
Anglicko
Anglicko je jednou zo štyroch krajín Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. Spojené kráľovstvo je ostrovný štát, oddelený od Európy Lamanšským prielivom. Tvorí ho Veľká Británia (Anglicko, Wales a Škótsko) a Severné Írsko ležiace na susednom ostrove. Samotné Anglicko zaberá 130 279 km², čo z celkovej plochy Spojeného kráľovstva predstavuje približne polovicu. Žije tu takmer 55 miliónov obyvateľov, približne 83 % z celkovej populácie kráľovstva. Ostrovná poloha krajiny odjakživa určovala jej charakter, svojbytné tradície i odlišné smerovanie Britov od zvyšku Európy. Urputne si udržovala vlastnú menu, britskú libru a svoju nezávislosť na európskych inštitúciách nedávno demonštrovala odhlasovaním a zrealizovaním Brexitu.
Anglicko je jednou zo štyroch krajín Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. Spojené kráľovstvo je ostrovný štát, oddelený od Európy Lamanšským prielivom. Tvorí ho Veľká Británia (Anglicko, Wales a Škótsko) a Severné Írsko ležiace na susednom ostrove. Samotné Anglicko zaberá 130 279 km², čo z celkovej plochy Spojeného kráľovstva predstavuje približne polovicu. Žije tu takmer 55 miliónov obyvateľov, približne 83 % z celkovej populácie kráľovstva. Ostrovná poloha krajiny odjakživa určovala jej charakter, svojbytné tradície i odlišné smerovanie Britov od zvyšku Európy. Urputne si udržovala vlastnú menu, britskú libru a svoju nezávislosť na európskych inštitúciách nedávno demonštrovala odhlasovaním a zrealizovaním Brexitu.
Bohatosť britského dedičstva dokladajú starobylé hrady, katedrály, historické univerzitné mestečká, honosné panstvá, nádherné anglické záhrady, či malé dedinky s pitoresknými domčekmi a krčmičkami. Briti sú konzervatívni, rezervovaní a veľmi zdvorilí ale zároveň známi svojim suchým anglickým humorom. Ich zmysel pre poriadok a rešpektovanie pravidiel si často zamieňame s chladom a neochotou. Na druhej strane sú veľmi slušní a majú snahu vám pomôcť či poradiť. Angličania si radi užívajú život, naplánovaný výlet, piknik či grilovanie nezrušia ani keď sa rozprší, veď na hmlu či mrholenie si už dávno zvykli. Veď práve vďaka premenlivému počasiu je Anglicko stále svieže a zelené.

Maják Start Point Lighthouse v južnom Devone. Foto: archív CK Satur
Poznávacie zájazdy do Anglicka
Hlavné mesto
Londýn
Niekdajšia rímska obchodná stanica Londínium, založená na Temži, predurčila, charakter a zameranie dnešnej východnej časti Londýna – City, ktorej v súčasnosti dominujú banky, poisťovne, či Londýnska burza cenných papierov ale predovšetkým dnes už historické doky, štýlovo zrekonštruované na byty, kancelárie či puby. Obávanú Pevnosť Tower of London vybudoval po normandskej invázií v 11.stor. Viliam Dobyvateľ na kontrolou východnej prístupovej cesty do Londýna. Neskôr slúžila ako väznica a popravisko pre tých najdôležitejších väzňov, ako boli škótski králi, kráľovské manželky, či členovia znepriatelených rodov Lancasterovcov a Yorkovcov, zápasiacich o trón. Dnes ju strážia „beefeatri“ v dobových alžbetínskych uniformách, najmä pre vzácne korunovačné klenoty, vykladané diamantami, ktoré sú tu uložené.

Pevnosť Tower of London. Foto: archív CK Satur
Vedľa pevnosti sa vypína najznámejší londýnsky most Tower Bridge – vežičkový most, ktorý krásne doplnil celkovú panorámu. Koncom 19.storočia, kedy ho stavali, bol posledným mostom na Temži pred vyústením do mora, takže musel byť otvárací, aby sa lode mohli bezpečne preplaviť do mestského prístavu. Ďalšou historickou dominantou Londýna je katedrála sv. Pavla, ktorá bola vybudovaná po veľkom londýnskom požiari v roku 1666, je sídlom londýnskeho biskupa a práve tu si povedali svoje „áno“ princezná Diana a princ Charles. Cez Miléniový most prechádzame na druhú stranu Temže ku ďalšej, tento krát super modernej dominante, k mrakodrapu Shard, (črepina), ktorý navrhoval architekt Renzo Piano. 310 metrov vysoká „črepina“ ponúka výhľad zo 72. poschodia z výšky 244 metrov. Západná časť Westminster je srdcom Londýna, kultúrnym a spoločenským centrom.

Najznámejší londýnsky most Tower Bridge. Foto: archív CK Satur
Buckinghamský palác je londýnskym domovom kráľovskej rodiny a teda priťahuje najviac pozornosti. Množstvo návštevníkov si nenechá ujsť výmenu osobnej či jazdeckej stráže, pravidelne sa konajúcej na ceremoniálnej ulici Mall, priamo pred palácom. Westminsterské opátstvo je od 11.storočia miestom kráľovských korunovácií, svadieb, či pohrebov. Westminsterský palác, alebo Britský parlament je nádherná neogotická stavba, ktorej súčasťou je neodmysliteľný zvon „Big Ben“, neohrozene odbíjajúci každú celú hodinu. Obľúbeným miestom na odpočinok či piknik sú parky St James' park, Green park, Hyde park ale aj Kensington gardens, ktoré sú zelenou oázou pokoja, plné kvetinových záhonov a veveričiek v rušnom centre mesta. Britské impérium ovládalo v 19. storočí štvrtinu ľudskej populácie a to sa dnes odzrkadľuje na deväť miliónovej kozmopolitnej metropole, oprávnene prezývanej „novodobý Babylon“, keďže Londýn dnes hovorí zhruba 300 rôznymi jazykmi. Londýn je štát v štáte a pôsobí veľmi kontrastne oproti tradičnému anglickému vidieku.

Buckinghamský palác je londýnskym domovom kráľovskej rodiny a priťahuje najviac pozornosti. Foto: depositphotos.com
Treba zažiť

Stonehenge
Stonehenge je prehistorická pamiatka vo Wiltshire. Skladá sa z kruhu stojatých kameňov, každý kameň má výšku 4 m, šírku 2,1 m a váhu približne 25 ton. Kamene sa nachádzajú v rámci zemných prác uprostred najhustejšieho komplexu pamiatok neolitu a bronzovej doby v Anglicku vrátane niekoľkých stoviek pohrebných kopcov. Archeológovia tvrdia, že bola postavená od roku 3000 pred našim letopočtom do roku 2000 pred našim letopočtom. Stonehenge je považovaný za ikonickú pamiatku Veľkej Británie.

Windsorský zámok
30 km juhozápadne od Londýna navštívime kráľovskú rezidenciu vo Windsore, jedná sa o najstaršiu a najväčšiu nepretržite obývanú kráľovskú rezidenciu na svete. Hrad nechal postaviť pred takmer 1000 rokmi William Dobyvateľ, krátko po normandskej invázií. Táto strategická pevnosť mala kontrolovať západnú prístupovú cestu do Londýna. Dnešnú podobu začalo sídlo získavať až v 12. storočí, z ktorého pochádza aj ikonická kruhová veža. Kráľovná Alžbeta II. tu trávi väčšinu voľných víkendov či obdobie po Veľkej noci. Nenechá si ujsť ani známe dostihy Royal Ascot, ktoré tu prebiehajú v júni. To, že je kráľovná prítomná, spoznáte podľa kráľovskej štandardy, vejúcej nad hradom. Súčasťou hradného areálu, ktorý je sprístupnený verejnosti je aj nádherná kaplnka sv. Juraja, postavená v 15. storočí v gotickom štýle. Práve tu kráľovná prijíma rytierov do tzv. „podväzkového rádu“ (Order of the Garter). Kaplnka je zároveň kráľovskou hrobkou, nedávno sa tu lúčila kráľovská rodina s princom Filipom. Rovnako je to však priestor pre kráľovské sobáše, či už princa Charlesa a Camilly Parkerovej alebo princa Harryho a herečky Meghan Markleovej. Nenecháme si ujsť ani štátne apartmány, zariadené vyrezávaným pozláteným nábytkom, či kráľovninu galériu s obrazmi od Michelangela, Rubensa, Rembrandta či Van Dycka. Hrad sa vypína nad pokojne sa kľukatiacou Temžou, plnou bielych labutí a neďaleké lúky priam lákajú k odpočinku. Avšak práve tu, na lúke pod Windsorským zámkom, bola začiatkom 13. storočia spísaná a kráľom Jánom Bezzemkom potvrdená známa Magna Charta – listina práv a slobôd, ktorá položila základy britského parlamentarizmu.

Cambridge
Historické centrum, úzke uličky, obchodíky, trhoviská s domácimi potravinami, plno mladých ľudí premávajúcich sa na bicykloch, to všetko dáva tomuto univerzitnému mestečku úžasnú, pohodovú atmosféru. Univerzita v Cambridge je druhou najstaršou univerzitou v anglicky hovoriacom svete (hneď po Oxforde), zároveň sa radí medzi svetovú špičku univerzít. Jej korene siahajú až do roku 1209, kedy po sporoch s miestnym obyvateľstvom časť učencov opustila univerzitné mestečko Oxford. Obe najstaršie univerzity si udržujú množstvo podobných tradícií ale aj neskonalú rivalitu v študijných, vedeckých ale rovnako aj športových aktivitách. Najlepším príkladom toho sú preteky osemveslíc, ktoré sa od roku 1829 na Temži pravidelne organizujú na prelome marca a apríla. Univerzita Cambridge sa oprávnene pýši množstvom zvučných mien, či už z radov absolventov alebo jej profesorov. Práve tu do konca svojho života pôsobil ako profesor matematiky a vedecký pracovník známy kozmológ Stephen Hawking. Mesto je pomenované podľa riečky Cam. Jednotlivé školy boli vybudované na oboch jej brehoch, preto si aj ich prehliadku najlepšie vychutnáme počas pokojnej plavby. Jednou s najkrajších škôl je Trinity College, na ktorej študoval aj samotný Isaak Newton, alebo Kings College, ktorej ikonickú kaplnku nechal postaviť ešte v 15. storočí kráľ Henrich VI. Počas plavby míňame aj úchvatnú St. Johns College a jej „Most vzdychov“, po ktorom študenti prechádzajú zo svojich internátov pred skúšobnú komisiu. Jednotlivé školy umožňujú za drobný poplatok nahliadnuť do ich starobylých priestorov, či už je to dobová jedáleň, kaplnka, nádvorie či knižnica.

Hadriánov val
Do piateho storočia vymedzoval najsevernejšie hranice Rímskej ríše. Toto hlinené a kamenné opevnenie má dĺžku 117 km a tiahnuc sa na prieč Anglickom, prepája Severné more na východe a Írske more na západe. Jeho stavba trvala 10 rokov a dokončený bol v roku 122 nášho letopočtu. Súčasťou valu bolo aj 14 rímskych pevností a 80 strážnych veží, ktoré slúžili na kontrolu územia severne od hraníc, odkiaľ útočili barbarské kmene Piktov. Do dnes je neoficiálnou hranicou medzi Anglickom a Škótskom, od tej oficiálnej je val miestami vzdialený len necelých 20 km. Od roku 1987 je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Dnes v rámci turistiky ponúka možnosť preskúmať zachovalé časti rímskych pevností aj samotného kamenného múru, ktorého maximálna výška dosahovala až 5 metrov.

Liverpool
Liverpool leží na západnom pobreží Anglicka, v ústí rieky Mersey do Liverpoolskeho zálivu a Írskeho mora. Na konci 19. storočia bol považovaný za druhý najväčší prístav impéria, pretože cez jeho prístav prechádzalo najviac tovaru v porovnaní s inými britskými mestami. Dávnu námornú a obchodnú tradíciu pripomína Royal Albert Dock – komplex bývalých dokov, ktoré dnes už neslúžia svojmu pôvodnému účelu, ale boli zrekonštruované a v súčasnosti ponúkajú priestory pre štýlové galérie, múzeá, kaviarničky či puby. V roku 2004 bol komplex zaradený do svetového dedičstva UNESCO. Príjemnou prechádzkou po nábreží pokračujeme ku takzvaným trom gráciám : historickej prístavnej budove, ďalej ku sídelnej budove spoločnosti Cunard, ktorá prevádzkovala známe lode ako Mauretánia, či Queen Mary a ku Royal Liver Building – Liverpoolskej poisťovni pre námorníkov a ich rodiny, ktorú zdobia dva kormorány – symboly mesta, strážiaci prístav. Liverpool je známym kultúrnym centrom predovšetkým v spojení s populárnou hudbou. Tu vznikla asi najznámejšia britská skupina Beatles. Jej fanúšikovia sa môžu ísť zabaviť do známeho Cavern Clubu, kde okrem množstva iných známych kapiel začínali aj populárni „Chrobáci“.

Greenwich
Greenwich je južnou vstupnou bránou do Londýna. Práve tu sa nachádza miesto, ktorým vedie Prime Meridian – nultý poludník. Základný poludník je aj základom na určovanie jednotného času platného pre celú Zem. V tunajšej Kráľovskej hvezdárni môžete navštíviť zaujímavú výstavu o čase a astronómii. Najväčšou turistickou atrakciou je sa jednou nohou postaviť na západnú a druhou na východnú pologuľu, teda obkročmo cez nultý poludník. Z hvezdárne je na viac krásny výhľad na Canary Wharf, modernú výstavbu vysokých domov a tiež na Millenium Dome, ktorý je premenovaný na O2 Arénu. Táto stavba bola mimo iného využitá ako multifunkčná aréna pre Letné olympijské hry 2012. V Greenwichi sa nachádzajú aj múzeá, obchody a typické anglické pohostinstvá.

Shakespeares Globe
Ťažko nájsť lepší spôsob, ako v Londýne zažiť atmosféru dávnej alžbetínskej doby začiatku 17. storočia, než je návšteva Shakespearovského divadla, stojaceho na brehu Temže. Pripomína časy slávnych premiér shakespearovských divadelných hier. Začiatkom roku 1599 William Shakespeare, ako hlavný akcionár divadelnej spoločnosti Lord Chamberlain’s Men, nechal postaviť divadlo Globe. Názov „glóbus“ odrážal jeho kruhový pôdorys – podobne ako mali rímske amfiteátre. Divadlo alžbetínskej doby mala svoju typickú architektúru. Hľadisko malo kapacitu do 3000 divákov a pozostávalo z dvoch častí – z trojposchodových zastrešených galérií, ktoré boli prístupné iba lepšie platiacim divákom, a takzvanej jamy pre chudobných, kde si za 1 penny mohol kúpiť lístok na státie ktokoľvek. Jama však zastrešená nebola, čiže diváci často stáli na daždi. Jedným z najtypickejších znakov anglického renesančného divadla bolo výlučne mužské obsadenie. Ženské postavy stvárňovali mladí chlapci s jemnými dievčenskými hlasmi. Do dnes sa tento zvyk v divadle dodržuje. Zároveň rovnako ako kedysi, herci nehrajú pri umelom osvetlení, ale pri horiacich fakliach. Staré divadlo vyhorelo v polovici 17.storočia a jeho dnešná replika bola postavená na pôvodnom mieste v roku 1997. Okrem večerných predstavení je možné divadlo navštíviť aj cez deň v rámci prehliadky so sprievodcom.

Stradford upon Avon
Na západnom brehu riečky Avon, v srdci Anglicka, leží pokojné, neveľké tudorovské mestečko so zachovalými hrázdenými domčekmi, rodisko slávneho Williama Shakespeara. Počas prechádzky po meste narazíte na množstvo domov spojených so slávnymi rodákom, či jeho potomkami. Či už je to rodný dom veľkého dramatika, ktorý kedysi slúžil aj ako dielňa rukavičkára, alebo ordinácia lekára Halla, za ktorého sa vydala Shakespearova dcéra Suzanna, či stará základná škola. Staručký drevený, hostinec Garrick Inn nás láka, aby sme vošli a dali si Fish and chips s pintou piva, vedľa stojaci Harvard House koncom 16. storočia postavil Thomas Rogers, starý otec zakladateľa Harvardskej Univerzity, Johna Harvarda. Asi dva kilometre od centra mesta je nádherný vidiecky dom so slamenou strechou: Anne Hathaways Cottage, odkiaľ pochádzala Williamova manželka. Dom je zariadený pôvodným nábytkom a po jeho prehliadke sa poprechádzame po krásnej kvetinovej a bylinkovej záhradke, či ovocnom sade.
Pláže
Durdle Door
Durdle Door je prirodzený vápencový oblúk na pobreží Jurassic v Anglicku. Durdle Door je vo vlastníctve rodiny Welds ale samozrejme je otvorený aj pre verejnosť. Názov tohto útesu je odvodený od starého anglického slova "thirl", čo znamená vŕtanie. Toto meno mu bolo pridelené už pred viac ako tisíc rokmi a stále ostalo zachované. Toto miesto je často vyhľadávané rôznymi umelcami a preto ste ho mohli vidieť v rôznych videoklipoch či filmoch.
Kynance Cove
Kynance cove sa nachádza na západnej strane Lizard point a pravdepodobne je najviac fotografovanou a maľovanou lokalitou v Cornwalle. Kontrast medzi plážami plnými bieleho piesku v zátoke a tmavočervenou a zelenou hadovitou skalou vytvárajú dychberúci pohľad. Pri odlive môžete preskúmať jaskyne s rôznymi názvami ako sú The Parlor a The Drawing Room, ktoré sa nachádzajú tesne nad plážou. Kynance Cove vlastní a stará sa oň Národný fond.
Blackpool Sands, Devon
Široká kamienková pláž patrí medzi najčistejšie pláže v grófstve Devon a získala ocenenie Modrá vlajka, ktoré sa udeľuje plážam, spĺňajúcim vysoké environmentálne a kvalitatívne štandardy. Je chránená voňavým borovicovým lesom, ktorý jej dáva nádych stredomoria. Aj preto patrí medzi najobľúbenejšie rodinné pláže v Británii.
Bournemouth
Bournemouth leží na južnom pobreží Anglicka. Nachádza sa tu 17 km dlhá piesočnatá pláž. Letovisko Bournemouth je populárne už od viktoriánskych čias. Pobrežná promenáda je plná kaviarní, reštaurácií, hotelov. Tiež sa tu nachádzajú divadlá a koncertné haly.
Pre deti
Múzeum kráľovského letectva v Londýne
Múzeum kráľovského letectva v Londýne sa nachádza na bývalom letisku Hendon v londýnskej štvrti Colindale. Začiatkom 20. storočia práve tu sídlila spoločnosť Graham and White, vyrábajúca prvé britské lietadlá a mladí začínajúci piloti sa tu učili lietať v leteckej škole. Dnes si tu mladí fanúšikovia letectva, a v neposlednom rade aj ich oteckovia, môžu prezrieť vyše 100 lietadiel, od tých najstarších modelov ako napr. lietadlo bratov Wrightovcov, prípadne jednomiestne lietadlo, v ktorom Louis Blériot ako prvý preletel ponad kanál La Manche, cez známe lietadlá Spitfire, bojujúce v druhej svetovej vojne, až po súčasné stíhačky. Do mnohých lietadiel je možné nastúpiť a vyskúšať si, aké je to byť pilotom. Pre odvážnejších sú tu aj dva 3D simulátory.
Halloween
Deti v kostýmoch chodia od domu k domu a prosia o sladkosti pokrikom „Trick or treat“. „Trick“ je obvykle varovanie, že ak koledníci nič nedostanú, vyvedú vlastníkom domu nejakú neplechu. Ak si však dotyčný niečo také nepraje, má druhú možnosť: „treat“, teda dať koledníkom nejaký darček či sladkosť. Koledovať sa obvykle chodí 31. októbra večer. Niektorí ľudia na znak toho, že deti sú vítané, vyzdobia svoj dom halloweensku dekoráciou ako sú tekvice a pavučiny. Halloween je pomenovaním predvečera významného sviatku Samhain, ktorý oslavovalo keltské obyvateľstvo Britských ostrovov. Zostal významným sviatkom aj po prieniku kresťanstva na Britské ostrovy. Pôvodný pohanský sviatok, kedy sa duchovia zo záhrobia vracajú do sveta ľudí, sa dnes zmenil na oslavu Všetkých svätých kresťanskej cirkvi. Časť zvykov spojených so sviatkom Samhain prežila, nadobudla však svetský charakter.
Harry Potter – Warner Bross
Na severe Londýna navštívime filmové ateliéry Warner Bros Studios. Tu si na svoje prídu najmä detskí (ale aj dospelí) fanúšikovia Harryho Pottera. Prejdeme si fantastickým svetom a príbehmi tejto obľúbenej knižnej i filmovej postavy. Odhalíme tajomstvá tvorby veľkolepých scén, špeciálnych efektov či kostýmov. Nastupujeme do Hogwart Expressu, ako inak, na nástupišti 9 a ¾ a nechýba ani vozík na kufre, ktorý mizne v stene nástupišťa. Čaká nás majestátny a tajuplný hrad Rokfort, ktorého prehliadku začíname vo veľkej jedálni, kde je práve prestreté na večeru a nazrieme aj do kancelárie Dumbledora, ktorá sa nachádza v jednej z najvyšších veží Rokfortu. Nájdete čarovný klobúk, ktorý sám triedil deti do skupín, či obrovský teleskop? V učebni elixírov pozorujeme, ako sa práve mieša čarovný nápoj.
Navštívime aj rodinu Weasleyovcov, kde nebudú chýbať ihlice, ktoré samé pletú sveter, panvica, ktorá sa sama umýva, či nôž, ktorý sám krája. Prejdeme sa šikmou uličkou a navštívime aj obchodík s kúzelnými paličkami. Na nebojácnych čaká zakázaný les, plný gigantických pavúkov, Hagridova chatrč, či hrôzostrašné Malfoyovské panstvo, kde Lord Woldemort plánoval za pomoci smrťožrútov prevziať moc. Záujemci môžu absolvovať rýchlo kurz lietania na metle a za odmenu si v bufete vypiť ďatelinové pivo.
Legoland Windsor Resort
Ak hľadáte zábavu pre každú vekovú kategóriu, zavítajte do Legolandu, ktorý sa nachádza iba 30 minút vlakom od centra Londýna. V Legolande získate nezabudnuteľné zážitky a strávite krásny rodinný deň v príjemnom prostredí, obklopení známymi postavičkami z Disneyho rozprávok. Celý rezort je rozdelený do 12 tematických častí, kde nájdete rôzne atrakcie. Nadšení budete prechádzať celým areálom od začiatku až po koniec. Stretnete všetky Lego postavičky ako napríklad obľúbených pirátov alebo dievčatá z Heartlake City.
Londýnske oko
Londýnske oko stojí na brehu Temže, neďaleko majestátneho Westminsterského paláca, bolo otvorené v roku 2000 a je najvyšším vyhliadkovým kolesom v Európe. Jeden okruh trvá 30 minút a počas nich vás vyvezie do výšky 135 metrov. Z najvyššieho miesta sa Vám naskytne nádherný výhľad na okolie mesta, pričom v prípade pekného počasia môžete dovidieť až do vzdialenosti 40 km. Má 32 klimatizovaných kabínok, čo symbolicky reprezentuje 32 londýnskych štvrtí. Ročne ho navštívi vyše 3 milióny návštevníkov a silvestrovský ohňostroj, organizovaný pri Londýnskom oku, je považovaný za jeden z najkrajších na svete.
Gastronómia
Anglicko je ostrovná krajina, takže na stole nikdy nechýbajú ryby. Angličania majú zároveň najväčšie ovčie stáda v Európe, takže obľúbená je jahňacina na rôzne spôsoby. Vzhľadom na chladnejšie podnebie najmä v severnejších častiach prevažujú jedlá veľmi sýte a výdatné, najmä hovädzina.
Deň začneme typickými raňajkami, nechýba fazuľa v paradajkovej omáčke, praženica, opečená slanina, párky, dusené šampiňóny, toasty s maslom a marmeládou či rôzne cereálie. Najtypickejším anglickým jedlom je Fish and Chips – alebo vyprážaná treska s hranolkami, často servírovaná s hrachovou kašou, majonézou si kečupom. Ako hlavné jedlo je tiež veľmi obľúbené Sheppards pie či Cottage pie – mleté jahňacie, či mleté hovädzie mäso, podávané so zemiakovou kašou. Na nedeľnom obednom stole sa často objavuje Roast beef – pečené hovädzie s opekanými zemiakmi, dusenou zeleninou a ako príloha nesmie chýbať Yorkshire pudding – vaječné cesto zapečené do tvaru kelímku, poliate hovädzím výpekom.

Ak nemáte čas na obed, rýchlo zasýtia aj Cornish pasties – pirohy plnené hovädzím, jahňacím, či kuracím mäsom, prípadne zemiakmi so syrom či zeleninou. Vznikli v Cronwalle ako šikovne zabalený obed pre baníkov. Zaujímavo na tanieri vyzerá tzv. Steak and Ale Pie, hoci vás názov môže trošku zavádzať, ide o hovädzí guláš na pive, zapečený z vrchu s cestíčkovou krustou. Za sýtou večerou dobre padne pivo, ktoré je na Britských ostrovoch veľmi obľúbené. Stretávame sa veľmi často s takzvaným „Ale“ – vrchne kvaseným pivom, ktoré fermentuje pri vyšších teplotách a dáva výslednému produktu ovocný resp. lúčny nádych, alebo s tzv. „Lager“ – čiže ležiak, teda spodne kvasené pivo.
Užitočné informácie
Štátne zriadenie: Anglicko jednou zo štyroch krajín, ktoré sú súčasťou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. Spojené kráľovstvo je konštitučná monarchia.
Rozloha a populácia: Anglicko zaberá plochu 130 279 km2 a žije tu približne 54 786 300 obyvateľov.
Jazyky: Úradným jazykom je angličtina. Regionálnym jazykom je kornčina, ktorá prevažuje najmä v západnej časti krajiny.
Náboženstvo: Dominantné postavenie vo vierovyznaní má anglikánska cirkev (55%), nasleduje katolícka cirkev (12%), presbyteriáni (5%), islam (3%). Okolo 23% obyvateľstva sa nehlási k nijakému náboženstvu.
Vakcinácia: Nie je povinná.
Elektrický prúd: Napätie v elektrickej sieti je 220 - 240 V. Elektrická zásuvka má tri dierky, je potrebný adaptér.
Mena: britská libra
Kurz: 1€ = 0.844GBP
Časový posun: -1h
Klimatický diagram
Kedy vycestovať
Návšteva Anglicka je odporúčaná celoročne, je možné že neskoré jesenné, zimné, či skoré jarné mesiace budú bohatšie na zrážky, všeobecne však platí, že počasie sa mení veľmi rýchlo a aj upršané a zahmlené ráno sa môže zmeniť na krásny slnečný deň. Počasie v Anglicku ovplyvňuje teplý golfský prúd takže ani v zimných mesiacoch teploty neklesajú pod bod mrazu, naopak v letných mesiacoch sa obvykle pohybujú len okolo 25 C a horúčavy okolo 30 C sa vyskytujú naozaj len veľmi výnimočne.
Takže najodporúčanejšie mesiace sú koniec marca, až začiatok júna, september až začiatok novembra. Júl a august je časom letných školských prázdnin, takže všetky turistické atrakcie, najmä však tie detské sú mimoriadne rušné. Rovnako v čase jarných a jesenných školských prázdnin, čo býva približne v prvej polovici apríla a v druhej polovici októbra. V hlavnom meste Londýn býva rušno takmer celoročne, mimoriadne exponované je však obdobie tenisového turnaju Wimbledon, ktorý sa obvykle koná prvé dva júlové týždne, plány Vám tiež môže skrížiť Londýnsky maratón, ktorý sa obvykle koná v druhej polovici apríla.
Letisko a dĺžka letu
Medzinárodné letiská sú v mestách Londýn (Heathrow, Gatwick, Luton, Stansted, City), Birmingham, Newcastle, Manchester, Liverpool. Let z Bratislavy do Londýna trvá približne 1h 55 min. Pre odporcov lietania, cesta diaľkovým autobusom z Bratislavy do Londýna trvá približne 24 hodín.
Zastupiteľský úrad
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v hlavnom meste spojeného kráľovstva v Londýne 25, Kensington Palace Gardens, W8 4QY, Londýn, Spojené kráľovstvo
Tel: +44 2073136470
Email: emb.london@mzv.sk
Víza a doklady
Od 1.1.2021 Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska už nie je členom EU. Občania členského štátu EU sa pri vstupe do Spojeného kráľovstva musia preukázať platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom, ktorého časová platnosť nie je obmedzená (doklad platný pri vstupe aj pri výstupe z krajiny). Na krátkodobý pobyt po dobu 6 mesiacov nebudú občania potrebovať od 1. januára 2021 víza. Budú oprávnení navštíviť krátkodobo Spojené kráľovstvo za účelom turistiky, návštevy rodiny a priateľov, krátkodobých študijných a obchodných činností.
Do 30. septembra 2021 budú môcť cestovať aj s platným občianskym preukazom. Od 1. októbra 2021 budú povinní cestovať výlučne s cestovným pasom. Táto podmienka sa nebude uplatňovať vo vzťahu k občanom, na práva ktorých sa vzťahuje Dohoda o vystúpení a včas sa zaregistrovali do pobytovej schémy, tzv. Settlement Scheme, garantujúcej právo pobytu. Registrovaní občania budú môcť do 31. decembra 2025 naďalej používať pri cestách do Spojeného kráľovstva aj platné občianske preukazy vydané v súlade so štandardmi ICAO (obsahujúce elektronický čip).
Od 1. januára 2021 Spojené kráľovstvo zavádza bodový imigračný systém, na základe ktorého budú musieť občania za účelom štúdia alebo práce požiadať o víza. Viac informácií týkajúcich sa Brexitu nájdete tu. Občania členských štátov EU môžu stále využívať tzv. e-Gates – elektronické vstupné terminály na letiskách, pokiaľ vlastnia pasy s biometrickým údajom a sú starší ako 12 rokov. V záujme ochrany detí britská hraničná polícia môže preverovať, či je dieťa do 18 rokov sprevádzané rodičmi. Pre tento prípad je vhodné mať so sebou doklady, ktoré príbuzenský vzťah potvrdzujú. Najmä v prípadoch, ak má dieťa iné meno ako sprevádzajúci rodič, je vhodné hraničnej polícii na požiadanie predložiť dôkaz vo forme napr. rodného listu a/alebo sobášneho listu. Ak je dieťa sprevádzané treťou osobou (t.j. nie rodičom/zákonným zástupcom), odporúčame vybaviť si pred cestou splnomocnenie (s notársky overeným podpisom rodiča/zákonného zástupcu) na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou – tlačivo je možné nájsť tu.
Sviatky
01. január – Novoročné oslavy
Súčasťou osláv je aj novoročný sprievod v Londýne, ktorého sa zúčastňuje približne 10 000 účastníkov, od zamestnancov londýnskych nemocníc, cez environmentálne skupiny, cyklistické kluby, folklórne skupiny, či londýnsky požiarnicky zbor. Nechýbajú tanečníci, hudobníci, klauni, bábkari a mnoho ďalších umelcov. Ide o jednu z najväčších novoročných osláv na svete. Sprievod prechádza cez najznámejšie miesta Londýna, ako Piccadilly Circus, Regent Street, Trafalgar square, či Westminster Abbey. Súčasťou bývajú aj rôzne gala koncerty a charitatívne akcie.
Palacinkový deň
Deň palaciniek pripadá v kresťanskom kalendári na fašiangový utorok a predchádza 40-dňovému obdobiu pôstu, ktorý trvá až do Veľkej noci. V Londýne sa na deň palaciniek pred parlamentom organizujú tradičné palacinkové preteky, ktorých súčasťou sú aj charitatívne zbierky. Členovia hornej a dolnej snemovne parlamentu musia prebehnúť náročnú trasu za súčasného vyhadzovania palacinky na panvici. Rovnaké palacinkové preteky sa organizujú po celej krajine, ich súčasťou sú veselé kostýmy účastníkov, hudobníci, či pouliční umelci.
Veľkonočné sviatky
Veľký piatok, Veľkonočný pondelok
May Day Bank Holiday
Prvý májový pondelok je v Spojenom kráľovstve dňom pracovného pokoja. Oslavuje sa spojenie parlamentov Anglicka a Škótska v roku 1707. K tomuto dňu sa viaže viacero tradičných sviatkov, tiež sviatok práce. Oslavuje sa v mnohých krajinách po celom svete.
Spring Bank Holiday (Victoria Day)
Posledný májový pondelok je v Spojenom kráľovstve dňom pracovného pokoja. Je to sviatok mnohých krajín ktoré sú/boli členmi Commonwealthu (voľné združenie Veľkej Británie a jej bývalých kolónií.) Sviatok sa viaže k rozkvetu britského impéria za čias vlády kráľovnej Viktórie
Summer bank holiday
Prvý augustový pondelok - sviatok v Anglicku, Walese a Severnom Írsku. Jeho vznik siaha do roku 1871. V tento deň sú zatvorené obchody i banky, ľudia chodia na výlety do prírody alebo na pobrežie. Pre mnoho ľudí tento letný štátny sviatok znamená koniec leta. Niektorí ľudia si organizujú výlety a krátke dovolenky počas predĺženého víkendu. Pre ostatných je to ďalšia príležitosť na prácu vo svojich záhradách.
05. novembra
Guy Fawkes and Bonfire Night - Ohňostroje rozžiaria oblohu počas Noci Guya Fawkesa - oslavuje sa 5. novembra, čo je výročie sprisahania z roku 1605 v Londýne. Muž menom Guy Fawkes sa pokúsil vyhodiť do vzduchu parlament, sprisahanie však bolo odhalené a Guy popravený. V tento deň možno vidieť v uliciach vatry, ohňostroje a pálenie figurín Guya Fawkesa.
25. december - Christmas day
Na rozdiel od mnohých iných európskych štátov Briti neoslavujú 24. decembra. Oslavuje sa o deň neskôr ako je zvykom u nás, teda 25.12., teda Božie narodenie. Je to najdôležitejší vianočný deň, deti ráno rozbaľujú darčeky a koná sa slávnostný obed.
26. december – Boxing day
Sviatok je založený na tradícii poskytovania darov šľachty služobníctvu. V súčasnosti ľudia počas tohto dňa navštevujú rodinu a priateľov a večer sa zabávajú. Tento deň sú otvorené obchody a nakupujú sa darčeky. Je to jeden z najdôležitejších dní pre obchodníkov v roku, začínajú sa povestné výpredaje