TOP 10 vecí, ktoré treba vidieť a zažiť vo Vietname

Juraj Kordík - 20.12.2018

Kam na dovolenku, ak máte v hľadáčiku krajinu, kde sa skĺbi dávna i čerstvá história, exotika, neuveriteľne chutná kuchyňa, krásna príroda, úžasní ľudia a nejaký ten div sveta? Pozrite si Vietnam. Má toto všetko a omnoho viac.

1. Halong Bay

Alebo aj Dračia zátoka – azda nie je zoznamu prírodných krás, na ktorých by ste nenašli Halong Bay. Doslova Zátoka klesajúceho draka má vyše 2000 ostrovov a ostrovčekov (Vietnamci s obľubou tvrdia, že ich je presne 1969 – v tomto roku totiž zomrel otec národa a najväčší vietnamský revolucionár Ho Chi Minh), je na zozname UNESCO a takisto na listine 7 prírodných divov sveta. Prečo ísť na Halong Bay? Pretože je prekrásny. Navyše počas nášho poznávacieho zájazdu tam nejdeme len tak na chvíľu. V zátoke v pohodlných kajutách na krásnej lodi i prenocujeme. Čakajú vás prekrásne pohľady na okolie, ranné tai-chi pri východe slnka na palube lode, navštívime niektoré ostrovy a jaskyne v nich – najväčšia je dlhá až 1 a pol kilometra, vynikajúce obedy a jedlo počas takmer 2-dňovej plavby a v zátoke si môžete i zaplávať.

Halong bay vo vietnameJedinečný prírodný úkaz si môžete vychutnať aj za východu slnka. FOTO: depositphotos.com

2. Delta Mekongu

Mekong je 12. najväčšia rieka na svete. Rieka životodarná, občas i životy berúca. Kokosové, ryžové i papájové plantáže, bežný život lokálnych ľudí a miesta, kde im človek môže trochu pomôcť tým, že si od nich kúpi balenie ručne robených a balených produktov za asi 1 a pol eura, ich denný plat je totiž rovnaký, ako jedno balenie kokosových cukríkov. Delta Mekongu znamená i plavbu jednoduchým člnom s klasickým vietnamským klobúkom cez mangrovníkové a kokosové lesíky.

na lodke vo vietname
Aj naši klienti si vyskúšali plavbu po rieke. FOTO: Juraj Kordík

3. Mesto krajčírov a lampiónov

Hoi An je menšie mestečko asi 5 km od mora, kedysi dôležitý prístav, dnes miesto, ktoré sa pravidelne vyskytuje na zoznamoch najromantickejších miest na svete. Mesto krajčírov, kde si každý návštevník nechá ušiť či už oblek, košeľu, šaty alebo kvalitný kostým v priebehu 2 dní. Takisto je to miesto s budovami s atmosférickými žltými stenami v čínskom, japonskom, holandskom, i francúzskom nádychu. Každý, kto tu kedy obchodoval, v tomto mestečku zaradenom pre svoju krásu na zoznam UNESCO zanechal nezmazateľnú stopu. No a tiež je to mestečko lampiónov, ktoré mu dodávajú magickú atmosféru nielen počas dňa, ale rozžiarené najmä v noci.

Mesto lampionov hoian vo vietnameMesto lampiónov a krajčírov je zaradené aj na zozname UNESCO. FOTO: depositphotos.com

4. Vietnamský vidiek

Čo na Vietname uchváti okrem pamiatok je jednoznačne jeho vidiek. Vodné byvoly stojace popri cestách, čarovné ryžové plantáže s miestnymi farmármi a nejaká tá aktivita navyše. Kedy ste naposledy sedeli na bicykli a popri čarovnej prírode ste sa viezli na pláž s fantastickými morskými rybami a plodmi?

5. Jedlo

Máloktorá svetová kuchyňa sa vie tak pohrať s chuťami a ingredienciami ako práve tá vietnamská. Vietnam, to nie je len ryža – sú to i neuveriteľne chutné polievky (ak ste ešte nevyskúšali vietnamské Phó, tak neviete, ako chutí polievka), jarné závitky na stovky spôsobov, obrovský výber z morských plodov a rýb, rezancov, byliniek. Mestečko HoiAn je známe svojimi rezancami CaoLau, Mekong zas sloňou rybou, v bývalom cisárskom meste Hue musíte vyskúšať polievku Bun Bo. No a ovocie, ktoré vo Vietname kúpite? To, čo nájdete v našich supermarketoch už nikdy nenazvete čerstvé. Množstvo druhov manga, banánov a iných ovocí (možno zachutí i najsmradľavejšie ovocie na svete durian) priamo zo stromov.

Jedlo na lodke vo vietnameVietnamská kuchyňa je obľúbená aj mimo Vietnamu. FOTO: archív CK SATUR

6. Káva

Vedeli ste, že Vietnam je druhý najväčší producent kávy na svete (po Brazílii)? Vietnamská káva vonia ako čokoláda, silná, pripravená systémom prekvapkávania, teplá, či ľadová. V Hanoji je špecialitou tzv. hanojská káva – čierna káva s kondenzovaným mliekom a vyšľahaným vajcovým žĺtkom. Káva, kakao a koreniny ako škorica a čierne korenie tu stoja veľmi málo peňazí a sú ideálnym darčekom pre každého (nielen) kávičkára.

VIDEO: Juraj porozprával o Vietname v programe TA 3 Za hranicami

7. Hue a hrobky dynastie Nguyen

Bývalé cisárske mesto – sídlo cisárskej dynastie Nguyen od r. 1802-1945 je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO, resp. jeho citadela a bývalé Zakázané mesto skrývajúce rezidencie cisárov a ich rodinných príslušníkov, divadlo, knižnice, chrámy, paláce a iné architektonické skvosty. Mesto ako také bolo svedkom jedných z najhorších bojov a masakrov na civilnom obyvateľstve počas americkej intervencie vo Vietname tak zo strany severo-vietnamských komunistov, ako i kobercovým bombardovaním zo strany amerických vojsk. Znalci histórie určite poznajú význam slovného spojenia „Masaker v Hue“. Neďaleko mesta nájdete hrobky cisárov (dokopy 13 vládcov, no nie každý z nich má svoju hrobku) dynastie, ktorej prví predstavitelia síce boli najväčšími panovníkmi v dejinách, avšak tí poslední „bábkoví“ sa zapríčinili o rýchly pád Vietnamu a biedne postavenie krajiny v rukách Francúzov ako súčasť Francúzskej Indočíny. 

mesto hue vo vietnameBývalé cisárske mesto je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. FOTO: pixabay.com

8. Chrámy a iné svätostánky

Vietnam je v prvom rade budhistická krajina. Budhistické chrámy nájdeme v každom meste, no i obrovské sochy ženského Buddhy najmä na pobreží, taoistické chrámy, konfuciánske chrámy (v Hanoji vznikla z jedného prvá vietnamská univerzita), kresťanské kostoly a katedrály, svoj chrám má v krajine dokonca i veľryba. Špecialitou Vietnamu je kaodaizmus - v južnom Vietname vzniklo v roku 1926 náboženstvo (vtedy oficiálne uznané francúzskou koloniálnou správou), ktoré v sebe nesie prvky iných, omnoho starších náboženstiev. Založil ho Ngo Van Chieu, úradník francúzskej koloniálnej vlády, ktorému sa zjavil tzv. Cao Dai, akýsi vyšší duch. Povedal mu, ako na Zem už vyslal niekoľkých prostredníkov na šírenie svojich myšlienok - Mohammeda , Buddhu, Ježiša Krista, Konfúcia, Mojžiša, ktorí mali jeho učenie lásky a spravodlivosti priblížiť jednotlivým národom a kultúram. Okolo týchto sprostredkovateľov sa však vytvorili náboženské skupiny, medzi ktorými zavládla nenávisť vedúca až k vojnám. Ngo Van Chieu tak vtedy dostal za úlohu šíriť náboženstvo jedného univerzálneho boha. V chrámoch kaodaizmu je zastúpený symbolom vševidiaceho božského oka. Vždy ide o oko ľavé, pretože Boh je mužskej podstaty, tj. jang, ktorú v čínskej filozofii reprezentuje ľavá strana.

9. CuChi tunely

Sieť podzemných tunelov asi hodinu a pol od Ho Chi Minovho mesta (do r. 1976 Saigonu) je ukážkou toho, ako ľudská vôľa, túžba a húževnatosť žiť a prežiť dokáže dodať silu i v tých najhorších životných podmienkach. Na juhu Vietnamu nájdete tunely dlhé takmer 250 km, na mnohých miestach 10 metrov hlboké, kde ľudia bojovali, vzdelávali sa, stretávali, jedným slovom žili vyše 20 rokov. 20 rokov pod zemou v uzučkých chodbách vyhrabaných primitívnymi nástrojmi. Cez deň pod zemou, v noci vychádzali von a rozmiestňovali pod zemou vyrobené míny proti americkým nepriateľom, obrábali políčka a hľadali potravu. Vyskúšať si, aké je to byť tzv. tunelovou krysou, ako sa im kedysi hovorievalo, si tu môžete vyskúšať i vy. Ďalšou zastávkou bude saigonské Múzeum vojny, kde si každý návštevník uvedomí silu a hodnotu ľudského života. Krajina tak zdevastovaná vojnou, a najmä jej priateľskí ľudia, sa medzičasom otriasla a je pripravená ponúknuť svojim návštevníkom všetko, čo ponúka. A je toho omnoho viac – pláže, etnické menšiny, kmene, príbehy a legendy, unikátne nehmotné dedičstvo.

tunel cu chi vo vietname
Na juhu Vietnamu nájdete tunely dlhé takmer 250 km, kde ľudia bojovali, vzdelávali sa, stretávali, jedným slovom žili vyše 20 rokov. FOTO: pixabay.com

10. Ho Či Minovo mauzóleum

Mauzóleum na námestí Ba Dinh je jednou z najnavštevovanejších atrakcií v Hanoji. Je to miesto odpočinku Ho Či Mina, najznámejšieho a najpopulárnejšieho vodcu Vietnamu. Jeho telo sa tu nachádza v presklenej schránke. Žulová budova je pre verejnosť otvorená od roku 1975 a je symbolom pre miestnych obyvateľov, že ich milovaný vodca, žije na veky.

Mauzoleum ho chi mina v hanoji vo vietnameBudova je jednou z najnavštevovanejších atrakcií krajiny. FOTO: pixabay.com

Poznávaice zájazdy do Vietnamu nájdete aj v našej ponuke. Vyberte si termín a nezabudnite, že do 31.12.2018 môžete využiť tie najvyššie first moment zľavy.

Páčil sa ti článok? Ukáž ho svojim priateľom.


Kontakt pre médiá: zednikova@ba.satur.sk

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2019 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Superbrands
buscomparedatedestinationsexoticexplorefiltermapmountainsown-transportpersonsplaneseasideshareshipvipwellness