Ekvádor

Ekvádor

Krajina uprostred sveta

Stiahnuť PDF

Ekvádor v španielčine znamená rovník. Kedysi bola táto krajina španielskou kolóniou, ktorá získala nezávislosť v roku 1830. Leží v severozápadnej časti Južnej Ameriky. Ku Ekvádrou patria aj sopečné ostrovy Galapágy v Tichom oceáne. Táto atraktívna juhoamerická krajina láka svojou jedinečnosťou pre krásu prírody a historickými zaujímavosťami.

Cotopaxi. Ekvádor
Cotopaxi. Ekvádor. Foto: unsplash.com

 

Poznávacie zájazdy do Ekvádoru


Pobrežie Ekvádoru lemuje nížina, ktorá sa smerom na západ dvíha. Západné a Východné Andy sa tiahnu cez stred krajiny. Amazonská nížina sa nachádza na východe krajiny. 

Andy. Ekvádor
Andy. Ekvádor. Foto: unspalsh.com

Ekvádor má dĺžku pobrežia 2237 km. Hraniční s Kolumbiou (708 km) a s Peru (1529 km). Takmer polovica obyvateľstva sa sústreďuje vo vnútrozemí andských kotlín a údolí, pričom veľké koncentrácie sú aj pozdĺž západného pobrežného pásma. Dažďové pralesy na východne krajiny zostávajú riedko osídlené.

Banos. Ekvádor
Vnútrozemské andské kotliny. Ekvádor. Foto: unsplash.com

Ekvádor je krajinou sopiek. V provincii Chimborazo leží sopka Chimborazo s výškou 6268 m a je tak najbližším bodom Zeme ku Slnku. Aktívnou sopkou je Sangay dosahujúca výšku 5230 m, ktorá vybuchla v roku 2010. Ďalšie historicky aktívne sopky v Andách sú Antisana, Cayambe, Chacana či Cotopaxi, ktorá je najvyššou aktívnou sopkou na svete. Množstvo aktívnych sopiek sa nachádza aj na Galapágoch, ako Wolf, Sierra Negra, Cerro Azul, Pinta, Marchena a Santiago.

Pacifik. Ekvádor
Tichomorské pobrežie. Ekvádor. Foto: unsplash.com

Ekvádor je známy nielen pre banány, ale aj paradajky. Podľa vedeckých výskumov, malé paradajky veľkosti čerešní pochádzajú z Ekvádoru. Neskôr sa domestikovali na území Mexika. Tiež o kakaovníku sa predpokladalo, že pochádza zo Strednej Ameriky, bol prvýkrát domestikovaný v oblasti hornej Amazonky, v dnešnom Ekvádore a to okolo roku 3300 p.n.l. 

Kakao. Ekvádor
Kakao. Ekvádor. Foto: unsplash.com

Tichomorské pobrežie

Tichomorské pobrežie je región, ktorý pokrývajú pláže, palmy, gigantické útesy týčiace sa nad hlbokými jaskyňami až po zelené lesy Mangle a tropické lesy. Tento región zaberá 1600 km pobrežia, vyznačuje sa teplým tropickým podnebím po celý rok. Obľubujú ho fanúšikovia vodných športov, najmä surfisti, ako i milovníci pláží a prírody. Ďalej od pobrežia sú malebné mestečká známe svojou tradičnou kuchyňou a remeslami. Prosperujúce mesto Guayaquil, historické pamiatky a kilometre kakaových plantáží, banánov, paliem a ryže dotvárajú bohatstvo tohto regiónu.

Guayaquil sa nachádza na brehu rieku Guayas. Mestu sa hovorí „perla Pacifiku“ a je hlavným prístavom Ekvádoru. Má novovybudované nábrežie, úzke uličky Las Peñas v historickej štvrti mesta s viac ako 400 ročnou históriou, kde vynikajú drevené domy namaľované v jasných farbách. Las Peñas je energické a živé, s množstvom autentických miest na jedenie a nakupovanie. Oblasť je tvorená umelcami, takže počas celého roka sa tu koná aj množstvo umeleckých a kultúrnych podujatí. Z mesta vedie 444 schodov na kopec Santa Ana odkiaľ sa naskytajú krásne výhľady na mesto.

Guayaquil. Ekvádor
Guayaquil. Ekvádor. Foto: unsplash.com

Zaruma sa nachádza vo výške 1200 m. Pýši sa pekným historickým centrom, domami z 19. a 20. storočia a labyrintom úzkych a strmých ulíc. Tunajšie domy sú postavené z ušľachtilého dreva, majú fasády vyrezávaných balkónov, čo je jedinečným architektonickým prvkom v krajine. Mesto preslávili bane na zlato a striebro, ktorých sa tu vydolovali tony.

Salinas je jedným z najnavštevovanejších miest v provincii Santa Elena. Mesto je známe svojimi krásnymi plážami a tiež ponúka veľkú rozmanitosť krajiny, športu a zábavy. Jeho názov je odvodený zo svojho nevyčerpateľného zdroja soli, ktorý bol už roky využívaný a industrializovaný. 

Salinas. Ekvádor
Salinas. Ekvádor. Foto: unsplash.com

Národný park Machalilla je jednou z najrozsiahlejších chránených oblastí ekvádorského pobrežia, ktoré sa nachádza v Manabí. Tvorí ho suchozemská a morská časť. Nachádza sa tu Puerto López, ktoré je jednou z najnavštevovanejších turistických oblastí Ekvádoru. Je centrom pobytu pre návštevy národného parku Machalilla. V tejto oblasti sú archeologické lokality, keďže miesto osídľovala kultúra Manteña, v období 500 p.n.l. až do roku 1 500 n.l.

Národný park Machalilla. EkvádorNárodný park Machalilla. Ekvádor. Foto: unsplash.com

Región Ánd

V tomto regióne Ekvádoru sú krásne mestá, ako Quito a Cuenca, množstvo sopiek a domorodých dedín s farebnými trhmi. Vlak Crucero, ktorý prechádza cez Callejón de Los Andes a zostupuje smerom k pobrežiu, prechádza medzi horami a historickými dedinami. Andy v Ekvádore sa nachádzajú medzi výškami v rozmedzí od 1 500 metrov do 6 310 metrov. Región charakterizujú rozsiahle polia plné zemiakov, fazule a kukurice. Pýši sa množstvom jazier a tvoria ho i sopečné lagúny v tyrkysových tónoch a prírodné zdroje teplých vôd. Ruiny starých miest Inkov ponúkajú nádherné výhľady, ktoré je možné obdivovať z pohodlia vozidla, na koni, horských bicykloch a dokonca aj na zipline.

Santa Ana de los Rios z Cuenca je mestom kultúry a architektúry. V roku 1982 bolo historické centrum Cuenca uznané za kultúrne dedičstvo ekvádorského štátu a v roku 1999 zapísané do zoznamu UNESCO. Radí sa medzi tretie najdôležitejšie mesto Ekvádoru. Staré mesto tvoria dláždené ulice, kostoly, múzeá, domy s terakotovými strechami, kvetinové balkóny. Nechýbajú príjemné reštaurácie, kaviarne a tradičné nákupy. 

Cuenca. Ekvádor
Cuenca. Ekvádor. Foto: unsplash.com

Cotacachi je krásna provincia, kde leží ekologická rezervácia Cotacachi Cayapas, ktorá je jednou z najnavšetevovanejších a najchránenejších prírodných oblastí v krajine. Tu leží tiež lagúna Cuicocha. 60 km juhozápadne od Cotacachi leží posvätné údolie Intag, ktoré je obklopené majestátnou krajinou, riekami a vodopádmi s krištáľovo čistou vodou. Sú tu lesy, údolia, ktoré je možné preskúmať po turistických chodníkoch a pritom si vychutnať úchvatné vyhliadky a pozorovať vtákov a cicavcov. V tejto lokalite sa vyrába aj káva.

Cotacachi. Ekvádor.
Región Cotacachi. Ekvádor. Foto: unsplash.com

Amazonská oblasť

Ekvádorská Amazonská oblasť je výnimočnou oblasťou, nielen pre domácich, ktorí tu majú stále svoje vlastné tradície a jazyky, ale aj pre turistov, ktorí sa snažia nazrieť do ich zaujímavého života. Je to oblasť bohatá na faunu a flóru. Vyskytuje sa tu i množstvo bylín, korenia, ovocia. Práve z Ekvádoru je do tejto tajomnej džungle najlepší prístup. Názov rieky Amazonka pochádza pravdepodobne z indiánskeho slova "amacunu", čo značí hluk vody. Od tohto slova sa vyvinul názov bojovníčok amazoniek, ktoré ohrozovali španielsku výpravu Francisca de Orellanu, keď prvý krát v 16. storočí splavoval rieku. On sám ju nazval pre jej veľkosť - rieka More. Pramene rieky vyvierajú v Západných Andách, asi 200 km od Tichého oceánu. Na svojej dlhej 7062 km púti sa vlieva širokým deltovitým ústím do Atlantiku. Jej povodie by pokrylo viac ako dve tretiny plochy Európy a množstvom pretekanej vody by sa do nej vošiel Dunaj v Bratislave tak 60-krát. Kraj v okolí Amazonky sa nazýva Amazónia a je preň typické vlhké a horúce podnebie s teplotami od 24 ℃ do 28 ℃.

Cuyabeno. Ekvádor
Živočíšna ríša Amazonskej oblasti. Ekvádor. Foto: unsplash.com

Amazóniu pokrýva najrozsiahlejší tropický dažďový prales na planéte, ktorý sa nazýva "selva". Pokrývajú ho rôzne druhy stromov, krov, paliem, epifytov a bylín. Vyskytuje sa tu cez 4000 druhov stromov, 120 000 druhov rastlín, viac ako 1500 druhov vtákov a 3300 druhov rýb. Vo vodách žijú kajmany, korytnačky, sladkovodné delfíny, vydry a lamantíny. Stálymi obyvateľmi sú opica malpy, tapíre, jaguáre, pásavce, pekari, kapybary či medvede okuliarnaté. 

Amazónia. Ekvádor
Indiánka. Ekvádor. Foto: unsplash.com

Ekvádorská Amazónia je nížinnou oblasťou ležiaca na východe krajiny a tvorí skoro polovicu celkovej rozlohy Ekvádoru. Obývaj ju menej než 5% obyvateľstva. Žijú tu napríklad etnické skupiny Andoa, Cofan, Shuar, Siona a iné. Pýši sa jedným z najbohatších ekosystémov na planéte, ktoré je možné obdivovať v rezervácii Cuyabeno, v národnom parku Yasuni, kde boli objavené nové živočíšne druhy ako aj indiánske kmene.

Amazónia. Ekvádor
Amazónia. Ekvádor. Foto: unsplash.com

Galapágy

Jedinečné Galapágy sú súostrovím považované za pozemský raj s 13 hlavnými ostrovmi, 5 strednými a 215 ostrovčekmi. Boli objavené náhodou, v roku 1535 a pomenované ako „Čarovné ostrovy“. V roku 1835 si toto miesto zamiloval anglický prírodovedec Charles Darwin. V roku 1978 sa dostalo aj na zoznam UNESCO. Na svete nie je žiadne iné miesto ako sú práve Galapágy.

Galapágy
Jedinečné súostrovie v Tichom oceáne. Galapágy. Foto: unsplash.com

Ostrov San Cristóbal sa pôvodne nazýval Chatham a kapitán James Coltnett ho tak nechal pomenovať na počesť Williama Pitta, grófa z Chathamu. Začiatok kolonizácie ostrova sa datujú do roku 1866, keď Ekvádorčan Manuel J. Cobos na ostrove nechal postaviť haciendu El Progreso, ktorej ruiny sa nachádzajú pri vchode do mesta.

Galapágy
Raj na planéte. Galapágy. Foto: unsplash.com

Sana Cruz je prvý obývaný ostrov na Galapágoch a nachádza sa v strede súostrovia, 1000 km od Ekvádoru. Zaberá plochu 986 km2 a najvyšší bod dosahuje výšku 864 m. Je to spiaca sopka, ktorej posledná erupcia sa udiala pred 1,5 mil. rokmi. Svedectvom jeho sopečnej minulosti sú dve obrovské dutiny nazývané „Dvojčatá“, vytvorené z magmatickej komory. Ostrov je plný krásnych pláží, jedinečných živočíšnych druhov, bujnej vegetácie, kráterov a lávových tunelov. V súčasnosti na ostrove žije 19 000 obyvateľov.

GalapágyVeľryba pri ostrove Santa Cruz. Galapágy. Foto: unsplash.com

Isabela je najmladší a najrozsiahlejší ostrov, ktorý pokrýva takmer 60% z celkovej krajiny súostrovia. Ostrov sa pre nedávne erupcie niekoľkých sopiek stále formuje. Leží tu aj najvyšší bod ostrovov, ktorý meria 1707 m. Ostrov obývajú tučniaky, kormorány, morské leguány, pelikány, červené kraby.

Isabela Island. Galapágy
Isabela. Galapágy. Foto: unsplash.com

Top lokality

Tena

V súčasnosti je Tena hlavným mestom "pralesnej" provincie Napo a domov tu má 20 000 obyvateľov. Tena bola najvýchodnejšiou položenou misijnou stanicou v Ekvádore, avšak ešte predtým miestom osídlenia pôvodných obyvateľov. Lokalita bola objavená v roku 1560. Mesto sa nachádza na sútoku riek Ríos Tena a Pano. Vďaka svojej polohe neďaleko pralesov Amazónie sa Tena stala jedným z veľkých centier ekvádorského turistického ruchu. Oblasť mesta Tena je vstupnou bránou do amazonského dobrodružstva. Tena ponúka bohatú kultúru a históriu ako i jedinečné geologické črty a bohatú biodiverzitu. 

Tena. Ekvádor
Tena. Ekvádor. Foto: unsplash.com

Baños de Agua Santa

Mesto Baños de Agua Santa sa stalo obľúbenou turistickou destináciou. Príjemné mierne podnebie po celý rok sem láka zahraničných aj miestnych turistov. Mesto je schované medzi horami, v údolí s vodopádmi a horúcimi prameňmi. Dá sa povedať, že priam vyzýva k odpočinku. Či už tomu aktívnemu, alebo pasívnemu. V okolí sa dajú robiť všetky možné aktivity – extrémne športy ako rafting, canyoning, paragliding a bungee jumping, môžete sa zviesť na koni, na bicykli alebo vyliezť na sopku. Vedľa mesta Baños sa týči vulkán Tungurahua so svojou výškou 5 016 metrov. Vulkán sa nazýva aj „El gigante negro“ a údajne patrí k najľahšie zdolateľným vulkánom v Ekvádore.

Banos de Agua Santa. Ekvádor
Baños de Agua Santa. Ekvádor. Foto: depositphotos.com

Cuicocha

Cuicocha je kaldera s priemerom 3 kilometre, zaliata vodou, nachádzajúca sa na južnom úpätí staršieho vulkánu Cotacachi, asi 100 km severne od Quita, hlavného mesta Ekvádoru. Vytvorila sa približne pred 3 100 rokmi, počas veľkej explozívnej erupcie. Jeho názov pochádza z pôvodného jazyka Kichwa a znamená "Lago del Cuy" teda "Morčacie jazero". V strede jazera stoja dva malé ostrovy. Jeden z príbehov o tom, prečo sa tak nazýva je preto, že jedno z jazier sa podobá tvaru morčaťa.

Image
Cuicocha. Ekvádor. Foto: depositphotos.com

Quilotoa 

Quilotoa je fantastické kráterové jezero. Vďaka minerálom obsiahnutým vo vode má lagúna odtiene zelenej, tyrkysovej a modrej. Quilota je výsledkom prejavu sopečnej činnosti v najzápadnejšej časti ekvádorských Ánd. Nachádza sa asi 35 km severozápadne od mesta Latacunga. Kaldera má priemer 3 km a strmé steny, vystupujúce 400 m nad hladinu 250 m hlbokého jazera. Pod vodou sa nachádzajú aj zvyšky dómu a horúce pramene. Sopka naposledy vybuchla približne okolo roku 1280. Táto erupcia vyprodukovala približne 10 mld. m3 sopečného popola a prachu a množstvo pyroklastických prúdov a lahárov. Následným kolapsom dómu sa vytvorila kaldera.

Quilotoa. Ekvádor
Quilotoa. Ekvádor. Foto: unsplash.com

Národný park Yasuni

Yasuni je svetovo preslávený park s výnimočnou bohatou biologickou rozmanitosťou. Park je bohatý na množstvo vtákov, obojživelníkov, cicavcov a plazov. Žijú tu jaguáre, opice, či vydry. Je domovom posledných dvoch nedotknutých kmeňov v Ekvádore, ktoré sú chránené a v oblasti parku sú známe ako „nedotknuteľná zóna“. Obývajú ho ľudia z kmeňa Waorani, ktorí sa živia zväčša turistickým ruchom. Väčšina detí má prístup k vzdelaniu a navštevujú školy, ale veľa ich ešte žije tradičným spôsobom života bez vzdelania. Waorani, známi taktiež pod názvom Huaorani sú legendárni, dokonca aj medzi ostatnými domorodými obyvateľmi v ekvádorskom amazonskom regióne, za svoje rozsiahle poznatky o dažďovom pralese a jeho rozmanitom živočíšnom a rastlinnom živote.

Rôznorodá biodiverzita Južnej Ameriky.
Rôznorodý svet Južnej Ameriky. Foto: unsplash.com

 

Hlavné mesto

Quito

Quito, hlavné mesto Ekvádoru, sa nachádza vysoko v Andách, medzi vrcholkami hôr. Moderné bytové domy a skromné betónové stavby sa plazia po svahoch a rušné cesty lemované obchodmi a dusené dopravou sa v nedeľu menia na pokojné štvrte. Klenotom mesta je jeho „Staré mesto“, ktoré je aj na zozname svetového dedičstva UNESCO a je plné koloniálnych pamiatok a architektonických pokladov.

Image
Quito. Ekvádor. Foto: depositphotos.com

Quito je nádherné mesto umiestnené medzi dramatickým pozadím Ánd. Mesto je na zozname svetového dedičstva UNESCO vďaka svojej historickej časti. Je považované za najzachovalejšie historické staré mesto v Amerike. Pri potulkách starým mestom narazíte na rozsiahle námestia, zložito navrhnuté kostoly a katedrály a množstvo autentických reštaurácií a barov. Môžete stráviť hodiny len tým, že sa stratíte v kľukatých uličkách a celý zážitok vám dá pocit, akoby ste sa vrátili v čase.

 

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Iné atrakcie

Tren Nariz de Diablo

Najväčšou komplikáciou, ktorej čelila výstavba železnice v Ekvádore, bol Čertov nos, hora s takmer kolmými stenami. Na prekonanie tejto prekážky bola vybudovaná kľukatá železnica, ktorá s prudkým stúpaním a klesaním stúpa viac ako 500 metrov za menej ako 12,5 km. Dnes zostáva impozantným dielom techniky. Počas cesty si vychutnáte výhľady na úzku roklinu rieky Chanchán.

Iné atrakcie

Mitad del Mundo

Monument Mitad del Mundo označuje presný stred sveta a je tiež dominanta parku, ktorý sa nachádza uprostred mesta Quito. V tomto 30 metrov vysokom obelisku zakončenom mosadznou zemeguľou nájdete aj vyhliadkovú plošinu a múzeum. Na spodných poschodiach sú nové interaktívne exponáty, ktoré skúmajú fakty a mýty týkajpce sa rovníka. Medzi ďalšie atrakcie v parku patrí výstava Viviendas Ancestrales (Ancestral Homes), v ktorej sa objavujú tradičné obydlia z Amazónie, Ánd a pobrežia. Ale aj Museo de Cacao (Múzeum kakaa), skúmajúce históriu ekvádorskej výroby čokolády, model koloniálneho Quita v mierke 1: 200, malé planetárium a Museo de la Cerveza Artesanal (Múzeum remeselného piva), s ukážkami procesu výroby piva a piva na predaj.

Cotopaxi, Ekvádor

HistóriaPríroda

Cotopaxi

Cotopaxi je sopka, nachádzajúca sa v Ekvádore, asi 50 km južne od hlavného mesta Quito. S výškou 5 897 m je po Chimborazo druhá navyššia sopka v Ekvádore. Od roku 1738 bolo zaznamenaných viac ako 50 erupcií, pričom posledná väčšia sa odohrala v roku 1904. Často sa vyskytujúcim fenoménom sú masívne laháry (toky zo zmesi sopečného popola, úlomkov lávy a vody), a andezitové pyroklastické prúdy, ohrozujúce okolité mestečká. V roku 1877 sopka vyprodukovala lahár, ktorý prešiel vzdialenosť viac ako 100 km a dosiahol až pobrežie Pacifiku.

La Cascada de Latas, Ekvádor

Príroda

La Cascada de Latas

Vodopád Latas je prvý zo série atraktívnych vodopádov v amazonskej oblasti Ekvádor, veľmi blízko mesta Tena. Oblasť mesta Tena je lákavým miestom pre všetky druhy turistov. Krátka prechádzka v džungli vás zavedie do tohto neuveriteľného vodopádu, ktorý spadá do prírodného bazéna. Bazén je ideálnym miestom na kúpeľ v teplých dňoch a očarí Vás jeho krásna krištáľovo čistá voda. Po ceste k vodopádu La Cascada de Latas si môžete plnými dúškami vychutnať okolitú džungľu.

Quito. Ekvádor

História

Place de la Independencia

Plaza de la Independencia, známe tiež ako Plaza Grande, je hlavným námestím v meste Quito Hlavnou dominantou je Pamätník nezávislosti, venovaný lídrom nezávislosti z 10. augusta 1809, ktorý sa spomína ako prvý výkrik hispánsko-americkej nezávislosti, uprostred námestia. Pri putovaní mestom budete pravdepodobne niekoľkokrát prechádzať cez Plaza Grande. Jeho lavičky sú ako stvorené na nasávanie atmosféry mesta, andského ranného slnka a na sledovanie zhonu všade okolo. Biela budova na severozápadnej strane námestia, na ktorej je štátna vlajka, je Palacio de Gobierno, sídlo ekvádorského prezidenta, kde každý pondelok prebieha striedanie stráží. Na juhozápadnej strane námestia stojí katedrála Quita.

Príroda

Pailon del Diablo

Paílón Del Diablo alebo aj„kotol diabla“ je nádherný vodopád v oblasti Rio Verde, asi pol hodiny od Baños. Vodopád je vysoký asi 80 metrov a je to jeden z najúžasnejších vodopádov, ktorý môžete navštíviť v Banose a Ekvádore.

Stiahnuť PDF

Pláže

Canoa

Pláž Canoa je skutočne úchvatná. Tvorí jú dlhý úsek piesku (najdlhší v krajine na viac ako 17 km) ohraničený mohutnými útesmi. Vlny môžu byť dosť veľké a preto často priťahujú najmä surferov. Canoa je jednou z najmenej rozvinutých pláží v Ekvádore, čo znamená, že tu nenájdete príliš veľa reštaurácií alebo hotelov priamo na pláži. Miestna legenda hovorí, že domorodci z Canoa utiekli do kopcov, keď videli cudzích útočníkov blížiť sa k pláži, a odvtedy je opustená. Ale to jej možno pridáva na kráse, lebo Canoa  je drsným, ale aj pokojným rajom ideálnym na relax v náručí nádhernej prírody. 

Piesková pláž. Ekvádor
Canoa. Ekvádor. Foto: unsplash.com

Salinas

Salinas je piesková pláž s dobre rozvinutou infraštruktúrou, kde je dostatok zábavy, reštaurácií, barov a atrakcií. Má široké pobrežie a leží v meste Salinas pri Tichom oceáne. Malebné pobrežie pokrýva jemný zlatý piesok a čistá voda.  Pláž Noisy Salinas sa podobá pláži na Miami, má mrakodrapy, palmy a nekonečný oceán. V Salinase sa často konajú súťaže v chytaní rýb, surfistov, tenisu či  volejbalu. V blízkosti pláže sú jachtárske oblasti. Pri pobreží žije množstvo rýb, preto je vhodné aj na šnorchlovanie.

Pláž Salinas. Ekvádor
Pláž v Salinas. Ekvádor. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Pre deti

Šantenie na pláži Manta

Pláž Manta leží v provincii Manabi, ktorá sa nachádza na území rovnomenného mesta s dlhou premenádou Essenico, kde sú reštaurácie, kaviarne, bary, trhy a množstvo obchodov. Pobrežie je pokryté zlatým jemným pieskom a vstup do vody je pozvoľný. Milovníci vodných športov tu nájdu kitesurfing, windsurfing, potápanie alebo rybolov. Manta je známa pre svoju vynikajúcu kávu. V prístave je možné si prenajať loď a podniknúť výlety za oceánskym dobrodružstvom. Neďaleko je aj tropický les so spevnenými cestami pre prechádzky neďaleko od pláže. Zaujímavý je tiež tunajší prístav a múzeum s archeologickými artefaktmi.

Manta. Ekvádor
Manta. Ekvádor. Foto: unsplash.com

Pozorovanie veľrýb a kúpanie v Esmeraldas 

Provincia Esmeraldas ponúka pekné pieskové pláže s pozvoľným vstupom do mora a čistou vodou. Nachádza sa tu napríklad pláž Same, kde nie sú žiadne vlny a vietor, je obklopená vysokými kopcami a bujnou vegetáciou. Pieskové zóny sa menia v kamenisté a na pobreží je množstvo muší. Je to vhodné miesto na pozorovanie veľrýb. V meste je množstvo kaviarní, barov a reštaurácií s bohatou ponukou rýb, krabov a morských plodov. Nachádza sa tu námorný prístav. Z pobrežia Same sa naskytajú krásne výhľady na dlhé pobrežie, oceán a kopce. Nádherné sú i západy slnka.

Esmeraldes. Ekvádor
Esmeraldes. Ekvádor. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Kuchyňa Ekvádoru je tvorená podľa oblastí, či už sa jedná o horskú časť, pobrežnú, východný región alebo Galapágy. Jedlá sa najčastejšie pripravujú z rýb, morských plodov, mäsa, ovocie a aromatických bylín. Miestni obyvatelia svoje jedla označujú ako „kreolské“. Ekvádor má dlhé pobrežie, ktoré poskytuje veľké množstvo morských plodov a rýb. Národným jedlom je „bolón de verde“. Pripravuje sa ako zmes zo skorocele, syra a mäsa. Z tejto hmoty sa vytvarujú guľky veľkosti vajca. Potom sa smažia. Podáva sa napríklad s vajíčkom.

Ekvádorské jedlo.
Morské plody. Ekvádor. Foto: unsplash.com

Banán ako aj ekvádorská kukurica sú základom kuchyne. Ekvádor je jedným z hlavným vývozcov banánov na celom svete a celkovo sa odhaduje, že táto krajina poskytuje 10% svetovej produkcie banánov. Ročne sa tu vypestuje 6 miliónov ton.

Z mäsa sa najčastejšie používa kuracie, hovädzie, jahňacie a morské prasiatko. V pobrežnej zóne sa chová až 14 druhov krabov, aj keď nie všetky sú jedlé. Pangora sú kraby, ktoré sa využívajú v ekvádorskej kuchyni. Najskôr sa musí povariť s dresingom z bielej cibule, koriandru, čierneho korenia, oregana a zelených banánov. Kraby sa jedia najčastejšie so šalátom. V ekvádorskej kuchyni nechýba morča, hlodavec, ktorý váži cca 1 kg a je možné ho nájsť v andskej oblasti Južnej Ameriky, najmä v Peru, Bolívii, Ekvádore a Kolumbii. Pečené morča je veľmi bežným pokrmom.

Ekvádorské jedlo.
Kreolské špeciality. Ekvádor. Foto: unsplash.com

Vyskúšajte lahodnú "viche", predhispánsku polievku vyrobenú z rýb, morských plodov, tekvice, fazule, sladkých zemiakov a banánov. Chutné sú nielen morské plody, ale v obľube u miestnych obyvateľov je grilované alebo pečené mäso ochutené soľou, korením a "chimichurri". 

Ekvádorské jedlo.
Pečené mäso. Ekvádor. Foto: unsplash.com

„Fritada imbaburena“ je jedlo kreolského pôvodu, ktoré sa pripravuje v tradičnom hrnci zvanom „paila“, kde sa dusia vo vode kúsky bravčového mäsa, pridáva sa soľ, cibuľa a cesnak. Ochucuje sa rôznymi koreninami. Toto jedlo typické pre Andy sa podáva s toritillami alebo so zemiakmi či kukuricou.

Korenie. Ekvádor
Rôzne koreniny. Ekvádor. Foto: unsplash.com

V Amazonskej oblasti sa najčastejšie pije čaj „wayusa“, ktorý ma veľa liečivých vlastností. Obľúbené sú rybie filety „maito“, riečna ryba ako sumec, „pintadillo“, „tambaqui“, ktoré sa zabalia do banánových listov a varia sa v horúcej vode. Nechýba množstvo ovocia, ako sú papája, mango, guava, marakuja či babaco, čo je pôvodné ovocie Južnej Ameriky, konkrétne z provincie Loja v Ekvádore. 

Ovocie. Ekvádor
Exotické ovocie. Ekvádor. Foto: unsplash.com

"Canalezo" je horúci alkoholický nápoj najobľúbenejší v Andských vysočinách Ekvádoru, Kolumbie, Peru a severnej Argentíny. Zvyčajne sa skladá z aguardiente, alkohol z cukrovej trstiny, cukru alebo panela a agua de canela, čo je voda varená so škoricou. Canelazo sa tradične vyrába s domácim aguardiente, ale používa sa aj kupovaný fľaškový alkohol. Recept má veľa variácií. Často je robené s ovocnou šťavou, zvyčajne so šťavou z  baklažánu alebo šťavou z marakuje. Niekedy sa do nápoja pridáva aj klinček a inokedy sa vynechá alkohol pre nealkoholickú verziu.

Brandy. Ekvádor
Niečo na zahriatie. Ekvádor. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Zábava

Trh v Otavalo

Mestečko Otavalo sa môže pochváliť najväčším trhom v Južnej Amerike. Miestny trh je tu najrušnejší v sobotu. Obyvatelia mesta, nazývaní Otavaleños, sú známi výrobou nádherných farebných textílií, ktoré obklopujú trh a menia ho na záplavu farieb a vzorov. Môžete tiež nájsť množstvo ručne vyrábaného tovaru, od šperkov po domorodé šaty, lapače snov až po zmenšené hlavy (samozrejme nie skutočné!), korenie, či morské prasiatka. Zistíte tiež, že Otavaleños budú s vami vyjednávať, čo je celkom zábavné. Aj keď sa vám nechce nakupovať, stratiť sa na tomto živom trhu je samo o sebe očarujúcim zážitkom. Určite jedno z najlepších miest na návštevu v tejto nádhernej krajine!

Otavalo. Ekvádor
Trh v Otavalo. Ekvádor. Foto: unsplash.com

Montañita

Montañita je obľúbeným pobrežným mestom pre surfovanie. Ulice mesta sú plné surfov. Je to ideálne miesto pre tých, ktorí praktizujú surfovanie. Bol tu postavený aj pamätník "Surfer", ktorého autorom je Gustavo Vargas. Dielo bolo vytvorené v roku 2013. Montañita je veľmi populárna pre svoj rušný nočný život, rozmanitú kuchyňu a dobrodružný cestovný ruch, ktorý je možné praktizovať aj v okolitých oblastiach. Tunajšia pláž má dĺžku 3,5 km.

Montanita. Ekvádor
Montañita. Ekvádor. Foto: unsplash.com

Potápanie

Ekvádor je jednou z najlepších destinácií na svete na preskúmanie podmorského sveta, pretože krása celého južného Pacifiku je sústredená v jeho farebnej morskej faune, podvodných útesoch a koraloch. Morská rezervácia Galapágy, národný park Machalilla a tichomorské pobrežie ponúkajú jedinečné miesta na svete. Ostrov La Isla de la Plata - sa nachádza v národnom parku Machalilla, pričom je možné sa tu potápať celoročne. Na Galapágoch je svetoznáma destinácia pre potápanie - León Dormido, kde pod gigantickou skalou plávajú napríklad žraloky. Ideálne obdobie je od júna do decembra. Potápať je možné aj v Laguna de Cuicocha, ktorá sa nachádza vo výške 3063 m v provincii Imbabura a patrí medzi najzaujímavejšie v Andách. Pretože táto lagúna je starobylý kráter sopky, scenáre pod vodou sú jedinečné. Potápanie je možné počas celého roku.  

Potápanie. Galapágy
Potápanie na Galapágoch. Foto: unsplash.com

Zipline v džungli

Pre milovníkov prírody a dobrodružstva je dostupné v Ekvádore dokonca aj zipline priamo v džungli. 

Zipline - Ekvádor
Zipline v Ekvádore. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Amazon lodge

Ak chcete zažiť pravý Ekvádor, tak nemôžete vynechať i klasické bungalovy, ktoré sú známe pod názvom ,,Amazon lodge“. Oblasť Tena ponúka naozaj skutočné džungľu, kde sú tieto domčeky vyhľadávanou atrakciou. Pre turistov, ktorí majú radi dobrodružstvo má spomínaná oblasť bohatý repertoár. V meste je niekoľko cestovných kancelárií, ktoré návštevníkom umožnia vydať sa do pralesa bez obavy, že niekde v bujnej vegetácii zablúdia. Pri prechádzke džungľou môžete pozorovať exotickú faunu a flóru. Okrem prechádzok, veľkým lákadlom je aj možnosť zaplávať si pod vodopádmi či splavovať rieky v kanoe z vydlabaného kmeňa, ochutnať pokrmy miestnych obyvateľov, zoznámiť sa s remeselnou výrobou obyvateľov pralesa alebo spoznať miestnu prírodnú medicínu.

Amazonia. Ekvádor
Amázonia, džungľa, exotická fauna a jej obyvatelia. Ekvádor. Foto: unsplash.com

Cuyabeno a ružové delfíny 

Najväčší z druhov riečnych delfínov, ružové delfíny, známe v Amazónii ako "bufeo", majú jemnú ružovú farbu a možno ich pozorovať v riekach Amazonky. Odborníci si zatiaľ nie sú istí, čo im dáva ich výrazný ružovkastý tón, ale naznačujú, že by to mohla byť konzumácia minerálov, vystavenie slnečnému žiareniu alebo umiestnenie ich kapilár. Najlepšie miesto na pozorovanie ružových delfínov je v rezervácii Cuyabeno. Je to skvelá oblasť na pozorovanie voľne žijúcich živočíchov vo všeobecnosti, pretože Cuyabeno je zaplavený les, vďaka čomu sú zvieratá koncentrovanejšie.

Cuyabeno. Ekvádor
Cuyabeno. Ekvádor. Foto: unsplash.com

Vilcabamba

Vilcabamba je mestom „dlhovekosti“, kde sa údajne jej obyvatelia dožívajú aj sto rokov. Nachádza sa vo výške 1500 m a je to oblasť „večnej jari“, kke sa teploty pohybujú okolo 20 °C a to počas celého roka. Odtiaľto je možné sa vydať na horu Mandango nazývanú ako „Spiaci Inka“, ktorá svojim tvarom pripomína pyramídu. Pripisuje sa jej mnoho bájí a legiend. Okolité výhľady sú neopakovateľné a na mnohých miestach budete mať krajinu len pre seba. 

Vilcabamba. Ekvádor.
Vilcabamba. Ekvádor. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: republika

Rozloha a populácia: 283 561 km²
18 369 740 miliónov obyvateľov (Mestici - zmiešaní indiáni a bieli, 71,9%, Montubio 7,4%, indiáni 7%, bieli 6,1%, afroekvádorčania 4,3%, mulati 1,9%, čierni 1%, iní 0,4%)

Jazyky: španielčina (kastílčina) 93% (oficiálna), kečuánčina 4,1%, iní pôvodní obyvatelia 0,7%

Náboženstvo: 87% kresťanstvo

Vakcinácia: Aj keď pri vstupe do Ekvádoru, Kolumbie a Peru nie je povinné očkovanie, odporúča sa vakcína - žltačka A (príp. B), týfus, tetanus a v prípade návštevy Amazónie, vakcínu proti žltej zimnici. V prípade dlhšieho pobytu v Amazónii je vhodné sa poradiť so špecialistami na tropickú medicínu ohľadom antimalarík. Pri kratších pobytoch v turistických oblastiach používať repelent, dlhé rukávy a nohavice a moskytiéru.

Elektrický prúd: 110 V (nutný je adaptér s americkým typom zásuviek)

Mena: americký dolár

Kurz: 1€ = 1.0541USD

Časový posun: -7h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Pri pobytovom zájazde na pobreží je možné navštíviť po celý rok kontinentálnu časť Ekvádoru a Galapágy. Obdobie od decembra do mája je však ideálnou voľbou.

Letisko a dĺžka letu

Z Viedne je možné letieť do Ekvádoru s prestupmi buď v Amsterdame alebo Madride, pričom lety sú v trvaní cca 15 hodín. 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo SR v Brazílii, SES, Avenida das Nações, Qd. 805, Lote 21B Brazília

Tel: +55 6134431267
Email: emb.brasilia@mzv.sk

Víza a doklady

Slovenskí občania plánujúci cestu do krajiny (vrátane detí) musia mať platný vlastný cestovný pas, platný min. 6 mesiacov od vstupu do krajiny. Pobyt bez víz a registrácie je v krajine možný maximálne 90 dní.

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR