Estónsko

Estónsko

Krajina ostrovov

Stiahnuť PDF

Estónsko je najsevernejšia a zároveň najmenšia pobaltská krajina s rozlohou skoro ako Slovensko, ktorý obýva 1.3 mil. obyvateľov. Polovicu územia tvoria lesy a štvrtinu močiare a mokrade, kde sa vyskytuje aj rašelina, čo dosahuje aj 6 m. Najvyšším bodom Estónska je Suur Munamägi, ktorý meria 318 m. Jednu destatinu z Estónska tvoria ostrovy. 

white jon boat on dock during daytimeEstónsko. Foto: unsplash.com

Dovolenky v Estónsku

Na území Estónska na hraniciach s Ruskom leží štvrté najväčšie európske jazero - Čudské. Je ľadovcového pôvodu o rozlohe 3550 km2, z toho 1570 km2 patrí Estónsku. Jeho dĺžka je 86 km a šírka 67 km. Jeho brehy na severe sú nízke a piesčité, na juhu sa vyskytuje rákosie a bažiny. Má veľa menších ostrovov. Do jazera sa vlievla 200 riek a jediným odtokom je rieka Narva, ktoré vyústuje vo Fínskom zálive. 

landscape photo of a beach at sunsetČudské jazero. Foto: unsplash.com

Túto krajinu začali osídlovať pred 4000 rokmi predkovia súčasných obyvateľov. V roku 1991, po nadvláde Dánov, Švédov, Nemocv, Rusov získalo nezávislosť. Tallinn začali budovať od 13. storočia Dáni a stalo sa dôležitým centrom hanzového spoločenstva. Stará časť Tallinnu má aj dnes stredoveký ráz a je zapísaná aj na zozname UNESCO. V meste vynikajú hlavne kupecké domy a zdobené kostoly. 

Top lokality

Národný park Lahemaa

Národný park Lahemaa má rozlohu až 725 km2. V Laheeme môžete zažiť autentickú prírodu Estónska. Ak ste milovníkom pešej turistiky a pozorovania, je to ideálne miesto pre vás.

purple flowers on brown wooden pathwayKrásna estónska príroda. Foto: unsplash.com

Môžete tu vidieť rôzne prírodné úkazy ako napríklad piesočnaté či kamenisté pláže, bažiny, borovicové lesy či potichu tečúce rieky. Najstaršími úkazmi sú nepravidelné skaly, ktoré tu ostali od poslednej doby ľadovej. Laheema je jednou z najdôležitejších chránených lesných oblastí v Európe, kde žije veľa druhov veľkých cicavcov. V tejto oblsti žijú napríklad obrovské losy, diviaky či hnedé medvede.

Image
Národný park Lahemaa. Foto: depositphotos.com

Viru bog

Náučný chodník cez Viru bog v estónskom národom parku Lahemaa je unikátne miesto na pozorovanie života v bažinách. Leží 70 km od hlavného mesta. Lahemaa je jedným z najstarších parkov v Európe, do ktorého sa zarezáva aj Baltické more. Je tu chodník v dĺžke 3,5 km. Celý okruh meria 6 km.

wooden pavement on grass field near lake at daytimeDrevený chodník. Foto: unsplash.com

Pri prechádzke týmto dreveným chodníkom, máte možnosť sa zoznámiť s miestnou faunou a flórou. Nájdete tu aj drevenú vyhliadku, odkiaľ sa vám naskytnú zaujímavé výhľady na krovinatú krajinu. Viru bog sa rozkladá na ploche 235 ha a samotný park Lahemaa má viac ako 700 km2 a patrí medzi najrozľahlejšie parky. Nachádza sa tu rašelinisko a jeho hrúbka je miestami až 6 m. Kedysi tu bolo ľadovcové jazero. Jeho vek sa odhaduje na 3000 rokov. Dnes tu rastie napríklad voňavý rozmarín. Čo je iste na tomto mieste zážitkom, je vyskúšať tzv. bog walking, teda chodenie priamo v bažinách.

Image
Viru bog. Foto: depositphotos.com

Saaremaa

Štvrtý najväčší ostrov v Baltickom mori s rozlohou viac ako 2600 km2,  so 40 000 obyvateľmi a  opradený severskými legendami, kde nechýbajú ani Vikingovia, je práve Saaremaa. Ostrov je posiaty borovicami. Centrum ostrova tvorí mesto Kuressaare s historickou stavbou biskupského hradu, či kostolom sv. Vavrinca.

SaaremaaPrírodné scenérie ostrova Saaremaa. Foto: unsplash.com

Ostrov často navštevujú hostia, ktorí tu využívajú liečivé účinky morského bahna. V malej dedine Kali kedysi dopadol meteorit. Na jeho mieste je dnes jazierko. Na ostrove nájdeme storočné drevené mlyny, ktoré vypadajú ako z rozprávky. V dedine Karje stojí 700 ročný kostolík. V západnej časti ostrova je rezervácia Viidumäe so vzácnou flórou. Zelené lúky tu majú najsviežejšiu zeleň.

Saaremaa v Estónsku
Ostrov Saaremaa. Foto: unsplash.com

Kuressaare

Na estónskom ostrove Saaremaa, ktoré má 40 000 obyvateľov v Baltickom mori leží najväčšie mesto Kuressaare. Tu žije asi polovica obyvateľstva. V dobách minulých sem prichádzalo mnoho morských pirátov, preto je mesto plné legiend a dobrodružných severských príbehov. Dominantou mesta je kostol sv. Vavrinca, z roku 1630. Kostol však zachvátil požiar, preto nová stavba vznikla v roku 1710. Radnica v severskom baroku bola postavená v druhej polovici 17. storočia. V starej mestskej obchodnej budove z roku 1666 sa uskutočňovalo meranie a váženie tovaru. Kuressaare alebo Areburg, ako sa mu v stredoveku hovorilo vyniká aj starými domami, ktoré slúžili obchodníkom. Nachádza sa tu aj pravoslávny kostol sv. Mikuláša z 18. Storočia.


Kuressaare. Foto: unsplash.com

Viidumäe

Prírodná rezervácia, ktorá leží na estónskom ostrove Saaremaa je skvelým miestom pre milovníkov nedotknutej prírodnej krásy. Bola založená v roku 1957 a vyniká severskou flórou, kde má zastúpenie až 660 druhov rastlín. Dokonca tu žije až 630 druhov motýľov. Rozprestiera sa na ploche 26 km2 a až 85% rezervácie pokrýva les. Rastú tu duby a pínie. Vyhliadková veža ponúka krásny výhľad doďaleka, pretože sa nachádza na najvyššom bode ostrova, ktorého výška je 58 m. Nachádza sa vo východnej časti Baltského mora, čo ovplyvňuje tunajšie podnebie. Prevláda tu mierne počasie. V letných mesiacoch teplota dosahuje cca 25 stupňov. Najchladnejšie obdobie je v januári a februári, kedy teploty klesajú ku mínus 4 stupňom.

Zeleň ostrova Saaremaa
Zeleň ostrova Saaremaa. Foto:unsplash.com

 

Hlavné mesto

Hlavné mesto Estónska - Tallin, je od roku 1997 zapísané na zozname svetového dedičstva, UNESCO. Jeho historické centrum je dobre zachované a nájdete v ňom rôzne zaujímavé pamiatky ako napríklad radnicu, lekáreň alebo dom Bratstva čiernych hláv. Tallinn je dokonca často prezývaný aj európskym Silicon Valley, pretože je rodiskom rôznych celosvetovo známych spoločností. Určite poznáte program Skype. Táto spoločnosť a mnohé iné boli práve založené v Tallinne. Okrem počítačových spoločností sa v Tallinne vyrába i skvelý likér Vana Tallinn.

Image
Tallin. Foto: depositphotos.com

Latinská štvrť v Talline skrýva krásne miesta, ktoré sa oplatia navštíviť. Skvelým príkladom sú Dominikánsky kláštor a Pasáž sv. Kataríny. Dominikánska katedrála je jediná budova v meste, ktorá prežila požiar v 17. storočí. V katedrále je pochovaných veľa historicky významných osobností ako napríklad český šľachtic Jindřich Matyáš Thurn, jeden z vodcov protestantskej vzbury proti cisárovi Ferdinandovi II. Pasáž sv. Kataríny je jednou z najkrajších uličiek v Talline, kde nájdete množstvo remeselníckych dielní, v ktorých sa dokonca budete môcť oboznámiť s výrobou nových predmetov, ktoré si môžete kúpiť.

people walking on street near brown concrete building during nighttimeTallin. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Radničné námestie, Estónsko

HistóriaKultúra

Radničné námestie

Radničné námestie sa stalo hlavným centrom Starého Mesta Tallinnu na prelome 13. a 14. storočia. Dnes takisto zohráva dôležitú úlohu najmä vo význame turizmu. V lete nájdete na tomto námestí preplnené kaviarne, stredoveké festivaly alebo rôzne koncerty či veľtrhy. V zime je Radničné námestie miestom konania vianočných trhov, ktoré majú priam rozprávkovú atmosféru. Tradícia týchto vianočných trhov sa začala už v roku 1441. Pravdepodobne v tomto roku Bratstvo čiernych hláv postavilo na tomto mieste prvý vianočný stromček.

Hradné návršie Toompea, Estónsko

HistóriaKultúra

Hradné návršie Toompea

Hradné návršie Toompea je vápencový vrch v centrálnej časti mesta Tallinn. História Toompea je úzko spätá s históriou samotného Estónska a práve preto je Toompea v súčasnosti centrom vlády a parlamentu tejto krajiny. Medzi zaujímavé budovy v tejto oblasti patrí budova vlády Estónska i budova estónskeho rytierstva, ktorá bola do roku 2005 sídlom Estónskeho múzea umenia a od roku 2009 po súčasnosť ju  využíva estónska Akadémia umenia. Toompea je súčasťou Starého mesta Tallinnu, ktoré je súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Dolná noha, Estónsko

HistóriaKultúra

Dolná noha

Mesto Tallinn je rozdelené na dve časti, starú a novú, a práve táto ulica ich spája. V starom Tallinne nájdete veľmi veľa krásnych historických stredovekých pamiatok. V novom Tallinne môžete vidieť rôzne moderné stavby. Ulica, ktorá tvorí Dolnú nohu sa nazýva Peak Jalg. V okolí tejto ulice nájdete nádherné námestia, ktoré reprezentujú miestnu kultúru. V starej časti mesta však nečakajte príliš veľa domácich, pretože je určená viacmenej pre turistov.

Brána Viru, Estónsko

HistóriaKultúra

Brána Viru

Brána Viru bola súčasťou mestského opevnenia Tallinnu postavená v 14. storočí- Spočiatku bola jedinou bránou, no o niekoľko storočí neskôr už malo mesto Tallinn až osem brán, ktoré sa skladali z niekoľkých veží a stien. Bránou Viru vstúpite do čarovného sveta Starého mesta Tallinnu. Počas prechádzky Starým mestom môžete obdivovať nádherné stredoveké stavby. Brána Viru pozostáva z veľkej veže, múrov a stále existujúcich zachovalých dvoch veží. 

Kadriorg, Estónsko

HistóriaKultúra

Kadriorg

Pre všetkých milovníkov palácov tu máme túto perlu Tallinnu. Palác Kadriorg je barokový zámok v Tallinne. V paláci sa v súčasnosti nachádza múzeum umenia Kadriorg a pobočka Estónskeho múzea umenia, ukazujúca zahraničné umenie od 16. do 20. storočia. Vo vnútri paláca sa nachádzajú nádherné zbierky umenia, ktoré musíte vidieť. Záhradník Ilya Surmin bol zodpovedný za kvetinovú záhradu s dvomi fontánami a tzv. Zázračnou záhradou na niekoľkých úrovniach.

Stiahnuť PDF

Pláže

Pirita

Obľúbená pláž, zábavný park a jachtársky prístav v Tallinne. Pirita je destináciou Tallinnu pre letnú zábavu. Miesto vzdialené len pár kilometrov od centra mesta je obklopené krásnou prírodou a osviežujúcou vôňou borovíc. Na začiatku 20. storočia sa táto pobrežná oblasť začala rozvíjať do destinácie pre chvíle oddychu a kúpanie. Keď je teplejšie počasie, nájdete tu plnú piesočnatú pláž. Vnútrozemie Pirity v sebe ukrýva televíznu vežu Tallinnu, miesto kde môžete vidieť celé mesto ako na dlani.

Image
Pirita. Foto: depositphotos.com

Dirhami

Dirhami je pekný rybársky prístav zípadne od Tallinnu, kde sa nachádza aj čarovná piesková pláž. Nájdete tu aj chutné reštaurácie, príjemné posedenia a zároveň je to ideálne miesto aj na rôzne športové aktivity. 

Stiahnuť PDF

Pre deti

Doba ľadová v Tartu

V meste Tartu sa nachádza zábavný park Ice Age Centre pre celú rodinu, kde sa dozviete zábavným spôsobom a s prehľadom o histórii a budúcnosti vesmíru. Jedná sa o návštevnícke centrum, kde uvidíte prehistorické zvieratá a dozviete sa, ako sa vyvíjala estónska príroda.

Námorné múzeum

V Tallinne sa v prístave Seaplane Harbour nachádza vzrušujúce námorné múzeum v historickom hangári hydroplánov, kde je vystavených asi 200 originálnych predmetov, ako ponorka Lembit, storočný ľadoborec Suur Toll, hydroplán Short 184, či pozostatky najstaršej lodi nájdenej v Estónsku. Deti si tu užijú ponorku, fotenie v námorníckej uniforme, akvárium, hádzanie papierových lietadiel, plachetnicu či vonkajšie ihrisko.

Tallinn Zoo

Zoologická záhrada v Tallinne má zaujímavú zbierku zvierat zo všetkých severských krajín. Je domovom obrovských slonov, nosorožcov, predátorov, opíc, ľadových medveďov ako aj iných exotických druhov. Vyniká tiež jedna z najlepších expozícií kozorožcov a oviec na svete.

Ľadový medveď. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Estónska kuchyňa vzišla zo starých tradícií, receptov a čistej prírody, aj napriek tomu, že tu zasiahol vplyv iných kultúr, tunajšie jedlo si zachovalo veľa zo svojich starých receptov.

Rybie špecialityRybie špeciality. Foto: unsplash.com

Estónci majú radi čerstvé suroviny a hlavne vyprodukované doma. Najtradičnejšie sú chlieb, mäso, mlieko, zelenina, ryby a lesné produkty. Rôzne mäsové rôsoly, pečené bravčové či husacie mäso, hydinu, pečené zemiaky, kyslá kapusta, brusnicový džem, krvavničky sú stálice na jedálenskom stole.

Hydinové špeciality Obľúbené hydinové mäso. Foto: unspalsh.com

Estónska kultúra jedla bola v priebehu storočí mnohokrát ovplyvnená o rôzne ingrediencie. V 19. storočí v kuchyni hrali najdôležitejšiu úlohu sporák a zemiaky. Pred pestovaním zemiakov, boli najdôležitejšie potraviny pre Estóncov chlieb, šunka, kapusta, repa, hrach, šošovica. Začiatkom 20. storočia sa začali meniť stravovacie návyky a prvá Estónska republika znamenala aj začiatok zlatej éry v estónskej kuchyni. Za najvýznamnejšie ryby v jedálničku sa považoval baltský sleď, zubáč, pstruh, šťuka.

RybyÚdené ryby. Foto: unsplash.com

Dokonca sa menili aj názvy jedál, napríklad kaša, vývar a polievka boli zoskupené pod jedným názvom – polievka. Dnes je v krajine veľa miest s kaviarenskou a reštauračnou kultúrou. Po druhej svetovej vojne došlo ku stagnáciu a opäť sa zmenili stravovacie návyky, ľudia chodili do reštaurácií skôr tancovať a zabávať sa, než jesť. Po znovuotvorení hraníc začali prúdiť nielen nové produkty do krajiny ale aj nové inovatívne techniky varenia a zahraniční šéfkuchári. Nové storočie tak prinieslo veľa zmien, avšak Estónci ani dnes nezabúdajú na svoje stravovacie tradície. Ochutnať môžete napríklad aj estónsku čokoládu „Kalev“, výborná je napríklad tradičná mliečna s orieškami či biela čokoláda s čučoriedkami.

ČokoládaČokoláda. Foto: unsplash.com

Estónci majú radi pivo a na svoje sú aj patrične hrdí. 

Pivo - ako obľúbený nápoj EstóncovObľúbený nápoj - pivo. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Zábava

Televízna veža v Tallinne

Tallinská televízna vežia s výškou 314 m je najvyššou budovou v Estónsku. Je skvelým turistickým, kultúrnym centrom, kde si môžete užiť panoramatický výhľad zo 170 m, vonkajšiu terasu na 21. poschodí, interaktívne multimediálne zobrazenia, ktoré predstavujú Estónsko, pohľad na zem cez sklenenú podlahu či adrenalínová prechádzka po jej vonkajšom okraji.

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Kuremäe

Od roku 1891 je Kuremäe jediným ruským ortodoxným kláštorom v Estónsku. Kedysi dávno bolo toto miesto považované za dôležité pútnické miesto Estóncov dokonca na úpätí kopca bol obetný kameň. Kúsok odtiaľto sa nachádza prameň, ktorý je považovaný za posvätný pre jeho liečivé účinky. Takisto sa v tejto liečivej vode môžete okúpať, no voda je skôr pre otužilcov. Kláštorné brány sú otvorené pre každého, dokonca mníšky vás môžu zasvätiť do najväčších tajomstiev tohto kláštora.

Image
Kuremäe. Foto: depositphotos.com

Reštaurácia Saaremaa Veski

Vynikajúca reštaurácia miestnych chutí, sa nachádza v unikátnom veternom mlyne v Kuressaare z roku 1899. Jedálny lístok obsahuje rôzne mäso z diviny, údené ryby, domáce nápoje, víno z miestnych jabĺk a pivo Veski. V lete si môžete posedieť v záhrade alebo na terase. Okrem jedla si môžete užiť aj prehliadku domu, ochutnávku ostrovných pív a nápojov. Táto reštaurácia sa radí medzi najlepšie v Estónsku.

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: republika 

Rozloha a populácia: 45 226 km2
1 327 924 obyvateľov

Jazyky: estónčina

Náboženstvo: evanjelické, pravoslávne

Mena: euro

Časový posun: +1h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Na spoznávanie krajiny je vhodná jar, leto a skorá jeseň. Estónsko má prímorskú klímu s vlhkými a studenými zimami a chladnými letami.Priemerná teplota v januári -4° - 6°C, v júli 16° - 17°C

Letisko a dĺžka letu

Z Viedne do hlavného mesta Tallinn trvá let cca 2,5 hod.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Helsinkách, Vähäniityntie 5, 00570 Helsinki

Tel: +358 968117810
Email: emb.helsinki@mzv.sk

Víza a doklady

Pri cestovaní do Estónska musí mať občan Slovenskej republiky platný cestovný pas alebo občiansky preukaz vo forme ID karty.

Colné predpisy

Platia predpisy EÚ, pri prevoze tovaru cez vnútornú hranicu EÚ sa vykonáva colná kontrola len v prípade, že colné orgány majú informácie o pašovaní zakázaného tovaru.

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR