Chalkidiki

Chalkidiki

Grécky raj, kde sa môžete dosýta oddať životu i snívaniu

Stiahnuť PDF

Chalkidiki občas prezývajú aj gréckou Macedóniou alebo polostrovom s troma prstami. Nachádzajú sa na severnej časti Grécka a patria medzi najobľúbenejšie destinácie pre letnú dovolenku. Pobrežie lemujú olivové sady, polia a byzantské kostoly. Tento grécky raj, je miestom, kde sa môžete dosýta oddať životu i snívaniu. Prekrásne pláže pripomínajúce Karibik, panenská príroda, atmosféra mytologických príbehov, množstvo športových aktivít a kvalitné hotelové služby pre rodiny s deťmi - to všetko čaká na dovolenkárov na gréckom polostrove Chalkidiki. Stačí sa len natiahnuť, zaboriť prsty do rozpáleného piesku a nechať si nohy zľahka obmývať tyrkysovými vlnami Egejského mora. 

Dovolenky na Chalkidikách

Top lokality

Polostrov Chalkidiki je rozdelený na 6 častí - centrálna časť, východné a západné pobrežie a povestné 3 prsty Poseidonovho trojzubca - polostrovy Kassandra, Sithonia a Athos, pričom každý z nich ponúka iný svet. Kassandra je známa rušným životom, prostredná Sithonia vyniká bohatou zeleňou najmä olivových hájov a priezračným morom, pričom miestne letoviská sú skôr tichšie a tretia časť trojzubca - polostrov Athos je so svojimi dvadsiatimi kláštormi jediný mníšsky štát na svete.

Centrálna časť polostrova Chalkidiki (vnútrozemie)

Vysoké pohoria, píniové lesy a fotogenické dedinky budú sprevádzať vaše cesty za poznávaním vnútrozemia. Hlavným mestom tejto časti ako aj celého poloostrova je Polygyros, na úpätí pohoria Holomontas, ktoré je zároveň hlavnou atrakciou oblasti a ponúka množstvo alternatív pre turistiku, horolezectvo, poľovačku ako aj bicyklovanie a jazdu na koni. V minulosti bolo vnútrozemie významné najmä pre banníctvo, obzvlášť sa tu darilo ťažbe striebra za čias tureckej okupácie.

 • vzdialenosť od letiska (Thessaloniki) – 61 km

Západné pobrežie polostrova Chalkidiki

Prekrásne západné pobrežie je kombináciou tyrkysovo modrej vody, piesočných pláží, píniových lesov. V okolitých dedinkách – strediskách  nájdete dostatok príležitostí  pre športové aktivity, zaujímavé miesta aj pre milovníkov archeológie a prírodné krásy, napríklad jaskyňa Petralona.

Východné pobrežie polostrova Chalkidiki

Tak ako celý polostrov aj východná časť sa môže pýšiť krásnou prírodou, kombináciou krištáľovo čistej vody, piesočných pláží a píniových lesov.

Kassandra

Kassandra, najzápadnejší z prstov polostrova Chalkidiki je známy svojou zachovanou prírodnou krásou, pútavým nočným životom, každoročnými festivalmi a nekonečnými zábavnými príležitosťami. Na západnom pobreží Kassandry nájdete svoj pokoj v romantických zákutiach malých rybárskych dediniek, akými sú napríklad Siviri, Possidi, Fourka, Nea Sikoni, Mola Kaliva alebo Lutra, kým na východnom si užijete ruch, zábavu i nákupy v moderne sa rozvíjajúcich letoviskách. Kalithea, Chanioti, Kriopigi, Pefkochori alebo Polychrono sú známe nielen dlhými zlatistými plážami, ale aj čulým nočným životom, čo ocenia najmä mladší dovolenkujúci. Po celodenných a nočných aktivitách sa ubytovacie zariadenia, ktoré zabezpečia všetkým typom cestujúcich, postarajú o váš zaslúžený odpočinok. Nachádza sa tu aj jeden z najväčších barov, bar Opal, ale aj tradičné kamenné domy, kaplnka Panny Márie s nástennými maľbami zo 16. storočia, všetko obklopené píniovými lesmi.

Pláž kallithea na polostrove kassandra
Polostrov Kassandra je obľúbený najmä medzi mladými dovolenkármi. Foto: archív CK SATUR

Sithonia

Prostredný prst Poseidónovho trojzubca – poloostrov Sithonia dostal meno po Sithonovi, kráľovi Macedónskom a zároveň synovi samotného boha morí Poseidóna. Je považovaná za najzelenší "prst" polostrova a tvorí ju prekrásne dlhé pobrežie z oboch strán obmývané zálivmi (Singitic na východe a Toronean na západe). Stredom polostrova sa tiahne hora Itamos a dokopy s piesočnými plážami vytvárajú tak dokonalé prostredie pre pokoj a oddych. Na tomto polostrove nájdete jedny z najkrajších a najvyhľadávanejších stredísk na Chalkdiki. Vďačia za to nezabudnuteľnej osobnosti novodobých dejín polostrova, lodiarovi Yiannisovi Carrasovi, ktorý v čase najväčšieho rozmachu vlastnil flotilu 34 plavidiel. V 70. rokoch začal postupne skupovať pozemky na Sithonii a postupne vybudoval grandiózny dovolenkový resort, ktorému neskromne prepožičal aj meno Porto Carras Grand Resort. Rezort patrí k najväčším v grécku, ako aj celej Európe. Súčasťou areálu sú okrem hotelov, vily Gallini aj vinice. Práve víno a med sa spájajú s touto oblasťou azda najviac.

Lokalita Sithonia na ChalkidikiNa polostrove Sithonia nájdete jedny z najkrajších a najvyhľadávanejších stredísk na Chalkidiki. Foto: depositphotos.com

Pefkochori (Kassandra)

Názov letoviska je odvodený od gréckeho slova "pefkos", čo v preklade znamená borovica. Vďaka polohe priamo pri pobreží je Pefkochori vyhľadávaným miestom turistov z celej Európy. Pefkochori je považované za jedno z najmalebnejších letovísk na polostrove Kassandra a vďaka tamojšiemu moru, ktorého čistota a pokoj nájde málokde konkurenciu. Nádherná piesočnatá pláž tiahnúca sa pozdĺž celého letoviska je lemovaná čarovnou promenádou s množstvom reštaurácií, taverien, kaviarní, barov a obchodov.

 • vzdialenosť od letiska (Thessaloniki) – 51 km

Pefkochori, ChalkidikiČistota mora a pláže lemované borovicami sú ideálne aj pre dovolenku rodiny s deťmi. FOTO: archív CK SATUR

Nea Moudania (Kassandra)

Druhé najväčšie mesto Chalkidík, po hlavnom meste, leží na začiatku polostrova Kassandra a je obklopené tisíckami olivovníkov. Nachádza sa tu aj nádherná dlhá piesočnatá pláž Dionisios, najväčšie nákupné centrum celých Chalkidík, prípadne sa môžete vydať na výlet na okolité ostrovy Skiathos, Skopelos alebo Alonissos.

 • vzdialenosť od letiska (Thessaloniki) – 88 km

Nea Moudania, ChalkidikiDruhé najväčšie mesto polostrova Chalkidiki je Nea Moudania. Foto: depositphotos.com

Porto Carras (Sithonia)

Na západnom pobreží polostrova Sithonia, ktorý je tzv. stredným prstom obklopený stúpajúcimi svahmi hory Meliton, pri zálive Toroneos sa v očarujúcej zeleni nachádza jedinečná lokalita Porto Carras. Oblasť ponúka 9 km pieskových pláží a 25 zátok s krištáľovo čistou vodou, lemovaných voňavými borovicami. Jednou z najpopulárnejších a najkrajších je napríklad Kohi Beach zdokonalená aj známym plážovým barom obľúbeným pre svoju hudbu, špeciálne koktaily a párty. Je tiež skvelým miestom na sledovanie úchvatného západu slnka. Samotný rezort  je najkomplexnejším rezortom v Grécku a disponuje nielen 2 hotelmi ale aj impozantnou Villa Galini, luxusným kasínom, dvomi kúpeľnými centrami Thalassoterapie, 18-jamkovým golfovým ihriskom spĺňajúcim medzinárodné štandardy, vlastným prístavom pre jachty, jazdeckou akadémiou, tenisovým klubom s 9 kurtami, potápačským centrom a dokonca aj vlastnými vinicami.

 • vzdialenosť od letiska (Thessaloniki) – 120 km
 Porto Carras, ChalkidikiStredisko známeho lodiara Yiannisa Carrasa. Foto: archív CK SATUR

Neos Marmaras (Sithonia)

Najväčšie prímorské letovisko polostrova Sithonia je obľúbené kozmopolitné stredisko, ktoré každoročne navštívia tisícky ľudí. Vyhľadávané je najmä kvôli nádherným plážam, prírode a bohatému nočnému životu. Zo strediska je krásny výhľad na malý ostrovček Kelifos, polostrov Kassandra a bájnu horu Olymp.

 • vzdialenosť od letiska (Thessaloniki) – 115 km

Neos Marmaras, ChalkidikiKrásne pláže, ale aj bohatý nočný život je to, čo ľudí láka do letoviska Neos Marmaras. Foto: archív CK SATUR

Sarti (Sithonia)

Bývalé rybárske mestečko na východnom pobreží Sithonie je dnes vyhľadávanou dovolenkovou destináciou. Disponuje všetkým, čo má dovolenka pri mori mať - pieskové pláže s pozvoľným vstupom do mora, čisté more, promenáda, obchodíky so suvenírmi, taverny. Vyberte sa preskúmať túto exotickú oblasť Chalkidík, ktorá v sebe kombinuje krásy hôr a tyrkysového mora s bielymi plážami spolu s odľahlými zátokami, ktoré priťahujú zamilované páry, snúbencov či novomanželov. Zaujímavosťou je, že Sarti získalo vlajku za čisté ovzdušie, čo ho robí aj vyhľadávaným miestom dovolenky pre alergikov.

 • vzdialenosť od letiska (Thessaloniki) – 145 km

Sarti, ChalkidikiPobrežie obľúbeného mestečka Sarti. Foto: depositphotos.com

Mount Athos

Najvýchodnejší prst Poseidónovho trojzubca, ako prezývajú výbežky polostrova do Egejského mora tvorí samostatná mníšska republika na Mount Athose, o ktorom sa mnísi vyjadrili ako o krajine Panny Márie. Bola založená v 9. storočí na základe dekrétu cisára Basila I., ktorý umožnil mníchom žiť tu v pokoji a mieri. Skladá sa z 20 kláštorov, niekoľkých pustovní a miest absolútneho pokoja. Vysoké hory, ktoré dosahujú miestami viac ako 2000 metrov, sa týčia až do oblakov a sú obmývané tyrkysovými vodami Egejského mora. Od roku 1988 je Athos uvedený v zozname pamiatok svetového dedičstva UNESCO. Sväté miesto však patrí výlučne svätým mužom s dlhými bradami, ženy, či presnejšie všetky bytosti ženského pohlavia, vrátane zvieracích samičiek majú od roku 1045 vstup zakázaný. Ani muži to s návštevou ostrova nemajú jednoduché, musia žiadať o špeviálne povolenie, ktoré im po schválení umožní stráviť na ostrove 3 dni a denný limit návštevníkov je 10 osôb.

 • vzdialenosť od letiska (Thessaloniki) – 139 km

Mount Athos, ChalkidikiDo samostatnej mníšskej republiky na Mount Athose majú ženy vstup zakázaný. Foto: depositphotos.com

Ouranoupolis

Jedno z najvýznamnejších stredísk na severe Chalkidiki je poslednou obývanou dedinou a tak pomyselnou bránou k najväčšej mníšskej komunite na svete Mount Athos (Agion Oros). Jeho názov sa prekladá ako "Mesto nebies". V pozadí zelených kopcov zostupujúcich do šumivého mora tmavomodrej farby predstavuje jedno z najkrajších miest Grécka. Z dediny každý deň vyplávajú lode mieriace na ostrov Ammouliani s krásnymi plážami a jemným pieskom. V prístave tiež môžete nasadnúť na loďku, z ktorej sa dajú pozorovať niektoré z kláštorov na Athose. Pre ženy, je to jediná možnosť ako sa priblížiť a uvidieť miesto, obývané len mníchmi - mužmi.

 • vzdialenosť od letiska (Thessaloniki) – 130 km
Ouranoupolis, ChalkidikiDominantou Ouranoupolis je byzantská veža. Foto: depositphotos.com

Stavros

Stredisko sa nachádza na východnom pobreží polostrova a patrí medzi najobľúbenejšie a najnavštevovanejšie v oblasti. Hlavným lákadlom je široká a niekoľko kilometrov dlhá piesočnatá pláž ocenená Modrou vlajkou s ponukou vodných športov a nádherným kontrastom v podobe okolitých hôr. Stredisko je ideálne ako pre rodiny s deťmi, tak pre tých, ktorí vyhľadávajú aktívnu dovolenku. Raz do týždňa sa tu koná tradičný grécky trh.

 • vzdialenosť od letiska (Thessaloniki) – 80 km

Hlavné mesto

Polygyros

Hlavné mesto oblasti je postavené v štýle amfiteátra na úpätí svahov pohoria Cholomontas. Postupne sa rozvinulo z malej dedinky na moderné mestečko. Súčasťou mesta je archeologické múzeum s domčekami postavenými v typickej miestnej architektúre a krásna pešia zóna plná farieb a kostolíkov. Známe je aj pre svoj karneval, ktorý láka návštevníkov z celého Grécka. Pre turistov môže byť zaujímavou zastávkou Archeologické múzeum, v ktorom sú uložené exponáty z celého polostrova, ale aj Folklórne múzeum v ktorom objavia tradičný odev, poľnohospodárske náradie alebo maketu typického mestského domu zo začiatku 20. storočia.

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Chalkidiki

História

Olynthos

Bohatá história tohto miesta siaha až do obdobia neolitu. Kedysi prekvitajúce mesto vo vnútrozemí, stálo na čele Chalkidikského spolku, zväzku miest, ktoré stavali na princípoch slobody a vzájomného rešpektu. Keď však Olynthania podľahli otcovi Alexandra Veľkého, všetci jeho obyvatelia boli predaní do otroctva. Aj keď sa už potom o meste veľa nedozvedáme, archeologický výskum odhalil rôzne domáce nástroje, grécke mozaikové podlahy, maľby na stenách, ktoré svedčia o vysokej kvalite života v starobylom meste.

Stagira. Chalkidiki

História

Aristotelov park

Neďaleko historickej dediny Stagira leží v nadmorskej výške 500 metrov slávny Aristotelov park. Poloha na umiestnenie impozantnej Aristotelovej sochy nebola vybraná náhodne. Známy filozof sa v roku 384 pred naším letopočtom narodil práve v Stagire. Nejde o typický pamätník venovaný postave Aristotela. Tematický a interaktívny park poskytuje návštevníkom príležitosť lepšie porozumieť fyzikálnym javom, na ktoré odkazuje staroveký mysliteľ a je pomyselnou vstupnou bránou na polostrov Mount Athos.

Hora Cholomontas. Chalkidiki

Príroda

Mount Cholomontas

V bujnej krajine v blízkosti Thessaloník sa nachádza hora Mount Cholomontas s úžasným výhľadom. Hora nie je veľmi vysoká, má nadmorskú výšku len 1165 metrov, no je očarujúca a krásna. Na jeho svahoch rastie bohatá flóra a rozkladajú sa tu malebné tradičné osady, tzv. Mantemochoria. Horu pokrývajú dubové, gaštanové a borovicové lesy. Návštevníkom umožňuje vychutnať si pokojnú krajinu a dopriať si čistý, prírodný relax.

Athos. Grécko

Príroda

Svätá hora Athos

Časť posledného polostrova Athosu je samostatnou mníšskou republikou, kde žije asi dvetisíc mníchov. Ženy majú do kláštorov prístup úplne zakázaný, vojsť môžu len muži, no ani to nie je až také jednoduché. Pre vstup sú potrebné špeciálne víza a za jeden deň je povolený príchod maximálne pätnástich cudzincov, ktorí nemôžu ostať dlhšie ako tri noci. V prístave v Ouronapolis, môžete nasadnúť na loďku, z ktorej sa dajú pozorovať niektoré z kláštorov na Athose. Pre ženy je to jediná možnosť, ako „zblízka“ uvidieť miesto, kde žijú len mnísi. Z dediny každý deň vyplávajú aj lode mieriace na ostrov Ammouliani s krásnymi plážami s jemným pieskom.

Jaskyňa Petralona. Chalkidiki

Príroda

Jaskyňa Petralona

Bola objavená náhodou v roku 1959. Nachádza sa neďaleko Nea Moudania, 300 m pod úrovňou mora, pod horou Katsika. Je svetoznáma pre prekrásnu kvapľovú výzdobu a do červena sfarbené stalaktity a stalagmity. Objavili ju úplnou náhodou miestni dedinčania v roku 1959, ktorí tu našli lebku pravekého človeka. Výskum preukázal, že lebka je asi 700-tisíc rokov stará a patrí k najstarším častiam kostry, aké vôbec boli objavené na území Európy. V jaskyni sa okrem toho našli aj fosílie medveďov, panterov, slonov, nosorožcov a množstva ďalších zvierat.

Thessaloniki. Grécko

Kultúra

Thessaloniki

Druhé najväčšie mesto a zároveň druhý najväčší prístav krajiny, bývalý Solún, rodisko Konštantína a Metoda a tiež domov pre medzinárodné letisko sa nachádza na západnom pobreži polostrova. Kozmopolitné mesto, ktoré spája staré a moderné. Centrum je pretkané množstvom historických pamiatok ako múry z čias Byzantskej ríše, rotunda, či najznámejšia pamiatka Biela veža. V noci sú ulice centra a blízko prístavu plné ľudí, ktorí si vychutnávajú rušný nočný život.

História

Arnaia

Arnaia je jednou z najmalebnejších dedín v severnej časti Chalkidík stojaca na úpätí Mount Cholomontas. Bola vyhlásená za historické miesto, pri prechádzke neobíďte Historické a folklórne múzeum. Za návštevu stojí aj stará škola postavená v roku 1871 a chrám Agios Stefanos postavený nad tromi staršími chrámami. Ich pozostatky môžete vidieť cez sklenenú podlahu.

História

Sykia

V strede jednej z najstarších a najväčších dedín na Chalkidiki, na polostrove Sithonia, stojí chrám Agios Athanasios, postavený v roku 1819. Okrem histórie sa však môžete tešiť aj na klasické turistické zábavky ako kúpanie v zálive Sykia, Kalamitsi a Porto Koufo, ktorý Tukidydes označil za najväčší a najbezpečnejší prístav Chalkidiki. Dnes je to malá rybárska dedinka s peknými rybími tavernami.

História

Maják Possidi

Maják postavený v koloniálnom štýle je jediná stavba pozdĺž pláže Possidi na polostrove Kassandra. Obklopuje ho malá krásna záhrada. Postavený bol ešte okolo orku 1864 a dodnes je v prevádzke. V blízkosti pláže nájdete ruiny starovekého chámu boha Poseidona.

Stiahnuť PDF

Najkrajšie pláže na Chalkidiki

Chalkidiki má 71 pláží ocenených modrou vlajkou. Medzi tie najkrajšie pláže patria: Armenistis, Kalamitsi, Vourvourou, Agios Ioannis Kastri, Sani, Skala, Fourkas, Pefkohori, Orange/ Kavourotripes beach, Sarti, Porto Carras, Kallithea Beach, Toroni, Paradisos, Karidi

Armenistis

Pláž leží 3 hodiny jazdy od Thessaloniki, v blízkosti dedinky Sarti. Patrí medzi najkrajšie piesočné pláže polostrova. Okolie pláže je lemované príjemnými borovicovými lesmi a samotná pláž je výborne turisticky organizovaná. K dispozícii je plážové vybavenie a ponuka vodných športov. Pláž Armenistis je tiež obľúbeným miestom na táborenie.

Pláž Armenistis. Foto: depositphotos.com

Kalamitsi

Pláž Kalamitsi je dlhá piesočná pláž na južnej časti polostrova Sithonia. Je obľúbená hlavne pre jemný piesok a čistú morskú vodu. V jej okolí sa nachádza niekoľko pôvabných zátok obklopených krásnou prírodou. Patrí medzi tichšie a pokojnejšie pláže, vhodné aj pre rodiny s deťmi.

Pláž Kalamitsi. Foto: depositphotos.com

Vourvourou

Pláž Vourvourou leží medzi dedinkami Ormos Panagia a Sarti. Je jednou z najlepších piesočných pláží oblasti a pýši sa ďalšími unikátmi. Oblasť v okolí Vourvourou pláže je posiata skalnými ostrovčekmi, zaujímavými kamennými útvarmi a morskými jaskyňami. Samotná pláž je lemovaná ihličnatými lesmi, ktoré poskytujú príjemný tieň a voda je plytká a ideálna aj pre malé deti. Veľkým bonusom pre turistov je bohatá ponuka vodných športov a atrakcií. V zátoke Vourvourou sa nachádza aj menšia pláž, na výbežku zátoky,  Livari beach., Nájdete tu úplne plytké more, až budete mať pocit, že kráčate po hladine. Vhodná je preto najmä pre detičky.

Pláž Vourvourou. Foto: depositphotos.com

Agios Ioannis Kastri

Malá, tichá a neorganizovaná pláž v blízkosti dedinky Nikiti, je považovaná za jednu z najkrajších a najzachovalejších oblastí Chalkidiki s nedotknutou prírodou a tradičnými dedinkami v okolí. Samotná pláž je v tichej zátoke bez turistického vybavenia a služieb. Ponúka príležitosť na tichý relax a pohodové kúpanie v mori bez davov a hluku.

Pláž Agios Ioannis Kastri. Foto: depositphotos.com

Sani

Krásna a dlhá piesočná pláž Sani leží 10 km od dediny Nea Fokea. Pozdĺž pláže sa rozprestiera pás stromov, ktoré vytvárajú príjemné zákutia v tieni. Príroda v okolí je výnimočná a nachádzajú sa tu niektoré vzácne druhy rastlín a živočíchov. Pláž Sani je dobre turisticky organizovaný areál s moderným vybavením a dostatkom príležitostí na zábavu a rôzne aktivity. Letovisko Sani je jedným z najvyhľadávanejších na Chalkidiki.

Pláž Sani. Foto: depositphotos.com

Skala Fourkas

Pláž Skala Fourkas je situovaná pri rovnomennej prímorskej dedinke obklopenej krásnou zeleňou. Skala Fourkas je vyhľadávané a obľúbené letovisko pre pieskové podložie na pláži a množstvo reštaurácií ponúkajúcich čerstvé morské ryby. Vedľa pláže sa nachádza malý prístav pre rybárske lode. Pláž je lemovaná nízkymi kopcami s bujnou zeleňou, ktoré poskytujú príležitosť na príjemné prechádzky.

Pláž Skala Fourkas. Foto: visit-halkidiki.gr

Pefkohori

Je populárna piesočná pláž aj obľúbené letovisko obklopené bujnou zeleňou. Príjemný biely piesok a plytké more ju predurčuje pre rodiny s deťmi. Pláž je dobre organizovaná a poskytuje množstvo príležitostí na vodné športy, vrátane potápania a šnorchlovania. Neďaleko sa nachádza pláž Pagliouri s príjemným kempom. Na pláži Pefkohori si možno vychutnať taverny a bary s terasami a výhľadom na pláž.

Pláž Pefkohori. Foto: depositphotos.com

Orange/ Kavourotripes beach

Približne 3 km severne od zálivu Ierissos sa nachádza pláž, dlhá 1 kilometer a často označovaná aj ako karibská. Naozaj priezračné tyrkysové more, biely piesok a vybiehajúce poobmývané kamene a skaly, do ktorých kedysi vytesali pár sôch bývalí usadlíci „hippisáci“,ktorí tu radi kempovali a mali tu nuda pláž. Pláž patrí medzi najobľúbenejšie na Sithonii a v hlavnej sezóne je to neskutočne preplnená, vyhľadávajú ju väčšinou mladí ľudia. Na pláži je aj beach bar, kde sa za ležadlá neplatí, ale je povinná konzumácia, tak ako pri väčšine gréckych beach barov. Pláž je dobre dostupná autom a je tu dostatok parkovacích miest.

Pláž Orange Beach. Foto: depositphotos.com

Porto Carras

Priľahlé pláže rovnomenného hotelového komplexu sa tiahnu pri celom pobrežnom páse. Celá oblasť disponuje čistou morskou vodou tmavo modrej farby, ktorá bola ocenená modrou vlajkou Európskej únie za kvalitu. Zaistený je všetok komfort v podobe slnečníkov, ležadiel, občerstvenia v plážových baroch, zábavy v nočných kluboch, služieb plavčíkov a ďalších.

Pláž Porto Carras. Foto: depositphotos.com

Kallithea Beach

Jedna z najnavštevovanejších a dobre organizovaných pláží. Čistá voda a svieže zelené prostredie ponúka ideálne podmienky pre všetkých návštevníkov a najmä deti. Na pláži s jemným zlatým pieskom sú k dispozícii ležadlá, slnečníky a vodné športy.

Pláž Kallithea Beach. Foto: depositphotos.com

Sarti

Pláž Sarti si dlhé roky udržuje modrú vlajku. Pobrežie pláže Sarti sa postupne stáva čoraz lepšie a je najlepším miestom pre deti. Sarti má jednu z najväčších pláží v Sithonii a je dlhá približne 3 km. Niektoré časti majú plážové lehátka a slnečníky, ale keďže pláž je obrovská, môžete si nájsť pokojné miesto pre seba.

Pláž Sarti. Foto: depositphotos.com

Toroni

Malá dedinka, ukrýva dlhú pláž s priezračným morom, plážovými barmi a večer sa vám tu naskytne pohľad na krásny západ slnka. Keď už vás pláž omrzí, môžete prejsť k výbežku na konci pláže, kde sa nachádzajú pozostatky (múry mesta a akropole) starého mesta Toroni, ktoré bolo svojho času veľmi významným a najväčším na Chalkidkách. Artefakty, ktoré tu boli nájdené sú umiestnené v archeologickom múzeu v Thessalonikoch a datujú sa do 5. stor.p.n.l.

Pláž Toroni. Foto: depositphotos.com

Paradisos

Pláž „Paradisos“(Paradise) sa nachádza len cca 5 kilometrov severne od Orange beach. Nie je síce ľahko dostupná autom, ale tých pár krokov dolu kopcom stojí rozhodne za to. Je to malá pláž s bielym pieskom, posadená medzi skalami a keďže je len kúsok od Orange beach tak ju v mnohom pripomína, no v menšom prevedení a najmä – je tu menej ľudí.

Pláž Paradisos. Foto: visit-halkidiki.gr
Stiahnuť PDF

Pre deti

Waterland

Vodný svet ponúka všetko, čo od aquaparku očakávate. Uprostred stromov a kvetov nájdete 6 bazénov, bazény s umelými vlnami, tobogany, umelú rieku, obchody, reštaurácie a ihriská. Miesto plné zábavy pre celú rodinu cca 20 km od Thessaloniki.

Zábava v aquaparku poteší všetky deti. Foto: flickr.com

Kajakovanie na mori

Svoje sídlo majú kajakári na prostrednom polostrove Chalkidiki - Sithonia a najmä v malebnom letovisku Vourvourou. Región ponúka jedinečnú kombináciu mora s jazerami, horami s hustými lesmi a 9 jedinečných ostrovov, vďaka čomu je ideálnym miestom pre letnú dovolenku. Vychutnať si môžete jednodňové výlety so sprievodcom na morskom kajaku. Počas výletov sa dostanete k ostrovu Diaporos, najväčšiemu z 9 ostrovov, kde si môžete zaplávať a šnorchlovať na niektorej z najkrajších a odľahlých pláží, napríklad Krifto, Mirsini a Galazia Nera.

Vydajte sa poznávať krásy ostrova na kajaku. Foto: seakayakhalkidiki.gr

Výlet pirátskou loďou

Príjemným ozvláštnením dovolenky je nepochybne možnosť podniknúť plavbu po Toronejskom zálive až do tzv. Pirátskej zátoky (Porto Koufo) priamo na pirátskej lodi. Zátoka leží na najjužnejšom konci prostredného výbežku Chalkidiki - Sithonia. Pri troche šťastia je možné zahliadnuť aj delfíny, ktoré zvyknú lode počas plavby sprevádzať.

Výlety loďou majú deti najradšej. Foto: archív CK SATUR
Stiahnuť PDF

Gastronómia

Typickými jedlami na Chalkidikách sú grécky šalát, gyros, syr Feta a Halumi, grécky jogurt, tzatziki, pita, jahňacie mäso, morské plody, „baklava“ - sladký koláč plnený medom, „souvlaki“ - mäso na špajdli, „moussaka“ - baklažánový nákyp s pečenými zemiakmi, mletým mäsom a bešamelovou omáčkou. V miestnych tavernách si pre vás pripravia vynikajúce menu. Medzi typické nápoje patrí víno, pivo, ouzo, metaxa, raki a káva.

Gastronómia na ChalkidikiGrécka pohostinnosť je známa po celom svete. Foto: depositphotos.com

Pre lokalitu sú charakteristické aj lahodné syry z kozieho mlieka s vysokým obsahom bielkovín pochádzajú z hory Cholomontas, no chutné druhy nájdete v celej strednej a južnej časti ostrova. Samozrejmosťou je olivový olej a olivy, ktoré sú pestované šetrne vzhľadom k životnému prostrediu.

Výroba medu ChalkidikiNajväčší grécky vývozca medu je obslať Chalkidki. Foto: visit-halkidiki.gr

Ak máte radi sladké, potom si nenechajte ujsť tunajší kvalitný med. Ten obzvlášť dobrý nájdete v Arni, Nikiti a Kassandre. Chalkidiki sú centrom gréckeho včelárstva a medovinárstva. Miestnou špecialitou je píniový med, výborný je aj tymianový či gaštanový med. Samozrejmosťou na tanieri je sladká baklava alebo pudingové chrumky v tvare kužeľa známe ako honakia.

Sprepitné sa očakáva vo výške 10 % z celkového účtu.

Stiahnuť PDF

Zábava

Podujatia a kultúra

Na polostrove Chalkidiki sa usporadúva niekoľko festivalov a kultúrnych podujatí, ktoré nadchnú každého turistu. Počas týchto festivalov si môžete vypočuť tradičnú grécku hudbu, vidieť typické tance či dokonca sa zúčastniť na rôznych programoch.

Festival mora

Najväčšou kultúrnou udalosťou na tomto mieste, ktorá počas letných nocí spája miestnych obyvateľov a návštevníkov, je práve tento festival. Len tu máte príležitosť vychutnať si kvalitné divadelné predstavenia a nechať sa uniesť magickou hudbou naprieč nocou. Divadlo stojí východne na polostrove Kassandra, pred svahom Egejského mora a na západe vidno jedinečný západ slnka s horou Olympus v pozadí.

Festival mora na ChalkidikiZážitok ako sa patrí - hudobný festival. Foto: halkidikitravel.com

Sani gurmánsky festival

Každoročná oslava gastronómie pri ktorej sa stretnú šéfkuchári z celého Grécka, ale aj zo sveta. Ich výtvory hodnotia kuchári ocenení Michellinskými hviezdami a tento festival má tak už punc renomovaného svetového gastro festivalu.

Sani Festival na ChalkidikiFestival gurmánov má v Grécku tiež svoje miesto. Foto: visit-halkidiki.gr

Festival Kassandras

Tento festival sa koná v Siviri, na prvom výbežku, kde v priebehu leta vystupujú grécki umelci v amfiteátri. Vstupy sú za veľmi prijateľné ceny (15-20 euro) a vystúpenie trvá aj viac ako 3 hodiny. Ľudia si z domu donesú jedlo a pitie a spievajú spolu s nimi. Podujatie sprevádza neopísateľná atmosféra.

Festival Kassandras na ChalkidikiAtmosféra, na ktorú nezabudnute, sprevádza aj tento festival. Foto: visit-halkidiki.gr

Agios Mamas

Na prelome augusta a septembra akcia s pracovným názvom „grécke bláznivé hody“, ktoré trvajú týždeň. Konajú sa v dedinke Agios Mamas, kde je za dedinkou postavený kostol zasvätený svätému Mamasovi, mučeníkovi z 13 storočia. Domáci prichádzajú navečer, pomodliť sa, zapáliť sviečku a potom idú nakupovať, pretože hlavným lákadlom je okolo 1000 stánkov. Najviac ľudí je tam večer a v noci, nakoľko program trvá každý deň cca do 3:00 h ráno. Súčasťou sú samozrejme aj kolotoče a stánky s jedlom a sedením, kde podávajú špeciality z grilu. Do toho hrá hudba, či už z kolotočov alebo od cigánskych muzikantov, ktorí sa predierajú medzi jediacimi ľuďmi a čakajú na tringelty.

Festival Agios Mamas na ChalkidikiPočas leta je na Chalkidiki naozaj veselo. Foto: greekguide.com

Aktivity a šport

Okrem toho, že si môžete vychutnať  krásne okolie a kúpanie v krištáľovo čistých vodách, Chalkidiki je vynikajúcou voľbou pre športových nadšencov. Široká škála pozemných a vodných športov sa nachádza prakticky v každom rohu a pre profesionálov a neformálnych športovcov je k dispozícii dostatok príležitostí.

Bicyklovanie

Cyklistické chodníky križujú celým regiónom, od južného konca polostrova Kassandra Stavros a Asprovalta na severovýchode Chalkidiki. Po ceste môžete obdivovať historické miesta, nádherné scenérie, otvorené výhľady na more a oveľa viac. Každé letovisko a rezort na Chalkidiki je vynikajúcou voľbou pre rôzne aktivity. Vzhľadom na to, že strediská a osady sú zvyčajne vzdialené od seba, čo podporuje pešiu turistiku alebo jazdu po krásnych lesoch, pozdĺž pláže alebo na svahoch.

Vodné športy

Sú obzvlášť populárny typ rekreácie na Chalkidiki, najmä potápanie, kajakovanie a parasailing. Rôzne vraky a útesy robia potápanie celkom dobrodružné, kajakovanie po malebnom pobreží odhaľuje Chalkidiki v celej svojej kráse.

Turistika a horlezectvo

Krásna príroda polostrova je ako stvorená na turistiku. Prepracovaný systém turistických chodníčkov nadchne každého milovníka turistiky. Najviac možností na turistiku ponúka vnútrozemie polostrova s pohorím Holomontasm kde si na svoje prídu aj horolezci.

Golf

Golfové ihrisko sa nachádza priamo v areáli Porto Carras Grand Resort a je otvorené celoročne Na 77 hektároch nájdete 18-jamkové ihrisko, 2 cvičebné ihriská, minigolfové ihrisko a klub pre oddych po hre. 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Villa Gallini

Vila známeho gréckeho lodného magnáta Yannisa Carrasa je „must see“ pre každého, kto trávi svoju letnú dovolenku na Chalkidiki na polostrove Sithonia. Je súčasťou ohromného komplexu Porto Carras a stojí na útese Mount Meliton. Vilu v minulosti navštevovali známe osobnosti, čo sa napokon odrazilo aj na samotnom výzore obydlia. Salvador Dalí, ktorý tu mal mimochodom aj vlastnú izbu, navrhol dizajn pre kúpeľne hostí a jeho dielom je aj niekoľko pôsobivých sôch na nádvorí. Od Yvesa Saint Laurena pochádza mozaiková dlažba. Vila patrí do siete luxusných európskych historických hotelov a svojou návštevou ju už poctili monacký princ Albert, či ruský prezident Vladimír Putin.

Dedinka Parthenonas

Späť v čase vás vezme návšteva malebnej historickej dedinky Parthenonas vzdialenej od Neos Marmaras asi šesť kilometrov. Rozprestiera sa na kopci v nadmorskej výške 350 metrov. Staré kamenné domy sú zväčša opustené, lebo keď lodný magnát začal budovať turistické letovisko Porto Carras, mnohí jej obyvatelia sa presunuli za prácou dolu k pobrežiu. Aj preto sa začalo Parthenonasu hovoriť mesto duchov. Dnes je však situácia iná. Hneď pri vstupe návštevníka očaria miestne taverny a penzióny a hoci v dedinke stále vládne pokoj, domy majú svojich majiteľov – zväčša cudzincov. Po kamenej ceste sa o pár minút dostanete na miesto s krásnym výhľadom na záliv Toroneos. A keďže sa nachádza na kopci, môžete si tu vychutnať nádherný výhľad na ostrov Kelyfos a protiľahlý výbežok Kassandra. Božské ticho, kde naozaj počujete len cvrkot cikád.

Romantické uličky sú pre túto dedinku typické. Foto: visit-halkidiki.gr

Plážový bar Ethnik

V tomto plážovom bare sa ľudia stretávajú najmä v podvečerných hodinách a čakajú spoločne na západ slnka, ktorý je skutočne nádherný, pretože je spojený s okolitou scenériou pláže Tristinika a samotným barom, ktorý je posadený na malom skalnatom výbežku. Celú atmosféru dopĺňa nevtieravá hudba a k tomu vynikajúci kokteil, skrátka čistá romantika, len 18 kilometrov od Porto Carras.

Zábava na pláži vás čaká v beach bare. Foto: visitsithonia.com

Dedinka Afytos

Afytos sa nachádza na prvom výbežku Kassandra a je zapísaná na zozname UNESCO. Je čarovná, plná úzkych uličiek so starými kamennými domami, námestíčkom s kostolom a promenádou, s kaviarňami a reštauráciami a najmä s nádherným výhľadom na dvojfarebné more. Je to niečo výnimočné, pretože celá dedinka je na skalnatom brale a pláž je pod ním. Ten výhľad je naozaj dych berúci.

Výhľad, na ktorý tak ľahko nezabudnete. Foto: depositphotos.com

Cafe bar Molos

V Neos Marmaras sa nachádza krásny „all day“ bar, s nádherným výhľadom na prístav a ostrov Kelyfos. Bar je na pol otvorený takže si môžete vychutnať slnečné lúče, alebo chládok pod stromami pri terasovitom sedení. Prevažuje tu biela farba, a práve preto sa tu môžete cítiť ako na Santorini alebo Mykonose. Zároveň si hostia chvália aj vynikajúcu kávu a nápoje.

Najlepšia káva na ostrove? Foto: grekomania.com

Zátoka Lagonisi

Skrytých zátok a pláží je tu neúrekom, no práve okolie Karidi, Vourvourou a Lagonisi je známe plytkým morom, čo vytvára pri bledom piesku efekt modrých lagún. Práve pri pláži Lagonisi je krásna malá romantická zátoka.

Lagonisi je letovisko pre romantikov. Foto: depositphotos.com

Ammouliani

Jediný obývaný ostrov Chalkidík vzdialený len 10 minút plavby loďou od mestečka Tripiti ponúka dokonalú kombináciu nádherných zlatistých pláží, tyrkysového mora, bujnej vegetácie a obrovských skál.

Nádherné pláže nájdete v letocisku Ammouliani. Foto: depositphotos.com

Vodopády Varvara

Dva nádherné vodopády ukryté v bujnej vegetácií jelší, jaseňov, bukov a divokých liesok. Od najbližšieho parkoviska sú vzdialené 5 - 10-minútovou prechádzkou. Miesto je ideálne pre rodiny s deťmi, ale i ľudí vyhľadávajúcich pokoj a ticho.

Aj prechádzka po lese k vodopádom príde vhod. Foto: visit-halkidiki.gr

Požičanie loďky v Marina Porto Carras

Na túto plavbu netreba žiadne oprávnenie o riadení a unikátny zážitok máte zaručený. Z inej perspektívy - z paluby loďky si obzriete celé okolie Porto Carras, malé opustené pláže a priplaviť sa môžete aj k ostrovu Kelyfos. Loďku si môžu prenajať max. 4 osoby.

Poplavte sa pozdĺž areálu Porto Carras a objavte jeho zákutia. Foto: visit-halkidiki.gr

Vyhliadka Kalamitsi

Na juhu Sithonie, hneď vedľa cesty sa nachádza reštaurácia s terasou a krásnou vyhliadkou. Čaká na vás pohľad z kopca na pláž pod vami a na najvyšší vrch horu Athos oproti.

Výhľady sú to, čo turisti milujú. Foto: depositphotos.com

Hluchý prístav Porto Koufo

Malá rybárska dedinka s reštauráciami a polouzavretým tiahnucím sa prístavom s priľahlou plážou. Prečo sa nazýva prístav hluchý? Pretože lode, ktoré zatrúbia pred vjazdom, nie je v prístave počuť.

Zaujímavá akustika prístavu mu dala prezývku hluchý. Foto: depositphotos.com

Plážový bar Tigania

Bar nájdete schovaný pri skalnatom výbežku Kala Sykias na polostrove Sithonia. Už jeho poloha ho predurčila k úchvatným výhľadom na zátoku i západ slnka.

Párty na pláži s drinkom v ruke, tomu sa povie dovolenka. Foto: nikana.gr
Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Administratívne je Chalkidiki samostatným správnym okresom (nómos) spomedzi celkového počtu 52 takýchto jednotiek Gréckej republiky.

Rozloha a populácia: Polostrov Chalkidiki sa rozprestiera na 2 918 km² a žije v ňom skoro 106 000 obyvateľov.

Jazyky: Úradným jazykom je gréčtina, v letoviskách sa dohovoríte aj anglicky, nemecky alebo francúzsky.

Náboženstvo: Grécka ortodoxná cirkev (pravoslávna), hlavou je aténsky arcibiskup.

Vakcinácia: Nie je potrebná.

Elektrický prúd: Napätie v elektrickej sieti je 220 V, adaptér nie je potrebný.

Mena: euro

Časový posun: +1h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Chalkidiki je ideálnou destináciou pre letnú dovolenku. Jarné mesiace sú na ostrove v znamení kvitnúcich kvetov a prebúdzajúcej sa zelene. Leto, predovšetkým júl a august, sú veľmi slnečné a teplé s priemernou dennou teplotou 26°C. V týchto mesiacoch spadne aj najmenej zrážok. K príjemným teplým mesiacom patria aj máj – jún a september – október. Počas zimných mesiacov tu výdatne prší, vďaka čomu je ostrov tak zelený.

Letisko a dĺžka letu

Na dovolenku na Chalkidiki možno letieť z Bratislavy a Košíc, prípadne z Viedne na medzinárodné letisko Thessaloniki. Dĺžka letu je cca 1,15 hod z Bratislavy.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Aténach:, Georgiou Seferi 4, Paleo Psychiko, 154 52, Atény, Grécko

Tel: +30 2106771980, +30 2106771870
Mobil: +30 6932408028
Email: emb.athens@mzv.sk

Víza a doklady

Pre vycestovanie na grécky polostrov Chalkidiki vám stačí občiansky preukaz, platný aj 6 mesiacov po návrate z dovolenky. Dieťa do 15 rokov musí mať vlastný cestovný pas.

Colné predpisy

Keďže polostrov Chalkidiki patrí pod Grécko, platia preňho rovnaké colné predpisy. V Grécku je zakázaný dovoz, vývoz, predaj, prechovávanie, výroba, predaj a prevážanie drog či pestovanie rastlín, z ktorých sa môžu vyrábať psychotropné a omamné látky. Platí to aj pre mak, ktorý je považovaný za ľahkú drogu. Do Grécka môžete doviezť rôzne potraviny z Európskej únie ale v množstve osobnej spotreby.

Doprava

Autobusovú dopravu na Chalkidiki zabezpečuje rovnako ako v ďalších oblastiach Grécka spoločnosť K.T.E.L. Sieť autobusových liniek je pomerne hustá a takmer všetky dediny a letoviská sú nimi pomerne dobre dosiahnuteľné. Autobusy však spravidla odchádzajú z mesta Thessalloniki (popr. Modounia), preto ak chcete cestovať z polostrova na polostrov, musíte väčšinou prestupovať, čo pri intenzite niektorých spojov nemusí byť práve najľahšie a cesta sa tak môže celkom predĺžiť.

Na pohyb po polostrove je najlepšie prenajať si auto, avšak je potrebné byť viac ostražitý. K dispozíciií je vyicero požičovní.

Veľa zážitkov môžete tiež získať počas výletu loďou na okolité ostrovy. Stačí len nastúpiť na loď a užívať si vánok vo vlasoch a slaný morský vzduch.

Shopping a suveníry

Shopping

Medzi turisticky najobľúbenejšie a najviac kupované tovary patria: ručne tkané koberce, olivy, olivový olej, morské špongie, mydlá, šperky, kožené výrobky, keramika, sošky, výrobky z mušlí, koreniny, čaj, ouzo, metaxa, víno, raki, škoricový sirup.

Suveníry

Základné suveníry z polostrova sú napr. olivový olej. Chalkidiki sú preplnené olivovníkmi, na trhu alebo v obchodíkoch nájdete vákuovo balené olivy, či už zelené alebo dozreté tmavé alebo rôzne dochutené. Pre Chalkidiki sú príznačné veľké „mamutie“olivy. Obľúbené sú aj alkoholické nápoje Ouzo a Tsipouro - pálenka z hrozna, dochutená bylinkami, najmä anízom, tá sa dá kúpiť tiež domáca na trhu alebo kdekoľvek v obchode. Ďalšie sú vejáre, obrazy, drevené výrobky, keramika, vynikajúce sú mliečne výrobky z kozieho syra, marmelády, pečivo a med – z polostrova Chalkidiki pochádza 70% produkcie medu z Grécka. Na Athose je v prístavnom mestečku Dafni predaj skromných suvenírov z remeselnej výroby mníchov – obrazy, ikony a pohľadnice. A netreba zabudnúť na víno z vinárstva Porto Carras Domaine, priamo vyrábané v oblasti a v ponuke je viacero odrôd. V neposlednom rade, aj veľmi dobré koreniny.

Ceny

Jedlo v lacnejšej reštaurácii 10,00 €
Jedlo pre dvoch v stredne drahej reštaurácii 25,00 €
Mlieko 1,20 €
Chlieb  0,90 €
Ryža    0,50 €
Vajcia  1,80 €
Miestny syr 6,00 €
Kuracie prsia (1 kg) 6,50 €
Fľaša vína 6,00 €
Domáce pivo 1,50 €
Kapučíno 2,90 €

Sviatky

Sviatky na Chalkidiki sú rovnaké ako v celom Grécku:

1. január Nový rok a sviatok Ágios Vassélis (sv. Vasil). V tento deň si ľudia vzájomne vymieňajú drobné darčeky, deti obchádzajú domácnosti a spievajú (obdoba našej koledy).
6. január Sviatok Zjavenia Pána, oslavujúci pokrstenie Krista v rieke Jordán. Je to sviatok, kedy sa do mora, jazera alebo rieky hodí kríž a mladí chlapci sa predháňajú, kto ho prvý vyloví a donesie späť.
7. január Sviatok Jána Krstiteľa
25. marec Sviatok Zvestovania Panny Márie a Deň nezávislosti. Tri týždne pred začiatkom pôstu začínajú fašiangy, usporadúvajú sa maškarné večierky.
rôzne

Čistý pondelok - Prvý deň pôstu. Tento deň sa oslavuje púšťaním šarkanov a jedia sa tradičné druhy pôstneho jedla. 

rôzne

Veľká noc - Veľký piatok, Veľkonočná nedeľa a Veľkonočný pondelok. Na Veľký piatok sa nosí v procesii so sviečkami Kristova rakva, v sobotu o polnoci kňaz v kostole vyhlási, že Kristus vstal z mŕtvych a od jeho zapálenej sviečky sa prenáša tzv. plameň života na sviečky veriacich, ktorí si ich nesú zapálené domov. V nedeľu sa navštevujú všetci príbuzní, na ražni sa pečie jahňacina, súťaží sa v rozbíjaní natvrdo uvarených a na čerstvo nafarbených vajciach (ťukajú sa špičkami o seba).

1. máj Sviatok jari a sviatok práce. V tento deň sa vstupné dvere domu zdobia kyticami.
25. máj Jónsky deň - oslava pripojenia Jónskych ostrovov ku Grécku.
30. júl Sviatok svätých apoštolov
15. august Sviatok Nanebovzatia Panny Márie
28. október Deň "Óchi", oslava odmietnutia talianskeho ultimáta v roku 1941 (ministerský predseda Metaxas odmietol na Mussoliniho žiadosť o povolenie vstupu talianskych jednotiek do Grécka, deň zahájenia gréckeho boja proti okupácii).
25. a 26. december Vianoce

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

 • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
 • International Air Transport Association
 • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
 • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR