Česká republika

Česká republika

Hrady, rozprávkové kaštiele, festivaly a pivo

Stiahnuť PDF

Kedysi dôležité kultúrne a priemyselné centrum rakúsko-uhorskej monarchie si dnes hrdo kráča v Strednej Európe svojou vlastnou cestou. Mladá Česká republika, ktorá vznikla 1. januára 1993 po rozpade Československa, je lákavým sústom pre turistov z celého sveta. A to nielen pre Prahu, Karlove Vary, podmanivú prírodu, či Plzenské pivo, ale aj pre množstvo krásnych pamiatok, ktoré vďaka historickým udalostiam zanechali neuveriteľnú rozmanitosť, ktorá je hodná poznávania. 

Zobraziť viac

Kedysi dôležité kultúrne a priemyselné centrum rakúsko-uhorskej monarchie si dnes hrdo kráča v Strednej Európe svojou vlastnou cestou. Mladá Česká republika, ktorá vznikla 1. januára 1993 po rozpade Československa, je lákavým sústom pre turistov z celého sveta. A to nielen pre Prahu, Karlove Vary, podmanivú prírodu, či Plzenské pivo, ale aj pre množstvo krásnych pamiatok, ktoré vďaka historickým udalostiam zanechali neuveriteľnú rozmanitosť, ktorá je hodná poznávania. 

Poznávacie zájazdy do Čiech

 

aerial view of city buildings during daytimeČeský Krumlov. Foto: unsplash.com

Česká republika je spojená s legendárnym Švejkom a lúpežníkom Rumcajsom, filmovým festivalom v Karlových Varoch či národným nápojom - pivom. To najznámejšie je plzenské, ktoré sa dostalo do celého sveta. A tak ku typickému českému obrazu okrem Prahy, Karlovho mostu či Zlatej uličky neodmysliteľne patria aj tradičné pivárne nachádzajúce sa kdekoľvek v krajine. 

white and red boat on dock during daytimeRozmanité Česko. Foto: unsplash.com

Z geologického hľadiska Česká republika patrí medzi najstaršie európske oblasti. Príroda obdarovala krajinu Krušnými horami, Českým lesom, nádherné sú aj Krkonoše týčiace sa nad výšku 1600 m a pohorím Severozápadných Karpát.

green trees near lake during daytimeSolenická podkova. Foto: unsplash.com

Rajsky pôsobí aj Český raj v blízkosti Jičína, oblasť Labských pieskovcov známa ako České Švajčiarsko s úchvatnými skalnými útvarmi, ktoré vznikli pôsobením vetra a vody. Svoje čaro má aj Moravský les a kaňony či bublajúce vulkanické bahno pri Plzni. 

aerial view of trees during daytimeMalá Úpa. Česko. Foto: unsplash.com

Rieka Labe pramení v Krkonošiach a spolu s prítokmi prechádza Českou kotlinou. Tu sa kedysi usadili aj keltský Bojovia, ktorí územie pomenovali Bohemia. Kopcovitá časť Moravskej kotliny láka aj stredovekými hradmi či kaštieľmi, vinicami, kde sa rodí vynikajúce víno. 

white house in between trees paintingÚrodná Morava. Foto: unsplash.com

Česká republika sa môže pochváliť aj niekoľkými objektmi, ktoré sú zaradené do zoznamu UNESCO. Ako napríklad Staré mesto v Prahe, Český Krumlov, Telč, Kutná Hora či mestské hradba v Litomyšli. Skutočné klenoty sú aj Olomouc, Třebíč, či vila Tugendhat v Brne, barokové sedliacke domy v Holešoviciach, kaštiele v okolí Ledníc a Valtíc. 

white and brown concrete houses under white clouds during daytimeTelč. Foto: unsplash.com

Top lokality

Krkonoše

Výnimočný národný park Krkonoše je tou najvyššou českou ikonou. Sídli tu aj najvyššia hora krajiny Sněžka, ktorú všade stráži horský vládca Krakonoš. Krkonoše sú plné horských lúk, vodopádov, skalných hrebeňov, kotlín, ktoré môžete spoznávať pešky po vyznačených chodníkoch alebo aj na bicykloch. 

green trees on mountain under blue sky during daytimeKrkonoše. Foto: unsplash.com

Na Labskej lúke tu pramení aj najväčšia rieka, Labe. Nájdete tu aj erby tých miest, ktorými Labe pri svojej 1200 km púti preteká. Neďaleko zas hučí najvyšší český vodopád, Pančavský, ktorý dosahuje výšku 148 metrov. Veľmi tajomne pôsobí aj Dvorský les. Sú tu staré buky obrastené machom, ktorý vytvára niekde celkom bizarné tvary. Takto tu kedysi bukové lesy vypadali pred zásahom človeka. Od chaty Výrovka z výšky 1368 metrov sa vám naskytnú krásne výhľady ku Špindlerovmu Mlýnu alebo do Modrého dolu s dĺžkou cez 2 km, kde sa sneh udrží až do neskorej jari.

Špindlerov Mlýn. Foto: unsplash.com

Sněžka 

Hora Sněžka s výškou 1603 metrov je najvyššia na území Česka. Už celé veky je ozdobou Krkonošských hôr. Jej vrcholom sa ťahá česko-poľská hranica. Preto z jej vrchu môžete pozorovať panoramatické výhľady či do Poľska alebo Čiech. Kedysi sa používal nemecký názov Obrie hory. Názov Sněžka sa ujal od 19. storočia, lebo vrch bol „snehom pokrytý“. Najstaršia je tu kaplnka sv. Vavrinca s výškou 14 metrov. Nachádza sa tu Poľská meteorologická stanica, lanovka a kamenný obelisk. Ak by ste hľadali najvyššie položenú poštu Čiech, nájdete ju práve tu. A kľudne odtiaľto môžete poslať aj pohľadnicu s pečiatkou pošty Sněžka. Okrem sedačkovej lanovky, sem vedú aj turistické chodníky.

aerial view of forestPec pod Sněžkou. Foto: unsplash.com

České Švajčiarsko

Obec Hřensko je vstupnou bránou do Národného parku České Švajčiarsko. Svojou polohou na sútoku riek Kamenice a Labe je najnižšie položeným miestom v Českej republike. Aj napriek tejto polohe vytvára okolitá krajina zaujímavý jav, akoby ste boli na horách. Príroda je tu fascinujúca. Návštevníkov uchvátia nádherné prírodné scenérie, kaňon cez ktorý preteká rieka Kamenice alebo prírodný kamenný most.

silhouette of mountains during golden hourČeské Švajčiarsko. Foto: unsplash.com

Pravčická brána

Pravčická brána je úzky skalný útvar, ktorý sa nachádza v Českom Švajčiarsku približne 3 km severozápadne od Hřenska. S rozlohou 26,5 m, vnútornou výškou 16 m, maximálnou šírkou 8 m a 3 m dlhým oblúkom tvorí najväčší prírodný pieskovcový oblúk v Európe a je jednou z najvýraznejších prírodných pamiatok v Labských pieskovcových pohoriach. Pravčickú bránu určite poznajú všetci tí, ktorí videli film Kronika Narnie: Lev, čarodejnice a šatník. Na tomto mieste sa natáčali niektoré scény z tohto filmu.

green trees on rocky mountain under blue sky during daytimePravčická brána. Foto: unsplash.com

Moravský kras

Moravský kras je najznámejšou a najvýznamnejšou krasovou oblasťou Českej republiky. Oblasť je rozdelená do troch častí na severnú, južnú a strednú. Najznámejšou jaskyňou v Moravskom krase je Punkevná jaskyňa. Nachádza sa tu však aj veľa ďalších zaujímavých miest ako napríklad Katarínska jaskyňa, jaskyňa Balcarka, priepasť Macocha, Rudické propadání či Býčia skala. Okrem krásnej flóry tu nájdeme aj chránené druhy zvierat ako rôzne druhy netopierov či motýľov.

Image
Krásy Moravského krasu. Foto: depositphotos.com

Nemusíte sa obávať žiadnej zlej macochy z rozprávok. Macocha sa nachádza v Moravskom krase a je to najhlbšia priepasť v Česku. Nie je také náročné dostať sa ku nej. Je to skôr príjemná prechádzka lesom, ale len po jaskyňu Punkevní. Od nej si ku priepasti Macocha musíte prejsť pár výškových metrov. Keď však prídete ku priepasti, zistíte, že sa vám to nesmierne oplatilo. Pohľad na túto prírodu vám vyrazí dych. Na jej dne, ktoré má hĺbku až 138,7 m vyviera podzemná rieka Punkva, ktorá má krásnu smaragdovozelenú vodu. Po tejto riečke sa budete plaviť člnmi do vnútra Rozprávkového dómu, kde sa naučíte rozoznávať stalaktity od stalagmitov a stalagnátov.

Image
Macocha. Foto: depositphotos.com

Punkevná jaskyňa

Patrí medzi najvyhľadávanejšie jaskyne Moravského krasu. Nachádza sa 2 kilometre od Skalního Mlýna. Prístupná je cez skalný kaňon Pustý žleb, ktorý už tak zvýrazňuje, že sa bude jednať o dobrodružný zážitok. Unikátna je v tom, že návštevníci sa môžu dostať až na dno priepasti Macocha, ktorá je najhlbšou v strednej Európe. V podzemných útrobách na riečke Punkvě si môžete vychutnať romantickú plavbu loďkou. A v tej najkrajšej časti jaskyni sa vám naskytne nádherný pohľad na Pohádkový (Masarykov) dóm. Uvidíte, čo dokázal vytvoriť silný prúd vody, ktorý si pod tlakom hľadal cestu na svetlo. Celú jaskynnú scenériu dotvárajú mohutné stalagmity, stalaktity, záclony a kaskády. Na stenách vôkol vás môžete pozorovať tisíce tvarov pripomínajúce vlákna, hviezdice či rôzne iné fantastické tvary.

Image
Punkevná jaskyňa. Foto: CK SATUR

Národný park Šumava

Najväčší národný park v Čechách sa rozkladá pri juhozápadnej hranici Nemecka a Rakúska. Siaha od nadmorskej výšky 500 m.n.m po 1362 m.n.m. a zaberá plochu 680 km2. Oblasť Šumavy a Bavorského lesa na nemeckej strane vytvárajú najväčší lesný celok Strednej Európy. Má štyri zóny, pričom zóna 1 je najhodnotnejšia. Nachádza sa aj na zozname UNESCO. Národný park sa veľmi dobre dochoval aj preto, že tu bol minimálny zásah človeka. Dnes tu žije 21 000 obyvateľov. V národnom parku môžete navštíviť napr. Pramen Vltavy, Jezerní slať, Stožeckú skálu či Vltavský luh. Nachádzajú sa tu tri ľadovcové jazerá. Sú tu aj možnosti k splavovaniu riek.

Image
Národný park Šumava. Foto: CK SATUR

Adršpašské-teplické skály

Najväčší skalný areál v Čechách pôsobí impozantne i mohutne. Teplické skály od Adršpašských oddeľuje Vlčia roklina. Tvoria Národnú prírodnú rezerváciu Adršpašské-teplické skály. Jedná sa o najrozsiahlejšiu pieskovcovú oblasť v krajine. Chrámové steny vzbudzujú úctu a zároveň nadchýnajú pre svoju dokonalosť. Nachádza sa tu Anenské údolie, všade navôkol malebné zákutia a nádherné vyhliadky. Zvetrávanie a erózia vymodelovali pieskovcové kvádre do pitoreskných veží. Keďže sa prvotné pukliny prehĺbili vznikol labyrint chodníčkov. Teplické skály obľubujú aj horolezci.

Image
Adršpašské-teplické skály. Foto: CK SATUR


Inšpirácia: Najzaujímavejšie rozhľadne v Česku


 

Hlavné mesto

Praha

Praha patrí medzi najnavštevovanejšie turistické destinácie v Európe. Bývalá metropola Československa by mala byť na zozname každého slovenského cestovateľa. Očaria vás nádherné pamiatky, skvelá česká kuchyňa, mnohé atrakcie, rušné ulice a nákupné centrá. Mnohé mestské časti (Staré Město, Malá Strana, Hradčany s Pražským hradom, Nové Město, Josefov a Vyšehrad) tvoria pamiatkovú rezerváciu svetového dedičstva UNESCO.

brown concrete building near body of water during daytimePraha. Foto: unsplash.com

Malá Strana je historická časť mesta Praha, rozkladajúca sa na ľavom brehu Vltavy. Je to jedna z najstarších a najpôsobivejších častí Prahy. Táto oblasť bola vďaka svojej pozícii v podhradí sídlom českých kniežat. Osídlovaná bola už od 10. storočia a na mesto bola povýšená Přemyslom Otakarom II. v roku 1257. Na Malej Strane žilo mnoho význačných umelcov, vedcov i politikov - jeden z nich spisovateľ Jan Neruda, opísal život v tejto štvrti v 19 storočí aj v knihe Malostranské poviedky.

aerial view of city during night timePraha zahalená pod tmavým závojom. Foto: unsplash.com

Staromestský orloj alebo aj Pražský orloj je stredoveký orloj umiestnený na južnej strane veže Staromestskej radnice v Prahe. Orloj je prvýkrát spomenutý v listine z 9. októbra 1410. Turisti z celého sveta sa každú celú hodinu zídu, aby boli svedkami "predstavenia" - keď sa celý orloj rozhýbe.

white concrete buildingPodmanivá pražská architektúra. Foto: unsplash.com

Orloju uprostred dominuje astronomický ciferník a pod ním kalendárna tabuľa. Na astronomickom ciferníku, odvodenom od astrolábu, možno prečítať rôzne časy, astronomický cyklus, polohu Slnka a ktorým súhvezdím zvieratníka práve prechádza, polohu Mesiaca nad alebo pod horizontom, jeho fázami a postavenia vzhľadom na Slnko. Z kalendárnej tabule možno odpočítať aktuálny mesiac, deň a nepohyblivé sviatky kresťanského kalendára. Nad astronomickým ciferníkom sú dve okná, v ktorých sa pohybujú apoštoli. O pohyb orloja, hodín, astrolábu, kalendárnej tabule, apoštolov a sprievodných sôch sa stará mechanický hodinový stroj, ktorý v priebehu času prešiel niekoľkými úpravami a zlepšeniami.

round black and blue clock towerOrloj. Foto: unsplash.com

Praha je dnes kozmpololitným mestom, kde sa stretávajú rôzne kultúry, je moderná ale taktiež aj tradičná. 

time-lapse photography of Dancing House, AmsterdamModerná Praha. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Třebíč, Česká republika

História

Třebíč

Třebíč je domovom pre viacero pamiatok UNESCO. Nachádza sa na západe Moravy a rozkladá sa na oboch brehoch rieky Jihlava. Začiatky mesta sa spájajú s významným benediktínskym kláštorom, ktorý byl založený moravskými kniežatami v roku 1101. Bohatá história mesta sa odráža v prítomnosti viacerých pamiatok, z nich najvýznamnejšie sú bazilika sv. Prokopa, židovská štvrť a židovský cintorín. Okolie mesta uspokojí nielen milovníkov histórie, ale aj prírody, nakoľko sa nachádza v jednej z ekologicky najčistejších oblastí Českej republiky.

Hluboká nad Vltavou, Česká republika

HistóriaKultúra

Hluboká nad Vltavou

Nachádza sa pri rieke Vltava, v blízkosti Českých Budějovic. Mesto je známe pre malebný zámok Hluboká, ktorý je prístupný verejnosti. Pôvodne bol zámok založený ako strážny hrad v 13. storočí a hlavnou predlohou tohto zámku bol anglický Windsor. Kedysi bol majiteľom zámku Hluboká nad Vltavou Přemysl Otakar II., neskôr pripadol k dynastii Vítkovcov. Po požiari v roku 1742 bola stredoveká pevnosť prepadnutá a prestavaná ako zámok.

Český Krumlov, Česká republika

HistóriaKultúra

Český Krumlov

Okolo zámku Český Krumlov sa rozprestiera celé centrum tohto mesta. Zámok je od roku 1992 zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Postavený bol v roku 1240 rodinou Witigonenov a v súčasnosti je  vymenovaný za národné dedičstvo a slúži tak ako významná turistická atrakcia. V zámku sa nachádza jedno z najviac kompletne zachovaných barokových divadiel na svete - nájdete ho na piatom zámockom nádvorí.

HistóriaKultúra

Holašovice

Holašovice sú typickou juhočeskou dedinkou, nachádzajú sa 15km od Českých Budejovíc a približne 30km od Českého Krumlova. Ležia na okraji významnej kultúrno - historickej oblasti juhočeských Blat, práve pre ktorú je typické vidiecke prostredie a architektúra – predstavujú zachovalý súbor hospodársky usadlostí, ktoré boli stavebne a výtvarne upravené do ich špecifickej podoby v priebehu 19.storočia. Unikátna je tiež aj doteraz neporušená forma pôdorysu obce, parcelácia a aj štruktúra zástavby, ktorá bola vzorom  vidieckeho urbanizmu z obdobia vrcholnej fázy stredovekej kolonizácie.

Moravský krumlov v česku

História

Moravský Krumlov

Mestské opevnenie, hradby, bašty a hrad sú súčasťou Moravského Krumlova, ktorý vznikol pri rieke Rokytna. Pýšiť sa môže zámockým areálom s nádhernou okolitou prírodou. Prvá hradná stavba vznikla v 13. storočí. O storočie neskôr sa ho hradní páni rozhodli premeniť na honosné sídlo. Pribudla veža, ktorá je zámockou dominantou a vodná priekopa. Rukou kňažnej Lichtenštajnovej tu vznikol anglický park a rodinná hrobka. Pri centre mesta leží židovský cintorín s viac ako 400 hrobmi založený v 16. storočí. Nad mestom sa týči pútnická baroková kaplnka sv. Floriána, ktorý je patrónom mesta a ochrancom pred ohňom. Moravský Krumlov preslávili aj diela Alfonza Muchy, ktoré tu boli dlho vystavené. Dnes ich vystavuje pražská Galéria.

Kutná Hora, Česká republika

HistóriaKultúra

Kutná Hora

Kutná Hora a susedné mesto Sedlec patria do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Medzi najvýznamnejšie budovy v oblasti patria gotický kostol sv. Barbory, ktorý bol postavený v roku 1388 a taliansky dvor, predtým kráľovská rezidencia a mincovňa, ktorá bola postavená na konci 13. storočia. Okrem toho tu nájdeme ešte veľmi krásny Dačického dom, v ktorom sa spája história s modernými technológiami a Katedrálu nanebovzatia Panny Márie a sv. Jána Krstiteľa. Táto katedrála je jedným z najstarších príkladov barokového gotického štýlu.

Telč, Česká republika

HistóriaIné atrakcie

Telč

Mesto s prekrásným historickým námestím, lemovaným gotickými a renesančnými mešťanskými domami s arkádami a bohato zdobenými priečeliami, je od roku 1992 zapísané na Zoznam svetového kulturného dedičstva UNESCO.

Nový zámok v Kostelci nad Orlicí, Česká republika

História

Nový zámok v Kostelci nad Orlicí

Zámok bol postavený v štýle empír v rokoch 1829-1833 podľa návrhu viedenského architekta Heinricha Kocha pre grófa Josefa Kinského, ktorého rodine zámok patril od roku 1796. V roku 1948 prešiel do majetku štátu a bol prehlásený za štátny kultúrny majetok. V roku 1992 bol zámok vrátený rodine Kinských a v rokoch 1996 - 2008 prešiel nutnou rekonštrukciou. Zachovalý inventár zámku bol zreštaurovaný a v súčasnosti je súčasťou expozície Život v biedermeieri.

Lednice - Valtice, Južná Morava

HistóriaKultúra

Lednice - Valtice

Lednicko-valtický areál je najrozsiahlejší krajinný celok v Európe a od roku 1996 je zapísaný ako súčasť svetového a kultúrneho dedičstva UNESCO. Jeho rozloha je vyše 283 km². Ide o komplex prevažne loveckých zámočkov, vyhliadok a rôznych krajinotvorných prvkov, z ich celkového počtu 16 sa zachovalo iba 15. Navštívte prepychový zámok, poprechádzajte sa po záhradách plných vôní a farieb, povozte sa na koči po rozsiahlom areáli alebo obdivujte nádherný výhľad z vyhliadkovej veže minaretu.

Karlove Vary, Česká republika

Iné atrakcie

Karlove Vary

Ďalšie kúpele v Českej republike. Karlove Vary sú najznámejšie kúpele tejto krajiny a chodia do nich stovky zahraničných celebrít. Kúpele boli založené už v 14. storočí. Najznámejší hotel v týchto kúpeľoch je nepochybne Grandhotel Pupp, v ktorom sa natáčali rôzne filmy, no najvýznamnejšie sú Casino Royale, v ktorom hrá James Bond alebo film Posledné Vianoce, kde hrá skvelá herečka Queen Latifah. Karlove Vary sú spojením histórie a luxusu.

Brno, Česká republika

HistóriaKultúra

Brno

Brno je mesto, ktoré nadchne každého. Ukrýva v sebe viaceré historické a kultúrne pamiatky, ako napríklad katedrálu sv. Petra a Pavla, ktorá bola postavená v 14. storočí. Z tejto katedrály je pravdepodobne najkrajší výhľad ne celé Brno. Ešte väčšou zaujímavosťou, ktorú žiaden turista nevynechá je hrad Špilberk, ktorý je dominantou mesta. Brno je známe svojimi vilami postavenými v modernej českej architektúre. Sú to napríklad Jurkovičova vila, vila Löw-Beer, Tugendhat, Stiassni a viaceré iné, ktoré môžete vidieť na tejto prehliadke.  

Hrad svojanov letecky

História

Svojanov

Hrad Svojanov je jedinečnou ukážkou, kde sa mieša gotický s empirickým štýlom. Stredovek s 19. storočím, čo vytvára ojedinelú architektúru. Založený bol v 13. storočí, aby ochraňoval obchodnú trasu medzi Brnom a Litomyšlom. Nájdete tu aj gotickú záhradu. Dominantou hradu je valcovitá veža. Na hrade sa vystavujú miestnosti, aby priblížili život v období 19. storočia. Týmto spôsobom sú zariadené dámsky a pánsky salónik. V empírových izbách sa zachovali krásne nástenné maľby. V podzemí sú priestory mučiarne a dom zbrojnošov. Vystavené sú dobové zbrane, rakúska jazdecká zbroj, či krúžková košeľa s tisícimi krúžkami. Podľa zachovaných artefaktov vieme, že zbrojnoši radi hrali šach a karty.

Olomouc, Česká republika

História

Olomouc

Mesto sa rozkladá v Hornomoravskom úvale na rieke Morava, obklopené je úrodnou krajinou Hané. Je to prvé zemské mesto na Morave. Mesto bolo popri Brne historicky politickým centrom Moravy, dnes tu sídli Univerzita Palackého a arcibiskupstvo, mesto je centrom duchovnej správy a strediskom vzdelania na Morave.

Kroměříž, Česká republika

História

Kroměříž

Mesto Kroměříž bolo založené pri križovatke Jantárovej a Soľnej cesty pri brode cez Moravu. Význam mesta bol daný tým, že bolo letným sídlom olomouckých arcibiskupov. Pamätníkmi týchto čias sú takmer všetky pamiatky v meste, predovšetkým arcibiskupský zámok a pivnice, ďalej tiež biskupská mincovňa a sýpka. 

 

Iné atrakcie

Pivné kúpele a wellness na Zámku Wichterle

Pivné kúpele a wellness môžete vyskúšať na Zámku Wichterle v Zlínskom kraji, ktorý bol ocenený Czech Hotel Awards hotelom roku 2021. Pivné kúpele v smrekovcových vaniach v hlbokých historických zámockých pivniciach sľubujú nezabudnuteľný zážitok. Hotelové wellness centrum ponúka širokú ponuku zážitkových masáží, kúpeľov, zábalov aj luxusných telových terapií. Nechýba ani whirlpool, fínska sauna, bylinná sauna a ďalši

Iné atrakcie

Chateau Herálec

Jedno zaujímavé prvenstvo patrí päťhviezdičkovému zámockému hotelu Chateau Herálec, ktorý ako prvý hotel v Českej republike získal licenciu na prevádzkovanie Spa L'OCCITANE. Originálne wellness plné prírodnej kozmetiky a atmosféry rozkvitnutého francúzskeho Provence ponúka viac ako inšpiratívny výber procedúr a služieb. Saunový svet, privátny plavecký bazén pod pôvodnými stredovekými klenbami, vírivú vaňu v zámockej veži, nádhernú oázu pokoja v silencáriu a mnohé ďalšie.

Iné atrakcie

Resort Svatá Kateřina

Resort Svatá Kateřina na Vysočine, ktorý sa špecializuje najmä na ajurvédske, jogové a zážitkové wellness pobyty. Ajurvédski lekári, terapeuti a maséri vám v srdci Vysočiny dokážu opäť navrátiť vitalitu a podporiť zdravie. Relaxácia a liečebné terapie sa odohrávajú v ajurvédskom pavilóne, ktorý v roku 2020 dostal Českú cenu za architektúru. Pre hlbokú ozdravnú meditáciu a rozjímanie sa tu nachádza aj Kamenný kruh Druidov, ktorý je novodobou replikou megalitickej stavby. Postavený bol v roku 2014 a ide o najväčší kromlech v Českej republike. V areáli rezortu tiež vyviera blahodarný prameň svätej Kataríny.

Stiahnuť PDF

Pláže

Lipno

Lipenská priehrada je najväčšia vodná plocha v Českej republike. Priehrada je obklopená krásnou prírodou CHKO Šumava. Lipno a jeho okolie je ideálne pre rodinnú i športovú dovolenku, ale tiež pre odpočinok a relax. Lipenská priehrada sa skladá z dvoch nádrží - Lipno I a Lipno II. Pod priehradou je hydroelektráreň umiestnená v obrovskej umelo vytvorenej jaskyni.

Máchovo jazero

Máchovo jazero a v okolí krásne prírodné prostredie sú v Čechách veľmi obľúbenou turistickou destináciou spojenou s kúpaním. Nachádzajú sa tu štyri pláže a hlavne v lete sú zdrojom oddychu a zábavy. Na plážach nájdete aj tobogány či iné atrakcie pre malých aj veľkých ako aj množstvo občerstvenia. Aquapark Staré Splavy či Doksy ponúkajú skvelú zábavu. 

Žluté lázně

V Prahe sa nachádza unikátny prírodný, športový a relaxačný areál Žluté lázně, ktorý ponúka skvelé podmienky nielen ku oddychu, či rôznym aktivitám a zábave, ale aj chutnú kuchyňu. 

Stiahnuť PDF

Pre deti

Pražská ZOO

Zoologická záhrada mesta Prahy bola otvorená už v roku 1931. Dnes je jedná z najmodernejších ZOO v Českej republike a zároveň zoo s najväčším počtom druhov chovaných zvierat. Nachádza sa len pár kilometrov od centra mesta, ale je pomerne ľahké sa tam dostať hromadnou dopravou. Zoo Praha stojí za návštevu a to nielen pre zvieratá, ale aj pre príjemnú krajinu, ktorá ju obklopuje.

brown squirrelPražská ZOO. Foto: unsplash.com

VIDA park

VIDA! je zábavný vedecký park pre všetky vekové kategórie. Zabudnite však na múzeum, v ktorom máte zákaz dotýkať sa expozícií, tu sa exponátov dotýkať doslova musíte. Objavujte, bavte sa a učte sa hrou. Brnenský zábavný vedecký park Vida sa nachádza v bývalom pavilóne D brnenského výstaviska. Na ploche takmer päť tisíc metrov štvorcových nájdete  vyše stopäťdesiat interaktívnych exponátov, vďaka ktorým môžete lepšie porozumieť svetu okolo nás a ktoré približujú základné princípy prírodných javov. Zemetrasenia doska, röntgenové oči, oceán vo fľaši, koleso na lane, rotujúce miestnosť, simulátor povodne, model ľudského srdca v nadživotnej veľkosti, spoločenstvo mravcov Atta, archeologické pieskovisko, vodná tlačiareň - to je len zopár z exponátov Vida! science centra.

Image
VIDA park. Foto: CK SATUR

ZOO Zlín

ZOO Zlín patrí medzi najkrajšie miesta v celom Moravskom kraji. Zvieratá žijú vo voliérach, prípadne prírodných expozíciách, ktoré pripomínajú ich pôvodný domov v divočine. Zvieratá sú rozdelené podľa kontinentov a preto je orientácia v zoologickej záhrade omnoho ľahšia a prehľadnejšia. Nájdete tu africkú oblasť, ázijskú, austrálsku a juhoamerickú oblasť. Celkovo vo všetkých oblastiach sa nachádza až cez 1200 zvierat. ZOO je prístupná počas všetkých ročných období, dokonca niektoré zvieratá, ktoré sú typické pre tropické oblasti si zvykli na zimu a možno ich aj cez chladné obdobie vidieť vo výbehoch.

Image
ZOO. Foto: depositphotos.com

Perníková krajina

Dôležitou súčasťou Perníkovej krajiny je Perníková chalúpka. Táto Perníková chalúpka bola pôvodne poľovníckym zámkom. V súčasnosti v nej sídli Úrad vlády medovníkového vedenia s celoročnou prevádzkou Múzea perníka a rozprávky o Perníkovej chalúpke. V Perníkovej krajine nájdete zaujímavé atrakcie pre rodičov aj deti. Na vystavené medovníky sa nemusíte len pozerať, ale môžete ich i ochutnať. Pri vstupe do chalúpky si dávajte pozor. V chalúpke býva zlá ježibaba, ktorá je milá len ku tým, ktorí pri vstupe zaklopú, pekne pozdravia a poprosia o perník. Tým, ktorí toto splnia, dá za odmenu perník.

Image
Pardubice. Foto: depositphotos.com

Hlavné mesto Pardubického kraja v Českej republike. Okrem toho, že ľudia poznajú najmä Pardubické dostihy a Pardubické perníky, Pardubice sú univerzitným mestom s množstvom zaujímavých pamiatok. U pánov je často skloňovaný pivovar Pernštejn, ktorý založil moravský veľmož Viliam z Pernštejn v 16. storočí. Známy je i Arnošt z Pardubíc. Táto loď bola vyrobená v roku 2001 a v roku 2011 prešla modernizáciou. Vždy sa plavba začína pri Tipsport aréne v Pardubiciach a takisto tam plavba aj končí. Dĺžka plavby závisí od toho, kam má loď namierené.

Živá voda

Vodný svet Živá voda sa nachádza v obci Modrá a zobrazuje život v rieke Morava a na jej brehoch. Uvidíte nielen faunu a flóru rieky Morava, ale aj jej priľahlých prítokov. Expozícia je schválne postavená na mieste, kde kedysi boli mokrade a rybníky, pretože sú tu k dispozícii pramene podzemnej vody. Pod vodnú hladinu môžete nazrieť prostredníctvom 2 podzemných poschodí: Sladkovodná expozícia a Tunel. V Sladkovodnej expozícii žijú súčasné i historické druhy rýb, ktoré sa vyskytovali na tomto území. V tejto časti sa môžete okúpať v prírodnom kúpalisku s bazénom napájaným na podzemnú vodu. Tunel je ojedinelým experimentom v celej Európe. Má dĺžku 8 m, šírku 2 m a je rozdelený na dve časti, kde na ľavej strane nájdete ryby patriace do studených a horských vôd a na pravej strane veľké ryby.

Živá voda, Česká republika
Živá voda. Foto: CK SATUR

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Český jedálny lístok je pomerne pestrý a rozmanitý. Je to dané aj polohou krajiny a zároveň historickým vývojom, kedy sa sem dostalo množstvo receptov aj z okolitých krajín. Po celej krajine sú roztrúsené príjemné reštaurácie, kaviarne alebo typické bary. 

Matylda watercraftLákavá česká gastronómia v pôvabnom prostredí. Foto: unsplash.com

V českej kuchyni dominujú z hlavných jedál jedlá z mäsa, najmä bravčové, hovädzie a hydinové. Obľúbené jedlá sú z mletého mäsa, sladkovodných rýb alebo aj zo zveriny. K tradičným jedlám patrí rezeň, bravčové s knedľou a kyslou kapustou, pečené mäso, prívarky, vyprážaný kapor. 

roasted chickenPečená hydina. Foto: unsplash.com

Podstatnú úlohu zohrávajú omáčky, ktoré sú s použitím krému často veľmi bohaté. Ako základ bol použitý bešamel, niekedy namiesto neho zápražka na zahustenie. Typické omáčky sú kôprová, hubová, paradajková alebo smotanová so sviečkovicou. 

Ako príloha k mäsu sa používa napríklad varená kapusta, ale aj všetky bežné prílohy - cestoviny, zemiaky, ryža. Podobne ako na Slovensku sú obľúbené klasické knedle, alebo aj zemiakové.

fried food on white ceramic plateObľúbená klasika. Foto: unspalsh.com

Zo sladkých jedál sú obľúbené pečené buchty, moravské koláče, tradičné palacinky a množstvo rôznych koláčov z bobuľového ovocia, podľa sezóny. 

baked pie near white ceramic teapotSladké pokušenie z ovocia. Foto: unsplash.com

K tradičným nápojom patrí pivo, ktoré sa preslávilo po celom svete. Napríklad aj návštevou pivovaru Plzeňského Prazdroja budete ohúrení. Dozviete sa všetko o výrobe piva a dokonca niektoré i ochutnáte. Plzeňský Prazdroj začal svoju existenciu už v roku 1842, kedy pán menom Jozef Groll uvaril prvé spodne kvasené svetlé pivo. Pivo už od začiatku zožalo veľký úspech a tak postupom rokov sa z tejto jednej dávky stalo obľúbené české pivo, ktoré je známe po celom svete. Okrem klasického piva Plzeňský Prazdroj vyrába aj cidery a perlivé nápoje.

Image
Tradičné české pivo. Foto: CK SATUR

 

Stiahnuť PDF

Zábava

Baťov kanál

Táto vodná cesta bola vybudovaná medzi rokmi 1934 až 1938 v dĺžke 52 km, ktorá spájala Otrokovice s Rohatcom. V súčasnosti je na Baťovom kanály funkčných 13 plavebných komôr pre pravidelnú aj turistickú dopravu. Turisti môžu využívať 8 prístavov a až 16 prístavísk. Vďaka prístavbe slovenského prístavu Skalica sa Baťov kanál stal medzinárodnou vodnou cestou. Na trase je celkovo 23 mostov. Pri každej plavebnej komore bol postavený typický ,,baťovský'' domček, ktorý bol určený na obsluhu.

Image
Baťov kanál. Foto: CK SATUR

Safari Dvůr Králové 

Táto krásna zoologická záhrada patrí nielen medzi najznámejšie v Českej republike, ale i medzi najkrajšie na svete. Safari v tejto zoologickej záhrade môžete zažiť buď prostredníctvom pešej prechádzky alebo jazdou na off roade a s kvalifikovaným sprievodcom, ktorý má potrebné skúsenosti na tento druh jazdy. Jazda trvá približne 50 minút. Prehliadnuť si budete môcť krásne stáda antilop, zebier a žiraf.

Safari Dvůr Králové. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Boskovice

Len 36 km od Brna sa nachádza úplne iný svet, westernový. Jedinečné westernové mestečko Boskovice bolo vybudované v roku 1994 na opustenom pieskovcovom lome. Toto autentické prostredie vás tak pohltí, až si miestami budete myslieť, že nie ste ani v Českej republike. Okrem rôznych dobrodružstiev, ktoré môžete zažiť na atrakciách si môžete v saloonoch dopriať ochutnávku miestnych špecialít. Na území mestečka sa platí Boskovickým dolárom v prepočte 10 BD = 10 CZK. Nemusíte sa báť, že by ste ich nemali dostatok, pretože na území sa nachádza veľké množstvo zmenární.

Image
Boskovice. Foto: depositphotos.com

Rokyta

V malej dedine Rokyta sa nachádza informačné stredisko pre Národný park Šumava. V miestnej zaujímavej expozícii sa dozviete veľa o histórii Šumavy, jej osídľovania, zaujímavostí z lesného hospodárstva, o splavovaní dreva na Vchynicko-tetovskom plavebnom kanále. Táto jedinečná externá výstava v altánku poukazuje aj na geologický vývoj Šumavy. Tiež vás oboznámi aj so šumavskými horninami. Odtiaľto vedú náučné chodníky, Klostermannov, Povydří a Vchynicko-tetovský plavebný kanál.

Image
Rokyta. Foto: CK SATUR


Inšpirácia: 10 neobjavených hradov a zámkov v Česku


Cykloturistika

Prechádzky a cyklotrasy k historickým a prírodným krásam, ktorých je v okolí Frymburka sú veľmi populárne. Na označené turistické cesty Šumavského národného parku a CHKO Šumava sa oplatí vybrať na potulky. 

green grass field and trees under white cloudsŠumavská príroda. Foto: unsplash.com

Srní

V centrálnej časti národného parku Šumava leží horské stredisko Srní. Kedysi bolo pomenované pre veľký výskyt vysokej zvery. Čo je však súčasnou tunajšou atrakciou je vlčí výbeh. Vlci si tu žijú na ploche 3 ha. Je možné ich pozorovať cez 300 metrov dlhú visutú lavičku. Okrem lesov tu nájdete chalupy, penzióny, hotely. Kostolík Najsvätejšej Trojice, ktorý bol pôvodne drevený vznikol na konci 18. storočia. Obec je známa aj vďaka spisovateľovi Karlovi Klostermannovi a jeho pútavými románmi.

Image
Srní. Foto: CK SATUR

Svatý Kopeček

Svatý Kopeček se rozkladá na úpätí Hrubého Jeseníku v nadmorskej výške 382 m. n. m. Táto časť mesta Olomouc patrí medzi obľúbené miesta na výlet, rekreáciu a športové vyžitie. Oblasť má vybudované cyklotrasy a turistické chodníky. Hlavnou dominantou tohto miesta je pútnický barokový chrám Panny Márie. Neďaleko sa nachádza aj ZOO Olomouc.

Image
Svatý Kopeček. Foto: depositphotos.com

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: republika

Rozloha a populácia: 78 866 km2 
10.7 mil. obyvateľov

Jazyky: čeština

Náboženstvo: rímskokatolícke, protestantské, iné 

Mena: česká koruna

Kurz: 1€ = 24.712CZK

Časový posun: 0h

Klimatický diagram

Zobraziť viac

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Prahe, Pelléova 12, Praha 6, 160 00

Tel: +420 233113051
E-mail: emb.prague@mzv.sk

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky môžu cestovať na územie Českej republiky s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom; doklad musí byť platný pri vstupe do krajiny aj pri výstupe z krajiny; deti do 15 rokov musia mať vlastný platný cestovný pas.

Sviatky

1.1. Deň obnovy samostatného Českého štátu, Nový rok
1.5. Sviatok práce
8.5. Deň oslobodenia
5.7. Deň slovanských vierozvestov Cyrila a Metoda
6.7. Upálenie majstra Jána Husa
28.9. Deň českej štátnosti, Sviatok Svätého Václava
28.10. Vznik Československa 
17.11. Deň boja za demokraciu a slobodu
24.12. Štedrý večer, Adam a Eva
25.12. 1. sviatok vianočný
26.12. 2. sviatok vianočný

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR