10 atrakcií prečo milovať Andalúziu

Andalúzia je španielska predstavivosť, slnečná krajina, kde sa spája vášeň, poézia a dráma. Nebojácni matadori, festivaly, radosť zo života, výborné jedlo a žhavé flamenco sú nielen symbolmi tohto horúceho regiónu, ale dokonalou kombináciou, za ktorou sa vám sem oplatí zájsť.

Dedičstvom minulej éry ostali rozpadávajúce sa maurské hrady a staré židovské štvrte. Starodávne mešity a synagógy síce nahradili pamiatky kresťanstva, ale ich romantika sa nestratila. Tu si môžete pozrieť víriace vzory islamskej architektúry, a počúvať melancholické tóny španielskej gitary, prejsť sa očarujúcimi ulicami a ovoniavať vzduch plný vône pomarančovníkov.

Andalúzia je miestom kontrastov, kde sa zasnežené hory striedajú so sviežimi zelenými údoliami riek a divokými roklinami. Tie sú ohromujúcimi kulisami pre úžasné pamiatky, ktoré vábia na dovolenku v Andalúzii. Nechajte sa zvábiť i vy našou pestrou ponukou poznávacích zájazdov v malých skupinách a s top sprievodcom CK SATUR.

Kúpiť poznávací zájazd do Španielska

1. Katedrála-mešita v Cordobe

V 10. storočí bola Cordoba hlavným mestom maurského kráľovstva, ktoré riadilo veľkú časť Pyrenejského polostrova. Kým Paríž a Rím prežívali svoje „obdobie temna“, Cordoba bola najdôležitejším mestom v Európe. Mesto bolo centrom civilizácie, kde sa stretávali veľkí učenci tej doby a kde v harmónii žili ľudia troch náboženstiev – kresťanstva, islamu a judaizmu. Výsledkom bola cordobská mešita a katedrála. 

Katedrála v Cordobe s pekným parkom.
Katedrála v Cordobe. Španielsko. Foto: unsplash.com

Dokonalá pamiatka UNESCO sa pýši úchvatným interiérom, množstvom islamských oblúkov a stĺpov. Je jednou z najkrajších islamských budov, aké boli kedy postavené. Po tom, ako v Cordobe stratil kalif svoj vplyv a vrátili sa sem vládnuť kresťania, prestavali Veľkú mešitu na katedrálu. Vďaka tomu sa zachovali aj prvky islamskej kultúry a pribudli kaplnky a kupoly, ktoré dodali stavbe jedinečnosť. V jej blízkosti nájdete starú židovskú štvrť s úzkymi ulicami, pokojnými nádvoriami a bielymi domami zdobenými kvetmi, kde sa vydajte na objavnú prechádzku.

Katedrála-mešita v Cordobe s bohatým inetriérom.
Katedrála-mešita v Cordobe. Foto: unsplash.com

2. Alhambra, Granada

Granada je jedným z najstarších a najmalebnejších miest južného Španielska. Palác Alhambra stojí pevne na svojom starobylom mieste už od 13. storočia a v priebehu rokov je stále krajší. Za stenami Alhambry sa ukrýva Generalife, rozsiahly pás záhrad a fontán, ktoré poskytujú pokojné útočisko pred rušnými ulicami. Fontány mali byť symbolom bohatstva. Pozorovanie západu slnka z jej blízkosti je fascinujúcim zážitkom. Mesto Granada je posadené pod hrebeňmi pohoria Sierra Nevada. Centrum je postavené na okraji strmej rokliny, čo pridáva trochu prírodnej drámy ospalým dláždeným námestiam. Mesto je po celom Španielsku známe svojimi termálnymi kúpeľmi Hammam Al Andalus. Jedným z najlepších zážitkov v Granade je vidieť autentické flamenco v podaní miestnych obyvateľov v Gypsy cave.

Palác Alhambra so záhradami.
Alhambra. Španielsko. Foto: unsplash.com

3. Alcazar, Sevilla

Romantická, oslňujúca a zmyselná, taká je Sevilla. Kuriózne dláždené ulice a elegantné námestia sú lemované krásnou architektúrou. V noci je historické centrum osvetlené staromódnymi pouličnými lampami, čo mu dodáva zvláštnu atmosféru. Jednou z maurských pamiatok v meste je palác Alcazar s jeho oslnivou výzdobou, bohatými záhradami, fontánami a sladko voňajúcimi pomarančovníkmi. Hoci Alcazar vyzerá ako maurský palác, v skutočnosti bol postavený pre kresťanského kráľa.

Na ľavej strane palácového komplexu je najstaršia časť, Patio del Yeso, ktorá pochádza z maurských čias. Na pravej strane stojí renesančný zámok, kde Kolumbus podpísal zmluvu s kráľovnou Izabelou. Srdce Alcazaru tvorí Palác kráľa Petra I. Vo vnútri nájdete očarujúce Patio de las Doncellas, s jeho potopenými záhradami, oblúkmi a dlhým bazénom. Okolo neho sú rôzne kráľovské salóny a na opačnej strane stojí najvýraznejšia miestnosť v paláci, Sála veľvyslancov, so zlatou kupolou. Na poschodí sa nachádzajú súkromné byty, kde je možné pozrieť si spálňu kráľovnej Izabely, súkromnú kaplnku, jedáleň a ďalšie. Alcazar očaril aj tvorcov seriálu Hra o tróny, ktorí ho použili pre scény v piatej a šiestej sezóne ako vodné záhrady Dornu.

Alcazar v Seville s krásnym bazénom a zdobenými klenbami.
Alcazar v Seville. Španielsko. Foto: unsplash.com

4. Katedrála v Seville

Katedrála Santa Maria de la Sede je najväčšia gotická katedrála na svete. Už plány na stavbu boli veľkolepé, čo potvrdzujú aj slová jedného z cirkevných úradníkov: „Poďme postaviť kostol taký krásny a nádherný, aby si tí, ktorí ho uvidia, pomysleli, že sme sa zbláznili.“ Jednou z hlavných atrakcií je hrobka Krištofa Kolumba. Hrobka sama o sebe je o niečo mladšia, pochádza z roku 1892 a sú na nej znaky predstavujúce štyri kráľovstvá – Kastíliu, Leon, Aragon a Navarru. 

Sevillské dáždniky a vysvietená katedrála v pozadí.
Sevillské dáždniky a vysvietená katedrála v pozadí. Španielsko. Foto: unsplash.com

5. Ronda

La Ciudad Soñada, mesto snov. Ronda je posadená na vrchole ohromujúcej sto metrov vysokej rokliny s horami všade okolo. Nádherné Staré mesto je známe pre klenuté Rímske mosty, andalúzsku architektúru a druhú najstaršiu býčiu arénu v celom Španielsku, Plaza de Toros de Ronda. Mesto je tradičné „Pueblo Blanca“ s bielymi domami lipnúcimi na vrchole útesu. V slnečných dňoch sú ideálnym miestom na prechádzku ulice lemovaní stromami, v ktorých tieni sa dá príjemne relaxovať.

Mesto Ronda a vysoký most pri západe slnka.
Mesto ronda. Španielsko. Foto: unsplash.com

6. Huelva, mesto, odkiaľ vyplával Krištof Kolumbus

Huelva a jeho okolie je mekkou pre záujemcov o všetko okolo Krištofa Kolumba. Nájdete tu množstvo významných zaujímavostí týkajúcich sa slávneho moreplavca. Cristóbal Colón, ako je známy v Španielsku, sa pravdepodobne narodil v Janove okolo roku 1451. Po rokoch hľadania finančnej podpory pre expedíciu, ktorá mala smerovať do Ázie, sa Kolumbus konečne dohodol na spolupráci s kráľom Ferdinandom a kráľovnou Izabelou Španielskou. La Rabid, Palos de la Frontera a Moguer sú tri z kľúčových miest, ktoré ležia pozdĺž východného brehu rieky Rio Tinto. V Huelve stoja aj repliky Kolumbových lodí.

Replika lodi, s ktorou z Huelvy vycestoval Krištof Kolumbus.
Replika lodi, s ktorou vycestoval Krištof Kolumbus z Huelvy. Španielsko. Foto: unsplash.com

7. Doñana National Park

Národný park Doñana je jednou z najvýznamnejších mokraďových oblastí v Európe a hlavným miestom pre migráciu vtákov. Park sám o sebe spoločne s okolitými prírodnými parkmi a chránenou zónou Entorno de Doñana predstavujú viac ako 1 300 km2 v provinciách Huelva, Sevilla a Cadiz. Park je známy pre množstvo rozmanitých druhov vtákov, ktoré tu žijú počas celého roka, ale tiež migrujú zo severnej a strednej Európy či Afriky. Žije tu tiež jedna z najväčších svetových kolónií španielskych cisárskych orlov. Park je domovom aj pre ďalšie zvieratá ako rys ostrovid, jazvece, králiky, vydry, jelene, daniele a divoké prasatá. Vo vnútrozemí rastú borovice, stredomorské kroviny, duby, borievky, ale aj rozmarín, červená levanduľa a tymian.

Plameniaky vo vode v národnom parku Doñana
Plameniaky v NP Doñana. Španielsko. Foto: unsplash.com

8. Malaga

Malaga je starobylé stredomorské prístavné mesto. Stará Alcazaba a hrad Gibralfaro z výšky strážili kedysi všetko, čo sa dialo v prístave. Dnes ponúkajú ohromujúci výhľad na pobrežie. Malaga je tak trochu anomáliou na pobreží Costa del Sol. Medzi nekonečnými úsekmi plážových letovísk. Zláka vás však pre svoje starobylé ruiny, krásne záhrady a fantastické Picassovo múzeum. Historické centrum so starosvetskou atmosférou môžete objavovať cez úzke ulice pešej zóny s malými butikmi a námestiami plnými terás tapas reštaurácií, avšak nečakane fantasticky vás prekvapí aj nábrežná promenáda s farebnou kockou.

Viacfarebná sklená kocka na nábreží v Malage.
Moderné nábrežie v Malage. Španielsko. Foto: unsplash.com

9. Pueblos Blancos, Biele dediny

Pueblos Blancos sú očarujúce  tradičné dedinky v kopcoch Las Alpujarras, Sierra de Grazalema a Sierra Nevada. Jediný spôsob, ako sa dostať na tieto odľahlé miesta je autom, no cesta stojí za to. Dediny sú roztrúsené po celej andalúzskej nedotknutej prírode s výhľadom na zasnežené hory a svieže zelené údolia. Pre dediny sú charakteristické biele domčeky, ovplyvnené jednoduchou architektúrou berberov, ktorí prišli zo severnej Afriky. Celkový šarm dedín dotvárajú farebné kvety v črepníkoch, úzke dláždené uličky a malé kostoly. Vstupnou bránou do Pueblos Blancos je Arcos de la Frontera so žiarivými bielymi budovami usporiadanými do polkruhu na vrchole útesu.

Biela ulička a kráčajúci muž počas dňa v Pueblos Blancos.
Jednoduchá krása bielych dedín. Španielsko. Foto: unsplash.com

10. Najlepšie pláže

Andalúzia je svetoznáma, a oprávnene, pre svoje 800 km dlhé pobrežie, nespočetné nádherné pláže s bielym pieskom a tyrkysovou vodou. Najznámejšie prímorské letovisko Marbella pozdĺž pobrežia Costa del Sol je domovom niektorých najlepších pláží, ktoré musíte počas dovolenky v Andalúzii navštíviť. Marbella je vysoko „módne“ mestečko s golfovými ihriskami a súkromnými klubmi. V prístave Puerto Banus kotvia efektné jachty. Jednu z najlepších reštaurácií nájdete na pláži Playa de Alicante.

Pláže na pobreží Costa del Sol
Costa del Sol. Španielsko. Foto: unsplash.com

Neďaleko Estepony, rovnako na pobreží Costa del Sol, sa nachádza Playa del Cristo, pláž s modrou vlajkou. Je jednou z najlepších v tejto oblasti s malými zátokami s krištáľovou vodou. Je ideálna pre rodiny s deťmi. Pláž Torremolinos je miesto, kde sa celá sláva Costa del Sol začala. Nájdete ju len 13 kilometrov severne od Malagy. Torremolinos má retro šarm 70. rokov. Dlhý rovný úsek pobrežia lemujú rady ležadiel, v baroch môžu turisti sledovať priame prenosy futbalových zápasov alebo sa nechať zlákať rušným nočným životom.

Tipy na tradičné jedlo

Počas dovolenky v Andalúzii musíte vyskúšať aspoň niektoré z typických jedál. Či už si vyberiete mäsové špeciality, ryby a plody mora alebo zeleninu, neodídete sklamaní. Ak máte radi sladkú a k tomu pikantnú chuť, vyskúšajte "gamba sal ajillo", šťavnaté krevety v cesnakovo-čili oleji. Najlepšie chutia s chrumkavým bielym chlebom. Hoci "paella" pochádza z Valencie, viac ako polovica španielskej ryže sa pestuje v provincii Sevilla, vďaka čomu sa vyvinuli aj tunajšie pokrmy "arroz con mariscoc" a "arroz con pato", ryža s morskými plodmi alebo kačicou.

Paella
Paella. Foto: depositphotos.com

Číslo jedna v andalúzskej kuchyni je "jamón serrano", tenulinké plátky mäkkej sladko-slanej, jemne údenej šunky z andalúzskych hôr. Tie najlepšie ochutnáte v Sierra de Aracena a Alpujarras. Vegetariáni, pozor! Jamón nie je považované za mäso, preto sa môže objaviť v šalátoch. Ochladenie počas horúceho dňa dokonale zabezpečí "salmorejo", hladká paradajková polievka z Cordoby. Jej hlavnými zložkami sú chlieb, olivový olej a paradajky. Zvyčajne sa podáva zdobená šunkou a nasekanými varenými vajcami.

Rajčinová polievka
Rajčinová polievka. Foto: depositphotos.com

Typické sú pre Andalúziu aj baklažány. Ak máte chuť vyskúšať ich vyprážané v cestíčku, objednajte si "berenjenas con miel de cana". Milovníci morských plodov si pochutia na "chipirones a la plancha", grilovaných kalamároch s citrónom, petržlenovou vňaťou a cesnakovou omáčkou, alebo "coguinas", malých mušliach z pobrežia Huelvy a Cadizu, varených s cesnakom, petržlenovou vňaťou a bielym vínom.

Grilované kalamáre
Grilované kalamáre. FOTO: depositphotos.com

Veríme, že sme vás Andalúziou inšpirovali. Ak ju túžite objaviť a spoznať, vyberete sa na cesty s CK SATUR, lebo my vám pri výbere radi poradíme a dodáme len tie najlepšie služby.

Kúpiť poznávací zájazd do Španielska