Októbrová cesta za vínom do Porta

CK SATUR - 05.10.2021

Jeseň a víno idú ruka v ruke spolu už po tisíce rokov a celkom im to spolu aj pristane. Nielen talianske či španielske vína sa hrdo nesú na svetovej vínnej listine, ale tiež i portugalské. Tie preslávilo i nádherné portugalské mesto Porto, za ktorým tentokrát máme namierené ochutnať to najlepšie, čo sa zrodilo.

Portugalské vína majú výbornú kvalitu, či už sú to vína stolové, ročníkové alebo typické portugalské špeciality ako vinhos verdes, moscatel a samozrejme svetoznáme portské. Viaceré z nich ochutnáte počas putovania za vínom, pričom spoznáte čarovné Porto a slávnu vinársku oblasť v okolí rieky Douro s malebnými mestečkami, na ktoré ešte budete dlho pre ich krásu spomínať. Za týmto sladkým portským poznaním vás pozývame už túto jeseň.

Portugalské Porto. Foto: unsplash.com

Porto je druhé najväčšie mesto Portugalska a hlavné mesto provincie Douro, vo svete presláveného predovšetkým portským vínom, ktoré však nie je celkom z Porta. Úhľadné vinice sa nachádzajú v údolí rieky Douro, asi 100 km od mesta a víno je v sudoch prevážané do Vila Nova de Gaia, mestečka ležiaceho cez rieku oproti Portu, kde dozrieva v pivniciach. Porto je krásne mesto, ktoré si vás získa čarovnými uličkami, pozoruhodnou históriou, množstvom pamiatok, ako aj intenzívnym nočným životom. Pozriete si katedrálu Sé, starobylé štvrte, gotický kostol Sao Francisco s honosnou zlatou výzdobou, či farebné námestia. Vo Villa Nova de Gaia nakuknete do vínnych pivníc a ochutnáte slávne portské víno. A možno vás na záver dňa zláka aj plavba po rieke Douro.

Vinice v údolí rieky Douro
Vinice v okolí rieky Douro. Foto: depositphotos.com

Vínna cesta pokračuje ďalej a to nielen za vínom, ale aj ku pútnickému miestu Bom Jesus do Monte s barokovým schodiskom, kde je znázornených 14 zastavení krížovej cesty, ďalej mesta Amarante, ktorého prvá časť názvu znamená po portugalsky milovať. Toto atraktívne mestečko, jeho historické centrum a hlavne pôvabný oblúkový most Ponte Sao Gonçalo, si určite zamilujete aj vy. Okolie mesta je doslova posiate vinicami, kde sa produkuje mladé polo-šumivé zelené víno, pričom vás čaká aj jeho ochutnávka.

Mesto braga v portugalsku
Bom Jesus do Monte. Foto: depositphotos.com


Inšpirácia: Turistický sprievodca Portugalskom


Stredoveké mesto Braga, ktoré leží uprostred kopcov vám možno pripomenie Rím, lebo tu mu tak i hovoria. Je tu množstvo kostolov a nachádza sa tu katedrála Sé z 11. storočia. Dnes váš ešte čaká návšteva úžasných rodinných viníc Quinta da Aveleda s ochutnávkou vína, že sa vám odtiaľto ani odísť nebude chcieť.

brown concrete building under blue sky during daytimeStredoveká Braga. Foto: unsplash.com

Túlať sa budete i po krásnom meste Guimarăes, ktoré je kolískou Portugalska, pretože práve na miestnom hrade prišiel na svet prvý portugalský kráľ Alfons Henriqués. V historickom centre sa nachádza kráľovské sídlo Paço de Duques de Bragança z 15. stor. a ženský kláštor Nossa Senhora da Oliveira z 10. stor. s bohatou kolekciou náboženských predmetov. Za prehliadkou a ochutnávkou vína sa presuniete do vinárskeho podniku Casa de Sezim.

Guimaraes, Portugalsko
Historické mesto Guimarăes. Foto: CK SATUR

Cez gotický most ponad rieku Cavado sa prechádza do centra mestečka Barcelos, odkiaľ pochádza legenda o kohútovi, ktorý sa stal symbolom nielen mesta, ale aj celého Portugalska. Ešte si pozriete vinicu Quinta do Tamariz s prehliadkou a ochutnávkou lahodného vína. Pri ceste späť do Porta sa zastavíte v meste Póvoa Do Varzim, ktoré je obľúbeným letoviskom Portugalcov.


Porto s CK SATUR. Zdroj: youtube.com

Cesta za portugalským vínom sa nesie aj v znamení výborného jedla, dávnovekej histórii, architektúry a samozrejme aj o prítomnosti národa s bohatou kultúrou miešajúcou sa s európskou, arabskou a africkou, úzkymi dláždenými uličkami, ruchom, ktorý panuje pri rieke, kde nájdete skvelé reštaurácie i kaviarne s výbornou portugalskou kávou a tradičným koláčom s vanilkovým krémom. 

Aktuálne informácie ohľadom podmienok vstupu do Portugalska a návratu na Slovensko nájdete v našej covid mape

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR