Karneval sa oficiálne začína desať dní pred popolcovou stredou „Letom anjela“, ktorý tento rok pripadne na 19. februára. Počas tradičnej časti festivalu sa mladé dievča v kostýme Kolombiny spustí z 99 metrov vysokej zvonice Sv. Marka do stredu námestia. Veľká oslava sa tradične začína presne na poludnie, no už od jedenástej je javisko plné farieb, nádherných kostýmov a histórie.

Z histórie Benátskeho karnevalu

Benátsky karneval má stáročnú tradíciu. Prvé zmienky pochádzajú z druhej polovice 13. storočia. Už Casanova miloval zhon, v ktorom sa mohol nepozorovane oddávať „svojim záľubám“. Práve v 18. storočí dosiahol karneval najväčšiu popularitu, kedy ho navštevovali ľudia z celého sveta. Potom však prišiel úpadok. Ľudia mali zakázané nosiť masky, parochne, kostýmy alebo maľovanie na tvár. K obnoveniu tradície došlo až v roku 1979. Jeho obľúbenosť opäť rýchlo narástla a v súčasnosti navštívia Benátky počas karnevalového obdobia milióny turistov.

Masky, masky, masky

Okrem karnevalu majú hlbokú tradíciu aj samotné masky. Okrem festivalu ich nosievali aj urodzení šľachtici, keď hrávali karty alebo iné hazardné hry. Dôvod bol jednoduchý, takto sa chceli ukryť pred veriteľmi. Dnes sú masky doslova umeleckým dielom. Vyrábajú sa z kože, porcelánu, papiera či sadrokartónu. Kým v minulosti mali jednoduchú výzdobu, dnes to už neplatí. Každá maska je prepracovaná do detailu, nádherne vyzdobená korálkami, perím, zlatom, striebrom alebo ručne pomaľovaná.

karneval v benatkach, benatky, taliansko, poznavaci zajazd, satur

S maskou na tvári sa z vás na chvíľu stane úplne iný človek.

FOTO: depositphotos.com

Svoj pôvod majú v talianskom divadle Commedie dell‘ Arte. Niektoré zahaľovali len časť alebo polovicu tváre, čo hercom umožňovalo bezproblémové rozprávanie. Na karnevale majú veľkú výhodu v tom, že s nimi môžete jesť a piť bez zbytočných ťažkostí. Jednotlivé masky majú svoj vlastný význam.

Bauta je maska určená ženám aj mužom, ktorú bolo dovolené nosiť v určenom čase aj mimo karnevalu. Pozlátená maska zvyčajne zaručovala nositeľovi úplnú anonymitu. Nosil sa k nej čierny plášť z hodvábu alebo zamatu a trojcípy čierny klobúk.

Volto alebo Larva je typická biela maska, ktorú môžete v Benátkach vidieť najčastejšie. Nosí sa k nej plášť a trojcípy klobúk. Pohodlné masky oválneho tvaru umožňujú nositeľom voľne dýchať, jesť či piť. Vyrábané boli predovšetkým z jemného voskového plátna. Hovorí sa, že túto masku často používali aj vrahovia a násilníci.

Kolombína je polovičná maska, zdobená zlatom, striebrom a perím. Obľúbená je najmä u žien.

Moretta bývala zakončená závojom. Oválna maska má široké otvory pre oči. V taliančine sa jej hovorilo aj „Servetta Muta“, čo znamená nemý sluha alebo slúžka. Maska totiž nemala otvor pre ústa, preto jej nositeľka nemohla hovoriť.

Morový doktor predstavuje masku s dlhým zobákom. Jedna z najbizarnejších masiek má nápadný dizajn, takže si ju určite všimnete. Dlhý zobák vymyslel taliansky lekár ako ochranu pri liečení chorých pacientov. Aj tieto masky sú však dnes už veľmi dekoratívne.

Jolly je konečne jedna z veselších masiek. Na čiapke jej hrajú rolničky a doplnkom je aj široký farebný golier.

Čo na karnevale v Benátkach uvidíte

Tradičné jedlo a pitie bude spríjemňovať atmosféru karnevalu už od soboty 11. februára. V sobotu večer sa začína historický sprievod vo vyzdobených člnoch plaviacich sa cez kanály – La Festa Veneziana sull'acqua. Tradičné benátske lode v spojení s karnevalom ponúkajú pozdĺž Rio di Cannaregio ochutnávku benátskej kuchyne. Oslava je vždy sprevádzaná jasotom tisícok návštevníkov. Večer sa gondoly s prezlečeným šašom presúvajú cez Ganal Grande do Canareggio.

V nedeľu cesta Benátčanov pokračuje. Sprievod opäť prejde okolo Canal Grande k Rio di Cannaregio. Nechýbajú ani kulinárske špeciality. Vyberiete si cicheti alebo fritole? Cicheti sa podávajú ako malé občerstvenie v podobe malých sendvičov, tanierov olív alebo inej zeleniny, s napoly uvareným vajcom alebo ako malé porcie morských plodov. Fritole sú sladké nadýchané lievance, občas môžu pripomínať aj donuty.

karneval v benatkach, benatky, taliansko, poznavaci zajazd, satur

Benátsky karneval je jedným z najznámejších na svete. Navyše si počas neho pozriete aj slávne pamiatky tohto mesta.

FOTO: depositpohotos.com

Od soboty 18. februára sa začína hlavný program. Počas La Festa delle Marie sa vyhlási 12 najkrajších dievčat festivalu. Táto tradícia pripomína, ako v minulosti dóža každý rok pozval 12 najkrajších benátskych dievčat a obdaroval ich pokladmi určenými na ich svadbu.

Denne sa koná aj špeciálny program na modernom klzisku v historickom centra Benátok na Campo San Polo. Nechýba ani súťaž o najkrajší kostým, o ktorom sa rozhoduje každý deň medzi treťou a šiestou poobede na Námestí sv. Marka.

Okrem Letu anjela, ktorý je oficiálnym zahájením festivalu, si môžete pozrieť aj Let orla. Pri ňom sa orol znesie z veže kostola na Námestie sv. Marka. Malou paródiou na túto slávu je „Let“ osla na Piazza Ferretto. Najočakávanejšia udalosť karnevalu predstavuje útek osla z veže na Námestí Ferretto. Musíte sa však rozhodnúť, ktorú z týchto dvoch atrakcií by ste si pozreli radšej, obe sa totiž dejú v rovnakom čase.

Na konci festivalu veje nad Námestím sv. Marka veľké plátno s namaľovaným levom, symbolom mesta. Počas Lo Svolo di Leon privíta leva dvanásť najkrajších benátskych dievčat. Jeho let vysoko nad zvonicu je slávnostným zakončením karnevalu v Benátkach. Tento rituál je plný emócií, no zároveň znamená, že sa všetci môžu tešiť na ten ďalší v roku 2018.

Zlákali vás masky, história mesta na vode, dobrá nálada a chutné jedlo? Jedinečné okamihy na karnevale v Benátkach prežijete spolu s nami. V cestovnej kancelárii Satur sme si pre vás pripravili až dva zájazdy – trojdňový, ktorý strávite celý v Benátkach, alebo štvordňový, počas ktorého navštívime aj romantickú Veronu.


Prečítajte si tiež!

TOP 10 najpredávanejších poznávačiek práve teraz! Ktorú si vyberiete vy?


Karneval Viareggio

Karneval v Benátkach nie je jediným karnevalom, kam sa môžete ísť zabaviť. Kúpeľné mesto Viareggio je dejiskom veľkolepého karnevalu. Prvý sprievod slávnostne vyzdobených vozov sa ulicami mesta prešiel už v roku 1873. Každým rokom je populárnejší nielen medzi domácimi, ale aj medzi turistami. V súčasnosti je to jedna z najväčších akcií tohto typu s rozpočtom päť miliónov eur.

Do mesta prichádzajú každý rok známe talianske osobnosti, politici a športovci, aby obdivovali obrovské papierové masky, často vyššie ako domy v uliciach. Tisíce ľudí oslavujú, bavia sa, tancujú a spievajú. Karneval Viareggio trvá celý mesiac, sprevádzajú ho oslavy počas dňa aj v noci, sprievody alegorických vozov, miestne párty, maškarné plesy a festivaly každého druhu.

karneval vo viareggio, viareggio, taliansko, poznavaci zajazd, satur

V meste Viareggio sa organizuje ďalší obľúbený taliansky karneval.

FOTO: depositphotos.com

Mesto Viareggio, rodisko známeho Giacoma Pucciniho, je obklopené kopcami, Alpami a jazerom Massaciuccoli. Jedinečný celok dopĺňajú borovicové lesy, pestrý prístav, lodenice a promenáda. Práve to je miesto, kde sa koná karneval. Keď sa však všetky masky schovajú a netrpezlivo čakajú na svoju príležitosť opäť o rok, na promenáde je znova vidieť obchody, kaviarne, reštaurácie. Viareggio je dnes turistickým prímorským letoviskom s plážami a hotelmi, nazývané tiež „Perla Tyrrhénskeho mora“.

Boli ste už na karnevale v Benátkach a radi by ste vyskúšali niečo nové? Vyberte si z našej ponuky Karneval Viareggio. V cestovnej kancelárii Satur sme pre vás pripravili trojdňový zájazd, počas ktorého stihnete ešte aj prehliadku Pisy a všetkých jej najznámejších dominánt. Spestrite si február malými výletmi, z ktorých si prinesiete množstvo zážitkov!

Autor: Satur.sk

Kontakt pre médiá: zednikova@ba.satur.sk

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2017 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Superbrands
buscomparedatedestinationsexoticexplorefiltermapmountainsown-transportpersonsplaneseasideshareshipvipwellness