Maldivy obrazom: Unikátne fotografie toho, čo treba vidieť a zažiť

CK SATUR - 26.11.2020

Stručne a výstižne, no najmä obrazom sa spoločne vyberieme spoznávať zaujímavé miesta sveta. Autori textov a fotografií sú zväčša naši sprievodcovia, kolegovia, či iní cestovatelia. Dnes cez fotky o tom čo musíte vidieť a zažiť na Maldivách. Rozprávkové súostrovie, ktoré je snom mnohých dovolenkárov, predovšetkým milovníkov pláží s bielym pieskom, bohatého koralového podmorského sveta či luxusných hotelových rezortov nám bližšie 

Ubytovanie "na vode"

Vilka uprostred mora
Foto: CK SATUR, Marcel Šmátrala
 
Takmer v každom rezorte si môžete vychutnať svoju vlastnú časť Indického oceána a jeho podmorských krás vo vlastnom bungalove s preskleným dnom.
 

Zásobovanie ostrovčekov

Ostrov s loďkou
Foto: CK SATUR, Marcel Šmátrala
 

Na Maldivách nie je problémom ani mať svoj vlastný ostrov, kam vám na požiadanie loďkou dovezú čerstvé ovocie, plody mora či jednoducho raňajky.

Letisko má svoj vlastný ostrov

Lietadlo nad morom
Foto: CK SATUR, Marcel Šmátrala
 

Jediné medzinárodné letisko na Maldivách sa nachádza na samostatnom ostrove Hulhule, odkiaľ dovolenkári pokračujú ďalej do rezortov rýchloloďami alebo hydroplánmi. Kvôli pristávacej dráhe bol  ostrov umelo predĺžený a miestne obyvateľstvo z ostrova presídlené.

Hlavné mesto uprostred oceánu

Pohľad na mesto Male
Foto: CK SATUR, Marcel Šmátrala
 

Pohľad z ostrova Viligili na hlavné mesto Male ležiace na samostatnom ostrove. Súš tvorí iba jediné percento z celkovej rozlohy takmer 300 000 kilometrov štvorcových (teda 298 kilometrov štvorcových). Krajina sa rozprestiera na 1190 ostrovoch.

Domáci

Moslimská žena
Foto: CK SATUR, Marcel Šmátrala
 

Moslimovia tvoria 100% miestneho obyvateľstva. Každý kto by chcel požiadať o maldivské občianstvo, musí predtým konvertovať na islam. Následná konverzia z islamu už ale pod hrozbou trestu smrti nie je možná.

Stará piatková mešita

Stará pamiatková mešita v Male
Foto: CK SATUR, Marcel Šmátrala
 
Stará pamiatková mešita v Male
Foto: CK SATUR, Marcel Šmátrala
 

Popri Národnom múzeu Maldív je najvýznamnejšou pamiatkou v meste Stará piatková mešita, pochádzajúca zo 17.storočia a postavená z koralového kameňa. Pokiaľ ste vhodne oblečení, môžete mešitu navštíviť v čase medzi modlitbami (najlepšie dopoludnia).

Nová piatková mešita

Pohľad na mešitu
Foto: CK SATUR, Marcel Šmátrala
 

Návšteva Novej piatkovej mešity je pre nemoslimov taktiež možná - mimo času modlitieb. Na túto najväčšiu mešitu Maldív ( s kapacitou až 5000 veriacich) sa skladali krajiny ako Malajzia, Indonézia Brunej či Bangladéš. Vedľa mešity je situované aj Islamské centrum, pomenované podľa národného hrdinu – Mohameda Thakufaanua, zjednotiteľa a osloboditeľa Maldivcov spod portugalskej nadvlády.

Prezidentská rezidencia a palác

Pohľad na bránu prezidentskej rezidencie
Foto: CK SATUR, Marcel Šmátrala
 
Prezidentský palác
Foto: CK SATUR, Marcel Šmátrala
 

Pohľad na vonkajšiu (ochrannú ) bránu prezidentskej rezidencie v centre hlavného mesta. A samotný Prezidentský palác. Prezident na Maldivách má súčasne aj výkonnú moc, pretože zastáva aj funkciu Predsedu vlády, Ministra financií a Ministra obrany.

Bývalé sídlo prezidenta

Pohľad na najvyšší súd
Foto: CK SATUR, Marcel Šmátrala
 

Podľa starých koloniálnych vzorov vznikla aj bývalá Rezidencia prezidenta, dnes sídlo Najvyššieho súdu.

Hlavné mesto Male

Hlavné námestie s vlajkou
Foto: CK SATUR, Marcel Šmátrala
 

Hlavné námestie Jumhooree Maidan s obrovskou maldivskou vlajkou a vládnymi budovami. Po pravej strane Centrála Národnej bezpečnostnej služby Maldív.

Typické rybie trhy

Foto: CK SATUR, Marcel Šmátrala
 

Skutočným srdcom mesta je pre miestnych obyvateľov rybí trh. Okrem naporcovania čerstvo kúpených rýb sa dozviete aj tie zaručene najhorúcejšie novinky z mesta. Najpredávanejšou miestnou rybou je tuniak. Toho vedia na ostrovoch pripraviť na všakovaké spôsoby – šalát, fašírky, či vysmažený. Tuniak je súčasťou aj národnej špeciality – Mas Huni.

Manty a žraloky zaručené

Plávajúce manty
Foto: CK SATUR, Marcel Šmátrala
 

Kŕmiť alebo aspoň pozorovať manty môžete len pár metrov od brehu pri rybom trhu. Okrem rôznych druhov rají možno (a to predovšetkým v okolí atola Ari) zhliadnuť žraloky – kladiváre alebo najväčší druh žraloka – Žraloka obrovského (veľrybieho).

Na kúpanie v hlavnom meste plavky nepotrebujete

Pláž na Male
Foto: CK SATUR, Marcel Šmátrala
 

Osviežiť sa v oceáne možno priamo na hlavnom ostrove Male. Ale úplne oblečení. Či ste muž, či žena vyzliekanie je spoločensky nevhodné a za nudizmus hrozí vysoká pokuta a doživotné vyhostenie z krajiny. Našťastie v rezortoch sú plavky povolené.

Trochu iná MHD-čka

MHD lodička na Male
Foto: CK SATUR, Marcel Šmátrala
 

Medzi Hulhumale a Male premávajú lodičky MHD približne každých 15 minút. Cena jednej jazdy sa pohybuje okolo 10 eurocentov.

Slaná Coca Cola?

Fabrika na výrobu Coca Coly
Foto: CK SATUR, Marcel Šmátrala
 

Na ostrove Thulusdhoo nájdeme jedinú fabriku na výrobu Coca Coly z odsolenej morskej vody na svete. Okrem nafľaškovanej odsolenej morskej vody sú medzi miestnymi populárne aj sladké nápoje a čerstvé ovocné džúsy – pandanový, melónový, mangový či kokosová šťava. Mimo rezortov budete mať smolu na alkohol, ten sa v tejto moslimskej krajine nesmie nikde podávať. Zakázaný je aj dovoz alkoholu na Maldivy. Ten musíte odovzať ešte na letisku do špeciálneho alkoholového skladu a pri odlete si ho nezabudnúť vyzdvihnúť.

Suveníry v znamení mora

Suveríny z Maldív
Foto: CK SATUR, Marcel Šmátrala
 

Zopár typických suvenírov z Maldív – mušle, koraly či drevené predmety z rôznych druhov dreva, no všetky majú spoločného menovateľa – more. Hlavne lokálne koraly pôsobia nesmierne pestro. Majme ale na pamäti, že Maldivy tieto koraly síce opustiť smú, ale ich dovoz do EU je prísne zakázaný.

Farebný svet

Suvenírový obchodík
Foto: CK SATUR, Marcel Šmátrala
 

Suvenírový obchodík a centrum potápania v jednom na ostrove Himmafushi.

Pláže sú všade

Verejná pláž
Foto: CK SATUR, Marcel Šmátrala
 

„Bežná“ verejná pláž na ostrove Huraa.

Chlebovník "náš každodenný"

Chlebovník
Foto: CK SATUR, Marcel Šmátrala
 

Medzi typické – na ostrovoch pestované rastliny patrí popri kokosovej palme najmä chlebovník. Jeho plody sa v miestnej kuchyni využívajú okrem lahodného curry ako príloha k mäsu či zelenine.

Gastro zážitok pod hladinou mora 

Reštaurácia hurawalhi na maldivách
Foto: CK SATUR
 

Fenomenálna podmorská reštaurácia Ithaa na ostrove Rangali, v ktorej si v hĺbke šesť metrov pod hladinou môžete vychutnať čokoľvek z toho, čo práve pláva nad vami.

Život tu skrátka plynie úplne iným tempom

Sediace ženy
Foto: CK SATUR, Marcel Šmátrala
 

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2021 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR