
Francúzsko
Pokladnica pôsobivej histórie
Rozmanité Francúzsko je nesporne jednou z najzaujímavejších krajín na svete, ktorá má všetko, o čom každý turista sníva: more, hory, historické mestá plné nádherných stavieb, ikonické kultúrne pamiatky, prístavné mestá, kde sa hompáľajú na mori loďky či luxusné jachty, úrodné polia, pobrežie vhodné ku kúpaniu v Stredomorí a aj u Atlantiku, vynikajúcu kuchyňu a fantastické vína.
Ikonická Eiffelova veža. Foto: unsplash.com
Niekoľko desiatok pamiatok, ktoré sú zapísané na zozname UNESCO od jaskynných malieb, rímskych stavieb, stredovekých miest, gotických katedrál, renesančných a barokových palácov, nedobytných hradov až po prírodné krásy a národné parky jedinečnej Korziky a Pyrenejí sú zlomkom toho, čo táto krajina s hrdosťou ukazuje.
Pyreneje z francúzskej strany. Foto: unsplash.com
Severné Francúzsko je posiate krásnymi stavbami ako napríklad zámok zo 16. storočia Chenonceaux, ktorý patrí medzi najkrajšie na Loire, i keď postavený je pri rieke Cher, ale je prítokom rieky Loire. Zámok Chambord dýcha svojimi príbehmi bohatých a vplyvných šľachticov zo 17. a 18. storočia.
Zámok Chambord. Foto: unsplash.com
Medzi mestami Carnac a Loirent je Pobrežie veľkých kameňov, kde nájdete skaly opracované do podoby vretena. Francúzsku gotiku môžete obdivovať v Bourges, ktorému dominuje nádherné katedrála a to aj bez jej zrútenej veže. Normandský ostrov Mont-Saint-Michel je príkladom dômyselnej pevnosti, nad ktorou sa týči aj kostol opátstva.
Ostrov Mont-Saint-Michel. Foto: unsplash.com
Pobrežie Bretónska zdobia skaliská pripomínajúce veže. V minulosti tu stroskotalo veľa lodí, keďže jeho brehy sú neprístupné. Známe ružové žulové pobrežie nájdete západne od ostrova Bréhat. Tu počas dňa hravo tancuje svetlo a tieň, ktoré tak tvoria pôsobivé farebné divadlo.
Ostrov Bréhat. Foto: unsplash.com
Južné Francúzsko je posiate rytierskymi mestami. Veľmi pôsobivý je región Auvergne, ktoré formovali vulkanické skaly. Na skalnatých a zalesnených častiach sa týčia stredoveké hrady. Nad údoliami Auvergne nájdeme aj veľa kovových mostov. Príroda je tu miestami ospalá, ale pýši sa krásnymi výhľadmi.
Región Auvergne. Foto: unsplash.com
Francúzsko leží vo veľmi priaznivej zemepisnej polohe. Má rozmanitý povrch od nížin po tie najvyššie horské štíty a aj 4807 metrov vysoký Mont Blanc, čo je najvyšší vrch Európy, rieky, kaňony, úrodné polia či ľadové more Mer de Glace.
Mont Blanc. Foto: unsplash.com
Na juhu krajiny sa nachádza pôsobivý Veľký verdonský kaňon, ktorý vytvorila rieka Verdon. Miestami dosahuje hĺbku až 700 m. Svoju cestu si brázdi od mesta Castellane v dĺžke 21 km až ku priehradnému jazeru Lac de Ste-Croix. Od roku 1928 je tu turistický chodník, ktorý sa dá zdolať za 6 hodín. Po oboch skalných okrajoch vedú i cestu, z ktorých sú nádherné výhľady na strmé vápencové masívy. V jeho horných častiach rastú olivy a neodolateľná levanduľa, ktorej kvety sa zbierajú na parfumy do mesta Grasse.
Veľký verdonský kaňon. Foto: unsplash.com
Okrem stredomorskej Korziky, Francúzsko vlastní aj ostrovy v Karibiku, Polynézii a Indickom oceáne. Korzika je ostrov tiež bohatý na históriu. Jej prístavy sú obkolesené zeleňou a skalami. Vnútrozemie je divoké a bujné a mnohokrát poskytovalo miestnym obyvateľom aj útočisko pred nepriateľmi. Mesto Bonifacio vzniklo a juhu ostrova, oproti Sardínii a je si vedomé svojej histórii a stavieb, ktoré fascinujú dodnes.
Mesto Bonifacio na ostrove Korzika. Foto: unsplash.com
Top lokality
Marseille
Multikultúrny prístav Marseille s bohatou históriou, ktorá sa tiahne až do antického Grécka. Marseille bolo v minulosti vnímané ako špinavšie a chýbal mu pôvab Cannes alebo Saint Tropez. No táto "čierna ovca" na pobreží Provensálska postupne vyrástla až na Európske hlavné mesto kultúry (r. 2013). Srdcom Marseille je živý Vieux Port (starý prístav), starodávna štvrť Le Panier - najstaršia časť mesta a za návštevu určite stojí aj štvrť République so štýlovými butikmi a oblasť Joliette, v ktorej nájdete katolícku katedrálu Notre Dame de la Major.
Pohľad na mesto Marseille. Foto: unsplash.com
Bordeaux
Bordeaux je prístavné mesto na rieke Garonne. Bordeaux je hlavným svetovým mestom vínneho priemyslu a zároveň je domovom svetového veľtrhu vína, Vinexpo. Bordeauxské víno sa vyrába v regióne už od 8. storočia. Vinič zaviedli do regiónu Bordeaux Rimania, pravdepodobne v polovici prvého storočia, aby poskytol víno na miestnu spotrebu. Historická časť mesta je na zozname svetového dedičstva UNESCO ako vynikajúci mestský a architektonický súbor z 18. storočia. Po Paríži má Bordeaux najvyšší počet zachovaných historických budov vo Francúzsku.
Historické mesto Bordeaux. Foto: unsplash.com
Štrasburg
Štrasburg je hlavné a najväčšie mesto regiónu Est vo Francúzsku a takisto je sídlom Európskeho parlamentu. Historické centrum Štrasburgu bolo zapísané v roku 1988 do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Mesto je prepojením francúzsko-nemeckej kultúry a bolo kultúrnym mostom medzi Francúzskom a Nemeckom. Štrasburg je sídlom medzinárodne uznávaných hudobných a dramatických inštitúcií ako napríklad Národná opera Rín či Národné divadlo v Štrasburgu.
Romantické časti Štrasburgu. Foto: unsplash.com
Jeden z najvýznamnejších orgánov Európskej únie sídli v Štrasburgu a na každom z plenárnych zasadnutí hostí 751 poslancov, no ročne jej prejaví dôveru aj masa turistov. Hlavným lákadlom je rokovacia sála, v ktorej je vždy cítiť atmosféra najväčších a najdôležitejších rozpráv, či historických hlasovaní. Návšteva Európskeho parlamentu, ktorý je hlasom občanov Európskej únie, je vynikajúcou príležitosťou, ako sa môžete oboznámiť s jeho činnosťou a vplyvom v Európe.
Európsky parlament v Štrasburgu. Foto: unsplash.com
Provensálsko
Provensálsko je oblasť na juhu Francúzska. Je známe nielen nádhernými levanduľovými poliami, ale i obrazmi. V Provensálsku sa maľovalo už od praveku, o čom svedčia jaskynné nálezy. Slávny Pablo Picasso často navštevoval Côte d'Azur, kde sa neskôr i presťahoval a neustále tvoril. Alebo tiež známy maliar Edvard Munch navštívil a maľoval v Nice a Monte Carle. Provence má osobitné postavenie i v histórii filmu. Prebehlo tu jedno z prvých premietaní filmu, L'Arrivée d'un train en gare de La Ciotat. Päťdesiat sekundový nemý film, ktorý bol vyrobený bratmi Lumièrovcami na vlakovej stanici pobrežného mesta La Ciotat.
Provensálsko. Foto: unsplash.com
Cannes
Toto mesto všetci poznajú v spojení s Medzinárodným filmovým festivalom Cannes vo Festivalovom paláci. Od druhej polovice 19. storočia sa pôvodne rybársky prístav so 4 500 obyvateľmi menil na moderné kúpele a postavené boli aj luxusné hotely. Na prvý pohľad by ste možno neverili, že taký Zinedine Zidane má niečo spoločné s Édith Piaf, no pravdou je, že oboch radíme k slávnym rodákom tohto mesta. Na preslávenú promenádu La Croisette určite vyrazte aj s fotoaparátom, keďže hrozí, že narazíte na nejednu celebritu.
Slávne Cannes. Foto: unslpash.com
Toulouse
Toulouse je štvrtým najväčším mestom vo Francúzsku. Mesto je centrom európskeho leteckého priemyslu so sídlom spoločnosti Airbus a tiež sídlom akadémie des Jeux Floraux. Vďaka čomu je Toulouse považované aj za neoficiálne hlavné mesto okultizmu. No mesto je známe aj pre svoju gastronómiu - typickými jedlami regiónu sú klobása Saucisse de Toulouse, klobása Toulousain, fazuľa a bravčový guláš.
Toulouse. Foto: unsplash.com
Avignon
Toto mesto sa prezíva aj sídlo pápežov a je to tak hlavne kvôli pápežovi Klementovi V., ktorý sa sem presťahoval, čím reagoval na vtedajšiu situáciu v Ríme. Do 14. septembra 1791 mesto patrilo cirkvi, pápežskému štátu, no neskôr ho anektovala novovzniknutá Francúzska republika. Zrejme najznámejšou pamiatkou a symbolom mesta je Avignonský most, dobre zachovalé sú aj hradby, ktoré vystavali pápeži a unikátnou pamätihodnosťou je aj opevnený Pápežský palác.
Historické mesto Avignon. Foto: unsplash.com
Saint Tropez
Málokto by uveril, že toto mesto plné prepychu bolo kedysi len malou rybárskou dedinkou. Po vylodení spojeneckých vojsk v roku 1944 bolo Saint Tropez prvým oslobodeným mestom. Toto miesto žije z turizmu, rybolovu, kúpeľníctva, módneho, poľnohospodárskeho a potravinárskeho priemyslu. Medzi známymi rodákmi je Brigitte Bardotová, francúzska bývalá modelka, herečka, speváčka a aktivistka za práva zvierat.
Podmanivé letovisko Saint Tropez. Foto: unsplash.com
Ikonický film Žandár zo Saint Tropez dodnes privádza do tohto krásneho mestečka na Azúrovom pobreží stovky tisíc návštevníkov. Louis de Funès je kultové meno francúzského filmového priemyslu a na tomto mene vyrastali mnohé generácie. Múzeum Gendarmerie & kino Saint Tropez bolo otvorené v roku 2016 a návštevníkom predstavilo policajnú históriu, rolu samotnej budovy a mýty či realitu kinematografie v Saint Tropez. Každý fanúšik série, s trocha popleteným žandárom sa určite poteší fotke pred miestom, kde to všetko začalo.
Mesto Saint Tropez z výšky. Foto: unsplash.com
La Rochelle
La Rochelle je mesto v západnom Francúzsku a morský prístav v Biskajskom zálive, ktorý je súčasťou Atlantického oceánu. Hlavným rysom La Rochelle je Vieux Port, starý prístav, ktorý je v srdci mesta, malebný a lemovaný reštauráciami, kde podávajú miestne špeciality z rýb. Mestské múry sú vhodné najmä pre večernú prechádzku. Staré mesto je dobre zachované a veľmi romantické miesto vhodné na dlhé prechádzky. Na tomto mieste môžete zažiť typickú atmosféru francúzskeho prímorského mesta.
Prístavné mesto La Rochelle. Foto: unsplash.com
Biarritz
Biarritz je mesto v Biskajskom zálive na pobreží Atlantického oceánu v juhozápadnom Francúzsku. Nachádza sa 35 km od hranice so Španielskom. Táto luxusná prímorská turistická destinácia je známa pre hotel Hôtel du Palais, ktorý bol pôvodne postavený pre cisárovnú Eugéniu, kasína a surfovanie. V meste sa nachádza množstvo kultúrnych i historických atrakcií. História je síce krásna, ale určite vás zaujme najmä múzeum čokolády. Kto by predsa do takéhoto múzea nechcel ísť? V tomto múzeu nájdete celú históriu výroby čokolády a okrem toho, môžete tu aj ochutnať rôzne druhy.
Prímorské mesto Biarritz. Foto: unsplash.com
Hlavné mesto
Paríž
Tepnou Francúzska je unikátne hlavné mesto Paríž, ktoré je srdcom svetovej módy a umenia. Eiffelova veža, Notre Dame, Louvre, Seina, Champs-Élysées, Víťazný oblúk a mnoho iných parížskych klenotov sú obrovským lákadlom a tiež patrí medzi najnavštevovanejšie hlavné mesto na svete.
Paríž. Foto: unsplash.com
Place de la Concorde, v preklade Námestie Svornosti patrí medzi najznámejšie námestia na svete. Nájdete ho na konci bulváru Champs- Élysées. Námestie navrhol Jacques-Ange Gabriel pre kráľa Ľudovíta XV. So stavbou sa začalo v roku 1754 a posledné práce sa ukončili v roku 1763. Námestie bolo postavené okolo jazdeckej sochy kráľa, podľa ktorého bolo aj pomenované. Neskôr ho premenovali na Námestie slobody a umiestnili naň gilotínu, ktorá sťala hlavy Márie Antoanety, kráľa Ľudovíta XVI. a revolucionára Robespierra. Až v roku 1830 získalo námestie svoje aktuálne meno.
Námestie Svornosti. Foto: unsplash.com
Place Vendôme, pôvodne Place Louis le Grand (Námestie Ľudovíta Veľkého) je jedno z kráľovských námestí v Paríži. Vzniklo v rokoch 1685 – 1699 na prianie kráľa Ľudovíta XIV. podľa plánov architekta J. Hardouin-Mansarta. Place Vendôme je veľkolepé obdĺžnikové námestie. Jeho osou prechádza jediná ulica (Rue de la Paix) a uprostred stojí Colonne Vendôme, pôvodne z roku 1810. Fasády domov okolo námestia majú jednotný architektonický vzhľad, ktorý sa zachoval v takmer neporušenej podobe. V posledných rokoch bolo pod námestím vybudované podzemné parkovisko, takže z neho zmizli parkujúce autá.
Place Vendôme. Foto: unsplash.com
Butte Montmartre je časť plná autentického šarmu, známa pre baziliku Sacré-Coeur a nádherný výhľad na Paríž. Na konci 19. storočia a na začiatku 20. storočia tu študovalo a pracovalo viacero známych osobností ako napríklad Amedeo Modigliani, Claude Monet či Pierre-Auguste Renoir. V súčasnosti je Butte Montmarte známe najmä pre rôzne pamiatky, ako Place du Tertre a cez noc pre zmenu kabaret du Lapin Agile.
Sacré-Coeur. Foto: unsplash.com
Treba zažiť

Plavba po Seine
Plavba loďou po Seine je výborná možnosť, ako si v pokoji, doslova posediačky, prezrieť niektoré zaujímavé parížska miesta, pamiatky a mosty z inej perspektívy. Aj keby ste neboli zrovna milovníci pamiatok, atmosféra na lodi Vás doslova pohltí. Máte jedinečnú možnosť nasávať miestnu parížsku atmosféru, sledovať miestnych obyvateľov, ako relaxujú na nábreží pozdĺž Seiny. Preplávate cez Ile de la Cité, kde miniete pozoruhodnú katedrálu Notre Dame, cez Arabský inštitút, múzea Orsay a Louvre, pomaly až ku 13. obvodu, kde z diaľky uvidíte aj Národnú knižnicu Francoisa Mitteranda. Pri návrate sa budete pomaly vracať cez ostrov Ile de Saint Louis, takže aj spiatočná cesta pre Vás nebude monotónna.

Notre Dame
Katedrála láka znova a znova tisíce návštevníkov, ktorí akoby sa chceli nadýchať tej tajomnej atmosféry doby, ktorú nám tak krásne priblížil Victor Hugo vo svojom románe o hrbáčovi. Katedrála Notre Dame je typickou predstaviteľkou skorého gotického štýlu. S výstavbou významnej rímsko-katolíckej katedrály sa začalo v období stavebnej expanzie a hospodárskeho rozvoja Paríža v roku 1163. Dominantnú zásluhu na začatí stavebných prác mal biskup Maurice de Sully, ktorý zastával biskupský post od roku 1160 celých 36 rokov. Katedrála bola dlhé roky dejiskom všetkých významných udalostí, ktoré sa v meste konali.

Zámok Versailles
Na svojom počiatku bolo Versailles poľovníckym zámkom, ktorý dal postaviť Ľudovít VIII. Až „kráľ Slnko“ (Ľudovít XIV.) ho nechal prestavať do terajšej podoby. Skvostná rezidencia kráľov leží približne 20 km od Paríža na piesočnatej rovine. Rezidenciu kráľov tvorí zámok s prekrásnym parkom a záhradami. V paláci isto neuniknú vašej pozornosti miestnosti ako Galéria bitiek, Korunovačná sieň, Kráľovnine schody, Izba štátnej rady či Salón Apolla, zariadené sú v prepychovej nádhere a dokonalosti. Zámok a park vo Versailles tvoria neoddeliteľnú jednotu. Jeden bez druhého by stratili svoje neopakovateľné čaro a atmosféru.

Eiffelova veža
Historická dominanta Paríža sa nachádza v parku Champ de Mars v blízkosti Seiny. Postavili ju v roku 1889 pri príležitosti stého výročia Francúzskej revolúcie. Pomenovaná je podľa jej tvorcu, geniálneho konštruktéra Gustava Eiffela. Týči sa do výšky niečo vyše 300 metrov a nepochybne patrí medzi symboly Francúzska a vôbec najznámejšie stavby sveta. Drží si tiež prvé miesto v návštevnosti platených monumentov na svete. Prehliadka veže pozostáva z troch stupňov. Vystúpiť na prvé a druhé poschodie je možné aj po dokopy presne 704 schodov. Na tretí stupeň sa používajú už iba výťahy. V noci sa veža rozžiari žltým svetlom, svetelná výzdoba pozostáva z vyše 20 tisíc žiaroviek.

Louvre
Múzeum je možno pre Louvre v Paríži slabý výraz – je to jedno z najúžasnejších miest na tejto planéte – pocta výtvorom ľudského umu, vynaliezavosti a umeleckej zručnosti. Múzeum sa nachádza v Palais du Louvre, bývalom sídle francúzskej šľachty. Palác sa vyvinul z stredovekej pevnosti, ktorá tu stála už v 12. storočí, postupne sa v priebehu francúzskej revolúcie premenil na múzeum a pretrvávajúci symbol francúzskej výnimočnosti v umení. V zbierkach múzea sa však nachádza vyše 380 000 predmetov – Louvre je jedno z najväčších múzeí na svete, najnavštevovanejšie na svete – ročne ho navštívi 8.5 milióna návštevníkov.

Champs Elysées
Champs Elysées je pravdepodobne najznámejšia ulica v celom Paríži. Ulica je známa pre svoje divadlá, kaviarne a luxusné obchody, pre každoročnú vojenskú prehliadku v deň Bastily a pre finálový cyklus Tour de France. Na západnom konci Champs Elysées as nachádza Víťazný oblúk, ktorý patrí medzi najznámejšie pamiatky Paríža. Pamätník bol postavený na počesť tých, ktorí bojovali a zomreli za Francúzsko vo francúzskych revolučných a napoleonských vojnách.
Pláže
Na západnom brehu Francúzska je počasie divokejšie a také sú aj pláže. Sú veľké, dlhé, pieskové s dunami a píniovými lesmi.
Západná časť francúzskeho pobrežia. Foto: unsplash.com
Za La Rochelle, kde si môžete vychutnať náherné západy slnka, sa nachádza krásny ostrov Ile de Ré, ktorého krása spočíva v nespútanosti a divokosti Atlantiku. Vychutnať si tu môžete pozdĺž pobrežia jazdu na koni tak, ako to robia aj Parížania.
Ostrov Ile de Ré. Foto: unsplash.com
Široké pláže sú Cap Ferret, kde sa najvyššie duny v Európe zvažujú do tmavého Atlantiku posiateho bielymi rybárskymi loďami. A v Biarritz, kde sa Francúzsko stretáva so Španielskom si prídu na svoje najmä milovníci surfovania.
Biarritz. Foto: unsplash.com
Aristokratický šarm má nepochybne Côte d´Azur, ťahajúci sa od Menton po Marseille. Južné pobrežie Francúzska lemujú nielen lákajúce pláže, ale aj sympatické mestečká, kde sa môžete túlať nekonečné hodiny a spoznávať tak čaro Azúrového pobrežia.
Menton. Foto: unsplash.com
Tu nájdete tie najobľúbenejšie pláže Francúzska, ako klasické plážové letovisko Nice, umelecké Antibes, žiariace Cannes a sexy Saint Tropez.
Pláž v Nice. Foto: unsplash.com
V Saint Tropez sa nachádza známa pláž Pampelonne a jej legendárnym klubom Le Club 55. Pokojnejšie pieskové pláže nájdete v Cavalaire-sur-Mer a Juan-les-Pins.Úplný kľud ponúkajú tri idylické ostrovy Les Iles d´Or s vôňou eukalyptusu a levandule.
Pláž v Pampelonne. Foto: unsplash.com
Skvelú kombináciu francúzskej sofistikovanosti s talianskou atmosférou ponúka ostrov Korzika. Pláže farby šampanského sú nádherné a čiastočne aj v 21. storočí nedotknuté.
Korzika. Foto: unsplash.com
Vychutnávať si tu môžete krásne výhľady. Zaujímavé je Porto Vecchio s dláždenými ulicami a ružovými domami. Avšak tie najlepšie pláže sú ukryté na severnom pobreží, pláž Palombaggia s ružovým pieskom alebo Saleccia.
Palombaggia. Foto: unsplash.com
Pre deti
Disneyland
Dostať sa do Disneylandu nie je len snom každého dieťaťa, ale i mnohých dospelých. Disneyland je plný postavičiek a stavieb inšpirovaných z rozprávok Walta Disneyho. Nájdete tam úplne všetko. Mickey Mouse, Káčer Donald, Alica z krajiny zázrakov, Indiana Jones, Pinocchio a veľa iných pre Disney typických postáv. Okrem toho, že uvidíte postavičky, môžete sa s nimi pohrať, podať im ruku, odfotiť sa s nimi, dokonca zahrať sa na rôznych atrakciách, ktoré si pre vás pripravili Disney kamaráti.
Disneyland v Paríži. Foto: unsplash.com
Disneyland sa delí na päť častí: Hlavnú ulicu, Krajinu fantázie, Dobrodružnú krajinu, Krajinu Divokého Západu a Krajinu objavov. V každej časti zažijete skutočné dobrodružstvo, uvidíte tancujúce a spievajúce rozprávkové postavy, zažijete adrenalínovú horskú dráhu alebo vás potešia Pritái z Karibiku.
Dobrodružstvo v Disneylande. Foto: unsplash.com
Asterix park
Zábavný park ležiaci pár kilometrov od Paríža. Zažijete tu veľké množstvo zábavy, o ktorú sa postará sprievodný program, desiatky kolotočov. Súčasťou parku sú aj vodné atrakcie, preto, ak ich chcete všetky vyskúšať, pribaľte si radšej ešte jedno suché oblečenie navyše. V Asterix parku sa nachádza tiež delfinárium, kde budete môcť pozdraviť delfíny aj tulene. Okrem Asterixa a Obelixa stretnete aj ich ostatných kamarátov, ako napr. verného kamaráta Idefixa, protivníka Gaiusa Juliusa Caesara či krásnu Falbalu.
Gastronómia
Veľmi rozmanitá a originálna, pestrá, zdravá, farebná, plná zeleniny a ovocia, stredomorskej aj exotickej chuti, i taká je francúzska kuchyňa. Cez stáročia ju ovplyvnila aj talianska kuchyňa. Počas stredoveku vznikol husty pokrm Cassoulet, ktorý tvorí klobása, fazuľa a často sa podáva s chlebom. Dnes existuje mnoho iných verzií. V 15. storočí sa zrodila zelená a biela omáčka a rôzne spôsoby prípravy jedál z vajec. O storočie neskôr vzniká maslové cesto. V 17. storočí sa začali vyrábať paštéty zo zveriny a tiež vzniká omáčka Bešamel, pomenovaná podľa finančníka Bešamela.
Francúzska originála kuchyňa, kde vznikli lahodné omáčky. Foto: unsplash.com
Vynikajúcu a noblesnú úroveň dosiahla za panovania Ľudovíta XV. Vo Francúzsku vzniká aj syrová omáčka, ktorú vykúzlil Anton Caréme. Neskôr sa v gastronómii preslávili aj hotelové reťazce Ritz, Savoy, ktoré na vrchol kulinárskeho neba vyšvihol Auguste Escoffier. Francúzi si potrpia na kvalitnom jedle a zároveň aj na štýlovom prestretí stola. Radi sa bavia o jedle a aj pri jedle. Vedia si ho užiť a vychutnať.
Elegantné stolovanie. Foto: unsplash.com
V kuchyni sa na prípravu pokrmov využívajú sladkovodné i morské ryby, plody mora, ako krevety, ustrice, mušle, kraby, ktoré sa pripravujú s rôznymi omáčkami, ale i ako polievky alebo hlavné jedlá. Francúzskou lahôdkou sú samozrejme aj slimáky. Z hovädziny, teľaciny, baraniny, hydinového mäsa a zveriny sa pripravuje najviac hlavných jedál v rozmanitej podobe a to i s veľkým výberom zeleninových šalátov. Vynikajúce sú i francúzske dezerty a samozrejmosťou sú kvalitné syry a klobásy. Úplnou prirodzenosťou je víno, ktoré sa používa aj pri varení.
Ponuka francúzskych špecialít. Foto: unsplash.com
Francúzskou klasikou je hovädzie mäso na burgundský spôsob. Ku dusenému mäsu sa pridáva vývar, zelenina, víno a rôzne korenia. Podávať sa môže s chlebom.
Francúzska klasika. Foto: unsplash.com
Ratatouille, zeleninové jedlo, ktoré tvorí baklažán, paradajky, cesnak, cibuľa, cuketa, paprika, olivový olej sa zrodil na juhu Francúzska v 18. storočí a dodnes patrí medzi svetové pokrmy. Pripravuje sa na mnoho spôsobov.
Ratatouille. Foto: unsplash.com
Francúzskou delikatesou sú paštéty z husí alebo kačíc, Foie Gras. Quiche sú výborné francúzske slané koláče. Ochutnajte napríklad Quiche Lorraine so slaninou. V Marseille si môžete dopriať rybie špeciality, polievku z čerstvých rýb, vývaru, bieleho vína a šafranu.
Quiche. Foto: unsplash.com
Sladkému smotanovému dezertu Crème brûlée sa len ťažko odoláva a tiež patrí medzi francúzsku klasiku. Francúzskou lahôdkou sú i karamelizované palacinky s pomarančovou šťavou a trebárs i likérom.
Crème brûlée a palacinky. Foto: unsplash.com
Zábava
Marais
Užite si historickú štvrť Marais v Paríži. Táto dlhá aristokratická štvrť v sebe ukrýva mnohé nádherné budovy historického a architektonického významu. Marais je dnes jednou z hlavných a najnavštevovanejších štvrtí v Paríži. Po viacerých obnovách sa Marais stala módnou štvrťou, domovom mnohých trendových reštaurácií, a umeleckých galérií. Marais je tiež známe pre čínsku komunitu, ktorá sa tu začala formovať už počas 1. svetovej vojny. V tom čase Francúzsko potrebovalo pracovníkov, aby nahradili vojnových vojakov. Čína sa rozhodla poslať niekoľko tisíc svojich občanov pod podmienkou, že sa nezúčastnia vojny. Po skončení tu viacerí z nich ostali a ich rodiny tu žijú a pracujú dodnes.
Marais. Foto: unsplash.com
Les Halles
Les Halles je bývalým centrom parížskeho trhu s čerstvými potravinami. V roku 1971 bolo nahradené budovou Forum des Halles, ktorú môžete vidieť i dnes. Forum des Halles je nákupné centrum, ktoré denne navštívi viac ako 150 000 návštevníkov. Les Halles bolo typickým trhoviskom v Paríži. V roku 1883 kráľ Filip II. August zväčšil trhovisko a postavil na ňom stánky pre predavačov, ktorý sem chodili zo širokého okolia. Na západnom konci sa medzi rokmi 1763 a 1769 vybudoval kostol svätého Eustacha. Ak vám je toto miesto známe, možno ste ho videli v niektorých filmoch ako napríklad vo filme ,,Nechytajte sa bielej ženy".
Les Halles. Foto: unsplash.com
Rue Mouffetard
Rue Mouffetard je jednou z najstarších a najživších štvrtí v Paríži. V súčasnosti má táto oblasť veľa reštaurácií, obchodov a kaviarní a pravidelný otvorený trh. Pôvod tejto štvrti pramení už v staroveku. Rovnako ako v dnešnom rue Galande, rue Lagrange, rue de la Montagne Sainte-Geneviève a rue Descartes, ide o rímsku cestu vedúcu z mesta Rive Gauche na juh do Talianska. Táto oblasť zostala relatívne nezmenená z dôvodu jej polohy na Montagne Sainte Geneviève, ktorá ju chránila pred sanáciou Barona Haussmanna počas vlády Napoleona III.
Rue Mouffetard. Foto: unsplash.com
Promenade des anglais
Neodmysliteľnou súčasťou je už ikonická promenáda v Nice, ktorá vedie pozdĺž pláže Baie des Angles a celá pešia zóna je lemovaná dlhým radom nádherných paliem. Medzi pravým brehom riečky Paillon a predmestí Croix de Marbre ju nechali vybudovať Angličania, ktorí v tomto krásnom prostredí trávili zimy. Prvotný plán dlhej cesty, medzi skromnými domčekmi a plážou zožal úspech, no drobné obydlia neskôr nahradili luxusné hotely a kasína.
Krásna promenáda v Nice. Foto: unsplash.com
Moulin Rouge
Je to jeden z najznámejších kabaretov na svete a symbol Paríža. Jeho červené svetlá lákali a ešte vždy lákajú davy ľudí, ktorí chcú tento lokál navštíviť a spríjemniť si pobyt v meste. Kabaret pod Montmartrom postavil v roku 1889 Josepf Oller, ktorý už vlastnil jeden zábavný podnik, so svojím obchodným partnerom Charlesom Zidlerom. Priemyselná revolúcia znížila rozdiely medzi triedami a vytvorila sa nová vrstva dekadentných Parížanov, ktorí sa stali návštevníkmi podobných zariadení a vďaka ktorým Moulin Rouge začal prekvitať. Samotní majitelia dali podniku prezývku Le Premier Palais des Femmes, čo v preklade znamená Prvý ženský palác.
Moulin Rouge. Foto: unsplash.com
La Défense
La Défense je najmodernejšia časť Paríža. Leží severozápadne od centra, na ľavom brehu Seiny, a patrí k najvýznamnejším moderným urbanistickým celkom sveta. Stoja tu výškové budovy najrozličnejších tvarov, farieb a použitých materiálov. Na povrchu sa nachádzajú administratívne budovy, reštaurácie, obytné domy, kultúrne a športové zariadenia a, prirodzene parky. Jednou z najvyšších budov je od roku 1985 veža Tour Total (187 metrov), ktorej rastie konkurencia v podobe nadstavovanej veže Tour Axa, ktorá by mala dosahovať neuveriteľných 240 metrov. Prekonaním tejto hranice by sa tak stala najvyššou budovou celého Francúzska.
La Défense. Foto: unsplash.com
Tajné tipy
Golfo du Porto
Golfo du Porto je podmanivý záliv na francúzskom ostrove Korzika. Na konci zálivu Porto sa nachádza mesto s rovnakým názvom, Porto. Napriek tomu, že z tohto mesta sa vám nenaskytne scénický výhľad na záliv, nachádzajú sa v ňom nádherné historické pamiatky. Do zálivu Porto sa dá najlepšie dostať loďou či pešou turistikou. Záliv Golfo du Porto sa nachádza v objatí vrcholkov hôr, rokliny plnej červenej žuly Calanches, eukaliptov a zubatými vrcholmi Paglia Orba.
Korzické Porto. Foto: unsplash.com
Perpignan
Perpignan, posledné veľké mesto pred španielskymi hranicami, je hlavným mestom regiónu Languedoc-Roussillon. Nachádza sa na úpätí Pyrenejí a len pár kilometrov od mora. Má bohatý zoznam aktív a pôsobí ako most medzi Barcelonou a južným Francúzskom. Toto mesto s Katalánskou atmosférou je situované v perfektnom prírodnom prostredí vedľa pobrežia Stredozemného mora so známymi rekreačnými destináciami ako Collioure, pohoria vrátane impozantného masívu Canigou, vinohradov a sady Roussillonskej planiny.
Podmanivý región Languedoc-Roussillon. Foto: unsplash.com
Ruský kostol v Nice
Pravoslávna katedrála vo francúzskom Nice v tomto storočí spôsobila veľký ruch. Bohato zdobený kostol za vlády cára Mikuláša II. postavili na Francúzskej riviére Rusi. Prípad katedrály sa niesol medzi potomkami Rusov, ktorí ušli pred boľševickou revolúciou a kostol do roku 2010 spravovali, ako aj Moskvou, ktorá si vďaka kráse chrámu a rovnako aj možným turistickým ziskom kládla nárok na túto pamiatku. Dodnes sa vraví, že Dóm sv. Mikuláša je najkrajším ortodoxným kostolom postaveným mimo územia Ruska.
Pravoslávny kostol v Nice. Foto: unsplash.com
Place Bastille
Na mieste, kde sa v súčasnosti nachádza Place de la Bastille kedysi stála pevnosť. V súčasnosti je toto miesto domovom pre Opéra Bastille, kde sa často usporadúvajú rôzne koncerty. Veľká priehrada za pevnosťou bola premenená na prístav pre rekreačné lode, Bassin de l'Arsenal, na juhu, ktorý je ohraničený Boulevard de la Bastille. Na severnej strane sa nachádza kanál Saint-Martin, ktorý sa rozprestiera severne od prístavu pod kruhovým objazdom, ktorý hraničí s pevnosťou. Vo štvrtok a v nedeľu sa Place Bastille usporadúva veľký otvorený trh, kde si môžete zakúpiť čerstvé ovocie, ryby, mäso, syry a chlieb spolu s odevmi a typickými predmetmi.
Kanál Sain-Martin. Foto: unsplash.com
Užitočné informácie
Štátne zriadenie: republika
Rozloha a populácia: 547 030 km2
67 412 000
Jazyky: francúzština
Náboženstvo: rímskokatolícke, moslimské, protestantské, židovské
Mena: euro
Časový posun: 0h
Klimatický diagram
Kedy vycestovať
Klimatické podmienky vo Francúzsku sú porovnateľné s podnebím na Slovensku. Južné regióny sa vyznačujú teplým a suchým podnebím, kde teploty ani v zime neklesajú pod nulu. Letná turistická sezóna tu trvá od začiatku júna do konca septembra. Na druhej strane alpské vysokohorské zimné strediská umožňujú návštevníkom venovať sa zimným športom od decembra do polovice mája.
Zastupiteľský úrad
Slovenský inštitút v Paríži, 125 rue du Ranelagh, 75016 Paríž
Tel.: +33 171937333
Email: si.paris@mzv.sk
Colné predpisy
Vo všeobecnosti platia nasledovné podmienky k dovozu výrobkov pre osobnú potrebu z krajín EÚ do Francúzska: 800 ks cigariet, 200 ks cigár, 1 kg tabaku, 10 l destilátov, 20 l alkoholizovaného vína, 90 l vína (vrátane max. 60 l šumivého vína), 110 l piva. Benzín je možné prevážať len v nádrži auta + 10 l v kanistri. Do Francúzska je zakázané dovážať materiály s pedofilnou tematikou, produkty obsahujúce nebezpečné látky, narkotiká a psychotropné látky, dojčenské fľašky obsahujúce zlúčeninu bisfenol A, výrobky obsahujúce azbest.