
Bulharsko
Slnkom zaliate pobrežie Čierneho mora
Na križovatke medzi Európou a Orientom je Bulharsko príťažlivé nielen svojou bohatou históriou, datujúcou sa už od roku 681, ale aj zaujímavou slovansko-balkánskou kultúrou. Malé a útulné rodinné reštaurácie sa striedajú s rušnými koktejl barmi a diskotékami a spoločenský ruch môžete kedykoľvek vymeniť za romantickú prechádzku v tichých úzkych uličkách. Nenechajte si ujsť príležitosť ochutnať tradičnú domácu kuchyňu so zábavou pri živej hudbe. Budete milo prekvapení typickou balkánskou pohostinnosťou ako aj možnosťou navštíviť veľa pamiatok a kultúrnych podujatí. Jednou z najväčších výhod sú nízke ceny a možnosť dorozumenia sa.
Na križovatke medzi Európou a Orientom je Bulharsko príťažlivé nielen svojou bohatou históriou, datujúcou sa už od roku 681, ale aj zaujímavou slovansko-balkánskou kultúrou. Malé a útulné rodinné reštaurácie sa striedajú s rušnými koktejl barmi a diskotékami a spoločenský ruch môžete kedykoľvek vymeniť za romantickú prechádzku v tichých úzkych uličkách. Nenechajte si ujsť príležitosť ochutnať tradičnú domácu kuchyňu so zábavou pri živej hudbe. Budete milo prekvapení typickou balkánskou pohostinnosťou ako aj možnosťou navštíviť veľa pamiatok a kultúrnych podujatí. Jednou z najväčších výhod sú nízke ceny a možnosť dorozumenia sa.
Rozmanitá bulharská krajina. Foto: unsplash.com
Bulharsko má meniace sa klimatické podmienky vzhľadom na povrch, iné sú v kotlinách a iné v horských oblastiach, kde už je stredomorský vplyv slabší. Zasnežené štíty, ružový olej, mastika, Zlaté piesky a Slnečné pobrežie lákajú cestovateľov už mnoho storočí. Bulharsko je krajina aj s množstvom starobylých kláštorov, ktoré sa oplatí navštíviť pre ich zachovalosť, kde vynikajú diela stredovekých bulharských majstrov. Fresky Bojanského chrámu predstavujú vrchol cirkevného umenia 11. storočia. Rilský kláštor je najväčším a najstarším, pričom svoju dnešnú podobu získal v 19. storočí po prestavbe.
Rilský kláštro. Foto: unsplash.com
Top lokality
Slnečné pobrežie
Slnečné pobrežie je najväčším a najznámejším turistickým centrom v Bulharsku. Nachádza sa 40 km od prístavného mesta Burgas. Je známe svojimi zlatožltými pieskovými dunami a plážou, ktorá je 8 km dlhá a na niektorých miestach až 105 m široká. More je kryštálovo čisté, s jemne zvažujúcim sa dnom, ktoré je vhodné najmä pre deti. Nachádza sa tu viac ako 100 hotelov, 600 miest na zábavu a nespočetne veľa športových možností. Je to bulharský najväčší turistický rezort s vyše 25 000 lôžkami, v hoteloch s dvoma až štyrmi hviezdičkami. Dopravu v letovisku, ktoré je dlhé niekoľko kilometrov, zaisťuje minivláčik, spojenie s okolitými mestami pravidelná autobusová doprava. Slnečné pobrežie uspokojuje aj tie najvyššie nároky, ktoré má spĺňať obľúbené turistické letovisko. Pre športovo založených klientov sú k dispozícii tenisové kurty, fitnes centrá, bicykle, minigolf, windsurfing, vodné lyže, vodné bicykle, či vodné skútre. Nájdeme tu mnoho štýlových reštaurácií s folklórnym programom, bary, kluby, diskotéky, varieté či kasína, letné kino a divadlo. Slnečné pobrežie je ideálne miesto na strávenie príjemnej letnej dovolenky s množstvom lákadiel pre deti - detské vláčiky, autíčka, nafukovacie hrady, šmykľavky. Súčasne si prídu však na svoje aj mladí ľudia, pre ktorých je tu mnoho zábavy cez deň i v noci, rovnako ako seniori, ktorí vyhľadávajú kľud. Slnečné pobrežie je obklopené bohatstvom zelene. V posledných rokoch prešla väčšina hotelov celkovou rekonštrukciou a zásadnou modernizáciou a dosahuje úroveň hotelov v ktoromkoľvek vyhlásenom letovisku v Stredomorí. Slnečné pobrežie je spojením nádhernej rodinnej dovolenky a vynikajúcej zábavy počas celého roka.
- vzdialenosť od letiska (Burgas) – 40 km
Piesočné pláže Slnečného pobrežia sa tiahnu 8 kilometrov. Foto: depositphotos.com
Sveti Vlas
Sveti Vlas je ideál príťažlivého, rýchlo sa rozvíjajúceho prímorského letoviska, vybudovaného na úpätí balkánskych hôr. Vynikajúce klimatické podmienky priaznivo pôsobia aj na dýchacie cesty. Pokojnejšie letovisko vyhovuje predovšetkým rodinám s deťmi a tým, čo chcú uniknúť hluku veľkomesta. Rušný nočný život, štýlové bary, diskotéky a taverny však temperamentní klienti nájdu aj v centre letoviska alebo na neďalekom Slnečnom pobreží. Najväčším lákadlom sú priľahlé pieskové pláže a nový jachtársky prístav. Výlet loďou alebo vrtuľníkom, obed v prístave alebo krátka prechádzka, neopakovateľný výhľad na šíre more a celé Slnečné pobrežie až po unikátny starý Nesebar – to všetko patrí k vyhľadávaným zážitkom. Vyznávači jachtingu si prídu na svoje v novom prístave Marina.
- vzdialenosť od letiska (Burgas) – 45 km
Sveti Vlas je obľúbené letovisko dovolenkárov. Foto: depositphotos.com
Elenite
Hotelový komplex vzdialený 40 km od Burgasu s 800 m dlhou plážou.Ponúka služby all inclusive. Táto hotelová dedinka je kvalitou služieb jednou z najlepších na Balkáne. Komplex tvoria hotely so samostatnými vilkami v bulharskom štýle uprostred parkovej zelene. Centrom strediska je zábavné centrum, ktoré rozdeľuje celý komplex na dve časti. Pre deti je k dispozícii detský klub, bazén i pláž. Komplex je vhodný pre rodiny s malými deťmi a pre kľudnú dovolenku s využitím služieb vyššieho štandardu.
- vzdialenosť od letiska (Burgas) – 40 km
Táto hotelová dedinka je kvalitou služieb jednou z najlepších na Balkáne. Foto: depositphotos.com
Varna
Jedno z najstarších miest v Európe a tretie najväčšie mesto Bulharska, postavené miestami až 20 m n. m., bolo založené v 6. storočí a obývané Trákmi, Grékmi, Byzantincami, aj Makedóncami. Už v 2. storočí tu Rimania založili kúpele a ich zvyšky vidieť v blízkosti prístavu pri Rímskej veži. Kráľovské mauzóleum pri severnom brehu jazera Varna, uchováva pamiatky na boje a panovníkov, ktorí dobýjali Varnu. Dnes je Varna centrom dynamicky sa rozvíjajúceho regiónu, priemyslové, obchodné a kultúrne stredisko s významnými lodenicami. Vo Varne a okolí sú dôležité strediská cestovného ruchu a kúpeľov s minerálnymi prameňmi založené už v roku 1926. V meste je viacero pamätihodností. Pravoslávna katedrála Panny Márie v rusko-byzantskom štýle, pravoslávny kostol sv. Mikuláša z 19. storočí s vyrezávaným ikonostasom. Chrám Nanebovzatia Panny Márie s pútavým exteriérom aj interiérom a hodnotnými freskami sa nachádza v centre mesta. Jednou z najstarších pamiatok sú ruiny rímskych kúpeľov. Prímorský park s dĺžkou 3 km je miestom odpočinku a oddychu a jeho súčasťou je Oceánografické múzeum, malá zoologická záhrada a delfinárium jediné v Bulharsku. Zaujímavé je aj historické a archeologické múzeum s expozíciou najstaršieho zlatého pokladu sveta, národného múzea vojnového námorníctva. Asi 20 km od Varny vo vápencovej stene nájdete zvyšky skalného kláštora Aladža z 13. storočí s pozostatkami bytov, kaplnky, a väzenských ciel. Severne od Varny leží palác Evksinograd, letné sídlo bulharského cára Batteberga z r. 1882. Dnes je vládnou budovou sprístupnenou verejnosti v rámci skupinových prehliadok. Sú tu zachovalé interiéry a reprezentačné miestnosti. Palác je obklopený nádherným parkom s oranžériami a jazierkom
- vzdialenosť od letiska (Varna) – 10 km
Dnes je Varna centrom dynamicky sa rozvíjajúceho regiónu. Foto: depositphotos.com
Pomorie
Pomorie je malé mestečko, ktoré založili Gréci v 4. stor. pred n.l. a nazvali ho Ankhalialo. Je známe liečivým bahnom a prírodným železitým pieskom hnedej farby, ktorý pokrýva miestne pláže. Je najväčším kúpeľným sanatóriom na Balkánskom polostrove, kde sa liečia ochorenia pohybového aparátu, nervovej sústavy, dolných a horných dýchacích ciest a kožné choroby. Jeho pýchou bola návšteva byzantských vládcov, ktorý navštevovali Pomorie kvôli zázračným účinkom jeho bahna a liečivých vôd.
- vzdialenosť od letiska (Burgas) – 22 km
Pomorie je známe aj liečivým bahnom a prírodným železitým pieskom hnedej farby. Foto: depositphotos.com
Hlavné mesto
Sofia
Sofia je jedno z najstarších miest v Európe, prvé zmienky sú z polovice 1. tisícročia pred Kristom. Od začiatku bolo mesto dôležitou križovatkou miest, spájajúcich Jadranské more s Dunajom a západnú Európu s ázijskými krajinami. Hlavné mesto, má vďaka svojej polohe v juhozápadnej časti Sofijskej kotliny, obklopená masívom Vitoši, Lozenskou vrchovinou a Starou planinou má príjemné podnebie, čistý vzduch a pekné okolie.
Sofia. Foto: unsplash.com
Mesto disponuje hotelmi rôznej kategórie, početnými reštauráciami, bohatým nočným životom a samozrejme množstvom kultúrnych udalostí. Dopravu v meste zabezpečuje metro a sieť autobusov a električiek. Sofia má 10 chrámov, z ktorých 4 patria k východnej pravoslávnej cirkvi a zvyšných 6 k ostatným náboženstvám. V samotnom centre stojí aj budova Sofijskej univerzity sv. Klimenta Ochridského, najstaršej v Bulharsku, Národná knihovňa, budova Národnej galérie s novobarokovými prvkami z 19. stor. je známa tým, že v nej bolo sídlo cára až do roku 1944.
Katedrála Alexandra Nevského v Sofii. Foto: unsplash.com
Tipy na výlety

Kláštor Rila
Najväčší a najslávnejší bulharský kláštor patrí vďaka svojej polohe v krásnom zalesnenom údolí pohoria Rila k najznámejším turistickým atrakciám. Známy je aj ako Jeruzalem Bulharska. Datuje sa do desiateho storočia, no väčšina z toho, čo dnes turisti vidia pochádza až z 19. storočia, kedy bol prestavaný po ničivom požiari. V roku 1983 bol kláštor zaradený k svetovému dedičstvu UNESCO. Keď vstúpite na nádvorie a ohromí vás dokonalá harmónia kostola, ladných oblúkov, čiernych a bielych pruhov, chrličov a škridlovej strechy, pochopíte, prečo sa práve on stal jednou zo svetových pamiatok. V diaľke sa čnejú vrcholky pohoria Rila, ktoré je súčasťou Národného parku Rila. Horské útočisko je domovom množstva zaujímavých živočíchov a rastlín. Park je veľmi obľúbený medzi európskymi horolezcami.

Veliko Tarnovo
Veliko Tarnovo je snáď najzaujímavejšie mesto v Bulharsku, a to vďaka svojmu stredovekému pôvodu a osmanskému vzhľadu. Mesto bolo pôvodne vybudované ako pevnosť – ústredná citadela stojí na vrchole kopca a pod kopcom sa tiahne múr, z ktorého sa naskytá výhľad na celý región. Nájdete tu zaujímavé pamiatky ako renesančné a stredoveké kostoly či starovekú rímsku pevnosť. Tunajšia kuchyňa je vynikajúca a užiť si môžete aj prechádzky do mnohých parkov. Najobľúbenejšou turistickou atrakciou je vrch Tsarevets s rovnomenným hradom.

Katedrála Alexandra Nevského
Katedrála je najväčšou na Balkánskom polostrove. Bola vybudovaná v rokoch 1904-1912 na pamiatku oslobodenia Bulharska ruskou armádou z tureckej poroby a na pamiatku padlým v rusko-tureckej vojne. Interiér je na stenách vyzdobený freskami českého profesora Ivana Mrkvičku a jeho žiakov. V krypte je stála výstava starobulharského umenia.

Bahenné jazerá
Podstatou bahenných zábalov je celkový vplyv na celý periférny nervový systém. Tepelné vlastnosti bahna rozširujú krvné cievy a otvárajú nové kapiláry. Tým sa znižuje opuch a bolesť, uzdravujú a zmenšujú jazvy, zlepšuje metabolizmus a regeneračné procesy. Okrem liečenia bahno spôsobuje, že ľudia vyzerajú mladšie a krájšie, pretože vápnik, jód, fosfor pôsobia blahodárne na kožu. Blato dokáže liečiť takmer celý rozsah kožných ochorení, artritídu, disk herniu, gynekologické problémy, plexitídu. Je kontraindikatívne len pre ľudí s tuberkulózou, pohlavnými chorobami a rakovinou.

Ropotamo
Ropotamo je relatívne krátka rieka v juhovýchodnom Bulharsku. Rieka je najčastejšie známa svojimi 30 m širokými ramenami, ktoré sú domovom pre množstvo druhov rastlín, z ktorých viac ako 100 druhov je ohrozených. Dolná časť Ropotamo je od roku 1940 prírodnou rezerváciou a chránenou oblasťou. Dolné Ropotamo je obľúbenou turistickou atrakciou kvôli vodným ľaliám a skalným formáciám nad riekou, na ktorých hniezdia orlice biele.
Pláže
Sunny Beach
Najslávnejšia a zároveň najväčšia zo všetkých bulharských pláží je Sunny beach, ktorá je súčasťou najživšieho strediska Slnečné pobrežie. Osem kilometrov dlhý úsek jemného zlatého piesku si právom zaslúži svoje meno, pretože od mája do októbra si tu turisti užijú v priemere až 1700 hodín slnečného svitu. Pláž lemujú hotely, reštaurácie, nočné kluby. K dispozícii sú aj vodné športy. Pláž je vhodná pre všetky vekové skupiny, no najviac si ju užijú mladé páry či partie. Vďaka pozvoľnému vstupu do mora je však vhodná aj pre rodiny s deťmi.
Albena Beach
Asi najlepšiu pláž pre rodiny s deťmi nájdete necelých 30 kilometrov od Varny. Albena beach sa môže pochváliť modrou vlajkou, pokojom a zeleňou. Rodiny si nenechajú ujsť aquaparky, bowling, mini golfové ihrisko a zábavné parky. Pláž je široká asi 500 metrov a ešte aj 150 metrov od brehu nie je more hlbšie ako 1,6 metra. Samozrejmosťou sú všetky obľúbené vodné športy ako vodné lyžovanie, banán, parasailing, jachting, surfovanie, podmorský rybolov.
Pláž Atliman
V severnej časti letoviska Kiten sa rozprestiera pláž Atliman, skutočný raj pre turistov. Jemný zlatý piesok, teplé slnko a pokojné more sú tým pravým pre prežitie príjemnej dovolenky v Bulharsku. Atraktívna je aj vďaka svojim piesočnatým dunám. Kiten je jedným z najatraktívnejších miest na južnom pobreží Čierneho mora.
Golden Sands
Necelých 20 kilometrov od Varny sa rozprestiera ďalšia pláž so zlatistým pieskom Golden Sands. Mnohí turisti tvrdia, že práve tu našli ten najlepší piesok z celej Európy. Pláž je o niečo pokojnejšia ako Sunny beach, no zaostáva naozaj len o vlások. Nočný život sa odohráva na jednej z najvyhľadávanejších ulíc – Party Street. Pláž je obklopená husto zalesneným prírodným parkom. Hodí sa rovnako ako Sunny beach pre mladých dovolenkárov, ale aj rodiny s deťmi.
Karadere
Karadere Beach je ako stvorená pre milovníkov romantiky. Z malebnej dedinky Byala vedie úzka cestička medzi vinicami až k divokej, 3 km dlhej piesočnatej pláži lemovanej zeleňou, ktorá zaisťuju príjemný tieň. Ani v hlavnej sezóne tu nenájdete davy turistov. V okrajovej časti pláže vyviera prameň pitnej vody. Tento zabudnutý raj sa nachádza na ceste medzi Burgasom a Varnou. Na pláži sa oplatí ostať až do večera a vychutnať si západ slnka.
Achtopol
Pobrežie historického mestečka Achtopol je výnimočné najmä tým, že je obklopené divokými útesmi, ktoré sú domovom rôznych druhov rýb a ďalších živočíchov. Zaujímavé je teda predovšetkým pre milovníkov potápania či šnorchlovania. Hlavná pláž je piesková a k dispozícii je aj plážový servis. Menšie okolité pláže sú kamenisté a opaľovanie je možné na skalných plošinách.
Perla
Pláž s pozvoľným vstupom je ideálna pre neplavcov a rodiny s deťmi, ktoré sa ešte len učia plávať. Má zlatistý piesok a nájdete tam aj príjemné lokality s tieňom, ktorý ponúkajú okolité stromy. Na Perle sa nachádza tiež niekoľko hotelov vo vyššom štandarde.
Irakli Beach
Jemná piesočná pláž Irakli je ukrytá medzi útesmi a je jednou z posledných „prírodných“ pláží Bulharska, kde možno nájsť pokoj a prírodu. Lagúna je známa množstvom vtákov a korytnačiek. More je ideálne na potápanie a šnorchlovanie. Je tiež obľúbenou plážou nudistov.
Sinemorec
Menšia pláž, ktorá sa nachádza pri mestečku Sinemorets, ktoré vyhľadávajú ľudia s umeleckými sklonmi. Postupom času sa tam vytvorila umelecká komunita, ktorú prilákala tunajšia príroda a najmä pokojná atmosféra miesta s prevahou domácich obyvateľov. Ubytovanie ponúkajú väčšinou v menších penziónoch a v súkromí. A tak ju v poslednom období vyhľadávajú rodiny s deťmi, ktoré sa chcú vyhnúť veľkým rezortom.
Smokinite beach
More je tu priezračne čisté, avšak v niektorých miestach s pomerne silnými spodnými prúdmi. Pláž Smokinite sa nachádza približne 5 kilometrov južne od Sozopolu. Táto pláž je veľmi romantická, jej atmosféra priťahuje skôr mladších ľudí. Nahota je tu prijateľná a možno sa opaľovať aj bez plaviek. Radi sem zavítajú aj rodiny s malými deťmi, ktoré cestujú karavanmi či inými obytnými vozidlami. Nechýba zábava v podobe plážových športov, ako je volejbal alebo futbal. K dispozícii sú aj sociálne zariadenia (toalety a sprchy) vrátane barov s občerstvením priamo v kempe.
Pre deti
Delfinárium vo Varne
Festa Delfinárium je unikátnou atrakciou svojho druhu v Bulharsku. Nachádza sa uprostred zelene záhrady Seaside vo Varne a ponúka nádherný výhľad na more. Delfinárium bolo slávnostne otvorené v roku 1984. Rýchlo sa stalo symbolom mesta i dominantou celého Bulharska. Budova delfinária vás zaujme futuristickou štruktúrou, navrhnutou presláveným architektom Simeonom Saralievom. Samotná budova je v tvare sklenenej kocky 30 m dlhej a 14 m vysokej. Zaujímavý je fakt, že zemné práce pri inštalácii podlahy a bazénov boli vykonané až po tom, čo bola namontovaná nosná konštrukcia strechy.
Gastronómia
Bulharská kuchyňa
Bulharská kuchyňa ponúka pestrý výber národných pokrmov. Jej súčasťou sú zelenina, šaláty, grilované, varené a mäsá na rošte, ryby v rôznej úprave a hydina. Pripravujú sa na slnečnicovom oleji a sú ľahko stráviteľné. Významné miesto má jogurt a kyslé mlieko.
Typické jedlá v Bulharsku:
Z polievok sú najznámejšie tarator – osviežujúca letná polievka s jogurtom a uhorkami, kláštorná fazuľová polievka – polievka zo suchej fazule podľa kláštorného receptu a kurban – polievka z ovčieho mäsa a zeleniny. Ako v každej prímorskej krajine aj v Bulharsku obľubujú ako prílohu šalát. Najpopulárnejší, už aj za hranicami Bulharska je šopský šalát – bulharský národný šalát z čerstvej zeleniny s nastrúhaným ovčím syrom, alebo jeho upravená zapečená verzia - syr na šopský spôsob – ovčí syr zapečený s paradajkami a paprikami v keramickej nádobe
Ďalšími tepelne upravenými tradičnými pokrmami sú kjopolu – pečené a potlačené baklažány a papriky s cesnakom a orechmi, papriky bjurek – vyprážané papriky plnené ovčím syrom
V hlavných jedlách prevláda mäso – najmä jahňacie a teľacie. Medzi tradičné jedlá patria: kavarma – mäso s cibuľou, stredohorský džuveč – rôzne druhy zeleniny s pečenými mäsom, teľacie pečené – teľacia roláda, sarmi – ryža a mleté mäso zabalené v listoch z kyslej kapusty, alebo viničných listoch, rodopské čeverme – pečené jahňa na ražni a aj u nás známa plnená paprika s mletým mäsom a ryžou. Ako dezert si môžete dať banicu – druh pečeného koláča ozdobeného s bielym jogurtom, alebo palacinku s orechmi a medom
Bulharské vína
Bulharská vinárska tradícia sa datuje od čias Trákov. Bulharsko je bohaté na rôzne druhy vína a viničných násad. Veľký počet slnečných dní v južnej časti krajiny je zárukou vynikajúceho červeného vína, v severnej časti krajiny sa darí najmä bielym vínam. K najznámejším patria:
Pivo
Stále väčšej obľube sa aj v Bulharsku teší pivo, a to najmä fľaškové, ale v lepších podnikoch môžete ochutnať aj domáce čapované druhy. Bulharské pivo je slabšie ako naše. K obľúbeným značkám patria pivá: Burgasko, Zagorka, Astika, Kamenitza.
Pitná voda
Voda z vodovodu je úžitková – vhodná na umývanie zubov a sprchovanie. Na pitie si kúpte radšej minerálnu vodu. Vodu si môžete zakúpiť v hoteli alebo v okolitých obchodoch.
Zábava
Podujatia a kultúra
Vo Varne sa každoročne konajú aj medzinárodné festivaly - hudobný v júni, folklórny v júli, jazzový a filmový festival v auguste a známy festival kukerov v septembri.
Folklór a festivaly
Bulharsko je hrdé na svoju folklórnu tradíciu. Národné tance, hudba, kroje a zvyky majú dôležité miesto v živote Bulharov. Na početných sviatkoch a rituálnych tancoch sa radi zúčastňujú aj turisti.
Kúpeľníctvo
Kúpeľníctvo má v Bulharsku tisícročnú tradíciu, ktorú využívali už Rimania a Turci. Je známe a vyhľadávané svojou balneologickou liečbou. Sú bohaté na obsah minerálov, majú široké teplotné rozpätie, obsah plynov a rádioaktivitu. Najsilnejší rádioaktívny prameň je v kúpeľoch Narečen. Na čiernomorskom pobreží najväčšími bahennými kúpeľmi sú kúpele Pomorie na liečbu kĺbových ochorení, gynekologických, ale aj nemocí periférneho nervového systému a miechy. Vyrába sa tu aj veľmi účinná slaná zubná pasta určená na paradentózu. Súčasné balneologické letoviská ponúkajú rôzne druhy terapie: aróma terapia, tangentor, medová terapia, fyto terapia, inhalácia, masáže, akupunktúra, liečebná gymnastika, procedúry s kyslíkom, liečenie blatom, balneo-kozmetika.
Tajné tipy
Sedem jazier
Vysoko v pohorí Rila sa nachádza aj ďalšia turistická atrakcia – ľadovcové jazerá. Ak sa rozhodnete pre ich návštevu počas leta, neprídete o nič z ich jedinečnosti. Aj v júni sa totiž často stane, že sú stále zamrznuté. Jazerá sú umiestnené nad sebou v horskom údolí, prepojené potokmi a vodopádmi. Prístup k jazerám nie je práve najjednoduchší, no aspoň časť cesty pomôže zdolať lanovka. Podľa legendy vznikli jazerá zo sĺz ženy – obryne, ktorá plakala za svojím milým.
Užitočné informácie
Štátne zriadenie: Bulharská republika je parlamentárna demokracia.
Rozloha a populácia: Bulharsko sa rozprestiera na 110,912 kilometroch štvorcových s počtom 7 928 901 obyvateľov.
Jazyky: Úradným jazykom je bulharčina, písmom azbuka – cyrilika, no dohovoríte sa po rusky, anglicky, nemecky.
Náboženstvo: Z náboženstiev prevládajú východno-pravoslávni kresťania – 82,6%, Mohamedáni – 12,2%, Katolíci- 0,6% a Protestanti – 0,5%.
Vakcinácia: Nie je potrebná.
Elektrický prúd: Bulharsko využíva striedavý prúd s napätím 220V, 50Hz. Zástrčky sú štandardné dvojkolíkové. V prípade ak zásuvky vypadajú inak, budete potrebovať adaptér.
Mena: bulharské leva
Kurz: 1€ = 1.9558BGN
Časový posun: +1h
Klimatický diagram
Kedy vycestovať
Zo severu na juh Bulharska sa strieda mierne vnútrozemské podnebie a prechodná klíma, zatiaľ čo na juhu je už cítiť vplyv Stredomoria. Na podnebie na východe vplýva Čierne more, takže letá sú chladnejšie a jesene teplejšie a dlhšie. Táto kombinácia teploty vzduchu spolu s priemernou teplotou morskej vody 18˚C je priaznivá k dovolenkovaniu od konca mája do začiatku októbra.
Letisko a dĺžka letu
Bulharsko je rozlohou veľká krajina a má viacero letísk, Medzi najznámejšie patria Sofia, Varna a Burgas. Let z Bratislavy do Burgasu trvá cca 1 h a 30 min, z Košíc do Burgasu cca 1 h a 15 min. Pre odporcov lietania, cesta autobusom cez Maďarsko a Rumunsko len s krátkymi zdravotnými prestávkami trvá cca 28 h, cez Maďarsko a Srbsko cca 24 h.
Zastupiteľský úrad
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Sofii, Blv. Janko Sakazov 9, 1504, Sofia, Bulharsko
Tel: +359 294 292 11
Mobil: +359 888 510 455 *
Email: emb.sofia@mzv.sk
*diplomatická služba po pracovnej dobe v prípade núdze
Víza a doklady
Na vycestovanie do Bulharska nepotrebujete pas, bude vám stačiť platný občiansky preukaz, ktorý musí byť platný minimálne pri vstupe i výstupe z krajiny, pre občanov EÚ sa nevyžaduje dlhšia doba platnosti. Deti musia mať vlastný cestovný pas. Do Bulharska si nemusíte vybavovať víza.
Colné predpisy
Pri prechádzaní cez štátnu hranicu Bulharskej republiky, cestujúci môžu dovážať a vyvážať tovar, ktorý podľa druhu, množstva a hodnoty nemá obchodný charakter. Obmedzenia pre vývoz a dovoz: tabakové výrobky (cigarety – 200 ks), alkoholické nápoje (víno – 2 litre, destiláty – 1 liter), iné nápoje: káva – 500g, káva – extrakt – 200g, čaj – 100g, čaj – extrakt – 40g.
Doprava
Mestá disponujú verejnou dopravnou sieťou, autobusmi, električkami, trolejbusmi. Najobľúbenejšie sú pendlujúce mikrobusy, maršrutki, ktoré majú dopredu určenú trasu, zastavia na mávnutie. Cenovo výhodné a dobre fungujúce je aj vlakové spojenie. Taxíky stoja na stanovištiach pre nich určených, v mestách a letoviskách, je možné ich aj privolať telefonicky. Všetky taxíky v krajine sú žltej farby. Jazdia na dennú a nočnú tarifu – od 6.00 hod. do 22.00 hod. (denná) a od 22.00 hod. do 6.00 hod. (nočná).
Autobusy
Pokrytie autobusovou dopravou v Bulharsku je husté a doprava je lacná. Autobusom sa dá dopraviť aj do odľahlých miest a hôr, tu je však autobusová doprava drahšia. Okrem štátnych liniek sú k dispozícii aj súkromné, avšak ceny sú veľmi porovnateľné.
Autopožičovne
Vo veľkých mestách, letoviskách a medzinárodných letiskách je možné si požičať automobily domácich firiem, ktoré požičiavajú autá. Sadzby sa pohybujú od 50 EUR/deň podľa typu vozidla. Auto sa vydáva po predložení dokladov. Pôsobia tu aj veľké medzinárodné požičovne, kde si možno požičať auto vyššej kvality po predložení kreditnej karty. Denné sadzby sú vyššie. Podrobnú informáciu môžete získať v hoteloch alebo v turistických agentúrach.
Shopping a suveníry
Mimo kamenných obchodov sa neostýchajte zjednávať, pretože predavači často, keď vidia turistu – cudzinca, cenu neprimerane nadsadia.
Medzi najobľúbenejšie suveníry patria:
- pálená glazovaná a ručne vyrábaná keramika dekorovaná tradičnými žlto-hnedými motívmi,
- známe miniatúrne fľaštičky s ružovým parfumom v drevenom ozdobnom obale,
- výrobky z kože,
- koberčeky a ručne tkané koberce (kelimy),
- farebné vyšívané šatky,
- nahrávky tradičnej bulharskej hudby,
- strieborné a ručne vyrábané šperky.
Ceny
Jedlo v lacnejšej reštaurácii | 5,10 € |
Jedlo pre dvoch v stredne drahej reštaurácii | 10,00 € |
Mlieko | 0,90 € |
Chlieb, veka | 0,50 € |
Fľaša vína | 1,80 € |
Balená voda | 0,90 € |
Kapučíno | 1,00 € |
Sviatky
1. január | Nový Rok |
3. marec | Štátny sviatok Oslobodenia Bulharska z osmanskej nadvlády (1878) |
rôzne | Veľká Noc a prvý pondelok po Veľkej Noci |
1. máj | Sviatok Práce |
6. máj | Gergjovden (Deň Svätého Juraja), a Deň Bulharskej Armády |
24. máj | Deň Cyrila a Metoda |
6. september | Deň Spojenia |
22. september | Deň Nezávislosti |
1. november | Deň Bulharských Hrdinov Obrodenia |
24., 25., a 26. december | Vianoce |
Okrem štátnych sviatkov, je typickým bulharským zvykom martenitsas - malé figúrky vyrobené z bielych a červených nití, ktoré si ľudia vymieňajú 1. marca. Ide o symbol jari, prebúdzania, zdravia a šťastia.
Známe je tiež zbieranie ruží na konci mája alebo začiatku júna, ktoré sa koná v Údolí ruží na úsvite. Prvú júnovú nedeľu sa koná aj Festival ruží s mnohými karnevalmi, pochodmi, spevmi a tancami.