Aké budú trendy v cestovaní 2022?

CK SATUR - 10.02.2022

I keď sa pandémia ešte neskončila, začínajú sa z jednotlivých krajín objavovať pozitívne správy o uvoľnovaní opatrení a otváraní cestovného ruchu pre všetkých, bez rozdielu na očkovanosť. Posledné 2 roky zmenili naše životy snáď v každej oblasti a cestovný ruch nebol výnimkou. Objavili sa nové spôsoby cestovania a vysoká miera flexibilty sa stala neodmysliteľnou súčasťou pri bukovaní dovoleniek.

Aká sa teda črtá cestovateľská budúcnosť? Čo môžeme očakávať a aké budú nové trendy? Pozrime sa, čo nám tento rok a post covid éra prinesie do dovoleniek rok 2022.

Nové miesta a noví ľudia

Pandémia nás donútila prehodnotiť naše priority, ale aj uvedomiť si kto a čo je v našich životoch dôležité - a sloboda v cestovaní určite patrí k životným prioritám. Teraz keď sa cestovateľský svet postupne vracia do normálu, nebude pre nás dôležité len cestovanie, ale aj socializovanie sa. Budeme chcieť tráviť viac času nielen s rodinou a existujúcimi priateľmi, ale budeme vyhľadávať a nadväzovať nové známosti. Rok 2022 teda prinesie možnosti stretnúť na cestách nových ľudí a opäť si užiť cestovanie a dovolenku aj v skupinách.

Sľubne vyzerá aj oblasť lásky. Očakáva sa, že oživenie nastane aj v podobe dovolenkových románikov. Počas pandémie sme sa totiž, vďaka internetu a modernej technike, ktorá sa stala súčasťou našich každodenných životov, mohli zoznámiť s mnohými ľuďmi online a teraz sa tak otvára príležitosť stretnúť sa s nimi aj naživo.

man near buildingCesty za novými objavmi. Foto: unsplash.com

Nové vzrušenia z cestovania

Tento rok sa dovolenka a vzrušenie z nej začne už plánovaním a tešením sa na leto. Všetky tie prípravy, hľadanie tých najlepších možností, letov, destinácií, hotelov, prezeranie ponúk, už aj to je dôvod na radosť a neodmyslitelná súčasť cesty, ktorá nakoniec povedie do vysnívaného dovolenkového cieľa.

A možno práve aj vďaka „dlhej dovolenkovej pauze“ sa mnohí z nás budú tešiť z každej cestovateľskej maličkosti viac ako kedykoľvek predtým. Veď si len predstavte, že konečne opäť balíte kufre, naháňate deti, stojíte v odletovej hale, nastupujete do lietadla, čaká vás transfer z letiska a nakoniec konečne hotel, more, pláž, dobré jedlo, zábava, ľudia a oddych.

 

woman wearing red hat riding on white kayak facing mountain alpsVzrušenie z nového. Foto: unsplash.com

Dovolenka bez práce

Mnohí z nás si so sebou na dovolenku brávali aj prácu a úlohy. Práve podľa najnovších výskumov sa ukazuje, že tento rok budú ľudia na dovolenke len oddychovať, či už aktívne alebo pasívne. Jasné teda je, že to tento rok bude o dovolenke bez práce. Od začiatku pandémie sa naše domovy premenili na kancelárie a naučili sme sa pracovať z domu, čo prináša svoje výhody aj nevýhody. Tento rok budeme však svedkami výrazného nárastu ľudí, ktorí chcú dosiahnuť tzv. work-life balance, teda zdravú rovnováhu medzi pracovným a osobným životom a na dovolenke chcú iba dovolenkovať.

Ľudia v reštaurácii v hoteli Atlantis, The Palm
Dovolenka bez práce. Foto: CK SATUR

Cestovaním k starostlivosti o seba

Cestovanie pomáha duševnej a emocionálnej pohode, znovunadobudnutiu rovnováhy a harmónii. Skvelú dovolenku si tak môžete dopriať prostredníctvom wellness pobytov, športových pobytov, plávaním, jogou, ajurvédou, meditovaním, rozširovaním si vedomostí o krajine, kultúre, histórii alebo aj skúšaním rôznych jedál, či túrami po nádhernej prírode, kde si vychutnáte očarujúce scenérie a zlepšíte náladu, dobijete sa energiou, dodáte si odvahu a možno si stanovíte aj nové výzvy.

Joga

Dovolenkový relax. Foto: canva.com

Cesta ako benefit

Jedinečnosť cestovania prináša každému istý benefit, a to vďaka inakosti tej alebo onej krajiny, ľudí inej kultúry, zvykov či tradícií. Tým, že sme všetci naprieč celým svetom ostávali doma a boli doslova „odtrhnutí od sveta“ si teraz oveľa viac uvedomujeme ten kontrast, ktorý posunie cestovanie aj na úroveň rešpektu a vďačnosti, nielen za to čo máme, ale aj voči iným. Veľa ľudí pracujúcich celosvetovo v cestovnom ruchu prežilo náročné obdobie, preto je vhodné oceniť a zároveň podporiť ich prácu a snahu udržať cestovný ruch nažive. Určite Vám budú vďační a dobrý pocit sa odzrkadlí aj na strane cestovateľa.

person carrying surfboardJedinečnosť cestovania. Foto: unsplash.com

Autentické zážitky s miestnymi

Padnémia nás v poslednom období pripútala k miestu kde žijeme a naučila nás zároveň objaviť nepoznané miesta blízko okolia našich domovov. Mnohí sme podporovali najmä lokálnych predajcov a teraz je čas urobiť to isté, len tento krát počas dovolenky v zahraničí. Aj lokálne komunity prežívali ťažké časy a cestovatelia si uvedomujú, že je dôležité, aby ich dovolenka čí výlet bol prínosom aj pre nich.  

Autentické zážitky

Autentické dovolenkové zážitky. Foto: canva.com

Stačí iba povedať ÁNO!

Ľudia budú tento rok cestovaniu hovoriť svoje ÁNO, čím si budú chceť vynahradiť nekonečne dlhý čas bez dovoleniek, kamošov a zábavy. A veľa cestovateľov bude teraz otvorenejších rôznym typom dovoleniek. Osvoja si nové formy cestovania, zábavy, relaxu, ako aj pozitívnejší spôsob myslenia. Keďže veľa dovolenkových plánov za posledné 2 roky stroskotalo, rok 2022 bude rokom nových ciest. Pravdepodobne by asi každý z nás, aj v tomto momente, okamžite a bez váhania povedal cestovaniu jasné „ÁNO“.

 


Stačí iba áno. Foto: CK SATUR

Éra nových technológií

To, že technológie hýbu svetom, prináša mnohé výhody aj dovolenkárom a to nielen pri hľadaní a bukovaní dovolenky, ale aj v prípade nepredvídateľných situácií. Na tie sme si za posledné dva roky zvykli. Vďaka rýchlemu spojeniu a komunikácii sme viac pripravení byť flexibilní a zariadiť sa podľa aktuálnych možností.

Veľa cestovateľov pripúšťa, že technológie pomáhajú zmierniť ich obavy z cestovania. Majú tiež záujem o inovatívne služby ako je napríklad covid mapa, ktoré pomáhajú monitorovať bezpečnosť krajiny, mať k dispozícii a na jednom mieste aktualne podmienky vstupu do jednotlivých krajín, mať prístup k blogom a článkom, ktoré radia, inšprirujú a odporúčajú destinácie, ktoré sú pre cestovný ruch bezpečné, otvorené a tiež to, ktoré sú vhodné pre očkovaných, či neočkovaných.

high angle photo of person holding turned on smartphone with tall buildings backgroundNové technológie ako prínos ku cestovaniu. Foto: unsplash.com

Tak čo, cítite to aj vy rovnako? Našli ste sa v článku? Ak sa už aj vy tešíte a túžite si niekam vyraziť a oddychovať, ale stále premýšľate kam a neviete aké sú možnosti v jednotlivých krajinách, nechajte sa inšpirovať našou ponukou dovoleniek, kde nájdete aj potrebné a aktuálne informácie. 

Zdroj: booking.com

 

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2022 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR