8 divov Egypta počas plavby po Níle

Juraj Kordík - 26.09.2019

V škole sa o 7 divoch antického sveta učil asi každý. Pozliepať ich všetkých 7 je už pre mnohých trochu problém, no egyptské pyramídy pozná každý. Symbol staroveku, jednej z najsilnejších ríš a najstarších civilizácii. Máloktorá ríša je opradená toľkými príbehmi a legendami, ako práve Egypt.

O egyptských božstvách a faraónoch vzniká bezpočetne mnoho filmov. Egyptológovia sa predbiehajú s novými nálezmi, informáciami a príbehmi jednotlivých panovníkov, sarkofágov a múmii. Egypt, to je nielen tajomná a fascinujúca história, ale komplexná krajina s prekrásnym koralovým morom, najväčšou riekou na svete a mixom kuchyne, národností a vôní. Prečo si ju nepozrieť od severu až na juh tak, ako sa patrí? Nasadnite na loď a nechajte sa plaviť Nílom so zastávkami po pamiatkach, na ktoré nikdy nezabudnete. Egypt nie je len Kleopatra!

1. Pyramídy v Gíze

Asi najväčší ťahák Egyptu. História vpísaná do stien jednotlivých pyramíd, či už tej najstaršej v Sakkare, kam sa ideme pozrieť najprv, alebo tých najväčších v Gíze. Toľko o nich počuť a nevidieť ich ako cestovateľ naživo? Majestátne pyramídy kúsok od hlavného mesta (Cheopsova, Rachefova a Menkaureova) nedajú spávať nejednému archeológovi, astronómovi a kedysi i vykrádačom hrobov. Opradené tajomstvami tisícky rokov staré ako svedkovia dávnej minulosti prastarej ríše synov boha Slnka tu stoja a pomedzi ťavy a koče ťahané koňmi čakajú na turistov. Po stopách Džosera v tej najstaršej v Sakkare (cca 2630 BC) či tých najväčších stojacich , ktoré ako jediné zo 7 divov sveta prežili až dodnes, sa vydávame z Káhiry. Známy architekt Imhotep bol vďaka týmto stavbám povýšený na božstvo. Preslávená Sfinga, najväčšia socha na svete vytesaná z jedného kusu kameňa, je už len čerešničkou na torte.

2. Káhira

Kráľovná Afriky. Mnohými cestovateľmi milovaná, inými zatracovaná a nenávidená ako jedno z najznečistenejších miest na svete. Úprimne? Káhira má všetko, čo pravý dobrodruh potrebuje. Históriu, pachy a vône, spleť uličiek a atmosféru. Stojí za návštevu. Najväčšie egyptské múzeum histórie preplnené historickými artefaktmi, kde môžete naživo obdivovať nielen majetky faraónov, ale i niektoré múmie. Najväčšia miestna mešita Mohameda Aliho z mramoru a alabastru je majstrovským dielom islamskej architektúry ako vystrihnutej z príbehov o Aladinovi. K tým sa priblížime ešte viac na miestnom prekrásnom bazáre v starej Káhire, kde sa spleťou uličiek pomotáte cez koberce, čarovne vyzerajúce lampy a svetlá. Orientálna rozprávka s príchuťou staroveku a vodných dýmok naživo s miestnou tureckou kávou na námestí.

Hlavné mesto egypta káhira
Hlavné mesto ponúka všetko, čo dobrodruh na cestách hľadá. Foto: Juraj Kordík

3. Níl

Samotný Níl ! Rieka životodarná a zároveň život berúca. Níl je najdlhšou riekou na svete – cez 6850 km.  V Egypte žije okolo 100 miliónov obyvateľov – 94% z nich žije popri Níle. Rieka preteká 11 krajinami a v roku 1970 bola na nej otvorená vtedy najväčšia priehrada na svete (dnes ju predbehla jedna v Číne), vzniklo tak jedno z najväčších umelých jazier na svete – Násirovo (podľa bývalého egyptského prezidenta). 40% pracujúcich ľudí v krajine sa živí poľnohospodárstvom, a to z celkovej rozlohy krajiny slúži na poľnohospodárske účely len niečo okolo 4% - všetko popri Níle. Takisto väčšina egyptských pamiatok leží popri Níle- od pyramíd po najväčšie chrámy. Takmer 40% tovaru v krajine sa preváža práve po Níle, no a krokodíl nílsky je jedným z najväčších na svete (južne od Asuánu žijú v rieke i hrochy). Níl je prosto fenomén!

Výletná loď plavby po níle
Loď, ktorá sa počas plavby stane vaším prechodným domovom. Foto: Juraj Kordík

 

4. Asuánska priehrada

Keď už sme pri tom Níle. Asuánska priehrada, vybudovaná v roku 1970, bola vtedy najväčšou na svete. V čase dostavania bola označená za najväčšie inžinierske dielo po pyramídach. Obrovský kolos regulujúci stav vody na Níle je druhou najväčšou stavbou svojho druhu na svete a v čase svojho vzniku i veľmi kontroverznou. Mnoho archeologických pamiatok bolo zaplavených, niektoré z nich (neuveriteľný Abú Simbel) boli presunuté na bezpečnejšie miesto, aby sa tak uchovali tisícročia histórie. Na druhej strane sa takto zabránilo povodniam, ktoré ročne pripravili o život množstvo ľudí i úrodu. Na druhej strane, reguláciou vody tu neprichádza tak potrebné výživné bahno a nánosy živín z južných oblastí, takže dnes Egypťania fertilizujú umelým hnojivom ako nikdy predtým. Keby však nebol Níl regulovaný, prinášal záplavy, občas sucho, a tým hlad a sucho.

5. Abú Simbel

Jedna z najdôležitejších, najznámejších a najpompéznejších pamiatok starovekého Egypta z 13. storočia BC v Núbijskej púšti nie ďaleko od Sudánu. 290 km od Asuánu, no keď si privstanete, môžete sa sem s nami vybrať. Miesto, kde pôvodne chrámy ležali, muselo byť zatopené pre stavbu priehrady. UNESCO sa ale postaralo o ich záchranu a časti chrámov rozrezali na obrovské bloky vážiace až 30 ton a presunulo ich o asi 200 metrov ďalej od pôvodného miesta na vyvýšenejšiu plochu. Prevoz mal stáť viac než 42 miliónov amerických dolárov a v roku 1968 po štyroch rokoch prác bol presun dokonaný. Ramzes II., jeden z najznámejších a najmocnejších panovníkov, dal toto dielo vystavať do skaly. 20 metrov vysoké kolosy panovníka boli uvítacou bránou do Egypta a impozantnosť mu dodáva astronomické riešenie rozloženia v chráme. Miestnosti a sochy v nich sú rozložené totiž tak, aby ich pri jarnej a jesennej rovnodennosti osvietili lúče svetla. Okrem chrámov pre Ramzesa II. Tu nájdeme i prekrásny skalný chrám pre jeho manželku Nefertari. Odmenou za skoré vstávanie vám bude neuveriteľný zážitok s prenádhernými reliéfmi vo vnútri.

Abu simbel v egypte
Dielo vytesané do skaly dal vystavať Ramzes II., jeden z najznámejších a najmocnejších panovníkov.

6. Luxor a Karnak

Žiadna návšteva Egypta by nebola kompletná bez Luxoru a Karnaku. Chrámové komplexy (kedysi známe pod menom Théby) na uctievanie trojice najvyšších bohov starovekého Egypta – Amona, Mut a Chonsu, sa skladajú z obrích stĺpov, sôch, obeliskov a stien. Počiatky stavieb sa datujú takmer do roku 2000 BC. Luxor a Karnak sú prepojené alejou sfíng s hlavami baranov, ktorá meria až 3 km. Karnacký chrám má najvyššiu stĺpovú sieň  na svete – poznáte ju z filmu o Indiana Jonesovi, nad obeliskami a dokonalosťou zachovaných reliéfov a hieroglyfov vám tu ostane rozum stáť. Veľkoleposťou sa pokojne vyrovnajú známejším pyramídam a pre mnohých sú možno ešte krajšie.

Karnak v egypte
Karnacký chrám má najvyššiu stĺpovú sieň na svete. Foto: Juraj Kordík

7. Údolie kráľov a ďalšie chrámy

Počas plavby po Níle sa navštívi viacero chrámov. Každý je iný, symbolika a reliéfy hovoria o jednotlivých oblastiach života Egypťanov, či už o medicíne, bojoch, náboženstve, či božstvách. Chrámy ako Kom Ombo, Philae a Edfu sú atmosférické najmä podvečer pri západe slnka. Údolie kráľov s hrobkami faraónov a mocných leží neďaleko Luxoru hlboko v Lýbijskom pohorí. Nehostinné miesto s množstvom vykradnutých hrobiek. Tie, ktoré ale vykradnuté neboli ukážu moc, dôslednosť a bohatstvo vtedajších vládcov. Turistom sa toto miesto zapáčilo najmä vďaka objavu Tutanchamonovej hrobky, kde bol objavený poklad nevyčísliteľnej hodnoty. No a chrám kráľovnej Hatšepsut, panovníčky, ktorá vládla Egyptu celých 22 rokov v podobe muža, to je pohľadnica naživo.

8. Červené more

Ešte predtým, než sa stali plavby po Níle tak populárnymi, gro egyptského turizmu tvorili pobytové zájazdy na pobrežie Červeného mora známeho neuveriteľne čistou vodou, koralovými útesmi a morskou faunou, ktorú vidieť je snom každého šnorchlovača. Jedna z najkrajších vodných zoo pár metrov od vášho lehátka v letoviskách ako Hurghada alebo Sharm el Sheikh sú skutočnou oázou.

Podmorský svet v egypte
Podmorské divadlo aké nenájdete nikde inde na svete. Foto: depositphotos.com

Plavba po Níle vám predstaví to najlepšie, čo Egypt ponúka. Počas roka si môžete vybrať z viacerých termínov so slovenským sprievodcom. 

 

 

Kontakt pre médiá: zednikova@ba.satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2020 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2019 pre CK SATUR