos.

Pláž Vathy. Thassos. GréckoPláž Vathy. Foto: depositphotos.com
Stiahnuť PDF

Pre deti

Archeologické múzeum v Limenas

Múzeum na ostrove postavili ešte v roku 1934 a bolo nedávno zrekonštruované. Nachádza sa v centre hlavného mesta Limenas, ktoré priťahuje tisíce návštevníkov z Grécka i mimo neho. Archeologické múzeum Thassos odráža starovekú civilizáciu tejto oblasti. Ponúka rozsiahle zbierky jedinečného bohatstva od 7. storočia p.n.l. až do 7. storočia nášho letopočtu. Pri vstupe do múzea stojí 3,5 m vysoká socha Kouros, jej pôvod sa predpokladá až do 6. storočia p.n.l.. V múzeu môže návštevník obdivovať rôzne nádherné busty a iné impozantné sochy. Milovníci archeológie si prídu na svoje.

Múzeum olív a olivového oleja

Asi 15 kilometrov juhozápadne od hlavného mesta Limenas sa nachádza dedina Skala Prinos s množstvom reštaurácií, taverien, kaviarní a barov. V jej blízkosti stojí pomerne nové a zaujímavé múzeum, ktoré vzdáva hold produktom olivovníkov. Časť priestoru je venovaná fotografiám, v ďalšej časti sú vystavené všetky druhy olejov (okolo 40 typov z dnes známych asi 130 druhov olejov). Súčasťou múzea je aj priestor na projekcie a nakoniec časť s výstavou výrobkov z olív, kde môžete ochutnať a kúpiť si čokoľvek, čo sa vám zapáči.

Olivový olej si môžete zakúpiť aj po návšteve múzea. Foto: greece.com

Olivový mlyn

Skutočným skvostom ostrova je tradičný olivový mlyn, ktorý sa nachádza v horskej dedinke Panagia. Svoju energiu získava z vody, ktorá priteká z horských prameňov a po mnoho generácií ho rodina Sotirelisovcov používala na lisovanie olív a produkciu oleja. Hoci už nie je mlyn komerčne využívaný, vďaka moderným zariadeniam, ostáva nádherným symbolom tradícií ostrova. Je symbolom jedného z najvýznamnejších priemyselných odvetví Thassosu a demonštruje techniky, ktoré domáci používali na to, aby využili svoje prírodné prostredie bezpečným a zodpovedným spôsobom. Dnes je to posledný vodný mlyn svojho druhu, ktorý stále funguje v celom Grécku. Návštevou tohto pokladu miestnej tradície môžete sledovať, celý proces výroby olivového oleja v čase, keď nebola na ostrove k dispozícii elektrina. Mlyn je zároveň i menším múzeom, kde si môžet pozrieť foto o každej fáze procesu, od zberu olív až po plnenie oleja. Môžete tu tiež ochutnať a zakúpiť si olivový olej.

Mlyn už dnes nevyužívajú, slúži ako múzeum. Foto: flickr.com

Honey Factory

Honey Factory sa nachádza medzi obcami Skala Prinos a Skala Rachoni. Medová továreň bola založená včelárskym družstvom Thassos, je to miesto, kde sa stretáva viac ako 100 včelárov z celého ostrova, aby štandardizovali a predávali svoje medové výrobky). Vyskúšať tu môžete všetkých šesť druhov medu, ktoré sa vyrábajú na ostrove: kvetový, borovicový, vresový, gaštanový, tymiánový a špeciálna odroda z Thassosu. Zároveň môžete ochutnať med priamo z hrebeňa a kúpiť tradične vyrábané medové výrobky ako propolis, materská kašička a peľ. Nájdete tu tiež široký výber sviečok z včelieho vosku, ako aj tradičné sladkosti z medu - napríklad „Karydomelo“, ktorý je vyrobený z vlašských orechov a medu. Ak dovolenkujete na ostrove okolo 15. augusta, nenechajte si ujsť každoročný Honey Festival, ktorý sa koná v areáli Honey Factory. Je to pozoruhodná udalosť, počas ktorej si môžete vychutnať chutnú hostinu, samozrejme doplnenú o výrobky z medu a tradičné tance miestnych obyvateľov.

Výlet do Honey factory ulahodí všetkým, čo milujú sladké. Foto: pixabay.com
Stiahnuť PDF

Gastronómia

Thassos je známy pre svoj olivový olej a med. Prvá vec, ktorú na ostrove uvidíte sú rozsiahle olivové plantáže. Každá rodina vlastní minimálne niekoľko olivovníkov a v každom väčšom meste stojí továreň na ich spracovanie olív. Najstaršie olivovníky môžete vidieť v dedinách Skala Prinos a Rachoni. Hovorí sa, že sú staré až 900 rokov

Ak máte radi sladké, ochutnajte bugatsu, sladké pečivo plnené krémom. Má však aj svoju slanú variantu, ktorá sa plní syrom, najmä fetou. Obľúbeným jedlom je aj kleftiko, jemné jahňacie mäso podávané so zeleninou. Pochúťkou miestnych taverien je okrem jedál z rýb a morských plodov bouyourdi. Plátky syra feta a mäkkých syrov sa spolu s čerstvými paradajkami, paprikami, olivovým olejom a korením sa spolu pečú v hlinenom hrnci, až kým sa chute dokonale nespoja.

Tradičné jedlo na thassose kleftikoJemné jahňacie mäso podávané so zeleninou je na Thassose typické. Foto: depositphotos.com

Tradičné jedlá na Thassose

Korenená kapusta

Je to predovšetkým zimné jedlo, skladajúce sa z miestnej kyslej kapusty v kombinácii s bielymi fazuľami, ochutené pestrým korením. Jedlo s pikantnou chuťou perfektne ladí s chuťou miestneho červeného vína. Takýto pokrm jedia domáci obyvatelia najmä v horských dedinách počas celej zimy ako výživné jedlo, ktoré aj zahreje.

Tatarka

Je jedlo, ktoré sa podáva hlavne na jar a začiatkom leta. Najčastejšie si ho dopriavajú domáci i návštevníci, ktorí sú skutoční gurmáni v sofistikovanejších reštauráciách. Jedlo sa skladá s miestnej čerstvej zeleniny a jarných byliniek, ktoré zabezpečujú sviežu kombináciu chutí.

Plnené cuketové kvety a sarmadakia – plnené listy viniča

Kvety malých cukiet sa zbierajú skoro ráno pred východom slnka a sú známe krásnou oranžovou farbou. Plnia sa syrom, vajíčkami opraženými v olivovom oleji. Tiež môžu byť plnené čerstvými bylinkami a ryžou, tak isto ako býva plnená sarmadakia. Je to vynikajúce jedlo na ľahký letný obed spolu s chladným bielym jogurtom.

Pitarakia

Je druh veľmi ľahkých lievancov vyrobených z plátkov cukety. Sú máčané v múke s mätou a korením, rýchlo vypražené. Cuketa im dáva lahodnú sladkú chuť. Vynikajúco ich dopĺňa pohár rakie, alebo ouza.

Kolios „Gouna“ makrela

Ide o lokálny spôsob prípravy makrely, veľmi chutnej a obľúbenej ryby. Ryba je zľahka osolená, údená, narezaná, obalená v ceste a následne pečená. Má tým unikátnu pikantnú a dymovú chuť. Tiež ju výborne dopĺňa ouzo.

Bouyourdi

Thassoský jednoduchý a lahodný spôsob prípravy syru feta. Plátky syra sa umiestnia do malej hlinenej nádoby spolu s inými druhmi mäkkých syrov, červenými paradajkami, plátkami paprík, olivovým olejom a čiernym korením. Všetko sa spolu pečie, aby sa všetky zložky spojili. Je to veľmi rýchle a chutné jedlo.

Vyskúšať by ste mali aj loukoumades - malé okrúhle šišky, ktoré sa pečú v oleji a ešte horúce sa dajú do medového sirupu, na vrch si môžete vybrať rôzne posýpky, podľa chuti (orechy, čokoláda, zmrzlina a iné). A skvelý je aj typicky grécky halloumi syr – najlepší je grilovaný. 

Dezert loukoumades typický na thassosePrudko navýkový a prusko sladký dezert nájdete na Thassose. Foto: depositphotos.com

Z nápojov je známe grécke víno Retsina, do ktorého sa počas kvasenia pridáva živica. Najrozšírenejším pivom na ostrove je Mythos, grécke pivo vyrábané v druhom najväčšom gréckom pivovare. Vyrába sa tu od roku 1997. Názov Mythos znamená v gréčtine „legenda“. Predáva sa v plechovkách aj flašiach 330ml a 500ml.

Typická thassoskaá pálenka je tsipouro a vyrába sa z hrozna, v každom kúte ostrova chuti inak, má dve verzie - anízovú (podobá sa ouzo) a potom bez anízu, a tá chutí podobne ako naša domáca pálenka.

Reštaurácie a bary

Vertigo - bar/kaviareň priamo v centre mesta s príjemnou obsluhou, dobré kvalitné drinky či alko, či nealko.

Stratos – reštaurácia v hlavnom meste, ktorá sa nachádza priamo na pláži a môžete si tu vychutnať typické grécke špeciality. Zaujímavosťou je, že manželkou majiteľa je Slovenka.

Sprepitné

Väčšina taverien si v cene účtuje obsluhu /10%/. Mladíci, ktorí často vypomáhajú však i napriek tomu očakávajú sprepitné, ktoré je často ich jediným zdrojom príjmu. Taxikári, ako aj hoteloví pracovníci, tiež nepohrdnú sprepitným - je len na vás, ako sa rozhodnete.

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Kastro

V horách uprostred ostrova, vo výške 500 m n. m., sa rozlieha dedinka, ktorá má ešte bezpečnejšiu polohu ako Theologos. V roku 1403 ju založil byzantský cisár Manuel II. Palaiologos a neskôr sa stala baštou Janovanov, ktorí opevnili tunajší pahorok, na ktorom sa dnes rozkladá cintorín. Po roku 1850, kedy sa v dôsledku udelenia ťažobného povolenia nemeckej spoločnosti objavil rad pracovných miest v Limenarii dole na pobreží, Kastro postupne upadlo. Dnes sa vnútrozemská osada dočkala aspoň čiastočného oživenia. V sezóne tu bývajú chovatelia oviec. V kaviarni (Kafe-neío) v prízemí bývalej školy vedľa kostola sa nachádza jediný telefón a dedinka nie je vôbec pripojená k elektrickej sieti.

Kastro. Thassos. GréckoOpustená dedinka vo vnútrozemí ožíva cestovným ruchom. Foto: depositphotos.com

Sotiras

Dedinka, ktorá sa pýši najúchvatnejšou polohou zo všetkých osád vo vnútrozemí, pretože otvára ohromujúci pohľad na západ slnka. Túto skutočnosť potvrdzuje i mnoho cudzincov, ktorí sa tu usadili natrvalo. Zvláštne, terasu pripomínajúce námestie zaplnené stolmi z malých taverien, zatieňujú obrovské platany zavlažované trojitou fontánou. Zrúcaniny nad kostolom poskytovali prístrešok nemeckým baníkom. Vchody do šácht možno stále badať na náprotivnom hrebeni.     

Megalo Kazaviti

V zeleni sa utápajúce Megalo Kazaviti, ktorého oficiálny názov znie Ano Prinos, obklopuje centrálne námestie, aké je na ostrove raritou. Nenájdete lepší kút s tradičnou thassoskou architektúrou, nesúcou typické macedónske detaily. Z pôvodných miestnych prvkov stoja za povšimnutie napríklad úzke dverové otvory s polkruhovými oblúkmi, balkóny, predstupujúce horné poschodia a zvyšky omietky v odtieňoch indigovej modrej, purpurové farby bežne používali po celom Balkáne.

Rachoni

Malá horská osada sa nachádza 8km od Prinosu smerom do vnútrozemia. Domy majú zaujímavú architektúru, na námestí je typická dedinská taverna, večer spravidla aj s hrou na buzuki (tradičný grécky brnkací hudobný nástroj pochádzajúci z Anatólie). Špecialitou dediny sú figy naložené v sirupe. V obci bol vychovaný Mehmet Ali (1769-1849), turecký dôstojník albánskeho pôvodu, od r. 1805 paša a vládca Egypta, zakladateľ dynastie egyptských panovníkov, ktorá vládla až do r. 1952. Pochovaný je v káhirskej citadele v Alabastrovej mešite, ktorú dal sám postaviť. Rachoni spolu so susednou osadou Agios Georgios sa ťahajú od úpätia Ypsaria cez zelené olivové háje, ktoré siahajú až k pobrežiu.

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Administratívne je Thassos samostatným správnym okresom (nómos) spomedzi celkového počtu 52 takýchto jednotiek Gréckej republiky.

Rozloha a populácia: Na ostrove žije 16 000 obyvateľov a jeho rozloha, aj s priľahlými ostrovčekmi, je 383,67 km².

Jazyky: Na Thassose je úradným jazykom gréčtina (novogréčtina, ellinika).

Náboženstvo: Na ostrove sa 98 % obyvateľov hlási k východnej ortodoxnej cirkvi, ktorej hlavou je aténsky arcibiskup.

Vakcinácia: Nie je potrebná.

Elektrický prúd: Zásuvky zodpovedajú európskej norme, elektrické napätie je 220 V. Niektoré zásuvky však neobsahujú kolík pre tzv. nulový vodič, v tom prípade odporúčame použiť adaptér.

Mena: euro

Časový posun: +1h

Klimatický diagram

Zobraziť viac

Kedy vycestovať

Na ostrove, ako v celom severnom Grécku, prevláda typické stredomorské podnebie so suchým a horúcim subtropickým letom a vlhkou studenou zimou. V dôsledku blízkej pevniny sa tu však výraznejšie prejavujú kontinentálne vplyvy – väčšími rozdielmi v priemerných denných a nočných teplotách, a tiež medzi letnými a zimnými teplotami (smerom na juh sú rozdiely menšie).. V období od mája do októbra zas vanú mierne severozápadné vetry, tzv. meltémy ktoré aspoň sčasti zmierňujú veľké letné horúčavy – príjemnú klímu umocňuje aj relatívne suchý vzduch a značné plochy lesov. V zimných mesiacoch sa pohybujú priemerné teploty na ostrove Thassos okolo 9 °C, zrážky v priemere len 80 mm. V letných mesiacoch je priemer teplôt 28 °C (vzduch) a 25 °C (voda), zrážok spadne v priemere okolo 30 mm.

Letisko a dĺžka letu

Na ostrove Thassos nie je letisko, takže letecká preprava je zabezpečovaná len cez medzinárodné letisko v Kavale - Chrysoupolis, alebo vzdialenejšie Thessaloniki, prostredníctvom viacerých leteckých spoločností. Odtiaľ sú na prepravu k trajektom k dispozícii autobusové linky, taxi alebo požičovne áut. Domácou národnou gréckou spoločnosťou je Olympic Airlines. Let z Bratislavy na letisko Kavala trvá 1 h 30 min.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Aténach:, Georgiou Seferi 4, Paleo Psychiko, 154 52, Atény, Grécko

Tel: +30 2106771980, +30 2106771870
Mobil: +30 6932408028
Email: emb.athens@mzv.sk

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky nie sú nijako obmedzení pri vstupe na územie Grécka. Je nutné mať len občiansky preukaz alebo cestovný pas. Osoba mladšia ako 15 rokov (nemá občiansky preukaz) by mala mať vlastný cestovný pas. Ak budete chcieť v Grécku riadiť automobil, postačí vám váš vodičský preukaz. Nie je vyžadovaný medzinárodný vodičský preukaz. Samozrejme musíte mať technický preukaz a zelenú kartu (doklady o poistení vozidla).

Colné predpisy

Colné predpisy sú zhodné ako v ostatných krajinách EÚ. Je zakázaný vývoz akýchkoľvek predmetov historickej hodnoty. Na niektoré veci a výrobky sú stanovené pri dovoze do krajiny určité limity. Týka sa to predovšetkým cigariet (maximálne 200 ks alebo 250 g tabaku), vína (max. 2 litre). Ďalej sa limity týkajú aj tvrdého alkoholu, toaletnej vody a taktiež je nutné dovážať len tovar do limitu 150 eur. Samozrejme je zakázaný vývoz aj dovoz drog a iných omamných látok s výnimkou predpísaných liekov, ktoré osoba musí užívať. Ak chcete vyvážať predmety, ktoré sú staršie ako 100 rokov, je potrebné povolenie. Ak ho nebudete mať, hrozia vám veľmi vysoké pokuty. Ak vyvážate zvieratá či rastliny, vopred sa informujte, či nepatria do skupiny ohrozených druhov, ktoré je zakázané vyvážať z krajiny.

Doprava

Auto a autobus

Na ostrove je k dispozícii viacero požičovní áut. Tie sa prezentujú rôznymi typmi áut ale aj cenami a podmienkami. Ak sa rozhodnete prenajať si auto samostatne, prečítajte si vopred veľmi pozorne podmienky prenájmu a pred podpísaním zmluvy si buďte istí, že jej bodom dobre rozumiete. Pre požičanie auta je potrebné preukázať sa platným medzinárodným vodičským preukazom. Benzín je potrebné si hradiť z vlastných zdrojov (nie je zahrnutý v cene prenájmu). Pred vrátením auta je potrebné dotankovať pohonné hmoty na úroveň, v ktorej boli pri prevzatí. Auto stačí opäť iba zaparkovať pred vaším ubytovacím zariadením. V aute nájdete i mapu ostrova, ktorá vám pomôže zorientovať sa v cestnej sieti ostrova. Jazdite opatrne.

Na Thassose platia bežné medzinárodne uznávané dopravné predpisy. Najvyššia povolená rýchlosť v obci je 50 km/h, na otvorených cestách 90 km/h a na diaľnici 130 km/h. Počas jazdy je povinné používať bezpečnostný pás, na mopede ochrannú prilbu. Najvyšší prípustný obsah alkoholu v krvi je 0,25 promile. Pred neprehľadnými zákrutami sa odporúča trúbiť. Cestná sieť zodpovedá hornatému reliéfu ostrovnej krajiny. Napriek tomu sú cesty na tieto podmienky kvalitné, sú však pomerne úzke, bez krajnice, často aj bez ochranných zvodidiel. Hlavnou tepnou ostrova je 98 km dlhá okružná cesta, ktorá lemuje celé pobrežie, s peknou panorámou členitých morských zátok na jednej strane a skalnatých partií na strane druhej.

V prímorských oblastiach premávajú medzi strediskami pravidelné autobusové spoje, do vnútrozemských horských osád aj turistické minibusy. Prístup na ostrov je možný trajektovou dopravou prostredníctvom linky Kavala – Prinos alebo kratšou Keramoti – Thassos (Limenas).

Taxi

Taxi služby môžete bez problémov vyžívať na prepravu z hotela do mesta, alebo okolitých dediniek. Odporúčame sa na cenu pýtať vopred a žiadať aj účtenku. Aktuálne ceny taxi služieb sú od 1 Eura nástupná taxa, cena za 1 km je cca 1 Euro, batožina nad 10 kg je spoplatnená cca 0,50 Eura. Minimálna sadzba za jazdu sú 3 Eura. Za nočné služby taxíkov musíte rátať s príplatkom.

Shopping a suveníry

Počas sezóny sa nemusíte báť žiadnych obmedzení v otváracích časoch obchodov. Či supermarkety, obchody so suvenírmi alebo lekárne sú k dispozícii celé dni. Iba v meste Limenas sa vám môže stať, že v pondelok popoludní budú niektoré objekty zatvorené. Mimo sezóny sú spravidla otvorené obchody v pondelok, v stredu a v sobotu od 8:30 do 14:00 h, v utorok, vo štvrtok a v piatok sú obchody otvorené od 8:30 do 14:00 a od 17:30 do 20:30 h. V nedeľu je zatvorené. Neplatí to pre obchody so suvenírmi, supermarkety a minimarkety, ktoré sú otvorené celý deň. Múzeá a archeologické objekty sú otvorené od 8:30 do 15:00 h, významné objekty majú otvorené i dlhšie.

Suveníry

Zlaté a strieborné šperky

Na Thassose nájdete obrovský výber originálnych modelov. Pamätajte si ale, že tu je trošku odlišný systém klasifikácie. Čisté zlato má triedu 1000 a je nielen veľmi vzácne, ale aj extrémne mäkké, a preto nepraktické, nehodiace sa na každodenné nosenie. Najpopulárnejšia je trieda 585 – lebo má 585 jednotiek zlata spojených s inými kovmi, práve kvôli predĺženiu jeho životnosti. Toto je ekvivalent u nás predávaného 14 karátového zlata. Môže sa stať, že ceny v porovnaní s cenami u nás predávaného zlata sa vám nebudú zdať oveľa výhodnejšie, ale motívy a tvary sú originálne, čo stojí za príplatok. Najobľúbenejšie sú grécke motívy prinášajúce šťastie – ako je delfín alebo znamenia zverokruhu. Šperky vyrába aj thassoská firma, ktorá sídli priamo v Limenárii - Iris Gold. Predajne majú po celom ostrove, najmä v Potose, Limenarii, no najviac je ich v hlavnom meste Limenas. 

Starožitnosti

Všetko, čo pochádza z doby pred rokom 1821, kedy Grécko získalo samostatnosť, je považované za starožitnosť a musí byť vybavené vývozným povolením. V obchodoch však určite nájdete certifikované múzejné kópie gréckych sôch, rôzne figúrky, mince, ikony a iné predmety.

Ľudové umenie

Ručne vyrobené výrobky nemajú nič spoločné s masovou výrobou v továrňach. Tradičné výrobky si udržujú stále vysokú kvalitu a značne nízku cenu. Sú k dispozícií hrnčiarske výrobky, drevorezby, tkaniny, krajky a výšivky z celého ostrova, či predložky a ručne tkané koberce. Zvláštne grécke tzv. „Flokati“ sa používajú na pokrytie podlahy, ale taktiež ako dekorácia na steny a prikrývka na postele.

Keramika

Starodávne umenie nevymrelo. Vo väčšine významnejších miest sa vyrábajú atraktívne repliky mínojských a geometricky tvarovaných nádob. Hrnčiarske dielne ponúkajú široký výber rôznych druhov váz, črepníkov či iných nádob, ktoré si môžete nielen kúpiť, ale aj obdivovať ich výrobu a maľovanie priamo na mieste.

Odevy a textilné výrobky

Miestni remeselníci vyrábajú kabátiky, peleríny a halenky pre mužov i ženy. Kedysi sa vlna na celom ostrove spriadala a navíjala ručne, na dedinách ešte určite nájdete v domácnostiach tkací stroj. Dnes však nájdete na každom kroku butiky s najnovšou módou s tou najširšou ponukou šiat a obuvi. Vyrábajú sa tu tiež rôzne prestieradlá, posteľné prádlo, závesy, predložky a závesy na steny, tzv. grécke tagária – tašky cez rameno a iné predmety.

Olivový olej

Veľká časť príjmov ostrova pochádza z produkcie olivového oleja, ktorý sa vyváža do celého sveta. Na Thassose je olivovník považovaný za požehnaný strom a nič z neho nesmie vyjsť nazmar. Plody olivovníka sú určené buď na jedenie, alebo na výrobu oleja. Listy slúžia ako krmivo pre zvieratá. Drevo buď spracúvajú šikovné ruky miestnych umelcov, alebo sa používa na zateplenie domov na zimu. Thassoský olej obsahuje veľké množstvo antioxidantov a má mnoho, zdraviu veľmi prospešných vlastností. Olivový olej si môžete kúpiť priamo od miestnych výrobcov, rovnako aj v obchodoch v rôznych variantoch a baleniach. Niektoré fľaše majú na dne bylinky, ktoré majú špeciálnu arómu a obohacujú olej o rozmanité chute.

Med

Thassoský med by mal každý dovolenkár ochutnať! Výroba medu je na ostrove prosperujúcim, vyvinutým priemyslom. Väčšinou je z borovice, kvetov, myrty, gaštanov. Takisto ako olivový olej si med môžete kúpiť od nezávislých výrobcov z celého ostrova, ktorí predávajú okrem produktov z medu i včelí vosk a tradičné thassoské sladkosti. Veľmi obľúbené sú olivy v mede. Okrem klasického medu môžete skúsiť materskú kašičku a propolis. Nebojte sa nakupovať od pocestných predavačov, ktorí majú svoje stánky rozložené pri hlavných cestách. Väčšinou med sami vyrábajú a aj ceny sú nižšie ako v kamenných obchodoch.

Ceny

Jedlo v lacnejšej reštaurácii 12,50 €
Jedlo pre dvoch v stredne drahej reštaurácii 20,00 €
Mlieko 1,45 €
Chlieb  0,90 €
Ryža    2,20 €
Vajcia  2,60 €
Miestny syr 9,00 €
Kuracie prsia  8,00 €
Fľaša vína 3,00 €
Domáce pivo 3,00 €
Cigarety          4,50 €
Kapučíno 2,75 €

Sviatky

Sviatky na Thassose sú rovnaké ako v celom Grécku:

1. január Nový rok a sviatok Ágios Vassélis (sv. Vasil). V tento deň si ľudia vzájomne vymieňajú drobné darčeky, deti obchádzajú domácnosti a spievajú (obdoba našej koledy).
6. január Sviatok Zjavenia Pána, oslavujúci pokrstenie Krista v rieke Jordán. Je to sviatok, kedy sa do mora, jazera alebo rieky hodí kríž a mladí chlapci sa predháňajú, kto ho prvý vyloví a donesie späť.
7. január Sviatok Jána Krstiteľa
25. marec Sviatok Zvestovania Panny Márie a Deň nezávislosti. Tri týždne pred začiatkom pôstu začínajú fašiangy, usporadúvajú sa maškarné večierky. 
Čistý pondelok Prvý deň pôstu. Tento deň sa oslavuje púšťaním šarkanov a jedia sa tradičné druhy pôstneho jedla.
Veľká noc

Veľký piatok, Veľkonočná nedeľa a Veľkonočný pondelok. Na Veľký piatok sa nosí v sprievode so sviečkami truhla Ježiša Krista, v sobotu o polnoci kňaz v kostole vyhlási, že Ježiš Kristus vstal z mŕtvych a od jeho zapálenej sviečky sa prenáša tzv. plameň života na sviečky veriacich, ktorí si ich nesú zapálené domov. V nedeľu sa navštevujú všetci príbuzní, na ražni sa pečie jahňacina, súťaží sa v rozbíjaní natvrdo uvarených a na čerstvo nafarbených vajciach, ktoré sa o seba ťukajú špičkami.

1. máj

Sviatok jari a sviatok práce. V tento deň sa vstupné dvere domu zdobia kyticami. 

25. máj Jónsky deň - oslava pripojenia Jónskych ostrovov ku Grécku. 
Začiatok júla Svätodušné sviatky 
30. júl Sviatok svätých apoštolov 
15. august Sviatok Nanebovzatia Panny Márie 
28. október Deň "Óchi", oslava odmietnutia talianskeho ultimáta v roku 1941 (ministerský predseda Metaxas odmietol na Mussoliniho žiadosť o povolenie vstupu talianskych jednotiek do Grécka, deň zahájenia gréckeho boja proti okupácii).
25. a 26. december Vianoce

 

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR