
Fínsko
Najrozsiahlejšia divočina Európy
Fínsko je krajina tisícich jazier a nekonečných ľadovcov. Je približne 7 x väčšia ako Slovensko a je plná úchvatných lesov, čistej prírody a istej tajuplnosti. Divočina tejto krajiny je najrozsiahlejšia v rámci Európy. Nachádza sa v strednej časti Baltického štítu. Je rozdelené na dve časti, a to južnú a severnú. Severnú časť tvorí polárny kruh a územie laponskej tundry. Južná časť je ríšou jazier a ihličnatých lesov.
Fínska príroda. Foto: unsplash.com
Fínsko je severský sociálny štát, ktorého cieľom je byť uhlíkovo neutrálny do roku 2035. Je to tiež najšťastnejšia krajina na svete. Približne 75 % jeho povrchu je pokrytých lesmi a nachádza sa tu najväčšie súostrovie na svete, ako aj najväčšia oblasť jazier v Európe a posledná nespútaná divočina, Laponsko. Fínsko je tiež bezpečným cestovateľským cieľom – 11 z 12 stratených peňaženiek sa vracia ich majiteľom.
Laponsko. Foto: unsplash.com
Fíni si vo všeobecnosti nepotrpia na krátke rozhovory a tiché chvíle v rozhovoroch sa nepovažujú za trápne. Fíni sú známi svojou skromnosťou a veľkým zmyslom pre humor. Fínske zimy sú dlhé, chladné a tmavé, vďaka čomu sú ideálne na zimné aktivity, ako je lyžovanie, korčuľovanie a v Laponsku aj pozorovanie polárnej žiary. Laponsko obýva asi 200 000 sobov, čo je o 20 000 viac ako ľudí.
Tajomná fínska príroda. Foto: unsplash.com
Zima poskytuje aj dokonalú zámienku na tradičné stretnutia na predvianočných večierkoch alebo pri jazde na boboch. Po dlhých zimných večerov si Fíni užívajú každú sekundu leta s bielymi nocami. Sauna je hlavnou súčasťou fínskej kultúry ako aj každodenného života.
Ålandské ostrovy, ktorých je celkom 6500 sa nachádzajú medzi Švédskom a Fínskom. Patria Fínsku, hovorí sa na nich švédsky a v rámci Európskej únie majú špeciálny status. V letnom období sú ideálnym miestom na cykloturistiku, avšak lákavé sú i tunajšie pláže a lodné výlety.
Ålandské ostrovy. Foto: unsplash.com
V blízkosti hlavného mesta sa nachádza pekná krajina. Národný park Sipoonkorpi ležní východne od Helsínk. Táto nedotknutá divočina je domovom rysov tetrova, hlucháňa a výrov. Je to veľmi vhodné miesto na pozorovanie prírody a biodiverzity, ktorá je v krajine veľmi podporovaná a chránená.
Sipoonkorpi. Fínsko. Foto: unsplash.com
Fínsko je prevažne rovinaté, s nízkymi kopcami. Juh má zalesnené horské oblasti. Pobrežie je veľmi členité. Zimy sú chladné, jazerá sú pokryté hrubým ľadovým pancierom.
Fínska zima. Foto: unsplash.com
Najvyššia hora Halti sa šplhá do výšky 1328 m a je možné ju zdolať aj v zime na bežkách. Nachádza sa v blízkosti hraníc s Nórskom. Fínsko má cez 200 tisíc jazier väčších než 500 m2. Vodná sústava Saimaa je štvrtým najväčším jazerom v Európe s dĺžkou brehov až 15 000 km, pričom na samotnom jazere, ktoré je ľadovcového pôvodu je 14 tisíc ostrovov.
Jazero Saimaa. Fínsko. Foto: unsplash.com
Fínsko má množstvo národných parkov. Národný park Koli vznikol v roku 1991, pričom tu je predmetom ochrany aj kultúrna krajina. Na lúkach sa pasú ovce a kravy. Veľkou atrakciou sú krásne vyhliadky, ako napríklad vrch Ukko-Koli, ktorý sa vypína nad jazerom Pielinen. Je tu množstvo lesov, jaskýň a bielych skál.
Národný park Koli. Foto: unsplash.com
Región Severná Karélia ukrýva nádherný národný park Patvinsuo, ktorý je pokrytý močiarmi, čím tak slúži ako domov pre mnoho druhov vtákov. Uprostred parku sa nachádza jazero Suomunjärvi. Ikonou parku je medveď, ktorý obýva tieto nekonečné lesy. Žije tu aj veľa bobrov. V pestrej mozaike modrých a zelených farieb prírody je najväčšie jazero Inari vraj najmodrejšie. Brehy obmývajú zátoky a hladina je posiata viac ako tromi tisícimi nízkych zalesnených ostrovov. V jeho severnej časti sú močiare, borovicové, brezové lesy. Je domovom losov a rysov.
Okolie Inari. Foto: unsplash.com
Arktické podnebie tohto severského regiónu zmierňuje Severoatlantický prúd - pokračovanie Golfského. Leto sa tak pri jazere Inari podobá skôr v tých južnejších častiach. Rastú tu napríklad ostružiny s oranžovým sfarbením, z ktorých Laponci vyrábajú džem a likér značky Lakka. Jazero je plné rýb, ako čereble, pstruhy, pleskáče, ostrieže, lipne a sivone. V lete hniezdi na vresoviskách Inari sova snežná. Keď napadne prvý sneh, ľad sa tu objaví na pol roka.
Inari. Foto: unsplash.com
Top lokality
Porvoo
Mesto ležiace približne 50 kilometrov od Helsínk vás dostane jeho atmosférou. Je to totiž jedno zo šiestich stredovekých miest vo Fínsku, ktoré sa prvýkrát spomína ako mesto v textoch už zo 14. storočia.
Drevené domy v Porvoo. Foto: unsplash.com
Oblasť Porvoo bola obývaná od doby kamennej. V prehistorickej dobe bola rieka Porvoonjoki obchodnou cestou pre fínsky kmeň Tavastiánov, ktorí obývali väčšinu vnútrozemských regiónov. Porvoo bolo kolonizované Švédmi v 13. a 14. storočí po tzv. Druhej križovatke. Mesto je známe svojou starou časťou, ktorú tvorí hustá stredoveká ulica s prevažne drevenými domami.
Porvoo. Foto: unsplash.com
Rovaniemi
Rovaniemi sa nachádzaasi 6 kilometrov južne od arktického kruhu a je medzi kopcami Ounasvaara a Korkalovaara. Cestovný ruch je v Rovaniemi veľmi rozvinutý kvôli nedotknutej oblasti a mnohým rekreačným možnostiam. Medzi najvýznamnejšie pamiatky mesta Rovaniemi patrí most Jätkänkynttilä s jeho večným plameňom nad riekou Kemijoki. Dom Arktikum, ktorý vystupuje z brehu rieky Ounasjoki, radnica Rovaniemi, či dom Lappia, ktorý slúži ako divadlo. Rovaniemi bolo dokonca zvažované ako oficiálne domovské mesto Santa Clausa.
Rovaniemi. Foto: unsplash.com
Levi
Levi je najpopulárnejšie stredisko pre zimné športy nielen vo Fínsku, ale aj v rámci Škandinávie. Nachádza sa tu hora Levi s výškou 531 m. Je známe pre lyžiarske zjazdovky, ktorých je tu vyše 40. Najdlhšia trať meria 2,5 km. Bežkárskych tratí je tu až 230 km, a 750 km pre snežné skútre. Zimná sezóna je dlhá, začína v polovici októbra a končí začiatkom júna.
Levi. Foto: unsplash.com
Turku
Rauma
Tampere
Hlavné mesto
Helsinki
Hlavné mesto Fínska, Helsinki, je známe svojím severským šarmom. Je to živé prímorské mesto na krásnych ostrovoch a plné zelene. Možno ho ľahko preskúmať aj peši. Dizajn, architektúra, kultúra a nákupy - všetko pokope a k tomu veľké parky, lesy, jazerá. Netreba dodávať, že v Helsinkách sa niečo deje v každom dni roka. Región Helsinki zahŕňa hlavné mesto a jeho metropolitnú časť. Nájdete tu i náučné chodníky a to nebudete ani ďaleko od mesta.
Helsinki. Fínsko. Foto: unsplash.com
Treba zažiť

Suomenlinna
Suomenlinna je morská pevnosť postavená na šiestich ostrovoch Kustaanmiekka, Susisaari, Iso-Mustasaari, Pikku-Mustasaari, Länsi-Mustasaari a Långören. Suomenlinna je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO a obľúbená u turistov a miestnych obyvateľov, ktorí si ju užívajú ako malebnú piknikovú lokalitu. Švédsko začalo budovať pevnosť v roku 1748, kedy bolo Fínsko stále súčasťou švédskeho kráľovstva. Augustin Ehrensvärd a jeho obrovské opevňovacie práce na ostrovoch pri meste Helsinki priniesli okresu nový a neočakávaný význam.

Radnica v Helsinkách
Helsinská radnica je centrálna administratívna budova mesta Helsinki vo Fínsku. Dokončená bola v roku 1833, budova pôvodne slúžila ako Hotel Seurahuone a bola významným kultúrnym zariadením, ktoré hosťovalo veľa premiér. Mesto zakúpilo budovu v roku 1901 a po odchode hotela v roku 1913 ju zrenovovalo ako radnicu. Radnica hostí pobočky primátora mesta Helsinki a zástupcov starostov, ako aj zasadacie priestory pre mestskú radu. V budove sa tiež nachádza verejná informačná služba spoločnosti Virka Info pre obyvateľov Helsínk, ktorá tiež poskytuje informačné služby pre prisťahovalcov. V galérii Virka sa nachádzajú výstavy, koncerty a premietania filmov.

Opera Helsinki
Fínska národná opera má sídlo v Helsinkách. Jej hlavná budova sa nachádza pri zálive Töölönlahti v Töölö, ktorá bola otvorená v roku 1993. Opera má dve sály, hlavné sály s 1 350 miestami a menšie štúdiové sály s 300-500 miestami. Pravidelné operné predstavenia sa začali vo Fínsku v roku 1873 založením finskej opery Kaarlom Bergbomom . Predtým bola opera vo Fínsku vykonávaná sporadicky kočovnými súbormi a príležitostne fínskymi amatérmi, pričom prvou takouto produkciou bola Barbarka zo Sevilly v roku 1849. Fínska národná opera má približne 30 natrvalo angažovaných sólových spevákov, profesionálny zbor 60 spevákov a vlastný orchester 120 členov. Balet má 90 tanečníkov zo 17 krajín.

Sibeliov monument
Sibeliov monument je venovaný fínskemu skladateľovi Jeanovi Sibeliusovi. Pamätník sa nachádza v parku Sibelius v Helsinkách. Pamätník sa skladá zo série viac ako 600 dutých oceľových rúrok dokopy pozváraných v tvare vlny. Účelom umelca bolo zachytiť podstatu hudby Sibeliusa. Pamätník váži až 24 ton a vyhral súťaž organizovanú Sibeliusovou spoločnosťou po autorovej smrti v roku 1957. Menšia verzia pamätníka sa nachádza v ústredí UNESCO v Paríži.

Uspenski
Katedrálu Uspenski navrhol ruský architekt Aleksey Gornostayev, no postavená bola až po jeho smrti. Kriptová kaplnka katedrály je pomenovaná podľa svätého Alexandra Hotovitzkyho, ktorý slúžil ako vikár pravoslávnej farnosti v Helsinkách. Katedrála sa nachádza na svahu na polostrove Katajanokka s výhľadom na mesto. Na zadnej strane katedrály je pamätná tabuľa ruského cisára Alexandra II., ktorý bol počas výstavby katedrály panovníkom Veľkovojvodstva Fínska .Vstup je do katedrály bezplatný.

Temppeliaukio
Luteránsky kostol v Helsinkách vytesaný priamo do skaly bol prvýkrát otvorený v roku 1969. Zaujímavosťou je, že v kostole nie sú žiadne zvončeky. Zvuk zvončekov sa prehráva cez reproduktory na vonkajšej stene. Interiér bol vyhĺbený a postavený priamo z pevnej horniny. Kostol je často používaný ako koncertná sála pre svoju vynikajúcu akustiku. Akustická kvalita je tu spôsobená drsným, prakticky neopracovaným skalným povrchom. Kostol Temppeliaukio je jednou z najobľúbenejších turistických atrakcií mesta.
Pláže
Hanko
Vo Fínsku môžete oddychovať aj pri mori. Veľmi obľúbeným letoviskom je Hanko, kde si môžete užívať leto, more a slnko. Priemerná letná teplota je cca 22 stupňov. Voda je v týchto končinách pomerne svieža. Okolie je však veľmi pekné či už na prechádzky, bicyklovanie, túry, kajaky alebo lodné výlety.
Hanko. Fínsko. Foto: unsplash.com
Nuuksio
Ku kúpaniu láka aj národný park Nuuksio, kde je viac ako 50 jazier, kde sa dá počas leta relaxovať alebo sa venovať športovým aktivitám. Niekde je voda aj hnedšej farby, čo je spôsobené okolitými rašeliniskami. Okolie je typické fínske - s brezovými a ihličnatými lesmi. Nachádzajú sa tu i bažiny. Symbolom parku je "lietajúca veverička", ktorú je možné vidieť, až máte šťastie. V lete je okolie vhodné aj na zber lesných plodov alebo na jeseň na zber húb. Park má množstvo označených ciest, táborísk, ohnísk a aj jednoduché kryté nocľahárne.
Nuuksio. Foto: unsplash.com
Pre deti
Stretnutie so Santom
Ak túžite po rozprávkovom zážitku, vydajte sa do fínskeho mesta Rovaniemi za polárnym kruhom, kde je oficiálna Santova kancelária. Je dokonca otvorená každý deň. Práve tu si môžete zaželať čokoľvek a užiť si tak čarovnú atmosféru s vašimi deťmi. Spoznajte aj tajuplnú Santovu dedinku, prevezte sa na snehu v saniach ťahaných psami.
Rovaniemi. Foto: unsplash.com
Gastronómia
Fínska kuchyňa je zmesou švédskej a ruskej kuchyne. Ozajstné delikatesy vedia Fíni pripraviť z rýb, obzvlášť lososie špeciality. Radi vás pohostia predjedlom smörgasbord, ktoré je ako inak, pripravené z rýb (baltický sleď, treska, losos). Či už je to chutná lososová polievka, filety z ostrieža alebo nakladaný baltský sleď, rybie pokrmy sú vo Fínsku veľmi obľúbené. Najlepšie sú čerstvé z miestnych trhov. Údenie rýb je pre túto krajinu tiež typické. Ak budete vo Fínsku počas neskorej letnej sezóny, zájdite na račiu párty „rapujuhlat“, kde sú raky gurmánskou pochúťkou
Losos. Foto: unsplash.com
Milovníci sladkých jedál si určite pochutnajú na "finnish pannukakku" palacinky plnené s „kráľovnou“ fínskych marmelád z čučoriedok a malín. Typickým fínskym jedlom je aj "karjalanpiirakka" piroh z ražnej múky plnený ryžou alebo varenými zemiakmi či "kalakukko" chlieb plnený s rybou a slaninou.
Palacinky s čučoriedkami. Foto: unsplash.com
V jedálničku nechýba ani sobie, bravčové a volie mäso, zemiaky a chlieb pripravený na rôzne spôsoby. Tiež mliečne výrobky a známa vodka. Vo Fínsku sa stretnete aj s obilninami. Obľubujú ovsenú kašu, ktorá sa podáva s džemom alebo s čerstvým maslom. Pokiaľ ide o miestnu pekáreň, vyskúšajte Teemu Aura, kde predávajú žemle Pullabiili, fínske buchty, vločkové corissanty a kysnuté chleby.
Sladké pokušenie. Foto: unsplash.com
Sladké brusnice, lesné jahody a čučoriedky nazbierané priamo z lesa alebo čerstvo kúpené na miestnom trhu sú fínskou lahôdkou. Výborné sú aj miestne džemy z lesného ovocia či z rakytníka.
Brusnice. Foto: unsplash.com
Leipäjuusto je veľmi chutný syr podávaný s džemom z morušky ako dezert, alebo sa namáča aj do horúcej čiernej kávy. Fíni obľubujú ako prílohu ku rybám zemiaky. Jedávajú ich aj uvarené s kúskom masla, kôpru a soli. Soby sa vyskytujú v severnej provincii Laponska a podľa posledných výskumov je ich mäso veľmi zdravé. Má vysoký obsah B-12, omega-3 a omega-6. Vo Fínsku sa podáva a to počas celého roka najmä dusený sob so zemiakovou kašou a s brusnicami.
Čerstvé zemiaky. Foto: unsplash.com
Aj keď čokoláda sa nezrodila vo Fínsku, pripravuje a predáva sa po celej krajine. Jedným z miest, kde si môžete vychutnať čokoládu v obchode Brunberg je mesto Porvoo. Tento rodinný podnik funguje už od roku 1871 a ponúka širokú škálu chutných pochúťok. Veľmi známa je aj spoločnosť Fazer a ich čokoládu dostanete kúpiť aj v obchodoch. Vyrába známu čokoládu „Fazerin Sininen“.
Sladké pocúťky. Foto: unsplash.com
Zábava
Koli
Tajné tipy
Užite si fínsku prírodu
Nádhernú fínsku prírodu môžete objavovať okolo ostrovov, členitého pobrežia, jazier, lesov a to po celej krajine, kde je až 40 národných parkov, ktoré ponúkajú nedotknutú prírodu a množstvo aktivít vrátane pešej turistiky, kanoistiky, horolezectva a výletov na snežniciach. Všetky fínske národné parky majú vyznačené turistické trasy, náučné chodníky, informačné tabule a miesta na piknik, kde nájdete aj ohniská. Parky tiež majú aj neuzamknuté chatky, kde sa môžete ubytovať, keď potrebujete.
Nuuksio. Fínsko. Foto: unsplash.com
Noc pod hviezdami, polárnou žiarou alebo aj celkom za vidna
Fínsko je krajina plná kontrastov, kde v letnom období slnko v najsevernejších častiach ani nezapadá, a v zime je to naopak, slnko na mesiace zmizne. Biely sneh, jasný mesiac a hviezdy, či farebné polárne svetlá – Aurory Borealis vám vytvoria magickú nočnú scenériu. Jedným z najlepších spôsobov, ak zažiť tieto dva extrémy je spať v presklenej chatke obklopenej prírodou.
Presklená chatka. Foto: unsplash.com
Krajina majákov
Keďže má Fínsko najväčšie súostrovie na svete, má množstvo majákov, za ktorými sa môžete vybrať. Nie sú opustené, mnohé sú ideálnymi miestami aj na jednodňové výlety či počas víkendov. Loďou alebo trajektom sa môžete vybrať aj na odľahlý ostrov, kde zažijete skutočné ticho, tajuplnú prírodu a nekonečné zvuky mora. Maják Bengtskär, ktorý sa nachádza na ostrove neďaleko Hanko je najvyšším majákom v severských krajinách. Svojou bohatou históriou láka mnohých turistov, dokonca sa v ňom viedli kedysi aj bitky.
Maják Bengtskär. Fínsko. Foto: unsplash.com
Užitočné informácie
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Rozloha a populácia: 338 145 km2
5 557 000 obyvateľov
Jazyky: fínčina, švédčina
Náboženstvo: evanjelické 77,3 %, pravoslávne 1,1 %, ostatné 1,5 %, bez vyznania 20,1 %
Časový posun: +1h
Klimatický diagram
Kedy vycestovať
Fínsko je náročné na klimatické podmienky z hľadiska dlhotrvajúcej zimy (5 mesiacov) a krátkeho leta (jún - júl). Najchladenejším mesiacom je január a najteplejším mesiacom je vo všeobecnosti júl. Nie je zvláštnosťou, že v niektorých rokoch v letných mesiacoch nevystúpi teplota nad 20 ˚C (štatistiky uvádzajú priemernú letnú teplotu okolo 22 ˚C). Pre zimné mesiace je príznačná tma (šero) počas dňa (svetlo trvá len niekoľko hodín) a pre letné mesiace naopak „biele noci“. Podnebie južného Fínska je severské mierne.
Letisko a dĺžka letu
Priame lety z Viedne v trvaní cca 2 hodín.
Zastupiteľský úrad
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Helsinkách, Vähäniityntie 5, 00570, Helsinki
Tel: +358 / 968 117 810
Mobil: +358/ 503 017 441 (pohotovostný mobil)
Email: skemb.hels@sci.fi
Víza a doklady
Pri cestovaní do Fínska musí mať občan Slovenskej republiky platný cestovný pas alebo občiansky preukaz vo forme ID karty. Legislatíva nestanovuje minimálnu dĺžku platnosti cestovného dokladu; doklady musia byť platné pri vstupe aj výstupe z krajiny. Pobyt vo Fínsku je možný bez registrácie maximálne 90 dní.
Doprava
Dopravné predpisy sú podobné so slovenskými. Fínski vodiči ich úzkostlivo dodržiavajú, a preto sa vo Fínsku jazdí pohodlne a bezpečne. V prípade dopravných priestupkov sú vodiči pokutovaní na naše pomery vysokou sumou. Špecifikom je fakt, že výška pokuty je závislá od výšky mzdy pokutovaného. Používanie diaľnic je bez poplatku.