Dánsko

Dánsko

Skutočná morská krajina

Stiahnuť PDF

Severoeurópsky štát veľký skoro ako Slovensko je najjužnejšou časťou Škandinávie. Kdekoľvek ste, nikdy nie ste ďalej od mora ako 50 km. Jedná sa teda skutočne o morskú krajinu. Polostrov Jylland týčia si sa medzi Nórskom a Švédskom vyniká svojou strategickou polohou a morské úžiny Skagerrak a Kattegat sú bránami do Baltského mora.

woman statue on rock near body of water during sunsetDánska ikona. Foto: unsplash.com

 

Poznávacie zájazdy do Dánska

Lego, Malá morská víla, Hamlet, Shakespearov princ, pivá Tuborg a Carlsberg sú nezameniteľnými dánskymi ikonami, ktoré robia Dánsko ešte viac „dánskym“. Okrem toho sú tu aj svetové kultúrne dedičstvá. V meste Jelling sú hroby s runovými nápismi, ktoré odkazujú na pohanskú kultúru, iné zas kresťanskú krajinu v období 10. storočia. Stredoveká katedrála Roskilde je prvý kostol v Škandinávii postavený z tehál, ktorého stavebný postup sa rozšíril aj do iných krajín, a ktorý okrem kráľovského mauzólea disponuje 500 rokov starými hodinami. Renesančný zámok Kronborg pri pobreží Sundského prielivu zo 16. storočia je ďalším symbolom krajiny. Práve tu Shakespeare umiestnil Hamleta, čo sa odrazilo na jeho sláve.

group of man marching on the pavementHrdé Dánsko. Foto: unsplash.com

Dánske kráľovstvo má všade príjemnú atmosféru a je zároveň šťastnou severskou krajinou s nádhernou zbierkou ostrovov opradenými legendami a fascinujúcou históriou. Je jediná krajina na Zemi, ktorá vlastní oveľa väčšie vonkajšie územie, ako je jeho vlastná rozloha v Európe, veď Grónsko je snáď 50 krát väčšie ako samotné Dánsko. Živobytie krajiny zabezpečuje poľnohospodárstvo a rybolov a to už od čias doby ľadovej. 

white and black lighthouse on green grass field under cloudy sky during daytimeDánska krajina. Foto: unsplash.com

 

Top lokality

Mons Klint

Na južnom pobreží ostrova Zéland v Dánsku dominuje útes Mons Klint. Najvyšší útes v krajine a ideálne miesto na prechádzku. Pozrite si výhľad na Baltské more a krajinu Južného Zélandu. Navštívte najnovšie dánske svetové dedičstvo UNESCO, Stevns Klint, len jednu hodinu od Kodane. Počas prechádzky týmto územím môžete naraziť na rôzne skameneliny, ktoré sú tu uchované už státistíce rokov. Ak zájdete ďalej do útesu a nebudete sa prechádzať len po jeho okrajoch, nájdete zaujímavé turistické chodníčky s krásnym výhľadom.

rocky shore near rocky mountain during daytimeMons Klint. Foto: unsplash.com

Øresundská úžina

Øresundská úžina je jedná z dánskych úžin, ktorá spája Baltské more s prielivom Kattegat. Nachádza sa medzi ostrovom Sjælland v Dánsku na juhozápade so Škandinávskym polostrovom na severovýchode. Úžina je 118 kilometrov dlhá a široká maximálne 49 kilometrov. V plavebnej dráhe je hĺbka 8 metrov a maximálna hĺbka je 38 metrov. V úžine sa nachádzajú ostrovy Amager, Saltholm, Slotsholmen, Peberholm, ktorý je vytvorený umelo a jediný ostrov patriaci Švédsku, Ven. Cez Øresund vedie most, ktorý spája Kodaň a Malmö.

Øresundská úžina a most. Foto: unsplash.com

Sjælland 

Sjælland je najväčším ostrovom Dánska a 95. najväčším ostrovom sveta. Podľa mytológie bol ostrov vytvorený bohyňou Gefion po tom, čo podviedla švédskeho kráľa Gylfiho. Odobrala kus pozemku a prepravila ho do Dánska. Voľná ​​oblasť bola naplnená vodou a bola nazvaná Mälaren. Sjælland je dokonca najľudnateľším ostrovom Dánska. Nachádzajú sa tu mestá ako Kodaň, Greve, Roskilde alebo Taastrub. Najnavštevovanejším mestom je bezpochybne hlavné mesto, Kodaň.

Image
Sjælland. Foto: depositphotos.com

Aarhus 

Aarhus je druhé najväčšie mesto v Dánsku, ktoré leží na Jutskom polostrove. A aj keď je zatienené slávnou Kodaňou, určite stojí za zmienku. Hovorí sa mu aj „mesto úsmevov“, má typickú škandinávsku architektúru, ale aj vynikajúce reštaurácie. V roku 2017 sa toto mesto stalo Európskym hlavným mestom kultúry. Je plný pamiatok, o čom svedčí aj jedinečné centrum starého mesta, ktoré pripomína múzeum pod holým nebom. Práve sem boli z celého Dánska presťahované zrubové stavby na vytvorenie múzea. Vynikajúci príklad historickej architektúry predstavuje mestská Latinská štvrť s dláždenými ulicami a domami z 18. storočia.  

close-up photo of colorful housesAarhus. Foto: unsplash.com

Aarhus okrem histórie vyniká aj moderným dizajnom ako majú bytové domy The Iceberg, trávnatá strecha múzea antropológie a praveku, či sklená koncertná sála. Dokonalé spojene umenia a architektúry prináša galéria Aros a úchvatný 360 stupňový výhľad z časti Rainbow Skywalk. Za mestom je ešte krásny les Marselisborg.

building hallwayAros galéria. Foto: unsplash.com

Za mestom je ešte krásny les Marselisborg, ktorý miestni obyvatelia často vyhľadávajú a radi tu trávia čas. 

brown deer on green grass field during daytimeMarselisborg. Foto: unsplash.com

Skagen

Malebný rybársky prístav Skagen leží na najsevernejšom bode Dánska. Z jednej strany ho obklopuje Severné more a z druhej Dánsky prieliv. V 30. rokoch 19. storočia sa mesto stalo útočiskom umelcov a malo dokonca svoju vlastnú kolóniu impresionistov s názvom „Maliari zo Skagenu“. Malebné rybárske chatky, úzke uličky a more im poskytovali nekonečnú inšpiráciu.

white and brown lighthouse under blue sky during daytimeSkagen. Foto: unsplash.com

Odense

Čarovné mesto Odense pomenované podľa boha Odina robí svojmu menu skutočnú česť a to pre bohatú kultúru ako aj literárnu históriu. Je to rodisko známeho spisovateľa Hansa Christiana Andersena. Malý žltý domček, kde sa narodil, dnes slúži ako múzeum so zbierkou pamiatok, artefaktov, ilustrácií a originálnych spisov. V meste sa nachádza napríklad zaujímavé Železničné múzeum, Brandt´s Art Hall v západnej časti mesta, kde sú remeselné obchodíky, reštaurácie, kaviarne a výstavy umenia, architektúry a rôznych iných remesiel. Pozdĺž nábrežia pri katedrále sa nachádza aj socha Andersena a je to veľmi príjemné miesto na oddych ako aj park Munke Mose. Za mestom sa nachádza malebný hrad Egeskov, považovaný za najlepšie zachovaný vodný hrad v Európe, ktorý sa týči vďaka krásnym vežiam. Zároveň bol aj inšpiráciou pre slávneho rodáka.

white and brown concrete house under blue sky during daytimeOdense. Foto: unsplash.com

Aalborg

Starobylé mesto Aalborg sa datuje od čias Vikingov, keď sa ich lode plavili v okolí Severného mora. Mesto je známe 1500 rokov starými kamennými kruhmi ako aj múzeum Grabrodre Kloster, ktoré leží 3 m pod zemou, kam sa dá dostať výťahom v blízkosti obchodného domu Salling a môžete tak preskúmať vykopané hroby stredovekých mníchov. V období 14. storočia bol v meste postavený kostol Budolfi, čo je najmenšia dánska katedrála, ktorá má melodický zvonček, ktorý každú hodinu medzi 8.00 a 22.00 vydáva príjemnú melódiu. Krásne sú aj dláždené ulice, domy v starom meste z obdobia 16. storočia, ako aj príjemné reštaurácie a kaviarne.

aerial view of city buildings during daytimeAalborg. Foto: unsplash.com

 

Hlavné mesto

Kodaň

Kodaň, hlavné mesto Dánska, či Copenhagen, ako mu hovoria doma, je krásne historické mesto, ktoré ťaží zo svojej prímorskej polohy a z histórie. Mesto je sídlom kráľovskej rodiny. Pamätník i miesto posledného odpočinku tu má Hans Christian Andersen a nachádza sa tu aj bronzová socha malej morskej panny z jeho rozprávok, ktorá sa stala symbolom Kodane.

lake between city under blue sky during daytimePohľad na Kodaň z výšky. Foto: unsplash.com

V centre mesta je veľké množstvo parkov, ktoré boli vytvorené po zániku mestských hradieb v roku 1894. Medzi najznámejšie patria Rosenborg have a Botanisk have. Kodaň je taktiež centrom vzdelania, sídlom Kodanskej univerzity a mestom množstva múzeí.

boats in canal in Denmark during daytimeKodaň. Foto: unsplash.com

Socha malej morskej panny v Kodani je jej symbolom známym na celom svete. Málokto však vie, že len nedávno oslávila 100 rokov a bola inšpirovaná rozprávkou Hansa Christiana Andersena o Malej morskej víle, no pri jej vyhotovení bol iniciátor plánu vytvoriť sochu Carl Jacobsen inšpirovaný skutočnou postavou baletky menom Ellen Price, ktorá v kráľovskom divadle tancovala práve toto vystúpenie v roku 1909. Zamiloval sa do nej, a preto chcel pre ňu sochu. Sochár Edvard Eriksen poverený touto úlohou ako model použil svoju ženu Eline. Odhalená bola 23. augusta v roku 1913.

Malá morská víla. Foto: CK SATUR

Rundetaarnet, okrúhla veža zo 17. storočia nachádzajúca sa v centre mesta Kodaň je ďalším stavebným projektom kráľa Christiana IV. Keďže v 17. storočí prekvitala astronómia, budova bola postavená ako astronomické observatórium. Je známa pre jazdecké schody, otáčavú špirálovú chodbu vedúcu k vrcholu a pre rozsiahle výhľady, ktoré poskytuje na Kodaň. Hvezdáreň je stále využívaná astrológmi a môžete sa do nej dostať pomocou schodiska.

Okrúhla veža v Kodani. Foto: unsplash.com

Pôvodne postavený ako zámok pre nórskeho generála Ulrika Frederika Gyldenlove, Charlottenborg Palace je teraz základňou Kráľovskej dánskej akadémie výtvarných umení, a tiež galérie súčasného umenia. Charlottenborg postavený v  holandskom barokovom štýle sa nachádza sa v samom srdci Kodane. Galéria je častým miestom pre rôzne výstavy a podujatia. Výstavy zobrazujú všetky druhy moderného umenia. Palácu tiež prináleží verejnosti voľne prístupné otvorené nádvorie.

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Amalienborg slot, Dánsko

HistóriaKultúra

Amalienborg slot

Kráľovský zámok Amalienborg je jednou zo zastávok, ktorú musíte absolvovať, ak si chcete pozrieť minimálne miestnu architektúru, výmeny stráží charakteristických strážcov s veľkými čiapkami, určite sa oplatí nazrieť aj dnu, pokiaľ chcete vedieť niečo viac o kráľovskej rodine, jej pokladoch, osobných veciach a podobne. V rámci spoznávania Kodane je Amalienborg pomerne populárnym miestom medzi turistami. Nachádza sa v zaujímavej architektonicky riešenej línií v blízkosti mohutného kostola Marmorkirken, z ktorého priamou cestou vidíte až do stredu námestia obklopeného jednotlivými budovami celého zámku Amalienborg.

Roskilde, Dánsko

HistóriaKultúra

Roskilde

Západným smerom od Kodane nájdete jedno z najznámejších miest tohto ostrova, mesto Roskilde. Patrí k historickým mestám v Dánsku, jeho história začína už v období Vikingov.  Starodávne mesto sa pýši katedrálou, v ktorej je pochovaná väčšina dánskych kráľov a kráľovien, Vikingským múzeom či Roskildským festivalom. Toto veľmi živé mesto leží 30 km západne od Kodane a je jedným z najdôležitejších miest v Dánsku.

Frederiksborg slot, Dánsko

HistóriaKultúra

Zámok Frederiksborg

Každé mesto má svoje typické symboly. Kodaň ich má hneď niekoľko a jednou z nich je neodmysliteľne zámok Frederiksborg v Hillerod. Zámok je vystavaný na troch malých ostrovčekoch jazera Slots. So stavbou začal Kristián IV. v 17.storočí. Až do roku 1840 tu boli korunovaní všetci dánski králi. Roku 1859 zámok veľmi zničil požiar a následne sa Dáni rozhodli, že z neho vytvoria múzeum dánskych dejín, ktoré je tu dodnes. Nezabudnite tiež navštíviť zrekonštruovanú barokovú záhradu priliehajúcu k zámku.

Carlsbergova glyptotéka, Dánsko

HistóriaKultúra

Carlsbergova glyptotéka

Carlsberg Glyptotek v srdci Kodane zobrazuje staroveké a moderné umenie v skutočne jedinečnom prostredí. Tento bezpochyby typický symbol Kodane bol založený v roku 1888 Carlom Jacobsenom. Múzeum obsahuje dve hlavné oddelenia, ktoré spájajú umenie v pôsobivom architektonickom prostredí. Katedra starožitností ponúka vynikajúce zbierky egyptského, gréckeho, etruského a rímskeho umenia, ktoré ponúka nádhernú prechádzku cez 3500 rokov umenia a histórie. Moderné oddelenie sa zameriava na dánsku maľbu a sochárstvo 19. a 20. storočia, ako aj francúzske umenie z rovnakého obdobia.

Fredensborg slot, Dánsko

HistóriaKultúra

Zámok Fredensborg

Zámok, na severe ostrova Sjaelland (cca 30 km od dánskeho hlavného mesta Kodaň), ktorý nechal v rokoch 1720 - 1722 postaviť na východnom brehu jazera Esrum dánsky kráľ Frederik IV. v talianskom štýle, je jednou z najkrajších ukážok severského baroka. Názov Fredensborg (Zámok mieru) má upomínať na víťazstvo Dánska nad Švédskom. V súčasnosti zámok obýva dánska kráľovská rodina, po zámku Amalienborg je to najčastejšie využívaná kráľovská rezidencia. Existuje tradícia, že ak strávi hlava cudzieho štátu noc na zámku, musí vyškriabať briliantom na okenné sklo svoje meno.

Radničné námestie, Dánsko

HistóriaKultúra

Radničné námestie

Dominantnou stavbou Radničného námestia v Kodani je Kodanská radnica, ktorá je založená na kombinácii talianskej renesančnej a stredovekej dánskej architektúry. Budova radnice je bohato zdobená rôznymi sochami a maľbami. Veľkosť a centrálna poloha námestia je populárnym miestom pre usporadúvanie rôznych akcií, osláv a demonštrácií. Často sa používa ako hlavný bod na meranie vzdialeností od Kodane.

Helsingor, Dánsko

HistóriaKultúra

Helsingor

Helsingor, mesto Hamleta, hradov a umenia. Prístavné mesto Helsingor je vzdialené necelých 50 km od hlavného mesta, Kodane. Turistov do tohto mesta láka história, ktorú tu po sebe zanechal Shakespeare vo svojich príbehoch. Hrad Kronborg je najčastejšie navštevovanou pamiatkou v meste Helsingor. Stredoveká mestská časť je ideálna na dlhé prechádzky, počas ktorých môžete spoznať celú históriu.

HistóriaIné atrakcie

Ribe

Najstarším mestom v Dánsku nie je Kodaň, ale práve Ribe, ktoré leží na juhozápade Jutského polostrova. Už v 9. storočí tu nemecký biskup založil chrám a od tej doby sa Ribe pomaly stávalo centrom života. V skorších časoch sa tunajšia krajina zapáčila Vikingom, no najväčšiu slávu si Ribe vydobylo v období keď tu sídlilo dánske kráľovstvo. Dánske Ribe v minulosti nadväzovalo kontakty aj s našim susedným Českom. Kráľ Waldemar II si do Dánska priviezol Přemyslovská princeznú Dagmar. Že Dagmar nebola len jednou z mnohých panovníčok, ale výnimočná žena dokazuje aj bronzová socha, ktorú si môžete zblízka prezrieť na mieste bývalého hradu.

Stiahnuť PDF

Pláže

Pláž v Skagene

Okolie mesta Skagen je obklopené nedotknutými piesočnatými plážami a výbežkami, kde si pokojne žijú zvieratá, divoká zver a najmä veľa vtáctva. Zároveň tu nájdete krásne pieskové pláže, ktoré patria v Dánsku medzi jedinečné.

birds flying over the sea during daytimePláž pri Skagene. Foto: unsplash.com

Ostrov Romo

Krásny prírodný ostrov Romo leží na Jutskom polostrove, na juhu pri Waddenskom mori. Vyznačuje sa širokými plážami a dunami ako aj bažinatou krajinou. Je to ideálne miesto pre outdoor aktivity, ako je obľúbený kitesurfing či plachtenie. Každý september sa tu koná aj festival na púšťanie šarkanov. Ostrov ponúka krásne prechádza, množstvo zveri, či najmenšiu a najstaršiu dánsku školu Toftum Skole. Miesto si obľúbili domáci, kde radi zbierajú mušle alebo aj jantár, alebo pozorujú „čierne slnko“, keď roje škorcov úplne zakryjú oblohu. Je to ideálne miesto v prírode bez davu ľudí.

yellow and white sail boat on sea during daytimeOstrov Romo a vodné športy. Foto: unsplash.com

Østre Søbad a jazero Almindsø

Pri jazere Almindsø je sieť drevených mól, ktoré vytvárajú dokonalé miesto na kúpanie v jednom z najčistejších jazier v Dánsku. Jazero je nedotknuté a je domovom viac ako 400 druhov vodnej flóry a fauny. Dobre značený chodník vedie po brehoch jazera odkiaľ sa naskytajú krásne výhľady na jazero. Pozoruhodná je napríklad vyhliadka Kroghs Bænk.

beach dock on beach under blue skyØstre Søbad a jazero Almindsø. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Pre deti

Legoland

Predstavujeme Vám malebnú a jedinečnú časť Dánska – Jutský polostrov a jeho najnavštevovanejšiu atrakciu – zábavný park Legoland. Navštívte mestečko Billund, kde sa zrodila svetoznáma stavebnica pre deti a užite si deň plný zábavy. Dnes, Legoland je po kodaňskom Tivoli s 1 mil. návštevníkov ročne, druhou najväčšou turistickou atrakciou Dánska. História Lega siaha do začiatkov 20. storočia, kedy majiteľ malej stolárskej dielne vyrábajúcej rebríky a iné stolárske výrobky dostal nápad zhodnotiť drevný odpad výrobou hračiek.

Legoland. Foto: CK SATUR

Verte alebo nie!

Takzvaným duchovným otcom myšlienky ,,Verte alebo nie!“ bol začiatkom 20. storočia novinár, podnikateľ a dobrodruh Robert Ripley. Pod hlavičkou Verte-neverte mu od roku 1918 vychádzali v USA novinové články, v ktorých americkej verejnosti predstavoval fascinujúce, úkazy z celého sveta. To ho tak preslávilo, že mohol v roku 1933 otvoriť prvú zo siete bizarných múzeí. Expozície kuriozít a zaujímavostí nájdete tiež priamo v Kodani, v múzeu pod názov Verte alebo nie! Nechajte sa prekvapiť kuriozitami ako napríklad mužom s najväčšou nohou na svete, listom napísaným na zrnku ryže alebo mužom s kovovým nosom.

Múzeum rozprávok Hansa Christiana Andersena

Snáď neexistuje človek, ktorý by nepoznal známeho dánskeho prozaika, dramatika, básnika, a hlavne rozprávkara Hansa Christiana Andersena. Priamo v Kodani sa nachádza múzeum rozprávok Hansa Christiana Andersena, kde sa nachádzajú expozície, ktoré pripomínajú najslávnejšie rozprávky tohto spisovateľa – Cisárové nové šaty, Malá morská víla či Snehová kráľovná. Všetko je prezentované so zvukom a svetelnými efektmi na farebných tabuliach. Dokonca máte možnosť si prehliadnuť aj jeho pracovňu.

Strašidelné laboratórium v Kodani

Existuje veľa hravých experimentov a aktivít pre deti všetkých vekových kategórií v populárnom a úplne novom vedeckom centre v Kodani. Preskúmajte vedu a technológiu čo najviac fenomenálnym spôsobom. Vyskúšajte si život v tuneli zmyslov, či sa nechajte zlákať do  labyrintu svetla. Dve poschodia s 16 interaktívnymi výstavami a strešnou terasou pre vonkajšie aktivity. To je to, čo môžete očakávať pri návšteve Experimentária, kde môžete ľahko stráviť s deťmi väčšinu dňa.

brown spiral staircase with glass windowsExperimentarium. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Gastronómia

V Dánskej gastronómii, ktorá je pomerne nápaditá je množstvo jedál aj zo Švédska, Nórska či Nemecka. Ich kuchyňa sa považuje za najlepšiu severskú. Je to aj vďaka pre významný potravinársky priemysel. Vyrábajú čokolády, pečivo, marmelády, syry, slaninu, pivo. Najslávnejšia dánska čokoláda je Anthon Berg.

person inside bakery shopPekáreň v Kodani. Foto: unsplash.com

Medzi najpoužívanejšie potraviny sa radí mäso, zemiaky, ryby, zelenina a obľúbená kapusta. Spôsob prípravy mäsa bravčového či hovädzieho sa líši od údeného, vyprážaného, marinovaného či grilovaného. Dánska slanina je slávna po celom svete. Z rýb a plodov mora obľubujú Dáni slede, tresku, lososa alebo krevety.

cooked food on white ceramic plateDánska slanina. Foto: unsplash.com

Za severskú špecialitu sa považujú ryby, ktoré vedia pripraviť na stovky spôsobov. Delia ich podľa studeného či teplého údenia. Ryba po teplom údení je ako pečená a po studenom je skôr surová. Lahodné sú čerstvé údené ryby, krevety, ktoré môžete ochutnať v rôznych bistrách či reštauráciách.

meat dish with vegetables in bowlRybie špeciality. Foto: unsplash.com

V Dánsku je obľúbený obložený chlieb s plátkami mäsa, ryby, syru alebo kreviet, s uhorkou, paradajkou, majonézou. Údeného sleďa v chlebíku nájdete pod názvom „bornholmer“.

Obložený chlebík. Foto: unsplash.com

Frikadeller sú karbonátky z bravčového alebo teľacieho mäsa vypražené na olivovom oleji a podávajú sa s varenými zemiakmi. Flaeskasteg je bravčová pečeň podávaná s kapustou. Veľmi lahodná je príloha – nakladaná červená repa s chrenovou omáčkou a kôprom.

brown and green food in brown plastic containerMäsové guľky. Foto: unsplash.com

Kráľovstvo si potrpí aj na sladké pečivo z lístkového cesta plnené vanilkovým krémom, hrozienkami alebo džemom. Hovorí sa mu aj „viedenský chlieb“, pretože tu v 19. storočí Viedenčania zakladali pekárne, ktoré sa tu udomácnili, a tak sa začal používať aj tento názov. Výborný nielen s vanilkovým krémom, ale aj s mandľovou príchuťou alebo marcipánový.

Dánske sladké pochúťky. Foto: usnplash.com

Dáni milujú kávu a pivo. Káva sa čerstvá namelie priamo v kaviarni a zalieva sa vodou v špeciálnych nádobách. Najznámejšie pivá sú Carlsberg a Tuborg, ktoré sa ponúkajú v rôznych farbách a s rôznym množstvom alkoholu. Tiež je tu obľúbená pálenka akvavit, ktorá sa podáva silne vychladená a ku tradičným jedlám.

coffee beans on gray steel wokČerstvá káva. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Zábava

Plavba po kanáloch Kodane

Nenadarmo je symbolom Kodane postava Malej morskej víly. Kodaň je popretkávaná kanálmi, po ktorých denne premávajú výletné loďky. Mesto si obzriete z iného uhla pohľadu. Skoro pozdĺž celého kanálu sa tiahne ulica Nyhavn, na ktorej môžete vidieť typické dánske domčeky. Počas vianočného obdobia sa na tejto ulici konajú vianočné trhy, ktoré si môžete vďaka plavbe po kanály pozrieť z pohodlia a bez pretláčania sa medzi húfmi turistov. Kodaň má niekoľko mostov, pod ktorými sa plavia výletné lode a niekoľkokrát budete musieť skloniť hlavu, kvôli mostu, ktorý je iba pár centimetrov nad vašou hlavou.

Nyhavn, CopenhagenKodaň popretkávaná kanálmi. Foto: unsplash.com

Kodanská ulica Strøget

Kodanská ulica Strøget, dlhá 1,1 kilometra, je tou najstaršou a najdlhšou pešou zónou sveta. Nachádza sa v centre starého mesta Kodane, dlho patrí k najvýznamnejším uliciam mesta. Strøget je najznámejšia pre nakupovanie. Veľké medzinárodné značky ako Prada, Max Mara, Louis Vuitton, Mulberry, Hermès sú zastúpené na konci ulice smerujúcej do Kongens Nytorv. Strøget však nie je len nakupovanie. Počas vašej nákupnej horúčky uvidíte niekoľko kodanských krásnych pamiatok a atrakcií, ako napríklad Helligåndskirken, kostol Panny Márie, kde sa zosobášili korunný princ Frederik a korunná princezná Mária.

people in front of building during daytimeUlica Strøget. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Christiania

Je málo takých fenoménov, ako je práve Christiania v Kodani. Tento pokus o zriadenie autonómnej a samosprávnej oblasti v hlavnom meste Dánska je jedinečnou ukážkou snahy ľudí žiť naozaj slobodne. Pri jej vzniku šlo o nádej pre ľudí žiť v slobodnejšom a nezávislom svete, kde by si zákony určovali sami a kde by nevládla moc peňazí, ale spolupráca a tolerancia. Avšak  v roku 2009 toto územie pripadlo opäť pod štátnu kontrolu. Postupom času sa však zo „Slobodného štátu Christiania“ stala jedna z najpopulárnejších turistických atrakcií dánskej metropoly.

Image
Christiania. Foto: depositphotos.com

Fontána Gefion

O fontáne Gefion Springwand v Churchillovom parku sa hovorí, že je v Kodani najkrajšia. A je to pravda. Voda tryská v mohutných gejzíroch okolo bohyne Gefiony a jej volských záprahov a steká kaskádovito nadol. Fontána stvárňuje príbeh z dánskej mytológie. Bohyňa Gefiona premenila svojich synov vo voly, aby s nimi zorala čo najviac pôdy za jedinú noc. Zoranú pôdu jej totiž sľúbil švédsky kráľ Gylfim. Bohyňa však pôdu hodila do mora a vznikla krajina s jazerom Vänern. Ak sa chcete nabažiť vodnej krásy s tajuplným príbehom, tak návšteva fontány Gefion určite stojí za to.

Image
Fontána Gefion. Foto: depositphotos.com

Pivovar Carlsberg

Kodanský pivovar Carlsberg je najväčším pivovarníckym magnátom v Dánsku. Dáni radi pijú pivo. Vo veľkom. Ich národným pivovarníckym magnátom je Carlsberg s viac ako 150 rokov starou tradíciou. Nie je zrovna nutné "piť ako Dán", ale byť v Dánsku a nedať si tu na uhasenie smädu pivo by bol hriech. V Kodani, kde Carlsberg sídli, majú nielen štamgasti možnosť tento najväčší dánsky pivovar navštíviť a dozvedieť sa tak priamo "pri zdroji", ako sa tu pivo kedysi vyrábalo a ako sa vyrába dnes. Súčasťou prehliadky je samozrejme aj ochutnávka tohto zlatistého moku.

clear drinking glass with beerCarlsberg. Foto: unsplash.com

Národný park Thy

Národný park Thy je ideálne miesto pre poznávanie nádherných divokých a vetrom ošľahaných pláží a dún. Nachádzajú sa tu vyznačené turistické trasy pre cykloturistiku a pešie túry. V národnom parku sa nachádza viac ako 200 jazier, sú tu lesy a vresoviská. Zaujímavé sú aj vápencové útesy. V parku je možné prespať v malých kempingoch či rustikálnych prístreškoch pozdĺž 98 km dlhej trasy a užívať si divokú prírodu pod holým nebom. Obľúbený je aj výlet loďou s miestnymi obyvateľmi z historickej dedinky Stenbjer. Pre extrémne vodné športy je vhodná dedina „Studený Havaj“ – Klitmøller. V parku žijú srnky, tulene, orol morský či žeriavy.

Národný park Thy. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: konštitučná monarchia

Rozloha a populácia: 43 094 km2
5 830 884 obyvateľov

Jazyky: dánčina

Náboženstvo: evenjelické

Mena: dánska koruna

Kurz: 1€ = 7.4414DKK

Časový posun: 0h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Ideálne obdobie na spoznávanie Dánska je od jari do jesene. 

Letisko a dĺžka letu

Najbližšie letecké spojenia sú napr. z Viedne, Budapešti a Varšavy.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Kodani, Vesterled 26-28, 2100 Kodaň

Tel: +45 39209911
Email: emb.copenhagen@mzv.sk

Víza a doklady

Slovenskí občania môžu vstupovať na územie Dánska buď s platným cestovným pasom alebo platným občianskym preukazom. Odporúčame, aby si občania v dostatočnom časovom predstihu skontrolovali platnosť a neporušenosť cestovného dokladu, nakoľko v prípade neplatnosti cestovného dokladu im bude zamietnutý vstup na územie Dánska. Cestovný doklad musí byť platný minimálne pri vstupe i výstupe z krajiny.

Colné predpisy

Štandardné predpisy EÚ. Pri príprave pobytu v Dánsku treba zohľadniť skutočnosť, že v Dánsku na rozdiel od ostatných krajín neplatí euro, ale národná mena (dánske koruny, DKK). Osobitné ustanovenia platia v prípade Faerských ostrovov a Grónska, ktoré nie sú súčasťou EÚ, predovšetkým pre dovoz tabakových výrobkov a alkoholických nápojov.

Doprava

Preprava v Kodani ako aj v celom Dánsku je veľmi jednoduchá a spravidla plynulá (okrem prehustenej dopravy v Kodani najmä v čase dopravnej špičky) aj vďaka vysokej úrovni mestskej a medzimestskej infraštruktúry, ktorá sa ďalej rozvíja.

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR