Belgicko

Belgicko

Legendárne kráľovstvo

Stiahnuť PDF

Belgicko, ktoré má rozlohu cez 30 000 km2 pretína rieka Meuse. Na sever od nej leží Flámska planina a na juhu Ardenská vysočina, ktorej najvyšší bod sa šplhá do výšky 700 m. Krajina je preslávená svojimi pivami, výbornými čokoládovými pralinkami a maliarmi. Snáď najznámejším obyvateľom Antverp bol Rubens, ktorý namaľoval viac ako 1500 obrazov. Pre zmenu zas najznámejšou postavou Bruselu je cikajúci chlapček. Brusel ako hlavné mesto je sídlom Európskej únie a NATO. 

Zobraziť viac

Belgicko, ktoré má rozlohu cez 30 000 km2 pretína rieka Meuse. Na sever od nej leží Flámska planina a na juhu Ardenská vysočina, ktorej najvyšší bod sa šplhá do výšky 700 m. Krajina je preslávená svojimi pivami, výbornými čokoládovými pralinkami a maliarmi. Snáď najznámejším obyvateľom Antverp bol Rubens, ktorý namaľoval viac ako 1500 obrazov. Pre zmenu zas najznámejšou postavou Bruselu je cikajúci chlapček. Brusel ako hlavné mesto je sídlom Európskej únie a NATO. 

white and brown concrete building near green grass field during daytimeBelgicko. Foto: unsplash.com

Poznávacie zájazdy do Belgicka

Belgicko sa môže pochváliť krásnymi mestami s očarujúcou históriou, výrobou piva a čokolády. Belgicko je krajinou, ktorá je vtesnaná medzi Francúzsko, Nemecko a Holandsko. Tu zdieľali kedysi dôležitú hranicu Rimania s germánskymi kmeňmi na severe. Tu sa Habsburgovci stretli s protestantskými rebelmi. A tu bol Napoleon porazený v bitke pri Waterloo. O región sa zaujímalo veľa mocností, až v roku 1830 sa stalo Belgicko samostatným nezávislým štátom. Dnes patrí medzi najmenšie národy v rámci Európy. Približne 5,5 milióna obyvateľov žije vo Flámsku a hovoria flámsky, zatiaľ čo 3,5 milióna ľudí žije vo frankofónnom Valónsku. Na východe krajiny je tiež skupina obyvateľov hovoriaca nemecky. Flámsko aj Valónsko majú svoje regionálne správy, podobne ako Brusel, ktoré je oficiálne dvojjazyčné a má približne milión obyvateľov. Belgicko je konštitučnou monarchiou, má dvojkomorový parlament, ktorý pozostáva zo Senátu a Poslaneckej snemovne.

Waterloo v Belgicku. Foto: unsplash.com

Belgicko sa delí na holandsky hovoriaci sever, známy ako Flámsko a frankofónny juh, Valónsko. Rozdiely nie sú len v jazyku, ale aj v samotných regiónoch. Severnú časť tvoria provincie Západné a Východné Flámsko, Antverpy, Limburg a horná polovica Brabantska. Je prevažne rovinatý a podobný holandskému štýlu.

brown treesLimburg. Belgicko. Foto: unsplash.com

Antverpy sú najväčším mestom s rušným prístavom. Ďalej na západ sú stredoveké mestá Bruggy a Gent s ohromujúcou koncentráciou flámskeho umenia a architektúry. Bruggy sú nepochybne veľkým lákadlom. Za nimi leží belgické pobrežie, ktoré je plné života a ruchu hlavne od júna do septembra, kedy sa teploty vzduchu šplhajú ku 25 ℃ a teplota mora ku 19 ℃. Pobrežné letoviská lákajú miestnych obyvateľov, najmä Da Haan, ktoré má aj krásne scenérie mora a piesočných dún. Vnútrozemie flámskej oblasti ponúka mesto Ypres, kde boli bojiská prvej svetovej vojny.

people walking on gray concrete building during daytimeYpres. Foto: unsplash.com

Flámske Brabantsko sa na juhu zvažuje do štíhleho koridoru, za ktorým leží Valónsky Brabant. Ten sa pýši krásnym kostolom v Nivellesruinami opátstva vo Villers-la-Ville.

grey concrete building under white sky during daytimeVillers-la-Ville. Foto: unsplash.com

Na západ od Bruselu je valónska provincia Hainaut posiata centrami ako Cherleroi, Mons, Tournai. Na východe leží najkrajší kút Belgicka, Ardeny, rozprestierajúci sa v troch provinciách Namur, Liège a Luxembursko. Je to oblasť hlbokých, zalesnených údolí a vresových náhorných planín. Ideálne miesto na pešiu turistiku, cyklistiku a kanoe.

green trees on mountain under cloudy sky during daytimeArdeny. Foto: unsplash.com

Krásny les Sonian bol zaradený aj na zoznam UNESCO. Počnúc od doby železnej bývalo 4000 ha lesov súčasťou dlhej prirodzenej hranice bukov a dubov, ktorá sa tiahla od Brabantska až po sever Francúzska. Je to vzácne, pokojné a nedotknuté miesto v krajine. Je ideálne na pozorovanie diviakov, líšok a srncov.

clear pathway in between trees at daytimeČaro belgickej prírody. Foto: unsplash.com

 

Top lokality

Antwerpy

Antwerpy sú najľudnatejšie mesto v Belgicku a hneď za nimi je Brusel. Antwerpy produkujú stále viac a viac dizajnérov, ako napríklad Antwerp Six. Mesto má kultový status v módnom svete kvôli Kráľovskej akadémii výtvarných umení, jednej z najdôležitejších módnych akadémií na svete. Táto akadémia poslúžila ako vzdelávacie centrum pre mnohých belgických módnych návrhárov. Okrem módy Antwerpy preslávilo aj jantárové pivo.

aerial photography of cityAntwerpy. Foto: unsplash.com

Bruggy 

Bruggy je hlavné a zároveň aj najväčšie mesto v provincii Západné Flámsko. Spolu s niekoľkými ďalšími severnými mestami založenými na kanáloch, napríklad v Amsterdame, sa niekedy Bruggy označuje ako Severné Benátky. Bruggy má veľký ekonomický význam vďaka svojmu prístavu. Vedeli ste, že kedysi bol jedným z hlavných obchodných miest na svete? Bruggy je známe ako sídlo vysokej školy európskej univerzity, elitného univerzitného inštitútu pre európske štúdiá, ktorý sa považuje za " vlastný Oxbridge v Európskej únii".

Bruggy. Foto: unsplash.com

Belfried je stredoveká zvonica v centre mesta Bruggy. Belfried je jedným z mestských najznámejších symbolov. V zvonici bol pôvodne uložený poklad a obecné archívy a slúžila ako pozorovateľňa pre prípadné požiare a vystríhanie mesta pred ďalším nebezpečenstvom. Zvonica bola postavená okolo roku 1240, kedy bolo Bruggy dôležitým centrom flámskeho textilného priemyslu. Po ničivom požiari v roku 1280 bola veža prevažne prestavaná. Mestské archívy ostali však navždy stratené v plameňoch.

brown concrete building under blue sky during daytimeHistorické Bruggy. Foto: unsplash.com

Gent

Gent je hlavným a najväčším mestom provincie Východné Flámsko a po Antverpách najväčším mestom Belgicka. Najväčšou atrakciou Gentu je celé jeho historické centrum. Väčšina stredovekej architektúry mesta zostala neporušená a je pozoruhodne dobre zachovaná. Jeho centrum je najväčšou bezmotorovou oblasťou v Belgicku. Najzaujímavejšími pamiatkami sú katedrála svätého Bava s oltárom v Gente, zvonica, hrad Gravensteen a skvostná architektúra pozdĺž starého prístavu Graslei. V Gente sa spája komfort medzi bývaním a históriou.

brown concrete building near body of water during night timeGent. Foto: unsplash.com

Valónsky región

Valónsky región je známy pre svoje stredoveké mestá, renesančnú architektúru a tradičnými pivami. Táto francúzsky hovoriaca časť patrí medzi najväčšie oblasti v krajine. Pôsobí tradičným a uvoľneným dojmom.

aerial view of city buildings during daytimeNamur. Foto: unsplash.com

Veurne

Veurne bolo kedysi oblasťou Belgicka, ktorú obklopovali pevnosti na odrazenie vikingských útokov. Opevnenie však zlyhalo a oblasť tak bola napadnutá. Dnes je krásnou časťou v krajine a samotné mesto má svoj historický význam. Mnohé z budov majú renesančný a gotický štýl.

people walking near brown concrete building during daytimeVeurne. Foto: unsplash.com

 

Hlavné mesto

Brusel

Dvojjazyčné mesto Brusel je hlavným mestom Belgicka. V meste sa dohovoríte francúzskym jazykom a takisto aj holandčinou. Medzi najzaujímavejšie atrakcie v Bruseli rozhodne patria Grand Place, Katedrála svätého Michela, Atómium, Mini Europa, Maneken Pis, Kráľovský palác, budova Európskeho parlamentu a veľa iných pamiatok. Panorámu mesta tvoria  flámske mestské domy. V Bruseli musíte určite ochutnať typické nápoje a jedlá ako sú pivá Hoegaarden, Jupiler, Stella Artois, či pivné špeciality Geuze a čerešňové pivo Kriek.

Brusel. Foto: unsplash.com

Grote markt je trh v centre Bruselu a patrí medzi najvyhľadávanejšie miesta v celom meste. Pôvodné funkcie trhu ako komerčného, ​​politického a sociálno-kultúrneho centra sa čoraz viac oslabili alebo zmizli úplne. Na Grote markt sa nachádzajú kaviarne s terasami, reštauráciami a hotelmi. Na trhu sa v súčasnosti predávajú už len kvety ale takisto si tu môžete nechať vytvoriť portrét od miestnych umelcov. Viacerí turisti tento trh považujú za jeden z najkrajších v celej Európe, pretože všetky jeho štyry strany sú stále zachované.

 

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Grote Place, Belgicko

KultúraIné atrakcie

Grote Place

Grote Place je obklopené bohatými guildovými halami a dvoma väčšími budovami, mestskou radnicou a budovou King's House či Breadhouse, ktoré obsahuje múzeum mesta Brusel. Námestie je najdôležitejšou turistickou destináciou a najpamätnejším medzníkom v Bruseli. Je tiež považované za jedno z najkrajších námestí v Európe a od roku 1998 je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Na Grote Place sú často organizované slávnostné a kultúrne podujatia, ako napríklad prehliadky svetla a zvuku počas vianočných sviatkov alebo letné koncerty. Medzi najvýznamnejšie a najznámejšie udalosti patria Kvetinový koberec a Ommegang.

Manneken Pis, Belgicko

Kultúra

Manneken Pis

Manneken Pis je celosvetovo známa socha cikajúceho chlapčeka, ktorá sa nachádza v Bruseli. Navrhol ho Hiëronymus Duquesnoy a bol postavený medzi rokmi 1618 a 1619. Manneken Pis je najznámejším symbolom obyvateľov Bruselu. Znázorňuje ich zmysel pre humor a ich nezávislú myseľ. Súčasná socha je kópia, ktorá pochádza z roku 1965. Originál je uložený v múzeu mesta Brusel. Socha sa nachádza v centre Bruselu, len päť minút pešo od Grote Place, na križovatke Rue du Chêne / Eikstraat a pešej zóny Rue de l'Étuve.

Kráľovský palác, Belgicko

HistóriaKultúra

Kráľovský palác

Oficiálny názov znie Palais Royal de Bruxelles a vybudovaný bol v rokoch 1826 - 1829 na zhorenisku iného zámku. Kráľovský palác dnes slúži ako centrum pre veľké hostiny či prijímanie významných zahraničných návštev. Keď nad palácom vlaje štátna vlajka, znamená to, že kráľ Filip je práve v ňom. Palác sa nachádza v srdci Bruselu vo veľkom kráľovskom parku. Sídlo belgických panovníkov zastrešuje tiež kráľovskú akadémiu vied a umenia. Pre verejnosť sú sprístupnené iba niektoré časti - turisti sa môžu pokochať pohľadom na Veľkú bielu izbu, Hudobnú miestnosť, Zrkadlovú izbu alebo Izbu maršalov.

Atómium, Belgicko

Iné atrakcieKultúra

Atómium

Atómium je pravdepodobne najznámejšia stavba v meste Brusel. Atómium je celoročne otvorené už od roku 1958. Stavbu navrhol inžinier André Waterkeyn a architekti André a Jean Polak. Atómium bolo postavené ako hlavný pavilón a ikona Svetového veľtrhu v Bruseli v roku 1958. V hornej guli Atómia sa nachádza reštaurácia s panoramatickým výhľadom na Brusel. Celá stavba nie je prístupná verejnosti z bezpečnostných dôvodov. V roku 2013 ho CNN označila za najbizarnejšiu budovu v Európe.

Katedrála sv. Michala, Belgicko

HistóriaKultúra

Katedrála sv. Michala

Katedrála sv. Michala je rímskokatolícky kostol v Bruseli a až v roku 1962 získala privilégiá katedrály. Katedrála je postavená z kameňa z lomu Gobertange, ktorý sa nachádza približne 45 km juhovýchodne od miesta katedrály. Západná fasáda so svojimi troma portálmi prevyšujúcimi štítmi a dvoma vežami je typická vo francúzskom gotickom štýle, ale bez ružového okienka, ktoré bolo nahradené veľkým oknom v brabantskom gotickom štýle. V lodi katedrály sa nachádza majestátny organ, ktorý bol slávnostne otvorený v októbri 2000. Orgán má 4300 rúr, 63 zastávok, štyri príručky a jeden pedál. Tento nástroj je dielom nemeckého staviteľa Gerharda Grenzinga a jeho španielskych asistentov z Barcelony.

Stiahnuť PDF

Pláže

Ostende

Ostende sa nachádza na západnom pobreží Belgicka a radí sa medzi najlepšie miesta na kúpanie v mori. Z Bruselu cesta trvá cca vyše hodiny. Pláž je kilometrová a pokrytá zlatým pieskom. Od mesta je oddelená veľkým bulvárom, kde sú hotely, obchody a reštaurácie. Na pláži sú aj altánky ako ochrana pred silným vetrom. Počas letnej sezóny je tu pomerne rušno. Nájdete tu rôzne vodné atrakcie a športových aktivít na pláži. Nachádza sa tu aj jedinečný pieskový sochársky park Disney Sand Magic pre deti. Konajú sa tu aj hudobné festivaly a laserové show. Plážová sezóna trvá od júna do septembra, kedy sa more ohreje na cca 19 ℃ a teplota vzduchu cca 23-25 ℃.

white sailboat on body of waterOstende. Foto: unsplash.com

Knokke-Heist

Pláž Knokke-Heist sa nachádza pri hranici s Holandskom. Jedná sa o najväčší a najluxusnejší rezort v krajine, ktorý vznikol spojením 5 dedín. Má niekoľko kilometrov a je pokrytá zlatým pieskom. Pekné zóny nájdete v časti Zoute Strand, Yello Sail, Riverwoods. Je tu množstvo hotelov, obchodov, kasín a reštaurácií. Veľa možností pre vodné športové aktivity, cykloturistiku alebo pešiu turistiku v prírodnej rezervácii Zwin.

white sand beach near city buildings during daytimeKnokke-Heist. Foto: unsplash.com

De Haan

Na západnom pobreží Belgicka leží najzelenšie letovisko De Haan. Svoje kúzlo má aj v snehovo bielych vilách, domoch v anglo-normanskom štýle a hustej vegetácii okolitých lesov. Dvanásť kilometrov dlhé pobrežie je pokryté zlatým pieskom a rozdelené do niekoľkých zón. Južná časť je plná vodných športov a možnosť surfovania. Je tu aj nudistická pláž, jediná v krajine. Strednú časť obľubujú rodiny s deťmi a severná časť je kľudnejšia.

white concrete fence near body of water during daytimeDe Haan. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Pre deti

Mini-Europe

Známy tematický park v Bruseli Mini-Europe ponúka zábavu pre malých aj veľkých. Užite si viac ako 350 monumentov na jednom mieste. Nájdete tu miniatúrne verzie Big Benu, Eiffelovej veže, kanály v Benátkach, akropolu v Aténach. Zaujímavá je interaktívna výstava, kde sa môžete dozvedieť zaujímavosti o Európskej únii a jej histórii, účele či výzvach.

Ochutnávka vaflí

Vychutnatje si s deťmi vynikajúce wafle. Nájdete ich v každom meste. Výborné sú so šľahačkou, čokoládou či s ovocím. Typická pochúťka pre túto krajinu. 

cooked dessertWafle. Foto: unspalsh.com

Pairi Daiza

Na mieste, kde kedysi bolo opátstvo Cambron je dnes botanická a zoologická záhrada Pairi Daiza. Leží na ploche 55 ha a predstavuje niekoľko tematických záhrad rôznych kútov sveta. Zoznámte sa s čínskym, indonézskym svetom. Pozorujte život žiráf, zebier, plameniakov, bizónov, korytnačiek, krokodílov. Navštívte skleník plný tropických rastlín, ako sú bambus, banánovníky, ibišteky.

red panda on brown wooden fence during daytimePairi Daiza. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Belgická gastronómia vychádza z tradícií od svojich susedov. Zahŕňa tak kuchyňu francúzsku, holandskú ako aj nemeckú. Belgičania obľubujú polievky ako hrachovú, šampiňónovú či lososovú.

dish on gray ceramic bowlZeleninová polievka. Foto: unsplash.com

Pozdĺž pobrežia sú typické ryby a dary mora. Ustrice sa pripravujú v zelerovom vývare. Typické je aj miešanie rôznych korenín. Mäso pripravujú s horčicovou omáčkou, medom či pikantnou ovocnou omáčkou.

sliced lemon on black plateUstrice. Foto: unsplash.com

Slávky sa pripravujú napríklad na bielom víne, v paradajkovej či smotanovej omáčke. Po celom Belgicku sú všadeprítomné hranolky. Obľúbené sú aj krevety, langusty. Veľmi dobre chutia vyprážané krevety v cestíčku „garnaalkroketten“. Z rýb sa konzumuje napríklad treska. Špecialitou je pečený úhor na masle a so zeleninovou omáčkou.

cooked food on black ceramic bowlKrevety. Foto: unsplash.com

Mäso je tiež dôležitou súčasťou tunajšej kuchyne. Severná časť krajiny je využívané na pasenie dobytka. Hovädzina sa konzumuje vo forme biftekov a často s hranolkami a šalátom. Neodmysliteľnou súčasťou sú belgické hranolky, na ktoré sú Belgičania veľmi hrdí. A ako vravia, pochádzajú práve od nich. Sú ručne krájané a fritujú sa na dva krát. Podávajú sa s rôznymi omáčkami. Špecialitou je aj hovädzie mäso varené v pive, kuracie alebo rybie mäso varené vo vlastnej šťave so smotanou, či opečená klobása a údené mäso.

burger on white ceramic plateBiftek, bageta a hranolky. Foto: unsplash.com

Národnou zeleninou je čakanka, ktorá sa pridáva ako príloha k mäsu alebo aj ako samostatné jedlo. V reštauráciách sa podáva so šunkou, syrom. Často sa využíva aj špargľa. Obľúbené je napríklad „asperges à le flamande“ s vajíčkom a poliate maslom. 

person holding white ceramic plate with foodŠpeciality so špargľou. Foto: unsplash.com

Ako dezert sa podávajú v Belgicku vafle s cukrom, čokoládou, ovocím, zmrzlinou, šľahačkou, alebo čokoládové dezerty, či podobne ako vo Francúzsku aj syry.

Vafle. Foto: unsplash.com

Belgičania milujú čokoládu. Vyrábajú jednu z najlepších na svete vôbec. Po celej krajine je okolo 2000 obchodov s čokoládou. Natrafíte na ňu kdekoľvek. Medzi najznámejšie patrí čokoláda Leonidas, Godiva, Neuhaus, Moeder Babelutte. Lahodné sú aj WIttamer, Pierre Marcolini v Bruseli, či Chocolate Line v Bruggách.

Godiva. unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Zábava

Blankenberg

Pláž Blankenberg v severozápadnej časti Belgicka ja najzábavnejším a najživším strediskom v krajine. Nachádza sa tu piesočnatá pláž, kde prichádzajú rodiny s deťmi a tí, ktorí hľadajú rôzne športové aktivity či zábavu. Pozdĺž pobrežia vedú cyklistické a bežecké trate, je tu motokárové centrum a vodný park. Ikonou je 350 m dlhé mólo postavené v štýle art-deco z 30 rokov minulého storočia. Nájdete tu aj vynikajúce reštaurácie s morskými plodmi a rybami. Poslednú augustovú nedeľu sa koná farebná kvetinová prehliadka, kvetinový festival a každoročný festival pieskových sôch, ktorý priťahuje umelcov z celej Európy.

yellow and white lifeguard tower on beach during daytimeBlankenberg. Foto: unsplash.com

Festival van Vlaanderen

Veľmi obľúbený festival van Vlaanderen ponúka viac ako 500 koncertov klasickej hudby v kostoloch, na hradoch a iných historických priestoroch vo viac ako osemdesiatich flámskych mestách a dedinách od júna do decembra. Festival sa v každom meste oslavuje približne dva týždne, potom sa presúva do iného mesta.

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Belgické pivo

De Halve Maan je rodinný pivovar nachádzajúci sa v belgickom meste Bruggy. Po stáročia rodina Maes pripravuje pivo. História pivovaru sa nachádza v unikátnom múzeu, kde môžete vidieť každý detail od úplného začiatku. De Halve Maan ponúka dva druhy pív a to Brugse Zot a Straffe Hendrik. Brugse Zot je lahodné zlaté pivo, ktoré sa vyrába podľa unikátnej receptúry a s rešpektom k tradícii. Straffe Hendrik je silné pivo s bohatými tónmi sladu a chmeľu. Straffe Hendrik je posledným autentickým Bruggským trojitým pivom, ktoré sa vyrábalo v poslednom aktívnom pivovare v centre mesta Bruggy.

Belgian Beers & Brews buildingBelgická piváreň. Foto: unsplash.com

Dinant

Nádherné mesto Dinant je klenotom na brehu rieky Meuse vo Valónskom regióne. Malebné mesto je postavené pri strmej skalnej stene a chránené starodávnou opevnenou citadelou. Historické budovy sú opradené legendami a romantickými príbehmi. Je rodiskom Alolpha Saxa, ktorý vynašiel saxofón. Jeho dom je dnes možné aj navštíviť. Typickou súčasťou mesta sú lahodné medové sušienky Couques de Dinant.

grey concrete buildings beside calm body of waterDinant. Foto: unsplash.com

Prírodný park Eifel

Kilometre neskrotnej prírody môžete obdivovať v parku Eifel. Väčšie časť parku leží síce v Nemecku, ale aj na území Belgicka je čo obdivovať. Porastený je bukovými lesmi a je domovom divej zveri, divé mačky, diviaky, tetrov, jelene, výr či rysom. Sú tu zaujímavé časti aj s rašeliniskami.

green trees beside river under white clouds and blue sky during daytimePrírodný park Eifel. Foto: unsplash.com

Durbuy

Mesto Durbuy získalo ocenenie najmenšieho mesta na svete, s počtom obyvateľov 500. Nachádza sa len 2 hodiny jazdy od Bruselu. Má nádherné zachované stredoveké centrum, krásne dláždené ulice, ktoré lákajú do obchodov, reštaurácií či kaviarní. Nachádza sa tu pekný park Topiary. Nevynechajte pivo v La Ferme du Chȇne, kde sa pivo varí metódou zo 14. storočia. Mestom preteká rieka Ourthe, ktorú je možné splavovať na kajaku či rafte.

aerial view of city during daytimeDurbuy. Foto: unsplash.com

Torgny

Idylická dedinka Torgny patrí medzi najkrajšie v Belgicku. Leží na najjužnejšom cípe krajiny v regióne Gaume. Z troch strán je obklopená Francúzskom. Domy sú tu vyrobené z ručne tesaných kameňov okrovej farby a červených kachličiek, čím pripomínajú juh Francúzska. Obec má vhodnú mikroklímu na pestovanie hrozna. Neďaleko sa nachádza opátstvo mníchov z Orvalu.

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Rozloha a populácia: 30 528 km2
11,686,449 

Jazyky: flámčina (holandčina), valónčina (francúzština), nemčina

Náboženstvo: rímskokatolícke, voľnomyšlienkárske, moslimské, protestantské

Mena: euro

Časový posun: 0h

Klimatický diagram

Zobraziť viac

Kedy vycestovať

Belgicko sa nachádza v strednom severnom klimatickom pásme a je prímorskou krajinou. Priemerná ročná teplota je z tohoto dôvodu na väčšej časti, prevažne rovinatého územia pomerne vysoká (9,8 °C). Priemerný ročný slnečný svit predstavuje 1553 hodín. Krajina je z klimatického hľadiska rozdelená na dve pásma.

Prímorské územie predstavuje severnú a severozápadnú časť Belgicka, je rovinatého charakteru (Flámsko) a má prímorskú klímu po celý rok, s častými dažďami, prevažne bez snežných zrážok a s teplotami neklesajúcimi pod 0 °C.

Juhovýchodná časť územia horského charakteru (Valónsko) má vnútrozemskú klímu s častými dažďovými zrážkami, ktoré sa počas zimných mesiacov - v decembri až januári - menia na snehové. Snehová pokrývka je súvislá len na obmedzenej časti tohto územia a trvá max. 6 týždňov v období na prelome rokov. Nočné teploty v zime neklesajú pod -10 °C.

Letisko a dĺžka letu

Lety z Bratislavy alebo z Viedne, v trvaní cca 1 hod 30 min. 

Zastupiteľský úrad

Generálny konzulát Slovenskej republiky v Bruseli, Avenue Molière 195, Brusel 1050

Tel: +32 23401462, +32 23463597(konzulárne oddelenie), +32 23401460 (sekretariát), +32 478621639 (diplomatická pohotovostná služba)
Email: cg.brussels@mzv.sk

Víza a doklady

Slovenskí občania môžu vstúpiť a zdržiavať sa na území Belgicka na základe platného cestovného pasu alebo platnej identifikačnej karty SR po dobu 3 mesiacov. Minimálna dĺžka platnosti občianskeho preukazu alebo cestovného pasu nie je stanovená. Cestovný doklad musí byť platný minimálne pri vstupe i výstupe z krajiny. Odporúčame, aby si občania v dostatočnom časovom predstihu skontrolovali platnosť a neporušenosť cestovného dokladu.

Colné predpisy

Tovar neobchodného charakteru dovážaný cestujúcim je oslobodený od cla a dovozných poplatkov, v tomto množstve (pre cestujúcich z krajín EÚ): 800 ks cigariet alebo 400 ks cigarillos alebo 200 ks cigár alebo 1kg tabaku na fajčenie, 90 l vína (z toho najviac 60 l šumivého vína), 110 l piva, 20 l aperitívov a 10 l destilátov a liehovín. Zakázaný alebo obmedzený je dovoz niektorých druhov živých zvierat, ich častí (ulity, krokodílie zuby) alebo výrobkov z nich (slonovinové sošky), niektorých druhov rastlín, strelných a sečných zbraní, predmetov kultúrnych alebo náboženských hodnôt a starožitností.

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR