TOP 10 zážitkov na Zanzibare

CK SATUR - 29.01.2018

Exotický ostrov si každou sezónou získava viac a viac dovolenkárov. Najkrajšie pláže s pozvoľným vstupom do mora, biely piesok a pokojný tyrkysový oceán lákajú dobrodruhov, ale aj rodiny s deťmi. Na Zanzibare totiž nájdete všetko – absolútny relax, ale aj jedinečné zážitky.

„Miestni“ Masajovia

Masajovia patria medzi pôvodných obyvateľov afrického kontinentu a osídľujú prevažne územie na hraniciach severnej Tanzánie a Kene. Tí zanzibarskí sú teda viac turistickou atrakciou, ako miestnymi „domorodcami“, ale aj tak sa vďaka nim dozviete o tomto kmeni viac a spoznáte ich kultúru.

masajovia a adriana na zanzibareFotografia s tancujúcou skupinou Masajov na pláži je dnes už „must have“ z exotickej dovolenky na Zanzibare. FOTO: archív CK SATUR

Krátky kurz swahilčiny

Hakuna Matata nie je len prázdna fráza z obľúbenej rozprávky Leví kráľ je to aj základné heslo, ba priam filozofia zanzibarských obyvateľov. Znamená žiadny problém, lebo na exotickom ostrove slovíčko problém prakticky neexistuje. K tomu pridáte základný pozdrav Jumbo (Džambo) a odpoveď Mambo, a vyriešite väčšinu rozhovor na tomto tropickom ostrove.

Prison Island

Pôvodný význam ostrova, ktorý vyplýva z názvu (prison – väzenie), už toto miesto dávno stratilo, ak ho vôbec niekedy spĺňalo. V minulosti tu totiž boli krátkodobo umiestňovaní rebelujúci otroci a neskôr obyvatelia, ktorí sa nakazili epidémiou žltej horúčky. Dnes je však tento, asi kilometrový ostrov, úplne bezpečný a populárny pre korytnačky obrovské, ktoré dostali Zanzibarčania darom od Seychel. Miestne korytnačky sú druhými najväčšími na svete a dožívajú sa neuveriteľných 200 rokov.

Národný park Jozani a jeho obyvatelia

Prírodná lesná rezervácia je domovom vzácnych opíc Red Colobus (červená gueréza). Mimoriadne živé opičky sú veľmi fotogenické a turistov sa neboja, čiže z parku môžete odísť aj so selfie s guarézou. Žijú tu aj mnohé ďalšie druhy opíc ako aj nepolapiteľný zanzibarský leopard - naposledy videný pred niekoľkými rokmi. Jozani má vynikajúci náučný chodník a skvelých sprievodcov. Mangrovníkový porast a  hustý tropický les s typickými drevinami, skrátka, skutočná džungľa!

opicka guareza v parku jozani na zanzibareOpice v parku Jozani si už na turistov zvykli. FOTO: depositphotos.com

Trochu iné safari

Vybrať sa môžete aj za delfínmi a šnorchlovaním - tzv. Blue Safari na vás čaká na juhu ostrova. Nekonečné koralové útesy, vraky lodí pod hladinou ako aj nočné potápanie nadchne profíkov i amatérov potápaní.

morsky jezko na blue safari zanzibarPestrofarebný podmorský svet spoznáte počas výletu Blue Safari. FOTO: instadram.com/adriana_polakova/

Spicy Tour

Ak sa pýtate aký je ten naj suvenír z dovolenky na Zanzibare, tak korenie je tá správna odpoveď. Ako vyzerá klinček, vanilka alebo muškátový orech ešte pred usušením a zabalením,  spoznáte práve na Zanzibare, kde ich ovoniate, ochutnáte a výhodne nakúpite.

Joga na surfe

Že vám toto spojenie znie zvláštne? Práve naopak – joga pozície na vlnách vyžadujú ešte viac koncentrácie a dôrazu na udržanie rovnováhy. Svalovica je po takomto cvičení „istotka“ ako aj príjemný pocit z dobre odvedenej práce pre svoje telo i myseľ.

joga na mori na zanzibareAj Adriana si jogu na surfe vyskúšala. FOTO: instagram.com/adriana_polakova

Priamo z palmy do úst

Zanzibar je raj pre frutariánov - ostrovu doslova dominuje ovocie. Nájdete tu 50 druhov banánov, dozreté ananásy, mangá, marakuje, granátové jablká a mnohé ďalšie, ktorých názvy ešte ani nemajú preklad do slovenčiny. Ak ste si obľúbili napríklad kokosovú šťavu, tak na Zanzibare vám predavač na palmu vylezie, kokos priamo z nej zhodí, olúpe a môžete piť!

Freddieho rodné mesto

Počas dovolenky na Zanzibare určite treba navštíviť aj hlavné mesto. Centrum čarovného Stone Town, patrí do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO. Nakúpite tu suveníry, navštívite množstvo zaujímavých miest, ako rodný dom Fredieho Mercuryho alebo Palác zázrakov. Zážitkom je aj večerný miestny trh. Po zotmení je hlavným dejiskom života miestnych s gurmánskymi špecialitami, ktoré si môžete zakúpiť a ochutnať. Stretávajú sa tu rodiny a deti, ktoré žijú bez mobilov a iPadov a ich

chram v stone town na zanzibare
Historické centrum mesta je zaradené na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO.

All inclusive rezorty

Exotický Zanzibar je výborný tip aj na rodinnú dovolenku. All inclusive strava je výborná, ľahko stráviteľná, s bohatým výberom ovocia.

Hotel Diamonds Mapenzi **** je postavený v tradičnom štýle a je vhodný pre rodiny s deťmi aj pre páry. Pobyt pri mori tu môžete kombinovať s potápaním alebo s výletmi na miesta, ktoré by ste mali počas dovolenky na Zanzibare vidieť.

vyhlad na ocean z okna hotela diamondsVýhľad na oceán z izby hotela, to je skutočná exotika na Zanzibare. FOTO: archív CK SATUR

Rezort Diamonds La Gemma Dell´ Est **** sa nachádza na severozápade ostrova Zanzibar v pokojnej oblasti a obklopuje ho záhrada s vodopádmi a výhľadom na Indický oceán zo všetkých hotelových izieb. Krátkou prechádzakou sa dostanete aj do neďalekého mestečka Nungwi s barmi a nákupnými možnosťami.

Honeymoon ako sa patrí

Okrem rodín s deťmi si Zanzibar vyberajú aj páry ako cieľ svojej svadobnej cesty. Mnoho hotelov má v ponuke špeciálne balíky pre novomanželov. Tešiť sa môžete na romanticky pripravený apartmán a rôzne zľavy. Ak si na medové týždne vyberiete práve Zanzibar, upozornite na to vopred, či už na pobočke, alebo počas online nákupu, aby na vás boli v hoteli pripravení :).

Praktické informácie na záver

 • počasie je tu stabilné až do apríla, denné teploty sa pohybujú okolo 30 stupňov Celzia a počas celého roka teplota neklesne pod 25 stupňov

 • v mesiacoch apríl a máj je tu monzúnové obdobie (t.j. počas dňa prší)

 • časový posun je len plus 2 hodiny

 • dĺžka letu pri odlete z Bratislavy do Dubaja je 6 hodín a z Dubaja na Zanzibar 5,5 hodiny (letecká spoločnosť Fly Dubai)

 • náročnejší klienti môžu uprednostniť lety z Viedne alebo z Budapešti s Qatar Airways cez Dohu

 • zásuvky v hoteloch sú európske

 • autá tu jazdia na ľavej strane

 • očkovanie nie je potrebné, obzvlášť ak letíte z Európy

 • najlepšie je vziať si so sebou z domu cash v USD, nezabudnite aj na drobné (jedno dolárovky) na sprepitné, ako i na výlety, či nákupy suvenírov, pretože z bankomatu na Zanzibare dostanete len miestnu menu šilingy

Sledovali ste Adrianu počas Telerána na cestách so zatajeným dychom? Zaradil sa exotický ostrov na váš cestovateľský bucket list? Pre tých, čo túžia ostrov spoznávať je pripravený poznávací zájazd Zanzibar – poznávanie afrického raja, no na svoje si prídu aj tí, ktorí túžia najmä vypnúť. Exotická dovolenka na Zanzibare so slovenskou delegátkou Andreou je ideálne kombinácia na načerpanie nových síl – pretože, pamätajte Hakuna Matata, priatelia!

Kontakt pre médiá: zednikova@ba.satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2019 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

 • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
 • International Air Transport Association
 • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
 • Ocenenie Superbrands 2019 pre CK SATUR