Cyprus - skúsenosti turistického sprievodcu (video)

CK SATUR - 01.07.2019

Jedna z najvyhľadávanješích destinácií pre letnú dovolenku. Ostrov rozdelený na tureckú severnú časť a južnú grécku obľubujú rodiny s deťmi i páry. Sever sa môže popýšiť krásnou prírodou a plážami s pozvoľným vstupom do mora. Cestovný ruch sa tu rozbieha, no s puncom 5-hviezdičkových hotelov s "tureckými" ultra all inclusive službami. Juh je známy živým cestovným ruchom s európskym nádychom. Vidieť oba tieto "svety" naraz môžete počas návštevy mesta Nikózia, posledného rozdeleného hlavného mesta na svete.

Vypočuť reláciu:

O Cypre rozprávajú:

  • Nora Fedorová, riaditeľka CK SATUR
  • Veronika Styková, delegátka CK SATUR

Gregorová: Svojou exotickosťou a zároveň dostupnosťou láka mnohých, nádherné pláže, príjemné teploty a posledné rozdelené hlavné mesto na svete, to všetko nájdete na Cypre. Tak ja som v úvode naschvál načrtla že my sa dnes budeme venovať najviac severnej časti ostrova. Málokto vie že Cyprus je rozdelený prečo to tak je?

Fedorová: Cyprus je ostrov ktorý sa nachádza bližšie k Turecku ako ku Grécku a vlastne bol už od histórie osídlený prevažne Grékmi najmä teda Mykéncami a potom  od čias Osmanskej nadvlády aj Turkami. Veľmi fajn tu oni spolu žili v blízkosti, v rovnakých dedinkách alebo mestečkách až teda vlastne do toho roku 1974 kedy prišlo k rozdeleniu pretože grécky obyvatelia sa chceli pripojiť ku Grécku k pevnine a vlastne bolo to trochu násilným spôsobom a v tom čase teda prišli turecké vojská, ktoré obsadili severnú časť ostrova a vlastne tá doteraz je turecká. To znamená že Cyprus je približne rozdelený tak že tretina ostrova a to tá severná patrí Turecku a pre väčšinu štátov je považované za okupované územie pretože je uznávaná v podstate len Tureckom a južná časť to znamená približne dve tretiny patrí Grécku.

Gregorová: Prečo odporúčate práve Severný Cyprus, čím je zaujímavý?

Fedorová: Cyprus je pre Slovenských dovolenkárov dobre známi pretože už cirka dvadsať rokov sa sem predávajú dovolenky a je veľmi obľúbenou turistickou destináciou hlavne vďaka tomu, že je južne to znamená, že je tu naozaj dlhá sezóna. Výhodou je veľmi teplé more a keď hovoríme o tom rozdiele medzi severom a juhom ostrova tak by som povedala že ten juh sa rozvíjal oveľa rýchlejšie pretože vlastne od začiatku od tých 70. rokov sa tam budovali hotely a strediská a momentálne tam naozaj vieme nájsť veľké a veľmi pekne vybudované strediská ako je napríklad Protaras či Pafos a bol naozaj veľmi obľúbenou dovolenkovou destináciou. Naproti tomu sever ostrova v podstate zaspal na pár rokov a vlastne tie rezorty aj v jednom sa teraz nachádzame sa začali budovať až pred desiatimi rokmi a zase majú výhodu tú že sú to rezorty ktoré boli tým pádom vybudované na krásnych a ešte nedotknutých piesočnatých plážach je ich tu menej a hlavne boli vybudované Turkami ktorý sú naozaj špecialisti na budovanie rezortov zo službami all inclusive.

Gregorová: Let na Cyprus trvá približne tri hodiny z medzinárodného letiska v Larnake to k hotelom na severnej časti ostrova je ešte niečo vyše hodiny autom. Severný Cyprus nás už aj teraz v júni privítal krásnym slnečným počasím, teploty tu cez deň v tomto období presahujú tridsať stupňov more má príjemných dvadsaťsedem.

Zástupca hotela na Severnom Cypre: 70% našich hostí je z Turecka, druhými najpočetnejšími sú tu práve Slováci čo nás veľmi teší. Severný Cyprus nie je zatiaľ až taký známy je to škoda pretože tu máme nádherné pláže a tiež bohatú históriu, každému preto odporúčam aby sem prišiel a videl to na vlastné oči.

Gregorová: Dá sa teda dovolenka na Severnom Cypre porovnať s dovolenkou v Turecku?

Fedorová: Určite čo sa týka rezortov by som povedala že áno pretože práve tieto rezorty majú tú Tureckú pohostinnosť ale v zmysle toho že tých služieb v rámci ceny all inclusive sú zahrnuté viaceré reštaurácie to znamená tureckú, ázijskú, rybaciu alebo stredozemné špeciality podobne ako je to v Tureckých rezortoch, aquaparky sú súčasťou takmer každého hotelového komplexu. Samozrejme animátori teda nielen turecký ale aj slovenský animátori sa starajú o zábavu pretože je tu naozaj veľa príležitostí na aktívne využitie voľného času, či už je to na ihriskách ktoré sú v každom hotely basketbalové, volejbalové, futbalové ale teda aj veľa aktivít.

Gregorová: Hotely na Severnom Cypre vynikajú výnimočnou architektúrou kým jeden pripomína obrovskú Noemovu archu architekti iného sa nechali inšpirovať starými antickými chrámami, nechýbajú v nich špičkové služby ultra all inclusive. Na svoje si tu prídu aj rodiny s deťmi a to vďaka skvelým animátorom a bohatému programu.

Styková: Na hotely Limak máme šesťčlenný animačný tím počas celej hlavnej sezóny. Pre decká je pripravený individuálny program čiže žiadne sa nebude nudiť, začíname väčšinou tieto ranné programy ako máme ranný strečing na móle alebo s kvalifikovanými lektormi rannú jogu. Potom počas dňa sú to rôzne beach games, pool games, ďalej máme dvoch kvalifikovaných lektorov ktorý sa jeden venuje vlastne futbalovej akadémii a druhý ma na starosti akadémiu plávania takže decká si odnesú určite aj kopu nových skúseností a zážitkov či už pri hraní futbalu alebo vlastne v bazéne a zdokonalia sa v týchto dvoch športoch. Ďalej tu máme poobedné programy takisto sú to rôzne hry na pláži naše obľúbené Saturoviny napríklad, potom napríklad pre maxi klub máme geocatching, pre dospelákov je to napríklad plážový volejbal, taktiež hotel ponúka možnosti minigolfu, pingpongu alebo stolného futbalu a potom vlastne také highlighty dňa by som to nazvala máme večer obľúbenú večeru s animátormi ktoré je raz do týždňa a tak isto mini disko ktorú najviac zbožňujú naše malé decká v mini klube.

Animátori na severnom cyprePočetný tím animátorov zabaví deti aj dospelých na Severnom Cypre. Foto: archív CK SATUR

Dovolenkár: Je to tu veľmi super a sú tu strašne milý a tobogany sú úplne super.

Dovolenkár: Samozrejme je tu výborné jedlo a to more je tu čisté a všade na okolo tá pláž sa mi veľmi páči.

Dovolenkár: Sú tu super tobogany, super jedlo a krištáľové more nie ako inde a teplé je strašne, dnes sme našli veľké krabie klepetá.

Gregorová: Kde sú podľa vás tie najkrajšie pláže?

Fedorová: Určite odporúčam navštíviť polostrov Karpas kde sú kilometre nedotknutých pláží a jednou z najznámejších je práve Golden Beach je to pláž kde chodia aj korytnačky od augusta klásť svoje vajíčka čiže je to naozaj čistá pláž kde sú okrem malých reštaurácií v drevených búdkach na pláži v podstate nenájdete nič iné žiadne hotelové komplexy a je tam zlatý piesok a krásne more takže je to naozaj niečo čo stojí za to. No ale okrem toho je to napríklad aj oblasť Bafra kde sa nachádzajú tieto novopostavené hotely. Potom už keby sme sa posunuli smerom na juh tak určite jednou z najkrajších pláží je pláž Nissi Beach to sú biele až tyrkysové s tyrkysovým morom pláže. No a určite ešte aj na západnom pobreží pláž v mestečku Polis.

Golden beach na polostrove karpazJedna z najkrajších pláží na Severnom Cypre sa nachádza na polostrove Karpaz. Foto: depositphotos.com

Sprievodkyňa: Momentálne sa nachádzame na polostrove Karpas ktorý je dlhý osemdesiat kilometrov. Preslávil sa práve vďaka nedotknutým plážam, jednou z nich je aj táto krásna s názvom Golden Beach plávanie tu je skutočným zážitkom.

Gregorová: Na polostrove Karpas zažijete skutočný Cyprus a jeho nedotknutú prírodu, stretnúť tu môžete napríklad aj takýchto divých somárikov. Miestny radi hovoria že somáriky sú akýmisi colníkmi Karpasu, na polostrove je ich viac ako dvetisíc. Všetkým okoloidúcim radia aby im ponúkli niečo pod zub inak sa môže stať že vás nikde ďalej nepustia. Za zastávku tu stojí aj kláštor sv. Ondreja ktorý sa nachádza úplnom cípe polostrova Karpas je to zároveň najbližšie miesto z Cypru k Sýrii, vzdušná vzdialenosť je odtiaľto približne deväťdesiatšesť kilometrov nachádza sa tu aj liečivý prameň ku ktorému sa viažu legendy vznikol údajne potom ako sv. Ondrej stroskotal na Cypre a od zlosti buchol svojim žezlom.

Divé somáriky na karpazeAutentický Cyprus, to sú aj miestne divo žijúce somáriky. Foto: archív CK SATUR

Gregorová: Aké ďalšie fakultatívne výlety odporúčate?

Fedorová: Sever Cypru je veľmi zaujímavý aj tým že vlastne keď si aj požičiate auto alebo idete na výlety ktoré sú organizované tak sa nemusíte nudiť aj keď sa vraciate viackrát pretože môžete navštíviť hlavné mesto Nikóziu ktorá je zložená z dvoch častí teda z tej Tureckej časti a z tej Gréckej časti je to veľký kontrast, samozrejme treba prejsť hranicou ale tá je pre občanov Európskej únie v podstate iba formalitou. Ďalším zaujímavým výletom je určite mesto Famagusta s opevnením, mešitou ale aj s kláštorom ktoré je jedným z najbližších miest v blízkosti tých krásnych pláží v Bafre a takisto tam uvidíme počas toho Varosha mesto duchov. Určite odporúčam ale aj sever ostrova je to hlavne prístav Keryneia ktorý je v podstate najväčším prístavom severnej časti a má takú tú Grécku atmosféru pretože veľa reštaurácií, barov, nočný život obchodíkov a krásnu kulisu pohoria ktoré je za ním aj spolu s hradom. Určite by som išla ešte do pohoria Troodos pretože Cyprus má kopce až do výšky dvetisíc metrov s najvyšším vrchom dokonca je tam aj lyžiarske stredisko a veľmi veľa krásnych kláštorov dokonca niekde s freskami a sú všetky chránené v rámci UNESCA a v tejto oblasti sú práve aj tie vínne oblasti pretože Cyprus je známi aj vlastným vínom ktoré určite odporúčam ochutnať hlavne dezertné vína ktoré robia, sú sladšie ale sú práve ako dezertné vína odporúčané.

Gregorová: My sme sa vybrali do Nikózie ktorá je posledným rozdeleným hlavným mestom na svete, v praxi to napríklad znamená že vedľa tradičných tureckých bazárov nájdete príjemné grécke taverny.

Sprievodkyňa: Nikózia bola pôvodne Cyperské mestské kráľovstvo s názvom Ledra, momentálne má viacero názvov. Po turecky sa jej hovorí Lechkoša, po anglicky sa nazýva Nicosia, po grécky Lefkosia. Je rozdelená takzvanou zelenou líniou ktorú strážia vojaci. Ak chcete prejsť úplne celé mesto potrebujete na to približne štyri a pol hodiny, dýchne tu na vás prievan storočia. Za návštevu stojí staré mesto s úzkymi kamennými uličkami a množstvom obchodíkov.

Hlavné mesto cypru nikóziaPočas výletu do Nikózie si nezabudnite pas a môžete navštíviť aj grécku časť. Foto: depositphotos.com

Gregorová: Po celodennom poznávaní určite vyskúšajte aj tradičné cyperské jedlo, dobrú chuť.

Sprievodkyňa: Máme tu pide, kurací špíz a mäsové guľky köfte. Toto je Dolma plnené vínne listy vo vnútri sú paradajky, ryža a k tomu všetkému nemôže chýbať omáčka z jogurtu a uhorky.

Gregorová: A čo miestna kuchyňa, cítiť na severe vplyv Turecka a na juhu vplyv Grécka?

Fedorová: Ja by som povedala že je to Cyperská alebo až Stredozemnomorská kuchyňa takže rozdiel tu určite nie je tie tradičné jedlá sú spoločné pre severnú a južnú časť, a teda hlavne obľúbené sú meze čo sú teplé predjedlá ktoré môžu byť či už humusové alebo Tahini alebo baklažánové rôzne všetko malé predjedlá. Tak isto rôzne šaláty na rôzne spôsoby, potom veľmi obľúbeným je kleftiko čo je baranie mäso ktoré sa spolu so zemiakmi pečie okolo šesť hodín v rúre a je potom veľmi mäkké a to je v podstate takisto tradičným jedlom tak severu ako juhu. No a okrem toho ryby na všekty možné spôsoby a Cyperčania veľmi jedia veľa aj zeleniny takže takisto používajú veľa korenín a na rôzne spôsoby pripravujú cukiny, baklažány ale aj rôzne šaláty.

Gregorová: Cyprus sa tiež nazýva aj ako ostrov bohyne Afrodity kde inde ako na ostrove lásky nájdete miesta a dobroty ktoré si zamilujete. Poďte preto snami ďalej ochutnávať ostrov a jeho pestrú gastronómiu.

Šéfkuchár: Jedlo v hoteli každý deň obmieňame, teraz je ponuka viac medzinárodná. Máme tu samozrejme ale aj typické turecké špeciality ako napríklad baklažán plnený mletým mäsom, rôzne druhy našich syrov a baklavy. Nájdete tu ďalej niečo aj z ázijskej kuchyne napríklad rôzne rezance či sushi a tiež niečo z americkej napríklad grilované krídielka s Barbecue omáčkou.

Gregorová: A aký sú Cyperčania ľudia ako medzi sebou vychádzajú, ako sa správajú k turistom.

Fedorová: Cyperčania sú veľmi pohostinný ľudia, veľmi dobre sa tu ako turista cítime pretože sa dohovoríme anglicky tým že vlastne Cyprus bol súčasťou Británie niekoľko rokov tak veľa obyvateľov rozpráva po anglicky. A je tu teda cítiť hlavne na tom južnom Cypre aj ten Britský vplyv aj čo sa týka reštaurácií a barov a aj celkovej atmosféry veľmi si zakladajú na dobrom jedle a na rodinných vzťahoch. To znamená že naozaj môžeme vidieť veľké rodiny počas výletov či už po ostrove alebo v tavernách, pri dobrom víne a naozaj si zoberú veľa času na jedlo a vychutnávajú si hlavne domáce.

Gregorová: Každý výlet na Severnom Cypre je niečím iným a špeciálny. Ak chcete nahliadnuť do histórie a Grécko Tureckého konfliktu určite sa vyberte do mesta Famagusta.

Sprievodkyňa: Famagusta je druhé najväčšie mesto na Severnom Cypre hneď po Nikózii, je domovom tradičného opevnenia ktoré sa zachovalo až do dnešných dní. K jej najvýznamnejším pamiatkam patrí táto kedysi gotická katedrála Svätého Mikuláša ktorú postavili keď bolo mesto pod správou Francúzskej šľachtickej rodiny, keď ho však neskôr ovládli Turci premenili ju na mešitu Lala Mustafa Pasha. Veľký význam má aj strom ktorý tu pred ňou stojí je to druh figovníka ktorý pochádza z Východnej Afriky zasadili ho vraj rok potom čo samotnú katedrálu čo znamená že je starý viac ako sedemsto rokov.

Mešita lala mustafa vo famagusteKatolícka gotická katedrála bola po obsadení Turkami, "prerobená" na mešitu. Foto: depositphotos.com

Gregorová: Zaujímavosťou Famagusty je štvrť Varosha, kedysi tu boli samé luxusné hotely dnes je to však mesto duchov.

Delegátka cestovnej kancelárie: V roku 1974 tam boli normálne ubytovaný klienti no a Turecké vojská nabehli do mesta Famagusta konkrétne do tejto časti vyhnali klientov ktorý tam boli ubytovaný no a vlastne oni potom utiekli a mysleli si že sa tam na druhý deň vrátia avšak už sa tam nevrátili pretože už to okupovali Turci. Častokrát sa ma klienti pýtajú prečo to teda nie je znovu otvorené prečo to je zavreté. Tak potom vlastne následne OSN vydalo nariadenie že túto časť Varosha môže otvoriť len teda tí Grécky pôvodný majitelia avšak už to bolo pod vládou Turkov no a oni si povedali že keď to nemôžu mať oni tak to nebude mať nikto. Do tejto Varosha môžu vstúpiť len teda títo Tureckí vojaci a takisto ich rodinný príslušníci.

Gregorová: A pre Európana teda nie je problém sa pohybovať medzi tými jednotlivými dvoma časťami?

Fedorová: Tým že je Cyprus súčasťou Európskej Únie tak v podstate s pasom môžeme prejsť akékoľvek hraničné prechody v rámci Cypru preto aj v podstate najdostupnejšie je doletieť do Larnaky a odtiaľ v podstate do oblasti Severného Cypru je len hodina až hodina a pol transfér.

Gregorová: Verím že sme vám v relácii za hranicami dali opäť dobrý tip kam ísť na vašu najbližšiu letnú dovolenku. Severný Cyprus ponúka skvelé hotely, bohatý animačný program a zaujímavú históriu. To je nadnes všetko, teším sa na vás opäť o týždeň.

Páčil sa ti článok? Ukáž ho svojim priateľom.


Kontakt pre médiá: zednikova@ba.satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2019 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Superbrands