Peloponéz

Peloponéz

Grécky zázrak pod menom Peloponéz

Stiahnuť PDF

Peloponéz je kraj plný olív, slnka, chrámov, majestátnych hôr a dokonalosti pravého gréckeho života. Aj vďaka zásahu ľudí sa tento polostrov stal ostrovom. Leží v južnej časti pevninského Grécka.

Peloponez

Ostrov v tvare srdca pri Peloponézi. Foto: CK SATUR

Podľa starovekých bájí bol územím, ktoré ovládal mýtický kráľ Pelops. Ten sem prišiel, aby premohol kráľa Oinomausa počas konských závodov v Olympii. Po svojom víťazstve sa Pelops oženil s kráľovou dcérou Hippodameiou a získal tak trón. Jeho potomkovia potom panovali v Mykénach a v Sparte a do dejín sa zapísali svojimi hrdinskými činmi. 

green trees near body of water during daytimePeloponéz. Foto: unsplash.com

Povrch Peloponézu je hornatý, najvyššie pohorie je Taugetos, ktorý dosahuje až 2407 m. V jeho horách tečú rieky Alfeos a Evrotas, o ktorých sa píše aj v gréckej mytológii. Nachádza sa tu tiež najúrodnejšia oblasť Grécka. Tvorí ho 7 provincií a každá z nich je niečím špecifická: Achaia, Argolida, Arkadia, Ilia, Korinthia, Lakoniea a Messenia. 

green trees near body of water under blue sky during daytimeZelená grécka Arkadia. Foto: unsplash.com

Prvé známky osídľovania Peloponézu sa datujú do obdobia 100 000 rokov pred n.l. Archeológovia objavili zbytky sídlisk zo staršej doby kamennej. Najväčší rozkvet Peloponéz zažil v čase 1600 - 1100 pred n.l., kedy boli postavené Mykény, Plos, Sparta a Tirynth. Práve v Olympii atléti začali súťažiť. Týchto hier sa zúčastňovali súťažiaci zo všetkých gréckych provincií. Úpadok tunajšiej kultúry nastáva vojnou medzi Aténami a Spartou. Peloponéz stratil svoju nezávislosť a príchodom Alexandra Veľkého bol začlenený do zjednoteného Grécka. Neskôr sa ho zmocnili Rimania, zničili ho aj barbarské kmene, tiež bol súčasťou Byzancie. Vládli mu aj Frankovia, ktorí tu nechali postaviť v 13. storočí veľa pevností. 

brown concrete cross with green trees in the background during daytimeOlympia. Foto: unsplash.com

Po dobu 500 rokov Peloponéz ovládali Turci, podobne ako ostatnú časť Grécka. Bolo to práve na Peloponéze, kde vypukla vojna za nezávislosť v roku 1821. Po skončení vojny sa stalo hlavné mesto slobodného Grécka, Nafplio, ležiace na východe Peloponézu. 

aerial view of city buildings near body of water during daytimeNafplio. Foto: unsplash.com

V okolí Nafplia ležia ruiny starej pevnosti Tirynth, kde boli postavené obrovské hradby a palác s veľkým množstvom izieb a chodieb. Dnes slúži ako múzeum pod holým nebom. 

Top lokality

Kalamata 

Na brehu Messinského zálivu leží prístavné mesto Kalamata. Kedysi sa tu nachádzala mykénska osada Farai. V období 13. storočia sa mesta zmocnil franský rod, ktorý dal nad mestom postaviť aj pevnosť.

white and gray boat on dock near mountain during daytime

Kalamata. Foto: unsplash.com

V meste sa dnes nachádza aj Múzeum historických vlakov pod holým nebom v blízkosti prístavu. Kalamata má veľmi peknú pobrežnú promenádu lemovanú hotelmi, reštauráciami, barmi a príjemnou dlhou plážou. 

red and white boat on sea during daytimeKalamata. Foto: unsplash.com

Vodopád Polylimnio

V peloponézskom regióne Kazarma leží 15 malých jazier, ktoré majú netradičné mená, ako napríklad Čierne jazero, Malé srdce, Talian, Kadi či Panagos. S malými kaňonmi a vodopádmi vytvárajú unikátnu zelenú oázu, kde rastú olivy a vinič. Jazerá spájajú vodopády. Najkrajšie je Čierne jazero "Mavrolimni" a Kadi s peknými vodopádmi. Dostať sa k nim je možné cez chodníky.

Polylimnio

Vodopád Polylimnio. Foto: CK SATUR

Koroni

Koroni patrí medzi najkrajšie prístavné mestečká na Peloponéze. Pýši si nádhernými prírodnými scenériami. Leží v nádhernom zelenom prostredí, ktoré je plné vína, olív a cyprusov. Nachádza sa tu benátsky pevnosť so ženským kláštorom a malou mešitou. V okolí je veľmi pekná pláž Zaga. 

Koroni

Koroni. Foto: CK SATUR

Pylos

Malebné mestečko s jachtárskym prístavom leží v západnej časti Peloponézu v krásnom zálive Navarino, ktorý je uzavretý dlhým ostrovom Sfaktiría. V jeho okolí sú pekné pláže ako Divari alebo Gialova. Mestu dominuje pevnosť zo 16. storočia  a starý byzantský kostol.  Asi 9 km severne leží križiacky hrad Navarino z 13. storočia a pod ním je známa Nestorova jaskyňa, ktorá dostala meno podľa mykénskeho panovníka Nestora. 

Pylos

Pylos. Foto: CK SATUR

Mani

Pohorie Taygetos ukrýva odľahlú hornatú krajinu Mani v južnej časti Peloponézu. Pomenovanie tento kraj získal podľa pevnosti z 13. storočia. Nachádza sa tu desiatky zachovaných veží v čarovných dedinkách. Mnohé z nich dnes slúžia ako hotely. Strediskom oblasti je mestečko Aeropoli, ktorému dominuje kamenný kostol a turecká pevnosť.

Mani v Grécku

Mani. Foto: unsplash.com

Malá dedina Pyrgos Diru je známe pre unikátne kvapľové jaskyne, bohato zdobené a so stopami prehistorického osídlenia. Tieto jaskyne patria medzi najkrajšie v Grécku. Jednou z nich - Glyfadou preteká podzemná rieka, z ktorej je 2000 m sprístupnených člnom a 300 m po súši.

Methoni

Methoni je pevnosť, ktorú nechali postaviť Benátčania na malom výbežku na juhu Peloponézu. Kedysi tu stálo antické mesto. Pevnosť tvorí kamenný most, ktorý spája hrad s pevninou. Hradná brána sa dodnes pekne dochovala. Vnútri pevnosti sú obytné ruiny, turecké kúpele a časti byzantského kostola sv. Sofie. Na pevnosti je znak leva, ktorý bol znakom Benátčanov. Zachoval sa aj kostol sv. Spasiteľa, ktorý bol postavený v roku 1830.

Methoni

Methoni. Foto: CK SATUR

 

Stiahnuť PDF

Tipy na výlety

Mykény, Grécko

HistóriaKultúra

Mykény

Mykény sú v súčanosti už len v podobe archeologického náleziska. Kedysi však patrili medz inajvýznamnejšie mestá Grécka. Mykenski gréci predstavili niekoľko inovácií v oblasti inžinierstva, architektúry a vojenskej infraštruktúry, zatiaľ čo obchod s rozsiahlymi oblasťami Stredozemného mora bol pre mykenské hospodárstvo nevyhnutný. Mykénske Grécko zahynulo s kolapsom kultúry bronzovej epochy vo východnom Stredomorí, po ktorom nasledovali tzv. Grécke temné veky. Mykény sú miestom, kde nájdete skvelé archeologické skvosty.

Olympia, Grécko

Fakultatívny výletHistória

Olympia

Miesto antických Olympijských hier leží na západnej strane Peloponézu, pri mestečku Elida. Olympia bola jedným z najposvätnejších miest starých Grékov, kde sa smeli odohrávať len náboženské obrady a každé 4 roky Olympijské hry. Dnes je Olympia miestom, kde sa zapaľuje olympijský oheň. Pochodeň sa zapaľuje pomocou parabolických zrkadiel umiestnených pred Hériným chrámom. Na Olympii sa tiež nachádza archeologické múzeum.

Nafplio, Grécko

HistóriaKultúra

Nafplio

Nafplio je prístavné mesto na Peloponézskom polostrove v Grécku, ktoré sa rozšírilo až na svahy v blízkosti severného konca Argolického zálivu. Mesto bolo dôležitým prístavom v období stredoveku a v období moderného Grécka dokonca hlavným mestom celej krajiny. Počas gréckej vojny za nezávislosť bol Nafplio významnou osmanskou pevnosťou a bolo obliehané viac ako rok. Po tejto udalosti sa Nafplio vzdalo titulu hlavného mesta a hlavné mesto sa presunulo do Atén. Cestovný ruch sa v šesťdesiatych rokoch pomaly rozvíjal, nie však v rovnakej miere ako v niektorých ďalších oblastiach Grécka.

Epidavros, Grécko

HistóriaKultúra

Epidavros

Epidavros bolo malé mesto v starovekom Grécku na polostrove Argolida v Saronickom zálive. V súčasnosti je toto miesto využívané len ako archeologické nálezisko, v ktorom môžete vidieť obrovské divadlo. Toto divadlo sa používa dodnes na dramatické predstavenia, slávnostné hestiatoreion a palaestru. Divadlo je obdivované svojou mimoriadnou akustikou , ktorá umožňuje takmer dokonalú zrozumiteľnosť nezmazateľných slov z proscenia alebo skenu na všetkých 14 000 divákov. Epidavros je známy aj vďaka chrámu zasväteného bohovi lekárstva Asklépiovi.

Korint, Grécko

História

Korint

Prvé ranné sídlo tu vzniklo zrejme niekedy v mladšej dobe kamennej. Existujú dve legendy ohľadom vzniku tohto mesta. Podľa prvej založil mesto Korinthos, potomok boha Hélia, zatiaľ čo druhá hovorí, že zakladateľkou mesta bola bohyňa Efyra, dcéra titana Okean. Na konci 19. storočia toto územie zasiahlo silné zemetrasenie, ktoré zničli takmer všetko. Preto bolo postavené nové mesto ako Nový Korint, ktorý sa vyvinul v bezprotrednom okolí starého Korintu. 

Korintský kanál, Grécko

Príroda

Korintský kanál

Korintský kanál je kanál, ktorý spája Korintský záliv so Saronickým zálivom v Egejskom mori. Myšlienka vytvorenia kanálu vznikla už v úplných začiatkoch tohto územia, no oživila sa po tom, ako Grécko získalo formálnu nezávislosť od Osmanskej ríše v roku 1830. Grécky štátnik Ioannis Kapodistrias požiadal francúzskeho inžiniera, aby posúdil uskutočniteľnosť projektu. Po posúdení od toho musel upustiť, pretože jeho náklady boli odhadované na 40 miliónov zlatých frankov, čo bolo príliš drahé pre novonezávislú krajinu. Po dlhých rokoch bol nakoniec Korintský kanál vybudovaný ža v rokoch 1882 – 1893 a plne sa využíva dodnes.

Iné atrakcie

Most Rio-Antirrio

Most Rio-Antirio je najdlhší zavesený most na svete. Prechádza cez Korintský záliv pri Patrase, ktorý spája mesto Rio na Peloponézskom polostrove s Antirrio na pevninskom Grécku. Charilaos Trikoupis bol gréckym predsedom vlády v 19. storočí, ktorý navrhol vybudovať most v súčasnej lokalite, ale bohatstvo Grécka v tom čase neumožňovalo jeho výstavbu. Most bol slávnostne otvorený v roku 2004, týždeň pred otvorením letných olympijských hier v Aténach v tom roku. Olympijskí pochodnici boli prvými, ktorí ich oficiálne prekročili most.

Stiahnuť PDF

Pláže

Voidokilia

Jedna z najkrajších pláži leží na západnej strane Peloponézu, nad mestom Pylos. Tvorí ju tyrkysová lagúna, ktorá miestami pripomína exotickú destináciu. Pláž Voidokilia je piesočnatá a obklopená skalnými útesmy z oboch strán.

Voidokilia

Voidokilia. Foto: unsplash.com

Kamares

V severnej časti Peloponézu sa nachádza malebné mestečko Kamares, ktoré bolo postavené priamo pri mori. Ak sa vyberiete po jeho okolí, natrafíte na krásne výhľady. Pri malom prístave sú príjemné reštaurácie, kde miestni ponúkajú k jedlu svoje čerstvé úlovky z mora. Tunajšia pláž s tyrkysovou farbou vody je skvelým miestom na oddych. 

town beside sea on the foot of the mountainKamares. Foto: unsplash.com

Loutraki

V blízkosti Korinthu sa nachádza kúpeľné mestečko Loutraki s mnohými prameňmi liečivých minerálnych vôd. Okolie lemujú hory a more s peknými plážami. Pár kilometrov na západ sa nachádza Perachora s pekným zálivom Vouliagmeni, ktorý je ideálny na vodné športy. Aj v tejto oblasti stoja ruiny antického chrámu, ktorý bol zasvätený pre bohyňu Héru. 

green and brown mountain beside blue sea under blue sky during daytimeLoutraki. Foto: unsplash.com

Navarino

V západnej časti Peloponézu sa nachádza pláž Navarino. Nielen pláž sem priťahuje záujemcov, ale aj krásne prostredie, zelená príroda, staré zrúcaniny z čias zlatého veku Grécka. 

Navarino. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Pre deti

Gialovia

Mokradiny v časti Gialova patria medzi najzaujímavejšie ekologické oblasti na Peloponéze. Práve tu sa zdržiavajú migrujúce vtáky, ako napríklad plameniaky, orlovec morský, avocet, rybáky a mnohé iné.

Gialova

Gialova a plameniaky. Foto: CK SATUR

Jedine tu v rámci Európy žije chameleón, ktorý mení farbu podľa jeho nálady. Tunajšie mokradiny sú chráneným územím. Žijú tu aj korytnačky - carretta carretta.

Carretta Carretta

Korytnačky. Foto: CK SATUR

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Peloponéz je rozmanitá zem, kde rôzne mikroklimatické podmienky a výškové rozdiely určujú podmienky pre poľnohospodárstvo. Môže sa tak pochváliť výbornou kvalitou svojich produktov. Medzi najznámejšie patrí pestovanie olív, hrozna a citrusov. V oblasti Laconia sa pestujú olivy, z ktorých sa vyrába špičkový olivový olej. Urodia sa tu výborné pomaranče, citróny a mandarínky. Odtiaľto pochádza vynikajúci pomarančový džús. Vo veľkom sa tu pestujú paradajky, papriky a baklažány, z ktorých sa pripravuje fantastický grécky šalát, ktorý dostanete vždy čerstvý.

sliced tomato and cucumber on white ceramic plateKlasický grécky šalát. Foto: unsplash.com

Aj v tejto oblasti dominuje pastierstvo, tak ako aj v iných častiach Grécka. Preto je všade veľmi obľúbený syr feta a grécky jogurt. Ten sa podáva aj na raňajky s orieškami, medom a čerstvými figami, ktoré sa pestujú najmä v časti Molaoi a Asopos.

ice cream with sliced lemon on white ceramic plateGrécky jogurt. Foto: unsplash.com

Na Peloponéze sú obľúbené aj bravčové výrobky ako napríklad údené klobásy či šunka s pomarančom. Ochutnajte napríklad miestnu mäsovú pochúťku "bouzopoula".

brown cookies on white ceramic plate beside blue ceramic mugLahodné sucháre. Foto: unsplash.com

V každej oblasti vyrábajú aj rôzne druhy chleba a výborné sucháre, ktoré sa tu jedia aj na raňajky alebo ku šalátom. Zvyčajne každá domácnosť na dedine si pestuje aj mandle a vyrábajú tak vlastné dezerty, či sladké maškrty.

white and brown flower buds in tilt shift lensMandle. Foto: unsplash.com

Používa sa maslo, mandle, cukor a ružová voda, ktorá je bio. Vyskúšať môžete napríklad sladké "samousades". Vynikajúci je aj tunajší med, ktorý získal viacero svetových ocenení a tiež sa môže Peloponéz pochváliť aj prvou biologickou kuracou farmou v krajine.

Stiahnuť PDF

Zábava

Ostrov Elafonisos

Ak sa budete túlať južnou časťou Peloponézu, nechajte sa trajektom odviesť len pár minút na krásny ostrov Elafonisos, ktorý sa vyznačuje nádhernými plážami, kde nájdete aj v čase letnej sezóny kľud. Je tu pár malých reštaurácií, ktoré však ponúkajú fantastické čerstvé jedlo.

beach umrellas

Elafonisos. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Kardamyli

Príjemné mestečko Kardamyli s útulnými domami a niekoľkými  tavernami je ideálne miesto pre milovníkov pohody a kľudu. Má svoj bohémsky šmrnc, ktorý nájdete aj na hlavnej ulici, čo vedie ku moru. V južnej časti mestečka leží aj prístav, ktorý pôsobí ako vystrihnutý z rozprávky. Kedysi sa tu vyrábali olivové mydlá. Pri návšteve Kardamyli sa oplatí zájsť aj do pevnosti Troupakis s múzeom. 

white boat on body of water during daytimeKardamyli. Foto: unsplash.com

Monemvasia

Monemvasia sa často označuje ako grécky Gibraltár. Leží na mohutnej skale na východe Peloponézu. Svoj názov získala Monemvasia podľa jediného možného prístupu ku pevnosti. Kedysi to bolo stredoveké mesto, ktoré dnes navštevujú hlavne turisti, pretože jeho krása je veľmi čarovná, a to najmä tým, že si uchovala svoj historický ráz.

brown rocky mountain beside body of water during daytime

Monemvasia. Foto: unsplash.com

Mystras

Len 6 km od Sparty leží jedno z najvýznamnejších byzantských miest Mystras. Založené bolo v 13. storočí vďaka Frankom. Dnes je to jedinečné a rozsiahle múzeum architektúry a výtvarného umenia. Zachovali sa tu paláce, domy, kostoly a kláštory. Aj samotné okolie dotvára krásna príroda.

MystrasMystras. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: pluralitná republika 

Rozloha a populácia: 21 439 km2 
1 500 000 obyvateľov

Jazyky: gréčtina, v letoviskách sa dohovoríte aj anglicky, nemecky

Náboženstvo: ortodoxná cirkev

Elektrický prúd: napätie v elektrickej sieti je 220 V, adaptér nie je potrebný

Mena: euro

Časový posun: +1h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Turistická sezóna v Grécku je najrušnejšia v mesiacoch máj – september, čo je aj ideálne obdobie pre dovolenku v Grécku. Počasie sa líši vo vnútrozemí i na ostrovoch, no vo všeobecnosti platí, že najteplejšími mesiacmi roka sú júl a august, kedy sú priemerné denné teploty 26 °C. More je najteplejšie v mesiacoch júl až september, kedy má približne 24 - 25 °C.

Letisko a dĺžka letu

odlety z Viedne (cca 2 hod.) do Atén a odtiaľ na Peloponéz
odlety z Viedne do Kalamaty (cca 2 hod.)

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Aténach:, Georgiou Seferi 4, Paleo Psychiko, 154 52, Atény, Grécko

Tel: +30 2106771980, +30 2106771870
Mobil: +30 6932408028
Email: emb.athens@mzv.sk

Víza a doklady

Pre vycestovanie do Grécka vám stačí občiansky preukaz alebo pas, platný aj 6 mesiacov po návrate. Dieťa do 15 rokov musí mať vlastný cestovný pas.

Shopping a suveníry

Medzi turisticky najobľúbenejšie a najviac kupované tovary patria: olivy, olivový olej, morské špongie, mydlá, šperky, kožené výrobky, keramika, sošky, výrobky z mušlí, koreniny, čaj, ouzo, metaxa, víno, raki. 

Sviatky

1. január Nový rok a sviatok Ágios Vassélis (sv. Vasil). V tento deň si ľudia vzájomne vymieňajú drobné darčeky, deti obchádzajú domácnosti a spievajú (obdoba našej koledy).
6. január Sviatok Zjavenia Pána, oslavujúci pokrstenie Krista v rieke Jordán. Je to sviatok, kedy sa do mora, jazera alebo rieky hodí kríž a mladí chlapci sa predháňajú, kto ho prvý vyloví a donesie späť.
7. január Sviatok Jána Krstiteľa
25. marec Sviatok Zvestovania Panny Márie a Deň nezávislosti. Tri týždne pred začiatkom pôstu začínajú fašiangy, usporadúvajú sa maškarné večierky. 
Čistý pondelok Prvý deň pôstu. Tento deň sa oslavuje púšťaním šarkanov a jedia sa tradičné druhy pôstneho jedla.
Veľká noc

Veľký piatok, Veľkonočná nedeľa a Veľkonočný pondelok. Na Veľký piatok sa nosí v sprievode so sviečkami truhla Ježiša Krista, v sobotu o polnoci kňaz v kostole vyhlási, že Ježiš Kristus vstal z mŕtvych a od jeho zapálenej sviečky sa prenáša tzv. plameň života na sviečky veriacich, ktorí si ich nesú zapálené domov. V nedeľu sa navštevujú všetci príbuzní, na ražni sa pečie jahňacina, súťaží sa v rozbíjaní natvrdo uvarených a na čerstvo nafarbených vajciach, ktoré sa o seba ťukajú špičkami.

1. máj

Sviatok jari a sviatok práce. V tento deň sa vstupné dvere domu zdobia kyticami. 

25. máj Jónsky deň - oslava pripojenia Jónskych ostrovov ku Grécku. 
Začiatok júla Svätodušné sviatky 
30. júl Sviatok svätých apoštolov 
15. august Sviatok Nanebovzatia Panny Márie 
28. október Deň "Óchi", oslava odmietnutia talianskeho ultimáta v roku 1941 (ministerský predseda Metaxas odmietol na Mussoliniho žiadosť o povolenie vstupu talianskych jednotiek do Grécka, deň zahájenia gréckeho boja proti okupácii).
25. a 26. december Vianoce

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR