TOP 10 atrakcií Muscatu, hlavného mesta Ománu

CK SATUR - 09.03.2020

Omán to nie je len Salalah. Mnohí slovenskí dovolenkári si už zvykli tráviť zimu v tomto obľúbenom stredisku na juhu krajiny. No aj hlavné mesto ponúka svoje zastávky najmä pre milovníkov poznávania. Muscat je dnes historickým, kultúrnym a hospodárskym centrom, spájajúcim minulosť s prítomnosťou. Nie je obyčajným mestom a už vôbec sa nepodobá na ostatné hlavné mestá krajín Perzského zálivu. Nemá lesk ako Dubaj ani mrakodrapy ako Doha, no má svoju jedinečnú atmosféru.

1. Budova kráľovskej opery

Royal Opera House Muscat (ROHM) je ománskym popredným miestom hudobného umenia a kultúry. Opera sa nachádza na ulici Sultána Qaboosa, ktorý sa postaral aj o jej realizáciu. Ako veľký milovník umenia a hudby tak zabezpečil, že budova opery je jediná svojho druhu široko -ďaleko, najbližšia budovy opery sa nachádza až 2000 kilometrov na západ, v egyptskej Káhire. Kráľovská opera odráža jedinečnú súčasnú ománsku architektúru a má kapacitu pojať 1100 ľudí. Výstavba začala v roku 2007 a bola s veľkou pompou otvorená 12. októbra 2011 uvedením opery Giacoma Pucciniho Turandot. Predstavenie dirigoval sám slávny Plácido Domingo.

Budova kráľovskej opery v ománeTravertín, biely mramor a množstvo zelene, taký je areál Kráľovskej opery. Foto: wikimedia.org

Celý komplex aj s priľahlými záhradami s fontánkami zaberá plochu osemstotisíc metrov štvorcových. Centrálna budova má plochu tisíc päťsto metrov a je k nej pripojená galéria, kde sa nachádzajú luxusné obchody a reštaurácie. Dovnútra sa vchádza práve z ľavej južnej časti, pretože tá pravá nie je pre verejnosť prístupná, je určená pre príchod Jeho Veličenstva sultána.

2. Mešita sultána Qaboosa

Dominantou hlavného mesta je mešita sultána Qaboosa. Otvorená bola v roku 2001 a pojme 20 000 veriacich. Na slnku vás oslnia lúče odrážajúce sa od bieleho mramoru, vnútri ohromí 21 ton vážiaci ručne tkaný perzský koberec s rozmermi 70 × 60 metrov, považovaný za druhý najväčší na svete. Ten najväčší koberec je vo Veľkej mešite šejka Zayeda v Abú Dhabí. Veľká mešita, nestojí v centre hlavného mesta, ako by ste očakávali, ale v oblasti tzv. Veľký Muskat asi 25 kilometrov od starého mesta smerom na medzinárodné letisko (Seeb International Airport). Mešita je i neveriacim voľne prístupná, jej strážcovia sú ústretoví a zdvorilí, no netreba zabúdať na zahalenie, bez čoho vás dnu nepustia.

Mešita sultána quaboosa v muscateMešita patrí k dominantám mesta. Foto: depositphotos.com

3. Budova parlamentu

Budova parlamentu v Ománe je súčasťou skupiny nových budov postavených po roku 2010 a sídli v nej parlament aj štátna rada. Bola navrhnutá s jasným zámerom stať sa ikonou mesta, a hoci ju nemôžete navštíviť vo vnútri, stojí za to ju vidieť, aby ste ocenili jej architektúru. Budovu dotvára pohorie v pozadí, ktoré zvýrazňuje detaily fasády, preto je ideálne navštíviť ju pri západe slnka a vychutnať si tak hru svetla na fasáde. Rozprestiera sa na území 100 000 metrov štvorcových a jej vrcholom je hodinová veža, ktorá je s výškou viac ako 65 metrov, najvyššia svojho druhu v krajine.

Parlament v muscateSúčasťou budovy je aj 65 metrov vysoká hodinová veža. Foto: wikimedia.org

4. Prvý šesťhviezdičkový hotel

Al Bustan Palace A Ritz-Carlton Hotel je skrytým klenotom medzi hotelmi v Muscate, na úpätí pohoria Al Hajar a ománskou plážou. Z každého z 250 súkromných balkónov izieb a apartmánov sa môžete pokochať nádherným výhľadom na hory, more alebo záhradu. Môžete relaxovať na nedotknutej súkromnej pláži alebo večerať na piesočnatom koberci pod hviezdami v jednej z troch reštaurácií. Zaujímavosťou je, že hotel býva uzavretý, a to v čase, keď ho navštevujú šejkovia.

Areál hotela al palace ritz carlton v ománeImpozantný hotel si zaslúži impozantné kulisy - pohorie Hajar. Foto: archív CK SATUR

5. Sultánov palác

Supermoderný palác ománskeho sultána Qaboosa, ktorý viedol krajinu v rokoch 1970-2020. Palác nie je verejnosti prístupný, no jeho tyrkysové, zlaté a biele múry sú mimoriadne fotogenické.

Palác sultána v muscateFarebný palác sultána nesmiete pri návšteve mesta obísť. Foto: flickr.com

6. Pevnosti Al Mirani a Al Jalali

Za palácom sultána sa nachádzajú pevnosti, ktoré začali stavať ešte Portugalci v 16. storočí, keď obsadili územie Ománu. Prvou z pevností je Al Mirani – pevnosť bola  súčasťou obranného systému určeného na ochranu mesta. Úspešne hrala túto úlohu takmer 150 rokov. No práve pevnosť Al Mirani sa nakoniec stala najslabším článkom a bola znovu obsadená Ománčanmi v roku 1649, čo bol prvý krok k úplnému vyhnaniu Portugalcov z oblasti. S touto historickou udalosťou sa spája aj legenda, podľa ktorej sa dcéra indického obchodníka chcela vydať za portugalského kapitána. Jej otec s tým nesúhlasil, a tak postupne vyprázdňoval pevnosť od zásob strelného prachu a obilnín. Keď bol sklad takmer prázdny, poslal správu Sultanovi Bin Saifovi, ktorý okamžite zaútočil na pevnosť. Aj keď je to jedna z ikonických pamiatok v Muscate, pevnosť, zrenovovaná v 19. storočí, nie je otvorená pre verejnosť.

Rovnako ako Al Mirani, aj pevnosť Al Jalali bola postavená Portugalcami na konci 16. storočia, kedy sa volala Forte de São João. Charakteristickou črtou budovy sú dve kruhové veže spojené stenou, na ktorej bolo umiestnených niekoľko delostreleckých diel. Počas 20 storočia, bola pevnosť využívaná ako väzenie. Dnes tu sídli Múzeum ománskeho kultúrneho dedičstva, no návštevy sú obmedzené a potrebujete povolenie od Ministerstva národného dedičstva a kultúry. Pri zvláštnych príležitostiach sa pevnosť využíva ako základňa pre ohňostroje a pre vystúpenia vojenských hudobníkov, ktorých hudba napĺňa záliv.

7. Muttrah Souk (trh Muttrah)

Miestny trh Muttrah sa nachádza v blízkosti promenády Corniche a prístavu. Je to jedno z najnavštevovanejších miest a skvelý úvod pre poznávanie trhov Stredného východu. Atmosféra je uvoľnená a priateľská, pričom predajcovia predávajú svoje výrobky vždy v najlepšej nálade. Trh nie je veľmi veľký, ale aj tak je to menšie bludisko. Nájdete tu okrem kadidla, šperky a produkty tradičných remesiel, ktoré môžete tradične zjednávať. Muttrah souk je tiež známym miestom na výmenu meny.

Miestny trh v muscateSouk nájdete takmer v každom meste krajín blízkeho východu. Foto: wikimedia.org 

8. Muttrah Corniche

Muttrah je historickým centrom hlavného mesta Ománu a najnavštevovanejším miestom v krajine. Táto prímorská promenáda láka miestnych i návštevníkov, vyžaruje uvoľnenú atmosféru, ideálnu na prechádzku k pevnostiam, ktoré ovládali starý Muscat. Je výnimočne krásna pri západe slnka, keď sa oranžové svetlo odráža na vodách Ománskeho zálivu. Naskytne sa vám výhľad na staré domy využívané rodinami obchodníkov, ktorí tam prosperovali v 19. storočí a prístav Muscatu, v pozadí minarety mnohých mešít a horský hrebeň, ktorý dotvára panorámu mesta. Súčasťou promenády je aj rybí trh, ktorého návšteva je tiež zážitkom, najmä v ranných hodinách (6:00 – 10:00 h).

Promenáda corniche v muscatePromenáda Corniche sa tiahne takmer celým mestom. Foto: wikimedia.org

9. Pláž Qurum

Ak máte na návštevu Muscatu viac dní, určite nevynechajte návštevu pláže Qurum. Nachádza sa na polceste medzi medzinárodným letiskom a historickým centrom, obklopená turistickými strediskami.  Pláž je dlhá takmer 8 km a počas prechádzky po piesku, alebo promenáde, ktorá ju lemuje, si môžete zájsť na miestne jedlo alebo osviežujúci nápoj.

Pláž qurum v muscateV Ománe má každá pláž svoje čaro, aj tá v Muscate stojí za návštevu. Foto: flickr.com

Ide o asi najrušnejšiu pláž v meste a ideálne miesto pre stretnutia s priateľmi, ale aj kúpanie - voda, prirodzene pokojná a so strednými prúdmi a príjemných teplôt najmä počas našich zimných mesiacov.

10. Chute hlavného mesta

Hoci sa to o Ománe veľmi nehovorí, ale Omán je aj krajina, ktorá výborne chutí. Práve hlavné mesto a jeho štvrť Mutrah je miestom, kde môžete ochutnať miestne špeciality. Ochutnali by ste napríklad kadidlovú vodu (kúsok kadidla ponoreného do vody, tá sa zafarbí)? Pre Ománčanov je to liek. Ochutnať tu môžete aj ťavie mäso i mlieko, jahňacinu alebo tradičnú shuwu, ktorá sa dusí niekoľko hodín pod zemou, aby si uchovala všetku chuť. Zo sladkostí môžete vyskúšať jemnú chalvu a kopec datlí.

Tradičné jedlo ománuTradičná príprava i chute Ománu su mäsité a korenisté. Foto: pixabay.com

Presvedčili sme vás, že Omán nie je len o dovolenke pri mori, ale stojí aj za poznávanie?

Kontakt pre médiá: zednikova@ba.satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2020 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR