Kvarner

Kvarner

Brána, soľ i kvety voňajúceho Jadranu

Stiahnuť PDF

Tu sa stretávajú rôzne svety. Opatija plná krásnych víl, kráľovská Crikvenica, námorná Rijeka, ale aj vetrom skúšaná Senj. K tomu treba pridať najväčšie chorvátske ostrovy Krk, Cres, delfínmi obľúbený Lošinj, lesnatý ostrov Rab. Práve tieto miesta si v 19.storočí vybrala európska aristokracia za miesta svojho oddychu. Vďaka nej tu boli postavené prvé nádherné vily a hotely. Lošinjskí námorníci priniesli do svojich záhrad z ďalekých námorných ciest viac než 80 druhov exotických rastlín. Kvarner je bránou, soľou a kvetmi voňajúceho Jadranu.

Dovolenky na Kvarneri

Top lokality

Rijeka

Mesto námorníctva a karnevalu. Prístavné mesto každoročne privíta okolo 120 tisíc účastníkov karnevalu, ktorý patrí medzi tie najvýznamnejšie na svete. Jeho tradícia je dlhá už viac, ako 100 rokov. Okrem karnevalu sa môže Rijeka pochváliť barokovým chrámom sv.Víta, univerzitou, múzeami, galériou a nábrežím, ktoré je ideálnym miestom na prechádzku.

Rijeka - Kasalisni park

Opatija

Bohatá na palmy a kamélie, už od 19.st. s hrdosťou rozvíja cestovný ruch. Zvláštnosťou Opatije je 12km dlhá promenáda pozdĺž mora, ale aj to, že má najdlhšiu turistickú tradíciu. Nájdete tu kostol sv.Anny, sv.Marka a kostol sv.Jakova. Obdivovať budete nielen krásy prírody, ale aj vily z čias Rakúska-Uhorska, ktoré nestratili nič na svojom pôvabe.

Opatija

Senj

Prekrásne prístavné mesto zo 4.storočia p.k.sa nachádza pri Velebitskom kanáli. V Senji 200 dní v roku fúka najsilnejší chorvátsky vietor Bura, ktorý dostáva do ovzdušia morskú soĺ. Inhaľovanie vzduchu počas tohto vetra má blahodárne účinky na dýchacie cesty. Pri prehliadke mesta si môžete prezrieť katedrálu sv. Márie, kostol, ktorý volajú Námornícky zo 16.st. Za hradbami mesta sa nachádza mohutný hrad Nehaj zo 16.st.

Crikvenica

Mesto s bohatou kúpeľnou tradíciou. Nájdete tu veľa kúpeľných domov, ale napr. Aj morské akvárium s dravými rybami. V meste sa nachádza viacero kostolov. Napr. Kostol Nanebovzatia p.Márie, kostol sv. Antona. Pobrežie je dlhé 28km a nájdete tu štrkové aj pisočnaté pláže. Romantické zátoky s krištáľovo čistou vodou sú oázov pokoja a relaxu.

Crikvenica

Krk

Je najvätším ostrovom Chorvátska a ako jeden z mála ostrovov je spojený s pevninou mostom. Napriek tomu nestráca typickú, jedinečnú atmosféru ostrova. Pobrežie tohto ostrova je členité s mnohými lagúnami, zálivmi a štrovými a pieskovými plážami. Priamo na ostrove sa nachádza veľa jaskýň, ale aj úrodných polí s olivami, vinicami, či ovocím. Ostrov je chránený horami a je tu teda veĺmi sucho. Turisti ho vyhľadávajú aj z dôvodu, že je tu ustálené počasie a v júli a v auguste tu vôbec neprší. Mestá Krk, Baška, Vrbnik, či Punat poskytnú svojim návštevníkom nielen veľa možností ubytovania, ale aj veľa historických pamiatok, či kultúrnych podujatí.

Krk - Vrbnik

Rab

Ostrov, ktorý ponúka prekrásne, čisté pláže. Rajská pláž v obci Lopar na ostrove je dlhá až 1500m.  Na svoje si tu prídu aj milovníci histórie. V meste Rab sú štyri románske zvonice, stredoveké kostoly, patriciusové paláce.

Ostrov Rab

Pag

Pag je ostrovom soli, syru, jahňaciny, krajky, tichej ale aj hudbou, tancom a zábavou nasýtenej dovolenky.  Rodiny s deťmi sem lákajú piesočnaté pláže. Nájdete tu miesta na pokojnú dovolenku, ale tí, ktorí si chcú užiť jednu z najlepší párty na svete navštívia známu pláž Zrće.

Pag

Cres

Nájdete tu hlavne veľmi dobré podmienky na kúpanie, výborné jedlo, pokoj. Jediným väčším letoviskom na ostrove je mestečko Cres, ktoré chránia pôvodné mestské hradby. V mestečku prejdete úzkymi kamennými uličkami, v ktorých na vás dýchne kus histórie.

Cres

Plitvice

Národný park, ktorý bol založený už v roku 1949 a v r. 1979 bol zaradený do svetového dedičstva UNESCO. Verejnosti je sprístupnený od r.1959. Krásu Plitvíc je ťažko opísať slovami. Park stále mení svoj tvar rastom travertinových hrádzí, eróziou blokov. Stále vznikajú nové terasy z machov, či rôznych tráv. Je tu 140 vodopádov, 20 jaskýň. Plitvice sú zaradené medzi 27 prírodných zázrakov sveta. Ich krása je očarujúca v každom ročnom období.

Plitvice

Hlavné mesto

Rijeka
Mesto námorníctva a karnevalu. Prístavné mesto každoročne privíta okolo 120 tisíc účastníkov karnevalu, ktorý patrí medzi tie najvýznamnejšie na svete. Jeho tradícia je dlhá už viac, ako 100 rokov. Okrem karnevalu sa môže Rijeka pochváliť barokovým chrámom sv.Víta, univerzitou, múzeami, galériou a nábrežím, ktoré je ideálnym miestom na prechádzku.

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Ak vaše kroky v rámci Chorvátska zamieria práve na Kvarner rozhodne by ste nemali premeškať príležitosť ochutnať tunajšiu gastronómiu. Do svojho jedálnička zaraďte šurlice - domáce cestoviny podávané s krevetami, divé špargle grašnjaky alebo ak máte radi jahnacie rozhodne nesmiete zabudnúť ochutnat creskú jahňacinu. Po výdatnom obede padne dobre pohár vína Belica alebo Vrbnička žlahtina, ktoré sa vyrábajú z autochtónnych kastavských odrôd hrozna. Takzvanou čerešničkou na torte dobrej večeri alebo obede by mal byť dezert. Naservírujte si čeršňové, gaštanové koláče alebo rabskú tortu - obľúbenú dobrotu tohto regiónu. 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Kvarner je súčasťou Chorvátska a Chorvátsko je parlamentná republika.

Rozloha a populácia: Rozloha Kvarneru je približne 3 700 km².

Jazyky: Úradným jazykom je chorvátčina.

Náboženstvo: Najrozšírenejším náboženstvom je rímskokatolícka cirkev.

Vakcinácia: Nie je potrebná.

Elektrický prúd: 220V

Mena: chorvátska kuna

Kurz: 1€ = 7.5245HRK

Časový posun: 0h

Kedy vycestovať

Kvarner sa nachádza v stredomorskom podnebnom pásme. Jeho priemerná teplota v zimných mesiacoch je od 4ºC do 5ºC. Ak máte radšej teplé počasie a vašu návštevu Chorvátska plánujete spojiť s kúpaním sa v mori, odporúča sa krajinu navštíviť v období od mája do septembra.

Klimatický diagram

Zastupiteľský úrad

Prilaz Gjure Deželića č. 10, 10000, Záhreb, Chorvátsko

Tel.:

+385 14877070

Mobil:

+385 993690906 (pohotovostná služba)

Email:

emb.zagreb@mzv.sk

Víza a doklady

Na cestu do Chorvátska Vám postačí občiansky preukaz (pokiaľ ste občanom EÚ) alebo pas. Víza nie sú vyžadované.

Colné predpisy

Chorvátske colné predpisy sú takmer úplne v súlade s normami EÚ.

Ceny

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 0,80 €
 • Voda (1,5l) = 0,85 €
 • 1l mlieka = 0,80 €
 • 1kg syra = 7,10 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 4,70 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii = 6 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 13 €
 • Kapučíno = 1,30 €
 • Fľaša vína = 4,70 €

Sviatky

1. január: Nový rok 
6. január: Traja králi 
pohyblivý sviatok: Veľká noc, zahŕňa Veľkonočný pondelok 
1. máj: Sviatok práce 
pohyblivý sviatok: Sviatok Božieho tela 
22. júna: Deň boja proti fašizmu 
25. júna: Deň Štátnosti 
5. augusta: Deň víťazstva a vďakyvzdania 
15. augusta: Nanebovzatie Panny Márie 
8. október: Deň nezávislosti 
1. november: Všetkých svätých 
25. a 26. december: Vianoce 

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2022 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

 • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
 • International Air Transport Association
 • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
 • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR