Argentína

Argentína

Tancujúca krajina plná žiarivých úkazov

Stiahnuť PDF

Argentína je krajina plná tých najúchvatnejších prírodných úkazov, skvelého jedla, pohostinných obyvateľov, ktorým nechýba zmysel pre humor a samozrejme futbalu a tanga. Argentína pri svojej viac veľkej rozlohe ponúka obrovskú rozmanitosť. Tropické džungle a kaňony charakterizujú severné oblasti, zatiaľ čo chladný ďaleký juh je plný ľadovcov a lesov. Kombinácia týchto extrémnych prostredí vytvára úžasnú destináciu na poznávanie.

Známe argentínske tango. Argentína. Foto: depositphotos.com

Poznávacie zájazdy do Argentíny


Pred príchodom Európanov bola Argentína riedko osídlená. Na severozápade ľudia pestovali plodiny, ako sú zemiaky a tekvica. Niekedy žili v opevnených mestách, používali kov a vyrábali keramiku. Väčšina pôvodných obyvateľov však žila lovom zvierat a zberom rastlín. Vo svojom životnom štýle lovcov a zberačov pokračovali až do konca 19. storočia. Európania prišli do dnešnej Argentíny v 16. storočí. V roku 1516 Juan de Solis prišiel do River Plate, ale bol zabitý domorodcami. Po ňom nasledoval Sebastian Cabot, ktorý prenikol do oblasti River Plate v roku 1526. V roku 1536 Pedro de Mendoza sem viedol výpravu a postavil pevnosť. Španieli však boli nútení stiahnuť sa nepriateľskými domorodcami.

Pampa. Argenítna
Úrodná pampa. Argentína. Foto: unsplash.com

Napriek tomu neskôr v 16. storočí bolo založených niekoľko miest na severozápade krajiny. Buenos Aires bolo založené v roku 1580 s cieľom umožniť prístup k moru. Južná časť Argentíny však zostala v rukách domorodcov. V roku 1776 sa stalo Buenos Aires hlavným mestom. Vzťahy medzi Argentínou a Španielskom sa oslabili na začiatku 19. storočia, a nakoniec 25. mája 1810 junta prevzala kontrolu nad Argentínou a začali sa utvárať nové hranice v celej Južnej Amerike. Bolívia sa stala nezávislou v roku 1825 a Uruguaj bol vytvorený ako nárazníkový štát medzi Argentínou a Brazíliou v roku 1828 po vojne medzi oboma krajinami.

Buenos Aires. Argentína
Pestré štvrte Buenos Aires. Argentína. Foto: unsplash.com

V roku 1835 sa generál Juan Manuel de Rosas stal diktátorom Argentíny, čo v roku 1852 vyvrcholilo povstaním a zbavením jeho moci. Až do konca 19. storočia žili domorodci južnej Argentíny tradičným spôsobom. V roku 1879 však generál Julio Rica viedol armádu, aby ich dobyl. Medzitým bola v roku 1857 postavená prvá železnica v Argentíne. Nasledovalo mnoho ďalších. Do roku 1900 bolo v Argentíne viac ako 10 000 míľ železnice a do roku 1912 viac ako 20 000 míľ. Železnice výrazne uľahčili prepravu produktov na pobrežie na vývoz. Argentína vyvážala mäso, vlnu a obilie a do roku 1900 bola najbohatšou krajinou v Južnej Amerike.

Buenos Aires. Argentína
Buenos Aires a vlajka Argentíny. Argentína. Foto: unsplash.com

Medzitým populácia Argentíny vzrástla čiastočne kvôli prisťahovalcom zo Španielska a Talianska. Do konca storočia bol počet obyvateľov Argentíny asi 4 milióny. V roku 1920 bola Argentína 7. najbohatšou krajinou na svete. V medzivojnovom období zažívala Argentína vnútri krajiny prevraty. Po prevrate v roku 1943 sa Juan Peron postupne stal vodcom. V roku 1946 bol zvolený za prezidenta. Perón zaviedol množstvo sociálnych opatrení a znárodnil priemysel. Peron bol znovu zvolený v roku 1951, ale postupne stratil podporu. V roku 1955 revolúcia nazývaná Revolúcia oslobodenia prinútila Perona utiecť do zahraničia.

Buenos Aires. Argentína
Moderné Buenos Aires. Argentína. Foto: unspalsh.com

Nasledovalo niekoľko krátkodobých vlád. Vojenská diktatúra však mier nepriniesla. Nepokoje sa rozšírili po celej Argentíne. Peron sa vrátil z exilu, a v roku 1973 sa stal prezidentom. Peron však zomrel v roku 1974 a jeho vdova Isabel Peron prevzala moc. Za jej vlády pokračovala inflácia a nepokoje. Nakoniec, v marci 1976, armáda opäť prevzala moc. Argentína potom trpela vojenskou diktatúrou, počas ktorej tisíce ľudí "zmizli". Počas 1990-tych rokov sa prezidentovi Carlosovi Saulovi Menemovi podarilo obmedziť infláciu. V rokoch 2001-2002 Argentína utrpela vážnu recesiu. Ekonomika však potom niekoľko rokov silno rástla. V roku 2007 sa Cristina Kirchnerová stala prvou zvolenou prezidentkou Argentíny. V roku 2015 bol za prezidenta zvolený Mauricio Macri.

 

Top lokality

Mar del Plata

Mar del Plata sa nachádza 400 km južne od mesta Buenos Aires pri Atlantickom oceáne a je hlavnou turistickou destináciou Argentíny. Krásne pláže, široké zálivy, impozantné útesy a svieže lesy sa rozprestierajú pozdĺž 47-kilometrového pobrežia. Pohoria, zvlnené polia, háje, jazerá, potoky, farmy a lomy dotvárajú unikátnu pestrosť celej oblasti. Mar del Plata je tiež hlavný rybársky prístav Argentíny.

Mar del Plata. Argentína
Mar del Plata. Argentína. Foto: unsplash.com

Ushuaia a Tierra del Fuego

Mesto "konca sveta" Ushuaia na juhu Argentíny vyzerá, akoby bolo postavené len včera. Na všetkých stranách sú zasnežené hory. Je miestom nielen krásnej prírody na samom juhu Južnej Ameriky, ale aj skvelou základňou pre výlety do neďalekého prírodného parku. Je hlavným mestom provincie Tierra del Fuego ako i najjužnejšie položeným mestom na svete. Nachádza sa tu aj letisko.

Ushuaia. Argentína
Ushuaia. Argentína. Foto: unsplash.com

Ohňová zem má veľa ostrovov, najväčším je Isla Grande, pričom práve na jeho južnom okraji leží Ushuaia. V okolí sú hory Cerro Martial a Monte Olivia, kde žijú volky, jelene, líšky. V Cerro Martial začína lyžiarska sezóna od 21. júna. V polovici novembra je tu jazzový festival. V južnej časti mesta Ushuaia leží pomník na počesť prvých misionárov, ktorí tu pôsobili. Je tu i regionálne múzeum Mueso del Fin del Mundo. Nachádzala sa tu aj väznica, pretože v 19. storočí toto miesto slúžilo ako trestanecká kolónia, ktorú v roku 1947 Perón zatvoril. 

Tierra del Fuego. Argentína
Tierra del Fuego. Argentína. Foto: unsplash.com

Provincia Mendoza

Mesto Mendoza sa nachádza na úpätí najvyšších kopcov andského pohoria, a je obklopená vinárstvami a turistickými atrakciami. Postava generála San Martína tu má veľký význam so svojím múzeom a parkom, Cerro de la Gloria, kde sa nachádza pamätník San Martína. Počas leta sa v meste oslavuje Národný festival úrody, jedna z najdôležitejších kultúrnych udalostí v krajine.

165 km od mesta Mendoza sa nachádza park Aconcagua, kde sa týči najvyšší vrchol Južnej Ameriky s impozantnou nadmorskou výškou 6 961 metrov nad morom. Existuje niekoľko výletov na vrch hory, ale musíte mať dostatok skúseností s horolezectvom a vynikajúcu fyzickú kondíciu. Pre menej skúsených je tu možnosť robiť všetky druhy turistických okruhov v rámci parku, či už sa jedná o jednoduché cesty v trvaní 3 hodín, až po niekoľkodňové výlety.

Aconcaqua. Argentína
Aconcagua. Argentína. Foto: unsplash.com

Puente del Inca je jeden z najzaujímavejších bodov v okolí mesta Mendoza. Je to skalný útvar, kde vznikol most. Predtým ho používali Inkovia na prekročenie rieky Las Cuevas. Jeho zakrivené tvary a veľké množstvo farieb medzi okrovými, oranžovými a žltými tónmi vytvárajú úžasné scenérie.

Puente del Inca, ArgentínaPuente del Inca. Foto: unsplash.com

Provincia Jujuy

V provincii Jujuy, ktorú charakterizuje nádherná príroda sa nachádza zaujímavá púštna krajina Puna, kde sú pláne, stepi, lagúny a soľné roviny. Jednou z hlavných atrakcií provincie Jujuy sú Salinas Grandes. Impozantná soľná rovina, ktorá sa zdá byť bez konca a je plná neuveriteľných výhľadov na vyprahnuté údolia. Salinas Grandes sú jednou z najväčších soľných plání v krajine a tretie najväčšie na svete po Salar de Uyuni v Bolívii a Salar de Arizaro v Puna de Atacama. 

Jujuy. Argentína
Soľná rovina. Argentína. Foto: unsplash.com

Po prechode cez Salar de Guayatayoc smerom na sever, leží Laguna de Pozuelos, ktorá sa nachádza vo výške 3 600 metrov nad morom. Táto oblasť bola vyhlásená za biosférickú rezerváciu. Kultúra a tradícia oblasti Jujuy sa spájajú s neuveriteľnou pestrofarebnou krajinou, ktorú ponúka Quebrada de Huamauaca. Ležia tu fascinujúce hory ako, Cerro de los 7 Colores v Purmamarca a Serranía de Hornocal neďaleko Humahuaca. V tunajších údoliach sú domorodé dediny so svojimi tradíciami a zvykmi, remeslami, slávnosťami a vynikajúcou gastronómiou. Pre milovníkov histórie je tu archeologická lokalita Pucará de Tilcara.

Hornocal. Argentína
Pestrá krajina Jujuy. Argentína. Foto: unsplash.com

Provincia Salta

Hlavné mesto rovnomennej provincie Salta je východiskovým bodom na spoznanie tohto krásneho regiónu, jedného z hlavných turistických centier severnej Argentíny. Leží v údolí Lerma, vedľa Cerro San Bernardo, na ktoré sa dá vyliezť lanovkou a vychutnať si krásny výhľad na mesto. Kultúra, folklór a zvyky Salty sú takmer bezkonkurenčné. Medzi koloniálnymi budovami, historickými múzeami vyniká aj tradičný život tunajších obyvateľov. Severná časť krajiny sa pýši aj výbornou kuchyňou.

Salta. Argentína
Provincia Salta. Argentína. Foto: unsplash.com

Mesto Cafayate sa nachádza 189 km od mesta Salta. Sú spojené cestou 68, ktorá je jednou z najkrajších v provincii. Na tejto trase leží krásna krajina - Quebrada de las Conchas s červenými skalnými masívmi. Skalné útvary majú aj svoje mená, ako Diablovo hrdlo, Obelisk, Amfiteáter a iné. 

Conchas. ArgentínaQuebrada de las Conchas. Argentína. Foto: unsplash.com

Cafayate je najdôležitejšie mesto v údolí Calchaquí. Je to vinárska oblasť, medzinárodne uznávaná pre kvalitu svojich vín, pričom Torrontés patrí medzi najznámaješie. Cafayate je malebná dedinka, kde sa nachádza Múzeum vína a hlavné námestie s typickými reštauráciami a miestnymi tradičnými remeslami.

Cafayate. Argentína
Cafayate. Argentína. Foto: unsplash.com

Provincia Santa Cruz

Mesto El Chaltén bolo vyhlásené za národné hlavné mesto trekkingu pre svoje slávne turistické trasy, ako napríklad "la Senda al Fitz Roy". Na juhu Argentíny leží národný park Los Glacieres, kde sa každé dva alebo tri roky rúcajú obrovské masy ľadovca. Dejiskom je jazero Lago Argentino a ľadovec Perito Moreno, ktorý pripomína obrovský zamrznutý jazyk čo si razí cestu týmto patagónskym jazerom. Lago Argentíno sa nachádza na východnom úpätí pohoria Cordillera Darwin, v Patagónskych Andách. Leží na ploche 1415 km2 a dosahuje hĺbku 180 m.

El Chalten. ArgentínaEl Chaltén. Argentína. Foto: unsplash.com

Do neho padá ľadovec Upsala dlhý 60 km a ľadovec Perito Moreno v dĺžke 30 km. Tento ľadovec je jedným z deviatich, ktoré sa nachádzajú v národnom parku Los Glacieres. Z najväčšej horskej ľadovej plochy kontinentu s dĺžkou cez 350 km a šírkou 40 km zostupujú ľadovce smerom na východ, k jazerám Lago San Martín, Lago Viedma a Lago Argentino, ako i na západ, kde sa vo fjordoch čilskej Patagónie vnárajú do Pacifiku.

Perito Moreno. ArgentínaPerito Moreno. Argentína. Foto: unsplash.com

Los Glacieres priťahuje aj horolezcov, ktorí sa pokúšajú zdolať známy vrch Cerro Fitzroy. Ten má pomerne zvislé steny a je vysoký 3375 m.

Fitz Roy. Argentína
Cerro Fitzroy. Argentína. Foto: unsplash.com

 

Hlavné mesto

Buenos Aires

Pri návšteve Južnej Ameriky by bolo hriechom nezájsť do toho najpútavejšieho, čo môže ponúknuť Argentína – Buenos Aires. V tejto metropole sa nikto určite nebude nudiť. Zrak sa nasýti z neprestávajúceho množstva podnetov, akými sú Májové námestie, prezidentský palác Casa Rosada, pešia zóna Florida, či biely obelisk Avenide 9. Nechajte sa naplno očariť tajomstvom prostredia, ktoré je považované za hlavné mesto toho najvášnivejšieho tanca – tanga.

Atrakcie Uruguaj & Argentína - Legendárne tango, víno a divoká príroda
Buenos Aires. Argentína. Foto: depositphotos.com

Pozdĺž rieky Rio de la Plata sa nachádza relatívne nová a elegantná štvrť Puerto Madero. Tak ako v mnohých dnešných mestách investori a developeri pochopili, že z toho, čo kedysi býval starý zanedbaný prístav a najhoršia štvrť mesta s pochybnou povesťou, môžu vybudovať najlukratívnejšiu adresu. Tak sa aj stalo. Nájdete tu pozdĺž rieky mnohé exkluzívne reštaurácie, bary, obchody a jedny z najdrahších bytov v meste. Určite sa sem oplatí zavítať aj večer, kedy je štvrť vysvietená a dopadá na ňu mesačný svit. Atmosféru prístavu dopĺňajú aj pozostatky prístavných žeriavov, ktoré tu boli zámerne ponechané.

Puerto Madero. Buenos Aires. Argentína
Puerto Madero v Buenos Aires. Argentína. Foto: unsplash.com

Avenida 9 de Julio je hlavná ulica v centre Buenos Aires a vraj drží prvenstvo ako najširšia ulica na svete. V jej strede sa týči neprehliadnuteľný monument postavený pri príležitosti výročia založenia Buenos Aires „El Obelisco“, ktorý vám určite pripomenie iné hlavné mesto. Pozdĺž ulice 9 júla sa nachádza jedno z centier Buenos Aires – Microcentro. Pri prechádzkach po tejto štvrti sa určite zastavte v krásnom obchodnom dome Galerias Pacifico, ktorý vás očarí úžasnými stropnými maľbami. Povinnou zastávkou je aj Casa Rosada, čo znamená Ružový dom, sídlo prezidenta. Ale ľudia sa tu zastavia, aby si pozreli balkón, z ktorého sa Evita Perón prihovárala tisíckam svojich priaznivcov. Ak by niekto chcel vidieť a vedieť viac, v Ružovom dome sa robia aj bezplatné prehliadky. Zaujmú aj iné neďaleké časti, napríklad farebná ulička Caminito či štadión Boca Juniors, kde začínal aj svetoznámy Diego. 

Caminito. Buenos Aires. Argentína
Caminito v Buenos Aires. Argentína. Foto: unsplash.com


Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Tigre. Argentína

Príroda

Tigre

Tigre ležiace len 30 km od Buenos Aires charakterizuje tisíce ostrovov, potokov a kanálov. Na brehu rieky sú vystavané domy na chodúľoch, staré sídla, aristokratické veslárske kluby z 19. storočia a remeselnícke obchody, ktoré predstavujú vstupný bod do delty rieky Paraná s labyrintom ostrovov a kanálov. Známe je i Puerto de Frutos - trh pod holým nebom, kde nájdete nábytok, dekorácie, trstinové a prútené doplnky, domáci džem, med a stále širokú škálu miestneho ovocia. Jednou z najmalebnejších častí samotného Tigre je Paseo Victorica, riečna promenáda v centre mesta, ktorá vyniká s fasádami starých kaštieľov. Ku koncu promenády je Museo de Arte de Tigre, krásna budova z argentínskeho obdobia "belle époque". V múzeu sa nachádza stála zbierka argentínskeho figuratívneho umenia z konca 19. až polovice 20. storočia. V neposlednom rade je skutočným klenotom Tigre delta Paraná, piata najväčšia delta na svete a jediná, ktorá sa vlieva skôr do sladkej vody ako do mora. Či už sa rozhodnete pre autentický zážitok z miestnych trajektových autobusov používaných ostrovanmi, alebo pre luxusnejšiu cestu katamaránom, vstúpite do labyrintovej siete kanálov a objavíte jedinečný spôsob života, ktorý sa zdá byť vzdialený od toho mestského.

San Ignacio Miní. Argentína

História

San Ignacio Miní

Uprostred argentínskeho dažďového pralesa stoja ruiny San Ignacio Miní, jezuitského misijného komplexu zo 17. storočia. S cieľom konvertovať pôvodnú populáciu Guaraní, založili jezuiti 30 misií v oblasti Južnej Ameriky, v častiach Paraguaja, Argentíny a Brazílie. San Ignacio Miní bol postavený v roku 1666 v španielskom barokovom štýle, silne ovplyvnenom domorodými motívmi. V súlade s predpísaným usporiadaním všetkých misií mal San Ignacio Miní centrálne námestie s budovami zoskupenými okolo neho. Komplex mal nemocnice, školy, internáty a nádherný kamenný kostol s dreveným interiérom. San Ignacio Miní chránil tuanjších obyvateľov pred prebiehajúcimi vojnami a obchodníkmi s otrokmi. Zariadenie tiež vlastnilo niekoľko tlačiarenských strojov, ktoré dodávali duchovné texty a iné diela v jazyku Guaraní. Po vojne Guaraní v roku 1750 a vyhnaní jezuitov v roku 1767 boli misie opustené.

Vodopády Iguazú, Argentína

Príroda

Vodopády Iguazú

Ďalším z vrcholov zájazdu sa jednoznačne stane najväčší systém vodopádov na svete, ktorý patrí medzi najväčšie prírodné divy našej planéty. 275 kaskád sa rozmáha na hraničnom území dvoch krajín, a tak sa naskytá možnosť prezrieť si ich z oboch strán. Z brazílskej, ktorá ponúka celkovú panorámu a aj z argentínskej, kde sa vďaka špeciálnym lávkam a observatóriám dostanete do tesnej blízkosti mohutných vodopádov. V okolí sa rozprestierajú rozsiahle národné parky, na ktoré sa môžete pozrieť napríklad aj z vtáčej perspektívy – počas letu helikoptérou, ktorá s vami preletí aj ponad úžasný vodný kolos.

Cintorín Recoleta v Buenos Aires.

HistóriaKultúra

Cintorín Recoleta

Cintorín Recoleta v Buenos Aires patrí medzi najzaujímavejšie na svete. Dokonca bol zaradený medzi 10 najznámejších na svete. Rozprestiera sa na ploche 5,5 ha a tvoria ho mramorové mauzóleá so sochami v štýle baroka, art deco a neogotického. Materiál na stavbu sa v rokoch 1880 až 1930 dovážal z Paríža a z Milána. Je tu pochovaná celá argentínska elita, vrátane Evity či Napoleonova vnučka. 

Metropolitná katedrála v Buenos Aires

HistóriaKultúra

Metropolitná katedrála v Buenos Aires

Metropolitná katedrála s výhľadom na námestie Plaza de Mayo je hlavným miestom katolíckej cirkvi v Argentíne a je miestom, kde pápež František ako arcibiskup Jorge Bergoglio slúžil omšu pred nástupom do úradu vo Vatikáne v roku 2013. Prvá kaplnka na rovnakom mieste bola postavená v roku 1593 na príkaz zakladateľa mesta Juana de Garaya, budova bola sedemkrát prestavaná. Fasáda budovy pripomína skôr grécky chrám ako katolícky kostol. Dvanásť neoklasicistických stĺpov vpredu predstavuje dvanásť Kristových apoštolov, podopierajúcich trojuholníkový frontispie. Nachádza sa tu i mauzóleum San Martín a neznámeho vojaka. Okolo sarkofágu tri ženské postavy reprezentujúce Argentínu, Čile a Peru pripomínajú krajiny oslobodené generálom San Martínom. Je tu obraz Panny Márie z Buen Ayre, po ktorej bol najprv pomenovaný prístav a potom mesto. Hlavný pozlátený drevený oltárny obraz zobrazuje Najsvätejšiu Trojicu, pochádza z roku 1785 a je v rokokovom štýle. Ďalšou pozoruhodnou koloniálnou sochou je Kristus z Buenos Aires, najstaršia socha v katedrále, ktorú vyrezal portugalský sochár Manuel do Coyto v roku 1671. Zvláštnosťou metropolitnej katedrály je, že hostí obraz Krista futbalistov. V roku 1979 Héctor Scotta a Daniel Bertoni, dvaja bývalí argentínski reprezentanti, darovali katedrále obraz Cristo de Buen Amor - Krista dobrej lásky - tiež známy ako Kristus futbalistu. Nachádza sa v ľavej lodi, vedľa krypty.

Stiahnuť PDF

Pláže

Pláže v Mar del Plata

V meste Mar del Plata, ktoré je vzdialené 400 km od Buenos Aires je množstvo pieskových pláží, vrátane peknej promenády. Dlhá pláž prechádza celým mestom a nesie niekoľko názvov Playa El Angel, Playa Varese, Playa De Marce Puerto, Ibiza, Playa Mariano, Playa Guillermo či South Beach. Niektoré pláže majú pozvoľný vstup do mora ako populárna Playa de Marce Puerto, iné sú hlboké už pri vstupe. Neodporúča sa plávať veľmi ďaleko pre meniace sa vodné prúdy. Mesto ponúka kaviarne, reštaurácie a tiež peknú architektúru, ktorú dotvárajú viktoriánske a kreolské budovy.

Pláž Varese v Mar del Plata. Argentína
Pláž Varese v Mar del Plata. Argentína. Foto: unsplash.com

Miramar

Miramar je letovisko vzdialené 40 km od Mar Del Plata pri Atlantickom oceáne. Má 12 km dlhú pieskovú pláž so širokým pobrežím, ktoré často navštevujú rodiny s deťmi. Má pozvoľný vstup do mora, ale treba byť opatrný pre časté prílivy a odlivy. Morské dno je čisté, bez kameňov. Hlbšia časť je na severe mesta, kde sa nachádzajú aj školy pre surfistov. Milovníci rybolovu môžu uloviť pražmu bielu či morského okúňa.

Miramar. Argentína
Miramar. Argentína. Foto: unsplash.com

Jazero Correntoso

Jazero Correntoso má malebnú pláž, ktorá je obklopená zelenými stromami a skalnatými vrcholmi Ánd. Jazero Correntoso sa nachádza 5 km od malého argentínskeho mestečka Villa La Angostura v provincii Neuquen. Kľudná a čistá smaragdovozelená voda je ideálna na plávanie. Dno pokrýva svetlo-šedý piesok. Má pozvoľný vstup do vody a teplota jazera dosahuje 22 stupňov. Je vhodná pre rodiny s deťmi. Milovníci prírody si prídu na svoje aj pre aktívne túry, vodné športy, jazdu na koni, na kajaku či na lodi. Popri pláži je miesto na kempovanie.

Jazero Corronteso. Argentína
Jazero Correntoso. Argentína. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Pre deti

Pozorovanie veľrýb

Polostrov Valdes v Argentíne je známy ako významná morská rezervácia, kde je možné pozorovať veľryby, ktoré sem každoročne migrujú a to od júna do decembra. Dobré pozorovacie miesto je napríklad pri dedinke Puerto Piramides. 

Puerto Madryn. Argentína
Zážitok pri pozorovaní veľrýb. Valdes. Argentína. Foto: unsplash.com

Lyžovanie v Las Leñas

Las Leñas je jedným z najlepších lyžiarskych stredísk v Argentíne, s veľmi kvalitným snehom a zjazdovkami pre všetky úrovne. Je to ideálne miesto pre milovníkov freeridu, s veľkými možnosťami pre off-piste lyžovanie. Lyžiarske stredisko má 17 500 ha, má 29 tratí. Na úpätí kopca sa nachádza niekoľko hotelov a ubytovacích zariadení, usporiadaných priamo pred horou.

Las Lenas. Argentína
Las Leñas. Argentina. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Argentínska kuchyňa v sebe mieša taliansku, španielsku gastronómiu, ako aj jedlá zo severozápadu Ánd a Patagónie ležiacej na juhu krajiny. Nie je to len hovädzie mäso, ktoré dominuje v jedálničku Argentíncov.

Tradičným pouličným jedlom sú „empanadas“, cestovinové taštičky plnené hovädzím, jahňacím, kuracím mäsom. Plniť sa môžu so syrom, šunkou, kukuricou, vajíčkom. Obľúbené sú aj s kozím syrom alebo s quinou a to hlavne v severozápadnej provincii Jujuy.

Emapanades
Empanades. Foto: unsplash.com

Medzi pouličné jedlo sa radí aj „choripan“, ktorý sa podáva aj ako predjedlo pri grilovaní. Sú to klobásy vyrábané z bravčového mäsa a sú ideálne ako občerstvenie aj pre cestovateľov. Podáva sa napríklad aj s pikantnou omáčkou „chimichurri“ alebo „criolla“.

Choripan
Choripan. Foto: unsplash.com

Argentínska paradajková a syrová pizza sa označuje ako „una muzza“ a pridáva sa na ňu oregano, zelené olivy a čili. Tradičné pizzerie v Buenos Aires často predávajú len trojuholníkové plátky.

Pizza
Pizza aj v Južnej Amerike. Foto: unsplash.com

Ďalším argentínskym jedlom s talianskym vplyvom je „milanesa“, vyprážaný rezeň. Používa sa buď hovädzie alebo kuracie mäso. Servíruje sa napríklad s praženicou, syrom a paradajkovou omáčkou, hranolkami a so šalátom.

„Provoleta“ je kravský syr, ktorý sa griluje a podáva sa ako predjedlo ku argentínskemu asado alebo ku grilovanému mäsu. Syr sa griluje na panvici špeciálnej veľkosti, posype sa oreganom. Ideálne, keď je zvonku mierne chrumkavá a zvnútra rozpustená. Prvoleta existuje aj z kozieho mlieka. Má výraznejšiu kyslejšiu chuť.

Hovädzie mäso je v Argentíne veľmi lákavé a najlepší spôsob ako ho ochutnať je „asado“, čo je tradičný spôsob grilovania hovädzieho mäsa. Zároveň sa jedná aj o najdôležitejšiu spoločenskú udalosť v Argentíne, ktorá každý víkend spája rodiny a priateľov.

AsadoAsado. Argentína. Foto: unsplash.com

Takáto grilovanie môže trvať aj niekoľko hodín. Podávajú sa predjedlá, ako „choripan“, „morcilla“ (krvavnička), či „provoleta“ a jedia sa aj vnútornosti. Medzi argentínske špeciality patrí „matambrito de credo“ (steak z bravčového boku pokvapkaný citrónom), „bife de chorizo“ (sviečkovica), či „asado de tira“ (rebrá) alebo „entrana“ (biftek). Aby bolo jedlo stále teplé, reštaurácie podávajú na stôl malý prenosný gril „parrillada“ so žeravými uhlíkmi.

Chorizo - Argentína
Chorizo. Argentína. Foto: unsplash.com

V severozápadnej Argentíne je špecialitou lama steak, vzhľadom na to, že lama je dobre prispôsobená nadmorskej výške provincie Jujuy. Jej chuť je viac rustikálnejšia ako hovädzie mäso, má tiež menej tuku, čo z nej robí zdravú alternatívu. Pridáva sa aj do „empanadas“, robí sa guláš, či samostatný steak. Niektoré reštaurácie pripravujú aj tatarák.

Kukuričná pochúťka „humita“, ktorá sa datuje do predkolumbovských čias, sa konzumuje v andskom regióne vrátane Čile, Bolívie a Peru. Ako kaša sa pripravuje z kukurice, mlieka, cibule, korenia, prípadne aj z kozieho syra. Potom sa plní do kukuričných listov a dá sa do vody variť.

Výdatný guláš „locro“ je národným jedlom, ktoré sa tradične podáva 25. mája (deň označujúci argentínsku revolúciu). Tento výdatný guláš sa pripravuje z bielej kukurice, hovädzieho alebo bravčového mäsa, červeného choriza, vrátane bielej fazule, tekvice a ochutí sa rascou a bobkovým listom.

Argentína sa môže pochváliť aj produkciou vína a je piatou najväčšou vinárskou krajinou sveta. Najvýznamnejšia oblasť na pestovanie je Mendoza, najmä región Lujan de Cuyo, kde sa vyrába najlepšie víno z odrody Malbec, ktoré je najslávnejšou argentínskou odrodou. Vybudované sú aj zavlažovacie kanály, ktoré prinášajú vlahu z Ánd. Avšak z pohľadu pestovania je dôležitá nadmorská výška. Najvyššie položené vinohrady sveta (3015 m. n m.) ležia v provincii Salta.

Hrozno - Argentína
Vinohrad. Argentína. Foto: unsplash.com

Medzi obľúbený nápoj patrí "maté", ktorý sa pripravuje zaliatím sušených drvených listov horúcou vodou. Má horkú chuť a účinky ako káva či čaj. Tradične sa podáva v tekvičke a pije sa pomocou špeciálnej slamky. Je to nápoj priateľstva, keďže sa pije z jednej tekvičky. Získava sa z rastliny "yerba mate" (cezmína paraguajská), ktorá rastie do výšky 15 m ako krovina. Rastlina má biele kvety a plody ako brusnica. 

Maté - ArgentínaMaté. Argentína. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Zábava

Tango argentino

V Buenos Aires sa nachádza známa škola tanga - Academia Nacional del Tango. Tango, tak ako argentínsky steak a červené víno Malbec jednoducho patria ku Argentíne. Či už v podobe tanečnej lekcie, kedy sa vytrápite vy, alebo v podobe „tango show“, ktoré predvádzajú profesionálni tanečníci a odohráva v mnohých reštauráciách v tomto meste. Tango si vás nájde napríklad aj v nedeľu na ulici, kedy si ho len tak z lásky k tomuto zmyselnému tancu, tancujú domáci.

Tango show. Argentina
Tango show v Buenos Aires. Argentína. Foto: unsplash.com

Piknik pri Seven Lakes 

Najlákavejšou cestou argentínskej jazernej oblasti je ľahký meander okolo siedmich nádherných jazier, z ktorých mnohé majú na brehoch chaty v alpskom štýle. Jazerná cesta meria 106 km a vedie od Villa La Angostura do San Martin de los Andes, od jazera Nahuel Huapi po Lago Machonico. Cesta vedie popri bukových lesoch, kde si môžete vychutnať aj idylické piknikové miesta a nádherné výhľady na krásnu argentínsku prírodu.

Jazero Nahuel Huapi. Argentína
Jazero Nahuel Huapi. Argentína. Foto: unsplash.com

La Ruta 40

Najslávnejšia argentínska cesta vedie od bolívijských hraníc až po Magellanský prieliv. Prejsť ju aspoň čiastočne je dobrodružstvom. Táto cesta je dlhá 5224 km. Južná časť, od El Bolsonu cez Patagóniu, otvára obrovské, vetrom ošľahané stepi a andské predhorie. Okolie ponúka nádherné prostredie, veľa oviec či stáda guanakov podobných lamám. Jej koniec je v Tierra del Fuego, celkom na juhu Argentíny. Táto trasa je považovaná za jednu z najkrajších na svete. Ak by ste ju chceli prejsť celú, treba počítať prechod cez rôzne klimatické pásma v trvaní 10 až 14 dní, ale záleží od počtu zastávok. 

La ruta 40. ArgentínaSlávna La Ruta 40. Argentína. Foto: unsplash.com

Život na ranči 

Estancias sú tradične rodinné ranče, kde sa o hostí zvyčajne starajú majitelia. To znamená, že niektoré sú prevádzkované ako hotely, a ponúkajú vidiecke prostredie ako aj nahliadnutie do života, aký panuje na tunajších rančoch. Tieto ranče sa nachádzajú od severozápadu nadol cez pampy až do Patagónie. Tieto historické usadlosti sa starajú o pôdu, kde sa pasú stáda dobytka a oviec. Osedlanie koňa "criollo" a sprevádzanie "gaucha" je skvelým zážitkom. A nebude chýbať asado alebo grilovanie pod holým nebom. 

Ranč. Argentína
Argentínsky ranč. Foto: unsplash.com

Rafting na rieke Atuel

Je to geologický zázrak vytvorený eróziou vetra a rieky Atuel v provincii Mendzoa, ktorý vytvára skalné útvary ako La Torta de Hojaldre, El Belta de San Martín, La Procesión a El Hongo. Jedno z najobľúbenejších miest v Argentíne pre rafting, s úrovňami náročnosti II. a III. a trasami od 6 do 15 km ďaleko. K dispozícii sú aj ďalšie dobrodružné športy, ako je kanoistika či jazda na kajaku.

Atuel kaňon v provincii Mendoza. Argentína.
Provincia Mendoza a úchvatný kaňon na rafting. Argentína. Foto. unsplash.com

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Café Tortoni

Nie nadarmo je Buenos Aires prezývané „Parížom Južnej Ameriky“. Stačí si chvíľku posedieť v preslávenej kaviarni Tortoni a bude vám jasné, kde táto prezývka mohla vzniknúť. Krásna kaviareň, ktorá bola zaradená medzi najkrajšie kaviarne sveta, sa nachádza na ulici 825 Avenida de Mayo. Už keď budete kráčať po ulici ku kaviarni budete mať pocit, že ste sa ocitli v uličkách Paríža. Nebude teda prekvapením, že aj samotná kaviareň bola navrhnutá podľa vzoru parížskych kaviarní tej doby. Kaviareň Tortoni bola otvorená v roku 1858 francúzskym imigrantom Touanom, ktorý kaviareň pomenoval po už vtedy existujúcej kaviarni, ktorá sa nachádza v Paríži na ulici Boulevard des Italiens. Či v Paríži alebo v Buenos Aires, kaviareň bola na oboch kontinentoch miestom, kde sa v období počas 19. a 20. storočia stretávala elita spoločnosti. Stretávali sa tu na kávu vysoko postavené osobnosti politického a spoločenského života. Dnes si kávičku v Café Tortoni môže dať aj bežný turista. Niekedy je potrebné vystáť rad na to, aby sa vám ušlo miesto v tejto stále populárnej kaviarni, ale interiér a atmosféra tohto miesta však stoja za to.

Café Tortoni. Buenos Aires. Argentína
Café Tortoni. Buenos Aires. Argentína. Foto: unsplash.com

Štvrť San Telmo

San Telmo je najstaršia štvrť v Buenos Aires, ktorú v 17. storočí obývali robotníci. Dnes sú tu bohémske kaviarne, bary, salóny na tango. Každú nedeľu je pozdĺž hlavnej ulice Calle Defensa trh s remeslami a starožitnosťami.

San Telmo. Buenos Aires. Argentína
Štvrť San Telmo v Buenos Aires. Argentína. Foto: unsplash.com

La Boca

Veľmi živá štvrť v Buenos Aires – La Boca bola pôvodne osídlená Janovčanmi v druhej polovici 19. storočia. Má silný taliansky ráz. Pred farebnými domami v tejto štvrti je množstvo tanečníkov tango, ktorí sa radi s vami zatancujú za pár drobných. Neďaleko po pešej zóne Caminito sa prechádza ku štadiónu Boca Juniors, ktorý preslávil Diego Maradona.

La Boca
La Boca v Buenos Aires. Argentína. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: republika

Rozloha a populácia: 2 779 220 km2
45 mil. obyvateľov

Jazyky: španielsky

Náboženstvo: 90% katolíci, 3% protestanti, 2% židia

Mena: argentínske peso

Kurz: 1€ = 121.711ARS

Časový posun: -5h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Argentínu je možné navštíviť celoročne, v závislosti od danej oblasti. Patagónia a ďaleký juh krajiny je najlepšie navštíviť od októbra do marca, keď sú teploty miernejšie. Ak chcete pozorovať veľryby, naplánujte si návštevu na koniec roka. Najlepší čas na návštevu vodopádov Iguazu je od konca marca do mája alebo od augusta do októbra.

Letisko a dĺžka letu

Lety z Viedne do Buenos Aires, ale s prestupmi (napr. Amsterdam, Frankfurt, Madrid), v trvaní cca 16 hodín. 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo SR v Buenos Aires, Figueroa Alcorta 3240, 1425 Buenos Aires.

Telefón: +54 1148013917, +54 1141919453, +54 1148048622
Email: emb.buenosaires@mzv.sk

Víza a doklady

Na vstup do Argentíny je podmienkou cestovný pas s platnosťou najmenej 6 mesiacov odo dňa vstupu do krajiny. Pre turistické cesty do 90 dní postačuje platný cestovný pas Slovenskej republiky. Vo všetkých ostatných prípadoch (študijné pobyty, vykonávanie platenej činnosti (aj umeleckej) je potrebné príslušné vízum. Letecké spoločnosti pri cestách vyžadujú predloženie spiatočnej letenky, ktorá v prípade turistickej cesty do 90 dní, nemôže dátum návratu presahovať 90-dňový limit.

Colné predpisy

Do Argentíny je zakázaný a prísne kontrolovaný dovoz čerstvých potravín živočíšneho a rastlinného pôvodu. Z Argentíny je možné vyviesť v hotovosti maximálne čiastku 10.000,- USD. V Argentíne platí obmedzenie dovozu – vývozu alkoholických nápojov, vína a tabakových výrobkov. Na medzinárodných letiskách sú rontgenované každá batožina bez výnimky . 

Doprava

V Buenos Aires sa odporúča používať taxi službu. Je možné využiť mestskú hromadnú dopravu (metro, autobusy). Cestu je možné naplánovať cez webovú stránku dopravného podniku. Kartu (sube), ktorá sa nabíja v priestoroch metra je možné kúpiť v pobočkách trafík.Taxi služba môže byť užitočná najmä pri ceste z letiska do centra, v Buenos Aires pôsobí niekoľko taxi služieb, k dispozícii je napríklad aj aplikácia Uber. 

Sviatky

DÁTUM SVIATOK
1. január Nový rok
28. február Karneval
1. marec Karneval
24. marec Deň pamiatky pravdy a spravodlivosti
2. apríl Deň Malvín
7. apríl Veľkonočný piatok
10. apríl Veľkonočný pondelok
14. apríl Zelený štvrtok
1. máj Deň práce
18. máj Národné sčítanie ľudu 2022
25. máj Deň májovej revolúcie
17. jún Nesmrteľnosť Martína Miguel de Guemes
9. júl Deklarácia nezávislosti od Španielska v roku 1916
15. august Nesmrteľnosť Josého San Martín
10. október Deň rešpektu kultúrnej diverzity
20. november Deň národnej suverenity
8. december Nepoškvrnené počatie Panny Márie
25. december Vianoce

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR