Tie najkrajšie miesta, na ktoré natrafíte pri poznávaní východnej Kréty

CK SATUR - 12.05.2022

Fascinujúca a divoká. Taká je juhovýchodná Kréta. Práve tam sa ukazuje v plnej kráse cez veľkolepé pamiatky, vzkriesenú históriu, ale aj cez úchvatnú prírodu celkom nedotknutých miest. Spoznajte túto časť od luxusnej Eloundy, kde trávi dovolenku Leonardo Di Caprio či Lady Gaga, cez rozmanité pohoria, opustené dedinky, nádherné fresky, staroveké kláštory, posvätné miesta až ku modrým zálivom Líbyjského mora.

Hlavným mestom východnej Kréty je Aghios Nikolaos. Odtiaľ sa vystupuje ku legendárnej náhornej plošine Lasitti, ktorá je posiata veternými mlynmi, cez majestátne a božské pohorie Dikti, kde sa narodil Zeus. A popravde asi si najvyšší grécky boh vybral len to najlepšie a najkrajšie.

Mesto Aghios Nikolaos. Foto: unsplash.com

Kúsok exotiky

Vo východnej časti ostrova vás očarí exotická palmová pláž Vai, ktorá žiari s tyrkysovým morom. Názov pochádza z gréčtiny a značí „palmový list“. A tých je tu požehnane. Tunajší dvetisíc ročný les paliem patrí medzi najväčší v Európe s približne 5000 stromami. Táto exotická kulisa je skutočne hodná obdivu. Vai leží 25 km severovýchodne od mesta Sitia. Podľa legendy vraj les vyklíčil z datlových jadier, ktoré sa sem vyplavili z mora, keď ich vyhodili z lodí saracénski piráti.


Pláž Vai. Foto: depositphotos.com


Inšpirácia: Turistický sprievodca po Kréte


Kedysi silné, dnes pokojné 

Len pár kilometrov od pláže Vai leží Itanos s idylickou plážou, ktorú aj v čase sezóny môžete mať len pre seba. Krásne zátoky tienia tamarišky. Hrdé minojské mesto Itanos bolo pred 3500 rokmi prosperujúcim obchodným centrom. Pred dvetisíc rokmi malo toto centrum dokonca svoju vlastnú menu. Po zemetrasení v 9. storočí nastáva úpadok mesta a neskôr aj cudzím plienením. V 15. storočí bolo mesto opustené. Užiť si tu môžete kúsok histórie ale aj krásnu prírodu a pláž.


Itanos. Foto: depositphotos.com

Náš tip:
Na ceste do Itanos pri odbočke na Vai nájdete skvelú tavernu Metochi.

Vznešená Elounda

V 70. rokoch minulého sa v oblasti Eloundy začína rozvíjať turizmus. Najskôr tu britská letecká spoločnosť robila zastávku pre lety do Indie. A o 10 rokov neskôr bola Elounda častou voľbou pre medzinárodné summity, čím tak získala akúsi auru vznešenosti, ktorú má i dnes. Postavené boli luxusné hotely s krásnymi plážami, zátokami. Vznikli kaviarne a reštaurácie chýrnej reputácie. Až vás zaujíma Elounda akou bola kedysi, zamierte k dedinke Epano Elounda, ktorá si zachovala svoju typickú atmosféru a žije si i dnes pokojným tempom.

aerial view of green and brown mountains and body of water during daytimeElounda. Foto: unsplash.com

Najjužnejšie mesto Európy

Najjužnejším mestom Európy je krétske mesto Ierapetra, ktoré sa do dejín zapísalo tak, že tu na jednu noc prespal Napoleon. Históriou vábiaca pobrežná promenáda láka na prechádzky a krásne vyhliadky. Z malého prístavu vyplávajú denne aj lode na krásny ostrov Chrisi, ktorý okrem nádhernej pláže a azúrového mora sa pýši cédrovými stromami.

aerial view of green and gray mountain beside blue sea during daytimeJužná Kréta. Foto: unsplash.com

Náš tip:
Pri meste Ierapetra sa nachádza krásny záliv a hotelový areál Kakkos Bay 4*, kde si môžete užiť pravú grécku dovolenku a zároveň objavovať tie najkrajšie časti južnej a východnej Kréty.

Pohľad na areál v hoteli Kakkos Bay
Hotel Kakkos Bay. Kréta. Foto: CK SATUR


Inšpirácia: Južná Kréta 3 v 1: región gréckych bohov, nádherné pláže a skvelý all inclusive


Olivové pokušenie

Len 10 km juhovýchodne od mesta Aghios Nikolaos na úpätí pohoria Dikti je malebná dedinka Kritsa. Je domovom veľkého poľnohospodárskeho kolektívu rodín s olivovými hájmi, kde sa vyrába jeden z najlepších krétskych olivových olejov pod značkou „Kritsa“. Jeho výrobcovia majú veľkú oddanosť ku svojim vynikajúcim produktom, z ktorých asi 70 % ide na export. Príjemnú prechádzku si môžete spestriť aj posedením si pod starým platanom v kaviarni Kafenio Saridakis.

green and brown trees on green grass field during daytimeGrécky poklad. Foto: unsplash.com

Pozdĺž cesty, ktorá stúpa na Azoriu sa v Kavousi nachádza jeden z najstarších olivovníkov na Kréte. Predpokladá sa, že bol zasadený medzi rokmi 1350 a 1100 pred n. l. Tento strom má obvod kmeňa viac ako 22 m. Na olympijských hrách v Aténach v roku 2004 bola japonská maratónkyňa Naoko Takahashi, ktorá získala zlatú medailu aj ovenčená víťazným vencom vyrobeným z vetvy tejto olivy.

 

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2022 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR