Dominikánska republika

Dominikánska republika

Oáza svetla, vôní a farieb

Stiahnuť PDF

Dominikánska republika rozlohovo veľká skoro ako Slovensko sa nachádza vo východnej časti ostrova Hispaniola, východne od Haiti. Na severe je ostrov obmývaný Atlantikom a na juhu Karibským morom. Krištof Kolumbus celý ostrov pomenoval La Isla Espanola, preto sa niekedy používa aj Hispaniola. Španieli sa tu usadili na viac ako 300 rokov, až do roku 1821. Má 1600 km pobrežia, z ktorých 650 km tvoria nádherné biele pieskové pláže pripomínajúce tropický raj, a preto patrí aj medzi najnavštevovanejšie karibské krajiny. Asi tretinu rozlohy pokrývajú lesy a pralesy. Na ploche sa nachádza 14 národných parkov, z ktorých 3 sú morské. Rastie tu viac ako 5500 rastlín, z nich je tretina endemických.

Zobraziť viac

Dominikánska republika rozlohovo veľká skoro ako Slovensko sa nachádza vo východnej časti ostrova Hispaniola, východne od Haiti. Na severe je ostrov obmývaný Atlantikom a na juhu Karibským morom. Krištof Kolumbus celý ostrov pomenoval La Isla Espanola, preto sa niekedy používa aj Hispaniola. Španieli sa tu usadili na viac ako 300 rokov, až do roku 1821. Má 1600 km pobrežia, z ktorých 650 km tvoria nádherné biele pieskové pláže pripomínajúce tropický raj, a preto patrí aj medzi najnavštevovanejšie karibské krajiny. Asi tretinu rozlohy pokrývajú lesy a pralesy. Na ploche sa nachádza 14 národných parkov, z ktorých 3 sú morské. Rastie tu viac ako 5500 rastlín, z nich je tretina endemických.

Pláž s palmami

650 km pobrežia tvoria nádherné biele pieskové pláže pripomínajúce tropický raj. Zdroj: archív CK Satur

Dovolenky v Dominikánskej republike

Miestni obyvatelia, ktorých je tu cez 10 miliónov milujú bejzbal. Ten si tu drží svoju popularitu od roku 1880. Až 72 % obyvateľov sú miešanci, nazývajú sa „Mulatto“ alebo „Mestizo“. 16% obyvateľstva sa hlási ku bielej európskej rase. Podobne ako Kubánci aj tu sa ostrovania môžu pochváliť produkciou cigár, a to najmä značky Fuente Opus X, Ashton VSG či Arturo Fuente Hemingway. Najstaršia plantáž je Aurora, ktorú je možné aj navštíviť.

Dominikánska republika je krajinou, ktorá ponúka nielen nádhernú prírodu, úchvatné pláže, ale aj rôzne atrakcie. Vyberať sa sem môžete na rodinnú dovolenku, svadobnú cestu, alebo aj vašu svadbu, za golfom, za oddychom, či za dobrodružstvom. Vyliezť môžete na najvyššiu horu Karibiku, ponoriť sa do tajomných hlbín mora, vyskúšať rafting, pešiu turistiku, rybárčenie. Ležia tu najvyššie hory Antíl a najväčšie jazero, najhustejšie tropické lesy a najsuchšie, takmer púšť pripomínajúce miesta, strmé atlantické pobrežie ale aj pokojné karibské lagúny, ktoré určite patria k tým najkrajším na svete. Toto srdce Karibiku je stredom radosti zo života, smiechu, tanca, srdečných ľudí, chutnej gastronómie, exotického ovocia, všade rastúcich paliem kokosových a papájí. Hotelové rezorty majú excelentne vybudovanú infraštruktúru, kde si bezstarostne môžete užívať bezpečnú a radostnú dovolenku. Milovníci golfu tu nájdu až 26 golfových ihrísk.

Usmiata domorodá žena kreslí obrazDominikánska republika je plná srdečných ľudí. Zdroj: depositphoto.com

Top lokality

Existuje len málo miest, kde sa ľudia toľko smejú a majú rozžiarené pohľady. Dominikánska republika je krajinou nekonečného leta, oázou, miestom, kde sa človek dokáže uvoľniť a relaxovať, tancovať merengue a to aj pod palmami vo sviežom karibskom vetre, ležať v tyrkysovej vode a pokojne sa slniť v teplom piesku, ale tiež zažiť skutočný adrenalínový zážitok pri športe.

Severné pobrežie

Puerto Plata

Mesto Puerto Plata vzdialené 235 km od Santo Dominga v roku 1493 tak pomenoval sám Krištof Kolumbus. Tu sa odohrávali prvé najdôležitejšie udalosti pri objavení Ameriky.  Puerto Plata je hlavným mestom Jantárového pobrežia, kde sa vo veľkom množstve nachádza borovicová živica z obdobia treťohôr a ťaží sa v doloch. Samotné mesto je perlou s budovami vo viktoriánskom štýle, pestrými domami, krásnymi balkónmi a rušným prístavom. Sú tu prekrásne pláže s hustou vegetáciou, či park Monte Isabel de Torres, kde sa dá vyjsť lanovkou a vychutnať si krásne výhľady, botanickú záhradu a sochu na počesť Krista Vykupiteľa. Prístavné mólo Malecón meria 5 km a začína u pevnosti San Filipea končí na známej pláži Long Beach so zlatým pieskom.

Mesto puerto plataFoto: pixabay.com

Hlavné mesto

Santo Domingo patriace do svetového kultúrneho dedičstva UNSECO si uchovalo nádheru z koloniálnych čias. Vôbec prvé budovy v Novom svete zrkadlia vtedajšiu krásu. Leží na západnom brehu rieky Ozama, čo podčiarkuje jeho romantický vzhľad. Baroková ulica Calle El Conde vás zavedie ku dláždenému námestiu Plaza Colón, kde sa majestátne týči socha Krištofa Kolumba, katedrála Santa María de la Encarnación zo 16. storočia. Z ulice Calle Las Damas, kde je Národný pantheon a jedinečné architektonické domy sa dostanete ku najstaršej pevnosti Ameriky Ozama, kde sú dnes už nemé kanóny, čo kedysi chránili prístav.

Kostol v Santo DomingoKostol v Santo Domingo. Foto: depostiphotos.com

Pri prechádzke ulice Calle Isabel La Católica uvidíte katedrálu Catedral de SantaMaría menor, palác Palacio de Borgellá, pôsobivé ruiny kláštora San Francisco de Asís, sídlo prvej americkej univerizity. Na širokom námestí, kde sa nachádza palác Kolumba je múzeum Museo de las Casas Reales a slnečné hodiny zo 17. storočia je večer v uliciach veľmi rušno. Na námestí Plaza de Espaňa a v parku Parque Colón láka vynikajúca kreolská kuchyňa a to v mnohých baroch a reštauráciách. Maják Faro Colón a mauzóleum Krištofa Kolumba skrývajú jeho posmrtné ostatky.

Maják v Santo DomingoMaják Faro Colón a mauzóleum Krištofa Kolumba. Foto: depostiphotos.com

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Montaña Redonda. Dominikánska republika

Príroda

Montaña Redonda

Dominikánci sa na vrchol tejto hory vydávajú cez víkendy, aby si užili krásne výhľady a urobili si niekoľko záberov dokonale modrej oblohy. 360-stupňový výhľad na more a okolité kopce vám vyrazí dych. Odbočku na túto horu nájdete asi 6 kilometrov západne od Playa Limón, pri ktorej sa musíte vydať smerom na Sabana de la Mar.

Národný park Cotubanamá. Dominikánska republika

PlážePríroda

Národný park Cotubanamá

Nájdete tu terasovité útesy, okolo 40 jaskýň a ostrovy Saona, Catalina a Catalinita. Väčšina návštevníkov sa uspokojí s jemnými piesočnatými plážami na Isla Saona, ale v Bayahibe dostane aj zaujímavejšie ponuky ako len kúpanie a obed na Saone. Na ostrovoch sa totiž môžete vydať na túru alebo si zašnorchlovať.

Katedrála Primada de America. Dominikánska republika

HistóriaKultúra

Katedrála Primada de America

Základný stavebný kameň tu položil v roku 1514 Diego Kolumbus, syn slávneho objaviteľa, takže ide o najstaršiu zachovanú katedrálu v Amerike. Na jej výstavbe sa podieľalo niekoľko architektov, a preto vykazuje prvky gotiky,ako aj baroka alebo románskej architektúry.

4D kino Colonial Gate. Dominikánska republika

Iné atrakcieKultúra

4D kino Colonial Gate

4D kino v Zona Colonial v hlavnom meste dokáže vykúzliť rôzne elementy – hmlu, vietor, teplo atď. S jednou vstupenkou sa dostanete na 3 krátke filmy. Najväčší dojem vo vás zanechá The Battle of Santo Domingo, film o invázii Francisa Drakea, ku ktorému došlo v roku 1586. Diváci sa v okamihu ocitnú v bojoch, kde sa mihajú pirátske meče a ozýva sa streľba z diel.

Iné atrakciePríroda

Pozorovanie veľrýb v Samaná

Pozorovanie veľrýb sa koná na dvojposchodovej lodi pre 60 ľudí. A keď náhodou na žiadne nenarazíte, môžete svoj lístok použiť ešte raz. Mimo hlavnú sezónu vás Samaná vezme na kajaku aj do národného parku Los Haitises, jedného z najkrajších miest v zemi.

Stadion Quisqueya. Dominikánska republika

Iné atrakcie

Stadion Quisqueya

Nechajte sa na chvíľu unášať na vlne dominikánskeho nadšenia pre bejzbal, a to rovno na pôde jedného zo šiestich profesionálnych dominikánskych tímov. Na väčšinu zápasov zoženiete lístok aj priamo na štadióne.

Stiahnuť PDF

Pláže

Bahia de las Aguilas

Táto 8 km dlhá piesková pláž s nádhernou modrou farbou sa považuje za najkrajšiu na svete. Je to miesto celkom izolované a vzdialené od turistického ruchu. Pláž je dostupná loďou alebo so sprievodcom z malej rybárskej dediny La Cueva v západnej časti krajiny.

Pláž Bahia de las AguilasNádherná široká pláž s bielym pieskom. Zdroj: flickr.com

Playa Dorada

Úchvatná pláž Playa Dorada sa nachádza 5 km východne od Puerto Plata. Sú tu aj rezorty so službami All Inclusive.

Pláž Playa DoradaKrásna pláž Playa Dorada neďaleko Puerto Plata. Zdroj: visitdominicanrepublic.org

Pláž Guayacanes

Úžasná pláž, ktorá sa tiahne ku prístavnému mestu San Pedro v južnej časti ostrova.

Pláž GuayacanesZdroj: visitdominicanrepublic.org

Playa Rincon

Niektorí tvrdia, že toto je pláž, kde v roku 1492 pristál Krištof Kolumbus. Pláž je dlhá cez 3 km a má snáď ten najbelší piesok a nádhernú tyrkysovú farbu vody. Z Las Galeras je Playa Rincon vzdialená asi 20 min loďou.

Pláž Playa RinconZdroj: flickr.com

Ostrov Catalina

Z La Romana je možné si prehliadnuť ostrov Catalina, kde je 1 km dlhá pláž bez zástavby. Veľmi vhodná ku opaľovaniu, oddychu pod kokosovými palmami. Vo vodách sa ukrývajú koraly, ryby. Môžete tu šnorchlovať, alebo sa potápať medzi exotickými rybami.

Stiahnuť PDF

Pre deti

Ocean World

Je park patriaci ku Puerto Plata, v ktorom nájdete delfíny, žraloky, tigrov, tropické vtáctvo, 24 vodopádov a akvárium. Park ponúka predstavenia s delfínmi, možnosť potopiť sa do akvária s viac ako 4000 druhmi rýb, kŕmiť žraloky a 2 bengálske tigre.

Exotický papagájV zábavnom parku nájdete aj rôzne druhy tropického vtáctva. Zdroj: archív CK Satur

Zipline

V blízkosti Punta Cana sa nachádza v džungli zipline, ktorý okrem adrenalínu prínáša aj nádherné výhľady na okolitú exotickú prírodu. Je najdlhší v Karibiku.

Pozorovanie delfínov

Pozorovanie delfínov priamo v ich prirodzenom domove je pre deti aj zážitok na celý život. Teplé karibské vody pri Punta Cana sú ako stvorené pre šantenie delfínov. Exkurzia je dostupná loďami niekoľkokrát denne.

Kayaking

Skvelá športová aktivita pre deti, ktorá je dostupná aj v Puna Cana. Vyskúšajte Kayak Limón, ktorý je pre kayaking výbornou voľbou. Scenérie sú nádherné a plné exotickej vegetácie.

Kajak na plážiŠportové aktivity pre dospelých aj deti. Zdroj: archív CK Satur

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Kuchyňa Dominikánskej republiky je mimoradne pestrá, pretože ju ovplyvnili jedlá pôvodných  domorodých obyvateľov Taino, Španielov, Afričanov ako aj zo Stredného Východu. Napríklad „quipe“, pochádza z libanonského „kibbeh“. Najdôležitejšie jedlo počas dňa je obed. Obľubujú ryžu, červenú fazuľu „habichuelas“, maniok, malangu a rôznu inú zeleninu. Milujú kuracie mäso, pripravené grilovaním, pečením alebo pripravené v hustej omáčke „asopao“. Bohaté ponuka je aj morských plodov „mariscos“.  Skoro všade sú prítomné „plátanos“, vypražené zelené banány alebo aj bataty. Výborne sladko chutia aj vypražené banány s karamelom a posypané kokosom, alebo „flan“, ktorý sa podobá pudingu. Dominikánska káva typu arabica sa pestuje v tunajších horách už od koloniálnej éry a je obľúbeným nápojom obyvateľov.

La Bandera Dominicana

La Bandera Dominicana je v preklade „vlajka Dominikánskej republiky“ a jedná sa o dusené hovädzie mäso, ktoré sa podáva s ryžou a červenými fazuľami. Samotné jedlo sa zhoduje s farbami vlajky, preto sa pužíva tento názov. Je to národné jedlo krajiny.

Comida criolla

Comida criolla je „kreolské jedlo“, kde je mäso, ryža a taktiež fazuľa ale iný druh.

Mangú

Mangú vo forme pyré sa pripravuje zo zelených banánov a cibule. Podáva sa so šunkou a syrom.

Národným nápojom je rum, ktorý sa pije pri každej príležitosti. Biely rum je základnou časťou miešaných nápojov, či už Piňa Colada, Cuba Libre, Coco Loco, Mojito. Veľmi obľúbený je aj rum-punč „ron ponche“.

Mama Juana

Dominikánsky nápoj „Mama Juana“ je z rumu, červeného vína a medu. Pridávajú sa aj bylinky alebo stromová kôra.

Stiahnuť PDF

Zábava

Concepción de la Vega

Mesto, ktoré založil Krištof Kolumbus pre pevnosť, je dnes kultúrnym a umeleckým strediskom svetovo známe pre karneval, ktorého tradícia siaha do 16. storočia. Karneval La Vega sa oslavuje vo februári a je najdôležitejším ľudovým sviatkom krajiny.

Kaskády Damajaqua

Jedna z najpopulárnejších turistických atrakcií v Dominikánskej republike, ktorá leží pri Puerto Plata. Polhodinová cesta po chodníku so sprievodcom vás zavedie ku vodopádom, ktorých sa tu dohromady nachádza 27. Z kaskád sa dá skákať do krásnej čistej vody. Najdobrodružnejšia časť je La Tinjita.

Safari na jeepoch

V celku adrenalínová jazda pri Punta Cana, kde uvidíte nádhernú pláž Macao, cukrovú trstinu, či ryžové políčka. Okolie je plné pestrých motýľov, exotických rastlín, kakaovníkov a v miestnych továrňach sa rodia cigary.

Cabarete

Obľúbená turistická destinácia pre milovníkov kite-surfingu, ktorá sa považuje dokonca v Karibiku za najlepšiu. Sú tu skvelé možnosti aj na šnorchlovanie a objavovanie jaskýň. V meste je množstvo reštaurácií a obchodíkov.

Kite-surfisti v Cabarete
Cabarete je bľúbená turistická destinácia pre milovníkov kite-surfingu. Zdroj: flickr.com

Podmorské múzeum

V Punta Cana sa nachádza podmorské múzeum, ktoré je možné spoznať šnorchlovaním. Nachádzajú sa tu potopené skulptúry, ktoré predstavujú pôvodnú Taino kultúru. Je to veľmi zaujímavá podmorská prehliadka.

Vraky lodí

Pre dobrodruhov, ktorí radi spoznávajú vraky sú z Punta Cana ľahko dostupné Patricia a Enriquillo. Okrem vrakov je tu bohatý morský život, rôzne druhy rýb a koralov. 

Coco Bongo

Coco Bongo nie je len obyčajná disko ale fenomenálne predstavenie 40 tanečníkov a akrobatov, ktorí dotvárajú fantastickú atmosféru. Je známe aj ako najlepšia zábava na planéte. Nechýba skvelá hudba a exotické nápoje.

Coco BongoFenomenálne predstavenie Coco Bongo. Zdroj: flickr.com

Nákupy

Celá krajina ponúka veľa tovaru a jedinečných suvenírov v obchodoch, trhoch, nákupných centrách ale aj pouličných stánkoch za veľmi výhodné ceny. Mimoriadne sú obľúbené mahagónové hojdacie kreslá, ktoré sa dajú zakúpiť rozložené a pripravené na prevoz, či miestne hlinené figúrky bez tváre, predmety z guajakového dreva, rum, cigary, výborná káva,  šperky z jantáru a larimaru, čo je tyrkysovo modrý polodrahokam, endemický v Dominikánskej republike.

Liehovar Ron Brugal

V Puerto Plata sa nachádza jeden z najstarších liehovarov, ktorý vyrába najlepší rum v krajine. Prehliadka spojená s vysvetlením výrobného postupu a s ochutnávkou dodáva dovolenke ozajstný šmrnc.

Nočný ponor

Fantastický zážitok, keď zapadne slnko a vy sa môžete naplno ponoriť do tmavých morských hlbín, kde vám planktóny budú osvetľovať vašu cestu.

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Unitárna prezidentská republika.

Rozloha a populácia: Jej rozloha je 48 730 km² a má 9 183 984 obyvateľov. 

Jazyky: Španielčina.

Náboženstvo: Katolíci 95%, iné 5%

Vakcinácia: Nie je povinná.

Elektrický prúd: Elektrické zásuvky a zástrčky typu A alebo B. Štandardná voltáž v zásuvkách je 110 V a frekvencia je 60 Hz. Budete preto potrebovať menič napätia alebo menič napätia s adaptérom na typ A alebo B adaptér.

Mena: dominikánske peso

Kurz: 1€ = 58.129DOP

Časový posun: -6h

Klimatický diagram

Zobraziť viac

Kedy vycestovať

Dominikánska republika má typické tropické počasie so striedaním sucha a dažďov. Dažďové obdobia sú v mesiacoch máj – jún a september – október. Turistická sezóna má dve hlavné obdobia, letné v mesiacoch júl – august a zimné v mesiacoch december – apríl.

Letisko a dĺžka letu

Dĺžka letu sa pohybuje v rozmedzí 10 - 11 hodín. V Dominikánskej Republike je 11 letísk, tie najvýznamnejšie sú:

  • Puerto Plata Airport
  • Santiago Airport
  • Santo Domingo
  • Punta Cana

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Havane, Calle 66, No. 521, Entre 5B y 7, Miramar, Playa

Tel: +53 72041884
Mobil: +53 52630584 (konzulárna služba mimo úradných hodín v NALIEHAVÝCH prípadoch: +53 52630584, prípadne: +53 52630534)
Email: emb.havana@mzv.sk

Víza a doklady

Pre vstup do Dominikánskej republiky potrebujete pas s platnosťou minimálne 6 mesiacov po návrate. Zároveň budete potrebovať víza (cena 10 USD). Pre občanov SR za účelom turistiky je možný vstup bez víz, pri príchode je možnosť zakúpiť turistickú kartu, ktorá platí na 30 dní.

Colné predpisy

Pri návrate nie je povolené odvážať v hotovosti viac ako 10 000 dolárov alebo akúkoľvek inú menu v rovnakej hodnote. Odporúčame všetky pesá minúť, pretože vývoz i dovoz dominikánskej meny je zakázaný. Čo sa týka vývozu alkoholu a tabaku, na osobu je povolené: 2 litre alkoholu s obsahom alkoholu do 22 %, 1 liter s obsahom alkoholu nad 22 %, 200 kusov cigariet a 50 kusov cigár. Zakázaný je tiež vývoz surového zlata a minerálov, a to i larimaru a jantáru, koralov a iných predmetov vylovených z mora.

Doprava

Metro

V hlavnom meste Santo Domingo jazdí metro. Linka sever – juh meria 15 km a má spolu 16 staníc, trasa západ – východ (linka A2) má 14 staníc. 

Taxi

Stanovisko taxi nájdete v každom prístave, na letiskách a v podstate i vo všetkých hoteloch.  Autá sú označené nápisom „Taxi turistico“ a identifikačným číslom na dverách.

Autobusy

Po ostrove je sieť autobusových liniek. Trasy vedú cez veľké mestá v pravidelných intervaloch, za jazdu sa platí fixná suma. 

Prenájom automobilov
Požičovne automobilov nájdete na všetkých letiskách. V Dominikánskej republike však neodporúčame prenájom áut bez vodiča, najmä kvôli zlému stavu niektorých ciest a chaotickej prevádzke. Aby ste si mohli požičať auto, musíte byť starší ako 25 rokov. K zmluve budete potrebovať kreditnú kartu a vodičský preukaz (nemusí byť medzinárodný, stačí z krajiny pôvodu). V Dominikánskej republike sa jazdí vpravo. 

Shopping a suveníry

Najčastejšie suveníry a darčeky, čo môže priniesť z tejto krajiny, sú výrobky z jantára, chutný rum rôznych odrôd a druhov, cigary a miestnych potravín  napr. kandizované ovocie, chutné džemy, šťavy a cukríky. Milovníkov remesiel potešia miestne taniere, poháre alebo vázy alebo miniatúrne chaty, ktoré sú atrapami miestnych historických budov. 

Sviatky

Štátne sviatky
01. január Nový rok
21. január Sviatok Panny Márie z Altagracie
27. február Deň nezávislosti
marec/apríl  Veľký piatok
01. máj Sviatok práce
24. september Sviatok Panny Márie z Mercedesu
06. november Deň ústavy
25. december Vianoce


Každé mestečko i dedinka má svojho patróna, preto tu oslavujú každý týždeň. Oslavuje sa spevom, tancom a maskovanými sprievodmi. Najznámejšie oslavy sú koncom mája v El Seibo a Santa Cruz de Mago. Veľkú zaujímavosťou sú myticko-religiózne sviatky, odohrávajúce sa behom Veľkej noci v dedinách. Cez február si môžete vychutnať karneval v Santo Domingu, ktorý doprevádzajú veľké sprievody. V meste La Vega sa každé nedeľné februárové popoludnie konajú pestré sprievody tzv. Dieblos Cojuelos. Na prelome júla a augusta sa koná hudobný tanečný festival Merengue v Santo Domingu.

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR