TOP 20 najpozoruhodnejších miest na svete

CK SATUR - 09.03.2021

Zo sveta vám prinášame 20 najpozoruhodnejších miest, ktoré si svojou výnimočnosťou určite zaslúžia pozornosť. Každé vybrané miesto má svoju jedinečnosť a akúsi ukrytú vzácnu tajomnosť, čo nakoniec vo svojej rôznorodosti otvára ľudstvu nekonečné obzory pre údiv a poznanie.

1. Shark Bay, Austrália

Najzápadnejší bod Austrálie, ktorý pre svet objavili holandskí objavitelia v 17. storočí je dnes pyšne na zozname UNSECO. Leží približne 850 km severne od mesta Perth a svojou rozlohou 1000 km je najväčším zálivom Austrálie. Shark Bay má veľmi rozmanité a farebné pobrežie so vzácnou faunou a flórou. Nájdete tu najstaršie fosílie na planéte – Hamelin Pool Stromatolites, datujúce sa do obdobia až 3,5 miliárd rokov, delfíny a dugongy, aquárium či najčistejšiu soľ na svete v Useless Loop.

2. Paracas, Peru

Len 4 hodiny jazdy od hlavného mesta leží krásne malé mestečko Paracas, kde sa už púšť víta s oceánom. Najstaršia prírodná rezervácia v Peru na ploche viac ako 300 000 hektárov má nádherný morský ekosystém. Odskočte si loďou ku skalným ostrovom Islas Ballestas, ktoré obývajú vzácne živočíšne druhy a pozorujte nezabudnuteľný pacifický západ slnka.

Pláž paracas v peruFoto: flickr.com

3. Hòa Bình, Vietnam

Zelené mystické pohoria ukrývajú na severe Vietnamu mesto Hòa Bình, čo v preklade značí „mier“. Od mesta Hanoi je vzdialené len 70 km. Subtropická klíma tu denodenne vytvára tú najzelenšiu zeleň akú si len viete predstaviť. Vysoké pohoria, dažďové pralesy, nekonečné ryžové polia, jaskyne, rieky, jazerá, minerálne pramene, či januárové kvitnúce čerešne a slivky roztancujú vašu predstavivosť o vietnamskej prírode. Hòa Bình je domovom mnohých etnických kmeňov ako Muong, Thai, Tay, Dao. Hòa Bình vedci zaradili medzi najstaršie osídlené oblasti sveta a dokonca tu boli nájdené ľudské ostatky staré 12 000 rokov.

Hao binh vo vietnameFoto: depositphotos.com

4. Antarktída

Najextrémnejší kontinent našej planéty je tiež najchladnejší, najveternejší, najsuchší a najnehostinejší pre život. Prakticky ničím nedotknutá príroda. Nikto tu nemá svoju permanentnú adresu. Chladné vody oceánu sa divoko zabárajú do ľadových plôch. Tisíce elegantných tučniakov sa však nedá ničím vyrušiť. A predsa, aj čulý morský svet tu žije vo svojej dokonalej harmónii.   

5. Údolie smrti, Kalifornia

Najteplejšie miesto na planéte, kde teplota v roku 2019 vystúpila až na rekordných 53°C. Je to miesto extrémov od zasnežených štítov cez spaľujúci piesok až po poľné kvety. Tento národný park matka Zem obdarila dramaticky nádhernou prírodou a namiešala tie najkrajšie farby, aby vytvorila dokonalú farebnú horu. Dielo ako stvorené pre “Hviezdne vojny”.

Údolie smrti v amerikeFoto: pixabay.com

6. Bayon, Kambodža

Najslávnejší kráľ 12. storočia Jayavarman VII. nechal postaviť v srdci mesta Angkor Thom unikátnu chrámovú budhistickú horu. Bayon má mystických 49 gotických veží, na ktorých je spolu 216 usmievajúcich sa kamenných tvárí. S neďalekým slávnym chrámom Angkor Wat aj Bayon patrí medzi najpozoruhodnejšie miesta sveta.

Bayon v kambodžiFoto: depositphotos.com

7. Národný park Grand Teton, Wyoming

Tri najznámejšie štíty národného parku Grand Teton v americkom Wyomingu udivujú svojou dramatickou scenériou a dokonalými krivkami. Toto pohorie je plné divočiny, jazier, riek. Spoznávať ho môžete po chodníkoch s dĺžkou viac ako 350 km, po rieke Snake alebo na bicykloch. 

8. Angelov vodopád, Venezuela

Jednoznačne najvyšší vodopád na svete, ktorý dosahuje skoro 1000 metrov a je 15-krát vyšší ako Niagarské vodopády. Nachádza sa v chránenom území národného parku Canaima v srdci daždového pralesa. Jeho vody spôsobujú hluk až do diaľky 50 km. Cesta k nemu je cez divokú džungľu, na kanoe alebo aj celkom pohodlne vyhliadkovým lietadlom.

Angelov vodopád vo venezueleFoto: flickr.com

9. Kirgizsko

V centrálnej Ázii leží prírodný klenot – Kirgizsko. Nedotknuté vysoké pohoria ťahajúce sa až k 7000 metrom nad morom, nekonečné doliny a pokojne pasúce sa ovce v teplých mesiacoch, miestni nomádi žijúci svoj život po svojom v krajine, kde hodvábna cesta ani dnes nestratila nič zo svojej slávy.

Kirgizské horyFoto: depositphotos.com

10. Národný park Hwange, Zimbabwe

Safari a zimbabwské spoznávanie pravej Afriky ponúka národný park Hwange. Je najväčšou rezerváciou v Zimbabwe s rozlohou asi ako Belgicko, kde má svoj domov 50 000 slonov a 500 druhov vtákov. Žije tu najviac druhov cicavcov na svete.

11. Mongolsko

Asi tretinu Mongolska tvorí púšť, ktorá sa tu zdá byť nekonečná ale aj rôznorodá s pestrými a bizarnými skalnými útvarmi, jazerami, dunami aj horami. Je 18 najväčšou krajinou sveta, ale žije tu len 3 milióny obyvateľov. Každý cestovateľ si môže vyskúšať žiť po mongolsky v jurtách, jazdiť na koni, byť kočovným pastierom oviec, kráv, tiav a nosiť aj tradičný odev.

Pobrežie mongolskaFoto: depositphotos.com

12. Púšť Atacama, Južná Amerika

Cestu, ktorú preslávil revolucionár Che Guevara z Buenos Aires do Chile, cez najsuchšiu púšť sveta Atacama ku peruánskej Amozonke a až do Venezuely. Pieskové pláne sa miešajú so svetlými vlnami dún, červenými skalami či bielymi soľnými panvami a kaňonmi. Aj napriek najnehostinnejšiemu miestu na planéte, tu všetkými zmyslami môžete uchopiť tie najkrajšie scenérie. A miestami sa budete cítiť ako na Marse.

13. Hora Fuji, Japonsko

Fuji-san, najvyšší bod v Japonsku je posvätnou horou a symbolom od dávnych čias. Pri jasnej viditeľnosti je túto sopečnú horu vidieť aj z Tokya. Vychutnať si ju môžete aj na ceste z Tokyia do Osaky v super rýchlom vlaku shinkansen alebo sa ku nej priblížiť a pešky si vychutnať veľkolepé pohľady a nádhernú prírodu. Aj okolie ponúka zaujímavé miesta, ako Hakone, kde sú horúce pramene alebo Fujigoko, ktoré je ako z rozprávky, keď práve kvitnú čerešne.

Hora fuji v japonskuFoto: depositphotos.com

14. Palác Hawa Mahal, Jaipur, India

Hawa Mahal palác alebo aj palác “Vetrov” je ikonou mesta Jaipur ležiaceho 300 km od Dilí. Jeho ružová stavba z pieskovca pripomína včelí plást. Bola to úžasne architektonicky zvládnutá stavba prinášajúca príjemný vánok aj počas najhorúcejších dní. Palác má 953 malých okien nazývaných jharokhas, cez ktoré mohli maharadžove ženy pozerať denný život v meste bez toho aby ich ktokoľvek videl.

Palác hawa mahal v indiiFoto: depositphotos.com

15. Pobrežie lebiek, Namíbia 

Púšť Namib ležiaca v srdci pobrežia Lebiek sa radí medzi najstaršiu na svete. Snáď nikde na svete nie je toľko pochovaných ľodí a veľrýb, ktoré tu uviazli. Tony piesku a skál, vyschnuté korytá riek pripomínajú bezútešie, ale ako vždy príroda presne vie, čo robí a aj tu žijú zvieratá a rastliny, ktoré sa dokonale adaptovali tomuto prostrediu, ako slony, žirafy, púštne levy, hyeny, šakaly, oryxy a iné.

16. Súostrovie Bazaruto, Mozambik

Toto súostrovie v južnej časti Mozambiku tvorí 5 ostrovov – najväčší Bazaruto, Benguerra, Magaruque, Santa Carolina a najmenší Bangue. Mnohí tvrdia, že sú to najidylickejšie ostrovy v Afrike. Kedysi bolo Bazaruto spojené s pevninou. Tyrkysová farba oceánu pridáva silný contrast bielemu piesku, dunám a zeleným kríkom. Chránené územie morského parku sa hemží rajami, delfínmi, korytnačkami a dugongami.  

17. Emerald Lake, Kanada

Jednoznačne najznámejšie jazero severu – Emerald, resp. Smaragdové, ktoré celkom náhodou objavil Európan v dnešnej Britskej Kolumbii.  A keďže jeho farba je skutočne smaragdová, tak ho i pomenoval. Jazero leží vysoko, preto je často zamrznuté až do júna. V zime sú tu veľmi dobré podmienky na bežkovanie, v lete zas na člnkovanie na kanoe. Okolo jazera vedie 5 km dlhý turistický chodník. Aj celé okolie národného parku Yoho je ďalším prírodným klenotom. 

Emerald lake v kanadeFoto: pixabay.com

18. Svalbard, Nórsko

Toto arktické súostrovie vzdialené 3 hodiny letu na sever z Osla sa vyznačuje jedným z najdrsnejších prostredí na zemi.  Asi 2/3 je chráneným územím, kde sú vtáčie rezervácie, prírodné rezervácie, národné parky s túlajúcimi sa polárnymi medveďmi. A okrem toho sa do tejto oblasti môžete vypraviť aj za polárnou žiarou.

19. Wulingyuan, Čína

Viac ako 3000 unikátnych úzkych kremenných pieskovcových stĺpov vytvára nádherné scenérie v provincii Hunan. Prírodné krásy sa v tomto národnom parku pretekajú o svoje prvenstvo v horách, údoliach, lesoch, jaskyniach, jazerách a vodopádoch.

20. Filipíny

7000 ostrovov, z ktorých až 5000 je neobývaných, tvoria exotické Filipíny. Snáď nikde na svete nenájdete krajinu, kde by sa hovorilo až 175 jazykmi. Dych berúce scenérie zelene a mora vám roztočí filipínsky kaleidoskop farieb, chutí a nevšedných zážitkov na ďalekom východe. Pre milovníkov potápania, El Nido je ideálnym miestom pre spoznávanie podmorského sveta v priezračnej vody.

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR