Vymeňte na chvíľu svoje vlastné JA, poďte s nami na karneval do Benátok!

CK SATUR - 03.02.2023

Postavy zahalené v plášťoch a kostýmoch s neviditeľnými tvárami záhadne kĺzajúce sa bočnými uličkami. To, čo robí karneval karnevalom, sú farebné masky, ktoré umožňujú ukryť svoje vlastné JA a stať sa niekým iným. Slávny Karneval v Benátkach sa tento rok začína otváracím sprievodom 4. februára a končí na fašiangový utorok 21. februára. Prijmite naše pozvanie vychutnať si aspoň na jediný deň mesto, ktoré sa zmení na jedno veľké javisko. 

Karneval sa oficiálne začína desať dní pred popolcovou stredou „Letom anjela“, ktorý tento rok pripadne na 4. februára. Počas tradičnej časti festivalu sa mladé dievča v kostýme Kolombiny spustí z 99 metrov vysokej zvonice Sv. Marka do stredu námestia. Veľká oslava sa tradične začína presne na poludnie, no už od jedenástej je javisko plné farieb, nádherných kostýmov a histórie. Celé fašiangové veselenie sa bude odohrávať až do 21. februára 2023, a vy si tento radostný ošiaľ môžete užiť s nami aj počas poznávacieho zájazdu do Benátok.

Benátska maska. Benátky
Žiariace Benátky a jeho slávny karneval. Benátky. Foto: unsplash.com

Z histórie Benátskeho karnevalu

Benátsky karneval má stáročnú tradíciu. Prvé zmienky pochádzajú z druhej polovice 13. storočia. Už Casanova miloval zhon, v ktorom sa mohol nepozorovane oddávať „svojim záľubám“. Práve v 18. storočí dosiahol karneval najväčšiu popularitu, kedy ho navštevovali ľudia z celého sveta. Potom však prišiel úpadok. Ľudia mali zakázané nosiť masky, parochne, kostýmy alebo maľovanie na tvár. K obnoveniu tradície došlo až v roku 1979. Jeho obľúbenosť opäť rýchlo narástla a v súčasnosti navštívia Benátky počas karnevalového obdobia milióny turistov. 

Benátske masky. Benátky
Karnevalu sa v minulosti zúčastňovali mešťania, šľachta, duchovní aj obyčajný ľud. Benátky. Foto: unsplash.com

Náš tip:

Spestrite si február malými výletmi, či už v termíne 11.2. alebo 18.2. 2023,  z ktorých si prinesiete množstvo zážitkov a spoznáte pravý Benátsky karneval, Murano a Burano. 

Masky, masky, masky

Okrem karnevalu majú hlbokú tradíciu aj samotné masky. Okrem festivalu ich nosievali aj urodzení šľachtici, keď hrávali karty alebo iné hazardné hry. Dôvod bol jednoduchý, takto sa chceli ukryť pred veriteľmi. Dnes sú masky doslova umeleckým dielom. Vyrábajú sa z kože, porcelánu, papiera či sadrokartónu. Kým v minulosti mali jednoduchú výzdobu, dnes to už neplatí. Každá maska je prepracovaná do detailu, nádherne vyzdobená korálkami, perím, zlatom, striebrom alebo ručne pomaľovaná.

Benátska maska. Benátky
S maskou na tvári sa z vás na chvíľu stane úplne iný človek. Benátky. Foto: depositphotos.com

Svoj pôvod majú v talianskom divadle Commedie dell‘ Arte. Niektoré zahaľovali len časť alebo polovicu tváre, čo hercom umožňovalo bezproblémové rozprávanie. Na karnevale majú veľkú výhodu v tom, že s nimi môžete jesť a piť bez zbytočných ťažkostí. Jednotlivé masky majú svoj vlastný význam.

Bauta je maska určená ženám aj mužom, ktorú bolo dovolené nosiť v určenom čase aj mimo karnevalu. Pozlátená maska zvyčajne zaručovala nositeľovi úplnú anonymitu. Nosil sa k nej čierny plášť z hodvábu alebo zamatu a trojcípy čierny klobúk. Volto alebo Larva je typická biela maska, ktorú môžete v Benátkach vidieť najčastejšie. Nosí sa k nej plášť a trojcípy klobúk. Pohodlné masky oválneho tvaru umožňujú nositeľom voľne dýchať, jesť či piť. Vyrábané boli predovšetkým z jemného voskového plátna. Hovorí sa, že túto masku často používali aj vrahovia a násilníci.

Karnevalová maska. Benátky.
Krásna biela maska. Benátky. Foto: unsplash.com

Kolombína je polovičná maska, zdobená zlatom, striebrom a perím. Obľúbená je najmä u žien. Moretta bývala zakončená závojom. Oválna maska má široké otvory pre oči. V taliančine sa jej hovorilo aj „Servetta Muta“, čo znamená nemý sluha alebo slúžka. Maska totiž nemala otvor pre ústa, preto jej nositeľka nemohla hovoriť.

Benátska maska. Benátky
Obľúbené zlaté a strieborné masky s perím. Benátky. Foto: unsplash.com

Morový doktor predstavuje masku s dlhým zobákom. Jedna z najbizarnejších masiek má nápadný dizajn, takže si ju určite všimnete. Dlhý zobák vymyslel taliansky lekár ako ochranu pri liečení chorých pacientov. Aj tieto masky sú však dnes už veľmi dekoratívne. Jolly je konečne jedna z veselších masiek. Na čiapke jej hrajú rolničky a doplnkom je aj široký farebný golier.

Náš tip:

K atmosfére Benátok už po stáročia patria gondoly a spev gondolierov. Gondola je luxusný výrobok z kombinácie ôsmich druhov dreva a gondolier musí byť profesionál, čo nie je lacný špás. Avšak je to zážitok. 

Čo na karnevale v Benátkach uvidíte

Tradičné jedlo a pitie bude spríjemňovať atmosféru karnevalu už od soboty 4. februára. V sobotu večer sa začína historický sprievod vo vyzdobených člnoch plaviacich sa cez kanály – La Festa Veneziana sull'acqua. Tradičné benátske lode v spojení s karnevalom ponúkajú pozdĺž Rio di Cannaregio ochutnávku benátskej kuchyne. Oslava je vždy sprevádzaná jasotom tisícok návštevníkov. Večer sa gondoly s prezlečeným šašom presúvajú cez Ganal Grande do Canareggio.

Benátska maska. Benátky
Masky, sprievod a hlučná atmosféra. Benátky. Foto: unsplash.com

V nedeľu cesta Benátčanov pokračuje. Sprievod opäť prejde okolo Canal Grande k Rio di Cannaregio. Nechýbajú ani kulinárske špeciality. Vyberiete si cicheti alebo fritole? Cicheti sa podávajú ako malé občerstvenie v podobe malých sendvičov, tanierov olív alebo inej zeleniny, s napoly uvareným vajcom alebo ako malé porcie morských plodov. Fritole sú sladké nadýchané lievance, občas môžu pripomínať aj donuty.

Benátsky kanál. Benátky
Živé, farebné a pestré uličky Benátok. Taliansko. Foto: unspalsh.com

Počas La Festa delle Marie sa vyhlási 12 najkrajších dievčat festivalu. Táto tradícia pripomína, ako v minulosti dóža každý rok pozval 12 najkrajších benátskych dievčat a obdaroval ich pokladmi určenými na ich svadbu. Denne sa koná aj špeciálny program na modernom klzisku v historickom centra Benátok na Campo San Polo. Nechýba ani súťaž o najkrajší kostým, o ktorom sa rozhoduje každý deň medzi treťou a šiestou poobede na Námestí sv. Marka.

Benátska maska. Benátky
Žeby najkrajší kostým? Benátky. Foto: unsplash.com

Okrem Letu anjela, ktorý je oficiálnym zahájením festivalu, si môžete pozrieť aj Let orla. Pri ňom sa orol znesie z veže kostola na Námestie sv. Marka. Malou paródiou na túto slávu je „Let“ osla na Piazza Ferretto. Najočakávanejšia udalosť karnevalu predstavuje útek osla z veže na Námestí Ferretto. Musíte sa však rozhodnúť, ktorú z týchto dvoch atrakcií by ste si pozreli radšej, obe sa totiž dejú v rovnakom čase.

Námestie sv. Marka. Benátky
Počas karnevalu spoznáte aj slávne pamiatky mesta. Benátky. Foto: unsplash.com

Na konci festivalu veje nad Námestím sv. Marka veľké plátno s namaľovaným levom, symbolom mesta. Počas Lo Svolo di Leon privíta leva dvanásť najkrajších benátskych dievčat. Jeho let vysoko nad zvonicu je slávnostným zakončením karnevalu v Benátkach. Tento rituál je plný emócií, no zároveň znamená, že sa všetci môžu tešiť na ten ďalší v roku 2024!

Benátky za šera. Benátky
Gondoly, ako ikona Benátok. Benátky. Foto: unsplash.com


Inšpirácia: Turistický sprievodca Benátkami


Zlákali vás masky, história mesta na vode, dobrá nálada a chutné jedlo? Jedinečné okamihy na karnevale v Benátkach prežijete spolu s CK SATUR. Sprevádzať vás bude náš sprievodca, ktorý vás prevedie nielen karnevalovým mestom, ale aj mestom, ktorého atmosféra je neopakovateľná. 

 

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR