Anglicko

Anglicko je jednou zo štyroch krajín Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. Spojené kráľovstvo je ostrovný štát, oddelený od Európy Lamanšským prielivom. Tvorí ho Veľká Británia (Anglicko, Wales a Škótsko) a Severné Írsko ležiace na susednom ostrove.

Samotné Anglicko zaberá 130 279 km², čo z celkovej plochy Spojeného kráľovstva predstavuje približne polovicu. Žije tu takmer 55 miliónov obyvateľov, približne 83 % z celkovej populácie kráľovstva. Ostrovná poloha krajiny odjakživa určovala jej charakter, svojbytné tradície i odlišné smerovanie Britov od zvyšku Európy. Urputne si udržovala vlastnú menu, britskú libru a svoju nezávislosť na európskych inštitúciách nedávno demonštrovala odhlasovaním a zrealizovaním Brexitu. Bohatosť britského dedičstva dokladajú starobylé hrady, katedrály, historické univerzitné mestečká, honosné panstvá, nádherné anglické záhrady, či malé dedinky s pitoresknými domčekmi a krčmičkami. Briti sú konzervatívni, rezervovaní a veľmi zdvorilí ale zároveň známi svojim suchým anglickým humorom. Ich zmysel pre poriadok a rešpektovanie pravidiel si často zamieňame s chladom a neochotou. Na druhej strane sú veľmi slušní a majú snahu vám pomôcť či poradiť. Angličania si radi užívajú život, naplánovaný výlet, piknik či grilovanie nezrušia ani keď sa rozprší, veď na hmlu či mrholenie si už dávno zvykli. Veď práve vďaka premenlivému počasiu je Anglicko stále svieže a zelené.

Krajina
Veľká Británia Veľká Británia
Hlavné mesto
Londýn
Časový posun
-1h
Mena
britská libra
Dĺžka letu
3h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie:
Anglicko jednou zo štyroch krajín, ktoré sú súčasťou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. Spojené krá...
Anglicko jednou zo štyroch krajín, ktoré sú súčasťou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. Spojené kráľovstvo je konštitučná monarchia.
Rozloha a populácia:
Anglicko zaberá plochu 130 279 km2 a žije tu približne 54 786 300 obyvateľov.
Jazyky:
Úradným jazykom je angličtina. Regionálnym jazykom je kornčina, ktorá prevažuje najmä v západnej časti krajiny
Náboženstvo:
Dominantné postavenie vo vierovyznaní má anglikánska cirkev (55%), nasleduje katolícka cirkev (12%), presbyteriáni (5%),...
Dominantné postavenie vo vierovyznaní má anglikánska cirkev (55%), nasleduje katolícka cirkev (12%), presbyteriáni (5%), islam (3%). Okolo 23% obyvateľstva sa nehlási k nijakému náboženstvu.
Vakcinácia:
Nie je povinná.
Elektrický prúd:
Napätie v elektrickej sieti je 220 - 240 V. Elektrická zásuvka má tri dierky, je potrebný adaptér.

Hlavné mesto

Londýn

Niekdajšia rímska obchodná stanica Londínium, založená na Temži, predurčila, charakter a zameranie dnešnej východnej časti Londýna – City, ktorej v súčasnosti dominujú banky, poisťovne, či Londýnska burza cenných papierov ale predovšetkým dnes už historické doky, štýlovo zrekonštruované na byty, kancelárie či puby. Obávanú Pevnosť Tower of London vybudoval po normandskej invázií v 11.stor. Viliam Dobyvateľ na kontrolou východnej prístupovej cesty do Londýna. Neskôr slúžila ako väznica a popravisko pre tých najdôležitejších väzňov, ako boli škótski králi, kráľovské manželky, či členovia znepriatelených rodov Lancasterovcov a Yorkovcov, zápasiacich o trón. Dnes ju strážia „beefeatri“ v dobových alžbetínskych uniformách, najmä pre vzácne korunovačné klenoty, vykladané diamantami, ktoré sú tu uložené.

Pevnosť Tower of London
Pevnosť Tower of London. Foto: archív CK Satur

Vedľa pevnosti sa vypína najznámejší londýnsky most Tower Bridge – vežičkový most, ktorý krásne doplnil celkovú panorámu. Koncom 19.storočia, kedy ho stavali, bol posledným mostom na Temži pred vyústením do mora, takže musel byť otvárací, aby sa lode mohli bezpečne preplaviť do mestského prístavu. Ďalšou historickou dominantou Londýna je katedrála sv. Pavla, ktorá bola vybudovaná po veľkom londýnskom požiari v roku 1666, je sídlom londýnskeho biskupa a práve tu si povedali svoje „áno“ princezná Diana a princ Charles. Cez Miléniový most prechádzame na druhú stranu Temže ku ďalšej, tento krát super modernej dominante, k mrakodrapu Shard, (črepina), ktorý navrhoval architekt Renzo Piano. 310 metrov vysoká „črepina“ ponúka výhľad zo 72. poschodia z výšky 244 metrov. Západná časť Westminster je srdcom Londýna, kultúrnym a spoločenským centrom.

Najznámejší londýnsky most Tower Bridge
Najznámejší londýnsky most Tower Bridge. Foto: archív CK Satur

Buckinghamský palác je londýnskym domovom kráľovskej rodiny a teda priťahuje najviac pozornosti. Množstvo návštevníkov si nenechá ujsť výmenu osobnej či jazdeckej stráže, pravidelne sa konajúcej na ceremoniálnej ulici Mall, priamo pred palácom. Westminsterské opátstvo je od 11.storočia miestom kráľovských korunovácií, svadieb, či pohrebov. Westminsterský palác, alebo Britský parlament je nádherná neogotická stavba, ktorej súčasťou je neodmysliteľný zvon „Big Ben“, neohrozene odbíjajúci každú celú hodinu. Obľúbeným miestom na odpočinok či piknik sú parky St James' park, Green park, Hyde park ale aj Kensington gardens, ktoré sú zelenou oázou pokoja, plné kvetinových záhonov a veveričiek v rušnom centre mesta. Britské impérium ovládalo v 19. storočí štvrtinu ľudskej populácie a to sa dnes odzrkadľuje na deväť miliónovej kozmopolitnej metropole, oprávnene prezývanej „novodobý Babylon“, keďže Londýn dnes hovorí zhruba 300 rôznymi jazykmi. Londýn je štát v štáte a pôsobí veľmi kontrastne oproti tradičnému anglickému vidieku.

Buckinghamský palác
Buckinghamský palác. Foto: depositphotos.com

Pre deti

Múzeum kráľovského letectva v Londýne

Múzeum kráľovského letectva  v Londýne sa nachádza na bývalom letisku Hendon v londýnskej štvrti Colindale. Začiatkom 20. storočia práve tu sídlila spoločnosť Graham and White, vyrábajúca prvé britské lietadlá a mladí začínajúci piloti sa tu učili lietať v leteckej škole. Dnes si tu mladí fanúšikovia letectva, a v neposlednom rade aj ich oteckovia, môžu prezrieť vyše 100 lietadiel, od tých najstarších modelov ako napr.  lietadlo bratov Wrightovcov, prípadne jednomiestne lietadlo, v ktorom  Louis Blériot ako prvý preletel ponad kanál La Manche, cez známe lietadlá Spitfire, bojujúce v druhej svetovej vojne, až po súčasné stíhačky. Do mnohých lietadiel je možné nastúpiť a vyskúšať si, aké je to byť pilotom. Pre odvážnejších  sú tu aj dva 3D simulátory.

Halloween

Deti v kostýmoch chodia od domu k domu a prosia o sladkosti pokrikom „Trick or treat“. „Trick“ je obvykle varovanie, že ak koledníci nič nedostanú, vyvedú vlastníkom domu nejakú neplechu. Ak si však dotyčný niečo také nepraje, má druhú možnosť: „treat“, teda dať koledníkom nejaký darček či sladkosť. Koledovať sa obvykle chodí 31. októbra večer. Niektorí ľudia na znak toho, že deti sú vítané, vyzdobia svoj dom halloweensku dekoráciou ako sú tekvice a pavučiny.  Halloween je pomenovaním predvečera významného sviatku Samhain, ktorý oslavovalo keltské obyvateľstvo Britských ostrovov. Zostal významným sviatkom aj po prieniku kresťanstva na Britské ostrovy. Pôvodný pohanský sviatok, kedy sa duchovia zo záhrobia vracajú do sveta ľudí, sa dnes zmenil na oslavu. Všetkých svätých kresťanskej cirkvi. Časť zvykov spojených so sviatkom Samhain prežila, nadobudla však svetský charakter.

Harry Potter – Warner Bross

Na severe Londýna navštívime filmové ateliéry Warner Bros Studios. Tu si na svoje prídu najmä detskí (ale aj dospelí) fanúšikovia Harryho Pottera. Prejdeme si fantastickým svetom a príbehmi tejto obľúbenej knižnej i filmovej postavy. Odhalíme tajomstvá tvorby veľkolepých scén, špeciálnych efektov či kostýmov. Nastupujeme do Hogwart Expressu, ako inak, na nástupišti 9 a ¾ a nechýba ani vozík na kufre, ktorý mizne v stene nástupišťa. Čaká nás majestátny a tajuplný hrad Rokfort, ktorého prehliadku začíname vo veľkej jedálni, kde je práve prestreté na večeru a nazrieme aj do kancelárie Dumbledora, ktorá sa nachádza v jednej z najvyšších veží Rokfortu. Nájdete čarovný klobúk, ktorý sám triedil deti do skupín, či obrovský teleskop? V učebni elixírov pozorujeme, ako sa práve mieša čarovný nápoj.

Navštívime aj rodinu Weasleyovcov, kde nebudú chýbať ihlice, ktoré samé pletú sveter, panvica, ktorá sa sama umýva, či nôž, ktorý sám krája. Prejdeme sa šikmou uličkou a navštívime aj obchodík s kúzelnými paličkami. Na nebojácnych čaká zakázaný les, plný gigantických pavúkov, Hagridova chatrč, či hrôzostrašné Malfoyovské panstvo, kde Lord Woldemort plánoval za pomoci smrťožrútov prevziať moc. Záujemci môžu absolvovať rýchlo kurz lietania na metle a za odmenu si v bufete vypiť ďatelinové pivo.

Warner Bros Studio
Warner Bros Studios. Foto: CK Satur

Legoland Windsor Resort

Ak hľadáte zábavu pre každú vekovú kategóriu, zavítajte do Legolandu, ktorý sa nachádza iba 30 minút vlakom od centra Londýna. V Legolande získate nezabudnuteľné zážitky a strávite krásny rodinný deň v príjemnom prostredí, obklopení známymi postavičkami z Disneyho rozprávok. Celý rezort je rozdelený do 12 tematických častí, kde nájdete rôzne atrakcie. Nadšení budete prechádzať celým areálom od začiatku až po koniec. Stretnete všetky Lego postavičky ako napríklad obľúbených pirátov alebo dievčatá z Heartlake City.

Legoland Windsor Resortvv
Legoland Windsor Resort. Zdroj: flickr.com

Londýnske oko

Londýnske oko stojí na brehu Temže, neďaleko majestátneho Westminsterského paláca, bolo otvorené v roku 2000 a je najvyšším vyhliadkovým kolesom v Európe. Jeden okruh trvá 30 minút a počas nich vás vyvezie do výšky 135 metrov. Z najvyššieho miesta sa Vám naskytne nádherný výhľad na okolie mesta, pričom v prípade pekného počasia môžete dovidieť až do vzdialenosti 40 km. Má 32  klimatizovaných kabínok, čo symbolicky reprezentuje 32 londýnskych štvrtí. Ročne ho navštívi vyše 3 milióny návštevníkov a silvestrovský ohňostroj, organizovaný pri Londýnskom oku, je považovaný za jeden z najkrajších na svete.

Tipy na výlety v Anglicku

    • Top

    Toto je mesto, kde sa svetová história spojila, aby sa mohla v súčasnosti predviesť v celej svojej kráse na každom rohu ulice. Londýnom preteká rieka Temža, kde boli postavené slávne mosty. Najznámejším mostom hlavného mesta, ktorý prechádza cez Temžu je Tower Bridge. Vedľa neho stojí pevnosť Tower of London. Krásnou stavbou je katedrála sv. Pavla, ktorá sa radí medzi najznámejšie budovy v Londýne. Napriek mnohým historickým stavbám je Londýn veľmi moderným mestom. Zvlášť ožíva pred Vianocami, kedy sú vysvietené ulice, námestia a známe parky tu skutočne voňajú adventnou atmosférou.

  • anglické raňajky
    • Top

    Po celom svete sú známe aj anglické raňajky, ktoré tvoria vajíčka na rôzne spôsoby, paradajky, fazuľa, opečená zemiaková kaša a slávna opečená slanina či klobása. Briti si radi doprajú na raňajky aj ovsenú kašu alebo kukuričné lupienky.

  • Big Ben, Veľká Británia
    • Top

    Medzi najväčšie pamiatky Londýna neodlučiteľne patrí zvon Big Ben. Napriek tomu, že turisti hovoria o Big Bene ako o celej veži, v skutočnosti Big Ben je len hlavným zvonom v Elizabetinej veži. Mechanizmus hodín Big Benu bol dokonečný už v roku 1854 no i dnes odbijú prvým úderom každú celú hodinu na sekundu presne. Big Ben sa počas rokov stal univerzálnou pamiatkou Londýna, ktorú môžeme vidieť v rôznych seriáloch či filmoch. Okrem Big Benu nájdeme v Elizabetinej veži ďalšie menšie 4 zvony, ktorých zvuk môžeme počuť každú štvrťhodinu.

  • Britské múzeum, Veľká Británia
    • Top

    Britské múzeum sa nachádza v londýnskom obvode Camden. Je jedno z najväčších a najvýznamnejších múzeí histórie a kultúry. Bolo založené v roku 1753 a jeho základom sa stala zbierka lekára a vedca Sira Hansa Sloana. Múzeum bolo pre verejnosť sprístupnené 15. januára 1759. Britské múzeum obsahuje zbierky s viac ako siedmimi miliónmi predmetov zo všetkých kontinentov dokumentujúcich históriu ľudstva od začiatku až po súčasnosť. Pôvodne boli obsahom zbierok múzea umelecké predmety a starožitnosti. V súčasnosti je múzeum zamerané ako všeobecné múzeum.

  • Buckingham Palace, Veľká Británia
    • Top

    Je oficiálnym londýnskym sídlom britského panovníka a najväčšou kráľovskou pracovňou na svete. Je aj miestom konania akcií štátneho významu, akcií usporiadaných kráľovským dvorom, miestom oficiálnych uvítaní hláv štátov a veľkou turistickou atrakciou. Je tiež miestom, kde sa Briti zhromažďujú v období národných osláv a kríz. Dôstojník kráľovskej zástavy je zodpovedný za všetky zástavy, ktoré sa vyvesujú v paláci. Do roku 1997 bola jedinou vyvesovanou kráľovská štandarda — oficiálna vlajka vládnuceho panovníka, a to len v dobe, keď bol panovník prítomný v paláci. Tradícia sa upravila po smrti Diany, princeznej z Walesu, kedy verejnosť len s nevôľou prijala, že nad palácom nie je vyvesená vlajka na pol žrde. Kráľovná bola vtedy v Balmoralskom zámku, takže nad palácom neviala žiadna zástava. Kráľovná sa rozhodla porušiť protokol a v deň pohrebu dala vyvesiť štátnu vlajku na pol žrde. Odvtedy je štátna vlajka vyvesená aj v neprítomnosti kráľovnej a pri úmrtí člena kráľovskej rodiny a pri štátnom smútku je vyvesená na pol žrde.

  • Calton Hill, Veľká Británia
    • Top

    Calton Hill je kopec v Edinburghu, ktorý je situovaný nad záhradou Princes Street Gardens a je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Výhľady na a z kopca sú väčšinou použité na fotografovanie a maľovanie mesta. Calton Hill je hlavným ústredím Škótskej vlády, ktorá sa nachádza v St. Andrew´s House, ktorý sa na strmom južnom svahu. Nachádza sa tu Budova škótskeho parlamentu a ďalšie významné budovy ako Holyrood Palác. Kopec je miestom pre ďalšie ikonické pamiatky a budovy ako Národný pamätník, Nelsonov pamätník, pamätník Dugalda Stewarta, stará Kráľovská stredná škola, pamätník Roberta Burnsa a Mestské observatórium. Calton Hill je miestom niekoľkých udalostí počas roka. Najväčší z nich je Beltanský ohnivý festival, ktorý sa koná 30. apríla každý rok, a ktorého sa zúčastní viac ako 12 000 ľudí. Dussehra Hindu festival sa taktiež koná na Calton Hille začiatkom októbra každý rok.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Anglicku