Čierna Hora

Čierna Hora

Od Jadranu až po Dinárske vrchy

Stiahnuť PDF

Malý európsky štát o rozlohe 13 812 km2 je plný krásnych hôr, malebných morských zákutí, útulných dediniek a miest s príchuťou stredoveku. Čierna Hora sa radí medzi najkrajšie krajiny na celom Balkáne a to nielen pre Jadranské pobrežie, ale aj Dinárske vrchy. Je to hornatá krajina, kde dve tretiny územia ležia v nadmorskej výške približne 1000 m. 

Hotel The Chedi Luštica Bay *****
Čierna Hora. Foto: CK SATUR

 

Dovolenky v Čiernej Hore


Čiernej Hore dominujú tri farby: modrá, smaragdovo zelená a sivá. Pre svoju prírodnú krásu bola Čierna Hora vyhlásená za ekologický štát. Rozprávkovo členité pobrežie Jadranského mora ponúka množstvo pláží, zátok, zátok a ostrovčekov. Najjužnejší a pravdepodobne najslávnejší fjord na svete, krásny záliv Kotor, ako aj celé morské pobrežie je chránený skalnými masívmi. Nad ním sa dvíhajú krasové hory: Rumija, Sutomoran, Orjen a Lovcen.

body of water near mountain during daytimePohľad na Kotorský záliv a hory. Foto: unsplash.com

V týchto malebných krasových oblastiach a v údoliach Zeta a Bjelopavlici, Žabljak sa zračí pravá atmosféra čiernohorských hôr. Vysoké hory ako Durmitor, Bjelasica, Komovi a Visitor ponúkajú nezabudnuteľný prírodný zážitok so svojimi skrytými jazerami, početnými pastvinami, lesmi, špicatými štítmi, rozmanitou flórou a faunou, horskými riekami a impozantnými kaňonmi.

green trees on mountain during daytimeŽabljak. Foto: unsplash.com

Vo vyšších oblastiach Čiernej Hory je podnebie horského charakteru a na pobreží prevláda stredomorské. Najvyššie pohorie krajiny a zároveň Dinárskych vrchov je Bobotov Kuk, ktorý leží v národnom parku Durmitor. Dosahuje výšku 2522 m a radí sa medzi svetové prírodné dedičstvo. 

lake near mountainNárodný park Durmitor. Foto: unsplash.com

Toto pohorie vytvárali ľadovce. Je tu množstvo podzemných vodných tokov a riek. Unikátne je 1300 m hlboké údolie rieky Tara, čím sa radí medzi druhý najhlbší kaňon v Európe. 

Tara. Čierna Hora. Foto: unsplash.com

Čarovné prímorské dedinky a Kotorský záliv, ktorý obkolesujú vysoké skalné masívy ťahajúce sa do výšky až 2000 m, patria medzi najkrajšie časti Jadranu. 

aerial view of city near body of water during daytimeKotorský záliv. Foto: unsplash.com

Aj samotný Kotor dýcha atmosférou stredoveku s jemným nádychom antiky, keďže mesto založili Gréci. V minulosti to bolo veľmi dôležité mesto pre obchod a kultúru. Práve tu sa učilo maľovanie ikon. Zemetrasenie v roku 1979 poškodilo kostoly aj stredoveké hradby, ale podarilo sa ich opraviť. 

castle near mountain alpsKotor. Foto: unsplash.com

Jedna z najznámejších pamiatok Kotoru je katedrála svätého Tryphona. Súčasná katedrála bola postavená na mieste kostola postaveného v roku 809, kde bola po prevoze z Istanbulu uložená useknutá hlava svätého Tryphona. Nie je všeobecne známe, že ostatky svätca boli na ceste do Dubrovníka, ale boli zadržané v Kotore a odvtedy sú tam.

gray bricked buildingKostol v Kotore. Foto: unsplash.com

Čierna Hora je krajina s dlhou tradíciou, miesto stretnutia rôznych kultúrnych a náboženských vplyvov na pomedzí ortodoxného východu a katolíckeho západu. Stopy ľudskej prítomnosti pochádzajú zo vzdialených čias paleolitu, dôkazy čoho sa našli v archeologickom nálezisku Crvena Stijena (Červená skala).

people walking on street near brown concrete building during daytimeHistorický Kotor. Foto: unsplash.com

Za skutočné klenoty krajiny sa považujú mestečká Budva a Sveti Stefan. Mesto Cetinje ležiace 25 km od mora sa považuje za zrod tunajšiej kultúry.

red and white concrete building under blue sky during daytimeMúzeum kráľa Nikola I. Cetinje. Foto: unsplash.com

Prvé známe etnické skupiny, početné ilýrske kmene pochádzajú z 5.-2. storočia p.n.l. Po tomto období sa región stal súčasťou novovzniknutej provincie Prevalis, pod patronátom cisárskeho Ríma. Dôkazom tohto obdobia sú početné sídla, ktoré vznikli okolo predchádzajúcich ilýrskych osád – Doclea, Medun, Budva, Ulcinj či Risan. Po rozpade veľkej Rímskej ríše si tento región podmanili byzantskí panovníci, ktorí v polovici 6. storočia čelili nástupu Slovanov.

brown and white concrete building near green trees during daytimeKostol sv. Ivana. Čierna Hora. Foto: unsplash.com

Po niekoľkých storočiach etnickej asimilácie početných pokresťančených Slovanov s pôvodným a rímskym obyvateľstvom sa začiatkom 9. storočia odštartoval vznik prvej štátnej organizácie – historicky známej ako Doclea na čele s kniežaťom Petarom. Doclea, od 11. storočia známa ako Zeta, ako kniežatstvo a kráľovstvo, s úctyhodnou dynastiou Vojislavljević a vlastnou cirkevnou štruktúrou – slávnou arcidiecézou Bar, existovala až do konca 12. storočia, kedy jej územie dobyli Srbi, dynastia Nemanjić.

brown concrete building near body of water during daytimeMeniaca sa tvár krajiny. Čierna Hora. Foto: unsplash.com

V druhej polovici 14. storočia a v priebehu 15. storočia obnovila Doclea-Zeta svoju štátnu suverenitu. Od 15. storočia Čiernu Horu ovládali panovnícke rody Balšić a Crnojević. S príchodom mocných osmanských útočníkov sa vytvorili nové politické a historické okolnosti. Boli proti nim vedené stáročné boje. Od 17. storočia Čiernu Horu ovládala dynastia Petrović-Njegošovcov. Svetskí vládcovia boli tiež duchovnými vládcami 155 rokov.

yellow and red flag on gray concrete wallVlajka Čiernej Hory z pohoria Lovćen. Foto: unsplash.com

Na berlínskom kongrese v roku 1878 sa Čierna Hora stala medzinárodne uznávanou krajinou. Po prvej svetovej vojne a páde dynastie Petrović-Njegoš sa Čierna Hora stala súčasťou novovzniknutých juhoslovanských štátov – Kráľovstva Srbov, Chorvátov a Slovincov a následne Kráľovstva Juhoslávie. Po obnovení časti svojej štátnej suverenity, po druhej svetovej vojne, mala Čierna Hora štatút republiky a bola federálnym členom Federatívnej ľudovej republiky Juhoslávie, Socialistickej federatívnej republiky Juhoslávie, Federatívnej republiky Juhoslávie a Štátneho zväzu Srbska a Čiernej Hory. Čierna Hora väčšinovým rozhodnutím svojich občanov obnovila svoju nezávislosť 21. mája 2006 a stala sa medzinárodne uznávaným štátom.

Jednoduché domy v krásnom prostredí Čiernej Hory. Foto: unsplash.com

 

Top lokality

Budva 

Z malej rybárskej dediny sa stala Budva na konci minulého storočia jednou z najvyhľadávanejších destinácií v Čiernej Hore. Založená bola už v 4. storočí a dnes patrí medzi mimoriadne bohaté archeologické náleziská. Obklopuje ju sýto modrý Jadran a svieža zeleň, ktorá pôsobí veľmi exoticky. Symbolom mesta je mestská pevnosť. 

To najlepšie z Čiernej Hory, poznávací zájazd
Budva. Foto: CK SATUR

Najmalebnejšia časť mesta leží v obklopení hradieb na malom výbežku v spleti starých kamenných domov, námestí, čarovných uličiek. O elegantný vzhľad sa starajú Morská a Pevninská brána z 15. storočia. Ikonou mesta je kostol Jána Krstiteľa. Iste vás tu okúzlia krásne modré pláže, ocenené Modrou vlajkou. Pláž sa tu ťahá až v dĺžke 40 km. Medzi najkrajšie patrí Blue Beach alebo Mogren.

brown concrete building near body of water during daytimeBudva. Foto: unsplash.com

Perast

Perast je krásne barokové mestečko ležiace v Kotorskom zálive v Čiernej Hore. Ako bývalé centrum námorníkov stále žiari peknými budovami, kostolmi a romantickým nábrežím. Vzniklo v 13. storočí. V centre mesta stojí 16 kostolov, najznámejší z nich je kostol sv. Mikuláša s 55 m vysokou zvonicou, čo je najvyššia veža v celom zálive odkiaľ je aj krásny výhľad na mesto a pobrežné scenérie.

Perast. Foto: unsplash.com

Celkom idylicky pôsobia dva malé ostrovy, ostrov sv. Juraja s benediktínskym kláštorom z 12. storočia, ktorý však nie je sprístupnený a ostrov Panny Márie, ktorý je možný navštíviť a prezrieť si krásne maľby a malé múzeum.

Perast a malebné ostrovy. Foto: unsplash.com

Sveti Stefan

Nádherný ostrov Sveti Stefan meria 12 400 m2 a jeho pobrežie je dlhé 2 km. Jeho sláva sa začína datovať od 15. storočia, kedy bola opevnená dedina postavená na obranu proti Turkom. Najskôr sa sem nasťahovalo len 12 rodín, ale už začiatkom 19. storočia ostrov obývalo okolo 400 ľudí.

aerial view of city buildings near body of water during daytimeSveti Stefan. Foto: unsplash.com

Známa je i budova s názvom Villa Miločer, ktorá bola postavená na pevnine v polovici 30. rokov 20. storočia ako letné sídlo srbskej kráľovnej Marije Karadordevičovej. Tá je obklopená stovkami olivovníkov a má vlastnú pláž. V prvej polovici 20. storočia začala populácia klesať v dôsledku odchodu mnohých obyvateľov do armády alebo sťahovania do zámoria. V roku 1954 tu zostalo len 20 ľudí, takže juhoslovanská vláda ich presťahovala na pevninu a premenila dedinu na luxusný hotel. V časoch najväčšej slávy v 70. rokoch bol hotel navštevovaný známymi osobnosťami ako Sylvester Stalone, princezná Margaret, Claudia Schiffer a Sofia Loren. Počas rozpadu Juhoslávie ostrov upadol. Dnes však opäť žiari a láka turistov z celého sveta. 

Sveti Stefan. Foto: unsplash.com

Tivat

Tivat je najmladšie mesto v zálive Boka. Na jednej strane ho obklopuje more a na druhej hora Vrmac. Mesto sa premenilo z námornej základne na jedno z najluxusnejších jachtárskych rezortov v Stredozemnom mori. Tivat sa môže pochváliť aj peknými upravenými pieskovými plážami, ktoré sú obklopené zeleňou a hustou vegetáciou. Nájdete tu množstvo reštaurácií, barov, detské ihriská. 

white yacht on body of waterTivat. Foto: unsplash.com

Tivat má členité pobrežie, krásnu prírodu a bohaté možnosti pre športovcov. Porto Montenegro je prvý komplexný prístav hlbokej vody v Jadranskom mori. Je tu nádherná prírodná piesočnatá pláž Plavi Horizonti.

white and red boat on dock during daytimeTivat. Foto: unspalsh.com

Herceg Novi

Herceg Novi je mesto, ktorému sa často hovorí „Mesto slnka“, a to pre veľký počet slnečných dní. Centrom mesta je Staré Mesto, ktoré vyniká budovami z 15. a 17. storočia. V meste sa nachádza pevnosť Spanjola z roku 1538 a pevnosť Forte Mare z roku 1687. Herceg Novi je bohatý na zeleň, rastie tu množstvo mimóz, ktoré už koncom januára rozvoniavajú mestom a dokonca sa tu koná aj špeciálny festival s názvom Praznik Mimosa. Charakteristickým znakom historického centra mesta sú tiež schody, ktoré miestni nazývajú Skaline. Vo väčšine úzkych uličkách natrafíte na početné schody.

white and brown boat on body of water during daytimeHerceg Novi. Foto: unsplash.com

Petrovac

Petrovac je krásne mestečko na pobreží Čiernej Hory, v ktorom si kedysi stavali vily aj Rimania. Nachádza sa tu promenáda obklopená storočnými borovicami a palmami. Je tiež ideálnym miestom pre rodinnú dovolenku, kde sú pláže s krištáľovo čistou morskou vodou. Známe sú napríklad Lučice, Buljarica či hlavná pláž Petrovac s jemnými červenkastými kamienkami.

brown and green rock formation on blue sea under blue sky during daytimePetrovac. Foto: unsplash.com

Bar

Bar je moderné prístavné mesto s množstvom zelene. Pýši sa svojou historickou časťou, pevnosťou Háj Nehaj, zrúcaninami z 15. storočia ako aj hradom kráľa Nikolu. Ikonou mesta je aj starý olivovník, ktorý môže mať cez 2000 rokov. V jeho okolí je veľa zaujímavých turistických atrakcií, ako napríklad Skadarské jazero, stredoveké kláštory a kostoly. Bar ponúka aj krásne pláže a nádherné vyhliadky na okolité hory. 

people on beach during daytimeBar. Foto: unsplash.com

Ulcinj

Ulcinj je najjužnejšie mesto na pobreží Čiernej Hory. Nachádza sa tu najdlhšia pláž pri Jadranskom mori – Velika Plaza s dĺžkou 13 km. Pýšiť sa môže aj jedinečným riečnym ostrovom Ada Bojana s krásnymi piesočnatými plážami, ako aj zátokou Valdanos so starými olivovníkmi. Mesto Ulcinj je aj vďaka zrekonštruovaniu veľmi zaujímavé s reštauráciami, kaviarňami, galériami. Pobrežie je tu dlhé až 33 km a z toho 18 km tvoria pláže. Tie najkrajšie a najväčšie sú piesočnaté v dĺžke 15 km.

white and brown concrete building near body of water during daytimeUlcinj. Foto: unsplash.com

Sutomore

Populárne letovisko Sutomore má hotelové komplexy, nádherné pláže a jedinečnú prírodu. Na túto pláž často jazdia ľudia, ktorý majú reumatické ťažkosti.

aerial photography of beachSutomore. Foto: unsplash.com

Hlavné mesto

Podgorica

Podgorica je hlavným mestom Čiernej hory. Keďže väčšina mesta bola počas druhej svetovej vojny zničená, Podgorica je relatívne nová, s modernými budovami na každom kroku s rozsahlymi parkami. Podgorica hostí množstvo kultúrnych podujatí a divadiel ako napríklad Crnogorsko Narodno, Gradsko a Dodest. Najzaujímavejšou časťou Podgorice je pre turistov Národný park Skardarsko alebo Skadarské jazero, najväčšie jazero na Balkáne s ohromujúcim množstvom vtákov a rastlín.

Image
Čierna Hora Foto: CK SATUR

Názov Podgorica bol prvýkrát zaznamenaný v roku 1326, ale predtým bola známa ako Ribnica, osada, ktorá bola súčasťou dynastie Nemanjic. Po zachovaní názvu Podgorica počas niekoľkých invázií bolo mesto v roku 1946 pokrstené Titograd ako súčasť Socialistickej federatívnej republiky Juhoslávia.

Milenijum most v Podgorici. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Tipy na výlety

Kotor. Čierna Hora.

HistóriaIné atrakcie

Kotor

Kotor nie je typickým prímorským mestom, nenájdete tu piesočné pláže, zato viaceré historické a kultúrne pamiatky, ktoré pomohli, aby sa mesto zaradilo do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Najvýznamnejšou pamiatkou sú masívne múry, ktoré obklopujú mesto od mora na vrchol Sv. Ivana. Múry sú pôsobivé cez deň, ale aj v noci, keď sú osvetlené. Vychutnajte si prechádzku úzkymi uličkami starého mesta, kde sa schovávajú jedni z najstarších stredovekých kostolov v regióne - katedrála Sv. Tryphona, ktorá je symbolom mesta, kostol sv. Lukáša, Sv. Anny, Sv. Márie a ďalšie. Kotor je mesto námorníkov a obchodníkov, z tejto doby je v starej časti Kotora postavených deväť palácov, z ktorých je najznámejší palác Grgurina, v ktorom sa nachádza Námorné múzeum. A je tiež mestom festivalov, osláv a karnevalov.

Národný park lovcen

Príroda

Národný park Lovćen

Aj pod názvom ako čiernohorský Olymp je známy skalný masív, ktorý sa majestátne týči nad mestom Kotor. Národný park Lovćen síce rozlohovo veľký nie je, avšak má unikátne prírodné aj historické hodnoty s krasovými útvarmi, lúkami, lesmi a výnimočnou flórou i faunou. Štíty Štirovnik s výškou 1749 metrov a Jezerski vrh s výškou 1657 metrov a s mauzóleum básnika Petra Petroviće Njegoša sú čiernohorské krásky dominujúce celému národnému parku. Odtiaľto sú úchvatné výhľady na more aj na Skadarské jazero. Zažijete tu dve podnebia, ako aj horské tak aj morské. V parku vyniká typická ľudová kultúra s dedinami, salašmi alebo pastierskymi letnými osadami s dobytkom. Najznámejšia rekreačná časť je Ivanova Korita, posiata chodníkmi, cyklotrasami a tiež tu nájdete lanovku. 

Vrch v čiernej hore

Príroda

Jezerski vrch

Symbolom Čiernej Hory je pre miestnych aj zahraničných turistov Jezerski vrch s výškom 1657 metrov. Leží v národnom parku Lovćen. Dostať sa k nemu je možné aj autom. Tento vrch nie je len o krásnych výhľadoch, ale aj pripomienkou na vládcu Čiernej Hory, ktorým bol básnik a filozof Peter Petrović Njegoš. Na Jezerskom vrchu je mauzóleum tohto významného muža. V 19. storočí sa zaslúžil o modernizáciu zeme a vybudoval oficiálne sídlo. Narodil sa v blízkosti parku Lovćen, v dedine Njeguši, kde sa vyrába slávna na vzduchu sušená miesta šunka, pršut. Počas krásneho a jasného počasia si vychutnáte zeleň, skaly, more a hory v jednom. Vidieť odtiaľto dokonca aj do Talianska.

Mesto cetinje v čiernej hore

Príroda

Cetinje

V nedostupných horách dvíhajúcich sa do výšky 670 metrov ležalo v 15. storočí hlavné mesto Čiernej Hory. Vtedajší vládca Ivan Crnojević sa cítil ohrozený Turkami a snažil sa ich expanzii vyhnúť. Cetinje sa tak stáva dôležitým centrom bojov proti tureckej okupácii. Neskôr tu vznikol kláštor a kniežací palác. Sídlil tu čiernohorský vládca a vykonávali sa tu najdôležitejšie snemy. V súčasnosti mesto nie je veľké, ale pre obyvateľov Čiernej Hory je symbolom slobody. Najstaršia historická stavba je Vlašský kostol. Cetinjský kláštor sa preslávil aj prvou tlačiarňou v krajine. Je tu vytlačená najstaršia kniha v cyrilike. Kniežací palác z 19. storočia dokazuje, že sa jedná o rezidenciu hodnú pre aristokraciu. Na vyhliadke Orlí kras je mauzóleum biskupa Daniela, ktorý založil dynastiu Petrovičovcov.

Skadarské jazero v čiernej hore

Príroda

Skadarské jazero

Najväčšie jazero na Balkáne leží na hranici Albánska a Čiernej Hory, ktorej patrí dve tretiny. Rozlieva sa v dĺžke asi 50 km a jeho šírka je 10 km. Hĺbka jazera je najviac 12 metrov, čím sa vyznačuje pomerne teplou vodou. Počas leta sa teplota vzduchu vyšplhá až ku 40 ℃. Unikátne je aj tým, že jeho dno v najhlbšej časti až 60 metrov je pod úrovňou morskej hladiny. Keďže okolie je vápencové, jazero je krasového pôvodu. V dávnej minulosti bolo jazero morským zálivom. Dnes je spojené s morom riekou Bojanou. V Európe väčšiu vtáčiu rezerváciu ako tvorí Skadarské jazero nenájdete. Svoje domovy tu má až 270 druhov vtákov. Žijú tu volavky, kormorány, pelikány. Jazero je plné pstruhov, sladkovodných úhorov a skadarských kaprov, ktoré sú gurmánskou špecialitou.

Stiahnuť PDF

Pláže

Pláže v Budve

Veľmi pekné pláže s nádhernými zátokami, s tyrkysovou farbou mora sa nachádzajú aj v oblasti Budvy. Medzi najkrajšie pláže tu patrí Blue Beach alebo Mogren, ktorá je pokrytá zlatým pieskom a malými kamienkami. Podobne aj dno je pokrytné malými kamienkami. 

boat on the ocean photographyBudva a pláže. Foto: unsplash.com

Pláž Jaz

Pláž Jaz je dlhá viac ako 1 km a skladá sa z troch častí. Skalnatá časť Jaz I. je najbližšie ku Budve a tvoria ju veľké kamene i kamienky. Je tu aj zóna pre nudistov. Druhá pláž je Jaz II. pokrytá malými kamienkami a zmiešaná s pieskom. Najodľahlejšou časťou je pobrežie pokryté jemným zlatým pieskom, ktorú obľubujú rodiny s deťmi. Zostup do vody je pozvoľný, miestami sa vyskytujú veľké kamene. Nachádzajú sa tu na prenájom aj ležadlá a slnečníky.

Pláž Jaz. Foto: unsplash.com

Pláže na ostrove Sveti Stefan

V rezorte Aman Sveti Stefan sú tri pláže s ružovým pieskom: Sveti Stefan, Kráľovská pláž,  a pláž Kráľovnej. Pláž Sveti Stefan je otvorená pre verejnosť aj pre hostí. Na oboch stranách úžiny je severná a južná strana pláže. Ležadlá a stoličky na oboch stranách (za poplatok) prevádzkuje plážový tím Aman Sveti Stefan. Kráľovská pláž je otvorená aj pre nerezidentov a hostí. Na pláž sa dá dostať buď loďou zo Sveti Stefan, alebo prechádzkou po chodníku, ktorý vedie na pláž Kráľovnej.je úplne súkromná a je k dispozícii iba pre hostí ubytovaných v hoteli. Nájdete tu kúpele Aman a nemotorizované vodné športy, ako je paddleboarding.

people on beach during daytimePláž Kráľovnej na ostrove Sveti Stefan. Foto: unsplash.com

Malá pláž v meste Ulcinj

Veľmi zaujímavá pre mnohých plavcov je aj Malá pláž v Ulcinji alebo ako sa inak nazýva mestská pláž. Dĺžka pláže je 376 m. Pláže je pokrytá jemný pieskom a nachádza sa v jednej z najkrajších zátok v Ulcinji, medzi polostrovmi Ratislava a Starogradska Tvrdjava (Staromestská pevnosť).

body of water near mountain during daytimePláž v Ulcinj. Foto: unsplash.com

Záliv Luštica

Záliv Luštica ponúka súkromné pláže ako napríklad The Chedi priamo v srdci prístavu na krásnom pobreží Čiernej Hory a malebnými horami. Od mesta Kotor je vzdialený cca 15 km. 

 S
The Chedi Beach. Foto: CK SATUR

V zálive Luštica sa nachádza napríklad aj pláž The Marina Beach. Je to sezónna súkromná pláž, kde sú ležadlá, slnečníky, uteráky. Zábavu si môžete užiť na mori cez vodné športy. 

 LS
Záliv Luštica. Foto: CK SATUR

 

Stiahnuť PDF

Pre deti

Pozorovanie vtáctva pri Skadarskom jazere

Skadarské jazero je rajom na pozorovanie vtáctva. Žije ich tu okolo 270 druhov a  dôvodom tak veľkej rozmanitosti vtákov je ekologická a geologická zvláštnosť, ako aj nenarušený ekosystém. Najčastejšie tu môžete vidieť kormorány, volavky červené, biele a modré, potápky, kačice divé, sliepky maurské. Čestné miesto má pelikán dalmatínsky. S dĺžkou 160-190 cm, hmotnosťou 10-12 kg a rozpätím krídel až 3 m fascinuje množstvo ornitológov, ktorí každoročne prichádzajú kvôli týmto nezvyčajným vtákom. Pre svoje perovité kučery na zátylku bol pomenovaný „kučeravý“ pelikán. Tento druh obýva sladkovodné jazerá a ústia riek a je celosvetovo ohrozený. Pelikán dalmatínsky je hlavnou atrakciou Skadarského jazera.

green grass field near lake under blue sky during daytimeSkadarské jazero. Foto: unsplash.com

Plavba loďou po Kotorskom zálive

Ideálne Kotorský záliv spoznáte počas plavby loďou, kde vás z diaľky nadchne malé mestečko Perast, v ktorom nejazdia autá, ale pýši sa 16 kostolmi či stavbami pripomínajúcime taliansku architektúru, ostrovček Panny Márie s modrými kupolami a ostrov sv. Juraja s kláštorom. Ak sa vydáte smerom na otvorené more, narazíte na ostrov Mamula, kde bola postavené väznica. Príjemne sa môžete okúpať v azúrovej vode pri Modrej jaskyni. Záliv je kľudný, bez vĺn a v lete ideálny na relax. Okolité pláže sú väčšinou malé s jemnými skalkami, ako napríklad Morinj a Orahovac.

white and blue boat on water near green mountain under blue sky during daytimePlavba po Kotorskom zálive. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Čierna Hora pozostáva z viacerých kuchýň. Je pre ňu typická balkánska a stredomorská. To, že obyvatelia Čiernej Hory sú pohostinní zistíte aj pri podávaní porcií. Tie sú obrovské ale zároveň veľmi chutné a čerstvé. 

sliced meat on brown wooden chopping boardSyr, šunka a čerstvá zelenina. Foto: unsplash.com

Pri pobreží dominujú jedlá z rýb, morských plodov, olivového oleja a dochucuje sa citrónom, cesnakom, bobkovým listom a petržlenovou vňaťou. Výborné sú rôzne rybie polievky, grilované chobotnice, rizoto s morskými plodmi alebo aj čierne rizoto s kalamármi.

brown bread on brown wooden trayMorské plody. Foto: unsplash.com

V centrálnej časti krajiny dominujú údená šunka „pršut“, syr Njeguški a vďaka Skadarskému jazeru aj ryby, ako úhor či údený kapor. Nájdete tu aj skvelé palacinky kráľa Nikolu z kukuričnej múky, plnené vlašskými orechmi, medom a poliate sú skvelou omáčkou zo sušených sliviek varených vo víne, alebo s čerstvým ovocím. 

two pancakes on white platePalacinky. Foto: unsplash.com

„Kačamak“ je jedlo na báze polenty zmiešané so zemiakmi, syrom a hustou smotanou „kajmak“. Pripravuje sa v horách a hodí sa ku nemu aj domáce kyslé mlieku. V horách je jedlo iné, ťažšie aby dodalo energiu aj počas chladných zím. Mäso a zelenia sa pečie špeciálnou formou pod horúcim uhlím „ispod sača“. Lahôdkou je tu jahňacie mäso s chrumkavým domácim chlebom.

bread with sliced tomato and green vegetableČerstvý chlieb. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Zábava

Loďou po jazere

Výlet loďou po Skadarskom jazere je úchvatným zážitkom. Výhľad na početné ostrovčeky so stredovekými kláštormi a vzácnymi druhmi vtákov je jedinečným spojením histórie a prírody. Rybárske dedinky s autentickou architektúrou, pláže, zátoky a bujná vegetácia, kapry. Nevynechajte ani miestne špeciality, víno či typickú pálenka. Alebo vyskúšajte aj plavbu v národnom parku Durmitor. 

Durmitor. Foto: unsplash.com

Pláž Virtu

Pláž Virtu sa nachádza v historickom mestečku Dobrota, ktoré je od Kotoru vzdialené cca 2 km. Na oboch stranách pláže sa nachádzajú reštaurácie a soboty sú na pláži vyhradené pre prvotriedne večierky s rôznymi DJ-mi zo sveta.

Huma Hotel & Villas
Virtu. Foto: CK SATUR

Krásne scenérie a fantastické "insta fotky"

Celá Čierna Hora je plná nádherných scenérií, ktoré môžete zachytiť v prírode ako aj v prístavoch, či na krásnych plážach. Užite si zábavu, spoznajte krajinu a vytvorte "plné vrece nielen zážitkov ale i úžasných insta fotiek".

Huma Hotel & Villas
Fotenie zábavou v Čiernej Hore. Foto: CK SATUR

Porto Montenegro

Prístav Porto Montenegro je jeden z najväčších na Jadrane, luxusné jachty striedajú luxusné obchody, reštaurácie, bary, kaviarne a dokonca tu nájdete aj Buddha Bar. Vychutnať si tu môžete krásne prechádzky a západ slnka. 

 LS
Porto Montenegro. Foto: CK SATUR

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Njeguši

Malebná dedinka je slávna ako rodisko vládcu, básnika a filozofa Petra Petroviće Njegoša II. Nachádza sa medzi Kotorom a Cetinje. V jeho rodnom dome sa nachádza múzeum dokumentujúce jeho život. V Njeguši sa vyrába šunka, pršut, ktorá sa suší na vzduchu. Čiernohorci tvrdia, že je to najlepšia šunka na svete. Doba sušenia trvá minimálne 12 mesiacov. Ako vynikajúca chuťovka sa servíruje nakrájaná na plátky. Čiernohorci si tu privyrábajú na živobytie aj výrobou a predajom kvalitného syra vyrobeného z ovčieho mlieka. Okrem úžasných jedál tu nájdete aj veľmi milých a prívetivých obyvateľov. Dedina Njeguši vyniká tiež tradičnou folklórnou kultúrou.

Image
Njeguši. Foto: data/imgs

Západ slnka v Komovi

Vychutnajte si nádherný západ slnka v pohorí Komovi. Čakajú vás nádherné prírodné scenérie od vysokých skalných hôr, cez zelené trávou posiate údolia a pasúce sa kone.

animals on fieldPohorie Komovi. Foto: unsplash.com

Karuč

Karuč sa nachádza pri Skadarskom jazere. Jedná sa o nádhernú oblasť, kde bolo zaregistrovaných približne 281 druhov vtákov a 50 druhov rýb. Je to najreprezentatívnejší ornitologický objekt v Čiernej Hore. Ideálne je ho preskúmať plavbou. V roku 1995 bolo Skadarské jazero zaradené do zoznamu mokradí medzinárodného významu. Okrem kochania sa prírodnými krásami jazera, jeho brehov pokrytých trstinou a leknami, je možné vidieť aj kŕdle vodného vtáctva. Neďaleko rybárskej dedinky Karuč, ktorá je východiskovým bodom plavby, sa nachádza potopená loď „Skender-beg“. Je to najväčší parník, ktorý sa plavil po vodách Skadarského jazera od čias Kráľovstva Čiernej Hory.

Karuč. Čierna Hora. Foto: unsplash.com

Gospa od Škrpjela

Malebný ostrovček Gospa od Škrpjela leží pri pobreží Perastu. Bol umelo vytvorený po tom, ako tu dvaja rybári videli Pannu Máriu. Dnes tu na jej počesť stojí krásny kostolík.


Kostol Panny Márie. Foto: CK SATUR

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: republika

Rozloha a populácia: 13 812 km2
628 211

Jazyky: čiernohorčina, srbčina

Náboženstvo: pravoslávne, moslimské, rímsko-katolícke

Mena: euro

Časový posun: 0h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Pobrežná časť má prímorskú klímu. V letných mesiacoch sa teploty dosahujú až 38-40 stupňov C. Hlavné mesto Podgorica je typická vysokými teplotami počas letných mesiacov. Teploty v zime pohybujú na hornatom severe krajiny i do mínus 15 stupňov C.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Podgorici, Beogradska 29, 81 000 Podgorica

Tel: +382 20601440
E-mail: emb.podgorica@mzv.sk

Víza a doklady

Čierna Hora uplatňuje voči občanom SR bezvízový styk na všetky druhy pasov do 90 dní. Občania SR môžu cestovať na územie Čiernej Hory na dobu do 30 dní pobytu aj na občiansky preukaz. Vyžaduje sa platnosť oboch dokumentov minimálne 3 mesiace pri odchode krajiny.

Colné predpisy

Oficiálnou menou je EURO, bez toho, aby bola Čierna Hora členom eurozóny. Pri vstupe do krajiny musí cudzinec disponovať dostatkom finančných prostriedkov na pokrytie svojho pobytu.

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR